Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όπως μίλησα για origin stories, σκεφτόμουν τώρα πόσο θα εκνευριζόμουν με μια ακόμα ταινία του Αραχνάκια όπου τον δαγκώνει αρθρόποδο :D Από την άλλη όμως αληθεύει ότι το πρώτο Iron Man μου άρεσε. Αλλά μάλλον εκεί μίλησε η ιδιοφυία που λέγεται Robert Downey Jr (όταν δεν κάνει καταχρήσεις :lol: ). 

 

Όντως χιλιάδες προσεγγίσεις από τις οποίες διαλέγεις και παίρνεις :) Όπως για παράδειγμα δεν είναι Σκρουτζ Μακ Ντακ για εμένα αυτό που έφτιαξαν οι Ιταλοί τις δεκαετίες του 60+70. Ένας στριμμένος εγωιστής γεροτσιγκούναρος. Για εμένα είναι ο τυπάς που έφτιαξε (από ένα σημείο και μετά) ο Carl Barks (και συνέχισε ο Don Rosa). Ένας επιφανειακά στριμμένος εγωιστής γεροτσιγκούναρος με μια χρυσή καρδιά κατά βάθος και με μια λατρεία για την περιπέτεια :) Δεν είναι Asterix τα πιο πρόσφατα. Αυτά είναι "οχήματα" για να πηγαίνουν τα παιδάκια στο σχετικό θεματικό πάρκο στο Παρίσι και για να αγοράζουν κουκλάκια. Αστερίξ για εμένα είναι κάτι που πέραν από τους μικρούς, αγγίζει και τους ενήλικες με τα σχόλια του γύρω από πληθώρα ενήλικων θεμάτων. κ.ο.κ. :) Διαλέγεις και παίρνεις :)

 

Και για να σταθούμε μόνο στο ξυλίκι (διότι χθες που είδα την πρώτη, είδα και ένα κάρο κλισέ ατάκες/καταστάσεις :) δεν θυμάμαι άμα υπάρχουν και στα 2 επόμενα και δεν έχω τη διάθεση αυτή τη στιγμή να τα δω για να τσεκάρω :) ας θυσιαστεί άλλος :lol: ), αυτός ο Batman που βαράει τους πάντες, δεν υπάρχει στα καλά Justice League (America/International κ.ο.κ.) όπου εκεί έχεις powerhouses επιπέδου Superman, Captain Marvel κ.ο.κ. που θα ρίξουν τις φάπες και θα καταστρέψουν το σύμπαν, ενώ αυτός θα κάνει ότι μαγικό κάνει κατά 99.9999% με το μυαλό του :) Μένει να δω και σε κάποια φάση και το Superman vs Batman :) Όπου από τα τρέηλερ έχω δει απλώς τον Batman του DKR. 

 

:cheers5:

 

εδιτ το ξυλίκι πάντως είναι μέρος. Συνολικά δεν μου έκανε :) Συνολικά δεν με έφτιαξε :) Θέλω The Long Halloween, θέλω Batman Year One, θέλω διάφορες ιστορίες από τα Legends of the Dark Knight :) Στη χειρότερη συμβιβάζομαι και με Midnighter μέσα από το Authority :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2808 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και για να σταθούμε μόνο στο ξυλίκι (διότι χθες που είδα την πρώτη, είδα και ένα κάρο κλισέ ατάκες/καταστάσεις :) δεν θυμάμαι άμα υπάρχουν και στα 2 επόμενα και δεν έχω τη διάθεση αυτή τη στιγμή να τα δω για να τσεκάρω :) ας θυσιαστεί άλλος :lol: ), αυτός ο Batman που βαράει τους πάντες, δεν υπάρχει στα καλά Justice League (America/International κ.ο.κ.) όπου εκεί έχεις powerhouses επιπέδου Superman, Captain Marvel κ.ο.κ. που θα ρίξουν τις φάπες και θα καταστρέψουν το σύμπαν, ενώ αυτός θα κάνει ότι μαγικό κάνει κατά 99.9999% με το μυαλό του :) Μένει να δω και σε κάποια φάση και το Superman vs Batman :) Όπου από τα τρέηλερ έχω δει απλώς τον Batman του DKR. 

 

 

Αυτό ακριβώς που αναφέρω στο 2ο ποστ μου :)  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε πολυ γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Germanicus, ούτε εμένα μου άρεσε τόσο η τριλογία του Νόλαν.

Ήταν καλές ταινίες, αλλά δεν ήταν καλές Batman ταινίες.

 

Για αυτό πιστεύω πολύ στον Άλφεκ και στον νέο Μπάτμαν...

Ίδωμεν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο ΔΡΑΚΟΣ του Νίκου Κούνδουρου (1956)

 

Η ταινία θεωρείται από τις καλύτερες και ίσως τη δείτε και σε λίστες ταινιών ξένων κριτικών. Ο Ντίνος Ηλιόπουλος είναι ένας ανθρωπάκι που συχνά τα ακούει. Ένας σεσημασμένος κακοποιός που του μοιάζει γίνεται σταδιακά το πρόσωπο που θέλει να μοιάσει. Ο κόσμος αντιδρά περίεργα όταν τον βλέπει, πράγμα που το γοητεύει. Νοιώθει ότι γίνεται κάποιος που τον σέβονται, ακόμη και οι γυναίκες. Κάποιοι θέλουν να μπλεχτούν μαζί του, κάποιοι ξέρουν ότι λέει ψέματα, άλλοι τον εκμεταλλεύονται, άλλοι θέλουν να τους εκμεταλλευτεί. Όσο μπαίνει πιο μέσα στο παιχνίδι τόσο πιο πολύ καταδικάζει τον εαυτό του σε μια κοινωνία που θα το φάει.

Καλή ταινία, με κούρασε πολύ ο ήχος. Δυνατή μουσική, χαμηλός και όχι καθαρός ο ήχος των διαλόγων, έχασα πολλά. Ας πούμε ότι νουαρίζει. 8,2 στο IMDB.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα :

Kingsglaive final fantasy XV.

Eντελως απο σποντα! :P Καλο ηταν.

Αποκλιση 3: Αφοσοιωση

Χμμμ καλο,αλλα οι πρωτες 2 ταινιες μου αρεσαν πολυ περισσοτερο.

Jack the Giant slayer

Στην αρχη δεν ημουν σιγουρη αν θα μου αρεσει,αλλα τελικα το παρακολουθησα ευχαριστα.

The uninvited

Ok! Αυτη μου αρεσε πολυυυυυ :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2808 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτυχε να ξαναδώ μετά από πολλάαα χρόνια το Spider-man του 2002.

 

Δεν ξέρω γιατί μ'αρέσει τόσο αυτή η ταινία. Ίσως είναι επειδή την είδα μικρός και κατευθείαν αγάπησα τον χαρακτήρα. Αλλά ακόμα και τώρα που καταλαβαίνω καλύτερα τα ελαττώματά της, μου φαίνεται πολύ πιο ωραία από τις τωρινές τις Marvel. Έχει ότι θες σε μια ταινία κόμικ σε λογικές ποσότητες. Ούτε πολύ ξύλο, ούτε πολύ χόλυγουντ, δεν είναι τόσο σοβαρή ούτε όμως και γελοία. Μια κλασσική ιστορία spider-man.

 

O Tobey έγινε 41!!!   :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12982
  • Reputation:   95066
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Trapped

 

Πολύ καλή Ισλανδική σειρά μυστηρίου στα χνάρια του Killing...!Σε ένα ψαροχώρι στα φιόρδ βρίσκεται ένα ακρωτηριασμένο πτώμα μέσα στην θάλασσα...!Όλοι είναι ύποπτοι και μέσα από την πορεία των ερευνών βγαίνουν στην επιφάνεια χίλια δύο ένοχα μυστικά...!Κι όλα αυτά σε ένα φόντο κατάλευκο και πολικό...!Η σειρά ολοκληρώνεται σε 10 ωριαία επεισόδια και πιστεύω ότι θα αρέσει στους φανατικούς του είδους...! :best:

 

Νύχτες στο Μανχάταν

 

Ξεκίνησα να την βλέπω διστακτικά την ταινία αυτή αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν δημοσιογράφο-ρεπόρτερ,ο οποίος προσλαμβάνεται από μία γοητευτική γυναίκα για να εξιχνιάσει τον περίεργο θάνατο του συζύγου της,ενός "φευγάτου" σκηνοθέτη...!Κι ενώ η έρευνα μοιάζει αθώα,τα πράγματα μπλέκονται κι ο ήρωάς μας βρίσκεται στην μέση ενός ανθρωποκυνηγητού...!Ο Porter Wren παίζει με το δικό του μοναδικό στυλ...!

 

Hail ,Caesar!

 

Μάλιστα...!Τα πιάσαμε τα λεφτά μας...!Την ταινία την βρήκα πολύ μέτρια,για να μην πω κάτω του μετρίου...!Σίγουρα με τους ηθοποιούς που πρωταγωνιστούσαν περίμενα σαφώς κάτι καλύτερο...!Πρόκειται για έναν μεγάλο αστέρα του σινεμά της δεκαετίας του 1950,ο οποίος απάγεται από το στούντιο που γυρίζει την ταινία του κι ο παραγωγός του αναλαμβάνει να τον βρει...!Η ταινία είχε στοιχεία κωμωδίας,παρωδίας,αντικομμουνισμού και πολύ,μα πολύυυυυ μιούζικαλ...!Μέσα σε όλα αυτά αχνοφαίνονταν και η υπόθεση...!Πραγματικά με κούρασε...!

 

The Huntsman: Winter's War

 

Πολύ καλή η συνέχεια του παραμυθιού,με ωραίες ερμηνείες και στρωτή ροή...!Είχε δράση,μηχανορραφίες,αρκετά κωμικά στοιχεία και καλά δομημένους χαρακτήρες...!Οι πρωταγωνιστές δεν έμοιαζαν υπεράνθρωποι,ήταν ευάλωτοι,είχαν τις αδυναμίες τους και μέχρι την τελευταία στιγμή έχαναν από τις δυνάμεις του κακού...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

500 days with summer:Nα και ενα ρομ-κομ που ειναι αρκετα καλό και δεν ειναι απλως guilty pleasure ( :P ). Σεναριακα δεν ειναι ασχημη, λεει οχι σε καποια εκνευριστικα κλισε του ειδους, βεβαια κανει καποια αλλα (ευτυχως οχι εξισου σπαστικά) αλλα το γενικό feeling ειναι οτι η ιστορια δεν ειναι ασχημη. Το ωραιο της στοιχείο ομως ειναι η αφηγηση. Οπως καταλαβαινετε από τον τίτλο ηταν μετρημενες οι μερες της Σαμερ ( :P ). Ομως η ιστορια δεν ακολουθει γραμμική πορεία. Παμε απο τις πρωτες στις τελευταιες μερες και τούμπαλιν. Ετσι μπαινει ο θεατης στη διαδικασια να βαλει το timeline της ταινιας σε μια σειρα και ετσι διατηρειται το ενδιαφερον. Οπτικα ειναι γενικα καλη ταινια αν και θεωρω οτι ειχε πολυ περιορισμενη παλετα χρωματων, απο μπεζ εως καφε και γκρι. Τωρα ή διαφήμιση των H&M ηθελε να κανει η ταινια ή να περασει καποιο συναισθημα.. Ενιγουει,δεν ηταν ασχημο 7,5/10

 

Βlues brothers: ενας φιλος απο το φροντιστηριο καποτε μου εμαθε το φοβερο σαουντρακ της ταινιας.Απο τοτε το ακουω συχνα πυκνα και ελεγα οτι πρεπει να δω και την ταινια. Ε η ταινια ειναι απλα το πλαισιο για τα τραγουδια, δε νομιζω οτι χανετε και τιποτα και να μην τη δειτε. ΓΙα την ταινια/πλοκη θα εβαζα κατω απο 5/10 (οπως τις ταινιες που βαζει το μεσημερι των σ/κ το σταρ), αν βαλω ομως και τα τραγουδια και την κρινω ως μοιουζικαλ τοτε παει ψηλα,πολυ ψηλα! 

 

Young Frankstein: Υπηρχε απο καιρο στον υπολογιστη μου, λογω μελ μπρουκς. Ειπα να την δω λογω του προσφατου θανατου του ηθοποιου (του παλιου Γουίλι Γονκα). Δε μου αρεσε. Με εξαιρεση 3-4 βαριά 5 καλά σουρεάλ αστεία ήταν απιστευτα χλιαρό. Εκτος αν εχει καποιου ειδους meta humor σε τιποτα παλιες ταινιες (τυπου νοσφερατου και ετσι)το οποιο δε μπορεσα να εκτιμησω λογω της αγνοιας μου. Το ρεζουμε ειναι οτι δεν περασα και πολυ καλά βλέποντας το.. 6/10

 

Leon: Με αυτην την ταινια θα περναγα πολυ καλυτερα αν δεν ηξερα ποσο ψηλα ειναι στη λιστα των τοπ 250 του imdb. Η γνωση αυτη μου δημιουργησε προσδοκιες που δεν μπορεσε να καλυψει μετα. Ακριβως οπως και ο ταξιτζης του Ντε Νίρο . Ωραιες ταινιες αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον τόσο ενθουσιασμο.. Στην τελικη το Leon ειναι το Ματίλντα για ενηλικες :P

Ενταξει ενταξει,πλακα κανω, ειναι πολυ καλη ταινια, την ειδα πολυ ευχαριστα χωρις να με κουρασει καθολου,οποτε λογικα και αυτο ειναι απο μονο του επιτυχια :)

8-/10 (στον ταξιτζη βαζω λιγοτερο :P )

 

Babel:Περασε λιγος καιρος απο τοτε που την ειδα αλλα μου αφησε πολυ καλη αισθηση, ευρηματικη και οι 3 ιστοριες ετσι οπως ειναι επιτρεπουν πολλη συζητηση μετα την προβολη για αλληγοριες,συμβολισμους κλπ. Δεν περιμενεις και κατι λιγοτερο βεβαια απο τον Ιναριτου :) 8+/10

 

Cafe Society: Βαρετό, χωρίς ουσιαστική πλοκή, θα το ελεγα και ανούσιο.Γκατζμπυ απο τα λιντλ.. 4/10

 

Twelve monkeys: Αυτο ναι! Φοβερη ταινία! Πηρε το εξίσου καλό (αλλα πολυ,ΠΟΛΥ, κουραστικο) jetee και το απογειωσε. Γενικα ταινιες με time travel και διαφορα παραδοξα ειναι βουτυρο στο ψωμι μου, αν δε συνδυαζονται και με δυστοπικα στοιχεια (που ειναι μαρμελαδα στο ψωμι μου) εκει εχουμε σιγουρη επιτυχια. Βαλε και την ωραια steampunk αισθητικη του Γκιλιαμ (Brazil) και το γλυκο καραεδεσε. Και ωραιες ερμηνειες (ωραιος ο Brad Pitt!! ) για τρουφιτσα απο πανω! Περασα υπεροχα,σημερα οσο εφτιαχνα πρωινο βασανιζα το μυαλουδακι μου σκεπτομενος τα διαφορα παραδοξα του σεναριου και τι εγινε (ή δεν εγινε) εν τελει. Τι αλλο να ζητησει κανεις απο μια ταινια;; Δειτε το 9/10 :) (αυτη ειναι και η ταινια που με εφερε να ποσταρω εδω,και απλα ειπα να γραψω και για αλλες που ειδα προσφατα)

 

:beer:

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 Young Frankstein: Υπηρχε απο καιρο στον υπολογιστη μου, λογω μελ μπρουκς. Ειπα να τον δω λογω του προσφατου θαναατου του ηθοποιοιυ (του παλιου Γουίλι Γονκα). Δε μου αρεσε σχεδον καθολου. Με εξαιρεση 3-4 βαριά 5 καλά σουρεάλ αστεία ήταν απιστευτα χλιαρό. Εκτος αν εχει καποιου ειδους meta humor σε τιποτα παλιες ταινιες (τυπου νοσφερατου και ετσι)το οποιο δε μπορεσα να εκτιμησω λογω της αγνοιας μου. Το ρεζουμε ειναι οτι δεν περασα και πολυ καλά βλέποντας το.. 6/10

 

Στην πυρά που θα φτιάξουν οι χωρικοί που κυνηγάνε τον Φρανκεστάιν, θα βάλουμε εσένα στην θέση. :out:

 

:devil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Φρόνκοστιν** !!

:PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είδες, σε έπεισε πως το επώνυμο του ήταν διαφορετικό από αυτό που πραγματικά ήταν. Και μετά λες πως δεν άξιζε. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

Young Frankstein: Υπηρχε απο καιρο στον υπολογιστη μου, λογω μελ μπρουκς. Ειπα να την δω λογω του προσφατου θανατου του ηθοποιου (του παλιου Γουίλι Γονκα). Δε μου αρεσε. Με εξαιρεση 3-4 βαριά 5 καλά σουρεάλ αστεία ήταν απιστευτα χλιαρό. Εκτος αν εχει καποιου ειδους meta humor σε τιποτα παλιες ταινιες (τυπου νοσφερατου και ετσι)το οποιο δε μπορεσα να εκτιμησω λογω της αγνοιας μου. Το ρεζουμε ειναι οτι δεν περασα και πολυ καλά βλέποντας το.. 6/10

 

 

Δεν γίνεται να μην σου άρεσε το "walk this way" . Κανονικά στο συγκεκριμένο σημείο κάνεις pause, κυλιέσαι στο πάτωμα απ τα γέλια και μετά συνεχίζεις την παρακολούθηση. Ο Steve Tyler των Aerosmith εν τω μεταξύ έχει δηλώσει ότι εμπνεύστηκε το ομώνυμο τραγούδι από αυτήν ακριβώς τη σκηνή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Manhattan του Woody Allen

 

O Woody Allen σκηνοθετεί τον εαυτό του. Αγχωτικός 45άρης, χάνει τη γυναίκα του για τα μάτια μιας άλλης γυναίκας. Χάνει την 17χρονη ερωμένη του διότι ερωτεύεται την ερωμένη του παντρεμένου φίλου του. Ενώ όλοι οι χαρακτήρες στραγγαλίζουν τη ζωή τους λόγω των αγχών τους, αυτός χρησιμοποιεί το άγχος του για να κάνει σεξ. Με φόντο το ασπρόμαυρο Μανχάταν, συμπαθητικό, με τους κατοίκους του να προσπαθούν να εντυπωσιάσουν τον περίγυρό τους με την πλαστική ζωή τους. Υποτίθεται ότι είναι φόρος τιμής στις ρομαντικές ταινίες του 1950. Έχει κάτι τρελές ατάκες τύπου:

-Νομίζεις ότι είσαι ο Θεός;

-Ε πρέπει να έχω και ένα πρότυπο στη ζωή μου.

 

Το κουτσομπολιό είναι το νέο είδος πορνογραφίας.

 

 

 

Scarlet street του Fritz Lang

 

Ένας ηλικιωμένος κυριούλης ενθουσιάζεται από μια 20άρα δροσερή γυναίκα και γίνονται φίλοι. Αυτή ψημένη στο πεζοδρόμιο του πουλάει συμπάθεια και τρυφερότητα για να τον αρμέγει. Άλλο που δε θέλει το θύμα, αλλά φτάνουν όλο και σε ένα άκρα. Κάποια στιγμή η κοπέλα ανακαλύπτει ότι οι πίνακες που ζωγραφίζει έχουν μια ποιότητα και την ανάλογη αξία. τον εκμεταλλεύεται τόσο πολύ που και αυός δεν αντέχει άλλο. ε, κάποια στιγμή ξεσπάει και τους κάνει όλους άνω κάτω. Συμπαθητικό, αξίζει.

 

 

Laura

 

Ε, να ένα καθαρόαιμο νουάρ. Με μια πανέμορφη Gene Tierney, θυμίζει την τωρινή Julia Stiles. Μια διαφημίστρια πετυχαίνει χάρη στις γνωριμίες ενός μεγαλύτερού της αρθρογράφου εφημερίδας. Το ζευγάρι, όχι ερωτικό, περνάει μια κοσμική ζωή, αλλά ο αρθρογράφος της καταστρέφει όποια ρομάντζα της εμφανίζονται. Το τελευταίο της αμόρε, χωρίς πολύ έρωτα, είναι ένα γοητευτικό ξεπεσμένο τίποτα που πάνε για γάμο. Μέχρι που η πρωταγωνίστρια δολοφονείται. Ο αστυνομικός που ερευνά την υπόθεση ψιλοκαψουρεύεται την πεθαμένη, ώσπου εμφανίζεται μπροστά του. Φαίνεται ότι ο δολοφόνος δεν ήξερε και ποια δολοφονούσε. Πολύ καλή ταινία, θα έλεγα με κράτησε ενθουσιασμένο σε όλη της τη διάρκεια.

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν γίνεται να μην σου άρεσε το "walk this way" . Κανονικά στο συγκεκριμένο σημείο κάνεις pause, κυλιέσαι στο πάτωμα απ τα γέλια και μετά συνεχίζεις την παρακολούθηση. Ο Steve Tyler των Aerosmith εν τω μεταξύ έχει δηλώσει ότι εμπνεύστηκε το ομώνυμο τραγούδι από αυτήν ακριβώς τη σκηνή...

Δεν γινεται να μη συγκαταλεγω αυτο το αστειο στα 3-4 βαρια 5 καλα σουρεαλ αστεια της ταινιας :) Aυτο το φακτ που λες οντως ειναι πολυ ενδιαφερον και το χα πετυχει μαζι με αλλα 14 στο παρακατω λινκ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πόσο απίστευτη σειρά είναι το Stranger Things??? .... έχω δει τα 3 πρώτα επεισόδια και έχω πάθει κάτιτις. :)

 

και όπως θα έλεγε και ο Clint Eastwood "Any man that spoils it, I'm gonna shoot him. Any sumbitch even hints a spoiler, I'm not only gonna kill him, but I'm gonna kill his wife, all his friends, and burn his damn house down." :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πόσο απίστευτη σειρά είναι το Stranger Things???

 

giphy.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σουπερχόνδριος Supercondriaque (2014)

 

 

Εξαιρετική γαλλική κωμωδία που αξίζει να δείτε. Υποχόνδριος τύπος που εδώ και 18 χρόνια τυραννά το γιατρό του φτάνουν τη "σχέση" τους στα όρια. Για να του μάθει να ζει φυσιολογικά ο γιατρός αποφασίζει να τον κατατάξει σε ένα είδος γιατρών χωρίς σύνορα ώστε να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε έναν καταυλισμό προσφύγων από το Βαλκάνιο Τσερκιστάν. Μήπως και δει τον πόνο του κόσμου και σταματήσει να σκέφτεται τα μικρόβιά του. Εκεί κατά λάθος αλλάζει ταυτότητα με έναν αρχιεπαναστάτη, τον ερωτεύεται η αδερφή του γιατρού, τα κάνει όλα λίμπα, και προσπαθεί να επιβιώσει με αντισηπτικά και μωρομάντηλα. Δροσερή με πολύ κέφι, κάποιος στιγμές γίνεται "Ηλίθιος και Πανηλίθιος".

 

Δεν αντέχει και σαπουνίζει τις μασχάλες της γκόμενας κάτω από το ντούζ καταστρέφοντας τον ερωτισμό, μισεί το μισοψημένο κρέας και κλαίει όταν τρώει γύρο, εκνευρίζεται όταν το ραντεβού του δεν πλένει τα χέρια της πριν το γεύμα, και τον ρίχνουν στο πιο βρόμικο κελί.

 

Αξίζει :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

πάααρα πολύ καλό το Stranger Things εντέλει. Το κατασπάραξα :D Αχόρταγα, λαίμαργα και ανελέητα :) 2 πραγματάκια που λέει το wiki νομίζω πως το περιγράφουν καλύτερα από οτιδήποτε θα έλεγα εγώ. "Stranger Things is an American supernatural science fiction horror drama web television series " (οκ. αυτό το έλεγε πριν. έτσι το βρήκα στο γκουγκλ. τώρα έχουν αφαιρέσει κάποια επίθετα, αλλά νομίζω ότι κακώς τα αφαιρέσαν :) ). "The show is set in the 1980s in the fictional town of Hawkins, Indiana, and is an homage to '80s pop culture, inspired and aesthetically informed by the works of Steven Spielberg, John Carpenter, Stephen King, Robert Zemeckis and George Lucas, among others" Μεγάλη αλήθεια και αυτή :) Εάν ο Spielberg σκηνοθετούσε King κάτι τέτοιο θα έβγαινε :) 8αράκι άνετα από εμένα :)

 

I wear my sunglasses at night
So I can, So I can
Watch you weave then breathe your story lines
 
While, she's deceiving me, 
It cuts my security (has)
she got control of me
I turn to her and say
 
Don't switch the blade on the guy in shades; oh no
Don't masquerade with the guy in shades;
(oh no) (I can't believe it)
You got it made with the guy in shades; oh no
 
I wear my sunglasses at night
So I can, So I can
Forget my name while you collect your claim
And I wear my sunglasses at night
So I can, So I can
See the light that's right before my eyes
 
While she's deceiving me, 
she cuts my security (has)
She got control of me
I turn to her and say
 
Don't switch the blade on the guy in shades (oh no)
Don't masquerade with the guy in shades
(oh no) (I can't believe it)
(cuz) You got it made with the guy in shades (oh no)
 
While she's deceiving me, 
she cuts my security (has)
She got control of me
I turn to her and say
 
Don't switch the blade on the guy in shades (oh no)
Don't masquerade with the guy in shades
(oh no) (I can't believe it)
don't be afraid of the guy in shades
(oh No) (It can't escape you)
(cus) You got it made with the guy in shades (oh no)
 
I said
I wear my sunglasses at night
 
I say to ya now
I wear my sunglasses at night
 
I cry to you
I wear my sunglasses at night
 
 
νταξ. έχει κι άλλα :) έχει και Joy Division, και Clash, και Echo & the Bunnymen, και New Order και Peter Gabriel και και και :) Χωρίς να το φορτώνει/πνίγει όμως :) Mix tape :) Έχει και τα κλισέ του, αλλά ούτε αυτά το βαραίνουν. Διασκεδαστικότατη λέμε :)
 
Νομίζω ότι ο κινηματογράφος είναι έτοιμος να πεθάνει. Από τη μια έχεις πολύ καλύτερη οθόνη σπίτι σου πλέον και από την άλλη ένα mini series 6-8 ωρών μπορεί να αφηγηθεί πολύ καλύτερα μια ιστορία. :)
 
:cheers5:
 
 
εδιτ η σειρά είναι ***ταμάμ*** για 40αρηδες nerds :) ταμάμ λέμε :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μεγαλη μπουκια φαε..

 

Νομίζω ότι ο κινηματογράφος είναι έτοιμος να πεθάνει. Από τη μια έχεις πολύ καλύτερη οθόνη σπίτι σου πλέον και από την άλλη ένα mini series 6-8 ωρών μπορεί να αφηγηθεί πολύ καλύτερα μια ιστορία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επειδή τα γούστα μας συμπίπτουν σημείωσε 2 σειρές και τις αντίστοιχες 2 ταινίες.

 

το πρώτο δίδυμο είναι η σειρά του 1979 Tinker Tailor Soldier Spy και η ομόνυμη ταινία του 2011 (βασισμένα στο ομόνυμο βιβλίο του LeCarre). Οπτικά η 2η όντας πιο πρόσφατη είναι καλύτερη. Σεναριακά όμως? :)

 

το δεύτερο δίδυμο είναι η σειρά του 2003 State of Play και η αντίστοιχη ταινία του 2009. Εδώ οπτικά είναι τρομερά κοντά.

 

και τα 4 είναι σενάριο και όχι άιντε να δούμε εφέ, άιντε να δούμε ξυλίκι. :)

 

φυσικά ελπίζω να έχεις ήδη χτυπήσει το Night Manager (LeCarre. σειρά. φετινό :) )

 

διόλου τυχαίο που πλέον βλέπεις πάρα πολλούς γνωστούς ηθοποιούς σε τηλεοπτικές σειρές :) διόλου :)

 

:cheers5:

 

υγ φαντάζομαι ότι το είχα γράψει όταν την είδα, αλλά ας το επαναλάβω. Ο Hiddleston έδωσε ***απίστευτα*** ρέστα στο Night Manager. Απίστευτα. Ανέβηκε κατακόρυφα στην εκτίμησή μου από αυτή τη σειρά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ αντίθετα βλέπω πως η τηλεόραση πλέον έχει ποσότητα, με άπειρες σειρές σε αμέτρητα κανάλια, αλλά από ποιότητα δεν πλησιάζει καν το ένδοξο παρελθόν της :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Νομίζω ότι ο κινηματογράφος είναι έτοιμος να πεθάνει. Από τη μια έχεις πολύ καλύτερη οθόνη σπίτι σου πλέον και από την άλλη ένα mini series 6-8 ωρών μπορεί να αφηγηθεί πολύ καλύτερα μια ιστορία. :)
 
 

Από τον Β΄ Παγκοσμιο και μετά, το ίδιο λένε.

Κάθε φορά που βγαίνει ένα νέο μέσο, (η τηλεόραση, το βιντεο, τα dvd, το ιντερνετ) λένε πως ο κινηματογράφος πεθαίνει.

 

Διαφωνώ!

Μάλλον θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και θα συνεχίσει να λειτουργεί αλλιώς.

Ήδη οι ταινίες λειτουργούν συμπληρωματικά η μία στην άλλη (Marvel, DC, Star Wars, και ΔΕΝ ΣΥΜΑΖΕΥΕΤΑΙ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2808 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ αντίθετα βλέπω πως η τηλεόραση πλέον έχει ποσότητα, με άπειρες σειρές σε αμέτρητα κανάλια, αλλά από ποιότητα δεν πλησιάζει καν το ένδοξο παρελθόν της :)

Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; 

 

Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τον germanicus. Δεν είναι δύσκολο να δει κανείς πόση "ανακύκλωση" έχει υπάρξει στον κινηματογράφο από το 2000 και μετά. Από την άλλη η τηλεόραση έλκει όλο και περισσότερους δημιουργούς/επενδυτές γι'αυτό τα τελευταία χρόνια έχουμε δει τόσα διαμαντάκια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@Paris

 

Οψόμεθα :) Σίγουρα πάντως στην Ελλάδα όσο πάει, τόσο πέφτει η κίνηση στους κινηματογράφους. Και δεν είναι καθόλου φτηνό σπορ το να ανανεώσεις τον εξοπλισμό του κινηματογράφου :)

 

 

Ήδη οι ταινίες λειτουργούν συμπληρωματικά η μία στην άλλη (Marvel, DC, Star Wars, και ΔΕΝ ΣΥΜΑΖΕΥΕΤΑΙ)

 

οψόμεθα και για αυτό. Διότι κρίνωντας από το πλήθος των σχολίων και τον ενθουσιασμό των όσων γράφονται εδώ, μου δίνεται η εντύπωση ότι ξεθυμαίνει το κέφι. Για το τελευταίο Avengers λχ νομίζω ότι είναι πάρα πολλοί αυτοί που πιστεύουν ότι ήταν 5 λεπτά Captain, 5 λεπτά Iron Man, 5 λεπτά Black Witch και στο τέλος δεν ειπώθηκε κάποια φοβερή ιστορία :) και αντίστοιχα για το τελευταίο Captain America ότι ουσιαστικά ήταν ταινία Avengers και ότι ήταν πολύ μικρή για να αφηγηθεί μια ολοκληρωμένη ιστορία με πραγματική εξέλιξη των χαρακτήρων.

 

Από την ανάποδη βλέπω και τις υπερηρωικές σειρές 20+ επεισοδίων. Όλες της DC και το Agents of SHIELD της Marvel. Πάρα πολύ απλωμένες... Ενώ τα mini series της Marvel (Daredevil, Jessica Jones κ.ο.κ.)... Ούτε πολύ μικρά, ούτε πολύ μεγάλα. Και ο κόσμος γουστάρει :)

 

:cheers5:

 

edit μπήκα σε απορία και γκούγκλαρα λίγο. Απ'ότι βλέπω εδώ στο γράφημα (η μπλε γραμμή) ο αριθμός των εισητηρίων (όχι τα έσοδα :) ) έπιασε ένα μάξιμουμ αρχές 00'ς και έκτοτε σιγά-σιγά πέφτει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είδα επιτέλους το Psycho. Αισθανόμουν απαράδεκτος να έχω φτάσει 20 χρονών, να μην έχω δει καμία ταινία του Χίτσκοκ και πόσο μάλλον αυτήν, από την οποία ήξερα μόνο το (υπέροχο και ανατριχιαστικό, ειδικά μέσα στην ταινία) soundtrack και την κλασική σκηνή στην μπανιέρα.

 

Επίσης προχθές είδα το Cafe Society στο σινεμά, την καινούρια ταινία του Woody Allen. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ήταν κακή ταινία. Βλεπόταν φουλ ευχάριστα, είχε απίστευτο και πολύ ιδιαίτερο χιούμορ (γεμάτη στερεότυπα με Εβραίους, μιας και οι πρωταγωνιστές ήταν Εβραίοι), μπόλικες ωραίες ηθοποιούς, αλλά ουσιαστικά όλη η ταινία κρεμόταν από ένα love-story που κατέληξε με περίεργο τρόπο, και η ταινία, αν και αποτελεί μία όμορφη καταγραφή της εποχής στην οποία διαδραματίζεται και της ατμόσφαιρας, δε σου αφήνει κάτι δυνατό στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; 

 

Για μένα σχεδόν καμία τωρινή σειρά δεν πλησιάζει τις κορυφαίες του παρελθόντος(The Wire, Deadwood, Breaking Bad, Oz, Sopranos, Mad Men, Battlestar Galactica, Seinfeld, Arrested Development, Curb your Enthusiasm, 24, Homicide, Buffy, Friday Night Lights, The Shield κ.ά). Είναι προσωπική άποψη.

Πολλοί βάζουν το Game of Thrones στο ίδιο επίπεδο ή και πάνω από αυτές. Εμένα δε μου αρέσει. Οι μόνες τωρινές σειρές που θεωρώ κορυφαίες είναι το The Americans και το Review.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Seinfield 1989

Homicide 1993

Buffy + Oz 1997

Sopranos 1999
Curb your enthusiasm 2000

24 2001

The Shield + Wire 2002

Arrested Development 2003

Deadwood + Battlestar Galactica 2004

Friday Night Lights 2006

Mad Men 2007

Breaking Bad 2008

 

 

Americans 2013

Review 2014

 

Δεν θα εξετάσω το άμα συμφωνώ ή διαφωνώ με τις επιλογές σου :) Υποκειμενικό εξ'άλλου και κάποια δεν τα έχω δει :) Όντως αυτά που αναφέρεις σταματούν περίπου πριν από 10 χρόνια (ως έναρξη νέας σειράς). Θα σου πω όμως τι μου θυμίζει... Μου θυμίζει κάπου τις επιλογές μου/άποψή μου για τα αμερικάνικα κόμικ. Τα είχα αφήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, τα ξαναέπιασα, ξεκίνησα από αυτά που ήξερα (υπερηρωικά DC+Marvel), ξαφνικά έσκασε στη μούρη μου μια τεράστια πληθώρα επιλογών που δεν τα ήξερα από τις άλλες εταιρείες (Authority, Planetary, Rising Stars κ.ο.κ.), όταν στέρεψαν αυτά, προχώρησα σε διάφορα crime comics (Sleeper, Criminal, Parker κ.ο.κ.) και πλέον δεν μπορώ να βρω κάτι που να με εξιτάρει τόσο πολύ... Με το ζόρι ήταν 12 τευχάκια από το Hawkeye, υπάρχει το τωρινό Lazarus + Velvet, άμα βγει κάτι από το δίδυμο Brubaker+Philips  και that's about it. :) Αυτό σημαίνει ότι δεν βγαίνουν καλά κόμικ πλέον? Δε νομίζω. Αυτό απλώς (κατ'εμέ) σημαίνει ότι βγαίνουν λίγα καλά κόμικ, σε μια φάση ανακάλυψα πράγματα/είδη που μου ειχαν ξεφύγει, τα διάβασα μονοκοπανιας και τώρα ψάχνω για κάτι εξίσου καλό. Αλλά αυτή η δεξαμενή καλών πραγμάτων γεμίζει σιγάαααα-σιγάααα :)

Στην τηλεόραση, αυτό το "κενό" το έχω αναπληρώσει τα τελευταία 1-2 χρόνια με τα βρετανικά. Είδα από αμερικάνικα όσα μου έκαναν και τώρα ξεψαχνίζω την γηραιά Αλβιώνα. Που και αυτή θα τελειώσει κάποτε :) Οπότε ταυτόχρονα έχω το μάτι ανοιχτό και σε άλλες "αγορές". Κυρίως Ευρωπαϊκές... 

 

Μια σκέψη όλο αυτό :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2808 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μένα σχεδόν καμία τωρινή σειρά δεν πλησιάζει τις κορυφαίες του παρελθόντος(The Wire, Deadwood, Breaking Bad, Oz, Sopranos, Mad Men, Battlestar Galactica, Seinfeld, Arrested Development, Curb your Enthusiasm, 24, Homicide, Buffy, Friday Night Lights, The Shield κ.ά). Είναι προσωπική άποψη.

Πολλοί βάζουν το Game of Thrones στο ίδιο επίπεδο ή και πάνω από αυτές. Εμένα δε μου αρέσει. Οι μόνες τωρινές σειρές που θεωρώ κορυφαίες είναι το The Americans και το Review.

 

Όταν είπες για παρελθόν υπέθεσα ότι εννοούσες <2000. 

 

Θα διαφωνίσω πάντως ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ωραίες σειρές. American Crime Story (σπαρταράει), True Detective, Homeland,11.22.63 είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Πάνω από όλα αυτά βάζω το GoT. Τρελή παραγωγή και ιστορία που σε κάθε σεζόν δένει περισσότερο και αποκαλύπτει το μεγαλείο της.

Ίσως να έχεις απογοητευτεί από τις τωρινές σειρές επειδή τις συγκρίνεις με τις καλύτερες σε κάθε κατηγορία. Έτσι όμως χάνεις πολλά διαμαντάκια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έγραψα πως δεν υπάρχουν ωραίες σειρές. Το Homeland και το 11.22.63 πάντως δεν είναι μέσα σε αυτές :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ πιστεύω πως το θετικό των σειρών είναι ο χώρος για ανάπτυξη χαρακτήρων, κάτι που συνήθως οι ταινίες προσπερνάνε γρήγορα γιατί πρέπει να πουν τα πάντα σε 2 ώρες. Αλλά έχω την εντύπωση πως όταν ξεκίνησαν να βγαίνουν τα αριστουργήματα τότε ξεκίνησε και η προσοχή στο τι γίνεται στην τηλεόραση οπότε τη βγάζαμε μια χαρά με κορυφαίες σειρές. Τώρα προσπαθούν όλοι να κάνουν τηλεόραση και 'εμπορευματοποιήθηκε' (δεν ξέρω αν είναι ακριβώς η σωστή λέξη) αρκετά. Όποιος βάλει περισότερους μαύρους, γκει, τρανσέξουαλ, γυναίκες, κτλ. νικάει. Και, βέβαια, εφόσον αυξήθηκε η παραγωγή, πρέπει να ψάξεις περισσότερο για τα καλά. Από όταν τελείωσε το Mad Men και η δεύτερη σεζόν True Detective μόνο μέτρια πράγματα βλέπω. Αλλά μπορεί απλά επειδή δεν ψάχνω ιδιαίτερα. (Το The Affair για να πω την αλήθεια απολαμβάνω μόνο τώρα πια και περιμένω την επόμενη σεζόν)

 

Και γενικά την ταινία την είδες τελείωσε. Οι σειρές έχουν το προνόμιο ότι θες να δεις και παρακάτω. 

 

 

Από ταινίες είδα πρόσφατα όλα τα Rocky και το Creed. Δεν ξέρω αν είναι παράξενο το ότι δεν είχα δει κανέναν μέχρι τώρα αλλά δεν έχανα και πολλά. :P Το πρώτο Rocky και το Rocky Balboa μου άρεσαν περισσότερο απ'όλα και νομίζω το IV ήταν η πιο γελοία αποτυχία απ'όλα. Το Creed καλά έκαναν και το είπαν Creed γιατί δεν έχει τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το Rocky. (πέρα από την πλοκή(και τον ίδιο τον Ρόκυ))

 

Και είδα και το American Beauty που βρήκα πολύ καλό. Γενικά η ατμόσφαιρά με την πλοκή έδεναν άριστα και το αποτέλεσμα ήταν δυνατό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.