Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τυπογραφικά λάθη σε κόμικς - Κακέκτυπα. [ τεύχη πολύτιμα ή απλώς κακέκτυπα; ]


thunduckal

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόσφατα διάβασα πάλι το τεύχος # 222 των Κλασικών…!Εκεί εντόπισα μία μικρή λεπτομέρεια,άνευ σημασίας βέβαια,αλλά είπα να την ποστάρω…!

 

Στην ιστορία με τίτλο "Γενικό Μπλακ Άουτ" βλέπουμε στο πρώτο καρέ (σελ 101) τον Μίκυ να χαιρετάει κάποιον ονόματι Τομ,λέγοντάς του "Γεια σου Τομ"…!Ο σεναριογράφος λοιπόν μας πάει μερικές ημέρες πίσω,μας εξηγεί την κατάσταση και ύστερα  ξαναγυρίζει στο σημείο που ο Μίκυ χαιρετάει τον νεαρό (σελ 112)…!Εκεί όμως ο Μίκυ λέει "Γεια σου Σαμ" κι όχι Τομ,όπως τον είχε αποκαλέσει στην αρχή της ιστορίας…!

 

Βέβαια αυτό το μικρό λαθάκι δεν αλλοιώνει την πολύ όμορφη ιστορία που διάβασα...! :)

Ενταξει αυτό που λες είναι συνηθισμενο αλλα σιγουρα δεν αλλοιωνει την ιστορια.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ενταξει αυτό που λες είναι συνηθισμενο αλλα σιγουρα δεν αλλοιωνει την ιστορια.

 

Συμφωνώ...! :yes:

Και είναι ωραία ιστορία...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν ξερω αν ετυχε σε καποιον αλλον αλλα στο τευχος 28 του Μικυ Μαους που αγορασα συμβαινει το εξης.

Δυο σελιδες πριν τελειωσει η ιστορια "Ο τεμπελης που εσωσε την γη" αρχιζει παλι μια επαναληψη σελιδων με τα αξιοπεριεργα,με τις μονοσελιδες ιστοριες,και η ιστορια αρχιζει παλι απο την αρχη κανονικα αυτη την φορα. :)

post-12750-0-79299600-1419769813_thumb.jpgpost-12750-0-44808100-1419769827_thumb.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ένα μικρό λαθάκι που εντόπισα στο Ντόναλντ # 8 και που φυσικά δεν αλλάζει την πλοκή,ήταν στην σελίδα 81,στο τελευταίο καρέ...!Εκεί ο Ντόναλντ λέει ότι επισκέπτεται το "Χάνι της Σιωπής",ενώ η πινακίδα στα αριστερά του λέει "Χάνι της Γαλήνης"...!

 

Τίποτα το ιδιαίτερο,απλά κουβέντα να γίνεται...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

α. Καλή μου Paola το δικό μου #28 δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.

 

β. Αφού τηλεφωνούσα κάθε δυο τρεις μέρες στα γραφεία της Καθημερινής στη "Στοά του Βιβλίου", με το που έμαθα ότι έφτασε το Κόμιξ #6, έσπευσα χτες για να αντικαταστήσω το δικό μου κακέκτυπο με τις 6 σελίδες από τις οποίες έλειπαν τα μισά χρώματα. Τελικά, αφού μου έδειξαν 2 ή 3 που ήταν σαν το δικό μου, στο 3ο ή 4ο ήμουν τυχερός κι έτσι έκανα την αλλαγή και έφυγα περιχαρής. Μην με ρωτήσετε αν υπήρχαν κι άλλα με τα σωστά χρώματα γιατί δεν έψαξα παραπάνω. Πάντως, συνολικά, τα αντίτυπα ήταν γύρω στα 10, οπότε υπάρχει ελπίδα να προλάβει και κάποιος άλλος να αλλάξει το δικό του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  398
  • Content Count:  4312
  • Reputation:   34167
  • Achievement Points:  4436
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από το χθεσινό Μίκυ Μάους και την ιστορία "Οι γίγαντες του Μπάσκετ." Στην σελίδα 9 στο 3 καρέ είναι ηλίου φαεινότερον ποιος είναι ο Γόης... Στο πρώτο καρε της 10ης σελίδας ,στην συνέντευξη τύπου, μπερδέψανε τα ταμπελάκια με τα ονόματα των παικτών και τον λένε Κόκορα!!! Στο επόμενο καρέ το διόρθωσαν... :P

Μα που πάει και πέφτει ο οφθαλμός μου... :xm:

:hop:

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η τελευταία μου ανακάλυψη ήταν στo τεύχος 6 του Superman Unchained(Anubis).

Στη περίληψη των προηγούμενων στο τεύχος 6 η ιστορία προχωρούσε πιο μπροστά από τα γεγονότα του τεύχους 5 με αποτέλεσμα ότι νέο συνέβαινε στο τεύχος αυτό να στο είχε πει ήδη περιληπτικά. Με λίγα λόγια η περίληψη προηγούμενων του τεύχους 6 ήταν για το τεύχος 7.

post-25862-0-68798500-1423299996_thumb.jpg

Το αστείο είναι ότι στο τεύχος 7 η περίληψη επαναδιατυπώθηκε με άλλα λόγια παρότι εξιστορούσε ακριβώς τα ίδια γεγονότα με την περίληψη του 6.

post-25862-0-05097200-1423300011_thumb.jpg

Μικρό το κακό αλλά μιας και το απαιτεί το thread :P

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Από το χθεσινό Μίκυ Μάους και την ιστορία "Οι γίγαντες του Μπάσκετ." Στην σελίδα 9 στο 3 καρέ είναι ηλίου φαεινότερον ποιος είναι ο Γόης... Στο πρώτο καρε της 10ης σελίδας ,στην συνέντευξη τύπου, μπερδέψανε τα ταμπελάκια με τα ονόματα των παικτών και τον λένε Κόκορα!!! Στο επόμενο καρέ το διόρθωσαν... :P

 

Μα που πάει και πέφτει ο οφθαλμός μου... :xm:

 

:hop:

 

Ως γνήσιος υιός έχεις κληρονομήσει κάποια από τα βίτσια του "πατέρα" σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Γιάννο μου δεν το διορθώνουν ούτε στο επόμενο καρέ. Αν προσέξεις καλύτερα, μετά την πινακίδα που γράφει "ΓΟΗΣ" φαίνεται η αρχή μια ακόμη με πρώτο γράμμα το Κ που θα έλεγε προφανώς "ΚΟΚΚΟΡΑΣ", ενώ η πρώτη που θα έλεγε "ΜΑΓΟΣ", κρύβεται από τους δημοσιογράφους. Αν το είχαν διορθώσει, δεν θα υπήρχε άλλη πινακίδα δεξιά από εκείνη που γράφει "ΓΟΗΣ", αφού ο Γόης κάθεται στο δεξιό άκρο του πάνελ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρόβλημα ήταν πως στο σχέδιο υπήρχε ένα μεγάλο και ένα μικρό ταμπελάκι, στο οποίο δε χωρούσε η λέξη "Κόκκορας" οπότε βρέθηκε αυτή η λύση.

Παρεμπιπτόντως στο τοπολίνο ο Γόης λέγεται Bellicapelli και ο Κόκκορας λέγεται Gallo.

Tα 3 ονόματα(Bellicapelli, Gallo, Mago) παραπέμπουν στους 3 Ιταλούς παίκτες του ΝΒΑ, Μπελινέλι, Γκαλινάρι και Μπαρνιάνι(παρατσούκλι "ο μάγος").

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το πρόβλημα ήταν πως στο σχέδιο υπήρχε ένα μεγάλο και ένα μικρό ταμπελάκι, στο οποίο δε χωρούσε η λέξη "Κόκκορας" οπότε βρέθηκε αυτή η λύση.

Παρεμπιπτόντως στο τοπολίνο ο Γόης λέγεται Bellicapelli και ο Κόκκορας λέγεται Gallo.

Tα 3 ονόματα(Bellicapelli, Gallo, Mago) παραπέμπουν στους 3 Ιταλούς παίκτες του ΝΒΑ, Μπελινέλι, Γκαλινάρι και Μπαρνιάνι(παρατσούκλι "ο μάγος").

 

Δηλαδή Ωραιομάλλης (κατά το μακρυμάλλης, ασπρομάλλης κλπ.), Κόκκορας και Μάγος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ολα αυτα που γραφετε δειχνουν περιτρανα οτι στην Καθημερινη δεν γινεται η υπερλεπτομερης επιμελεια κειμενου και περιεχομενων που γινοταν στην ακτινα. Εκει υπηρχε και ο ιδιος ο Χρ.Τερζοπουλος που ενεκρινε το καθετι πριν παει για τυπωμα. Εδω ποιος να παιξει αυτο το ρολο αφου ολοι ειναι υπαλληλοι και που ισως και να μην ειχαν καμμια σχεση με τα κομικς ως ατομα πριν τους φτιαξουν σε επιτελειο και τους τα αναθεσουν ? Ποιος θα τους εκπαιδευσει ? Πως μπουν στο πνευμα του κομιξακια που απολαμβανει να τα ξεψιριζει ολα? Θυμαστε ποσο αποτομα εμφανιστηκε το πρωτο τους τευχος για το Μουντιαλ ? Ηταν σαν εγιναν ολα με το ζορι. Δεν ηθελαν ουτε καν να μας επιβεβαωσουν οτι ανελαβαν τα ντισνευ. Αυτο εδειξε και το στιγμα της μαρκετιστικης τους νοοτροπιας για το αγοραστικο κοινο τους. Το μονο που απομενει ειναι η ελληνκη εταιρεια ντισνευ να παρει χαμπαρι τι γινεται στην Ιταλια και να δωσει δικαιωματα εκδοσης και σε αλλους γιατι μονον ετσι θα ξαναεχουμε την κλασικη περιοδο στα ελληνικα και γενικως καλυτερα ντισνευ κομικς. 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κι αυτή μια άποψη...

Κρίμα όμως που στο τόπικ υπάρχουν τόσες σελίδες γεμάτες με τα λάθη των τευχών του Τερζόπουλου...

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Κρίμα όμως που στο τόπικ υπάρχουν τόσες σελίδες γεμάτες με τα λάθη των τευχών του Τερζόπουλου...

 

Προσυπογράφω, Γιώργο μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Προσυπογράφω, Γιώργο μου.

 

Είναι κι αυτή μια άποψη...

Κρίμα όμως που στο τόπικ υπάρχουν τόσες σελίδες γεμάτες με τα λάθη των τευχών του Τερζόπουλου...

 

Και να σκεφτει κανεις οτι το ιδιο το κομιξ ξεκινησε στην ουσια ως συνονθυλευμα ιστοριων που ειχαν δημοσιευτει σε μικυ μαους και γελιο και χαρα στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα και με διορθωμενα τα "κακως κειμενα".Τα πηγε περιφημα παντως συγκριτικα με ολες τις αλλες εκδοσεις...

Διαβαζα ενα τευχος Υπερ κλασικα προσφατα (το #145) και παρατηρησα ενα λαθακι και εγω,στη σελιδα 175 σε ενα καρε εχουν λησμονησει να βαλουν ματια στον Σκρουτζ.Βεβαια δεν αφορα ιδιαιτεροτητα του συγκεκριμενου τευχους,καθως το εχω διπλο και εχουν το ιδιο θεμα και τα 2..Α!Και σε ενα τομο της Disney που ξεκινησα προχτες (1955-56) σε μια σελιδα υπαρχει κηλιδα κιτρινου χρωματος εκτος καρε,μοιαζει λες και εχει σταξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είχα πει οτι δε θα ξαναασχοληθώ, αλλά μπορώ να αντισταθώ στα πάντα, εκτός από τον πειρασμό...

 

Ότι αναφέρω παρακάτω αφορούν τις εκδόσεις των "Καθημερινών εκδόσεων"...

 

1. Το "Μεγάλο Μίκυ", στα στοιχεία της έκδοσης κάθε τεύχους, στην σελίδα, αναφέρεται ως τριμηνιαίο ενώ κυκλοφορεί κάθε δύο μήνες.

2. Αυτό το "ΡΟΜΒΕΕ" που το βλέπω σχεδόν σε κάθε τεύχος του Μίκυ Μάους, ας μας εξηγήσουν τι σημαίνει... Μάλλον έχουν (ατυχώς) μεταφράσει το "RUMBLE"...

3. Εδώ Λιμνούπολη - Εδω Μίκυ Σίτυ... Καταλάβατε όλοι τι εννοώ...

4. Το πλαίσιο στο εξώφυλλο των πρώτων τριών τευχών του ΚΟΜΙΞ είναι ΟΚ. Δείτε πως είναι στα τελευταία τεύχη (ΟΚ αυτό είναι παραξενιά δικιά μου)...

5. Στο ΚΟΜΙΞ έχουν σταματήσει να αναφέρουν το έτος της πρώτης δημοσίευσης των ιστοριών...

6. Στο ΚΟΜΙΞ 6 (Ιανουάριος 2015), στη δεύτερη σελίδα διαφημίζονται τα "Αεροπλάνα 2" - 28 Αυγούστου (2014) στους κινηματογράφους σε 3D !!!

 

Είναι και άλλα, όμως αυτά μου ήρθαν στο μυαλό...

 

Είμαι πραγματικά ευγνώμων στις "Καθημερινές Εκδόσεις", που μας έδωσαν ξανά να κρατάμε στα χέρια μας, τα περιοδικά της με τους ήρωες της παιδικής μας ηλικίας.

Ακόμα περισσότερο, είμαι ευγνώμων για την απίστευτη τιμή της "Βιβλιοθήκης Disney". Μας χάρισαν ένα εξαιρετικό έργο το οποίο μπήκε στο σπίτι κάθε κομικσόφιλου, που δε μπορούσε να δώσει 19 Ευρώ για να αποκτήσει τον κάθε τόμο του Τερζόπουλου...

Όμως, ένα καλύτερο "φινίρισμα", των τίτλων που κυκλοφορούν, θεωρώ οτι μπορεί να γίνει και υπάρχει η δυνατότητα... Το ΚΟΜΙΞ ειδικά, έχει πολλά να δώσει, με λίγη περισσότερη προσοχή...

 

Πέστε πάνω μου να με φάτε τώρα...

 

(Μάλλον τα τελευταία posts πρέπει να μεταφερθούν στην "κουβεντούλα")

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα πει οτι δε θα ξαναασχοληθώ, αλλά μπορώ να αντισταθώ στα πάντα, εκτός από τον πειρασμό...

 

Ότι αναφέρω παρακάτω αφορούν τις εκδόσεις των "Καθημερινών εκδόσεων"...

 

1. Το "Μεγάλο Μίκυ", στα στοιχεία της έκδοσης κάθε τεύχους, στην σελίδα, αναφέρεται ως τριμηνιαίο ενώ κυκλοφορεί κάθε δύο μήνες.

2. Αυτό το "ΡΟΜΒΕΕ" που το βλέπω σχεδόν σε κάθε τεύχος του Μίκυ Μάους, ας μας εξηγήσουν τι σημαίνει... Μάλλον έχουν (ατυχώς) μεταφράσει το "RUMBLE"...

3. Εδώ Λιμνούπολη - Εδω Μίκυ Σίτυ... Καταλάβατε όλοι τι εννοώ...

4. Το πλαίσιο στο εξώφυλλο των πρώτων τριών τευχών του ΚΟΜΙΞ είναι ΟΚ. Δείτε πως είναι στα τελευταία τεύχη (ΟΚ αυτό είναι παραξενιά δικιά μου)...

5. Στο ΚΟΜΙΞ έχουν σταματήσει να αναφέρουν το έτος της πρώτης δημοσίευσης των ιστοριών...

6. Στο ΚΟΜΙΞ 6 (Ιανουάριος 2015), στη δεύτερη σελίδα διαφημίζονται τα "Αεροπλάνα 2" - 28 Αυγούστου (2014) στους κινηματογράφους σε 3D !!!

 

Είναι και άλλα, όμως αυτά μου ήρθαν στο μυαλό...

 

 

Μου φαίνεται αδιανόητο το να προβληματίζεται κάποιος για οποιοδήποτε από τα 6 που ανέφερες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μου φαινόταν αδιανόητο να απαντήσει κάποιος άλλος πρώτα εκτός από σένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είχα πει οτι δε θα ξαναασχοληθώ, αλλά μπορώ να αντισταθώ στα πάντα, εκτός από τον πειρασμό...

 

Ότι αναφέρω παρακάτω αφορούν τις εκδόσεις των "Καθημερινών εκδόσεων"...

 

1. Το "Μεγάλο Μίκυ", στα στοιχεία της έκδοσης κάθε τεύχους, στην σελίδα, αναφέρεται ως τριμηνιαίο ενώ κυκλοφορεί κάθε δύο μήνες.

2. Αυτό το "ΡΟΜΒΕΕ" που το βλέπω σχεδόν σε κάθε τεύχος του Μίκυ Μάους, ας μας εξηγήσουν τι σημαίνει... Μάλλον έχουν (ατυχώς) μεταφράσει το "RUMBLE"...

3. Εδώ Λιμνούπολη - Εδω Μίκυ Σίτυ... Καταλάβατε όλοι τι εννοώ...

4. Το πλαίσιο στο εξώφυλλο των πρώτων τριών τευχών του ΚΟΜΙΞ είναι ΟΚ. Δείτε πως είναι στα τελευταία τεύχη (ΟΚ αυτό είναι παραξενιά δικιά μου)...

5. Στο ΚΟΜΙΞ έχουν σταματήσει να αναφέρουν το έτος της πρώτης δημοσίευσης των ιστοριών...

6. Στο ΚΟΜΙΞ 6 (Ιανουάριος 2015), στη δεύτερη σελίδα διαφημίζονται τα "Αεροπλάνα 2" - 28 Αυγούστου (2014) στους κινηματογράφους σε 3D !!!

 

Είναι και άλλα, όμως αυτά μου ήρθαν στο μυαλό...

 

Είμαι πραγματικά ευγνώμων στις "Καθημερινές Εκδόσεις", που μας έδωσαν ξανά να κρατάμε στα χέρια μας, τα περιοδικά της με τους ήρωες της παιδικής μας ηλικίας.

Ακόμα περισσότερο, είμαι ευγνώμων για την απίστευτη τιμή της "Βιβλιοθήκης Disney". Μας χάρισαν ένα εξαιρετικό έργο το οποίο μπήκε στο σπίτι κάθε κομικσόφιλου, που δε μπορούσε να δώσει 19 Ευρώ για να αποκτήσει τον κάθε τόμο του Τερζόπουλου...

Όμως, ένα καλύτερο "φινίρισμα", των τίτλων που κυκλοφορούν, θεωρώ οτι μπορεί να γίνει και υπάρχει η δυνατότητα... Το ΚΟΜΙΞ ειδικά, έχει πολλά να δώσει, με λίγη περισσότερη προσοχή...

 

Πέστε πάνω μου να με φάτε τώρα...

 

(Μάλλον τα τελευταία posts πρέπει να μεταφερθούν στην "κουβεντούλα")

 

 

To 5 βεβαιως δεν αφορα σχεδιαστικο/τυπογραφικο λαθος η κακεκτυπο αλλα προσωπικο σου παραπονο :) .Και θα ελεγα πως ειναι λογικοτατο να μην γινεται μια ιδιαιτερη μνεια σε περσινες ιστοριες που οχι μονο δεν εχουν γινει κλασικες αλλα δεν εχουν προλαβει να γινουν απλα "κατι"..Σε υφος αυτο εχουμε,αυτο θα παρετε...

 

Το 6 επικολυρικο :) :) Back to the future..η και οχι :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το 5, έχει να κάνει με την παρέμβαση του cydisneyman πιό πάνω, αναφορικά με τις διαφορές των εκδόσεων Τερζόπουλος - Καθημερινές εκδόσεις, και γι'αυτό αναφέρω οτι ίσως θα πρέπει να μεταφερθούν τα σχόλια σε άλλο topic. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το 5, έχει να κάνει με την παρέμβαση του cydisneyman πιό πάνω, αναφορικά με τις διαφορές των εκδόσεων Τερζόπουλος - Καθημερινές εκδόσεις, και γι'αυτό αναφέρω οτι ίσως θα πρέπει να μεταφερθούν τα σχόλια σε άλλο topic. :)

 

 

Α,καταλαβα...Μαλλον πρεπει οντως να μεταφερθουν...Δεν ειναι καν αξιο συγκρισης θα ελεγα το εργο του Τερζοπουλου με αυτο της καθημερινης..Και σε βαθος χρονου δηλαδη,φαινεται απο τα θεμελια του το πραγμα και οι προσδοκιες του εκαστοτε εκδοτικου...στο κομιξ τουλαχιστον θα ελεγα πως το μονο κοινο με τα τευχη α περιοδου ειναι η επωνυμια και η μια αναδημοσιευση κλασικης ιστοριας για τους τυπους.. :) Κατα τ'αλλα το κομιξ οπως το μαθαμε ειχε καινοτομησει και αποτελεσει προτυπο διεθνως αν δεν κανω λαθος- με βραβειο και την αναγνωριση του να μιλανε μονα τους για το εργο..Το κομιξ β' περιοδου με την νεα αρχη και αφηνοντας πισω την "συλλεκτικοτητα" και το "κυρος" του προσπαθει να γινει topolino θα ελεγα :) Εξ'ολοκληρου λαθος αλλα σιγουρα οχι κακεκτυπο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

post-13440-0-68312000-1423826657_thumb.jpg

 

Ώχου... ξέχασαν οι άνθρωποι ένα "ι"! :P Από το ΜΜs Νο 27.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

που; δεν το βλεπω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Στο "επκρατεί"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αυτό δεν είναι τυπογραφικό λάθος. Είναι από το χωριό του εκδότη, "επκρατεί". :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ποστ 200= "Το 5, έχει να κάνει με την παρέμβαση του cydisneyman πιό πάνω, αναφορικά με τις διαφορές των εκδόσεων Τερζόπουλος - Καθημερινές εκδόσεις..."

Το 5 εχει να κανει με μια αποφαση-επιλογη των νεων εκδοτων να μην γραφουν το ετος. Ισως να μην θελουν να τους συγκρινουμε αλλα πετυχαινουν το ακριβως αντιθετο!

 

Ο Τερζοπουλος περασε πολλα σταδια για να αποκτησει τις εκδοτικες εμπειριες που οι συγχρονοι εχουν τωρα ετοιμες. Το 1966 που πρωτοεφτιαχνε το Μικυ Μαους ειχε την πρωτη του εκδοτικη "πατατα" στα Μικυ Μαους 6-8 οπου η τριμερης ιστορια Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ μπηκε σε λαθος σειρα δηλ. το Α μερος στο ΜΜ 6, το Β μερος στο ΜΜ 8 και το Γ μερος στο ΜΜ 7. Οταν τον ρωτησα γι'αυτο σε Β μερος της συνεντευξης (9/5/2011) απαντησε οτι δεν θυμοταν. Αυτα ηταν τα πρωτα τυπογραφικα λαθη του. Δεν ηταν τα μοναδικα. Σε καποια αλλα (100ρια) εχουν τυπωσει λαθος τιτλο στο εξωφυλλο.

Ομως απο τα λαθη μαθαινεις. Δεν υπηρχαν τοτε τα σημερινα κομπιουτερ για να βλεπεις αμεσως κατι με αμετρητους τροπους και να κανεις οσες διορθωσεις θελεις. Τοτε ολα ηταν μηχανηματα πανακριβα και δυσχρηστα. Δεν ηταν ευκολο να αλλαξεις μηχανηματα εκτυπωσης ή ο,τι αλλο ειχες για να φτιαξεις ενα δοκιμιο. Δεν ειναι οπως σημερα που πολλοι αγοραζουν ενα καινουργιο κινητο ή ταμπλετ ή λαπτοπ στο αψεσβησε. Γι'αυτο και οσο πιο παλιο ειναι το τευχος (οποιουδηποτε εκδοτη) τοσο πιο δυσκολο ηταν να προλαβουν ενα τυπογραφικο λαθος, που παρεπιπτοντως συχνα τα ανελαμβανε ανεξαρτητος ιδιωτης τυπογραφος, αν αυτο ηταν πιο οικονομικα συμφερον. Οσο πιο συχγρονα ερχομαστε, ειδικα μετα την πληρη χρησιμοποιηση των κομπιουτερς, τοσο πιο αδικαιολογητο ειναι να μην βρισκουν και να διορθωνουν τα λαθη, αφου υπαρχουν στα προγραμματα ενσωματωμενη και η αυτοματη διορθωση. Το ποσο θα προσαρμοζαν κατι στην ελληνικη πραγματικοτητα αυτο εξαρταται και απο το μερακι και τις γενικες γνωσεις του μεταφραστη. Αλλα ουδεις τελειος.

Τα πρωτα εικονογραφημενα τα εφτιαξε με πολυ κοπο ο Πεχλιβανιδης-Ατλαντις κι εκει τους ξεφυγαν διαφορα λαθη αφου για πολυ καιρο γινονταν ολα στο χερι, απο τα κειμενα μεχρι και τα σχεδια. Αργοτερα πηραν τα καταλληλα μηχανηματα κι αυτο φανηκε στην ποιοτητα των τευχων. Ομως ενα απο τα πιο χαρακτηριστικα κακεκτυπα τους εγινε πολυ αργοτερα και ειναι στο Γελιο+Χαρα 530 (εποχες 1968?) που περιειχε και ασχετες σελιδες απο αλλα τευχη. Καποιες απο αυτες ειναι σελιδες ντισνευ απο το ΓΧ 133 με ντισνευ που δεν ειχαν πλεον το δικαιωμα να τυπωνουν.

Αυτα που γραφω υπαρχουν γραμμενα σε διαφορα αρθρα και συνεντευξεις των εκδοτων, μονο που δεν υπαρχουν ολα στο GC. 

 

:cool:

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το τελευταίο τεύχος του "Νέου Μπλεκ" (#15), γράφει στη δεύτερη σελίδα:

 

Τεύχος 15 - Νοέμβριος 2014

 

:ballet:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2749
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το τελευταίο τεύχος του "Νέου Μπλεκ" (#15), γράφει στη δεύτερη σελίδα:

 

Τεύχος 15 - Νοέμβριος 2014

 

:ballet:

Όντως έτσι είναι και το χειρότερο ακόμη είναι ότι η νέα ιστορία Μπλεκ του τεύχους ξεκινά απο τη μέση. Η αρχή αγνοείται! Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο περιοδικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επιτέλους!  :valt:

 

Έλεγα οτι δε θα το αναφέρει κανένας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μια όψιμη ανακάλυψη που δεν ξέρω αν την έχει επισημάνει και κάποιος άλλος νωρίτερα: Η Νεφέλη λατρεύει τις ιστορίες με πρωταγωνιστές τον Μίκυ και τον Ινδιάνα Γκούφυ (κάθε φορά που την ρωτάω τι είναι ο Ινδιάνα, απαντά με στόμφο "Περιπετειώδης Αρχαιολόγος"). Τις ιστορίες αυτές συνήθως τις επινοώ εγώ και πάντα εκείνη είναι ο Μίκυ κι εγώ ο Ινδιάνα. Σήμερα λοιπόν, βαρέθηκα να φτιάξω καινούργια ιστορία και βρήκα στο τελευταίο Αλμανάκο (# 257 Ιουλίου 2012), την ιστορία "το Φάντασμα της Κλεοπάτρας" την οποία της διάβασα και εκείνη την παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. 

 

Καθώς την διάβαζα, βλέπω στο εισαγωγικό τετραγωνάκι της σελ. 56 ότι "Το νησί" (αναφέρεται στο νησί της Αντιρόδου πάνω στο οποίο ήταν χτισμένο το ανάκτορο των Πτολεμαίων και της τελευταίας βασίλισσας της δυναστείας, της Κλεοπάτρας Ζ, που γεννήθηκε το 69 π.Χ., ανέβηκε στο θρόνο το 51 π.Χ. και πέθανε -μάλλον αυτοκτόνησε- το 30 π.Χ.) "καταποντίσθηκε εξαιτίας μιας σειράς σεισμών που έγιναν το 300 π.Χ." δηλαδή 230 χρόνια πριν από την γέννηση και 270 πριν από τον θάνατο της Κλεοπάτρας.

 

Προφανώς λοιπόν από (τυπογραφικό ή μεταφραστικό) λάθος γράφηκε 300 π.Χ. αντί 300 μ.Χ.

 

Για την ακρίβεια το νησί και το ανάκτορο καταποντίσθηκαν σιγά σιγά κάπου μεταξύ 4ου και 5ου αιώνα μ.Χ. http://www.geodifhs.com/kappaomegaiotaalpha/o

 

Αυτά, φίλοι μου!

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.