Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63369
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πωπώ!

 

Τώρα δεν πρέπει να αγγίξεις κόμιξς για καμιά δεκαετία. :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 841
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

πικραααααααααααααααα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κι έτσι τα περισσότερα αυτόνομα τομάκια με παπιοποντικοιστορίες που κυκλοφόρησαν πριν το 2004, πλέον θα έχουν επανεκδοθεί στα πλαίσια της σειράς Μεγάλα Σήριαλ.Το μόνο τομάκι που πρέπει να επανεκδόσουν είναι Το Αίνιγμα του Τοτέμ.Ας ελπίσουμε αν δεν κάνουν φέτος την έκπληξη, του χρόνου να δούμε κι αυτό το τομάκι. :thinking:

 

Αυτοτελής έκδοση------------------------------------>Μεγάλα Σήριαλ

Τα 7 Θαύματα ων Παπιών:1992--------------------->2009

Τριλογία-Το Σπαθί των Πάγων:1990---------------->2009

Ζωδιακή Πέτρα: 1991---------------------------------->2010

Ιστορία της Δυναστείας των Ντακ:1981, 2003----->2013

Μίκυ Μυστήριο-Ιστορίες Νουάρ:1993--------------->2013

 

Βασικά την ίδια χρονιά που ξεκίνησαν τα Σήριαλ, έβγαλαν και το ΟΙ ΧΡΥΣΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ, το οποίο ήταν το τελευταίο αυτόνομο τομάκι. Το βλέπω να βγαίνει επανέκδοση σε καμιά ολυμπιάδα. Δεν θα με χάλαγε να εντάξουν επίσης τα ΣΠΕΣΙΑΛ τομάκια στα Μεγάλα Σήριαλ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βασικά την ίδια χρονιά που ξεκίνησαν τα Σήριαλ, έβγαλαν και το ΟΙ ΧΡΥΣΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ, το οποίο ήταν το τελευταίο αυτόνομο τομάκι. Το βλέπω να βγαίνει επανέκδοση σε καμιά ολυμπιάδα. Δεν θα με χάλαγε να εντάξουν επίσης τα ΣΠΕΣΙΑΛ τομάκια στα Μεγάλα Σήριαλ. :)

Το συγκεκριμένο δεν το ανέφερα, γιατί δεν πρόκεται για ιστορία σε συνέχειες(πλην της πρώτης που χωρίζεται σε τρια μέρη), οπότε δεν ακολουθεί τόσο την φιλοσοφία των Μεγάλων Σήριαλ.Περισσότερο η πρώτη ιστορία έχει σχέση με τους Ολυμπιακούς.Προσωπικά, θα προτιμούσα να εκδόσουν την Παπιολυμπιάδα, σε τομάκι παρά να ξαναβγάλουν το συγκεκριμένο όπως είναι.

 

Όσον αφορά τα Σπέσιαλ του 1994, θα συμφωνήσω.Το κάθε τομάκι έχει μια συγκεκριμένη θεματολογία.Το 1ο ιστορίες με Φάντομ και Μάρβελ Ντακ, το 2ο ιστορίες στην Άγρια Δύση, το 3ο ιστορίες με τον Σκρούτζ και το 4ο ιστορίες με την Μάτζικα, οπότε άνετα θα μπορούσαν να τα βγάλουν, αν και θα είναι λίγο αρπαχτές, αφού δεν έχουν σχέση με την φιλοσοφία των Μεγάλων Σήριαλ, αλλά απ΄το να βγαίνουν κάτι Πυρ Παπί και Θάλασσα σίγουρα είναι πολύ καλύτερες επιλογές, αφού περιέχουν ιστορίες που αξίζουν. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η φιλοσοφία των Μεγάλων Σήριαλ έχει αλλάξει από τότε που την ξεκινήσανε βασικά. Αρκετά από αυτά που βγάλανε έως τώρα, δεν είναι σήριαλ με την αυστηρή έννοια του όρου, απλά έχουν ως θέμα ένα κοινό χαρακτήρα ή/και κοινή θεματική και έχουν αυτοτελές ιστορίες, για αυτό και δεν το θεωρώ απίθανο να τα δούμε να βγαίνουν ως Μεγάλα Σήριαλ.  :) Τομάκια είναι και αυτά και με εξαίρεση την πατάτα που είχαν κάνει με το αυτοκίνητο του Φάντομ Ντακ, είναι η μόνη σταθερά που έχει αυτή η σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

...με εξαίρεση την πατάτα που είχαν κάνει με το αυτοκίνητο του Φάντομ Ντακ...

Γιατί τι είχαν κάνει με το αυτοκίνητο του Φάντομ Ντακ;

 

 

 

:PPP: :PPP: :PPP:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9497
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δε θα ήταν εντυπωσιακή κίνηση να κυκλοφορήσουν φέτος τα μεγάλα σήριαλ νο. 20 με τίτλο φάντομ ντακ;;;

 

Να σταματήσουμε κιόλας τη γκρίνια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ θα ήθελα να δω τομάκια αφιερωμένα σε δημιουργούς, ανεπίσημα πάντα. Δηλαδή: "Τα καλύτερα του Μίκυ Μάους" και πετάς κάμποσες ιστορίες του Κάστυ ή του Ντε Βίτα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν αρχίζεις σιγά - σιγά τις ετοιμασίες για το καθιερωμένο θεματάκι; Τι περιμένεις επίσημες διαφημίσεις και εξώφυλλα;

Καλά είναι δικαιολογία αυτό, σοβαρά τώρα... :P

 

Αφού το θέτεις έτσι δεν μου αφήνεις και πολλά περιθώρια. Εξ΄ άλλου είναι πασίγνωστο πως δεν χαλάμε χατήρι. Ορμάτε!

 

Καλοκαιρινές Εκδόσεις Νέα Ακτίνα (2013)

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

(Το παρόν δεν έχει σχέση με τους φετινούς τόμους, αλλά τους ήδη εκδοθέντες)

 

Μου ήρθε πριν λίγο στο e-mail μου:

 

post-13632-0-34623000-1367527123_thumb.jpg

 

Η σελίδα με τους τόμους στο terzopoulosbooks.com

 

:beer:

 

EDIT: Το έβαλα στο θέμα των Μεγάλων Σήριαλ, αν και διαφημίζει και τις καλές εκδόσεις του "Κόσμου Ντίσνεϋ".

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επιτέλους προέβησαν σε μία έξυπνη κίνηση. Αφού έχουν που έχουν στοκ, αντί να στέλνουν αποκλειστικά με Β' διανομή σε όλη την Ελλάδα, έχουν και ένα κεντρικό σημείο που πουλάνε (με καλή έκπτωση) ηλεκτρονικά σε όλη τη χώρα. Έτσι ώστε ακόμα και όσοι ενδιαφέρονται, να μπορούν να βρουν τα τεύχη ανά πάσα στιγμή και να μην παιδεύονται με την τυχόν προβληματική διανομή του κάθε μέρους της Ελλάδας, αν δεν τα έχει φέρει το τάδε περίπτερο, κλπ.

 

Κανόνες καλού marketing v0.1. Άντε να ανακαλύψουμε τον τροχό ξανά. Κάλλιο αργά παρά ποτέ βέβαια, ας μην παραπονιόμαστε :P.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Εστω και καθυστερημένα, :respect: φίλε   :germ:

Επεξεργασία από Pavlos the Paingiver
Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνετε ολόκληρο το ποστ στο οποίο απαντάτε, ιδιαίτερα μάλιστα όταν είναι μεγάλο.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλό καλοκαίρι και επισήμως πλέον
 
Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.
 

dionik_inducks_small.png για τα Μεγάλα Σήριαλ #40 :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και είναι κυριολεκτικά οι πρώτες 4 ιστορίες του PK που γράφτηκαν. 3 από αυτές 16 χρόνια μετά την τελευταία τους δημοσίευση στην Ελλάδα και 1 27 χρόνια μετά. Κλασσικές και λατρεμένες για τους μεγαλύτερους, αναρωτιέμαι πως θα φανούν στους πιτσιρικάδες :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χειρότερες από το PKNA! :PPP: Μήπως στους μεγάλους αρέσει για νοσταλγικούς λόγους (και μήπως και για αυτό ρωτάς αν θα αρέσει στους μικρότερους; ); :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μπορεί να παίζει το νοσταλγικός. Μπορεί και να μην είναι στη πραγματικότητα καλές ιστορίες, αλλά επειδή ήταν λίγες και σπάνιες οι εμφανίσεις του PK, να είχαν ανέβει πολύ στα μάτια μας. Επιπρόσθετα το σχέδιο στα κόμικ (όχι μόνο στα disney. σε όλα τα κόμικ) έχει αλλάξει, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ συνολικά. Εκτιμώ ότι αυτό οφείλεται και στα μέσα (από καλύτερα χαρτιά μέχρι χρήση υπολογιστών) αλλά και στις γνώσεις/επιρροές τόσων ετών (ο Pier Lorenzo Da Vita μόνο σε φανζινάκια κακής ποιότητας θα εμφανίζονταν :) )

 

Το ότι και θα το πάρω αλλά και θα μου αρέσει και καραγουστάρω που βγήκε, είναι μια τελείως άλλη ιστορία :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπα, είναι από τις ιστορίες που δεν θα αρέσουν σε ένα δεκαεξάχρονο, αλλά σε 7-8 χρόνια υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να έχει αλλάξει γνώμη. Και εγώ στην αρχή δεν την πάλευα με τον Ditko π.χ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Οι πρώτες κλασσικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ σχεδιασμένες από τον δημιουργό του Τζιοβάν Μπατίστα Καρπι,τον Γκουίντο Μαρτίνα,τον Μάσσιμο Ντε Βίτα και άλλους καταξιωμένους σχεδιαστές είναι must. :best:

 

Πριν 2 χρόνια,πήγα στο περίπτερο της γειτονιάς μου και αγόρασα το ΑΛΜΑΝΑΚΟ 79# και διάβασα το πρώτο μέρος της ιστορίας <Ο Χρυσός Σκαραβαίος> και με ξετρέλανε!Σενάριο που σε συναρπάζει και σχέδιο απλό και κλασσικό.Το δεύτερο μέρος δεν το έχω διαβάσει.... :P

 

Για αυτό περιμένω πως και πως το τομάκι για να μάθω το δεύτερο μέρος της απολαυστικής αυτής ιστορίας(!) :)

 

 

Χειρότερες από το PKNA! :PPP: Μήπως στους μεγάλους αρέσει για νοσταλγικούς λόγους (και μήπως και για αυτό ρωτάς αν θα αρέσει στους μικρότερους; ); :D

 

Δεν θα το έλεγα νοσταλγία και εάν θες την γνώμη μου,οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ τις βρήκα τελείως άσχετες.Ένα σχέδιο λεπτομερειακό και πολύπλοκο που δεν καταλαβαίνεις τι αποτυπώνει το σχέδιο.Υπολογιστές στο σχέδιο και σενάρια που ενώ στην αρχή τα καταλαβαίνεις,κάπου στην μέση της πλοκής δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα και γυρνάς στις πίσω σελίδες για να ξανα-διαβάσεις.

 

Τέλος,δεν δημιουργούνται από τους ίδιους σχεδιαστές με αποτέλεσμα το πρώτο τεύχος που το έχει σχεδιάσει ο Καβατσάνο να είναι ΤΕΛΕΙΟ ενώ το δεύτερο που το έχουν σχεδιάσει κάποιοι ανώνυμοι Ιταλοί σχεδιαστές να είναι μέτριο έως και αδιάφορο.

 

 

ΓΝΩΜΗ ΕΦΗΒΟΥ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ..................!!!!!!!! :pinokio:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Είναι όλα μαζί. Ποιότητα, νοσταλγία, κάτι σαν το παλιό καλό κρασί (προσοχή, μόνο τα καλά κρασιά και κυρίως τα κόκκινα και τα γλυκά ζουν πολλά χρόνια, κάποια άλλα πρέπει να τα πιεις μέσα σε λίγους μήνες μέχρι λίγα χρόνια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Germ συμφωνω με αυτα που εγραψες, :spidey_yeah_that: με μονη διαφωνια οτι αφορα το σχεδιο.Τουλαχιστον στα disney.Και ειναι προσωπικη γνωμη.Εννοειται οτι με τα χρονια εξελισσονται τα πραγματα.Το εχω ξαναπει οτι ο Φαντομ Ντακ του τοτε μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο τον Φ.Ν. που διαβαζουμε στις νεες περιπετειες.

Γενικα το παλιο σχεδιο στις ιστοριες μου αρεσε περισσοτερο,ισως επειδη με αυτο  μεγαλωσα.

Εκτιμησαμε αυτες τις ιστοριες γιατι οπως ειπες τις βλεπαμε σπανια.Και πιστευω οτι ασχετα με την νοσταλγια ηταν καλες. :) 

 

Τις εχω ολες αλλα η νοσταλγια και η επιθυμια να εχω τις πρωτες ιστοριες του αγαπημενου μου ηρωα,οπως τον γνωρισα μικρη με εκανε να το αγορασω.

 

:hop: 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

@Λοχαγός Το σχέδιο δεν θυμίζει τις συνήθεις ιστορίες Ντίσνεϋ με το απλό σχέδιο, λογικό να μην σου αρέσει (μ'αρέσει που το περιγράφεις ως λεπτομερειακό και πολύπλοκο :P). Τώρα για τους υπολογιστές στα σχέδια, δεν μου φαίνεται να χρησιμοποίησαν (μακρινό 1999 γαρ), αλλά και πάλι θα σου υποδείξω την πρώτη μου πρόταση. Πολλά τεύχη πάντως έχουν πεντακάθαρο σχέδιο. Και αφού έχουμε διαβάσει και 11 τεύχη της σειράς, μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτό ήταν από τα πιο αδύναμα σχεδιαστικά. Και εκεί πέρα ήταν πιο συχνό το φαινόμενο να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται σε μερικά καρέ.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

@Λοχαγός Το σχέδιο δεν θυμίζει τις συνήθεις ιστορίες Ντίσνεϋ με το απλό σχέδιο, λογικό να μην σου αρέσει (μ'αρέσει που το περιγράφεις ως λεπτομερειακό και πολύπλοκο :P). Τώρα για τους υπολογιστές στα σχέδια, δεν μου φαίνεται να χρησιμοποίησαν (μακρινό 1999 γαρ), αλλά και πάλι θα σου υποδείξω την πρώτη μου πρόταση. Πολλά τεύχη πάντως έχουν πεντακάθαρο σχέδιο. Και αφού έχουμε διαβάσει και 11 τεύχη της σειράς, μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτό ήταν από τα πιο αδύναμα σχεδιαστικά. Και εκεί πέρα ήταν πιο συχνό το φαινόμενο να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται σε μερικά καρέ.

 

Δεν ξέρω,μπορεί αυτήν η δήλωση μου να προέκυψε από το ατελείωτο μίσος μου για τα υπερηρωικά............... :grr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τότε γιατί διαβάζεις ιστορίες με τον Φάντομ (άσχετο, αλλά έχεις διαβάσει ποτέ υπερηρωικά; ); :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

@Λοχαγός Το σχέδιο δεν θυμίζει τις συνήθεις ιστορίες Ντίσνεϋ με το απλό σχέδιο, λογικό να μην σου αρέσει (μ'αρέσει που το περιγράφεις ως λεπτομερειακό και πολύπλοκο :P). Τώρα για τους υπολογιστές στα σχέδια, δεν μου φαίνεται να χρησιμοποίησαν (μακρινό 1999 γαρ), αλλά και πάλι θα σου υποδείξω την πρώτη μου πρόταση. Πολλά τεύχη πάντως έχουν πεντακάθαρο σχέδιο. Και αφού έχουμε διαβάσει και 11 τεύχη της σειράς, μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτό ήταν από τα πιο αδύναμα σχεδιαστικά. Και εκεί πέρα ήταν πιο συχνό το φαινόμενο να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται σε μερικά καρέ.

 

Δεν ξέρω,η δήλωση μου αυτήν μπορεί να προέκυψε από το ατελείωτο μίσος μου για το <ψηφιακό> μέλλον και τα υπερηρωικά......... :grr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όλους μας ενοχλεί το καλύτερο σχέδιο και τα πιο ωραία χρώματα! :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η γνωμη μου, γι αυτο που συζητατε ειναι η εξης:

 

Ανηκω μαλλον στη νεα γενια, βασει ηλικιας, ωστοσο τις 2 ιστοριες απο αυτες που περιεχονται στον τομο τις ειχα διαβασει οταν βγηκαν, και ημουν σε ηλικια 9-10 ετων νομιζω. Οποτε θα καταθεσω συνολικη αποψη. Θυμαμαι πολυ καλα ποσο ειχα ξετρελαθει με τις ιστοριες. Τις ειχα ξανα διαβασει χιλιες φορες, τις ηξερα απ εξω με λιγα λογια.

 

Αντιθετως, και εδω θα συμφωνησω κυριως με την paola που το εγραψε νομιζω αρκετα ξεκαθαρα, κατι συμβαινει μεσα μου με τα νεα σκιτσα και σχεδια, τους νεους τροπους σχεδιασης, υποβοηθουμενοι και απο τους υπολογιστες, σχεδια κουραστικα και ανυποφορα λεπτομερειακα στα δικα μου ματια. Ετσι, με λιγα λογια, δεν ακουμπαω τις νεες ιστοριες κτλ κτλ. Δε μου αρεσουν καθολου εμφανισιακα. Αντιθετως λατρευω το παλιο στυλ, θελετε πιο απλο? Ναι, ετσι θα ναι, αλλα δε ξερω, αν και μικρος, απο τα 8 μου που ξεκινησα να διαβαζω, εμαθα σε εκεινο το στυλ-σχεδιο , και νομιζω πως δεν προκειται να αλλαξει αυτο μεσα μου ποτε.

 

Οποτε, +1 στις ιστοριες αυτες. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Τότε γιατί διαβάζεις ιστορίες με τον Φάντομ (άσχετο, αλλά έχεις διαβάσει ποτέ υπερηρωικά; ); :P

 

 

Έχω διαβάσει υπερηρωικά και συγκεκριμένα αρκετά τεύχη από MARVEL TALES και THE AMAZING SPIDERMAN από Καμπανάς.

 

Οι παλιές ιστορίες του Φάντομ μου αρέσουν,όχι οι νέες..................... :P

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

1) Δηλαδή στις παλιές ο Φάντομ δεν ήταν υπερήρωας; :P 2) Διάβασε και καμιά πιο σύγχρονη. ;) Βέβαια τα θέματα που πραγματεύονται είναι τελείως διαφορετικά και τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα, αλλά ψηφιακά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, οι Νέες Περιπέτειες τού Φάντομ, είναι κάτι το ξεχωριστό. Ξεφεύγουν και από κάτι παλιές χαζές δικές του και του Σούπερ Γκούφυ κυρίως, με εξωγήινους. Εδώ μπαίνουμε σ' ένα καινούργιο κομικσικό "σύμπαν" με πρωτότυπες συλλήψεις (εβρονιανοί, κόκορον, ξαντούμ, Νο 1 και Νο 2 κλπ.) δοσμένο με μεγάλη επιτυχία, με φουτουριστικό συχνά σχέδιο (μα για το μέλλον -future-  μιλάμε και αυτό σημαίνει φουτουρισμός, τεχνοτροπία τού μέλλοντος), που ορισμένες φορές δυσκολευόμαστε να το παρακολουθήσουμε αλλά δεν παύει να μας συναρπάζει, με πλοκή που καμιά φορά δεν είναι εύκολο να κατανοήσουμε αλλά δεν παύει να μας κρατάει σε εγρήγορση και αγωνία κ.ο.κ. ΄Ομως όλα αυτά έχουν δημιουργήσει ένα -κατά τη γνώμη μου- "θαυμαστό καινούργιο κόσμο", "a brave new world" για να θυμηθούμε τον Aldous Huxley- που εμένα τουλάχιστον με ενθουσιάζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

1) Δηλαδή στις παλιές ο Φάντομ δεν ήταν υπερήρωας; :P 2) Διάβασε και καμιά πιο σύγχρονη. ;) Βέβαια τα θέματα που πραγματεύονται είναι τελείως διαφορετικά και τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα, αλλά ψηφιακά.

 

Ο Φάντομ Ντακ βεβαίως και είναι υπερήρωας και αυτό ποτέ δεν θα αλλάξει όσα χρόνια και αν περάσουν.Απλώς,όταν λέω ότι δεν μου αρέσουν τα υπερηρωικά εννοώ τύπου Marvel.

 

Έχω διαβάσει πολλές σύγχρονες ιστορίες του Φάντομ(έχω τα 4 πρώτα τεύχη από την σειρά <Οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ>) και δεν μου αρέσει το ψηφιακό,λεπτομερειακό κτλπ κτλπ. σχέδιο των ιστοριών του Φάντομ καθώς και το σενάριο.Προτιμάω τα κλασσικά σχέδια και τα απλά σενάρια των ιστοριών του Φάντομ δηλαδή οι παλιές του ιστορίες.

 

 

 

Αυτά....................... :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.