Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πήρα τους Φακέλους και πάλι δεν ήρθε η Ιστορία των Ντακ! :wall:

 

Μένει να ψάξω και σε άλλα μαγαζιά..... :P

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 841
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επειδη δεν ειχα σχεδον καμια ιστορια,αγορασα τον τομο "Οι φακελοι του Μικυ".Μου αρεσε!!

Πολυ περισσοτερο απο το "Αστυνομικες ιστοριες" τις οποιες,οπως εγραψα σε παραπανω ποστ τις ειχα βρει μετριες με εξαιρεση μια που μου ειχε αρεσει περισσοτερο.

 

Εδω πραγματικα περασα πολυ ευχαριστα την ωρα μου απο την αρχη ως το τελος.Μου αρεσαν ολες οι ιστοριες! :up: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο νέος τόμος της σειράς «Τα Μεγάλα Σήριαλ», με τίτλο «Ιστορίες για Όσκαρ με τον Μίκυ»!

«Καζαμπλάνκα», μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, που απέσπασε διθυραμβικές κριτικές και τρία Όσκαρ, «Λα Στράντα», η πρώτη διεθνής επιτυχία ...του Φεντερίκο Φελλίνι και άλλες τέσσερις ιστορίες για Όσκαρ με πρωταγωνιστές τους αγαπημένους σας ήρωες του Ντίσνεϋ παρελαύνουν σε έναν τόμο 260 σελίδων!

Κυκλοφορεί: Πέμπτη 4 Ιουλίου πανελλαδικά / τιμή €4,90
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το δα και γω στο fb...

για πειτε ρε παιδια εσεις που παρακολουθειτε το μικυ μαους και το topolino...

αυτα ειναι απο το ΚΟΜΙΞ(και τα χω.. :/)...τι ελπιδες εχουμε να δουμε ιστοριες με κινηματογραφικες μεταφορες οπως βγηκαν στην ιταλια τα αντιστοιχα τομακια (που ειχε παρουσιασει ο phantom..);;;

υπολογιζα οτι απο ΜΣ φετος θα παιρνα μονο αυτους τους 2 τομους +φαντομ +μικυ μυστηριο 0 (αν και μαλλον θα παρω λογω casty και τους φακελους του μικυ)

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η Λα Στράντα είχε δημοσιευτεί στον 2ο τόμο Topo Oscar και η Καζαμπλάνκα στον 3ο. Όπως υποδηλώνει και ο τίτλος, θα κάνουν προφανώς συρραφή ιστοριών κυρίως με τον Μίκυ στο πρώτο τεύχος και με τον Ντόναλντ στον 2ο. Προσωπικά χαίρομαι που θα δούμε τις 2 αυτές ιστορίες. Βέβαια φού θα μπουν στον κόπο να τις αλλάξουν, παίζει να δούμε και καμία ιστορία που δημοσιεύτηκε μετά τα original Topo Oscar, όπως τον θρύλο του 1900 για παράδειγμα που είναι κι αυτό του Giorgio Cavazzano, όπως και οι προηγούμενες δύο. Δεν μου φαίνεται άσχημη σαν ιδέα, αρκεί να βάλουν μέσα αξιόλογες ιστορίες.

 

Αφού άλλαξαν τη σειρά, ελπίζω να δούμε στον τόμο του Ντόναλντ το όσα παίρνει ο άνεμος, το οποίο κανονικά εκδόθηκε στον 3ο τόμο Topo Oscar.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μακάρι να έχει τον Θρύλο του 1900. Από τις αγαπημένες μου ιστορίες. Η Καζαμπλάνκα είναι αυτή που δημοσιεύτικε στο Κόμιξ? Επίσης αγαπημένη ιστορία,,,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ πάντως τους την είπα στο facebook, ως εξής:

 

"Θαυμάσια τα φετινά "Μεγάλα Σήριαλ" γαι τους νεότερους αναγνώστες. ΄Ομως σ' εμάς τους παλιούς συλλέκτες που έχουμε όλες τις δημοσιευμένες στην Ελλάδα ιστορίες από παλιότερες δημοσιεύσεις τους, δεν πρόσφεραν ούτε μια νέα ιστορία για να πλουτίσουμε τη συλλογή μας. Θαυμάσια η "Ιστορία τής δυναστείας τών Ντακ", όμως την έχω τρεις φορές (1981, 2003 σε τομίδιο και στην πιο πρόσφατη σημοσίευσή της στο Μίκυ Μάους τη δεκαετία τού 1990). ΄Οσο για τις Αστυνομικές ιστορίες, τους Φακέλους τού Μίκυ και τα ΄Οσκαρ Μίκυ (και Ντόναλντ) αντί να εκδοθούν αυτούσια τα αντίστοιχα ιταλικά τομίδια, έγινε επιλογή άλλων, αποκλειστικά επαναδημοσιευόμενων, ιστοριών στα δύο πρώτα, ενώ στα δύο ΄Οσκαρ (επιφυλάσσομαι να δω τα περιεχόμενα και τού Ντόναλντ) επιλέχθηκαν επίσης αποκλειστικά επαναδημοσιευμένες ιστορίες από τα 4 ιταλικά τομίδια (Μίκυ, Ντόναλντ, Γκούφυ και Σκρουτζ) και έμειναν έξω θαυμάσιες αδημοσίευτες, που περιέχονταν στα ιταλικά Μίκυ και Ντόναλντ."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

dionik_inducks_small.png

 

MegalaSirial_0044.jpg

 

 

EDIT

Τρύφωνα, από τη μία έχεις τα δίκια σου, από την άλλη όμως είναι οξύμωρο να περιμένουμε νέες αδημοσίευτες ιστορίες από μία σειρά που δημιουργήθηκε κατ' εξοχήν για να εκδίδει μαζεμένες θεματικές ιστορίες από τα εκάστοτε πρόσφατα τεύχη Μίκυ Μάους. Όχι πως δεν υπάρχουν και τεύχη που δημοσίευσαν νέες ιστορίες (Άρχοντες των μάγων, Σερ Μίκυ, κλπ), όμως είναι σαφέστατη μειοψηφία. Τα Μεγάλα Σήριαλ πλησιάζουν πολύ περισσότερο την νοοτροπία που έχουν τα trade paperbacks στην Αμερική, να εκδίδουν δηλαδή μαζεμένες σημαντικές ιστορίες που εκδόθηκαν πρόσφατες χρονιές στα μηνιαία περιοδικά τους. Δεν το πετυχαίνουν πάντα στον καλύτερο βαθμό, όμως προς τα εκεί πλέουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 Τα Μεγάλα Σήριαλ πλησιάζουν πολύ περισσότερο την νοοτροπία που έχουν τα trade paperbacks στην Αμερική, να εκδίδουν δηλαδή μαζεμένες σημαντικές ιστορίες που εκδόθηκαν πρόσφατες χρονιές στα μηνιαία περιοδικά τους. Δεν το πετυχαίνουν πάντα στον καλύτερο βαθμό, όμως προς τα εκεί πλέουν.

 

 

Και αυτό είναι καλό για εμάς που δεν αγοράζουμε το ΜΜ, αλλά διαβάζουμε που και που από κανένα Ντίσνεϊ! 1.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94923
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

 Τα Μεγάλα Σήριαλ πλησιάζουν πολύ περισσότερο την νοοτροπία που έχουν τα trade paperbacks στην Αμερική, να εκδίδουν δηλαδή μαζεμένες σημαντικές ιστορίες που εκδόθηκαν πρόσφατες χρονιές στα μηνιαία περιοδικά τους. Δεν το πετυχαίνουν πάντα στον καλύτερο βαθμό, όμως προς τα εκεί πλέουν.

 

Δυστυχώς,θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Γιώργο...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

. Τα Μεγάλα Σήριαλ πλησιάζουν πολύ περισσότερο την νοοτροπία που έχουν τα trade paperbacks στην Αμερική, να εκδίδουν δηλαδή μαζεμένες σημαντικές ιστορίες που εκδόθηκαν πρόσφατες χρονιές στα μηνιαία περιοδικά τους. Δεν το πετυχαίνουν πάντα στον καλύτερο βαθμό, όμως προς τα εκεί πλέουν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείται ότι αυτό είναι κακό.Εκδίδονται για αναγνώστες που δεν προτιμούν να αγοράζουν τεύχη και θέλουν τις ιστορίες σε κάποια συγκεντρωμένη έκδοση.

Μάλιστα στο αμέρικα τα tpbs βγαίνουν λίγους μόλις μήνες μετά την κυκλοφορία των τευχών που περιέχουν.Φαντάσου τι κράξιμο θα έπεφτε εδώ αν γίνοταν αυτό :lol:

Δεν είμαι παλιός αναγνώστης και δεν με χαλάνε καθόλου μιας και δεν ξέρω τις περισσότερες ιστορίες από τα ΜΣ,αλλά και να ήμουν δεν θα με πείραζε.Υπάρχουν τόσοι τίτλοι τις Ν.Α. με καινούργιες αδημοσίευτες που το βρίσκω ανούσιο να μην σας αρέσει επειδή έχετε τις ιστορίες από μία σειρά.

Μόνο ο ''θείος'' τις έχει όλες και ακόμα αγοράζει και τόμους ΜΜ και τόμους Ντόναλντ και ΜΣ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μα δεν το λέω για κακό. Προσωπικά, ακόμα και και αν έχω τις περισσότερες ιστορίες, μου αρέσει να τις έχω και συγκεντρωμένες σε έναν θεματικό τόμο, αν αξίζουν τον κόπο εννοείται. Στην προκειμένη, για να διαβάσεις αυτές τις ιστορίες, θα έπρεπε να ψάξεις σε 2 Κόμιξ, 2 Αλμανάκο, 1 Μίκυ Μάους και 1 Ντόναλντ, τα οποία συν τις άλλοις εκδόθηκαν μέσα σε ένα διάστημα 5 χρόνων (2002-2006), και μάλιστα η τελευταία φορά ήταν 7 χρόνια πριν. Ένα τεράστιο μέρος του αναγνωστικού τους κοινού έχει ανακυκλωθεί από τότε, και από αυτό που έχει μείνει ίδιο, υπάρχει κόσμος που και πάλι δεν έχει όλα τα προηγούμενα τεύχη. Φανταστείτε πως ακόμα κι εγώ δεν έχω και τα 6 τεύχη (άκουσον άκουσον). Ενώ εδώ ξέρεις πως τις έχεις μαζεμένες με τα αρθράκια τους και όλα κομπλέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν το είπα για σένα για τον ινδιάνο φίλο μου το είπα :) (και γενικά για όσους δεν τους αρέσουν οι αναδημοσιεύσεις στα ΜΣ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Χρήστο, σου θυμίζω τον μύθο του Αισώπου: Μια μητέρα είχε δυο κόρες. Η μια ήταν παντρεμένη με αγγειοπλάστη και η άλλη με γεωργό. Επισκέπτεται την πρώτη κι αυτή τής ζητά να παρακαλέσει τον Δία να μην βρέξει για να στεγνώσουν τα κανάτια τού άντρα της. Μετά πηγαίνει στο σπίτι τής άλλης κι αυτή τήν παρακαλεί να προσυχηθεί στον Δία να βρέξει για να ποτιστούν τα σπαρτά τού δικού της άντρα. Φεύγοντας λοιπόν κι από το δεύτερο σπίτι, στέκεται κάπου και λέει: Μεγαλοδύναμε Δία, κάνε ό,τι νομίζεις εσύ γιατί εγώ ό,τι κι αν σε παρακαλέσω, θα ωφελήσω την μια κόρη μου και θα βλάψω την άλλη.

 

Κάτι τέτοιο συμβαίνει και μ' εμάς: Κάποιοι, όπως εσύ και πολλοί φίλοι, οι περισσότεροι από τους οποίους δεν έχουν ή δεν έχουν όλες τις παλιές ιστορίες, ή άλλοι, ακόμη κι αν τις έχουν, τις θέλουν συγκεντρωμένες, χαίρονται που η "Ν.Α." επαναδημοσιεύει σε τόμους ήδη δημοσιευμένες ιστορίες και άλλοι, όπως εγώ και αρκετοί φίλοι, που έχουμε όλες ή σχεδόν όλες τις παλιές ιστορίες και δεν μας ενδιαφέρει αν τις έχουμε διάσπαρτες, παραπονιόμαστε γιατί δεν πλουτίζουμε τη συλλογή μας με μερικές από τις θαυμάσιες αδημοσίευτες ιστορίες που κοσμούν τους πρωτότυπους ιταλικούς τόμους από τους οποίους η "Ν.Α." δανείζεται τα εξώφυλλα και τους τίτλους τών τόμων που εκδίδει, αλλάζοντας όμως, τελείως ή σε μεγάλο βαθμό, το περιεχόμενό τους.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τρύφωνα πώς τελειώνει ο μύθος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τον μύθο τον έγραψα από μνήμης κι έτσι άλλαξα το τέλος. Λοιπόν, η μητέρα, αφού ακούει την επιθυμία και τής δεύτερης κόρης, τής λέει: Σ' εσένα οι Θεοί να δώσουν αίθριο καιρό, στη δε σύζυγο τού κηπουρού πάμπολλες βροχές. Και το δίδαγμα τού μύθου είναι ότι όσοι δεν χαρίζουν κάτι δικό τους, εύκολα τάζουν στους άλλους όσα αυτοί τους ζητούν.
 
΄Οσοι έχουν διάθεση να διαβάσουν τον μύθο στο πρωτότυπο, θα τον βρούν εδώ.

 

Υπάρχει όμως και δεύτερη εκδοχή με πατέρα και κόρες και την ίδια ακριβώς εξέλιξη. Σ' αυτήν, όταν ο πατέρας ακούει την επιθυμία τής δεύτερης κόρης, της λέει: "Αν εσύ θέλεις καλοκαιρία και η αδελφή σου κακοκαιρία, με ποιανής τις προσευχές να ενώσω τις δικές μου;" Η εκδοχή αυτή καταλήγει στο εξής, διαφορετικό από την πρώτη, δίδαγμα: ΄Οσοι στην ίδια περίπτωση καταπιάνονται με ανόμοια πράγματα, είναι φυσικό να αποτυχαίνουν και στα δύο.

 

Τη δεύτερη εκδοχή τη βρήκα στο δίτομο έργο "Αισώπου Μύθοι" που έχω στη βιβλιοθήκη μου στο οποίο η μετάφραση τών 358 μύθων έχει γίνει από τον  αείμνηστο ιστορικό και λόγιο Τάσο Βουρνά.
 
 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Τον μύθο τον έγραψα από μνήμης κι έτσι άλλαξα το τέλος. Λοιπόν, η μητέρα, αφού ακούει την επιθυμία και τής δεύτερης κόρης, τής λέει: Σ' εσένα οι Θεοί να δώσουν αίθριο καιρό, στη δε σύζυγο τού κηπουρού πάμπολλες βροχές. Και το δίδαγμα τού μύθου είναι ότι όσοι δεν χαρίζουν κάτι δικό τους, εύκολα τάζουν στους άλλους όσα αυτοί τους ζητούν.

 

΄Οσοι έχουν διάθεση να διαβάσουν τον μύθο στο πρωτότυπο, θα τον βρούν εδώ.

 

 

 

Σχετικά με το πρωτότυπο δεν ξέρω εάν το πρόσεξες αλλά είναι κινέζικα,ελληνική μετάφραση δεν έχει; :P

 

Πλάκα κάνω,αυτήν είναι η επίσημη,η κανονική ΕΛΛΗΝΙΚΗ γλώσσα δηλαδή η αρχαία Ελληνική,η γλώσσα των προγόνων μας και μια από τις πρώτες γλώσσες στον πλανήτη!Κρίμα που σήμερα μιλάμε αυτήν την Νέα Ελληνική και όχι την πρωτότυπη.Όπως και να 'χει η Νέα Ελληνική αποτελεί συνέχεια,ανάπτυξη και εξέλιξη της αρχαίας,γίνεται εύκολα κατανοητή και δεν έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας όπως η αρχαία(άπο άποψη τόνων).

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

KINEZIKA??????????????????????................... :)

 

Γυνή τις, θυγατέρων οὖσα δυοῖν μήτηρ, ἀνδράσι συνῆψε ταύτας, τὴν μὲν κηπωρῷ, θἀτέραν δὲ κεραμεῖ.

Κάποια γυναίκα, που ήταν μητέρα δυο κορών, πάντρεψε αυτές με άνδρες, τη μια με κηπουρό, την άλλη με κεραμοποιό

 

 

Ἐλθοῦσα τοίνυν ποτὲ πρὸς τὴν τῷ κηπωρῷ γεγαμημένην, τά τε ἄλλα ὡμίλει, καὶ πῶς ἔχοι διηρώτα.

Πήγε κάποτε σε αυτή που παντρεύτηκε τον κηπουρό (γεγαμημένη. ήρθε σε γάμο.... :devil: αμέσως εσύ :) ) και όπως τα κουβέντιαζαν την ρώτησε τι κάνει

 

 

Ἡ δέ· Τὰ μὲν ἄλλα, μῆτερ, ἔφη, καλῶς· εὔχου δ᾿ ὑετῶν ἡμῖν γενέσθαι φοράν, ὡς τοῖς λαχάνοις ἐξ ἀρδείας αὔξησις ἡ κατὰ λόγον προσγένοιτο.

Κατά τα άλλα καλώς μητέρα, της είπε. Ευχήσου να μας βρέξει, ώστε τα λάχανα να ποτιστούν και να μεγαλώσουν αναλόγως

 

Ἐκεῖθεν δ᾿ ἐξελθοῦσα καὶ πρὸς τὴν συνοικοῦσαν τῷ κεραμεῖ ἀφικνεῖται.

Έφυγε από εκεί και έφτασε σε αυτή που ζούσε με τον κεραμοποιό.

 

Τοῖς δ᾿ αὐτοῖς χρησαμένη καὶ πρὸς ἐκείνην ἤκουσεν ὡς·

Την ρώτησε τι χρειάζεται και εκείνη της είπε

 

Τὰ μὲν ἄλλα καλῶς ἡμῖν, ὦ μῆτερ, ἔχει· εὔχου δ᾿ αἰθρίαν ἡμῖν καὶ ἡλίους γίνεσθαι θερμοτέρους τε καὶ καθαρωτέρους, ὡς ἂν θᾶττον οἱ κέραμοι ψύχοιντο.

Κατά τα άλλα καλά μητέρα, ευχήσου να έχει αίθριο καιρό και ο ήλιος να είναι θερμότερος και καθαρότερος (χωρίς σύννεφα) ώστε να ψυχθούν γρήγορα

 

Καὶ ἡ μήτηρ πρὸς ταῦτα ἔφη· Σοὶ μὲν αἰθρίαν, τῇ δὲ τῷ κηπωρῷ συνοικούσῃ παμπόλλους ὑετοὺς δοῖεν οἱ θεοί.

Και η μητέρα απάντησε "σε έσενα αίθριο καιρό να δώσουν οι θεοί, σε αυτή που παντρεύτηκε τον κηπουρό, πολλές βροχές"

Ὁ μῦθος ὅτι οἳ μηδὲν ἐκ τῶν ἰδίων ἔχουσι χαρίζεσθαι, ῥᾳδίως τοῖς αἰτοῦσι τὰ τῶν ἄλλων ἐπαγγέλλονται, [κἂν οὐδένων εἰσὶν ἐλάττω].

Ο μύθος λέει ότι όσοι δεν έχουν τίποτα να χαρίσουν, εύκολα υπόσχονται αυτά που οι άλλοι θέλουν (αυτό με τις παρενθέσεις δεν το πιάνω... γιατί δεν έχουν σε τίποτα λιγότερο?)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θέλω και γω τέτοια μανητάρια! Τα βαρέθηκα τα πορτομπέλο!! :please: Πάω να φωνάξω τον spitermak.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πάντως και τα κινέζικα παραμύθια είναι πολύ καλά και επιμορφωτικά. Και τα γιαπωνέζικα το ίδιο που τα έδειχνε και η αλήστου μνήμης ΕΡΤ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα γιαπωνέζικα παραμύθια παρεμπιπτόντως ονομάζονται "Manga Nihon Mukashi Banashi" για όποιον ενδιαφέρεται για την παλιά σειρά της ΕΡΤ. Άσχετο, όμως δεν πρόκειται να βρω άλλη ευκαιρία να το αναφέρω

AniDB
AnimeNewsNetwork

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Bonus: έχει γίνει κόμικ, 1-2 σελιδούλες και υπάρχει σε τεύχος των Μικρών Κλασικών της Ατλαντίς.

 

 :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94923
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν το είπα για σένα για τον ινδιάνο φίλο μου το είπα :) (και γενικά για όσους δεν τους αρέσουν οι αναδημοσιεύσεις στα ΜΣ)

 

Δεν έχω κι εγώ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τις αναδημοσιεύσεις...!Αρκεί να μην είναι πρόσφατες...!

Πχ στους Φακέλους του Μίκυ υπάρχουν ιστορίες,όπως είπα και σε άλλο post μου,που έχουν εκδοθεί το 2006 στο Μίκυ Μάους κι έχουν επανεκδοθεί σε τόμους Μίκυ Μάους το 2010...!Ε,αυτό το θεωρώ τραβηγμένο,να επανεκδίδονται ιστορίες κάθε 3-4 χρόνια και να μένουν στα ντουλάπια πολύ όμορφες ιστορίες του '60,'70,'80 που στατιστικά τις έχουν λιγότεροι συλλέκτες-αναγνώστες στην κατοχή τους σε σχέση με ιστορίες του '90,'00...!

 

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο...?

Στις Ιστορίες Για Όσκαρ με τον ΜΙΚΥ,τι δουλειά έχουν οι ιστορίες Φάρεναιτ 154 και Οι κυνηγοί της ξεχασμένης κιβωτού...? :thinking:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ούτε τα Ιταλικά τομάκια είναι αφιερωμένα στον χαρακτήρα του εξώφυλλου τους. Απλά δεν ήθελαν να αριθμήσουν τις Ιστορίες Για Όσκαρ όπως έκαναν στην Ιταλία, για αυτό το βάφτισαν ανάλογα του χαρακτήρα το εξώφυλλου. Βλακεία, αλλά καθόλου πρωτοφανές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

KINEZIKA??????????????????????................... :)

 

 

 

Α, ρε Νικόλα μεγάλε :respect:, άξιε εκπρόσωπε τής γενιάς τών Σαραντάρηδων. Κι εσένα δεν μπορούν να σε πουν "παλαιάς κοπής" όπως εμένα!!!! Και είχες την υπομονή να το παραθέσεις και μάλιστα με τη μετάφραση περίοδο προς περίοδο. Τίποτε δεν σού ξεφεύγει. Γλώσσα, ιστορία (Βυζάντιο, Φραγκοκρατία, Γασμούλοι, Βοδενίτσα και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός). Δεν λέω πολλά, όπως συνηθίζω, και βάζω ένα ακόμη :respect: αντί πολλών.

 

Υ.Γ.  Αυτό το "καν ουδένων εισίν ελάττω" ούτε εμένα μού βγαίνει, φίλε.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ο αισοπος θα εκδιδετε απο την νεα ακτινα; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ο αισοπος θα εκδιδετε απο την νεα ακτινα; 

 

Όχι, θα γράψει ιστορία με τους χαρακτήρες της ντίσνεϋ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπορεί να τον βγάλουν και σε δίσκο.

 

2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και αλλο ΜΣ χωρις τευχος :P ?????

ή μηπως να παει στον κοσμο ντισνευ και αυτο;;; 

'χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ στηρίχτηκε φέτος η Ακτίνα στην Αστυνομική πλευρά του Μίκυ. 2 από τα 8 Μεγάλα Σήριαλ (Και 2 από τα 4 με ήρωες ποντίκια) αφορούν αστυνομικές ιστορίες. Προφανώς ο ντετεκτιβομίκυ πουλάει πολύ. Θα αγοραστεί μιας και η Ιστορία και Δόξα δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

Δημήτρη μου, είσαι από τους λίγους που δεν τους κέντρισε το ενδιαφέρον η Ιστορία και Δόξα.

 

Εχεις απολυτο δικιο !!!!

 

Πολυ ποντικομανια επεσε !!!

 

Δεν με ενθουσιαζε ποτε ο μικυ μαους και τις ιστοριες του στο μικυ μυστηριο τις βρισκω πολυ βαριες σαν ιστοριες αλλα και πολυ ατμοσφαιρικες

 

Καιρός ήταν. Μας έχετε πνίξει με τα πούπουλά σας.

 

Τωρα αυτο που θα απομενει να δουμε στο ηπερηρωικο συμπαν του ντισνευ θα ηταν ενα μεγαλο σηριαλ με τους σουπερ παπιοηρωες

Φαντομ ντακ την Νταιζη που δεν θυμαμαι ποια ηρωιδα εχει, τον Φεθρυ (καποιον σουπερ εχει κι αυτος εστω και γκαφατζη) να ενωνονται σε μια κοινη απειλη με τον σουπερ γκουφυ ισως η να αναζητουν ενα θησαυρο με τον Ιντιανα γκουφυ και καπου να εμπλεκεται και ο πρακτωρ Ντοναλντ

 

 

Μην βαρατε ρε παιδια μια ιδεα ειπα !!!!!!!

 

Η υπερηρωική μορφή τού Φέθρυ είναι ο "Νυχτερίδας Ντακ" http://coa.inducks.org/character.php?c=MOV

Και οι δύο ιστορίες με συμμετοχή του έχουν δημοσιευθεί στην Ελλάδα είναι "Οι 12 ΄Αθλοι τού Νυχτερίδα Ντακ" (Αλμανάκο #27-33) http://coa.inducks.org/subseries.php?c=MV%27s+12+Works και "Απρόσμενη Συνεργασία" (Αλμανάκο # 229) http://coa.inducks.org/story.php?c=I+PK++133-1

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.