Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32952
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

27 λεπτά πριν, Guts είπε:
Τον τελευταίο καιρό το έχω ''ρίξει'' λίγο στα Λούκυ Λούκ και απο εκδόσεις έχω 2 κόμικς απο αυτή με τα κίτρινα εξώφυλλα (απο βδομάδα περιμένω άλλα 2)
και εχθές πήρα το σκληρόδετο ''Μπίλυ ο τρομερός''.
Για τα Αστερίξ που έχω αρκετές εκδόσεις είμαι σίγουρος οτι η σκληρόδετη έκδοση έχει τους καλύτερους χρωματισμούς!
Με το Λούκυ Λούκ δεν είμαι σίγουρος.Τα χρώματα στο σκληρόδετο είναι πολύ όμορφα αλλά και στην έκδοση με το κίτρινο εξώφυλλο τα χρώματα είναι επίσης αρκετά καλά.
 
Έχει βάλει κανείς 2 ίδια τεύχη να συγκρίνει αν υπάρχουν διαφορές?

 

Καλή ερώτηση.
Να σου πω την αλήθεια κι εγώ έχω αυτήν την απορία.
Πίστευα ότι τα σκληρόδετα Λούκυ Λουκ και αυτά του Έθνους είναι ολόιδια εσωτερικά.
Αλλά όταν πήρα ένα σκληρόδετο Αστερίξ το οποίο είχα και στην επίσης σκληρόδετη έκδοση Έθνους, διαπίστωσα ότι υπάρχουν μικροδιαφορές. Τόσο στα χρώματα όσο και στα κείμενα.
Οπότε παίζει να συμβαίνει το ίδιο και στα Λούκυ Λουκ.

Σε ΛΛ δεν έχω το ίδιο άλμπουμ σε έκδοση Έθνους και σε σκληρόδετη ώστε να κάνω τη σύγκριση.

Σε γενικές γραμμές πάντως θεωρώ ότι και να έχουν διαφορές θα είναι ελάχιστες, όπως στα Αστερίξ.
Άρα πρακτικά ό,τι έκδοση και να πάρεις είναι το ίδιο.

Το εξώφυλλο ουσιαστικά αλλάζει. Εκεί σαφώς και η σκληρόδετη έκδοση υπερτερεί :)

 

Πάντως κάποια τεύχη τα προτιμώ στην παλιά τους έκδοση, αυτή με το σαγρέ εξώφυλλο και το ματ χαρτί εσωτερικά.

Έχουν λιγότερα μεταφραστικά λάθη και πιο "σωστά" χρώματα.
Σε κάποια τεύχη Έθνους ή σκληρόδετα, τα χρώματα είναι υπερβολικά έντονα ή υπάρχει έντονο κοντράστ, με αποτέλεσμα τα καρέ να είναι πολύ φωτεινά και να χάνονται λεπτομέρειες του σχεδίου. Είχα αναφέρει ένα παράδειγμα και στα Ιζνογκούντ. Ρίξε εδώ μια ματιά (στο τέλος του σχολίου) να καταλάβεις τι εννοώ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω οτι υπάρχει μια ελάχιστη ''ασπρίλα'' στα πιο ''ελαφριά'' χρώματα (άσπρο,κίτρινο,μπεζ,κλπ) στην έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο.
Αλλά συγκρίνω διαφορετικά τεύχη, οπότε δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Οπως και να έχει μια χαρά είναι και οι 2 εκδόσεις (αυτή η κιτρινίλα στο εξώφυλλο με χαλάει λίγο) :)
 
Edit: Για να το πώ καλύτερα νιώθω οτι τα χρώματα της σκληρόδετης έκδοσης είναι πιο ''ζεστά'' και της μαλακής έκδοσης πιο ''ψυχρά''

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5270
  • Reputation:   56269
  • Achievement Points:  5442
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έχω όλα τα Λουκυ Λουκ της Μαμούθ από τη 2η έκδοση και μετά, τα Λούκυ Λουκ του Έθνους και τα σκληρόδετα και προσπαθώ να μαζέψω και της πρώτης έκδοσης της Μαμούθ (μου λείπουν 5-6 τεύχη για να τα καταφέρω). 

 

Είναι όμως όλα σε κούτες αλλού κι αλλού. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω το χρόνο για να ασχοληθώ μαζί τους και να σας λύσω τις απορίες σας. Δεν θα είναι τώρα σύντομα όμως... :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπική άποψη:

Είχα αλλάξει όσα από τα τεύχη της Α΄ έκδοσης είχα (με το γυαλιστερό εξώφυλλο που έβγαινε μέχρι τις αρχές των 90ς) αλλά και κάποια λίγα με σαγρέ εξώφυλλο  (ΠΕΡΙΠΟΥ) μεταξύ 1990-2008 που είχαν κακοποιηθεί (από παιδιά, ανίψια, φίλους, συγγενείς, κλπ) :Paingiver:    με τις επανεκδόσεις που έγιναν (ΠΕΡΙΠΟΥ) μεταξύ 2009-2017 με το ματ εξώφυλλο (οπως η Α΄έκδοση του Πίκερτον λχ). Δεν έχω αγοράσει ποτέ κανένα σκληρόδετο, άρα δεν έχω άποψη.  Είχα πάρει 2-3 από ΕΘΝΟΣ..  

 

Η Α΄ έκδοση από άποψη αισθητικής, εκτύπωσης και βιβλιοδεσίας δεν αξίζει σήμερα, ανήκει στην δεκαετία του 80, το χαρτί της είναι άθλιο το ίδιο και το δέσιμο (μόνο για συλλέκτες που θέλουν τα άπαντα). :cheers4:

Οι εκδόσεις από την Β΄και μετά (με το σαγρέ εξώφυλλο) είναι όμορφες, ρετρό και έχουν τις αγαπημένες μου διαφημίσεις για τις εκδόσεις της εποχής οπότε γουστάρω κάργα! Όσον αφορά την έκδοση είναι πολύ καλές για την ηλικία τους με καλό χαρτί και βιβλιοδεσία και δεν είχα στον τομέα αυτόν κανέναν πρόβλημα ποτέ. 

Οι εκδόσεις με το ματ εξώφυλλο είναι ΓΤΠΚ, μιλάμε. ΓΤΠ χαρτί, ΓΤΠ χρώματα, ΓΤΠ δέσιμο. Φθηνοδουλειά, καταλαβαίνω πως έγινε σε πολύ δύσκολους καιρούς για την εταιρεία, αλλά είναι αίσχος. Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό  :cheers5:

Οι νέες εκδόσεις με το κίτρινο πλαίσιο (αλλά και το Μπελάδες στις Φυτείες) είναι πολύ καλές από υλικής άποψης. Δέσιμο, χαρτί, εξώφυλλο κλπ. Όταν με το καλό πάρει και τον λοπου το κίτρινο πλαίσιο θα αντικαταστήσω όσα έχω με ματ εξώφυλλο αλλά και κάποια σαγρέ (που έχουν φάει ξύλο) με αυτά. Αρκεί να είναι στο πρότυπο (εμφάνιση εξωφύλλου και έκδοση) με το Μπελάδες στις Φυτείες. Η παρούσα έκδοση μέχρι στιγμής έχει καμιά φορά θέμα με τα χρώματα, αλλά και οι παλιές που έχω, είχαν και αυτές τα δικά τους θέματα.

 

Είχα συγκρίνει ένα τεύχος από ΕΘΝΟΣ με ένα ΜΑΜΟΥΘ (με κίτρινο πλαίσιο) και το δεύτερο κέρδισε στα σημεία, λόγω πιο αυθεντικού χρώματος στα καρέ (το ΕΘΝΟΣ πολύ φωτεινό χωρίς λόγο) αλλά και λόγω καλύτερης ποιότητας χαρτιού. Μου έβγαζε ξεκάθαρα την αίσθηση έκδοσης εφημερίδας.

 

:cheers3:

 

ΥΓ: Σε λάθη ορθογραφικά και επιμέλειας δεν δίνω βάση σχεδόν ποτέ. Οπότε δεν μπαίνω στον κόπο να συγκρίνω τέτοια πράγματα...

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ παιδιά προτιμώ τα μαλακά ΛΛ. Πιο απαλά πιο ευκολοδιαβαστα και ότι πρέπει για πριν κοιμηθείς. Δεν σε νοιάζει και αν σε πάρει ο ύπνος πάνω τους. Τώρα για τις διάφορες εκδόσεις δεν έχω άποψη γιατί δεν με απασχόλησε ποτέ. Τα έχω όλα και έχω και ματ εξώφυλλα και σαγρε εξώφυλλα και λίγα καινούρια εξώφυλλα. Ούτως ή άλλως στη βιβλιοθήκη βλέπω μια κιτρινιλα. Κάποια στιγμή άλλαξα κάποια διαλυμένα που είχα αλλά ως εκεί. Μ αρέσουν έτσι τυχαία διαλεγμενα. Όπως τα πήρα μικρός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ παιδιά προτιμώ τα μαλακά ΛΛ. Πιο απαλά πιο ευκολοδιαβαστα και ότι πρέπει για πριν κοιμηθείς. Δεν σε νοιάζει και αν σε πάρει ο ύπνος πάνω τους. Τώρα για τις διάφορες εκδόσεις δεν έχω άποψη γιατί δεν με απασχόλησε ποτέ. Τα έχω όλα και έχω και ματ εξώφυλλα και σαγρε εξώφυλλα και λίγα καινούρια εξώφυλλα. Ούτως ή άλλως στη βιβλιοθήκη βλέπω μια κιτρινιλα. Κάποια στιγμή άλλαξα κάποια διαλυμένα που είχα αλλά ως εκεί. Μ αρέσουν έτσι τυχαία διαλεγμενα. Όπως τα πήρα μικρός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63366
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

 

Λογικά αυτό είναι ένα μελλοντικό πρότζεκτ: να σκαναρουμε και να βάλουμε στη σειρά ΟΛΑ τα εξώφυλλα των διαφορετικών επανεκδοσεων της Μαμουθ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

14 ώρες πριν, Guts είπε:
Τον τελευταίο καιρό το έχω ''ρίξει'' λίγο στα Λούκυ Λούκ και απο εκδόσεις έχω 2 κόμικς απο αυτή με τα κίτρινα εξώφυλλα (απο βδομάδα περιμένω άλλα 2)
και εχθές πήρα το σκληρόδετο ''Μπίλυ ο τρομερός''.
Για τα Αστερίξ που έχω αρκετές εκδόσεις είμαι σίγουρος οτι η σκληρόδετη έκδοση έχει τους καλύτερους χρωματισμούς!
Με το Λούκυ Λούκ δεν είμαι σίγουρος.Τα χρώματα στο σκληρόδετο είναι πολύ όμορφα αλλά και στην έκδοση με το κίτρινο εξώφυλλο τα χρώματα είναι επίσης αρκετά καλά.
 
Έχει βάλει κανείς 2 ίδια τεύχη να συγκρίνει αν υπάρχουν διαφορές?
 
Απο εξώφυλλο είναι πολύ ανώτερη η σκληρόδετη έκδοση και σε ποιότητα και σε ομορφιά.Απλά την άλλη έκδοση την βρίσκω σε πολύ καλές τιμές.
 

 

Έχω τεύχη τόσο απο τις διαφορες κανονικες εκδοσεις της Μαμουθ, εχω τα περισσοτερα τευχη απο Εθνος και εχω και ολα τα σκληροδετα τευχη που κυκλοφορησαν απο τη Μαμουθ (στη συλλεκτικη χαρτινη θηκουλα που εδινε η εταιρια).

Στη συγκριση μεταξυ της εκδοσης του εθνους και της σκληροδετης εκδοσης της μαμουθ, μιλωντας για χρωματισμο επιμελεια και τα συναφη, τις βρισκω και τις 2 εξαιρετικες. Δε μπορω να μπω σε τρελες λεπτομερειες, και οι δυο με αφηνουν ευχαριστημενο και θεωρω τον χρωματισμο τους ανωτερο σε σχεση με την κανονικη εκδοση της Μαμουθ. Αυτο ειναι προσωπικη προτιμηση γιατι μ αρεσει ο εντονος χρωματισμος.

 

Τωρα οσον αφορα στο τι θα επελεγα να συλλέξω μεταξύ των 2 εκδοσεων (εθνος/σκληροδετα), πολυ δυσκολο σαν αποφαση.

Πρωτα απ ολα τα σκληροδετα που κυκλοφορησαν ηταν μολις 16+1. Αυτα του Εθνους ηταν περισσοτερα αλλα και παλι ηταν περιπου τα μισα απ οσα τευχη λουκυ λουκ υπαρχουν συνολικα. Επομενως, μια παραμετρος ειναι αυτη της ατελους συλλογης.

 

Απο κει και περα, οσο δε μπορουσα να στηριξω οικονομικα την αγορα των σκληροδετων, ημουν φουλ καλυμμενος να τα εχω στην εκδοση του εθνους. Οταν θελησα να δωσω το κατι παραπανω και να παρω και τα σκληροδετα, το εκανα λογω ποιοτικης εκδοσης και αντοχης στο χρονο, καθως και για λογους βιβλιοθηκης (οπως και να το κανουμε τα σκληροδετα φαινονται ομορφοτερα εκει).

 

:coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

42 min ago , christs said:

 

Έχω τεύχη τόσο απο τις διαφορες κανονικες εκδοσεις της Μαμουθ, εχω τα περισσοτερα τευχη απο Εθνος και εχω και ολα τα σκληροδετα τευχη που κυκλοφορησαν απο τη Μαμουθ (στη συλλεκτικη χαρτινη θηκουλα που εδινε η εταιρια).

Στη συγκριση μεταξυ της εκδοσης του εθνους και της σκληροδετης εκδοσης της μαμουθ, μιλωντας για χρωματισμο επιμελεια και τα συναφη, τις βρισκω και τις 2 εξαιρετικες. Δε μπορω να μπω σε τρελες λεπτομερειες, και οι δυο με αφηνουν ευχαριστημενο και θεωρω τον χρωματισμο τους ανωτερο σε σχεση με την κανονικη εκδοση της Μαμουθ. Αυτο ειναι προσωπικη προτιμηση γιατι μ αρεσει ο εντονος χρωματισμος.

 

Τωρα οσον αφορα στο τι θα επελεγα να συλλέξω μεταξύ των 2 εκδοσεων (εθνος/σκληροδετα), πολυ δυσκολο σαν αποφαση.

Πρωτα απ ολα τα σκληροδετα που κυκλοφορησαν ηταν μολις 16+1. Αυτα του Εθνους ηταν περισσοτερα αλλα και παλι ηταν περιπου τα μισα απ οσα τευχη λουκυ λουκ υπαρχουν συνολικα. Επομενως, μια παραμετρος ειναι αυτη της ατελους συλλογης.

 

Απο κει και περα, οσο δε μπορουσα να στηριξω οικονομικα την αγορα των σκληροδετων, ημουν φουλ καλυμμενος να τα εχω στην εκδοση του εθνους. Οταν θελησα να δωσω το κατι παραπανω και να παρω και τα σκληροδετα, το εκανα λογω ποιοτικης εκδοσης και αντοχης στο χρονο, καθως και για λογους βιβλιοθηκης (οπως και να το κανουμε τα σκληροδετα φαινονται ομορφοτερα εκει).

 

:coffee:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Επειδή βρίσκω στα 4ε την κίτρινη έκδοση και με βολεύει οικονομικά,ξεκίνησα να παίρνω την συγκεκριμένη έκδοση στα τυφλά.
Τώρα που όλοι λέτε οτι είναι μια χαρά η έκδοση, νιώθω πιο άνετα, γιατι είμαι άσχετος απο Λουκυ Λουκ και εκδόσεις που κυκλοφορούν.
 
Οπότε θα συνεχίσω να αγοράζω τα κίτρινα ΛΛ και σίγουρα θα πάρω και 4-5 σκληρόδετα γιατί μου αρέσουν πολύ.
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32952
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Επειδή βρίσκω στα 4ε την κίτρινη έκδοση και με βολεύει οικονομικά,ξεκίνησα να παίρνω την συγκεκριμένη έκδοση στα τυφλά.
Τώρα που όλοι λέτε οτι είναι μια χαρά η έκδοση, νιώθω πιο άνετα, γιατι είμαι άσχετος απο Λουκυ Λουκ και εκδόσεις που κυκλοφορούν.
 
Οπότε θα συνεχίσω να αγοράζω τα κίτρινα ΛΛ και σίγουρα θα πάρω και 4-5 σκληρόδετα γιατί μου αρέσουν πολύ.

 

Για μένα δεν υπάρχει δίλημμα σκληρόδετα ή έκδοση Έθνους.
Όπως σου είπα είναι σχεδόν ίδια εσωτερικά, αν όχι εντελώς ίδια.

Το δίλημμα είναι σκληρόδετα/Έθνους ή τα παλιά με το σαγρέ εξώφυλλο;

Εκεί θα σου έλεγα εξαρτάται το τεύχος.

Κάποια τα προτιμώ ασυζητητί στην παλιά έκδοση.
Πχ το "Εναντίον Τζος Τζέιμον" έχει πολλά λάθη στην έκδοση Έθνους, που δεν υπήρχαν στην παλιά.

Ακόμα και στο εξώφυλλο φαίνεται.

Ένα ακόμα που προτιμώ στην παλιά είναι η "Άμαξα". Στη σκληρόδετη έχουν κάνει 2 λάθη που αλλοιώνουν το νόημα. Στη μία περίπτωση μάλιστα χαλάνε και το πετυχημένο αστείο του Γκοσινί.

Ένα ακόμα που προτιμώ στην παλιά έκδοση είναι οι "Μαύροι Λόφοι". Αυτό όχι για λόγους μετάφρασης/επιμέλειας αλλά για λόγους χρωματισμού. Το σκληρόδετο έχει το πρόβλημα που ανάφερα παραπάνω με το κοντράστ και τις χαμένες λεπτομέρειες του σχεδίου.

Είναι μερικά ακόμα αλλά δεν μου ΄ρχονται τώρα στο μυαλό.
 

Πάντως κάποια τα προτιμώ σίγουρα σε σκληρόδετα ή Έθνους.
Πχ ο "Μπίλυ ο Τρομερός" που πήρες σκληρόδετος είναι άψογος. Το έχω και στις 2 εκδόσεις και προτιμώ άνετα τη σκληρόδετη.

Ένα ακόμα είναι τα "Σύρματα στα Λιβάδια". Φοβερά χρώματα το σκληρόδετο και κανένα (σοβαρό) θέμα σε μετάφραση/επιμέλεια.

"Καλάμιτυ Τζέην" επίσης τα σπάει το σκληρόδετο.

"Μαμά Ντάλτον" το έχω σε Έθνους και έχει επίσης πολύ καλή ποιότητα. Οριακά το προτιμώ περισσότερο απ΄το παλιό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, Guts είπε:

 

....
Οπότε θα συνεχίσω να αγοράζω τα κίτρινα ΛΛ και σίγουρα θα πάρω και 4-5 σκληρόδετα γιατί μου αρέσουν πολύ.

Πρόσεχε μόνο μην μπερδέψεις την Έκδοση από ΕΘΝΟΣ με την κίτρινη έκδοση ΜΑΜΟΥΘ.  Ακόμα και σφραγισμένο σε ζελατίνα, να είναι κάποιο τεύχος ξεχωρίζει, ο τρόπος ανάγνωσης στην ράχη (Στην έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ ο τίτλος στην ράχη, διαβάζεται από κάτω προς τα πάνω - όπως σε όλες τις εκδόσεις της. Στην έκδοση ΕΘΝΟΣ διαβάζεται κατά το αμερικάνικο πρότυπο ανάποδα.) 

Δεν αξίζουν τα ίδια λεφτά και οι δύο εκδόσεις σε καμία περίπτωση, λόγω του χαρτιού εσωτερικά και στο εξώφυλλο. Προσωπική άποψη πάντα.

Σαν παράδειγμα θα μπορούσα να αναφέρω: Θα θεωρούσα απαράδεκτο να πουλούσαν τα καταστήματα τα σκληρόδετα ΑΣΤΕΡΙΞ της ΜΑΜΟΥΘ (2010) στην ίδια τιμή με τα σκληρόδετα του ΕΘΝΟΥΣ (και τα δύο είναι από τις καλύτερες εκδόσεις που είχε ποτέ ο τίτλος) αλλά ξεκάθαρα δεν αξίζουν τα ίδια λεφτά.

:cheers4:

 

ΥΓ: Μην αγοράζεται σκληρόδετα έτσι όπως είναι. Περιμένετε να βγει η σειρά ΛΛ του Μορίς (χωρίς Λούκυ Κιντ, γερμανικά τεύχη, τεύχη επιγόνων) σε σκληρόδετο, με έξτρα σελίδες υλικό, με εξώφυλλα σαν της Γαλλικής έκδοσης, χρονολογική σειρά και ράχες που σχηματίζουν εικόνα στο σύνολο της συλλογής.

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 min ago , Paris said:

Πρόσεχε μόνο μην μπερδέψεις την Έκδοση από ΕΘΝΟΣ με την κίτρινη έκδοση ΜΑΜΟΥΘ.  Ακόμα και σφραγισμένο σε ζελατίνα, να είναι κάποιο τεύχος ξεχωρίζει, ο τρόπος ανάγνωσης στην ράχη (στου ΕΘΝΟΥΣ ο τίτλος διαβάζεται από κάτω προς τα πάνω). Δεν αξίζουν τα ίδια λεφτά και οι δύο εκδόσεις σε καμία περίπτωση, λόγω του χαρτιού εσωτερικά. Προσωπική άποψη πάντα.

Σαν παράδειγμα θα μπορούσα να αναφέρω: Θα θεωρούσα απαράδεκτο να πουλούσαν τα καταστήματα τα σκληρόδετα ΑΣΤΕΡΙΞ της ΜΑΜΟΥΘ (2010) στην ίδια τιμή με τα σκληρόδετα του ΕΘΝΟΥΣ (και τα δύο είναι από τις καλύτερες εκδόσεις που είχε ποτέ ο τίτλος) αλλά ξεκάθαρα δεν αξίζουν τα ίδια λεφτά.

:cheers4:

 

ΥΓ: Μην αγοράζεται σκληρόδετα έτσι όπως είναι. Περιμένετε να βγει η σειρά ΛΛ του Μορίς (χωρίς Λούκυ Κιντ, γερμανικά τεύχη, τεύχη επιγόνων) σε σκληρόδετο, με έξτρα σελίδες υλικό, με εξώφυλλα σαν της Γαλλικής έκδοσης, χρονολογική σειρά και ράχες που σχηματίζουν εικόνα στο σύνολο της συλλογής.

 

:cheers5:

 

Thanks για την διευκρίνιση.

Τα κίτρινα που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι εκδόσεις Έθνος 2013.
Τα σκληρόδετα Αστερίξ που έχω είναι όλα του 2010 και κάπου λέει και Hachette 1998. (είναι μακράν η αγαπημένη μου έκδοση Αστερίξ).
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

32 min ago , Laz33 said:

 

Πάντως κάποια τα προτιμώ σίγουρα σε σκληρόδετα ή Έθνους.
Πχ ο "Μπίλυ ο Τρομερός" που πήρες σκληρόδετος είναι άψογος. Το έχω και στις 2 εκδόσεις και προτιμώ άνετα τη σκληρόδετη.

Ένα ακόμα είναι τα "Σύρματα στα Λιβάδια". Φοβερά χρώματα το σκληρόδετο και κανένα (σοβαρό) θέμα σε μετάφραση/επιμέλεια.

"Καλάμιτυ Τζέην" επίσης τα σπάει το σκληρόδετο.

"Μαμά Ντάλτον" το έχω σε Έθνους και έχει επίσης πολύ καλή ποιότητα. Οριακά το προτιμώ περισσότερο απ΄το παλιό.

 

 

Μέσα στη βδομάδα περιμένω "Μαμά Ντάλτον" και "Σύρματα στα Λιβάδια" σε έκδοση Έθνους. Για να δούμε... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Guts είπε:

 

Thanks για την διευκρίνιση.

Τα κίτρινα που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι εκδόσεις Έθνος 2013.
Τα σκληρόδετα Αστερίξ που έχω είναι όλα του 2010 και κάπου λέει και Hachette 1998. (είναι μακράν η αγαπημένη μου έκδοση Αστερίξ).
 

Αναφέρεται στα δικαιώματα της αρχικής έκδοσης από την οποία αγόρασαν τα δικαιώματα και μετέφρασαν στα ελληνικά. (όπως Τεντεν-Casterman)

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πριν από 1 ώρα, Paris είπε:

ΥΓ: Μην αγοράζεται σκληρόδετα έτσι όπως είναι. Περιμένετε να βγει η σειρά ΛΛ του Μορίς (χωρίς Λούκυ Κιντ, γερμανικά τεύχη, τεύχη επιγόνων) σε σκληρόδετο, με έξτρα σελίδες υλικό, με εξώφυλλα σαν της Γαλλικής έκδοσης, χρονολογική σειρά και ράχες που σχηματίζουν εικόνα στο σύνολο της συλλογής.

 

:cheers5:

Θα ειμαστε εν ζωη μεχρι να γινει κατι τετοιο? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

56 λεπτά πριν, christs είπε:

Θα ειμαστε εν ζωη μεχρι να γινει κατι τετοιο? :lol:

Οι μεγαλύτεροι μάλλον όχι :cheers5:Ωστόσο θα κρατήσω τα λεφτά που θα έδινε στα απλά σκληρόδετα και θα τα πιω μπύρες :cheers2:

 

Πέρα από την πλάκα, η σειρά που αναφέρω κυκλοφορεί σε διάφορες χώρες από την Hachette, όχι από τον κατά χώρα εκδότη :party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13775
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έχω μια απορία εδώ και πολλά χρόνια, αν γνωρίζει κάποιος στοιχεία από τότε, για να μου την λύσει. 

Το Λουκι πως προέκυψε και έχει καθιερωθει; 

-Λαθος μετάφραση; 

-Άγνοια αγγλικών από τον μεταφραστή; 

-Ο μεταφραστής ήταν Ιρλανδός; 

-Ακουγόταν πιο ευηχο; 

-Δεν ήθελαν να μπερδέψουν το λακι(τυχερός) με τον Λάκη το χαϊδευτικο όνομα; 

-Το Λακι Λουκ θα ήταν χαζός τίτλος που δε θα έφερνε τις επιθυμητές πωλήσεις; 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32952
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

15 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Έχω μια απορία εδώ και πολλά χρόνια, αν γνωρίζει κάποιος στοιχεία από τότε, για να μου την λύσει. 

Το Λουκι πως προέκυψε και έχει καθιερωθει; 

-Λαθος μετάφραση; 

-Άγνοια αγγλικών από τον μεταφραστή; 

-Ο μεταφραστής ήταν Ιρλανδός; 

-Ακουγόταν πιο ευηχο; 

-Δεν ήθελαν να μπερδέψουν το λακι(τυχερός) με τον Λάκη το χαϊδευτικο όνομα; 

-Το Λακι Λουκ θα ήταν χαζός τίτλος που δε θα έφερνε τις επιθυμητές πωλήσεις; 

 

 

Λούκυ το προφέρουν κι οι Γάλλοι.
Για την ακρίβεια κάτι μεταξύ Λούκυ και Λίκυ. Πιο πολύ όμως προς το "ου" πάει, παρά προς το "ι".
Δες γαλλικά επεισόδια στο youtube να το διαπιστώσεις και μόνος σου.
Λάκυ είναι η αμερικάνικη προφορά και προφανώς η "σωστή" του ονόματος.
Όμως η δημιουργία είναι γαλλική (βελγική για την ακρίβεια), οπότε οι δικοί μας υιοθέτησαν τη γαλλική προφορά, που ναι μεν δεν είναι η σωστή της λέξης lucky (τυχερός) αλλά είναι η πρωτότυπη.
Για μένα καλώς τον έχουν Λούκυ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, Paris είπε:

Πρόσεχε μόνο μην μπερδέψεις την Έκδοση από ΕΘΝΟΣ με την κίτρινη έκδοση ΜΑΜΟΥΘ.  Ακόμα και σφραγισμένο σε ζελατίνα, να είναι κάποιο τεύχος ξεχωρίζει, ο τρόπος ανάγνωσης στην ράχη (στου ΕΘΝΟΥΣ ο τίτλος διαβάζεται από κάτω προς τα πάνω). Δεν αξίζουν τα ίδια λεφτά και οι δύο εκδόσεις σε καμία περίπτωση, λόγω του χαρτιού εσωτερικά. Προσωπική άποψη πάντα.

 

20 ώρες πριν, Guts είπε:

 

Thanks για την διευκρίνιση.

Τα κίτρινα που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι εκδόσεις Έθνος 2013.
 

Διορθώνω τον εαυτό μου, διορθώνω το χθεσινό μου ποστ και παραθέτω και εσένα, να το δεις και κάθε ενδιαφερόμενος, γιατί χθες σου έδωσα λάθος πληροφορία. 

 

Το ΣΩΣΤΟ είναι: Στην έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ ο τίτλος στην ράχη, διαβάζεται από κάτω προς τα πάνω - όπως σε όλες τις εκδόσεις της.

Στην έκδοση ΕΘΝΟΣ διαβάζεται κατά το αμερικάνικο πρότυπο ανάποδα.

 

Άνοιξα και μία έκδοση ΕΘΝΟΥΣ και πέτυχα κάτι ορθογραφικά που μου έβγαλαν το μάτι! Έλεος! (πάνε για χάρισμα στον μεγάλο εγγονό, μαζί με ένα λεξικό βέβαια..)

 

:cheers5:

 

 

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα αυτές τις μέρες 3 ιστορίες Λούκυ Λούκ και πραγματικά ήταν εξαιρετικές.
Το ''Μαμά Ντάλτον'' μου άρεσε περισσότερο απ'όλα μέχρι τώρα, με Ντάλτον και μαμά να δίνουν ρεσιτάλ και ο ραν ταν πλάν να απογειώνει την ιστορία. :lol:
Ο ''Μπίλυ ο τρομερός'' κλασικό στόρυ που θυμόμουν και απ'τα κινούμενα σχέδια , πολύ γέλιο και όμορφη σκηνοθεσία - σχεδιασμός.
Το ''Σύρματα στα λιβάδια'' ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα, λιγότερο χιουμοριστικό τεύχος που παρουσιάζει μια ρεαλιστική περιπέτεια στην άγρια δύση
αναδεικνύοντας τα ήθη - έθιμα της εποχής καθώς και τα προβλήματά της.
 
Θεωρώ και τα 3 κόμικς πάρα πολύ καλά και μαζί με τον ''Δικαστή'' είναι 4 εξαιρετικά ΛΛ για να διαβάσει κάποιος σαν πρώτα αναγνώσματα απο την σειρά!
 
Επόμενο μάλλον θα πάρω το ''Τηγανίτες για τους Ντάλτον'' και θα έχουμε και συνέχεια :)
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

8 ώρες πριν, Guts είπε:
Διάβασα αυτές τις μέρες 3 ιστορίες Λούκυ Λούκ και πραγματικά ήταν εξαιρετικές.
Το ''Μαμά Ντάλτον'' μου άρεσε περισσότερο απ'όλα μέχρι τώρα, με Ντάλτον και μαμά να δίνουν ρεσιτάλ και ο ραν ταν πλάν να απογειώνει την ιστορία. :lol:
Ο ''Μπίλυ ο τρομερός'' κλασικό στόρυ που θυμόμουν και απ'τα κινούμενα σχέδια , πολύ γέλιο και όμορφη σκηνοθεσία - σχεδιασμός.
Το ''Σύρματα στα λιβάδια'' ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα, λιγότερο χιουμοριστικό τεύχος που παρουσιάζει μια ρεαλιστική περιπέτεια στην άγρια δύση
αναδεικνύοντας τα ήθη - έθιμα της εποχής καθώς και τα προβλήματά της.
 
Θεωρώ και τα 3 κόμικς πάρα πολύ καλά και μαζί με τον ''Δικαστή'' είναι 4 εξαιρετικά ΛΛ για να διαβάσει κάποιος σαν πρώτα αναγνώσματα απο την σειρά!
 
Επόμενο μάλλον θα πάρω το ''Τηγανίτες για τους Ντάλτον'' και θα έχουμε και συνέχεια :)

Ή Μαμά Ντάλτον και ο Μπίλυ ο Τρομερός είναι διαθέσιμα προς παραγγελία; Επίσης άλλο ένα Λούκυ Λουκ που αρέσει πολύ σε εμένα προσωπικά είναι και ο "Θησαυρός των Ντάλτον" και στο προτείνω ανεπιφύλακτα :)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5270
  • Reputation:   56269
  • Achievement Points:  5442
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Guts, εγώ εκτός από τα 4 που διάβασες προτείνω ανεπιφύλακτα τη συνέχεια του Μπίλυ ο Τρομερός = Νο.9 "Επικίνδυνη Αποστολή" , το 4 "Η Θεραπεία των Ντάλτον", το 8 "Το Καραβάνι", το 10 "Η Άμαξα", το 18 "Το Τρυφερό Πόδι", το 20 "Τσέσσε Τζαίημς", το 30 "Η Κούρσα του Μισισιπη", το 34 "20ο Σύνταγμα Ιππικού", το 35 "Ο Αυτοκράτωρ Σμιθ", το... θεΐκό 36 "Η κληρονομιά του Ραντανπλάν", το 40 "Το Σιδερένιο Άλογο" (ιδίως αν έπαιζες με τραινάκια μικρός :) ), το 45 "Φιλ Ντεφερ Ο Θεριστής" (πριν το διαβάσεις δες φωτογραφία του ηθοποιού Jack Palance από την ταινία Shane) και το 48 "Οι Αντίπαλοι" (ή Φουρτουνάκηδες και Βροντάκηδες :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13775
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για μενα ειναι ολα ενα προς ενα ,δεν μπορω να ξεχωρισω. Μικρος μ'αρεσαν περισσοτερο οσα ειχαν τους Νταλτον, τωρα ισχυει το αντιθετο. 

 

Επισης διαμαντακι ειναι η εκδοση με τον ΡανΤανΠλαν.

 

Τα ξανααρχισα προσφατα απο την αρχη υστερα απο σχεδον 20 χρονια. Ειχα ξεχασει ποσο γελιο βγαζουν . Must have σειρα για μενα.

 

 

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, constantinople said:

Φίλε Guts, εγώ εκτός από τα 4 που διάβασες προτείνω ανεπιφύλακτα τη συνέχεια του Μπίλυ ο Τρομερός = Νο.9 "Επικίνδυνη Αποστολή" , το 4 "Η Θεραπεία των Ντάλτον", το 8 "Το Καραβάνι", το 10 "Η Άμαξα", το 18 "Το Τρυφερό Πόδι", το 20 "Τσέσσε Τζαίημς", το 30 "Η Κούρσα του Μισισιπη", το 34 "20ο Σύνταγμα Ιππικού", το 35 "Ο Αυτοκράτωρ Σμιθ", το... θεΐκό 36 "Η κληρονομιά του Ραντανπλάν", το 40 "Το Σιδερένιο Άλογο" (ιδίως αν έπαιζες με τραινάκια μικρός :) ), το 45 "Φιλ Ντεφερ Ο Θεριστής" (πριν το διαβάσεις δες φωτογραφία του ηθοποιού Jack Palance από την ταινία Shane) και το 48 "Οι Αντίπαλοι" (ή Φουρτουνάκηδες και Βροντάκηδες :) )

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Έχω σκοπό να πάρω αρκετά απ'την περίοδο του Γκοσινί αλλά θέλω να δώ και απο άλλους δημιουργούς κάποια άλμπουμ.

Απ'αυτά που αναφέρεις είχα βάλει στο μάτι 3-4 και τώρα θα τσεκάρω και τα άλλα.
Έχω και το ''Η απόδραση των Ντάλτον'' που καλό ήταν, αλλά καμία σχέση με τα 4 που ανέφερα.
 
Γενικά πολύ καλή σειρά το Λουκυ Λουκ που άργησα να ασχοληθώ, αλλά μου βγήκε σε καλό γιατί οι εκδόσεις που κυκλοφορούν είναι εξαιρετικές.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ said:

Ή Μαμά Ντάλτον και ο Μπίλυ ο Τρομερός είναι διαθέσιμα προς παραγγελία; Επίσης άλλο ένα Λούκυ Λουκ που αρέσει πολύ σε εμένα προσωπικά είναι και ο "Θησαυρός των Ντάλτον" και στο προτείνω ανεπιφύλακτα :)!

 

Ναι είναι διαθέσιμα σε πολλά καταστήματα.Πρωτοπορία και Πολιτεία τα έχουν σίγουρα σε έκδοση έθνους (τα κίτρινα εξώφυλλα) στα 4 ευρώ
αλλά και σε σκληρόδετη έκδοση στα 6.60ε. Διαλέγεις και παίρνεις :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32952
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Guts χαίρομαι που σ΄άρεσαν τα συγκεκριμένα τεύχη.
Ναι, το "Σύρματα στα Λιβάδια" δεν είναι απ΄τα πολύ αστεία Λούκυ Λουκ, αλλά έχει φοβερό σενάριο.

Μ΄αρέσουν και μένα ιστορίες που βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα ή πραγματικές συνθήκες και παρουσιάζουν ιστορικά στοιχεία για την εποχή της Άγριας Δύσης.
Ένα ακόμα τεύχος τέτοιου στυλ που πιστεύω θα σ΄αρέσει είναι το "Στη Σκιά των Ντέρικς", που έχει θέμα την αναζήτηση πετρελαίου και την εφεύρεση των "ντέρικς" απ΄τον Συνταγματάρχη Ντρέηκ (υπαρκτό πρόσωπο) :)

 

Αν δεν σε νοιάζει τόσο το σενάριο και θες απλά ιστορίες με πολύ γέλιο, πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις τα τεύχη "Οι Αντίπαλοι", "Μαύροι Λόφοι" και "Τηγανίτες για τους Ντάλτον" :)

 

Αν θες την απόλυτη ταξιδιωτική περιπέτεια στην Άγρια Δύση, συνοδευόμενη με το διαχρονικό χιούμορ του Γκοσινί, must have τεύχη είναι "Το Καραβάνι" και "Η Άμαξα".

 

Από εκτός Γκοσινί θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον "Φιλ Ντέφερ", σε σενάριο Μορίς (είναι απ΄τα πρώτα άλμπουμ της σειράς. Αν ξεπεράσεις το αρχικό σοκ του πρώιμου σχεδίου, θα ευχαριστηθείς πολύ την ιστορία. Για μένα είναι το καλύτερο άλμπουμ που έγραψε ο Μορίς και καλύτερο απ΄τα περισσότερα (αν όχι όλα) τεύχη που γράφτηκαν μετά το θάνατο του Γκοσινί).
Απ΄τα τεύχη της μετα-Γκοσινί εποχής θα σου πρότεινα για αρχή τα "Ο Ελαφροχέρης" και "Νταίηλυ Σταρ" :)

Τέλος, αν θες να διαβάσεις ένα καλό σύγχρονο Λούκυ Λουκ (με τα θετικά και αρνητικά που έχει η λέξη "σύγχρονο") σου συστήνω το πιο πρόσφατο άλμπουμ (κυκλοφόρησε πέρυσι) "Μπελάδες στις Φυτείες".

 

Καλή ανάγνωση :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις διευκρινίσεις.

Μου άρεσε πολύ το ''Σύρματα στα λιβάδια'' και το στυλ της ιστορίας. Θα διαβάσω και τις άλλες ιστορίες που προτείνεις.

Μου πρότεινε και ο Constantinople κάποια που τα είχα τσεκάρει και απο άλλους φίλους στο θέμα με τα τοπ 10 ΛΛ και έχω έναν καλό ''μπούσουλα'' πλέον.
Το ''Μπελάδες στις Φυτείες'' το σκεφτόμουν...και αφού το προτείνεις θα το τιμήσω και αυτό.
 
Σύντομα θα κάνω τις επιλογές μου και θα επανέλθω για να γράψω εντυπώσεις. Thanks σε όλους για την βοήθεια.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξαναλέω, κυκλοφορούν και τεύχη με κίτρινο πλαίσιο που ΔΕΝ είναι ΕΘΝΟΣ, αλλά (επαν)έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ, ευθύς εξαρχής! 

Δεν είναι ΠΛΕΟΝ κριτήριο το κίτρινο πλαίσιο...

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5270
  • Reputation:   56269
  • Achievement Points:  5442
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

8 hours ago, Laz33 said:

Ένα ακόμα τεύχος τέτοιου στυλ που πιστεύω θα σ΄αρέσει είναι το "Στη Σκιά των Ντέρικς", που έχει θέμα την αναζήτηση πετρελαίου και την εφεύρεση των "ντέρικς" απ΄τον Συνταγματάρχη Ντρέηκ (υπαρκτό πρόσωπο) :)

 

Προσωπικά αυτό είναι το Λούκυ Λουκ του Goscinny που μου αρέσει λιγότερο, κι αυτό γιατί απουσιάζει σχεδόν παντελώς το χιούμορ -- σε σημείο που όταν το πρωτοδιάβασα αναρωτιόμουν αν το είχε γράψει ο Morris μόνος και δεν είχε καθόλου Goscinny.

 

Βέβαια φαντάζομαι ότι γι'αυτούς που θέλουν να διαβάσουν μια σοβαρή και ιστορική περιπέτεια θα είναι ό,τι πρέπει, απλά εγώ το βρήκα υπερβολικά "ξερό" για τα γούστα μου... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Paris said:

Ξαναλέω, κυκλοφορούν και τεύχη με κίτρινο πλαίσιο που ΔΕΝ είναι ΕΘΝΟΣ, αλλά (επαν)έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ, ευθύς εξαρχής! 

Δεν είναι ΠΛΕΟΝ κριτήριο το κίτρινο πλαίσιο...

 

Έχεις δίκιο, λάθος μου. Και απ' ότι είδα ο ''Μπίλυ ο Τρομερός'' είναι διαθέσιμο μόνο στην σκληρόδετη έκδοση. (η οποία είναι πολύ καλή,και εγώ αυτή πήρα :))

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.