Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΤΥΡΑΝΓΚΟ: ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΝΤΥΡΑΝΓΚΟ: ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Yves Swolfs
Σχέδιο:
Yves Swolfs
Εκδοτική:
ΑΡΗΣ ΓΚΡΙΤΖΑΛΗΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
~ 1985
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Γουέστερν
Μέγεθος:
22.0 x 29.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Durango #01 - Les chiens meurent en hiver (1981, Editions des Archers)
Προέλευση:
Βελγική
Ονομαστική τιμή:
150 ΔΡΧ

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9050
  • Reputation:   64328
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Nturangko_0001.jpg  Nturangko_0001z.jpg

 

Ενα ΒD που δεν ήξερα ότι υπάρχει (θα μου πεις τα άλλα τα ήξερες μέχρι να τα βρεις? )Μεγάλο μέγεθος(22Χ29), έγχρωμο, 52 σελίδες, υπολογίζω την έκδοσή του μέσα '80 (από την τιμή και την ποιότητα), σχέδιο-σενάριο Yves Swolfs. Στην Γαλλία πρωτοκυκλοφόρησε το 1981.Κλασική γουέστερν περιπέτεια με τον ομώνυμο πιστολέρο. O χαρακτήρας είναι εμπνευσμένος από τον ήρωα που υποδύθηκε ο Jean-Louis Trintignant στο γαλλοϊταλικό σπαγγέτι γουέστερν Il grande silenzio. (imdb) Δείτε και τους τίτλους έναρξης για να πάρετε γεύση :) Στον ρόλο του ανταγωνιστή ο Klaus Kinski :cool: Στην Γαλλία έχουν κυκλοφορήσει μέχρι το 2012 16 τόμοι (bedetheque), όλοι σε σενάριο Swolfs, οι πρώτοι 13 και σε δικό του σκίτσο και οι 14-16 σε σκίτσο Thierry Girod. (πηγή: γαλλική wiki 1, 2)Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Kiato1970 για την ευγενική προσφορά του.Παραθέτω και μία εσωτερική σελίδα. 

Dyrango01.jpg

:valt:Σχετική Αρθρογραφία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9050
  • Reputation:   64328
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το μόνο που λέει είναι ΓΚΡΙΤΖΑΛΗΣ Δοϊράνης 72 τηλ. 9520314

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35615
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ καλό γουέστερν κόμικ!!! Όχι ότι έχω εμπειρία με αυτό το είδος, ίσα ίσα παίζει να είναι και το πρώτο γουέστερν BD που διαβάζω (κάποια στιγμή θα ξεκινήσω τη σειρά Γουέστερν της Μαμούθ) οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω με αντίστοιχες κυκλοφορίες. Ως σχέδιο όμως μου άρεσε πολύ, ως υπόθεση επίσης. Παντελώς σπαγγέτι η όλη κατάσταση, και ανάθεμα κι αν βρεθεί κανείς να πει ότι ο πρωταγωνιστής (όπως φαίνεται και στο εξώφυλλο) δεν είναι σωσίας του Eastwood.

 

Special credits και :thanks: στο αετίσιο μάτι του Μέλανδρου που το εντόπισε και μου το έδωσε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πραγματικά πολύ καλό κόμικ. Αγνοούσα την ύπαρξη του μέχρι χθες. Το εντόπισα τυχαία και από περιέργεια σκέφτηκα να το πάρω. Άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

να σκαναριστεί το συγκεκριμένο κομματάκι δύσκολο διότι λόγω της ράχης του, είναι αρκετά πιθανό να "σπάσει" και να καταστραφεί... από την άλλη αν τυχόν μιλάς είτε γαλλικά είτε ολλανδικά, υπάρχει εκεί έξω σκαναρισμένο. στείλε μου ένα pm για λεπτομέρειες :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ μια στο δις, αν τυχόν δεν με έπιασες με το pm, κλικ αριστερά στο όνομα μου, send message :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τον συγκεκριμένο τίτλο ούτε τον γνώριζα, ούτε τον είχα δει ποτέ! Ανακαλύφθηκε σε περίπτερο ορεινού χωριού του Πηλίου, αγοράστηκε από περιέργεια (ήταν σε ζελατίνα) προ πενθημέρου, διαβάστηκε χθες και είναι πραγματικά εξαιρετικό κόμιξ. Είχε τουλάχιστον άλλα πέντε αντίτυπα στα 3 ευρώ το καθένα αλλά που να φανταστώ ότι μπορεί να ενδιέφερε κόσμο να τα σηκώσω όλα και να τα φέρω Αθήνα! Αφού το αγόρασα είδα μετά την παρουσίαση στο φόρουμ

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ειναι εξαιρετικό το συγκεκριμένο κομικ !!!!Ενα χαρακτηριστικό δείγμα της Γαλλοβελγικής σχολής στα κομικς και ενα πολύ καλό Γουέστερν επίσης !!

Μπορείς να επιστρέψεις στο Πήλιο  και να σηκώσεις ολα τα τευχη  που υπαρχουν  !!!!!!!

 

:lol::best::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κανένα μέλος της ΛΕΦΙΚΠη, ακούει; 18_1_336.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παντελώς σπαγγέτι η όλη κατάσταση, και ανάθεμα κι αν βρεθεί κανείς να πει ότι ο πρωταγωνιστής (όπως φαίνεται και στο εξώφυλλο) δεν είναι σωσίας του Eastwood.

Βρέθηκε, βρέθηκε! Θα έλεγα ότι μοιάζει περισσότερο με τον Silence, από την (αριστουργηματική) ταινία του Σέρτζιο Κορμπούτσι Il Grande Silenzio. Από μερικά καρέ που είδα στο ίντερνετ, το όλο κλίμα είναι πιο κοντά σε αυτό το γουέστερν, παρά του Λεόνε.  :gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

να σκαναριστεί το συγκεκριμένο κομματάκι δύσκολο διότι λόγω της ράχης του, είναι αρκετά πιθανό να "σπάσει" και να καταστραφεί... 

 

μεγάλες κουβέντες του παρελθόντος..... :D

 

διαγράφηκαν κάποια σχόλια (και μάλλον θα διαγραφεί και το μέλος που τα μοναδικά ποστ που είχε κάνει, τα είχε κάνει το 2009 όταν μπήκε και το μόνο που τον ένοιαζε ήταν το που θα βρει αυτό το κόμικ σε κανονική μορφή ή σκαναρισμένο).

 

το ποστ αυτό όμως γίνεται απλώς για να επισημανθεί ότι με αφορμή το σκανάρισμα από Killmath, εμπλουτίστηκε με 2-3 κουβέντες η παρουσίαση. Όπως λχ το ότι έμπνευση για αυτό το κόμικ ήταν ένα σπαγγέτι γουέστερν ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επιτέλους μετά από ένα χρόνο στην στοιβα της ντροπής το διάβασα. Απολαυστικότατο άλμπουμ με κλασσική σπαγγέτι υπόθεση, χαρακτήρες άσπρο-μαύρο και φοβερό σχέδιο. Αχ αυτά τα γαλλοβελγικα, απλά δεν ξεπερνούνται. Κρίμα που δεν βγήκαν τα υπόλοιπα τεύχη στα ελληνικά αν και θα τα πάρω σύντομα στην Αγγλική έκδοση. Approved!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

.....αν και θα τα πάρω σύντομα στην Αγγλική έκδοση. Approved!

 

Για πες ποιος τα βγάζει στα αγγλικά γιατί δεν βρίσκω κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα σήμερα και ήταν το 1ο αμιγώς western που διαβάζω.
Αν και προσωπικά θεωρώ αμιγώς western και το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ".

Δεν έχω εμπειρία να το συγκρίνω με άλλα, όμως μου άρεσε αρκετά.
Ωραία ιστορία με ωραία ροή, πολύ ωραία ατμόσφαιρα Άγριας Δύσης(έστω και χιονισμένης), πολύ ωραίο σκίτσο.
Όλα ήταν ωραία. Ίσως το φινάλε θα μπορούσε να ΄ναι πιο απρόβλεπτο αλλά οκ, δεν παραπονιέμαι απ΄τη στιγμή που πέρασα καλά :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το "Ντυράνγκο: Οι σκύλοι πεθαίνουν το χειμώνα" ήταν ένα από τα σπάνια κόμικς στα ελληνικά που ήθελα πολύ να διαβάσω, γιατί δηλώνω λάτρης των γουέστερν (από κόμικ και μυθιστορήματα μέχρι ταινίες και τηλεοπτικές σειρές) και είχα ακούσει τόσα καλά λόγια για το συγκεκριμένο. Όμως είχα χάσει κάθε ελπίδα εύρεσής του, μέχρι που πήρα χαμπάρι ότι υπάρχει ανεβασμένο στο φόρουμ. Αφού ευχαριστήσω τον Killmath που το ανέβασε, θα ευχαριστήσω τον δημιουργό του κόμικ, που μου προσέφερε μια τόσο δυνατή και ψυχαγωγική ιστορία, με όλα τα καλούδια που (οφείλει να) έχει ένα καλό σπαγκέτι γουέστερν.

 

Να φανταστείτε, είναι περισσότερο Κορμπούτσι παρά Λεόνε. Εδώ που τα λέμε, το όλο σκηνικό θυμίζει έντονα την ταινία "Ο εκδικητής του διαβόλου" (aka "Il Grande Silenzio", 1968) και μερικοί χαρακτήρες πρέπει να είναι βγαλμένοι από την ταινία (π.χ. ένας από τους κακούς της ιστορίας είναι φτυστός ο Κλάους Κίνσκι!). Την ταινία δεν την έχω δει, όμως ανήκει στην ταινιοθήκη μου και ψάχνω την κατάλληλη στιγμή για να την απολαύσω, επιτέλους! Όμως... ξέφυγα κάπως, εδώ μιλάμε για το κόμικ: Είναι πολύ καλό. Εντάξει, η ιστορία είναι μάλλον απλή και δεν κρύβει πολλές εκπλήξεις, όμως είναι γεμάτη δράση, βία και ένταση. Το κόμικ είναι βίαιο, ευχαριστιέσαι πιστολίδι και ποταπούς εγκληματίες. Ο συγγραφέας δεν ωραιοποιεί τις καταστάσεις, δεν φοβάται να κάνει κακό και σε καλούς ανθρώπους. Και ο πρωταγωνιστής, ο Ντυράνγκο, περνάει μέσα από μια Κόλαση, δεν είναι άτρωτος.

 

Τώρα, όσον αφορά το σχέδιο, είναι και το πλέον δυνατό "χαρτί" του κόμικ. Είναι πραγματικά φοβερό, ακριβώς του γούστου μου. Τα όλα σκηνικά είναι τόσο ρεαλιστικά και ωραία, από τα κτίρια, τους δρόμους, τα δέντρα, το χιόνι και τον ουρανό, μέχρι τους χαρακτήρες και τις διάφορες σκηνές δράσης. Μεταφέρθηκα με ευκολία στο παγωμένο περιβάλλον της ιστορίας, ανάμεσα στο όλο κυνηγητό και το πιστολίδι. Και τα χρώματα είναι πάρα πολύ καλά, φτιάχνουν μια ατμόσφαιρα αντάξια ενός καλού σπαγκέτι γουέστερν. Δεν θα βάλω πέντε αστεράκια, γιατί η πλοκή δεν με εντυπωσίασε κιόλας, όμως κακά τα ψέματα αξίζει δυο και τρεις αναγνώσεις, αν λατρεύετε τα γουέστερν. 

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που κατά τύχη το πετύχω στο μέλλον σε κάνα παλαιοβιβλιοπωλείο/κομιξάδικο, φυσικά και θα το αγοράσω (αν είναι σε λογική τιμή, βέβαια). Όσο να'ναι, άλλο να διαβάζεις ένα κόμικ σε έντυπη μορφή και άλλο στην οθόνη του υπολογιστή.

 

8.5/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή έτυχε να δω πρώτα την ταινία (την οποία τοποθετώ στο αγαπημένα μου western, πίσω μόνο από το The Good, the Bad and the Ugly) και μετά να διαβάσω το κόμικ, θεωρώ το τελευταίο μια μέτρια αντιγραφή. Όχι τίποτ' άλλο, στην ταινία έχουμε ένα φοβερό τέλος, που εδώ έχει μετασχηματιστεί σε κάτι πολύ «εύκολο».

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Απ´ όταν έγραψα το πάνω μου σχόλιο διάβασα αρκετά ακόμα western, οπότε μπορώ να το συγκρίνω.

Συνολικά είναι απ´ τα πολύ καλά του είδους, αν και προσωπικά το Μπλούμπερυ μου άρεσε περισσότερο.

 

Το σκίτσο του Ντυράνγκο είναι όντως εξαιρετικό και ρεαλιστικό(όπως ακριβώς μ'αρέσει) και ο έντονος χρωματισμός το κάνει ακόμα πιο ευχάριστο(δεν ξέρω βέβαια αν σε έντυπη μορφή είναι τόσο έντονα τα χρώματα).

 

Βρίσκεται πάντως μεταχειρισμένο. Το είχα πετύχει με 10€ αλλά δεν το πήρα.

Με χαλάει που βγήκε μόνο ένα.

Μακάρι να μεταφράζονταν και τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  34154
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

μολις το παρελαβα απο ενα φιλο που το ειχε αγγελια στο fb  οντως εντυπωσιακο , την καλημερα μου στην ομαδα

 

On 15/10/2017 στο 1:52 ΜΜ, Laz33MS είπε:

Απ´ όταν έγραψα το πάνω μου σχόλιο διάβασα αρκετά ακόμα western, οπότε μπορώ να το συγκρίνω.

Συνολικά είναι απ´ τα πολύ καλά του είδους, αν και προσωπικά το Μπλούμπερυ μου άρεσε περισσότερο.

 

Το σκίτσο του Ντυράνγκο είναι όντως εξαιρετικό και ρεαλιστικό(όπως ακριβώς μ'αρέσει) και ο έντονος χρωματισμός το κάνει ακόμα πιο ευχάριστο(δεν ξέρω βέβαια αν σε έντυπη μορφή είναι τόσο έντονα τα χρώματα).

 

Βρίσκεται πάντως μεταχειρισμένο. Το είχα πετύχει με 10€ αλλά δεν το πήρα.           

Με χαλάει που βγήκε μόνο ένα.

Μακάρι να μεταφράζονταν και τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς :)

φιλε εγω τ ο πηρα 5 ε σε αρκετα καλη κατασταση θα ελεγα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το πήρα και εγώ από το eshop της ΛΕΦΙΚ!!  Τι σημαίνει ο αριθμός 738 στο οπισθόφυλλο;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΝΤΥΡΑΝΓΚΟ: ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.