Μετάβαση στο περιεχόμενο

dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
13
Σενάριο/Kείμενα:
Σοφία Χατζάκη
Σχέδιο:
Σοφία Χατζάκη
Σχέδιο εξωφύλλου:
Σοφία Χατζάκη
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2013
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Μυστηρίου,Περιπέτεια
Μέγεθος:
10.2 x 10.2
Σελίδες:
16
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Dekatria_0001.jpg Dekatria_0001z.jpg

 

Μικρό φανζινάκι της Σοφίας Χατζάκη, το οποίο βγήκε για το Comicdom Con 2013 σε 100 (νομίζω) αντίτυπα. Αποτελεί το πρώτο κεφάλαιο, με τίτλο "Το δωμάτιο", μιας ιστορίας τριών φίλων που επιλέγουν να μείνουν σε ένα περίεργο ξενοδοχείο. Τιμή 1€.

 

Ένα εσωτερικό δισέλιδο

page.jpg

 

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αυτός λοιπόν ήταν ο τίτλος !!!!! Και ψαχνόμουν κι εγώ από τότε που το πήρα αλλά δεν ήξερα πως ονομάζεται .....  :thinking:

 

:respect: dionik !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αν είναι αυτός ο τίτλος, πάντως φαίνεται ένα 13 στο εξώφυλλο. :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Eίμαι αυτόπτης μάρτυρας ότι το εν λόγω φάνζιν πήγε πολύ καλά! εξαντλήθηκε τελείως και μάλιστα πριν προλάβω να το αγοράσω,οπότε δεν μπόρεσα να σχηματίσω και γνώμη για την έκδοση! Καλή αρχή στη Σοφία! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4302
  • Reputation:   34095
  • Achievement Points:  4426
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είμαι από τους τυχερούς που πρόλαβε και το πήρε!!! Πολύ καλή δουλειά Σοφία!!! Μπράβο Νίκο για την παρουσίαση!!!
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-32747500-1371337541_thumb.jpg


Λοιπόν, θα ξεκαθαρίσω κάτι εξαρχής: η Σοφία είναι εντάξει άτομο γι'αυτό και της έχω πει την κρητική προτού την γράψω εδώ. Συμφώνησε και μου είπε πως το sequel θα είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς, με περισσότερες σελίδες, καλύτερη έκδοση και μέγεθος Α5. Όμως εικονογραφημένο αντί για κόμικ. Θα δείξει.
 
Ας προχωρήσουμε δίχως φόβο και πάθος λοιπόν στην κρητική:
 
Εξώφυλλο: Καλό αν και το 13 ίσα ίσα φαινεται. Καλή τραϊμπαλιά πάντως. 6.321/10
Κεφάλαιο 1: Το Δωμάτιο Ένα χάλι, απερίγραπτο. Ροή ανύπαρκτη, σενάριο μπουρδουκλωμένο, σχέδιο ερασιτεχνικό προς παιδικό, κείμενο απαράδεκτο...και ίντερνετ και χεκούραση. Μονάχα τα κυκλάκια του Χ λείπουν. Χ/10, ενδεικτικό παράδειγμα προς αποφυγή! Ίσως το χειρότερο κόμικ του ορόφου των φανζίνς το CC13. Σοφία σε στηρίζουμε αλλά άρχισε να ανεβαίνεις σκαλοπάτια για να βγει κάτι αξιοπρεπές που να διαβάζεται.
 
 
++κριτική από το fanzines.gr.
 
  :holidays:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

:wow: Oρέστη δεν με έχεις συνηθίσει σε τόσο σκληρές κριτικές! :P

 

Πρέπει να μου δανείσετε ένα να το διαβάσω βρε παιδιά,γιατί οι απόψεις διίστανται πολύ από ότι βλέπω! Δεν ξέρω αν ήταν καλό άλλα πάντως έφυγε αέρας στις πωλήσεις,αυτό είδα και μου κέντρισε την περιέργεια...άλλα τελοσπάντων,κάποια στιγμή θα πέσει στα χέρια μου για να έχω και έπι τούτου γνώμη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Από το δεύτερο καρέ καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει σενάριο. Στο τρίτο είναι πια χαμένο το παιχνίδι. ΚΥΚΛΑΚΙΑ ΚΥΚΛΑΚΙΑ!!

 

Για σένα Ορέστη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. Αφού γράφτηκε κριτική, να καταθέσω και τη δική μου :)

 

Τσίμπησα τα άπειρα φανζινάκια και κόμικ, έχω διαβάσει όμως απειροελάχιστα. Για το συγκεκριμένο άκουσα δυσμενή σχόλια και μου κινήθηκε το ενδιαφέρον να το ανοίξω και να κάτσω να δω τι είναι μια ώρα αρχύτερα. Ίσως επειδή ξεκίνησα να το διαβάζω με αρνητικές προσδοκίες να κατέληξα σε θετικότερες εντυπώσεις από άλλους.

 

Εικαστικά, βλέποντας το βιογραφικό της, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι μπορεί να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

 

Σεναριακά τώρα... Το μάτι παίζει από τα αριστερά προς τα δεξιά. Θυμάμαι εντονότατα ένα καρέ το οποίο δεν βγάζει νόημα άμα δεν αντιμεταθέσεις τα μπαλονάκια. Η 2η ατάκα βγαίνει τέρμα αριστερά και διαβάζεται σα να είναι η πρώτη και σε εκείνο το σημείο μπέρδεψε (και έχασε) πάρα πολύ κόσμο. Από εκεί και πέρα, είναι ένα απειροελάχιστο κομμάτι μιας ιστορίας. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το που θα πάει αυτή η ιστορία, αλλά για την ώρα δεν το έχει χάσει. Άνετα μπορεί να εξελιχθεί με σασπένς και να είναι κάτι που θα καραγουστάρω και εξ'ίσου άνετα μπορεί και να μην. Για την ώρα όμως, σε αυτό το σκέλος, είναι σε καλό σημείο. Κατ'εμέ χτίζεται σασπένς και μου είχε δημιουργηθεί η περιέργεια του τι θα γίνει μετά. Απλώς δεν είναι ακόμα ούτε καν κεφάλαιο :) Είναι απλώς τα 10τόσα πρώτα καρέ μιας ιστορίας. Σα να διαβάζεις ένα "ένας Έλληνας, ένας Άγγλος, ένας Γερμανός και ένας Κολομβιανός πέφτουν στη ζούγκλα. Τελεία-Συνεχίζεται"
 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Σα να διαβάζεις ένα "ένας Έλληνας, ένας Άγγλος, ένας Γερμανός και ένας Κολομβιανός πέφτουν στη ζούγκλα. Τελεία-Συνεχίζεται"

νομίζω ότι είναι το πιο αντιπροσωπευτικό σχόλιο για το σεναριο...

 

 

Το καλό για μένα με το 13 ήταν το ότι δεν ήταν ένα τυχαίο "κακό" κόμικ, που θα το διαβάσει κανεις, θα πει "τι βλακεία" και θα το ξεχάσει μετα,

ήταν ΤΟΣΟ κακό κόμικ που το θυμάσαι και μετα, σαν τις ταινίες του Ed Wood ένα πράμα, που πλέον έχουν και φανατικό κοινο :P

 

Αν το επιδίωξε, :respect: . Ειναι σίγουρα πιο πολυσυζητημένο κόμικ από άλλα που ήταν πολύ δυνατά :)

 

Επίσης το 13 ξεπούλησε στο comicdom. Είναι μια απόδειξη ότι για να ξεχωρίσει κάτι, πρέπει να ναι το καλύτερο στον τομέα του - ακόμα κι αν είναι κακό, να ναι το χειροτερότερο :P

 

Φυσικά είμαι σιγουρη ότι η Σοφία μπορεί να φτιαξει πολύ καλύτερα πράγματα, απλώς θέλω να πιστευω ότι δεν ήθελε :)

 

Αν μη τι άλλο είναι κάλτ,μετανιωσα που απλα το διαβασα και δεν το πηρα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13237
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  46
  • Reputation:   361
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Επίσης το 13 ξεπούλησε στο comicdom. Είναι μια απόδειξη ότι για να ξεχωρίσει κάτι, πρέπει να ναι το καλύτερο στον τομέα του - ακόμα κι αν είναι κακό, να ναι το χειροτερότερο :P

 

 

Eίμαι αυτόπτης μάρτυρας ότι το εν λόγω φάνζιν πήγε πολύ καλά! εξαντλήθηκε τελείως και μάλιστα πριν προλάβω να το αγοράσω,οπότε δεν μπόρεσα να σχηματίσω και γνώμη για την έκδοση! 

 

 

Αυτό το "ξεπούλησε" δεν έχει καμία απολύτως αξία ούτε αποδεικνύει κάτι, μιας και τα αντίτυπα που βγήκαν πρέπει να ήταν λίγα, όσα υπήρχαν πάνω στον πάγκο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

georgeRgR Καταχωρημένο Ένα λεπτό πριν

Αυτό το "ξεπούλησε" δεν έχει καμία απολύτως αξία ούτε αποδεικνύει κάτι, μιας και τα αντίτυπα που βγήκαν πρέπει να ήταν λίγα, όσα υπήρχαν πάνω στον πάγκο.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος και συγγνωμη αν κάνω, τα αντίτυπα ήταν 100.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

νομίζω ότι είναι το πιο αντιπροσωπευτικό σχόλιο για το σεναριο...

 

 

Το καλό για μένα με το 13 ήταν το ότι δεν ήταν ένα τυχαίο "κακό" κόμικ, που θα το διαβάσει κανεις, θα πει "τι βλακεία" και θα το ξεχάσει μετα,

ήταν ΤΟΣΟ κακό κόμικ που το θυμάσαι και μετα, σαν τις ταινίες του Ed Wood ένα πράμα, που πλέον έχουν και φανατικό κοινο :P

 

Αν το επιδίωξε, :respect: . Ειναι σίγουρα πιο πολυσυζητημένο κόμικ από άλλα που ήταν πολύ δυνατά :)

 

Επίσης το 13 ξεπούλησε στο comicdom. Είναι μια απόδειξη ότι για να ξεχωρίσει κάτι, πρέπει να ναι το καλύτερο στον τομέα του - ακόμα κι αν είναι κακό, να ναι το χειροτερότερο :P

 

Φυσικά είμαι σιγουρη ότι η Σοφία μπορεί να φτιαξει πολύ καλύτερα πράγματα, απλώς θέλω να πιστευω ότι δεν ήθελε :)

 

Αν μη τι άλλο είναι κάλτ,μετανιωσα που απλα το διαβασα και δεν το πηρα! :)

 

 

Αυτό το "ξεπούλησε" δεν έχει καμία απολύτως αξία ούτε αποδεικνύει κάτι, μιας και τα αντίτυπα που βγήκαν πρέπει να ήταν λίγα, όσα υπήρχαν πάνω στον πάγκο.

 

Αν δεν κάνω λάθος και συγγνωμη αν κάνω, τα αντίτυπα ήταν 100.

τωρα ειδα αυτα τα σχολια, kabuki :respect: για την κριτικη! Γιωργο μπορει να σημαινει κατι μπορει και οχι...αλλα οπως και να εχει απορροφηθηκαν,τωρα η συζητηση αν μετραει η γνωση των λιγων και ειδικων η των πολλων αυτο ειναι μεγαλη συζητηση!

strativarious απο οτι ειπε η δημιουργος ηταν 102 για την ακριβεια χωρις το δειγμα,το οποιο εφυγε κ αυτο (δεν εμεινε ουτε η μακετα σαν να λεμε ),το θεμα ειναι οτι πλακα πλακα ειναι το πιο πολυσυζητημενο φανζιν της χρονιας,τυχαιο? :P Ι don't know!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13237
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  46
  • Reputation:   361
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Το συγκεκριμένο κόμικ αξίζει να συζητείται μόνο ως "τι δεν πρέπει να κάνει κάποιος που θέλει να εκδώσει τη δουλειά του". Και αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος βλέπει σοβαρά την ενασχόληση με τα κόμικς. Το ότι ξεπούλησε συνεχίζω να υποστηρίζω πως δεν σημαίνει τίποτα, ειδικά όταν βλέπω μόλις θετική γνώμη και θεωρώντας ότι η πλειοψηφία που ασχολείται με το χώρο έχει ένα κάποιο αισθητικό κριτήριο (πάντως για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να είχαν βγει πάνω από 40-50 αντίτυπα). Προσωπικά, πέρα από εδώ δεν έχω δει να γίνεται πουθενά αλλού κουβέντα για το 13, οπότε αυτό το "πολυσυζητημένο" είναι κάτι υπερβολικό.

Είμαι σίγουρος πως το 13 πήγε καλά "εμπορικά" για λόγους marketing: ιλλουστρασιον χαρτί, ψιλοπερίεργο σχήμα και εξώφυλλο, μια ευδιάθετη κοπέλα πίσω από τον πάγκο, διαφημιστικό στο ισόγειο κ.α. Δε νομίζω πως ήταν βέβαια κάτι μελετημένο, απλά έτυχε.

Επεξεργασία από georgeRgR
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.