Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαγγέλης Περρής: Ο άλλος εαυτός μου [ Κωστάκης Αργύρης, Espresso, 23/05/2010 ]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5043
  • Reputation:   34526
  • Achievement Points:  5051
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο αρχιστράτηγος του «Όλα» υποδέχεται στο μυστικό του δωμάτιο την «Espresso της Κυριακής», αποκαλύπτει το κρυφό του ταλέντο στη ζωγραφική και μιλάει με χιούμορ για TV περσόνες, κόμικς και τον... συνδυασμό τους!

 

 

post-2298-1274566794,56_thumb.jpg

 

 

Ο Βαγγέλης Περρής σπούδασε αρχιτεκτονική στην Ιταλία, αλλά ο δρόμος τον οδήγησε τελικά να δημιουργήσει τηλεοπτικές εκπομπές υψηλής τηλεθέασης που έγραψαν ιστορία, όπως το «Μπράβο» με τη Ρούλα Κορομηλά και το «Όλα» με τον Θέμο Αναστασιάδη. Μία δική του ιδέα άλλαξε τον τηλεοπτικό χάρτη το 1999. Πρώτος εντόπιζε και πρόβαλλε τα στραβά και τ' ανάποδα όλων των εκπομπών της τηλεόρασης. Σήμερα, δεκάδες εκπομπές αλλά και δελτία ειδήσεων έχουν αντιγράψει αυτήν την πατέντα. Παντρεμένος με τη σύντροφο της ζωής του Χαρά και πατέρας δύο παιδιών, ο Βαγγέλης Περρής ξυπνάει πριν λαλήσουν οι πετεινοί. «Το πρώτο πράγμα που κάνω κάθε πρωί είναι να αγοράσω τον "Πρωταθλητή" από το περίπτερο της γειτονιάς για να διαβάσω τη στήλη μου, και μετά να πάω στο ραδιόφωνο του Σφαίρα για την εκπομπή μας με τη Γιολάντα Διαμαντή. Ακολουθούν γυρίσματα για το Ελλάδα, έχεις ταλέντο" του ΑΝΤ1, στήσιμο και μοντάζ του "Όλα", γράψιμο κειμένων για το "Πρώτο Θέμα" και πριν κοιμηθώ ενημέρωση από τα δελτία ειδήσεων. Μια κουραστική αλλά δημιουργική ημέρα».

 

 

post-2298-1274566810,85_thumb.jpg

 

 

Ο Βαγγέλης Περρής έχει στο σπίτι του ένα...μυστικό δωμάτιο. Οταν μπεις, μένεις άφωνος. Εδώ κρύβει τον θησαυρό του. Ο «αρχιστράτηγος» του «Ολα» είναι ένας από τους κορυφαίους συλλέκτες κόμικς σε όλον τον κόσμο! Κοντεύει να κλείσει μισό αιώνα που συλλέγει κόμικς. Μαθητής του Δημοτικού ήταν στη Σύρο, όπου γεννήθηκε και μεγάλωσε, όταν του μπήκε αυτό το μικρόβιο. «Εχω σπανιότατα κόμικς, όπως το πρώτο τεύχος του "Μίκυ Μάους" στην Ελλάδα. Η ιστορία του πώς το βρήκα είναι καταπληκτική και πάντα με συγκινεί. Μου το χάρισε ένας ακροατής του Flash 96, όταν εργαζόμουν εκεί το 2003 και είχα δημοσιοποιήσει από μικροφώνου ότι μου λείπει. Μου τηλεφώνησε και συναντηθήκαμε για να μου το κάνει δώρο. "Δεν σημαίνει τίποτα για μένα, ενώ για σένα είναι σημαντικό" μου είπε».

 

 

post-2298-1274566818,62_thumb.jpg

 

 

Οταν αρχίζει να μου μιλάει για τη συλλογή του, μεταμορφώνεται σε ένα παιδί. Δεν μπορεί να πιστέψει κανείς το πάθος που τον πλημμυρίζει όταν περιγράφει τις εμπειρίες του από τον μαγικό αυτόν κόσμο. «Αγόρασα πρώτη φορά "Μίκυ Μάους" το 1966. Αρχισα να τα μαζεύω για να μην τα χάσω. Ετσι άρχισε η συλλογή. Στην αρχή, διάβαζα τα κόμικς που έπαιρνε ο μεγαλύτερος αδελφός μου. Σήμερα, έχω πάνω από 7.000 κόμικς στη συλλογή μου. Δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς τη συνολική αξία τους. Για παράδειγμα, υπάρχει ένα τεύχος που αγγίζει τα 15.000 ευρώ. Τα περισσότερα κομμάτια τα έχω βρει στην Ελλάδα και κάποια στο εξωτερικό». Ενα ολόκληρο δωμάτιο έχει επιστρατεύσει στο σπίτι του προκειμένου να στεγάσει τα 7.000 κόμικς της συλλογής του. Τα προσέχει σαν τα μάτια του. Τους αλλάζει προστατευτικά σελοφάν για να μη χαλάνε από τη σκόνη και τον ήλιο, αντικαθιστά τα συνδετηράκια και τα...σιδερώνει όποτε χρειάζεται.

 

 

post-2298-1274566826,18_thumb.jpg

 

 

«Φυσικά και γνωρίζω πού είναι το καθένα» μου λέει. «Ορισμένα έχουν αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερη αξία, γιατί τα έχουν υπογράψει οι δημιουργοί τους. Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι όταν είχα πάει ένα ταξίδι στη Βενετία και γνώρισα έναν παλαιοπώλη ο οποίος είχε κόμικς στο σπίτι του, που ήταν μέσα στο νερό. Βρήκα λοιπόν σε μια γωνία, στο όριο να καταστραφεί από τη μούχλα, μία ιστορική έκδοση, το "Io paperone". Η αξία του σήμερα είναι χιλιάδες ευρώ στη διεθνή αγορά. Το είχα αγοράσει μόλις δέκα ευρώ»!

 

 

post-2298-1274566834,03_thumb.jpg

 

 

Οταν τον ρωτάω τι κρατάει μέσα στην καρδιά του από αυτό το πολύχρονο συναρπαστικό ταξίδι στον κόσμο των κόμικς, φουσκώνει από υπερηφάνεια. «Εχει δημοσιευτεί σκίτσο μου στο "Μίκυ Μάους" νούμερο 39, στις 24 Μαρτίου 1967, την παραμονή της γιορτής μου. Ηταν το καλύτερο δώρο που πήρα ποτέ. Ημουν μαθητής του Δημοτικού στη Σύρο και έστειλα ένα γράμμα στα γραφεία του περιοδικού στην Αθήνα με αυτό το σκίτσο. Φαντάζεσαι τη χαρά μου».

 

 

post-2298-1274566802,21_thumb.jpg

 

 

Ενας από τους αγαπημένους ήρωές του είναι ο Κόρτο Μαλτέζε. Εκτός από τα σπάνια τεύχη που έχει με τον ήρωά του, ο Περρής μετέτρεψε έναν τοίχο του σαλονιού του σε πίνακα ζωγραφικής. Το μεγάλο ταλέντο του άλλωστε που γνωρίζουν μόνο οι φίλοι του είναι η ζωγραφική. Ενα τεράστιο πορτρέτο του ήρωά του φτιαγμένο από το χέρι του, που πιάνει όλον τον τοίχο, κοσμεί το σαλόνι του σπιτιού του.

 

 

post-2298-1274566841,53_thumb.jpg

 

 

Οταν τον ρωτάω με ποια καρτούν θα παρομοίαζε στον χαρακτήρα δέκα γνωστούς σταρ της τηλεόρασης, οι απαντήσεις του είναι ξεκαρδιστικές:

 

* Θέμος Αναστασιάδης: Πόλντο, ο φίλος του Ποπάυ, που τρώει όλα τα σάντουιτς.

* Ηλίας Ψινάκης: Πρίγκιπας Βάλιαν.

* Ευγενία Μανωλίδου: Λατραβιάτα, από τον «Αστερίξ».

* Μπήλιω Τσουκαλά: Μίνι Μάους.

* Γιώργος Λιάγκας: Γκούφι.

* Γιώργος Τράγκας: Μπίλι ο τρομερός, από το «Λούκι Λουκ».

* Θοδωρής Δρακάκης: Ενας εκ των δύο Ντιπόν, από τον «Τεν Τεν».

* Χρήστος Φερεντίνος: Τεν Τεν.

* Γιώργος Αυτιάς: Μπιπ μπιπ.

* Αλέξανδρος Πετρίδης: Ντόλι, το άλογο του Λούκι Λουκ, λόγω οδοντοστοιχίας.

 

 

 

Και το σχετικό link.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλά τα μισά από αυτά που λέει παίζει να είναι μπαρούφες ,μπράβο του πάντως που δέχεται να παραδεχτεί δημόσια ότι συλλέγει κόμικς.Ρε Σωκράτη πότε θα κάνει κανένα περιοδικό αφιέρωμα στη δική σου συλλογή να πάθουν πλάκα όλοι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι όταν είχα πάει ένα ταξίδι στη Βενετία και γνώρισα έναν παλαιοπώλη ο οποίος είχε κόμικς στο σπίτι του, που ήταν μέσα στο νερό. Βρήκα λοιπόν σε μια γωνία, στο όριο να καταστραφεί από τη μούχλα, μία ιστορική έκδοση, το "Io paperone". Η αξία του σήμερα είναι χιλιάδες ευρώ στη διεθνή αγορά. Το είχα αγοράσει μόλις δέκα ευρώ»!

 

ΕΧΜ... :)

 

 

Ηλίας Ψινάκης: Πρίγκιπας Βάλιαν.

 

Με ειδοποιούν ότι μόλις έτριξαν τα κόκαλα του Hal Foster...!!!post-556-1198530786.gif:collapse:

 

Btw, ο Τράγκας θυμίζει περισσότερο Χάντοκ ή κάποιο βραχνόφωνο χαρακτήρα βγαλμένο μέσα από νουάρ κόμικ. :P Κατά τ'άλλα, θα συμφωνήσω με τον Άγγελο. Μπράβο για τη συλλογή του, τη :cool: τοιχογραφία του και που τιμάει τις αναμνήσεις του, αλλά όλα τα υπόλοιπα... Εσπρέσσο γαρ. (το έχει πει πολλές φορές ότι είναι συλλέκτης κόμικς Z. ;) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πέρα από τη συμπάθεια ή την αντιπάθεια για μια τηλε-περσόνα αμφισβητούμενη όσο ο Β.Π. να πω ότι στο θέμα των κόμιξ λέει την αλήθεια. Τυχαίνει να το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Ισως μάλιστα τα όσα λέει για το μέγεθος και την αξία της συλλογής του να είναι μετριοπαθή. Το συζητητούσα μάλιστα συμπτωματικά πριν από 15-20 μέρες με την erma σε μια επίσκεψη μου στη λέσχη. Η σχέση του με τα κόμιξ είναι εξαιρετικά στενή και δεν είναι δήθεν...

Οι παλιοί αναγνώστες της Βαβέλ ίσως θυμούνται ότι ήταν από τους βασικούς έλληνες δημιουργούς και δουλειές δημοσιεύονταν στο περιοδικό μέχρι και τα πρώτα 40-50 τεύχη. Προσωπικά δεν μου άρεσαν αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την κουβέντα. Προφανώς το σκίτσο είχε λιγότερα χρήματα από όλα τα υπόλοιπα με τα οποία ασχολήθηκε την επόμενη εικοσαετία. Από τις σελίδες της Βαβέλ χάθηκε ξαφνικά κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80. Ισως γιατί ασχολήθηκε με την τηλεόραση, ίσως γιατί στο επόμενο τεύχος από τη δημοσίευση της τελευταίας του δουλειάς με τίτλο Tropical είχε κατηγορηθεί στη στήλη της αλληλογραφίας για λογοκλοπή από αναγνώστη που υποστήριζε με στοιχεία ότι είχε αντιγράψει Ιταλικό fumetti. Παρέμεινε όμως συλλέκτης και έχει εξαιρετικά μεγάλες γνώσεις για το χώρο...

Υ.Γ. Δεν είμαι φίλος του, τυχαίνει απλά να έχω δει τη συλλογή του πριν από μερικά χρόνια. Και χωρίς διάθεση να παρεξηγηθώ ή να παριστάνω τον αυτόκλητο υπερασπιστή οποιουδήποτε θεωρώ στερεοτυπικό να θεωρούμε (ειδικά εδώ μέσα, σε χώρο διάδοσης των κόμιξ) ότι κάποιος επειδή βιοπορίζεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο απαγορεύεται να έχει άλλα ενδιαφέροντα ή τα ίδια με τα δικά μας ενδιαφέροντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους είναι η επανέκδοση ? Δεν βλέπω τη σφραγίδα του Τερζόπουλου στο εξώφυλλο και το 2003 είχε κυκλοφορήσει ήδη η επανέκδοση (για την ακρίβεια το αντίγραφο του Μίκυ Μάους #1 κυκλοφόρησε το 1994). Δεν είμαι σίγουρος καθώς ο αντίχειράς του κρύβει το σημείο που κανονικά βρισκόταν η σφραγίδα, όμως δεν νομίζω πως το δάχτυλό του μπορεί να κρύψει όλα τα γράμματα. Από την άλλη οι φωτογραφίες είναι χαμηλής ανάλυσης και δεν μπορούμε να μάθουμε στα σίγουρα, όμως ίσως και να μην έβαλε τυχαία εκεί το δάχτυλό του :mafia:

 

Το Io Paperone μάλλον θα το κοστολόγησαν σύμφωνα με το Μοναστηράκι, ουστ.

 

Εντάξει, το κείμενο φαίνεται πως είναι "εσπρέσσο" σε ορισμένα σημεία, όμως ο τύπος έχει άπειρο respect από εμένα. Έχει την τρέλα ΚΑΙ τα λεφτά για να υποστηρίξει την τρέλα του, τι άλλο να ζητήσει κανείς ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Έλα, του Βαγγέλη είναι σε καλύτερη κατάσταση... :lol:

 

Με τόση τρέλα που έχει πως να μην διαβάζει κόμικς? Μπράβο του από μένα!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όλα τα λεφτά είναι η ίδια η βιβλιοθήκη του. Φαίνεται να την έχει κατασκευάσει αφού πρώτα μελέτησε που θέλει να μπει το κάθε τεύχος. :clap2: Σαν δημιουργό τον θυμάμαι από κάτι παλιές Βαβέλ. Το σχέδιο του ήταν πολύ όμορφο, τα σενάριά του όμως δεν με εντυπωσίαζαν -και εξακολουθούν να μη με εντυπωσιάζουν.

 

Αυτό που πραγματικά ζήλεψα όμως (αν μου μπαίνουν ιδέες λέει; ) είναι ο τοίχος Corto Malteze! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ωραίος ο Περρής! Σωστός! Μια χαρα η συλλογή του! Γνωστός κομιξάκιας και μου αρέσει που τα τεύχη που έχει είναι σε άριστη κατάσταση πράγμα που δείχνει πως τα προσέχει. Ακόμα γουστάρω που στο σαλόνι του έκανε τοιχογραφία του Κόρτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

True πετριασμένος, τον πάμε :D

Είμαι σίγουρος ότι το τελευταίο που θα ήθελε να πει είναι το πόσο κάνει τι - αναγκαστικά όμως οι "δημοσιογράφοι" αρπάζονται από νούμερα για να ψαρώσουν τον κόσμο.

Αν κρίνω από τις ράχες, μαζεύει πολλά παπιά.

 

2200 τα ΜίκυΜάους, 200 Κλασικα, 250 Κόμιξ, 500 Μεγάλα Μίκυ, 150 Ντόναλντ, 200 Αλμανάκο, 450 Γέλιο & Χαρά, φτάσαμε τα 4000.

Βάλε σκληρή γενιά Καμπανά, Βαβέλ και κα΄τι σκόρπια άλμπουμ που διακρίνω στα πάνω ράφια, 4500.

Να τολμήσω να πω ότι τα υπόλοιπα είναι fumetti? Τολμώ, τολμώ.

 

Μια χαρά, μια χαρά λέγω :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

σε ένα πρόσφατο "όλα 10" οπου ήταν καλεσμένος ο Αλκαίος, ο Περρής τον είχε παρουσιάσει στον Θέμο

σαν "συνάδελφο κομιξάκια κ συλλέκτη" με προτίμηση τα Disney κ τον Μίκυ..

είπανε κ κάτι άλλα για τα κόμικ αλλα δεν τα θυμάμαι.. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ας του βάλω λίγη φωτιά να ψάξει και το Μίκυ #75 :mafia::lol:

 

post-466-1274725992,86_thumb.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1211
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

:clap2:

Ο Περρής είναι συλλέκτης, που όσοι τον γνωρίζουν, ξέρουν το πάθος για τη συλλογή του.

Εξάλλου κι ο ίδιος σε πολλές συνεντεύξεις του αναφέρει ότι είναι συλλέκτης και αναγνώστης κόμικς και ιδιαίτερα των Ντίσνεϋ :respect: .

Πάντως νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που δείχνει δημοσίως τη συλλογή του :clap2: .

 

 

 

 

Το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους είναι η επανέκδοση ? Δεν βλέπω τη σφραγίδα του Τερζόπουλου στο εξώφυλλο και το 2003 είχε κυκλοφορήσει ήδη η επανέκδοση (για την ακρίβεια το αντίγραφο του Μίκυ Μάους #1 κυκλοφόρησε το 1994). Δεν είμαι σίγουρος καθώς ο αντίχειράς του κρύβει το σημείο που κανονικά βρισκόταν η σφραγίδα, όμως δεν νομίζω πως το δάχτυλό του μπορεί να κρύψει όλα τα γράμματα. Από την άλλη οι φωτογραφίες είναι χαμηλής ανάλυσης και δεν μπορούμε να μάθουμε στα σίγουρα, όμως ίσως και να μην έβαλε τυχαία εκεί το δάχτυλό του :mafia:

 

Αν κρίνω από τις αναλογίες ύψους-πλάτους του τεύχους καθώς και από το έντονο κόκκινο γυαλιστερό χρώμα του εξωφύλλου θα έλεγα ότι πρόκειται για την ανατύπωση.

Εξάλλου ο αντίχειρας δεν αρκεί για να κρυφτεί η επιγραφή "Ε. Χ. ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΣ".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορεί το αυθεντικό #1 να μη θέλει να το εκθέσει στα φλας του φωτογράφου και υποστεί φθορά από την ακτινοβολία.

 

Ή μπορεί να το έχει κλειδαμπαρωμένο σε κάποια θυρίδα για ασφάλεια και για αυτό να κρατούσε την ανατύπωση :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1211
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εδώ ολοκληρωμένη η συνέντευξη του Βαγγέλη Περρή, όπως δημοσιεύτηκε στην «Espresso της Κυριακής» στις 23/05/2010:

 

post-7403-127503566426_thumb.jpg post-7403-127503569283_thumb.jpg

 

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η αγάπη παίρνει πολλές περίεργες μορφές.Στην περίπτωση του Περή, τη μορφή της αδίστακτης εκπόρνευσης της "αγαπημένης", μια και έχει όχι απλα κατακλέψει, αλλά και καταξεσκίσει τους δημιουργούς του μέσου που "αγαπάει" για να εικονογραφήσει το ένθετο "ΟΛΑ" του "Θέματος" με εμετικού γούστου κολάζ και μοντάζ με τις φάτσες του Θέμου, του Αλιάγα, της Μενεγάκη και όλου αυτού του θιάσου πάνω σε σχέδια του Πρατ, του Σερπιέρι, του Μπιλάλ,....όλων όσων "αγαπάει" με τον αξιοπερίεργο τρόπο του. Την ιστορία με την κλοπή απο τα χρόνια της Βαβέλ την ειχα ξεχάσει, αλλά ερχεται και δένει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

χμ, είδες για να μην παίρνω το Θέμα, τις καλύτερες εικονογραφήσεις χάνω :valtnino:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αγάπη παίρνει πολλές περίεργες μορφές.Στην περίπτωση του Περή, τη μορφή της αδίστακτης εκπόρνευσης της "αγαπημένης", μια και έχει όχι απλα κατακλέψει, αλλά και καταξεσκίσει τους δημιουργούς του μέσου που "αγαπάει" για να εικονογραφήσει το ένθετο "ΟΛΑ" του "Θέματος" με εμετικού γούστου κολάζ και μοντάζ με τις φάτσες του Θέμου, του Αλιάγα, της Μενεγάκη και όλου αυτού του θιάσου πάνω σε σχέδια του Πρατ, του Σερπιέρι, του Μπιλάλ,....όλων όσων "αγαπάει" με τον αξιοπερίεργο τρόπο του. Την ιστορία με την κλοπή απο τα χρόνια της Βαβέλ την ειχα ξεχάσει, αλλά ερχεται και δένει.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε συμπάθησα μετά από αυτό το post. Ειλικρινά αυτή είναι και η δικιά μου άποψη πάνω στο θέμα και όταν την εκφράζω δημόσια όλοι πέφτουν να με φάνε λέγοντάς μου ότι έχω άδικο.Πέραν του ότι αντιπαθώ τον Περρή (όπως αντιπαθώ περίπου το 95% όσων εμφανίζονται στην τηλεόραση) πιστεύω πως όσα λες είναι προφανή γεγονότα και μου προξενεί απορία που ο κόσμος δεν θέλει να το δεχτεί.Επίσης με εκνευρίζει που μερικοί άνθρωποι -δεν μιλάω για συγκεκριμένα άτομα ,μου έχει συμβεί όμως- που διαβάζουν κόμικς τον φέρνουν ως παράδειγμα του τύπου «Κι ο Περρής κομικ διαβάζει ρε!» για να δικαιολογήσουν το χόμπι τους.Λες και δεν έχουν επιχειρήματα και πρέπει να στραφούν στην αυθεντία/δασημότητα για να στηρίξουν τις απόψεις τους.

Ας μην πλατειάσω όμως ,απλά δεν συμπαθώ ούτε τον Περρή ,ούτε τον Θέμο ούτε αυτά που πρεσβεύουν οπότε σταματώ εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα για τι ακριβώς μιλάτε :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

zade, you are not alone, σε κανένα από τα points που έκανες. Είμαστε πολλοί αλλά είμαστε

σκόρπιοι :P

 

phantom, τι απορία έχεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ποια είναι η αδίστακτη εκπόρνευση της "αγαπημένης", ποιους δημιουργούς ξέσκισε και με ποιον τρόπο, τι είναι αυτή η υπόθεση της Βαβέλ ? Δεν τα λέω ειρωνικά, απλά διάβασα και ξαναδιάβασα το post σου και δεν έβγαλα συμπέρασμα :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το ειχα ξανακουσει αυτο το περιστατικο με τη κλεμμενη ιστορια ,που δημοσιευτηκε στη βαβελ,αλλα δεν ελεγε ποιος την ειχε κανει,δεν εχει ισως σημασια, νομιζω οτι ειναι απαραδεκττο αυτο που γινεται στα περιοδικα με τετοιους δανεισμους,το να δημοσιευονται σκιτσα δημιουργων χωρις την αδεια τους,που καποιες φορες δεν αναφερεται και ποιανου ειναι το σκιτσο.

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ποια είναι η αδίστακτη εκπόρνευση της "αγαπημένης", ποιους δημιουργούς ξέσκισε και με ποιον τρόπο, τι είναι αυτή η υπόθεση της Βαβέλ ? Δεν τα λέω ειρωνικά, απλά διάβασα και ξαναδιάβασα το post σου και δεν έβγαλα συμπέρασμα :confuse:

 

Οκ-απλά και κατανοητά λοιπόν:

ο Περής μεταξύ άλλων είναι υπεύθυνος του τηλεοπτικού ενθέτου "Ολα" της εφημερίδας "πρώτο θέμα".

Μέχρι πολύ πρόσφατα, το 99% της εικονογράφησης του περιοδικού αποτελούνταν από σκίτσα διεθνώς γνωστών δημιουργών (Pratt, Manara, Loustal, Pasienza,Bilal, κλπ, ενα πραγματικό "who is who" τοπ δημιουργών).Φυσικά χωρίς να αναφέρεται πηγή η όνομα δημιουργού, αλλά αυτό δεν είναι το χειρότερο: το χειρότερο είναι οτι τα έργα αυτά χρησιμοποιούνταν σα βάση για κολάζ, όπου π.χ. πάνω στο σχέδιο της Druuna θα εμπαινε η φάτσα π.χ. της Μενεγάκη, για να εικονογραφηθεί "σατιρικά" άρθρο που την αφορά. Το ίδιο με άλλες τηλεφάτσες, πάνω στα αναγνωρίσιμα έργα των δημιουργών.

Αν καταφέρω, θα σκανάρω και παραδείγματα για να δείς για τι πράγμα μιλάμε.

Κατανοητότερο τώρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ok, αυτό δεν μου φαίνεται απαραίτητα άσχημο, αλλά κατάλαβα. Btw ούτε εγώ συμπαθώ τον Περρή, απλά τον αντιπαθώ λιγότερο σε σχέση με σχεδόν όλους τους υπόλοιπους τύπους που βγαίνουν συστηματικά στην τηλεόραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί (κυρίως για το πρώτο σκέλος) αλλά εν πάσει περιπτώσει το πόση αισθητική ανοχή έχει κανείς στο τελικό αποτέλεσμα δεν αναιρεί το ότι είναι παράνομο, ανήθικο και κυνικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24631
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ο,τι και να πω ειναι λιγο... απλα ενα μεγαλο :respect:  απο μενα !! :beer6: ( http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/41424/%CE%B2%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%BF-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85 ) ας το ''βαλουν'' καπου οι διαχειριστες να μην χαθει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.