Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ


zoo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ
Σενάριο/Kείμενα:
Don Rosa
Σχέδιο:
Don Rosa
Hμερ. έκδοσης:
11-2008
Εξώφυλλα:
7 + 7 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
6
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
19.5 x 25.0
Σελίδες:
208
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-7373-14-4
Iστορίες στη βάση:
40
  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τεύχη/Τόμοι: 1 (η σειρά συνεχίζεται)

 

Μια συλλογή των καλύτερων ιστοριών που έχουν φιλοξενηθεί κατά καιρούς στο περιοδικό ΚΟΜΙΞ σε μια προσεγμένη σκληρόδετη έκδοση για τη βιβλιοθήκη μας.

 

αχα! δλδ τα έχω ήδη. δλδ δεν θα πάρω :)

 

:thanks: Χριστάρα!

 

:cheers5:

 

ΥΓ και να ελπίζω πως δεν θα ξαναδώ ιστορία που ήδη έχω διαβάσει σε επανεκτύπωση μέσα στο ΚΟΜΙΞ για όποιον δεν πρόλαβε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ΥΓ και να ελπίζω πως δεν θα ξαναδώ ιστορία που ήδη έχω διαβάσει σε επανεκτύπωση μέσα στο ΚΟΜΙΞ για όποιον δεν πρόλαβε :)

my thoughts εξακτεμάν :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επειδή υπάρχουν και κάποιοι που δεν τιμούν την συλλεκτικότητα του ΚΟΜΙΞ, να υποθέσω ότι οι ιστορίες τα σπάνε αφού από ότι αναφέρει είναι από τις καλύτερες έτσι; Τί ρωτάω, αφού θα το πάρω; Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την παρουσίαση... μαγαζί ανοικτό τέτοια ώρα που θα βρω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το ότι έχουν ξαναβγεί στο ΚΟΜΙΞ για εμένα δεν αποτελεί αποτρεπτικό της αγοράς του παράγοντα. Τόσο καιρό φωνάζαμε γιατί δεν βγαίνουν και εδώ εκδόσεις αντάξιες των Ιταλικών, οπου και εκεί πρίν βγούν στην "κυριλέ" έκδοση έχουν δημοσιευτεί στο Τοπολίνο. Τέτοιες προσπάθειες αξίζουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο :) αλλά... αλλά... αφού προφανώς τους έχουν τελειώσει όλα όσα θεωρούν καλά, και γι'αυτό σιγά σιγά μας φλομώνουν με ναμηπωτι στο Κόμιξ, ξαφνικά λένε "δεν τους τα ξαναπαίρνουμε από εκεί?". Αυτό μου θυμίζει την τακτική με τα dvd που μια βγαίνει το κανονικό, μετά το director's cut, μετά το special πακέτο με τα 15 έξτρα dvd, μετά κ.ο.κ.

 

Εάν έχει σταματήσει η disney να παράγει αξιόλογο υλικό, ας κλείσουν μερικές εκδόσεις (πχ Κόμιξ, Ντόναλτ κιεγώδεξέρωτι) και ας βγάζουν όσα βγαίνουν. Ένα σπέσιαλ με "καλό παλιό υλικό" και ένα με καινούργιο αδημοσίευτο.

 

Αλλά δεν έχει σταματήσει... Ή έστω δεν τα έχουν μεταφράσει όλα... λχ υπάρχουν οι PKNA :) (που δεν έχουν δημοσιεύσει ούτε μια). Και σε επίπεδο "θεματικής" επιλογής, θα μπορούσε να ήταν ένας Σκάρπα, ένας ΝταΒίτα, ένας Καβαζάνο, ένας Μάρρυ, κ.ο.κ. πράματα τα οποία δεν έχουν βγει στο Κόμιξ.

 

ούτως ή άλλως όμως, αυτό είναι ένα θέμα που αφορά έναν 35άρη που έτυχε να έχει φυλάξει όλα (σχεδόν) τα Κόμιξ, τα οποία ο Τερζόπουλος θέλησε ευθύς εξαρχής να παρουσιάσει ως συλλεκτικά, με αποτέλεσμα να μην είμαστε λίγοι αυτοί που έχουμε τα περισσότερα. Από εκεί και πέρα, είμαι φουλ και με τα μπούνια στο να τα βγάλουν έτσι και να τα μάθουν από δω οι νεότεροι (και όχι από ανατυπώσεις στο Κόμιξ). Μακάρι να πάνε καλά, και σε κάποια φάση θα βγουν και τόμοι οι οποίοι θα με ενδιαφέρουν :)

 

Για την ώρα, αφού έχω γονατίσει οικονομικά από τις αγορές κόμικ, οφείλω να επιλέγω το τι αγοράζω. Αν μου περισσεύαν, δεν θα είχα ενδιασμούς στο να τα πάρω και στο έτσι ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μάλιστα, αφού αγόρασε τα πάντα (ή σχεδόν τα πάντα) που βρήκε μπροστά του ο θείος, αποφάσισε σε αυτήν εδώ την έκδοση να κάνει κράτει. :D Τέλος πάντων, δεν τον αδικώ, ειδικά εκεί που λέει ότι δεν θέλει να πληρώσει για πολλοστή φορά το ίδιο πράγμα. Βεβαίως υπάρχει και η άλλη επιλογή: είτε πουλάει τα παλιά κόμιξ στην μαύρη αγορά (ο γερολαδάς), είτε τα βγάζει έγχρωμες φωτοτυπίες και πουλάει αυτές και με τα λεφτά που θα βγάλει, όχι μόνο θα πάρει και τους δύο τόμους της σειράς, αλλά θα τους κάνει δώρο και στο βαφτιστήρι του. :lol:

 

Σοβαρά τώρα, δεν αδικώ τον Νίκο αφού σε σχέση με όλα τα άλλα που βολτάρουν συνήθως στις συναντήσεις μας, αυτά είναι τα πιο εύκολα στην ανεύρεση τους ακόμα και μετά από χρόνια, με σταθερότητα στην τιμή τους και η σπανιότητα είναι κάτι που θα αργήσει να έρθει για αυτά. Επειδή όμως για μένα, τέτοιες εκδόσεις είναι πολύ όμορφες και ποιοτικά, αλλά και από περιεχόμενο από ότι αντιλαμβάνομαι, χώρια την τιμή τους σε σχέση με το τί προσφέρουν συγκριτικά με άλλες εταιρείες, φαντάζουν για μένα ως ιδανικές αγορές, ειδικά τώρα που έρχονται γιορτές. Ναι, μπορεί δυστυχώς και εγώ να έχω μαζευτεί τον τελευταίο καιρό από άποψη εξόδων, αλλά τα συγκεκριμένα αυτομάτως καταλαμβάνουν υψηλές θέσεις στην σειρά προτεραιότητας στις σχετικά με κόμικς αγορές μου. Βεβαίως μιλάω εκ του ασφαλούς αφού ειδικά από ποντίκια και πάπιες αυτά που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη μου είναι ελάχιστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κι εγώ πάντως, με βλέπω να την τιμάω τη συγκεκριμενη έκδοση.

 

Γενικά είμαι πολύ φαν των hardcover εκδόσεων και απ' τη στιγμή που ποτέ δεν ασχολήθηκα με το περιοδικό ΚΟΜΙΞ, ευκαιρία τώρα να αποκτήσω κάποιες αξιόλογες ιστορίες και σε ωραία έκδοση.

 

Μακάρι να δούμε και άλλες τέτοιου είδους ενέργειες, κατά προτίμηση όμως και με νέο υλικό ώστε να έχει να προσφέρει και κάτι στους τακτικούς αναγνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η έκδοση είναι αρκετά καλή και αξίζει να την αποκτήσει κανείς. Το μόνο που ίσως θα ήθελα θα ήταν να υπήρχε μία μικρή εισαγωγή ή σχολιασμός ή κάποια άλλα στοιχεία πριν από κάθε ιστορία όπως γίνεται στον Βίο και την Πολιτεία και Στους Επίγονους του Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά τα αγόρασα σήμερα από το βιβλιοπωλείο Πρωτοπορία στην οδό Γραβιάς 3-5 κοντά στη Σόλωνος και μετά τη Χαριλάου Τρικούπη..Τους επίγονους προς 14.40ε και την βιβλιοθήκη κόμιξ προς 21,60ε με σύνολο 36 ευρώ αντί 40 που αναφέρεται....Είχε άλλα 5 τεύχη απ'το καθένα μπροστά μπροστά και δεν ξέρω άλλα πόσα στην αποθήκη...Αξίζουν πιστεύω.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτά είναι όντως καλά νέα. Αν κατάλαβα καλά όμως δεν είναι από το τεύχος 1 και να προχωρά. Είναι απλά επιλεγμένες ιστορίες. Καλό αυτό αλλά θα προτιμούσα μια σειρά με τόμους που να ξεκινά από το τεύχος #1 και μετά!

 

Επίσης το άλλο άσχημο (για εμένα) είναι ότι είμαι από Κύπρο. Δεν νομίζω να το φέρουν και ούτε το είδα σε κανένα περίπτερο. Άσε που είναι και όλα πιο ακριβά που τα βάζουν εδώ.

 

Λίγο μονόλογο κάνω, αλλά δεν πειράζει, βγάζω την πίκρα μου :lol:

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το πέρασα στο Inducks μόλις τώρα.

 

Επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, κι εμένα θα μου άρεσε αν πριν από κάθε ιστορία έλεγαν λίγα λόγια, έστω που και πότε πρωτοδημοσιεύτηκαν.

Όπως ίσως θα παρατηρήσατε από το σχέδιο, οι ιστορίες είναι όλες του Ντον Ρόσα. Πρόκειται για τις πρώτες 15 ιστορίες που έφτιαξε την περίοδο 1987-1988. Ελπίζουμε να εμφανιστούν και οι μεταγενέστερες ιστορίες όχι μόνο του Ντον Ρόσα, αλλά και των υπόλοιπων σχεδιαστών.

 

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση. Στην πρώτη σελίδα αναφέρονται λίγα λόγια για τους κορυφαίους δημιουργούς, και ανάμεσά τους αναφέρονται τα ονόματα "Floyd Gottfredson και Luciano Bottaro". Από αυτούς τους σχεδιαστές, δεν έχουμε δει παρά ελάχιστες ιστορίες μέσα από το ΚΟΜΙΞ. Καλά ο Bottaro που δημοσιεύεται κατά καιρούς στα Μίκυ Μάους, ΚΛΑΣΙΚΑ κλπ. Από τον Gottfredson (και Taliaferro) δεν θυμάμαι να έχουν δημοσιευτεί περισσότερες από 1-2 ιστορίες.

Καλές ιστορίες κλασσικών σχεδιαστών υπάρχουν ακόμα με το τσουβάλι. Ελπίζω στην έκδοση αυτή να διαβάσουμε επιτέλους ιστορίες τους

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μην ξεχάσουμε ότι προσδοκίες δημιουργεί (τουλάχιστον σε εμένα) αυτό το Τόμος 1 - η σειρά συνεχίζεται... Προσωπικά επειδή τα είδα και σύντομα θα τα αγοράσω, η ποιότητα αυτή "δένει" άψογα με τα γούστα μου και αφού δεν είχα κανένα (ή σχεδόν κανένα) ΚΟΜΙΞ είναι ότι "τελειοτερότεροτατο" θα μπορούσε να κάνει η εκδοτική για μένα. :best:

 

Συμφωνώ φυσικά για τα επιπλέον σχόλια που λένε τα παιδιά, μιας και κακά τα ψέματα, αφενός διψάμε για πληροφόρηση, αφετέρου αυτή είναι ίσως η αιτία που πολύς κόσμος αγοράζει ακόμη τα ΚΟΜΙΞ (από ότι διαβάζω τουλάχιστον)... το κερασάκι στην τούρτα που λένε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μετά από πολύ ψάξιμο σε περίπτερα, πρακτορία τύπου και ίντερνετ κατάφερα να εντοπίσω αυτό και τους "Επιγόνους" και να τα παραγγείλω από το Πρωτοπορία.

Ελπίζω μες στην επόμενη βδομάδα να φτάσουν στα χέρια μου και να μην υπάρχει καμιά έκπληξη τύπου "εξαντλήθηκε" αλλά δε το έγραφε στη σελίδα.

 

Δε φτάνει που πληρώνω για τις λίγες ιστορίες που δεν έχω διαβάσει, θα δώσω και μεταφορικά :crying:

Ελπίζω τουλάχιστον να αξίζει :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή έκδοση!! Θα τα πάρω οπωσδήποτε κι ας μου βγει κάτι παραπάνω κι εμένα λόγω ταχυδρομικών. Αν και νομίζω πως αν κάνω μια βόλτα σε ορισμένα βιβλιοπωλεία εδώ όλο και κάπου θα τα πετύχω. Ευχαριστώ για την ενημέρωση! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έχει αρχίσει να σκάει μύτη (όπως και οι επίγονοι) στις βιτρίνες των βιβλιοπωλείων (π.χ.: Κάνιγγος πλευρά). ;) Μάλλον μας δημιουργήθηκαν ψευδείς εντυπώσεις περί προβλήματος στην εύρεση τους γιατί το τσιμπήσαμε πολύ νωρίς, εικάζω ότι είναι ολοκαίνουργια κυκλοφορία και την προλάβαμε σαν συζήτηση πριν αρχίσει να διαμοιράζεται σε όλα τα βιβλιοπωλεία, η λογική αυτό λέει - πάντως δεν παίρνω και όρκο. Πιστεύω εάν δεν υπάρχει ήδη παντού, πολύ σύντομα θα γίνει και αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Έχει αρχίσει να σκάει μύτη (όπως και οι επίγονοι) στις βιτρίνες των βιβλιοπωλείων (π.χ.: Κάνιγγος πλευρά). ;) Μάλλον μας δημιουργήθηκαν ψευδείς εντυπώσεις περί προβλήματος στην εύρεση τους γιατί το τσιμπήσαμε πολύ νωρίς, εικάζω ότι είναι ολοκαίνουργια κυκλοφορία και την προλάβαμε σαν συζήτηση πριν αρχίσει να διαμοιράζεται σε όλα τα βιβλιοπωλεία, η λογική αυτό λέει - πάντως δεν παίρνω και όρκο. Πιστεύω εάν δεν υπάρχει ήδη παντού, πολύ σύντομα θα γίνει και αυτό.

 

Συμφωνω!!

Τα βρηκα και εγω ανετα στην πρωτοπορια η οποια εχει ακομα και το Βιος και Πολιτεια του Ροσα!!

Επεξεργασία από giorgosf12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΧΑ! Νομίζατε ότι θα μου την γλίτωνε; Ε, λοιπόν απλά πέσατε έξω!!! Με πολύ μεγάλη ταλαιπωρία ομολογουμένως (ένα τηλέφωνο στο βιβλιοπωλείο από όπου ψωνίζω και πολύ ήταν) το έχω πια στα χέρια μου.

 

Όπως έγραψα και στην νέα κυκλοφορία Οι επίγονοι του Καρλ Μπαρκς, είναι ένα πάρα πολύ όμορφο κομμάτι που αξίζει μία θέση στην βιβλιοθήκη σας. Ειδικά όσοι ασχολούνται με κόμικς και δεν έχουν στην συλλογή τους τα ΚΟΜΙΞ, τότε μάλλον δεν έχουν καμία δικαιολογία ώστε να μην το αποκτήσουν, αλλά είμαι σίγουρος ότι ακόμη και οι φίλοι που έχουν πληρώσει και δυο και τρεις φορές για κάποιες από αυτές τις ιστορίες, τελικά θα υποκύψουν στην ποιότητα αυτού του τόμου. Η ποιότητα τόσο εξωτερικά (σκληρόδετο γυαλιστερό προσεγμένο) όσο και εσωτερικά (λευκό γυαλιστερό χαρτί, απόδοση χρωμάτων - γραμμών, ιστορίες, pinup) σε συνδυασμό έως ένα βαθμό με την τιμή σε σχέση με τον αριθμό σελίδων, που μπορεί να κοστίζει πάνω από τα διπλά από ότι 3 τεύχη ΚΟΜΙΞ (περί τα 20€) αλλά νομίζω ότι τελικά το αξίζει, φτάνει να μείνει εκεί φυσικά. Θα μου πεις "δεν έχει κανένα ελάττωμα;" Ναι δυστυχώς για μία τέτοια έκδοση, θα περίμενε κανείς να υπάρχουν και κάποιες σελίδες με επιπλέον πληροφορίες γύρω από τους ήρωες, τις ιστορίες και τους δημιουργούς όπως υπάρχουν στον τίτλο που προανέφερα (επίγονοι) και η έλλειψη τους είναι μάλλον φανερή. ίσως αντί όλων αυτών των όμορφων - ως επί πλείστων - pinup που έχει, θα μπορούσε να έχει και τις προαναφερόμενες για όσους διψάνε για γνώση πληροφορίες. Αλλά ακόμα και αυτό μάλλον δεν αποτελεί σοβαρό λόγο για να μείνει κάποιος μακριά του.

 

Προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτή η κίνηση της εκδοτικής και ομολογώ ότι κρύβει και αρκετό θάρρος (και θράσος για μερικούς) στο να προχωρήσει στην κίνηση να δημιουργήσει μία νέα σειρά - περί σειράς μιλάμε από όσο κρίνω - σε τέτοια ποιότητα που όμως θα έχει ήδη εκδοθείσες στην Ελλάδα ιστορίες. Ήδη έχουν αρχίσει οι εργασίες ανακατατάξεων στην βιβλιοθήκη μου για την φιλοξενία τόσο αυτών των δύο νέων τόμων, όσο και των επόμενων που θα έρθουν. Αναρωτιέμαι σε τί περιοδικότητα θα κυκλοφορούν αυτοί οι τόμοι; Να υποθέσω ως αισιόδοξη πρόβλεψη το εξάμηνο και ως απαισιόδοξη το έτος; Λιγότερο του εξαμήνου φαντάζει λίγο (εκτός και εάν το Πάσχα γίνει αιτία - δικαιολογία για τριμηνιαία ή τετραμηνιαία κυκλοφορία), περισσότερο του έτους φαντάζει πολύ μεγάλη και μάλλον θα είναι αιτία να χάσει την επαφή της η σειρά με τον αναγνώστη. Εκτός και εάν κυκλοφορεί σε τυχαίες ημερομηνίες που είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί...

 

:best: μία ακόμη όμορφη έκδοση από την Νέα Ακτίνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το αγόρασα κι εγώ και το διάβασα κιόλας.Πολλή καλή έκδοση.Ανάμεσα στις ιστορίες δεν είχε όπως οι Επίγονοι πληροφορίες για τους χαρακτήρες και για τους δημιουργούς,αλλά είχε απλά κάποιο σχεδιάκι από την ιστορία που τελείωνε και την ιστορία που άρχιζε,χαριτωμένο θα έλεγα.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον υποχθόνιο τύπο που βρίσκεται από πάνω ακριβώς.Δε μαζεύω ΚΟΜΙΞ,άρα για εμένα ήταν μια χαρά.Από τις ιστορίες μου άρεσε ''Ο γιος του Ήλιου''...Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι μια καλή προσθήκη στη βιβλιοθήκη σας... ;)

 

Παράλειψης,μου άρεσαν επίσης και οι ''Τελευταίο έλκηθρο για το Ντώσον'' και ''Συλλέκτης Κροκοδείλων'' :best:

Επεξεργασία από kostis7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πολύ ωραία έκδοση!!Για τις ιστορίες δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο μιας και το όνομα του Ρόσα αποτελεί από μόνο του εχέγγυο για την ποιότητα τους!!! :) :) Ωραίο τομάκι,προσεγμένο,καλή αγορά ειδικά για όσους δεν έχουν τα ΚΟΜΙΞ και θέλουν να διαβάσουν όμορφες ιστορίες αλλά και φυσικά για τις απανταχού "πάπιες"!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο :) αλλά... αλλά... αφού προφανώς τους έχουν τελειώσει όλα όσα θεωρούν καλά, και γι'αυτό σιγά σιγά μας φλομώνουν με ναμηπωτι στο Κόμιξ, ξαφνικά λένε "δεν τους τα ξαναπαίρνουμε από εκεί?".

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτές οι εκδόσεις δεν έχουν κανένα ουσιαστικό κόστος για την εκδοτική εταιρία και δεν κάνουν καν τον κόπο να προσθέσουν και κάποιες αδημοσίευτες ιστορίες. Δεν τους έπιασε ξαφνικά ο πόνος για "ειδικές εκδόσεις", είναι καθαρή αρπαχτή.. Προσωπικά δεν πρόκειται ν'αγοράσω επόμενους τόμους..

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτές οι εκδόσεις δεν έχουν κανένα ουσιαστικό κόστος για την εκδοτική εταιρία και δεν κάνουν καν τον κόπο να προσθέσουν και κάποιες αδημοσίευτες ιστορίες. Δεν τους έπιασε ξαφνικά ο πόνος για "ειδικές εκδόσεις", είναι καθαρή αρπαχτή.. Προσωπικά δεν πρόκειται ν'αγοράσω επόμενους τόμους..

 

 

Μιχάλης

 

Σίγουρα όμως είναι μεγάλη ευκαιρία για τους πιο νέους που δεν πρόλαβαν τις αρχικές εκδόσεις να διαβάσουν τις ιστορίες σε αυτές τις πολυτελείς εκδόσεις. Προσωπικά το έχω αγοράσει, αλλά ποτέ δεν έκανα τον κόπο καν να το ανοίξω, μια και τις ιστορίες τις έχω απ' το ΚΟΜΙΞ. Πάντως είναι όμορφο στολίδι για την βιβλιοθήκη μας, αν και δεν απευθύνετε τόσο στους πιο παλιούς, που έχουν τα αντίστοιχα τεύχη που κυκλοφόρησαν οι ιστορίες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα ΚΟΜΙΞ μου είναι σε σακουλάκια, μέσα σε κουτιά αρχείου. Η συγκεκριμένη έκδοση είναι στη βιβλιοθήκη δίπλα από το κρεβάτι μου. Πολύ απλά, αυτό το format μου είναι πιο ευχάριστο στο μάτι και πολύ πιο προσιτό στην ανάγνωση. :)

Ακόμα και αν έχω (και έχω ήδη διαβάσει) τις ιστορίες, αυτό δεν με σταμάτησε από το να τις ξαναδιαβάσω - όχι για να δω τι γίνεται, αλλά επειδή σαν ιστορίες είναι απολαυστικές και σαν έκδοση πολύ πιο ευχάριστη. Από τη στιγμή που μου δίνει ευχαρίστηση μόνο και μόνο που βλέπω τη ράχη στη βιβλιοθήκη νιώθω ικανοποιημένος τόσο από την κυκλοφορία όσο και από την αγορά που τελικά έκανα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εάν και εφόσον επιθυμούσαν να γνωρίσουν στους καινούργιους παλιές ιστορίες χωρίς να κατηγορηθούν για αρπαχτή και ακολουθώντας τακτικές εξωτερικού θα μπορούσαν (α) να επανεκδόσουν σε τομάκια τα Κόμιξ ή έστω τις ιστορίες που είχαν ή (β) να ξεκινήσουν μια σειρά "Καρλ Μπαρκς" ή μια σειρά "Ντον Ρόσα" όπου θα τη γεμίζαν με όλες τις ιστορίες του σιγά-σιγά. Εδώ αγνοούμε τι θα βγει εν συνεχεία. Η συγκεκριμένη επιλογή, στην οποία επαναπροβάλλουν τη μια από τις δύο χρυσές αγελάδες, είναι καθαρά για την κονόμα. Ας μη γελιόμαστε :) Μπορεί βλέπωντας την όποια απήχηση έχει, να κάνουν κάτι το "σωστό" αύριο, αλλά επί της παρούσης, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι ακόμα εγκλοβισμένοι στη νοοτροπία των περιοδικών (ως επίθετικος προσδιορισμός χρόνου και όχι ως ουσιαστικό) λαϊκών εκδόσεων και ας είναι το συγκεκριμένο ένα "κυριλέ" προϊόν. Στα μάτια μου είναι απλώς μια πιο κουλ, πιο εκσυγχρονισμένη εκδοχή ακατάστατων εκδόσεων-δώρων α-λα Σπαθί του Πάγου, Δυναστεία των Ντακ κ.ο.κ., μόνο που εδώ αυτά που επαναδημοσιεύονται τυγχάνει πολύς κόσμος να τα έχει κρατήσει (κάτι που δεν είχε συμβεί με τη Δυναστεία των Ντακ που ανατύπωνε στα 80'ς-90'ς υλικό από εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους των 70'ς) και τα έχει κρατήσει σε μεγάλο βαθμό διότι αυτή ήταν και η αρχική επιθυμία του εκδότη. Ως εκ τούτου δηλώσεις της υφής "με ικανοποιεί και ας έχω και τα πρωτότυπα Κόμιξ" νομίζω ότι ρίχνουν το επίπεδο αυτού που πραγματικά θέλει όποιος έκανε τη δήλωση :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαφορετική αντιμετώπιση/νοοτροπία ίσως? Δεν λέω ότι δεν βλέπω τα αρνητικά της κίνησης που έκανε η εκδοτική, αλλά η έκδοση σαν έκδοση είναι αξιοπρεπέστατη.

Από τη στιγμή που η ζωδιακή και το σπαθί μια χαρά έχουν γίνει αντικείμενα θαυμασμού για τους αναγνώστες disney - περισσότερο ή λιγότερο φανατικούς - και μόνο να τα αφορίσω δεν μπορώ, δεν βρίσκω τον λόγο να έχω τέτοια στάση απέναντι σε αυτή την έκδοση. :thinking:

 

Γενικά πάντως βλέπουμε πολύ συχνά επανεκδόσεις ιστοριών Disney. Γιατί στη συγκεκριμένη έκδοση έχει βγει τόση αρνητικότητα? Κανείς δεν νομίζω να κατηγορούσε τους εκδότες για αρπαχτή όταν έβγαζαν την Τσιμπόλα στα πρώτα τεύχη Κόμιξ, άσχετα αν είχε ξαναεκδοθεί στο Σούπερ Μίκυ ούτε μια 10ετία πριν και στο Γέλιο και Χαρά ακόμα πιο πριν. Πρόκειται για νέα σειρά (όχι όπως οι ανατυπώσεις μέσα στην σειρά ΚΟΜΙΞ) αρκετά χρόνια μετά την τελευταία κυκλοφορία των ιστοριών σε πολύ καλύτερη ποιότητα, που επιπρόσθετα δηλώνει ξεκάθαρα με τον τίτλο - για πρώτη φορά! - ότι είναι σύνολο ανατυπώσεων.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ως ένα βαθμό αισθάνομαι ότι τους ανέφερα πριν :)

 

(1) Τα Κόμιξ μας μάθανε/βάλανε να τα κρατήσουμε. Αυτό δεν συνέβη με κανένα άλλο τους προϊόν.

(2) Η Ζωδιακή Πέτρα ήταν ένα φτηνό πραγματάκι. Και εκείνο και η Δυναστεία των Ντακ και όλα τα άλλα, ήταν σπέσιαλ πραγματάκια. Μεγάλα, χορταστικά και με σχεδόν όλους τους ήρωες. Αυτό το πράγμα το κάνουν ήδη με τις σειρές Κόσμος Disney και Μεγάλα Σήριαλ.

(3) Δεν είναι ολοκληρωμένη δουλειά. Ολοκληρωμένη και αρκετά (όχι πλήρως) τίμια δουλειά θα ήταν καλαίσθητοι τόμοι με επανεκτύπωσεις των Κόμιξ. Ολοκληρωμένη και λιγότερο (από το προαναφερθέν) τίμια δουλειά θα ήταν "Τα άπαντα του Χ" (λιγότερο τίμια εάν ήταν πάλι Μπαρκς/Ρόσα).

(4) Εδώ παίζουν απαιτήσεις ενηλίκων. Και δη ενηλίκων που συλλέγουν κόμικς. Δεν είναι ούτε απαιτήσεις πιτσιρικάδων (που άλλος θα τους τα αγοράσει), ούτε απαιτήσεις κάποιων που έχουν χάσει επαφή με το σπορ και το ξαναανακαλύπτουν μετά από χρόνια.

 

Εάν ακολουθηθεί με μια επιλογή ιστοριών του Ρότα και μετά με μια επιλογή ιστοριών του Μποτταρό και πάει λέγοντας, το ξανασυζητάω (προσωπικά). Η όποια κρίση γίνεται με βάση τα όσα βλέπω. Και βλέπω 2 τόμους για το Βίο και Πολιτεία (που δεν έχω καμία ένσταση. είναι αυτόνομα κυριλέ έργα), βλέπω αυτό εδώ που δεν έχω την παραμικρή ιδέα που θα το πάει ο ποιητής και βλέπω και εκείνη τη σαβούρα που αποκαλείται "Επίγονοι του Μπαρκς" όπου μαζέψαμε καμπόσους και κάναμε κάτιτις ως φόρο τιμής με μεγάλες ποιοτικές διακυμάνσεις.

 

Άσε δε που ενοχλούμαι που ο Βίος και Πολιτεία από τη στιγμή που εξαντλήθηκε, δεν επανεκτυπώθηκε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι για όσους δεν έχουν τα τεύχη αυτές οι εκδόσεις είναι ό,τι καλύτερο,ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές που έχουν μερικά.Φυσικά μια τακτική κυκλοφορία τόμων με ποικιλία στους δημιουργούς και όχι μόνο με τους πιο γνωστούς Barks-Rosa θα προσέδιδε περισσότερη αξιοπιστία στους εκδότες από ότι ένας τόμος μόνο με αυτούς κάθε όποτε :).Αυτό όμως δεν υποτιμά την αξία της έκδοσης ούτε την χρησιμότητά της.Μακάρι να συνεχιστούν αυτού του είδους προσπάθειες ώστε να μπορεί ο καθένας να διαβάσει ιστορίες που τον ενδιαφέρουν χωρίς να χρειάζεται να δίνει 10-15 ευρώ για ένα και μόνο τεύχος.Αυτό προυποθέτει βέβαια συνεχείς επανεκδόσεις ώστε να μη γίνονται και οι τόμοι "συλλεκτικοί" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

+1 για την κίνηση της εκδοτικής να βγάλει τη σειρά (ελπίζω δλδ να είναι σειρά) "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ"

-1 επειδή δεν ξέρουμε που θα το πάει, αν θα συνεχίσει, με τι θα ασχοληθεί κλπ

-1 για την παντελή έλλειψη πληροφοριών των ιστοριών λόγω δικαιωμάτων με τον Rosa

 

Η έκδοση είναι παρόμοια με τον πρώτο τόμο της σειράς "Hall Of Fame", σειρά η οποία έχει εκδοθεί σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Με τη διαφορά πως η δική μας έκδοση δεν έχει καθόλου άρθρα αλλά έχει περισσότερες σελίδες καλύπτοντας δύο επιπλέον ιστορίες "Συλλέκτης κροκοδείλων" και "Το χρήμα πάει στα βουνά".

 

Δεν ξέρω που θέλει να καταλήξει ο Τερζόπουλος. Ελπίζω πάντως να μην πέφτω έξω και όταν έβγαλαν τον τόμο να είχαν στο μυαλό τους το Hall Of Fame. Αλλά και να μην είναι επακριβής έκδοση, έχει πάρα πολλές προοπτικές. Αν δηλαδή θέλει κι έχει όρεξη ο εκδότης εννοείται.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μακάρι η σειρά να συνεχιστεί :best: , και να φιλοξενήσει όπως το Hall of Fame και λίγο Romano Scarpa, Marco Rota, William Van Horn κλπ, και, :thinking: γιατί όχι, να ξεφύγει από τις ιστορίες που έχουν ήδη δημοσιευθεί στο ΚΟΜΙΞ. Ας επαναδημοσιεύσουν και ιστορίες που έχουν βγει στο Μίκυ Μάους παλιότερα, που ποιοτικά (σε επίπεδο χαρτιού και εκτύπωσης) είναι υποδεέστερο.

Βέβαια με τον ρυθμό που το πάνε (από το Βίος και Πολιτεία), μέχρι την Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ (δε μιλάω για το Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς, αυτό ναι, ήταν "αρπαχτή " :D ) ήμουν νιος και γέρασα που λέει και το ρητό!

 

Δώστε πράμα στο λαό, :ego: , κάθε μήνα και άλλο τεύχος, μέχρι να βγουν τα Άπαντα Ντίσνεϋ σε αυτή την ποιότητα!!!! :minigun:

 

:oops:

 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Με αυτά και αυτά, εμένα προσωπικά δεν θα με χαλούσε να έβγαινε τώρα εδώ κοντά ο δεύτερος τόμος της σειράς ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.