Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ


zoo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21471
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε @ Mandrake οι εκδόσεις που έχω εγώ στο εσωτερικό γράφουν "Α' Εκτύπωση: Σεπτέμβριος 2009, Β' Εκτύπωση: Μάιος 2010" (και ο 2ος και ο 3ος τόμος).

 

image.thumb.jpeg.2bee88795ea0a05c1f685e298278b392.jpeg image.thumb.jpeg.a1c6438224097d9d5f31608e9d9ece44.jpeg

 

Άρα έχω τις Β' εκδόσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

που σημαίνει πως είτε δεν έχει καταλλήξει σε τι τιμή να τα δώσει, είτε περιμένει τηλέφωνο από κάποιους με "γερά πορτοφόλια" για παζάρια.

 

Φανταζομαι ειναι εκτος διαθεσιμοτητας γιαυτο δεν εχουν τιμη. Δεν νομιζω να κολλανε να ζητησουν λαγους και πετραχιλια.

Βλεπε Πληρης Σειρα Λουκυ Λουκ 650 ευρω :lol: . Το ΚΟΜΙΞ 13 το δινουν 45 ευρω,εγω οταν το χα διπλο εκανα αμαν να το δωσω στα 15 με παζαρια.

Γενικα στα παντα οι τιμες τους ειναι εκτος πραγματικοτητας.Κανουν τον Θαδδαιο και τον Δασκαλο να μοιαζουν μυρωδιαδες μπροστα τους:lol: 

 

Απο προσωπικη εμπειρια,μια φορα εχω παραγγειλει black friday 2020, το δεμα ηρθε 5 βδομαδες μετα την καταχωρηση παραγγελιας. Βεβαια ημασταν σε συνθηκες lockdown προβληματα διανομης κλπ. Εκει που θελω να καταλειξω ειναι οτι τα ΚΟΜΙΞ που ειχα παραγγειλει ηρθαν ολα χαλια. Ξεθωριασμενα χρωματα απο τον ηλιο, λεκεδες,στικερς και το ενα μαλιστα ηταν σκισμενο στο μερος του λευκου πλαισιου...Αναγκαστηκα τα πουλησα και τα ξαναγορασα...Μπηκα μεσα ουσιαστικα.. Τουλαχιστον ειχε δωρεαν μεταφορικα με ανω των 35 παραγγελια. 

 

Δεν εχω κατι με τις κυριες εκει, αλλα δε θα το συνιστουσα σε hardcore κομιξαδες ,που ζητανε ποιοτητα και γνωριζουν που κινουνται οι τιμες στο καθενα.

Ημουν ασχετος τοτε και την πατησα αλλά τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε.Εξαλλου δεν γραφουν πουθενα "εγγυωμαστε αριστες καταστασεις". Black Friday => ευκαιρια να ξεστοκαρουμε σαβουρα και να τσιμπησουμε κανα κοροιδακι που θελει φτηνα :p4:

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλο θα ήταν να σκαναριστουν και τα εξώφυλλα των ανατυπωσεων του 2ου και 3ου τομου :tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, hudson είπε:

Φίλε @ Mandrake οι εκδόσεις που έχω εγώ στο εσωτερικό γράφουν "Α' Εκτύπωση: Σεπτέμβριος 2009, Β' Εκτύπωση: Μάιος 2010" (και ο 2ος και ο 3ος τόμος).

 

image.thumb.jpeg.2bee88795ea0a05c1f685e298278b392.jpeg image.thumb.jpeg.a1c6438224097d9d5f31608e9d9ece44.jpeg

 

Άρα έχω τις Β' εκδόσεις

 

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, αλλά τα εξωπισθόφυλλα είναι ίδια; Με τα ISBNs τι γίνεται; Τα ίδια παρέμειναν; Επομένως τώρα ξέρουμε ότι μέχρι τον 3ο τόμο κυκλοφόρησε σίγουρα Β' έκδοση! :best:

 

Μόλις τώρα, tik είπε:

Καλο θα ήταν να σκαναριστουν και τα εξώφυλλα των ανατυπωσεων του 2ου και 3ου τομου :tik:

 

Νομίζω ότι ο Hudson ήταν που πρόσφατα σάρωσε κάποιον τόμο της "Radnet" και δε βγήκαν καλά τα χρώματα, οπότε το επανέλαβε κάποιος άλλος. Μάλλον έχει πρόβλημα ο σαρωτής του με ορισμένα χρώματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Φανταζομαι ειναι εκτος διαθεσιμοτητας γιαυτο δεν εχουν τιμη. Δεν νομιζω να κολλανε να ζητησουν λαγους και πετραχιλια.

Βλεπε Πληρης Σειρα Λουκυ Λουκ 650 ευρω :lol: . Το ΚΟΜΙΞ 13 το δινουν 45 ευρω,εγω οταν το χα διπλο εκανα αμαν να το δωσω στα 15 με παζαρια.

 

Δεν έχει σημασία αν έχουν ακριβές τιμές σε κάποια και σε άλλα δεν έχουν βάλει. Μπορεί να γνωρίζουν ότι άλλοι τα πουλάνε 50€ κι άλλοι 180€, επομένως θέλουν να δουν τι "ψάρια" θα πιάσουν τηλεφωνικά και να μη βάλουν μια στάνταρ υψηλή απαραίτητα. Ο Αμερικάνος το κάνει συνέχεια έτσι έχοντας αμέτρητα έντυπα με τιμή που θα δώσει "κατόπιν τηλεφώνου".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21471
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τα εξώφυλλα-οπισθόφυλλα και ISBN, από ότι φαίνεται από τα οπισθόφυλλα, παραμένουν τα ίδια (άλλωστε και στον πρώτο τόμο η Α' και η Β' έκδοση έχουν το ίδιο ISBN).

 

Μπορείτε να δείτε δεν υπάρχει διαφορά.

(εκτός αν στο site έχουμε τη Β' έκδοση)

 

image.thumb.jpeg.e6cefceff4b64039ebb8b3c8f49b48e1.jpeg image.thumb.jpeg.101825f0dcfefb60981f0d4a597dc8bb.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b56fd41159a120f473744ffc06c4fce0.jpeg image.thumb.jpeg.408bbb9644a6bc0d8b0af39274631c88.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πριν από μερικές ημέρες τελείωσα την ανάγνωση του "Παγκόμιου Διαλύτη" και των "Φυλάκων της χαμένης βιβλιοθήκης". 

 

Τους τόμους #2 και #3 τους είχα αγοράσει τον Απρίλιο του 2021, μιας και είναι οι δύο που βρίσκονται πιο εύκολα απ' όλους. Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο είχα αφήσει τον τρίτο ανολοκλήρωτο. Όπως και να 'χει, ήθελα να εκφράσω ένα περίεργο συναίσθημα που αναπτύχθηκε διαβάζοντας τούτες τις ιστορίες.

 

Γενικά το έργο του Ρόσα αποτελεί μια καταπληκτική συνέχεια της παρακαταθήκης που μας άφησε ο δάσκαλος. Ο κοινός αναγνώστης το πιο πιθανό είναι πως δεν θα το καταλάβει αυτό που θα πω. Διαβάζοντας αυτές τις ιστορίες, μου δημιουργείται ένα συναίσθημα που περιέχει ενθουσιασμό, ανατριχήλα και κατάπληξη. Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά καθώς διάβαζα τη χαμένη βιβλιοθήκη, ένα χαμογελό είχε σχηματιστεί στο πρόσωπό μου, και οι σελίδες γυρνούσαν αστραπιαία, μιας και είχα καταλάβει προς τα που το πήγαινε ο Ντον. 

Όποια ιστορία του Ρόσα και να διαβάσω, είναι το ίδιο εξαίσιο πράγμα. Οι πάμπολες αναφορές σε περιπέτειες που συμμετείχαν οι Ντακ στο παρελθόν με κάνουν αυτομάτως να θέλω να διαβάσω την ιστορία του Καρλ Μπαρκς στην οποία αναφέρονται. :D

 

 

Και κάτι που δεν έχει σχέση με τα παραπάνω. Έχω αποθηκέυσει σε ηλεκτρονική μορφή τους τόμους 1,4 και 5, οι οποίοι περιέχουν ιστορίες που δεν έχω διαβάσει ποτέ. Σκέφτομαι να τους ξεκινήσω τώρα το καλόκαίρι, αλλά από την άλλη υπάρχει η περίπτωση, σε πολύ υποθετικό σενάριο, να γίνει κάποια επανέκδοσή τους από την Καθημερινή στο μέλλον, οπότε να τους αφήσω για αργότερα. 

Εσείς τι προτείνετε; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 hours ago, DM64007 said:

Και κάτι που δεν έχει σχέση με τα παραπάνω. Έχω αποθηκέυσει σε ηλεκτρονική μορφή τους τόμους 1,4 και 5, οι οποίοι περιέχουν ιστορίες που δεν έχω διαβάσει ποτέ. Σκέφτομαι να τους ξεκινήσω τώρα το καλόκαίρι, αλλά από την άλλη υπάρχει η περίπτωση, σε πολύ υποθετικό σενάριο, να γίνει κάποια επανέκδοσή τους από την Καθημερινή στο μέλλον, οπότε να τους αφήσω για αργότερα. 

Εσείς τι προτείνετε; :thinking:

 

 

Η ζωή είναι μικρή, διάβασε να γουστάρεις και αν ποτέ κυκλοφορήσουν τις αγοράζεις και τις ξαναδιαβάζεις :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τους τελευταίους μήνες διάβασα 6 τόμους Καρλ Μπαρκς και 5 τόμους Ρομάνο Σκάρπα, μετά απο μεγάλη αποχή απο τα Disney κόμικς. (πάνω απο 10 χρόνια...)
Έχοντας όρεξη αυτές τις μέρες να διαβάσω καλές ιστορίες disney, και επειδή δεν βρήκα τους τόμους του Μπάρκς που ήθελα,
αποφάσισα να πάρω τον τρίτο τόμο της βιβλιοθήκης Κόμιξ ο οποίος υπάρχει στην Πολιτεία στα 9.50 ευρώ!
 
Ο τόμος ήταν πραγματικά πολύ καλύτερος απ' ότι περίμενα! (Respect στον Don Rosa,που μετά τον Μπάρκς είναι μακράν ο καλύτερος)
Περιέχει τουλάχιστον 4-5 πολύ καλές ιστορίες με κορυφαία τους ''Φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης'' που είναι απ'τις καλύτερες Disney ιστορίες
που έχω διαβάσει.(σενάριο και σχέδιο)
 
Όποιος είναι στη φάση που έχει χάσει τους τόμους και δεν έχει κανέναν τόμο απ'την Βιβλιοθήκη Κόμιξ, του προτείνω με κλειστά μάτια
να αγοράσει τον συγκεκριμένο.( Βιβλιοθήκη κόμιξ - Ο πόλεμος των ουεντίγκο και 11 ακόμα ιστορίες )
 
Η έκδοση ποιοτικά είναι super και οι ιστορίες είναι  εξαιρετικές! :cheers3:
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Guts αν δεν έχεις διαβάσει καθόλου Ρόσα να ξέρεις ότι ο τύπος παίζει μπάλα μόνος του. Είναι σε άλλο επίπεδο! Ψάξε να βρεις και τα άλλα ή καλύτερα την αγγλική έκδοση the don rosa library με άπειρα add ons παρασκήνια κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να ρωτήσω κάτι τους ντισνεικούς του Forum.

Η βιβλιοθήκη κομιξ, ο βίος και η πολιτεία και τα χαμένα επεισόδια είναι τα άπαντα του Ντον Ρόσα?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από ολοκληρωμένες ιστορίες υπάρχει μία αδημοσίευτη στην Ελλάδα μικρή ιστορία Ducktales σε σενάριο Ρόσα και σχέδιο άλλου, και η ιστορία "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" που έχει δημοσιευτεί στα Κόμιξ 139 και 301,

Back in Time for a Dime!

Αφιερωμένο εξαιρετικά

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

18 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

Να ρωτήσω κάτι τους ντισνεικούς του Forum.

Η βιβλιοθήκη κομιξ, ο βίος και η πολιτεία και τα χαμένα επεισόδια είναι τα άπαντα του Ντον Ρόσα?

 

Όλα μαζί! Στη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ δεν περιλαμβάνονται, ο Βίος και τα Χαμένα επεισόδια. Οπότε για να αποκτήσεις το πλήρες έργο του δημιουργού, πρέπει να αγοράσεις τους έξι τόμους αυτής της έκδοσης, καθώς και τους άλλους δύο τόμους. Θα σού πρότεινα βέβαια, να βρεις τα τεύχη 100- 112 του περιοδικού ΚΟΜΙΞ, καθώς θα σού έρθει φθηνότερα. Πάντως σε καμία τέτοια έκδοση, δεν θα συναντήσεις την ιστορία:" Αφιερωμένο εξαιρετικά", η οποία δε δημοσιεύτηκε ούτε στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής, πράγμα που(κατ' εμέ) θα καταστήσεις το ΚΟΜΙΞ #301 του Τερζόπουλου, συλλεκτικό στο μέλλον, καθώς μόνο εκεί και σε ένα προηγούμενο τεύχος του περιοδικού(κάπου στα 100- 150 δεν θυμάμαι τώρα απ' έξω) έχουμε συναντήσει αυτή την εξαιρετικά εξαιρετική(:P) ιστορία. Ελπίζω να βοήθησα!:cheers3:

 

Edit: Δεν είχα δει το παραπάνω ποστ του doom.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης υπάρχουν και τα νέα κόμιξ της καθημερινής που περιλαμβάνουν τα άπαντα σχεδόν του Ρόσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

15 ώρες πριν, Guts είπε:
Όποιος είναι στη φάση που έχει χάσει τους τόμους και δεν έχει κανέναν τόμο απ'την Βιβλιοθήκη Κόμιξ, του προτείνω με κλειστά μάτια
να αγοράσει τον συγκεκριμένο.( Βιβλιοθήκη κόμιξ - Ο πόλεμος των ουεντίγκο και 11 ακόμα ιστορίες )
 

 

To ζήτημα είναι ότι αυτός κ ο τόμος Νο2 βρίσκονται πανεύκολα και παμφτηνα ενώ οι υπόλοιποι 4+2 (οι βίοι) ξέρουμε όλοι τι επικρατεί...

Για όσους θέλουν μονο να διαβάσουν τι εστί συμφωνώ είναι σούπερ, για τους τελειομανεις συλλέκτες δε το συστήνω. Καλύτερα να περιμένουμε κάπου κάποτε μια σοβαρή επανέκδοση των Απάντων του Ροσα, απ το να μπλέξει κάνεις στο τριπακι της αναζήτησης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou thanks για τις πληροφορίες.
Οταν ημουν πιτσιρικάς είχα εκατοντάδες τεύχη ΜΜ,Κόμιξ,Κλασικά κλπ και θυμάμαι οτι το σχέδιο του Ρόσα ήταν αγαπημένο.
Όμως δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα τεύχος απο εκείνη την εποχή και ούτε θυμάμαι τις ιστορίες.
 
Είναι κανάς χρόνος τώρα που μέσω του φόρουμ και του PhantomDuck  (you tube) έχω μπει στο τριπάκι να μαζέψω επιλεκτικά
τις καλές Disney κυκλοφορίες (τόμοι Μπαρκς,Σκαρπα) και αγοράζω και κανά Κόμιξ,ΜΜ,Ντόναλντ που και που.
Πρόσφατα βρήκα ένα Κόμιξ του 2018 απ'τα πακέτα της καθημερινής ''Ο ατσίδας του Παναμά'' και μου άρεσε πολύ το σχέδιο
και η ιστορία. Μου θύμισε πόσο καλός δημιουργός είναι ο Ρόσα!
 
@ ManaLeak13 Καταλαβαίνω τι λές,και μαζί σου.
Αλλα γενικότερα δεν αγχώνομαι να πάρω 40 τόμους Μπάρκς, 50 τόμους Ρομάνο Σκάρπα και να δίνω 100 και 200 ευρώ στους τρελούς που ζητάνε οτι
τους κατέβει στον εγκέφαλο για Βίο και Πολιτεία κλπ.
 
Ο τρίτος τόμος της βιβλιοθήκης Κόμιξ στα 9.50 ευρώ είναι μια εξαιρετική επιλογή για κάποιον που θέλει να διαβάσει ποιοτικές ιστορίες Disney
σε πολύ καλή ποιότητα έκδοσης! :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

4 ώρες πριν, doom είπε:

Από ολοκληρωμένες ιστορίες υπάρχει μία αδημοσίευτη στην Ελλάδα μικρή ιστορία Ducktales σε σενάριο Ρόσα και σχέδιο άλλου, και η ιστορία "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" που έχει δημοσιευτεί στα Κόμιξ 139 και 301,

Back in Time for a Dime!

Αφιερωμένο εξαιρετικά

 

Μπράβο ναι και είχα την αίσθηση οτί στους τόμους που διάβαζα, κάποια ιστορία έλειπε. 

Την θυμάμαι από το ΚΟΜΙΞ που την είχα διαβάσει στο παρελθόν. 

Τι δεν την βάλανε και αυτή  μέσα να έχουμε ολοκληρωμένο το έργο :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

 

Μπράβο ναι και είχα την αίσθηση οτί στους τόμους που διάβαζα, κάποια ιστορία έλειπε. 

Την θυμάμαι από το ΚΟΜΙΞ που την είχα διαβάσει στο παρελθόν. 

Τι δεν την βάλανε και αυτή  μέσα να έχουμε ολοκληρωμένο το έργο :antekale:

Δες τώρα. Όταν κάνανε εκείνη την περίφημη εγκυκλοπαίδεια κόμιξ μόλις είχε γίνει το θέμα με τον Ρόσα. Οπότε έγινε μια εγκυκλοπαίδεια χωρίς τίποτα και χωρίς καμία αναφορά του ονόματος του Ρόσα. Ταυτόχρονα και για κάποιον περίεργο λόγο τυπώθηκαν όλες οι ιστορίες εκτός του αφιερωμένου εξαιρετικά, το οποίο είχε ήδη δημοσιευθεί στο Κόμιξ 139 (απίθανο τεύχος by the way). Όταν έκλεινε ο Τερζόπουλος δημοσίευσε ξανά την ιστορία αυτή στο κόμιξ 301 αλλά χωρίς να ακολουθεί την σελιδοποίηση του τεύχους. Ήταν ένα έξτρα ένθετο που μπορούσες να το αποκοψεις και να συμπληρώσεις την λαοθρυλητη εγκυκλοπαίδεια Κόμιξ. Το γιατί δεν το μάθαμε ποτέ. Τώρα οποίος περιμένει να ξαναβγεί όλη η συλλογή από την καθημερινή μάλλον θα μείνει με την όρεξη. Πρόσφατα τελείωσαν όλες οι ιστορίες του Ρόσα στο Κόμιξ. Χλωμό να τις ξαναβάλουν άμεσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

8 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Πρόσφατα τελείωσαν όλες οι ιστορίες του Ρόσα στο Κόμιξ. Χλωμό να τις ξαναβάλουν άμεσα.

Μπα, μην το λες. Προσωπικά, το αναμένω στο τεύχος #100.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

@ Θοδωρής Καραπάνος κι εγώ έτσι έλεγα πέρσι, την περίοδο πριν κόψουν τα εισαγωγικά κείμενα στο περιοδικό, και υπήρχε ακόμα μια χαραμάδα ελπίδας για βελτίωση των εκδόσεων, μιας και τότε είχε τελειώσει ο Ροσα. Αλλά βλέποντας την τωρινή κατάσταση δεν θεωρώ πιθανό το να φτιάξουν ένα "περιποιημένο" εκατοστό τεύχος με καλές ιστορίες από κλασικούς δημιουργούς. 

Γενικά στην Καθημερινή δεν φαίνεται να ενδιαφέρονται για την ποιότητα των περιοδικών. Αλλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά δεν πρέπει σε κάθε τι που αφορά τα Ντίσνεϋ να υπάρχει η ίδια γκρίνια. Ρωτάνε τα παιδιά εδώ συγκεκριμένα πράγματα και θα καταλήξει πάλι η συζήτηση στο Κόμιξ. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

@ Manitou  σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια που σε βρήκα εύκαιρο να σου κάνω ακόμα μία ερώτηση αν γνωρίζεις.

Στα χαμένα επεισόδια αν θυμάμαι καλά online που τα έχω πετύχει η ράχη είναι κόκκινη. 

Στο δικό μου όμως, το οποίο είχα αγοράσει όταν βγήκε από τον τερζόπουλο, η ράχη είναι μαύρη.

Υπάρχει περίπτωση να βγήκαν επανεκδόσεις ή μπερδεύομαι με την κόκκινη ράχη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

28 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

@ Manitou  σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια που σε βρήκα εύκαιρο να σου κάνω ακόμα μία ερώτηση αν γνωρίζεις.

Στα χαμένα επεισόδια αν θυμάμαι καλά online που τα έχω πετύχει η ράχη είναι κόκκινη. 

Στο δικό μου όμως, το οποίο είχα αγοράσει όταν βγήκε από τον τερζόπουλο, η ράχη είναι μαύρη.

Υπάρχει περίπτωση να βγήκαν επανεκδόσεις ή μπερδεύομαι με την κόκκινη ράχη;

Μάλλον μπερδευεσαι. Η ράχη στα χαμένα επεισόδια είναι μαύρη. Στο βίο είναι κόκκινη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

@ Manitou  έχεις απόλυτο δίκιο. Αν υπάρχει η δυνατότητα, ας διαγραφεί το χθεσινό μου σχόλιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ας γράψω κι εγώ σε αυτό το θέμα

Ξεκίνησα πριν χρόνια χαλαρά να παίρνω τους τόμους κι ενώ ο αδερφός μου είχε το Βίο και τα Χαμένα Επεισόδια και τους Επίγονους. Τους είχε όμως σε πολύ κακή κατάσταση της ράχης, οπότε τους έδεσα εκ νέου και τους τσίμπησα. Πήρα και τους τόμους 1, 2, 3, 6 και έψαχνα χαλαρά τον 4 και τον 5. Μέχρι να διαπιστώσω τι γίνεται...

 

Και μετά το σοκ ότι ήθελαν ένα νεφρό ο καθένας, είπα 'οκ, βρες αλλιώς τις ιστορίες' και έψαχνα τα τεύχη ΚΟΜΙΞ που τις περιείχαν με τη βοήθεια και της ΚΟΜΙΞ Wiki (thanks a lot @ ΚΟΜΙΞ ). Πρόσφατα κατάφερα και πήρα και το τεύχος 139, που είναι όντως πολύ ωραίο. Έτσι, έκλεισα τη συλλογή με τις ιστορίες του Ρόσα, έπαιρνα περιστασιακά το ΚΟΜΙΞ παλιά, δεν είχα κρατήσει κανένα παλιό τεύχος επί τούτου. Να σας πω την αλήθεια και που σπάει η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ με τευχάκια ΚΟΜΙΞ μεταξύ τόμου 3 και τόμου 6 δε με νοιάζει. Έχω τις ιστορίες και μου αρκεί. Για τώρα τουλάχιστον...

 

Αν προκύψει κάποια άλλη έκδοση, θα το σκεφτώ, κυρίως για να ευχαριστηθώ που οι τιμές που ζητάνε για τους τόμους 4 και 5 θα πέσουν στα τάρταρα.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.