Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΤΟΡΑ Η ΜΙΚΡΗ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΡΙΑ (NICKELODEON)


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εν έτη 2008 και πιο συγκεκριμένα στις 15 Απριλίου του 2008 (ημέρα Τρίτη) η εκδοτική εταιρεία dpm ή αλλιώς Daily Press Magazines S.A., πατώντας επάνω στην πολύ πετυχημένη πορεία στην Ελλάδα, της τηλεοπτικής σειράς της Nickelodeon: Ντόρα η Μικρή Εξερευνήτρια, προχωράει στην έκδοση ενός περιοδικού με αυτό το θέμα. Τελικά δεν έχει κάποια σχέση με κόμικς (ούτε καν την ελάχιστη), όπως η αντίστοιχη του Μπομπ Σφουγγαράκη που είχε κυκλοφορήσει από την ίδια εταιρεία πριν ένα περίπου χρόνο, αν και βασίζεται ουσιαστικά στις ίδιες αρχές:
α) Απευθύνεται σε παιδιά πολύ μικρής (προσχολικής) ηλικίας
β) Απευθύνεται στους χαζομπαμπάδες των παραπάνω παιδιών που θέλουν να αγοράζουν περιοδικά στα παιδιά τους
γ) Βάζουν δωράκια για τους μικρούς τους φίλους με θέμα τον ήρωα του περιοδικού

Το περιοδικό της Ντόρας όμως έχει ως βασικό στόχο να βοηθήσει τα παιδιά μέσα από διάφορα παιχνίδια να αναπτύξουν τον τρόπο σκέψης και την παρατηρητικότητα τους, να ακονίσουν το μυαλό τους, να παίξουν και να μάθουν κάποια πρώτα αγγλικά ή αριθμούς. Έτσι πλην μίας ιστορίας σε στυλ παραμυθιού, όλες οι υπόλοιπες σελίδες (από τις 32 σε σύνολο 36) έχει πολλά παιχνίδια διαφόρων ειδών. Για παράδειγμα: χρωμάτισε ήρωες, βρες διαφορές, φτιάξε το παζλ, πόσες είναι οι πεταλούδες στην σελίδες, βγες από τον λαβύρινθο κλπ. Δείγμα των περιεχομένων του θα βρείτε στις συνημμένες φωτογραφίες. Στοιχίζει 3,50 ευρώ, είναι μηνιαίο, πολύχρωμο και έχει μέγεθος: 21Χ28 εκατοστά. Για τα δώρα είπα, ότι δεν είναι κόμικ το ανέφερα, ας πω ότι έχει στην μέση και μία αφίσα της Ντόρας με τους φίλους της και νομίζω ότι τελείωσα. Ξέχασα κάτι; Μπα, νομίζω το κάλυψα πλήρως το θέμα.

Τιμή: 3,50 € (συνοδεύεται με δώρα)

Ακολουθούν: α) η σελίδα με τα περιεχόμενα του πρώτου τεύχους για να δείτε τί περιλαμβάνει περίπου, β) η σελίδα με τις λύσεις που βρίσκεται στο τέλος για να δείτε το στύλ των παιχνιδιών και γ) η πρώτη σελίδα από την ιστορία για να πάρετε μία ιδέα για την μορφή της. Με τα παραπάνω θα σχηματίσετε πιστεύω μία άποψη για την μορφή του περιοδικού στο σύνολο του.
post-2265-1208899596_thumb.jpg post-2265-1208899614_thumb.jpg post-2265-1208899629_thumb.jpg

Μαζί με τα διάφορα δώρα που έχει κάθε φορά (π.χ.: σακίδιο πλάτης, ρολόι, φρίσμπι) και φαίνονται στο εξώφυλλο του, έχει και ένα σετάκι από 30 όμορφα αυτοκόλλητα - mini stickers με θέμα τους ήρωες της σειράς:
post-2265-1214011033_thumb.jpg post-2265-1214011053_thumb.jpg post-2265-1214011069_thumb.jpg post-2265-1215866813_thumb.jpg post-2265-1220277343_thumb.jpg post-2265-1221510048_thumb.jpg post-2265-1224328949_thumb.jpg post-2265-1228162460_thumb.jpg

Ακολουθούν εξώφυλλα:

tn_DoraExerevnitria_0001.jpg tn_DoraExerevnitria_0002.jpg tn_DoraExerevnitria_0003.jpg


Υ.Γ.: Στο εξώφυλλο του πρώτου τεύχους αναφέρεται ως ημερομηνία έκδοσης 05/2008 οπότε αναλογικά στο εξώφυλλο του κάθε τεύχους, αναγράφεται ως ημερομηνία έκδοσης, αυτή του επόμενου μήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

:confuse: Ναί. Ναί λέω. Αλλά τις λύσεις γιατί τις έβαλες???? Άσε να παιδευτούμε λιγάκι!!!!! :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σακιδιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από μετάφραση/απόδοση πως τα παέι; Γιατί άμα κρίνω από το Spectacular Spider-Man που επίσης βγάζει η εταιριά, δεν το κατέχουν το θέμα. Και εφόσον όπως αναφέρεις έχει σκοπό αυτή η έκδοση να βοηθήσει τα παιδιά μέσα από διάφορα παιχνίδια να αναπτύξουν τον τρόπο σκέψης και την παρατηρητικότητα τους, το θέμα μετάφραση χρήζει μεγαλύτερης προσοχής. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κυκλοφορεί ήδη το δεύτερο τεύχος της σειράς με δώρο ένα ρολόι για τους μικρούς φίλους της Ντόρας. Ροζ για τα κοριτσάκια, γαλάζιο για τα αγοράκια. Το περιεχόμενο αναλλοίωτο ως ήταν αναμενόμενο. Το εξώφυλλο προστέθηκε στην παρουσίαση, ενώ μαζί προστέθηκαν και τα mini stickers - αυτοκόλλητα που δίνει κάθε φορά δώρο και την προηγούμενη φορά τα είχα αμελήσει. Στο επόμενο τεύχος δώρο ένα (πάνινο από ότι μπορώ να δω) φρίσμπι για τις καλοκαιρινές αποδράσεις των παιδιών στις παραλίες. Αυτά από μένα, το επόμενο τεύχος αναμένεται μέσα Ιουνίου.

 

@GCF: Μετάφραση φίλε μου; Τί να πω δεν το ξεκοκάλισα κιόλας, κάτι λίγο που είδα μία χαρά είναι, άλλωστε δεν είναι και επιστημονικό σύγγραμμα ούτε έχει τίποτα περίεργα λογοπαίγνια να μην μπορείς να τα αποδώσεις σωστά θα έλεγα... 1 + 1 κάνουν δύο, ή βάψε την φιγούρα με το τάδε χρώμα και ένωσε τους ήρωες με τις σκιές τους, ακόμα και η ιστοριούλα που έχει είναι μικρή και απλή.

 

ΝΤ, ΝΤ - ΝΤ - ΝΤΟΡΑ

ΝΤ, ΝΤ - ΝΤ - ΝΤΟΡΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104541
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μιά απορία μόνο, το διάβασες και έκανες την παρουσίαση ή στο διηγήθηκε η κόρη σου και έκανες την παρουσίαση; :thinking:

Ή μήπως έκανε και την παρουσίαση εκείνη με το δικό σου nick; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σας παρακαλώ κ. Παύλο. Σας παρακαλώ. Οφείλω να σας ανακαλέσω σε τάξη. Το πνευματικό, διανοητικό και υπαρξιακό επίπεδο του κ.Global, καθώς και το γούστο του (προϊόν μιας συγκεκριμένης πορείας στον χώρο και στον χρόνο), είναι πράγματα γνωστά τοις πάσι. Ερωτήματα όπως αυτό που θέσατε, μαρτυρούν το λιγότερο μια άγνοια για τα τεκταινόμενα σε αυτόν τον χώρο. Ένας καλός mod δεν δύναται να έχει τέτοιες απορίες για ένα τόσο σημαίνον μέλος της Δ.Ο.. Είναι σα να μη γνωρίζει που πατάει και που πηγαίνει.

 

Η απάντηση είναι πρόδηλη θα έλεγα.

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104541
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Η απάντηση είναι πρόδηλη θα έλεγα.

 

:holidays:

Ήμουνα σίγουρος, απλή επιβεβαίωση ήθελα. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Προσπερνώ τα κακεντρεχή σχόλια (απλά σας αγνοώ) και σας ενημερώνω ότι σήμερα κυκλοφόρησε επιτέλους :) το τρίτο τεύχος με ένα πάνινο φρίσμπι, το οποίο διπλώνει στο 1/4 του αρχικού μεγέθους (όπως τα σκίαστρα των αυτοκινήτων) και μπαίνει μέσα σε ένα ασορτί σακουλάκι. Τα δωράκια τα βλέπετε στο εξώφυλλο ως συνήθως. Στο επόμενο τεύχος που θα κυκλοφορήσει σε ένα μήνα, θα έχει δώρο μία θήκη - θερμός με στάμπα της Ντόρας με τον Μπότα σε δύο αποχρώσεις (μπλε - ροζ) για να επιλέξετε. Μέσα στην θήκη αυτή για όποιον δεν γνωρίζει, βάζετε ένα μικρό μπουκάλι νερό και το διατηρεί δροσερό.

 

Μην ξεχάσω το εξώφυλλο και τα αυτοκόλλητα που δίνει μαζί δώρο.

 

Μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Επίσης, μην παραλείψω... :p3: :niania:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

.....σήμερα κυκλοφόρησε επιτέλους :) το τρίτο τεύχος με ένα πάνινο φρίσμπι, το οποίο διπλώνει στο 1/4 του αρχικού μεγέθους (όπως τα σκίαστρα των αυτοκινήτων) και μπαίνει μέσα σε ένα ασορτί σακουλάκι. Τα δωράκια τα βλέπετε στο εξώφυλλο ως συνήθως. Στο επόμενο τεύχος που θα κυκλοφορήσει σε ένα μήνα, θα έχει δώρο μία θήκη - θερμός με στάμπα της Ντόρας με τον Μπότα σε δύο αποχρώσεις (μπλε - ροζ) για να επιλέξετε. Μέσα στην θήκη αυτή για όποιον δεν γνωρίζει, βάζετε ένα μικρό μπουκάλι νερό και το διατηρεί δροσερό.

 

Μην ξεχάσω το εξώφυλλο και τα αυτοκόλλητα που δίνει μαζί δώρο.

 

:thinking:

Και εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Να υποθέσω ότι αγόρασες τη Ντόρα με το θερμό..αλλά έχω μια απορία..το αγόρασες εις διπλούν για να μην υπάρχει σύγκρουση με την κόρη σου για το θερμό και τα αυτοκόλλητα και για να μην συμβεί το παρακάτω; :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Yoshi -> μικρή, άσε κάτω το θερμό μου!! είναι δικός μου!! και τα αυτοκόλλητα!! τα κάνω συλλογή!!!!

κόρη Yoshi-> μαμάααααααααααα!!!!!!!! :crying: :crying: Ο μπαμπάς δεν με αφήνει να πάρω τα αυτοκόλλητα της Ντόρας!!! τα θέλει όλα δικά του!!! :crying: Και μου πήρε και το ροζ θερμόοοοοοοοο!!

σύζυγος Yoshi -> βρε αθεόφοβε!!! δώστα στο παιδί να μην κλαίει!!!!! :grr:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Τέλος πουαγαπητέ και αξιόλογε Yoshi..σε ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική περιγραφή σου... :thanks::beer:

 

 

υγ. αν είσαι κι εσύ στο fun club της Ντόρας να μου το πεις να σου δώσω τη διεύθυνση του site που ήμουν κι εγώ κάποτε εγγεγραμμένη.. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά η θήκη - θερμός είναι το δώρο του επόμενου μήνα, αυτό τον μήνα είχε το φρίσμπι.

 

Το δωράκι είναι το πρώτο πράγμα που παίρνει κάθε φορά από μένα η μικρή. Το περιοδικό ακολουθεί αφού πράξω τα δέοντα (σκανάρισμα για το φόρουμ) :) Τα αυτοκόλλητα τα κρατάω όλα εγώ :D Βασικά εχει γεμίσει το σπίτι και τα έπιπλα με αυτοκόλλητα από τα πολλά και διάφορα που έχει, οπότε αυτά τα μαζεύω εγώ για να της τα δώσω όταν θα μεγαλώσει λίγο περισσότερο να τα κολλήσει στα τετράδια της... (λέμε τώρα) ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βασικά η θήκη - θερμός είναι το δώρο του επόμενου μήνα, αυτό τον μήνα είχε το φρίσμπι.

 

Το δωράκι είναι το πρώτο πράγμα που παίρνει κάθε φορά από μένα η μικρή. Το περιοδικό ακολουθεί αφού πράξω τα δέοντα (σκανάρισμα για το φόρουμ) :) Τα αυτοκόλλητα τα κρατάω όλα εγώ :D Βασικά εχει γεμίσει το σπίτι και τα έπιπλα με αυτοκόλλητα από τα πολλά και διάφορα που έχει, οπότε αυτά τα μαζεύω εγώ για να της τα δώσω όταν θα μεγαλώσει λίγο περισσότερο να τα κολλήσει στα τετράδια της... (λέμε τώρα) ;)

 

 

Αααααααααααααααααα!!! Τι καλός μπαμπάς... :D

 

 

υγ. σε φαντάζομαι να ξυπνάς και να είσαι γεμάτος αυτοκόλλητα πάνω σου!!! στο κούτελο..στα μάγουλα.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εγώ αυτό εκανα στο μπαμπά μου... :mafia: :mafia: :mafia: :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μη γελάς καθόλου, έχει συμβεί και αυτό ανάμεσα σε όλα αυτά τα πολλά και όμορφα... :poke3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σχετικά νωρίς αυτό τον μήνα αφού κυκλοφόρησε από την Τετάρτη (εμείς όμως ψωνίζουμε το Σάββατο που το σχολείο είναι κλειστό). Τέλος πάντων, το τέταρτο τεύχος της Ντόρας με δώρο τα κλασσικά αυτοκόλλητα και μία ισοθερμική θήκη θερμός για μικρά (πολύ μικρά) μπουκάλια σε δύο αποχρώσεις, για τους μικρούς φίλους μπλε και για τις μικρές φίλες ροζ.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πιστός στο δικό μου "ραντεβού" τσίμπησα εδώ και μέρες το νέο τεύχος της Ντόρας που έχει δώρο ένα πειρατικό τηλεσκόπιο, παρέα με τα κλασικά αυτοκόλλητα φυσικά. Από ότι διαπιστώνω μάλλον είμαι ο μόνος που το παίρνει και αφού σκόνταψα επάνω στο σκάννερ, ας τα ψηφιοποιήσω για το αρχείο μας, πριν τα περιλάβει η μικρή "ακρίδα"... :D

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΧΑ, πάλι πρόλαβα τον εαυτό μου και ανεβάζω πρώτος το εξώφυλλο και τα mini stickers που είχε αυτό το τεύχος... :lol:

Μαζί δώρο τρεις στρόγγυλες σφραγιδούλες των ηρώων (Ντόρα, Μπουτς, Σακίδιο) μαζί με το απαραίτητο ταμπόν (σφραγίδων βρε) με μελάνι σε κόκκινη απόχρωση. Λεπτομέρειες σχετικά στο εξώφυλλο όπου έχει διαφήμιση σχετική.

 

Φάε την σκόνη μου άλλε μου εαυτέ... :PPP:

 

Ραντεβού με την μικρή Ντόρα τον άλλο μήνα.

 

 

Μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κυκλοφόρησε το 7ο τεύχος με δώρο δύο μαρκαδοράκια-σφραγίδες και τα κλασσικά αυτοκόλλητα:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΧΑ! Νομίζετε ότι δεν κατάλαβα γιατί δεν απαντάει κανείς σε αυτό το θέμα παρά μόνο εγώ... είναι ένα ακόμη σατανικό σχέδιο του υποχθόνιου (ή μήπως καταχθόνιου) Sneaker και καλά ότι με τις συνεχόμενες μου απαντήσεις spamάρω το board και θα αιτηθεί από τους root να με banιάρουν για να καταλάβει την θέση μου. Μικρέ και ανόητε, ήδη έχω παραγγείλει ένα φορτίο με ταχύπηκτο μπετόν, σιδερώνω την καρέκλα μου και σε λίγη ώρα τα πριόνια σας θα είναι παντελώς άχρηστα. Ούτε με 12 ρίχτερ σεισμό δεν θα με κουνήσετε από την θέση μου :PPP:

 

Λοιπόν, πιστός στο "ραντεβουδάκι" μου με την Ντόρα (όποιος πεταχτεί να αρχίσει τα πονηρά περί ανηλίκων θα τον φάει το σαρκοβόρο), κύριε Πρόεδρε του Δικαστηρίου με παρεξηγήσατε, έχω αποδεικτικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι αυτό που παρουσιάζει ο Sneaker ως πονηρό ραντεβού, ήταν απλά μία σαββατιάτικη επιδρομή από το περίπτερο. Έχω ως αποδείξεις στα χέρια μου το νέο τεύχος της το οποίο "μυρίζει" Πριγκίπισσα (επί την ευκαιρία κυκλοφορίας του DVD και λοιπών σχετικών προϊόντων), ενώ εκτός από τα γνωστά αυτοκόλλητα στο ίδιο πλαίσιο, έχει δωράκι μία ντουζίνα αστεράκια που φωσφορίζουν στο σκοτάδι για να μην φοβούνται τα μικρά παιδάκια (μισά μικρά - μισά μεγάλα).

 

Παραθέτω τα σχετικά αποδεικτικά στοιχεία:

 

Κύριοι ένορκοι πειστήριο #1: το εξώφυλλο του τεύχους

 

Πειστήριο #2: Τα αυτοκόλλητα με την Ντόρα Πριγκίπισσα

 

Μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

 

Πειστήριο #3: τα σκοταδοφωσφοριζέ αστεράκια

post-2265-1228162571_thumb.jpg

 

I rest my case!!!

Eat this Sneaker :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Από ότι φαίνεται μόνο εγώ αγοράζω αυτό το περιοδικό και εξ ου η μοναδικότητα μου στο παρόν φόρουμ. Έτσι λοιπόν σας ενημερώνω ότι μετά από μικρή καθυστέρηση έφτασε τα Χριστούγεννα στα περίπτερα το νέο τεύχος της Ντόρας συνοδεία με τα γνωστά στικεράκια σε εορταστικό θέμα:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση. post-5-1230377647_thumb.jpg

 

Η καθυστέρηση (μία εβδομάδα με δέκα μέρες περίπου) οφείλεται προφανώς στην αδυναμία προμήθειας του ανακοινωθέντος δώρου που φαίνεται στο ως άνω εξώφυλλο - σούπερ κινητό Ντόρα - έτσι αναγκάστηκε η εταιρεία να το αντικαταστήσει με ένα πρόχειρο επιτραπέζιο από χαρτόνι και να εκτυπώσει ένα μονοσέλιδο εναλλακτικό εξώφυλλο που στην πίσω του πλευρά ανακοινώνει το πρόβλημα που προέκυψε. Το εξώφυλλο αυτό είναι ένα φύλο που δεν έχει σχέση με το τεύχος, οπότε σαν κανονικό εξώφυλλο θα λάβετε το παραπάνω. Πάραυτα για την ιστορία και την ακρίβεια του αρχείου μας, εντάσσω και το "εναλλακτικό εξώφυλλο" με το σχετικό μήνυμα στο πίσω μέρος του, όπου φαίνεται και το "δώρο" που τελικά συνόδευε το τεύχος αυτό:

 

post-5-1230377909_thumb.jpg post-5-1230377917_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Συνεχίζω τον μονόλογο μου, αναφέροντας ότι κυκλοφόρησε αισίως και το δέκατο τεύχος της σειράς (χωρίς ευτράπελα αυτή την φορά), στο οποίο η Ντόρα με τους φίλους της κάνουν μία βόλτα από την Βουλή... εχμ, συγνώμη από το τσίρκο. Ως δώρο έχει δέκα χαρτονένιες κάρτες διπλής όψης με "παραθυράκια" που βοηθούν τα παιδιά να μάθουν τους αριθμούς τόσο στα ελληνικά όσο και στα αγγλικά. Κλασσικά συνοδεύεται από τα γνωστά μας stickers.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

post-5-1232786167_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Keep it up! :cool:

 

(πόστ συμπαράστασης για να μην νοιώθεις ότι μονολογείς) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Και μετά από αυτή την μεγάλη ψυχολογική ώθηση που μου έδωσε ο φίλος Κώστας, επανέρχομαι δριμύτερος να σας ενημερώσω για το νέο τεύχος που βρίσκεται από τις 11 του μήνα στα περίπτερα και έχει δώρο τα 2 μαγικά ραβδάκια της Ντόρας. Φυσικά και έχει τα αυτοκόλλητα σε αποκριάτικο μοτίβο ενώ το γενικό περιεχόμενο παραμένει στα γνωστά πλαίσια. Αυτό τον μήνα η Ντόρα κάνει ένα πάρτι έκπληξη (μην το πείτε πουθενά, αλλά υποψιάζομαι ότι θα είναι με μασκαράδες) ;)

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

post-5-1234555552_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βγήκε και αυτό το μήνα το αγαπημένο μ... ουπς, αγαπημένο περιοδικό της κόρης μου. Λοιπόν, θυμάστε τα "υπέροχα" αυτοκόλλητα; Ξεχάστε τα, μας τελείωσαν, οπότε όποιος θέλει τυπώνει από τα προηγούμενα και παίζει με αυτά. Το δώρο μία τρίλιζα σε μαλακό αφρώδες υλικό και όσο πάει οι λόγοι να δίνω 3,50€ σε αυτό το περιοδικό λιγοστεύουν... Εάν δεν παραμείνει το πάθος με την Ντόρα - την μικρή εξερευνήτρια, μου φαίνεται τον άλλο μήνα θα πάω να πάρω με τα ίδια λεφτά μία κούκλα στην μικρή από γνωστό μαγαζί να με ξεφορτωθεί, είναι και βλακεία το επόμενο δώρο (περισσότερο από αυτά που βάζει συνήθως; κι όμως) μία εντομοπαγίδα με μεγεθυντικό φακό; WTF???

 

Το εξώφυλλο ως συνήθως:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χρόνια και ζαμάνια αφού σταμάτησα να το αγοράζω γιατί ακόμα και για την μικρή δεν λέει και πολλά πράγματα, αλλά δεν ξέρω τί έπιασε σήμερα την γυναίκα μου και έφερε στο σπίτι την καλοκαιρινή ειδική έκδοση της Ντόρας, υποθέσω θα "ψάρωσε" από τα παντοφλάκια Ντόρα που έδινε δώρο, λες και στερείται το παιδί μας από υποδήματα. Τέλος πάντων, πάρτε το εξώφυλλο αφού το έχω πρόχειρο και απλά να συμπληρώσω ότι το παρόν ήταν σε ίδια μορφή, μέγεθος, σελίδες, από τιμή έχει φτάσει μάλλον στα 3,90€ (από 3,50€ που το είχα αφήσει), είχε δώρο ένα ζευγάρι πλαστικά παντοφλάκια (παρόμοια είχε βάλει και ο Σφουγγαράκης παλαιότερα) αλλά δεν είχε αυτοκόλλητα. Αυτά καλό Χειμώνα πια και οι κατεργάρηδες στα θρανία. ;)

 

H Ειδική Έκδοση του Καλοκαιριού 2009 δεν φέρει κάποιον αριθμό.

 

post-5-125285451037_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Nope, αυτό πρέπει να έκανε 3.90 επειδή ήταν καλοκαιρινό σπέσιαλ. Παραμένει στα 3.50 και ιδού η διαφήμιση από την Espresso που βγήκε τη Μεγάλη Τετάρτη (20-4-2011):

 

post-556-13043749375145_thumb.jpg

 

Btw, πλέον υπάρχει και η έφηβη Δώρα αλά Bratz, ενώ βάζω και την ενήλικη αποκλειστικά για τον :nek::D :

 

post-556-13043754289632_thumb.jpgpost-556-13043754160248_thumb.jpg.jpg]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Ντόρα με κείνα και με τούτα, τώρα θα έβγαλε το 45 και πάει ολοταχώς για 50άδα! Διαφήμιση του #43 που βγήκε το Νοέμβρη, από την Espresso που κυκλοφόρησε το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011:

 

post-556-0-65176600-1327972868_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Ντόρα με κείνα και με τούτα, τώρα θα έβγαλε το 45 και πάει ολοταχώς για 50άδα!

 

Τους γκαντέμιασα: έκανε reboot και το Φλεβάρη βγήκε το #2 από την Selena, που είναι το νέο όνομα της DPM. Οπότε η Ντόρα της DPM έβγαλε διαπιστωμένα 43 και ίσως 44.

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  399
  • Content Count:  4313
  • Reputation:   34186
  • Achievement Points:  4437
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η παρουσίαση γιατί γράφει "πλήρες" όμως από άποψη εξώφυλλων? :thinking:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφορά τα μέχρι στιγμής ανεβασμένα εξώφυλλα. Δηλαδή έχουν ανέβει και τα 12 πρώτα. Τώρα απομένει να ανεβάσει κάποιος και τα υπόλοιπα ~30.  ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.