Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βολτάροντας σε ένα κομιξάδικο στη Ρώμη...


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τις τελευταίες μέρες έλειπα από το φόρουμ όπως καταλάβατε από την έλλειψη ποστ μου και αυτό γιατί βρισκόμουν σε ταξίδι στη Ρώμη. Ανάμεσα σε εξαιρετικούς καφέδες, πίτσες και τρομερές μακαρονάδες, το περπάτημα ήταν αναμενόμενα πολύ.

 

Αν μου αρέσει πάντα κάτι στο εξωτερικό όταν βολτάρω είναι να μπαίνω σε βιβλιοπωλεία και κομιξάδικα και να χαζεύω τι υπάρχει στην τοπική γλώσσα. Αν δε, βρω και κάτι στα αγγλικά θα δω μήπως συμφέρει να το τσιμπήσω. Η αγάπη των Ιταλών για τα κόμικς είναι γνωστή και έτσι μπήκα στο Star Shop της Ρώμης, ένα πραγματικά πληρέστατο και υπέροχο κομιξάδικο.

 

1000016751.jpg  1000016741.jpg

 

Μπαίνοντας μέσα, βλέπεις πολύ manga και οριακά νομίζεις ότι έπεσες σε ανιμάδικο. Απίστευτα πολλές εκδόσεις.

 

1000016743.jpg

 

Γυρνώντας από την άλλη πλευρά, διακρίνεις τις φιγούρες του μαγαζιού και ειδικά τους Goku και Iron Man.

 

1000016745.jpg

 

Θέλετε stands με Marvel-DC-Image-Dark Horse σπουδαίες σειρές σε compendiums και μάλιστα όλα στα Ιταλικά; Φυσικά και υπάρχουν!

 

1000016737.jpg  1000016739.jpg

 

Υπάρχουν επίσης κάποια stands με πιο premium τίτλους από μεγάλες εταιρίες.

 

1000016731.jpg  1000016729.jpg

 

Δε λείπουν τα τευχάκια και μάλιστα συμπεριλαμβάνονται όλων των εταιριών μαζί (ναι, και Disney υπάρχουν εκεί)

 

1000016749.jpg

 

Αυτό το σκληρόδετο του Cavazzano μου μίλησε για λίγο και με δελέασε!

 

1000016747.jpg

 

Να δώσω και μια κοντινή λήψη από το stand με τις φιγούρες.

 

1000016735.jpg

 

Και για τέλος μερικές πανοραμικές με τον διάδρομο του μαγαζιού στη μέση.

 

1000016727.jpg  1000016725.jpg  

 

1000016733.jpg  

 

Ήταν ωραίες αυτές οι μέρες στη Ρώμη, αλλά καιρός ήταν να γυρίσω στη δική μου συλλογή και τα δικά μου αγαπημένα κόμικς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έίχε τίποτα στα Αγγλικά; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, rolandofshire είπε:

Έίχε τίποτα στα Αγγλικά; 

Κατσε δεν ρωτησες την κρισιμη ερωτηση...πηρες κατι?:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

10 λεπτά πριν, deadneighbours είπε:

Κατσε δεν ρωτησες την κρισιμη ερωτηση...πηρες κατι?:cool:

Έχεις δίκιο, γράφω από δουλειά, ήθελα να γράψω και το πόσο εντυπωσιάστηκα από το χώρο και τις φωτογραφίες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  378
  • Reputation:   2785
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ όταν πηγαίνω στη Ρώμη παθαίνω φουμετίαση. Ειδικά όταν δεν υπήρχε η εκδοτική του Μικρού Ήρωα. Τα συμπτώματα είναι μελαγχολία,  ζήλια και ένα αναπάντητο γιατί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε δεν μπορεί κάτι θα πήρε,έστω για ενθύμιο..:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

@ nikolas12  υπάρχει κάποια περίπτωση να πήγες και σε άλλες πόλεις εκτός από την Ρώμη; Ρωτάω γιατί σε περίπου δύο μήνες θα πάω ταξίδι στην Ιταλία και θέλω να τσιμπίσω κανένα Ντισνευικό από κανένα κομικσάδικο (αν βρω), σαν σουβενίρ. Αν έχεις πάει από Μπολόνια μεριά μπορείς να μου προτείνεις κάποιο από κει; Επίσης τα Topolino και τα λοιπά τα πουλάνε στα περίπτερα;

Α επίσης περιμένουμε και να μας δείξεις τα αποκτήματά σου (αν πήρες)  να ζηλέψουμε λιγάκι :mafia:!

 

Πάντως ο χώρος είναι πραγματικά υπέροχος! Τους ζηλεύω τους Ιταλούς ώρες-ώρες!

:beer:

 

 

 

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

8 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Έίχε τίποτα στα Αγγλικά; 

 

Δυστυχώς όχι, έψαξα πολύ, αλλά οι Ιταλοί τα έχουν όλα στη γλώσσα τους, με εντυπωσίασε η πληθώρα των τίτλων.

 

7 ώρες πριν, deadneighbours είπε:

Κατσε δεν ρωτησες την κρισιμη ερωτηση...πηρες κατι?:cool:

 

Ένα funko για ένα φίλο και δύο κομιξάκια Star Wars.

 

24 λεπτά πριν, natsos είπε:

@ nikolas12  υπάρχει κάποια περίπτωση να πήγες και σε άλλες πόλεις εκτός από την Ρώμη; Ρωτάω γιατί σε περίπου δύο μήνες θα πάω ταξίδι στην Ιταλία και θέλω να τσιμπίσω κανένα Ντισνευικό από κανένα κομικσάδικο (αν βρω), σαν σουβενίρ. Αν έχεις πάει από Μπολόνια μεριά μπορείς να μου προτείνεις κάποιο από κει; Επίσης τα Topolino και τα λοιπά τα πουλάνε στα περίπτερα;

Α επίσης περιμένουμε και να μας δείξεις τα αποκτήματά σου (αν πήρες)  να ζηλέψουμε λιγάκι :mafia:!

 

Πάντως ο χώρος είναι πραγματικά υπέροχος! Τους ζηλεύω τους Ιταλούς ώρες-ώρες!

:beer:

 

Δυστυχώς δεν πήγα σε άλλη πόλη, έχω ταξιδέψει γενικά στην Ιταλία αλλά σε αυτές τις πόλεις που λες δεν έχω βρει κάτι ανάλογο δυστυχώς :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Πανέμορφη η Ρώμη αλλά από κομικσάδικα δεν με ενθουσίασε. Λίγα αλλά με πολλούς τίτλους (99,9% στα ιταλικά). Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είχαν σπέσιαλ εκδόσεις από Ιταλούς, πόστερς κ.λ.π. Περίμενα πολύ περισσότερα παρελκόμενα από χώρα με τόσο καλή παραγωγή δημιουργών...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

24 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Δυστυχώς όχι, έψαξα πολύ, αλλά οι Ιταλοί τα έχουν όλα στη γλώσσα τους, με εντυπωσίασε η πληθώρα των τίτλων.

Πόσο τους ζηλεύω για αυτό.

Για αυτό οι εκδοτικές στην Ιταλία, εκτός από τα εγχώρια, βγάζουν και ξένα κόμικ με το τσουβάλι, σου λέει ο Ιταλός θα προτιμήσει να το πάρει στη γλώσσα του παρά σε κάποια άλλη (πχ αγγλικά), όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες...ονόματα δεν λέμε.:oops::lol:

Καλά πέρα από την πλάκα, παίζουν και άλλα ρόλο (κουλτούρα, πληθυσμός, οικονομία κτλ).

     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θέμα κουλτούρας και πολιτισμού είναι βασικό. Στην τηλεόραση ακόμα και οι διαφημίσεις και εννοείται και οι ξένες/ αμερικανικές ταινίες και σειρές είναι πάντα μεταγλωττισμένες. 

Αυτά σε μια άλλη χώρα με πολιτισμό και ιστορία χιλιάδων χρόνων.

 

Στην γειτονική τους χώρα (όνομα δεν λέω) που έχει ακόμα αρχαιότερη γλώσσα οι ντόπιοι "ραγιάδες" ενοχλούνται αν οι Avengers πχ γραφτούν ως εκδικητές και "ξενερώνουν" με αυτό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτό με την γλώσσα δεν νομίζω να ισχύει μόνο στην Ιταλία. Και σε άλλες "υποανάπτυκτες" :) χώρες της Ευρώπης (Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία κα), που θέλουν να διατηρήσουν τον πολιτισμό τους στο ακέραιο, συμβαίνει να θέλουν να διαβάζουν και να μιλάνε τη δική τους γλώσσα. Μόνο σε κάτι "προηγμένες" χώρες σαν και του λόγου μας τα θέλουμε όλα στα ξένα.

Δεν λέω να φτάσουμε και στο άλλο άκρο, αλλά τουλάχιστον σε θέματα πολιτισμού, ψυχαγωγίας, στη μεταξύ μας επικοινωνία να διατηρήσουμε την ελληνική γλώσσα στο μέγιστο βαθμό και να προσπαθούμε να την "επιβάλλουμε" και στη νέα γενιά, γιατί αλλιώς πάμε σαν χώρα χαμένοι. Πλέον τα μωρά πρώτα μαθαίνουν να λένε Yes και No και μετά το Ναι και το Όχι. Είναι τραγικό.

Καλό είναι να ξέρουμε και μία και δύο και τρεις και δεκατρείς ξένες γλώσσες, η γνώση είναι  σπουδαία, αλλά να ξενερώνουμε γιατί τον Spider-Man πχ το αναφέρουν σαν Άνθρωπο Αράχνη, είναι για γέλια. :lol:

   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Jacovitti βρίσκεις εύκολα;

 

 

           καλή διάθεση πάντα!

                      :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34731
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά εγώ εν μέρει διαφωνώ. Ναι μεν πράγματι η υπερχρήση της αγγλικής δεν κάνει καλό στη γλώσσα μας, αλλά αυτό το αστείο θέαμα με όλες τις σειρές να μιλάνε Ιταλικά ή Γερμανικά ή δεν ξέρω και εγώ τι και να χάνεται η αυθεντική ομιλία δεν με βρίσκει σύμφωνο. Χρειάζεται μετρο. Έχει δοκιμάσει κανείς να δει φιλαράκια στα γερμανικά ας πούμε? Γελάει ο κόσμος. Ή τα ονόματα των ηρώων του Disney που είναι όλα στα ιταλικά χωρίς λόγο και μάλιστα ομόηχα πάλι μου φαίνονται αστεία. Για του λόγου το αληθές (και για να κάνω και λίγη φιγούρα) βάζω μια σελίδα από το νέο άλμπουμ της panini με τους ήρωες του Ντίσνεϋ όπου μπορείτε να δείτε τα ονόματα των ηρώων στα Ιταλικά. Είναι αυτό καλύτερο από το πρωτότυπο?

17085401906421309726539340536025.jpg

17085402674094579654214245358348.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

16 ώρες πριν, natsos είπε:

@ nikolas12  υπάρχει κάποια περίπτωση να πήγες και σε άλλες πόλεις εκτός από την Ρώμη; Ρωτάω γιατί σε περίπου δύο μήνες θα πάω ταξίδι στην Ιταλία και θέλω να τσιμπίσω κανένα Ντισνευικό από κανένα κομικσάδικο (αν βρω), σαν σουβενίρ. Αν έχεις πάει από Μπολόνια μεριά μπορείς να μου προτείνεις κάποιο από κει; Επίσης τα Topolino και τα λοιπά τα πουλάνε στα περίπτερα;

Α επίσης περιμένουμε και να μας δείξεις τα αποκτήματά σου (αν πήρες)  να ζηλέψουμε λιγάκι :mafia:!

 

Πάντως ο χώρος είναι πραγματικά υπέροχος! Τους ζηλεύω τους Ιταλούς ώρες-ώρες!

:beer:

 

 

 

Πας ταξίδι Τοσκάνη μεριά; Έχω πάει πολύ παλιά (προ σχεδόν 20ετίας) και Φλωρεντία πχ σε όποιο σουβενιράδικο έμπαινα είχε σίγουρα και Topolino. Θυμάμαι είχα πάρει ένα μαγνητάκι της Φιορεντίνα (α, ρε Μπατιγκόλ) και ένα Topolino. Θεωρώ αρκετά πιθανό να ισχύει το ίδιο και τώρα. Υπήρχαν επίσης και περίπτερα με stands για εφημερίδες και επίσης είχε Topolino. Φλωρεντία πάντως αν πας, είναι η μόνη πόλη που είπα 'εγώ θα μενα εδώ'.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Πολύπλευρο θέμα η γλώσσα, δεν είναι απλό.

Έχουν εκδόσεις στη γλώσσα τους γιατί μπορούν να τις υποστηρίξουν οι πωλήσεις (είναι "ελαφρώς" περισσότεροι από εμάς :P )

Έχουν δική τους παραγωγή που τυπώνεται σε πολλές χώρες (ειδικά Γαλλία), γενικά έχουν στήριξη από κεφάλαια. Εμείς δεν έχουμε οπότε η σύγκριση είναι άδικη.

Σε αυτό που αναφέρει ο @ hudson συμφωνώ απόλυτα ότι έχουμε σε πλήρη απαξίωση τη γλώσσα, τον πολιτισμό, την τέχνη αλλά και γενικά την χώρα μας.

Άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό και το σπίτι του (για αρχή), δεν πρόκειται να προκόψει και να αναπτυχθεί...

 

Γυρνώντας στο θέμα, αυτό είναι που μου έκανε εντύπωση στα κομικσάδικα της Ρώμης. Δεν έχουν σχεδόν τίποτα που να προωθεί τους Ιταλούς μεγάλους δημιουργούς. Ξέρω την αγάπη για τη χώρα τους και μου φάνηκε περίεργο. Ίσως να έπεσα στην περίπτωση στα 2-3 καταστήματα που επισκέφτηκα...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

Γυρνώντας στο θέμα, αυτό είναι που μου έκανε εντύπωση στα κομικσάδικα της Ρώμης. Δεν έχουν σχεδόν τίποτα που να προωθεί τους Ιταλούς μεγάλους δημιουργούς. Ξέρω την αγάπη για τη χώρα τους και μου φάνηκε περίεργο. Ίσως να έπεσα στην περίπτωση στα 2-3 καταστήματα που επισκέφτηκα...

 

Συμφωνώ σε αυτό και προσθέτω ότι πέραν του βιβλίου για τον Cavazzano δεν βρήκα ούτε fumetti ούτε εκδόσεις για Ιταλούς δημιουργούς και μου έκανε εντύπωση. Ίσως αυτό οφείλεται ότι το μαγαζί που μπήκα ήταν επικεντρωμένο σε anime και αμερικάνικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πηγα σε αυτο το καλοκαιρι, δεν ειχαν και πολυ ορεξη* να εξυπηρετησουν οταν τους ρωταγα για ντοπιους καλλιτεχνες να γνωρισω την δουλεια τους, μου ελεγαν για τον μαναρα χαχα

 

*(οπως οι περισσοτεροι στα περισσοτερα μαγαζια εκει περα:P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

5 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Πας ταξίδι Τοσκάνη μεριά; Έχω πάει πολύ παλιά (προ σχεδόν 20ετίας) και Φλωρεντία πχ σε όποιο σουβενιράδικο έμπαινα είχε σίγουρα και Topolino. Θυμάμαι είχα πάρει ένα μαγνητάκι της Φιορεντίνα (α, ρε Μπατιγκόλ) και ένα Topolino. Θεωρώ αρκετά πιθανό να ισχύει το ίδιο και τώρα. Υπήρχαν επίσης και περίπτερα με stands για εφημερίδες και επίσης είχε Topolino. Φλωρεντία πάντως αν πας, είναι η μόνη πόλη που είπα 'εγώ θα μενα εδώ'.

Ναι θα πάω Πίζα Φλωρεντία και Μπολόνια. Έχω να σου πω πως μου έχει εξάψει την περιέργεια όλο το ταξίδι (πρώτη φορά εξωτερικό)και περιμένω να βρω κανένα κόμικ να πάρω επιτέλους και κάτι ξένο. :dance:

 

Μπορώ να σου πω @ rolandofshire  πως με κάνεις να ανυπομονώ για το ταξίδι ακόμα παραπάνω!

 

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 λεπτά πριν, natsos είπε:

Ναι θα πάω Πίζα Φλωρεντία και Μπολόνια. Έχω να σου πω πως μου έχει εξάψει την περιέργεια όλο το ταξίδι και περιμένω να βρω κανένα κόμικ να πάρω επιτέλους και κάτι ξένο. :dance:

 

Μπορώ να σου πω @ rolandofshire  πως με κάνεις να ανυπομονώ για το ταξίδι ακόμα παραπάνω!

 

 

:beer:

Πίζα και Μπολόνια δεν έχω πάει. Πήγα Φλωρεντία, Ρώμη, Πομπηία και εγώ με το σχολείο (όπως φαντάζομαι τώρα και εσύ). Ρώμη δεν έψαξα για κόμιξ αφού είχα ήδη πάρει από Φλωρεντία. Αυτά που θυμάμαι ήταν το πόσο ωραία ήταν φωτισμένα τα μνημεία στη Ρώμη το βράδυ, το Βατικανό, το Uffici και το παλάτι των Μεδίκων στη Φλωρεντία (ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ) και λίγα πράγματα από Πομπηία. Αλλά όλη η ατμόσφαιρα της Φλωρεντίας αποπνέει Αναγέννηση, είναι κάπως το vibe της πόλης που με έκανε από τότε να λέω ότι Ιταλία είμαι Φιορεντίνα (χώρια την ομαδάρα που είχε λίγα χρόνια νωρίτερα). Φάε τιραμισού, μακαρόνια και πίτσα, δε θα τα βρεις στην Ελλάδα έτσι με τίποτα.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

10 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Πίζα και Μπολόνια δεν έχω πάει. Πήγα Φλωρεντία, Ρώμη, Πομπηία και εγώ με το σχολείο (όπως φαντάζομαι τώρα και εσύ). Ρώμη δεν έψαξα για κόμιξ αφού είχα ήδη πάρει από Φλωρεντία. Αυτά που θυμάμαι ήταν το πόσο ωραία ήταν φωτισμένα τα μνημεία στη Ρώμη το βράδυ, το Βατικανό, το Uffici και το παλάτι των Μεδίκων στη Φλωρεντία (ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ) και λίγα πράγματα από Πομπηία. Αλλά όλη η ατμόσφαιρα της Φλωρεντίας αποπνέει Αναγέννηση, είναι κάπως το vibe της πόλης που με έκανε από τότε να λέω ότι Ιταλία είμαι Φιορεντίνα (χώρια την ομαδάρα που είχε λίγα χρόνια νωρίτερα). Φάε τιραμισού, μακαρόνια και πίτσα, δε θα τα βρεις στην Ελλάδα έτσι με τίποτα.  

Θενκς για τις προτάσεις! Σίγουρα θα κάνω κάτι από αυτά .

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Φλωρεντια έχει το panini store που είναι official και έχει όσα τοπολινο θες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.