Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πριν καμια βδομαδα και αφου το πηρα απο την λεσχη διαβασα και το Ιζνογκουντ Προεδρος. Μετρια πραγματα αλλα συγκρινομενο με το προηγουμενο ηταν καλυτερο. Χαρηκα που το διαβασα παντως και κυριως χαρηκα που συνεχιζει η Μαμουθ αυτη τη σειρα.  Ελπιζω τα επομενα (που εχουν και καλυτερη βαθμολογια (στην bedetheque πχ) να ειναι οντως καλυτερα και να δουμε αξιοπρεπη ιζνογκουντ απο τους συνεχιστες.  Και οσο ζω ελπιζω να βγαλει και η Μαμουθ επανεκδοση τα εξαντλημενα! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Χθες πήρα σβάρνα τα ψιλικατζίδικα της γειτονιάς μου για να βρω το τελευταίο τεύχος του Μπλεκ που -θεωρητικά- κυκλοφόρησε σε ευρύτερη διανομή. Τραγική κατάληξη, με αποκορύφωμα το "τι είναι Μπλεκ;" που μου είπε μια υπάλληλος. Ευτυχώς, όμως, ψάχνοντας στο τελευταίο μαγαζί, είδα το Ιζνογκούντ. Το αγόρασα για παρηγοριά κι έτσι μετά από πάρα πολλά χρόνια απέκτησα τεύχος του.
Το μόνο που με ξένισε κάπως στην αρχή, αλλά μετά το συνήθισα, ήταν η μεγάλου μήκους ιστορία. Είχα μάθει στις μικρού μήκους. Προσωπικά, μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Πολλά από αυτά που διάβασα στα κόμικς ισχύουν και στην πραγματικότητα όσον αφορά τις εκλογές και την καθοδήγηση/ χειραγώγηση του κόσμου. Μού άρεσε που οι σεναριογράφοι καυτηρίασαν θέμα σύγχρονο κι επίκαιρο.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να ήταν καλύτερη η μετάφραση, όμως ευχαριστήθηκα το κείμενο. Καμία σχέση με τα δείγματα του προηγούμενου τόμου που είχαν ανέβει εδώ. Μου έδωσε την εντύπωση εξαιρετικής δουλειάς.

Στην εκτύπωση, όπως και στον Αστερίξ, κάτι δεν μου πάει καλά. Δεν είναι κακή η εκτύπωση αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι δεν ταιριάζει σε αυτό το χαρτί.

 

Οπότε, η αδυναμία εύρεσης του Μπλεκ μού βγήκε σε καλό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

15 ώρες πριν, theforce είπε:

Τραγική κατάληξη, με αποκορύφωμα το "τι είναι Μπλεκ;" που μου είπε μια υπάλληλος.

 

 

Πάντως για να λέμε αλήθειες, 9/10 αυτήν ακριβώς την απάντηση θα σου δώσουν. Μη πω 10/10 και ειμαι απόλυτος...

Το Μπλεκ ειναι κάτι σαν την ασπρόμαυρη τηλεόραση. Κανένας δε θυμάται την ύπαρξή τους.

 

Χαρά στο κουράγιο σου που κατάφερες διαβασες (και ευχαριστήθηκες κιόλας) το Ιζνογκουντ :clap2:

 

Edit from Valt : Διαγράφηκε πρόταση που πιθανόν να θεωρηθεί προσβλητική

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

5 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Πάντως για να λέμε αλήθειες, 9/10 αυτήν ακριβώς την απάντηση θα σου δώσουν. Μη πω 10/10 και ειμαι απόλυτος...

Το Μπλεκ ειναι κάτι σαν την ασπρόμαυρη τηλεόραση. Κανένας δε θυμάται την ύπαρξή τους.

 

Χαρά στο κουράγιο σου που κατάφερες διαβασες (και ευχαριστήθηκες κιόλας) το Ιζνογκουντ :clap2:

Θα το σχολίαζα στο Μπλεκ μαζί με γενικότερα σχόλια και σκέψεις μου για τη σειρά, ανάλογα με το αν και πότε βρω το τελευταίο τεύχος. Ο Μπλεκ δυστυχώς παρά τις προσπάθειές που έγιναν, μάλλον δεν εφτιαξε νέο κοινό (για να μην πω ότι έχει γίνει πια αρχαία ιστορία και μόνο για αρχαιολόγους).
Ο Ιζνογκούντ μού άρεσε από το πρώτο καρέ που ξεκινά με ανατροπή σεναρίου. Και μπορώ να πω ότι με ξανακέρδισε ως αναγνώστη, σε αντίθεση με το Μπλεκ που με είχε χάσει. Θα αγοράσω σίγουρα και το επόμενο άλμπουμ του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, theforce είπε:

Θα το σχολίαζα στο Μπλεκ μαζί με γενικότερα σχόλια και σκέψεις μου για τη σειρά, ανάλογα με το αν και πότε βρω το τελευταίο τεύχος. Ο Μπλεκ δυστυχώς παρά τις προσπάθειές που έγιναν, μάλλον δεν εφτιαξε νέο κοινό 

Μα γιατί δεν το παραγγέλνεις από το πωλητήριο της Λεφικ;Και έκπτωση θα σου κάνουν κ θα στο φέρουν γρήγορα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

18 hours ago, theforce said:

Το μόνο που με ξένισε κάπως στην αρχή, αλλά μετά το συνήθισα, ήταν η μεγάλου μήκους ιστορία. Είχα μάθει στις μικρού μήκους.

 

Θες να πεις ότι δεν έχεις διαβάσει κάποια από τις 8 ιστορίες του Ιζνογκούντ (Νο.14, 15, 16, 17, 18, 25, 26, 27) που έγραψε ο Tabary μετά τον θάνατο του Goscinny και καταλαμβάνουν ολόκληρο τεύχος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

2 ώρες πριν, albert είπε:

Μα γιατί δεν το παραγγέλνεις από το πωλητήριο της Λεφικ;Και έκπτωση θα σου κάνουν κ θα στο φέρουν γρήγορα

 

Δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ηλεκτρονικής παραγγελίας για τον Μπλεκ. Με τα μεταφορικά όμως, έτσι κι αλλιώς, το κόστος ανεβαίνει πιο πάνω και από την κανονική του τιμή.

 

19 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Θες να πεις ότι δεν έχεις διαβάσει κάποια από τις 8 ιστορίες του Ιζνογκούντ (Νο.14, 15, 16, 17, 18, 25, 26, 27) που έγραψε ο Tabary μετά τον θάνατο του Goscinny και καταλαμβάνουν ολόκληρο τεύχος;

Έχω μόνο τους 7 πρώτους τόμους της Μαμούθ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

47 min ago , theforce said:

Έχω μόνο τους 7 πρώτους τόμους της Μαμούθ.

 

Βλέπω πως έχεις δει εδώ πως τα περιγράφω. Θα σου πρότεινα να παραγγείλεις άμεσα όσα από τα Ιζνογκούντ Νο.14, 15, 16, 17, 18, 25, 26, 27 είναι διαθέσιμα στο site της Μαμούθ (δηλαδή τα 14, 25, 26, 27) διότι είναι εξαιρετικά και μένουν λίγα κομμάτια δηλαδή σύντομα θα βρίσκονται μόνο μεταχειρισμένα και σε τιμές €20-€30 που πουλιούνται τα υπόλοιπα εξαντλημένα από τους αετονύχηδες).

 

Και όποτε μπορέσεις πάρε και τα υπόλοιπα που δεν έχεις και είναι διαθέσιμα, δηλαδή αυτά με τις μικρές ιστορίες (8, 9, 10, 11, 12, 13) και δεν θα το μετανιώσεις! :) 

 

Μετά θα σου λείπουν τα 15, 16, 17, 18 από τις μεγάλες ιστορίες και τα 19 & 20 από τις μικρές για να συμπληρώσεις όποτε επανεκδοθούν. Οι Εφιάλτες (21, 22, 23, 24) είναι για completists μόνο...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Χθες διάβασα για 2η φορά το τεύχος #28 (Οι Χίλιες και μία Νύχτες του Χαλίφη) στα πλαίσια της γενικής επανάληψης που κάνω στα Ιζνογκούντ.

Με διαφορά το πιο κουραστικό τεύχος της σειράς :confuse:
Ενώ η βασική ιδέα του σεναρίου έχει ένα άλφα ενδιαφέρον, από εκεί κι έπειτα όλα τα υπόλοιπα έχουν πρόβλημα.
Ασύνδετοι χαρακτήρες, χιούμορ υπό το μηδέν, ασυνάρτητοι διάλογοι και σαν κερασάκι στην τούρτα η κακή μετάφραση της Μαμούθ, η οποία σε κάποια σημεία ειδικά είναι λες και έγινε με google translator.

Ήταν το πρώτο τεύχος που σε κάθε σελίδα κοιτούσα που βρίσκομαι ώστε να υπολογίσω πόσες σελίδες μού απομένουν για να τελειώσει το μαρτύριο.

Το μόνο που μ΄έκανε να συνεχίζω το διάβασμα ήταν το όμορφο και λεπτομερές σχέδιο του Νικολά Ταμπαρί, το οποίο συνδυασμένο με ωραία χρώματα και καλή ποιότητα εκτύπωσης έδινε ένα όμορφο οπτικά αποτέλεσμα.
Μου φαίνεται από δω κι εμπρός όποτε κάνω επανάληψη στα Ιζνογκούντ, θα παρακάμπτω το συγκεκριμένο τεύχος, όπως κάνω και με τους Εφιάλτες (επίσης βαρετά άλμπουμ).

 

Κατά τ΄άλλα με κάθε επανάληψη που κάνω ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά σε εκτίμηση το 27ο τεύχος (Το Λάθος του Προγόνου).
Έχει γίνει πλέον το 2ο αγαπημένο μου άλμπουμ του Ταμπαρί.

Και σεναριακά και σχεδιαστικά είναι απόλαυση :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Laz33 said:

Χθες διάβασα για 2η φορά το τεύχος #28 (...) Με διαφορά το πιο κουραστικό τεύχος της σειράς :confuse:

 

Θαυμάζω το κουράγιο σου! :lol: Περιμένω ν'ακούσω πως σου φάνηκε κι Ο Πρόεδρος με τη 2η ανάγνωση...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Χθες διάβασα για 2η φορά το τεύχος #28 (Οι Χίλιες και μία Νύχτες του Χαλίφη) στα πλαίσια της γενικής επανάληψης που κάνω στα Ιζνογκούντ.

Με διαφορά το πιο κουραστικό τεύχος της σειράς :confuse:

 

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Θαυμάζω το κουράγιο σου! :lol: Περιμένω ν'ακούσω πως σου φάνηκε κι Ο Πρόεδρος με τη 2η ανάγνωση...

 

 

O  @ Laz33  αρέσκεται στον αυτοβασανισμό, δεν εξηγείται αλλιώς :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγω διαβασα τον προεδρο μεσα στο σουκου, για πρωτη φορα, και με το ζορι το τελειωσα, δεν θελω καν να σκεφτομαι πως ειναι το #29.:papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, diotsoumas είπε:

Εγω διαβασα τον προεδρο μεσα στο σουκου, για πρωτη φορα, και με το ζορι το τελειωσα, δεν θελω καν να σκεφτομαι πως ειναι το #29.:papas:

 

Το #28 εννοείς.
Κι όμως είναι χειρότερο, πολύ χειρότερο θα έλεγα.

Στο #29 αν μη τι άλλο καταλαβαίνεις τι διαβάζεις :)

 

 

11 ώρες πριν, constantinople είπε:

Περιμένω ν'ακούσω πως σου φάνηκε κι Ο Πρόεδρος με τη 2η ανάγνωση...

 

Με το καλό αύριο θα το διαβάσω αυτό και τέλος η 5η ή 6η (έχω χάσει το μέτρημα πλέον) επανάληψή μου στα Ιζνογκούντ.

Σειρά μετά έχουν τα... Θόργκαλ :mafia:

Έχω 3 χρόνια να τα διαβάσω και ήδη μου έλλειψαν :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και τον Πρόεδρο για 2η φορά.

Δεν αλλάζει η αρχική μου άποψη.
Σίγουρα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά διαβάζεται χωρίς να κουράζει, ενώ έχει κάποιους αξιομνημόνευτους χαρακτήρες και 3-4 πετυχημένα γκαγκς.

Μ΄άρεσε επίσης και το συγκινητικό tribute στους δημιουργούς εκεί στην έρημο, δεν είχα δώσει πολύ βάση σε πρώτη ανάγνωση.

Γενικά μπορώ να πω πως αυτό το άλμπουμ διαβάζεται πιο ευχάριστα ακόμα κι από ορισμένα του Ταμπαρί (πχ τα "Ποιος Σκότωσε το Χαλίφη" και "Τα Παιδικά Χρόνια του Ιζνογκούντ").

Καμία σχέση με το απαράδεκτο #28.
Αν κάποιοι ζοριστήκατε να τελειώσετε το #29, πολύ φοβάμαι ότι το #28 θα το παρατήσετε πριν τη μέση.

 

Εικαστικά αυτό που δεν μ΄αρέσει στον υιό Ταμπαρί είναι το πως σχεδιάζει τον Ιζνογκούντ.

Δεν τον έχει πετύχει πολύ.
Κατά τ΄άλλα το σχέδιό του συνολικά είναι αξιοπρεπέστατο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.