Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ
Σενάριο/Kείμενα:
Francisco Ibanez
Σχέδιο:
Francisco Ibanez
Εκδοτική:
OSCAR PRESS / ΠΑΠΑΧΡΥΣΑΝΘΟΥ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-1980
Εξώφυλλα:
31 + 32 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
31
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.0 x 28.5
Σελίδες:
50
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Mortadelo y Filemón (Bruguera, 1969)
Προέλευση:
Ισπανική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

AntSymfOscarPress_0001.jpg   AntSymfOscarPress_0002.jpg  AntSymfOscarPress_0003.jpg  AntSymfOscarPress_0004.jpg

Η πρώτη φορά που το ντουέτο των Αντιρίξ και Συμφωνίξ απέκτησε δικό του περιοδικό, πρέπει να ήτανε με την έκδοση της Oscar Press του Παπαχρυσάνθου, η οποία παρουσιάζεται εδώ.

Κάπου μεταξύ του '83 και του '84* πρέπει να ξεκίνησε αυτή η μηνιαία έκδοση η οποία δεν ήταν καθόλου πιστή στο ραντεβού της. Αντιθέτως ήταν αρκετά ακριβή για την εποχή της (50 δραχμές το τεύχος 10, 300 δραχμές τα τεύχη 30-31 του 1987 που παραθέτω εξώφυλλα) και πολύ κακή ποιοτικά (εκτύπωση, χαρτί, μετάφραση) ακόμα και σε σχέση με τα άλλα κόμικ σε σχήμα άλμπουμ της εποχής.

Δεν γνωρίζω πότε σταμάτησε, υπάρχει όμως και μεταγενέστερες εκδόσεις του τίτλου με άλλη επωνυμία της εκδοτικής, οπότε παραπάνω από 2 χρόνια δεν πρέπει να κράτησε.

*Καινούργιες ανασκαφές από τον crc και τον Ion τοποθετούν την έκδοση στον Απρίλιο του 1980.

 

Αντιρίξ & Συμφωνίξ Β' περίοδος - Αφιέρωμα ΕΔΩ.

Αντιρίξ & Συμφωνίξ Γ' περίοδος - Αφιέρωμα ΕΔΩ.

Αντιρίξ & Συμφωνίξ Δ' περίοδος - Αφιέρωμα ΕΔΩ.

Αντιρίξ & Συμφωνίξ Ε' περίοδος - Αφιέρωμα ΕΔΩ.

Αντιρίξ & Συμφωνίξ ΣΤ' περίοδος - Αφιέρωμα ΕΔΩ.

Αντιρίξ & Συμφωνίξ Ζ' περίοδος - Αφιέρωμα ΕΔΩ.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους crc, Ion, vaios, Anunaki, filip58, leonidio & constantinople.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειναι κριμα που αυτη η σειρα δεν ελαβε της αντιμετωπισης που της αξιζε. Δεν μιλαω για το αναγνωστικο κοινο, αλλα για τους εκδοτες της...

 

Ο Ibanez στην δεκαετια του 70 εγραψε φοβερες ιστοριες με το διδυμο της συμφορας. Τα εξωφυλλα που παραθετεις ειναι αν δεν κανω λαθος απο την εκδοση στα τελη της δεκαετιας του 90 που συμπεριληφθηκαν αρκετες κατωτερου επιπεδου ιστοριες.

 

Οταν αρχισε να κυκλοφορει το περιοδικο στις αρχες του 80 εγινα αμεσως fan και δεν εχανα τευχος. Ευτυχως εχω κρατησει στην συλλογη μου καμια δεκαπενταρια τευχη απο εκεινη την σειρα. Τωρα σε τη κατασταση ειναι, αυτο ειναι αλλη ιστορια. Αυτο που ανεφερες για την κακη ποιοτητα πραγματι ισχυει. Το περιοδικο απλα δεν αντεχε πολλα διαβασματα. Τα φυλλα ξεκολλουσαν, το περιοδικο τσαλακονωταν λες και ηταν φτιαγμενο απο τσιγαροχαρτο, και παει λεγοντας. Το χειροτερο ομως ηταν τα λαθη στην εκδοση και τη μεταφραση....

 

Ολα μου εχουν τυχει... Σελιδες μπερδεμενες, σελιδες αμεταφραστες, διαλογοι σε λαθος μπαλονακια, αδεια μπαλονακια, χρωματα μπερδεμενα... βασικα τα ειχαν κανει ***νι..

 

Και ειναι κριμα γιατι το χιουμορ της σειρας ηταν κορυφαιο..

 

Αγαπημενα τευχη:

 

-Στη δημοκρατια της Τυρρανιας

-Ο βασιλιας της μαφιας

-Το αγαλμα της ελευθεριας

-100 χρονια αυτοκινητο

-Η Μπουχλουμπου

-Οι βομβιστες

 

:thanks:

 

Ασχετο. Πως μπορω να στειλω thanks?? Εχω παρατηρησει το κουμπακι, αλλα δεν κανει τιποτα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Thanks το πατάς και δεν κάνει τίποτα ή το βλέπεις πως δεν έχει εικόνα;

 

Οσο αφορά το Αντιρίξ, ίσως να είναι και η πιό μπάχαλο-εκδόσεις που έχουν βγεί στην Ελλάδα. Τα τεύχη που αναφέρεις π.χ σαν αγαπημένα είναι από την μεταγενέστερη σειρά της Edimas, πάλι του ίδιου εκδότη και με νέα αρίθμηση, κάτι που το επανέλαβε κάμποσες φορές (νέα επωνυμία της εκδοτικής, νέο νούμερο 1)! Δεν είναι δύσκολο να μπερδευτεί κανείς το ποιά τεύχη από ποιά περίοδο του τίτλου έχει, μιάς και στα περισότερα δεν υπάρχει ημερομηνία, Είπαμε, μπάχαλο ! :confuse:

Θα συμφωνήσω ότι είναι κρίμα, μια από τις πιο σουρεαλιστικές σειρές όσο αφορά το χιούμορ της (αυτές οι μεταμορφώσεις! :D ) να έχει τέτοια αντιμετώπιση!

:beer:

Υ.Γ Τα εξώφυλλα είναι από την έκδοση που παρουσιάζω, δηλαδή του '80. Μήπως έχουν ξαναεκδοθεί κάποιες ιστορίες; Να κάτι που δεν έχω διαπιστώσει ώς τώρα, και πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη πληροφορία, αν μπορούσε να επιβεβαιωθεί. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ορίστε και λίγες πληροφορίες για την ισπανική ταινία Αντιρίξ & Συμφωνίξ του 2003. Μπορείτε να την βρείτε σε διάφορα DVD Club.

Μόνο ένα πρόβλημα στο όνομα. Το κανονικό/ισπανικό όνομα του κόμικ είναι Mortadelo y Filemón. Δε ξέρω με ποιό όνομα τιτλόφορείται το ελληνικό DVD. Ξέχασα... Το αλσχάιμερ αρχίζει και με κυριεύει...

 

http://www.imdb.com/title/tt0314121/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το κουμπι thanks δεν το βλεπω κανονικα, αλλα με το κοκκινο x δηλαδη σαν image που δεν υπαρχει. Οταν το παταω δεν γινεται τιποτα..

 

Τα τευχη που αναφερω ειναι απο την Oscar Press :thinking:

 

Η σειρα που εχω εχει σαν πρωτο τευχος το "Θ.Ι.Α Υπηρεσια Πληροφοριων" και δευτερο το "Στη δημοκρατια της Τυραννιας". Σ' αυτα μου λειπει η πρωτη εσωτερικη σελιδα που συνηθως γραφει την ημερομηνια, αλλα στο 4ο τευχος της σειρας που ειναι το "Η Ιστορια των Αντιριξ και Συμφωνιξ" η ημερομηνια ειναι 1980. Ολα αυτα τα τευχη εχουν τιμη 50 δρχ. Στα πρωτα αυτα τευχη που εχω τα λαθη δεν ειναι τοσα πολλα. Στα μεταγενεστερα τευχη τα κανανε σκ*τ*..

 

Δεν εχω σκανερ να παρει αλλιως θα τα τραβουσα ενα σκαναρισμα και θα τα ανεβαζα.

 

Παντως με ενδιαφερει η δουλεια του Ibanez και αναρωτιεμαι αν υπαρχουν οι κλασσικες του ιστοριες στο διαδικτυο στα αγγλικα.

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

το κουμπι thanks δεν το βλεπω κανονικα, αλλα με το κοκκινο x δηλαδη σαν image που δεν υπαρχει. Οταν το παταω δεν γινεται τιποτα..

Δοκίμασα το skin που χρησιμοποιείς, και βλέπω ότι το thanks δουλεύει, οπότε δεν είναι αυτό. Αν έχεις καθαρίσει τα cookies και παρόλα αυτά επιμένει το πρόβλημα, τότε κάτι άλλο θα φταίει και δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω. Έχει κάποιος άλλος έχει καταλάβει τι φταίει; :please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πω πω χαμός, παρέλαβα σήμερα 7 τεύχη Αντιρίξ και Συμφωνίξ της δεκαετίας '90 που είναι σε μεγάλο σχήμα και γράφουν εκδόσεις ΑΛΦΑ - ΜΙ. (όχι Oscar Press, αν και στην ουσία είναι η ίδια εταιρεία). Τι κάνουμε τώρα; Ξεχωριστό αφιέρωμα στη δεκαετία του '90; Είναι η τέταρτη σειρά Αντιρίξ που έχουμε (και η τρίτη χρονικά)!! :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έπεσες πάνω στην ώρα που έφτιαχνα το θέμα! :D συνάντηση μεγάλων μυαλών! :D

Αν γράφουν από 700 δραχμές και κάτω είναι EDIMAS/ΑΛΦΑ-ΜΙ. Αν είναι από 800 και πάνω είναι σκέτο ΑΛΦΑ-ΜΙ και πάει για την παρούσα χιλιετία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι από το 57 και πάνω (600 και 700 δρχ) αλλά δεν αναφέρουν πουθενά Edimas, μόνο ΑΛΦΑ-ΜΙ. Να τα βάλω λοιπόν στη νέα παρουσίαση; Επίσης, αυτά τα Edimas έχουν νομίζω ράχη; Τα δικά μου δεν έχουν (είναι με συρραπτικά), την καταργήσανε στην πορεία του τίτλου; :thinking:

 

Όντως, τα μεγάλα μυαλά συναντιούνται... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το ΑΛΦΑ-ΜΙ που έχω εγώ δεν έχει ράχη επίσης. Βάλτα εκεί τα εξώφυλλα. :D

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1939
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  14
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

καλα δεν εχω διαβάσει ποτέ,ε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7674
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6311 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

To #2 δρχ 50 από το Μάϊο 1980.

και το #15 Φεβρουάριος 1982

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έλα βρε αρχαιολόγε!! :D

 

Άρα η σειρά ξεκίνησε το 1980...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου αρέσει που στο τεύχος 30 του Μαίου του 1987 έγραφε έτος 5! Σβιιιιιιινννν! :hit::shit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  26
  • Reputation:   90
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

το κουμπι thanks δεν το βλεπω κανονικα, αλλα με το κοκκινο x δηλαδη σαν image που δεν υπαρχει. Οταν το παταω δεν γινεται τιποτα..

 

Τα τευχη που αναφερω ειναι απο την Oscar Press :thinking:

 

Η σειρα που εχω εχει σαν πρωτο τευχος το "Θ.Ι.Α Υπηρεσια Πληροφοριων" και δευτερο το "Στη δημοκρατια της Τυραννιας". Σ' αυτα μου λειπει η πρωτη εσωτερικη σελιδα που συνηθως γραφει την ημερομηνια, αλλα στο 4ο τευχος της σειρας που ειναι το "Η Ιστορια των Αντιριξ και Συμφωνιξ" η ημερομηνια ειναι 1980. Ολα αυτα τα τευχη εχουν τιμη 50 δρχ. Στα πρωτα αυτα τευχη που εχω τα λαθη δεν ειναι τοσα πολλα. Στα μεταγενεστερα τευχη τα κανανε σκατα..

 

Δεν εχω σκανερ να παρει αλλιως θα τα τραβουσα ενα σκαναρισμα και θα τα ανεβαζα.

 

Παντως με ενδιαφερει η δουλεια του Ibanez και αναρωτιεμαι αν υπαρχουν οι κλασσικες του ιστοριες στο διαδικτυο στα αγγλικα.

 

:beer::beer:

 

Δυστυχως δεν εχω βρει τιποτα στα αγγλικα :crying:

αλλα εχω κατεβασει ολη τη σειρα στα ισπανικα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4689
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5896 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω διαβάσει κάποια τεύχη.

Περίεργο χιούμορ και τέλειο αλαλούμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  937
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   35504
  • Achievement Points:  4403
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κατ'αρχάς να πω ότι έχω ρίξει τρελό γέλιο με τις περιπέτειες των 2 αυτών κυρίων. Ειδικά με την έκδοση αυτή της Oscar Press που είναι αρκετά προσεγμένη (σε αντίθεση με αυτήν της EDIMAS που έχει τα μαύρα της τα χάλια) έχω περάσει φοβερά. Χαρακτηριστικό αυτής της έκδοσης είναι ότι σε κάθε σελίδα υπάρχουν 6 σειρές από καρέ.

 

Τώρα, προκειμένου να διορθωθεί το αρχικό ποστ, εγγυημένα πλέον το 1ο τεύχος κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 1980.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  190
  • Reputation:   651
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κορυφαία σειρά τα Αντιρίξ και Συμφωνίξ. Έχω αρκέτα τεύχη αλλά δυστιχώς στα Ισπανικά. Κορυφαίο ένα (δεν ξέρω αν είχε βγει στην Ελλάδα) όπου αντιμετωπίζουν διάφορους σούπερ ήρωες (Spider-Man, Batman, Superman, Phantom κ.α) και φυσικά τα σπέσιαλ που έβγαιναν κατά καιρούς για Μουντιάλ, Euro και Ολυμπιακούς αγώνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πάντως κυκλοφορούσε γύρω στο 80 και κάτι.

Εγώ το πρώτο που είχα πάρει ήταν γύρω στο 83-85 και δεν ήταν το πρώτο τους τεύχος.

Ζορίστικα στην αρχή, αλλά όταν μπήκα στο νόημα τους, έγιναν από τα αγαπημένα μου.

Ποτέ όμως δεν μπόρεσα να κάνω συλογή με αυτά τα κόμιξ.

Μάλλον φταίνε όλοι οι παραπάνω λόγοι που λέτε κι εσείς....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12278
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5595 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΣΚΑΡ ΠΡΕΣΣ, (1980)

 

Η συγκεκριμένη περιοδική έκδοση άρχισε την κυκλοφορία της τον Απρίλιο του 1980, όπως πολύ ορθά αναφέρει ο GCF, με το τεύχος 1 και ολοκληρώθηκε το 1987 με το τεύχος 31.

Οι γκαφατζήδες πράκτορες με τα αστεία ‘’κατορθώματά΄’’ τους δημιουργούν μεν μια κωμική ατμόσφαιρα, αγχώνουν όμως τον αναγνώστη που αναγκάζεται να παρακολουθεί τους γρήγορους ρυθμούς εξέλιξης των απανωτών περιστατικών κάθε τεύχους.

Τραγική φιγούρα ο Αρχηγός της Μυστικής Οργάνωσης που τις περισσότερες φορές ξεσπούν επάνω του οι αποτυχίες των ανεκδιήγητων ‘’ηρώων’’.

Μέτρια απόδοση χρωμάτων σε χαρτί μέτριας ποιότητας. Ας είμαστε όμως ευχαριστημένοι για τη μεταφορά του κόμικ περιοδικού στη γλώσσα μας έστω και μ΄ αυτόν τον τρόπο.

Η συρραφή των σελίδων στη ράχη με τη χρήση κόλλας κρίνεται προτιμότερη από τη βιβλιοδεσία με σιδεράκια, που σκουριάζουν και αλλοιώνουν το χαρτί και σε περίπτωση φθοράς αποκαθίσταται με εύκολο τρόπο.

 

Vaios/1-2-2009

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   686
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι η σειρά ξεκίνησε τον Απρίλιο του 1980 και σαν περιεχόμενο είχε...πολύ γέλιο, αλλά σαν έκδοση πέρα από την μεγάλη συχνότητα κακέκτυπων (πχ το χρώμα έβγαινε έξω από εκεί που έπρεπε, η ράχη ξεκολλούσε κλπ) ήταν και πολύ ασταθής στην κυκλοφορία στην επαρχία και γι αυτό και δεν έχω συμπληρωμένη την πρώτη έκδοση της Oscar (στην συνέχεια με τις αλλαγές αριθμήσεων...έχασα την μπάλα και έχω διάφορα τεύχη διπλά, ενώ άλλα μου λείπουν). Σε κάποια άλλαζαν και τον τίτλο, πέρα από την αρίθμηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  27
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγαλη λατρεια και τρελλα της δεκαετιας του 80!

Σιγουρα αγορασα το 2ο τευχος "Στην Δημοκρατια της Τυρανιας" καπου μαιο η ιουνιο του 80,και το διαβασα μεσα σε λεωφορειο,και παρατριχα να με πεταγαν εξω απο τα γελια!!!

αγορασα ολα τα τευχη μεχρι το 31,αλλα με απογοητευσαν απο ενα σημειο,και σταματησα!

Οι νεες πανακριβες εκδοσεις με αφησαν αδιαφορο!

Δυστυχως η μεθοδος του δανεισμου σε "φιλους" με κατεστρεψε,κατι μια μετακομιση,με εγδυσε τελειως οχι μονο απο αυτα,αλλα και απο Κοκομπιλ,Αστεριξ,ΛοΥΚΥ-λΟΥΚ,Ιζνογκοοντ και οτι αλλο μαζεψα με κοπο!

 

1000 Ευχαριστω για τις αναμνησεις!

 

Αν υπαρχει περιπτωση να βρεθουν στο δικτυο,εστω και αγγλικα καποια τευχη απο τα πρωτα 12 της εποχης '80

και κυριως

Στην Δημοκρατια της Τυρανιας

Ολυμπιαδα της μοσχας

Μπουχλουμπου

Θα ειμαι ευγνομων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Σχετικά με τα τεύχη της Oscar Press, τα είχα σχεδόν όλα αν και μερικά επιβίωσαν από την παιδική μου ηλικία σε άθλια κατάσταση, χωρίς εξώφυλλο κλπ. Βρίσκονται σε μια κούτα θαμμένη στο υπόγειο και κάποια στιγμή θα τα ψάξω για να σκανάρω το εξώφυλλο του Νο.21 (Η ΕΛΑΣΤΙΝΗ) που σας λείπει και να δω αν έχω και το Νο.29. Θυμάμαι καλά ότι μικρός έψαχνα παντού, χωρίς επιτυχία, να βρω τα Νο.12 «ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΑΝΤΙΓΡΑΦΑ», Νο.13 Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΦΙΑΣ και Νο.14 ΤΟ ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ τα οποία είναι τα μόνα Αντιρίξ που δεν έχω διαβάσει ποτέ στα Ελληνικά.

Παραθέτω τη λίστα με τις αντιστοιχίες των ισπανικών τευχών σύμφωνα με όσα έγραψα στη σελίδα με την παρουσίαση της έκδοσης Edimas. Επίσης σημειώνω ποια τεύχη της Oscar Press επανεκδόθηκαν αργότερα στην πρώτη έκδοση της Edimas (1-84):

1. Θ.Ι.Α. ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ = Ισπανικό εκτός σειράς με πολλές ιστορίες: AGENCIA DE INFORMACION (επανέκδοση Edimas Νο.9 Θ.Ι.Α. ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ)
2. ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΤΥΡΑΝΙΑΣ = Νο.1 EL SULFATO ATOMICO (επανέκδοση Edimas Νο.13 ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΤΥΡΑΝΙΑΣ και Νο.83 ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΤΥΡΑΝΙΑΣ)
3. ΟΙ ΒΟΜΒΙΣΤΕΣ = Νο.38 LOS BOMBEROS (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
4. ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΗΣ ΜΟΣΧΑΣ = Νο.45 MOSCU 80 (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
5. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ = Ισπανικό εκτός σειράς με πολλές ιστορίες: LA HISTORIA DE MORTADELO Y FILEMON (επανέκδοση Edimas Νο.41 Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΙΞ, με νέα μετάφραση)
6. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ «ΜΠΟΜΠΑ» = Νο.13 OPERACION BOMBA (επανέκδοση Edimas Νο.44 ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ!!!, με νέα μετάφραση)
7. ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ = Νο.16 LOS MONSTRUOS (επανέκδοση Edimas Νο.10 ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ)
8. Η ΜΠΟΥΧΛΟΥΜΠΟΥ = Νο.7 LA MAQUINA DEL CAMBIAZO (χωρίς τίτλο στο εξώφυλλο, επανέκδοση Edimas Νο.40 Ο ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΣ!!, με νέα μετάφραση)
9. ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ = Νο.21 LOS CACHARROS MAJARETAS (επανέκδοση Edimas Νο.27 «ΚΑΘΕ ΔΟΚΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΔΟΚΙΜΗ», με νέα μετάφραση)
10. ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΕΒΟΥΝ = Νο.34 LOS SECUESTRADORES (επανέκδοση Edimas Νο.28 ΟΙ ΑΠΑΓΩΓΕΙΣ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΑΒΕΤΕ!, με νέα μετάφραση)
11. ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΚΑΛΤΣΩΣΟΥΜΕ = Νο.28 EL CASO DEL CALCETIN (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
12. «ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΑΝΤΙΓΡΑΦΑ» = Νο.39 LA MAQUINA DE COPIAR GENTE 39 (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
13. Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΦΙΑΣ = Νο.5 EL CASO DEL BACALAO (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
14. ΤΟ ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ = Νο.17 EL ELIXIR DE LA VIDA (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
15. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ.... ΦΑΓΑΜΕ = Νο.4 VALOR Y.... AL TORO (επανέκδοση Edimas Νο.17 ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ.... ΦΑΓΑΜΕ)
16. ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ = Νο.8 LA CAJA DE DIEZ CERROJOS (επανέκδοση Edimas Νο.18 ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ και Νο.80 ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ)
17. ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΛΚΗΣ = Νο.37 CONTRABANDO! (επανέκδοση Edimas Νο.14 ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΛΚΗΣ και Νο.84 ΤΟ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ)
18. Ο ΜΑΓΟΣ = Νο.9 MAGIN – “EL MAGO” (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
19. «ΟΙ ΑΤΣΙΔΕΣ» = Νο.36 LOS GAMBERROS (επανέκδοση Edimas Νο.11 «ΟΙ ΑΤΣΙΔΕΣ»)
20. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ = Νο.10 A LA CAZA DEL CUADRO! επανέκδοση Edimas Νο.19 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
21. Η ΕΛΑΣΤΙΝΗ = Νο.50 LA ELASTICINA (επανέκδοση Edimas Νο.66 Η ΕΦΕΥΡΕΣΗ «ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ», με νέα μετάφραση)
22. ΣΑΦΑΡΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ = Νο.3 SAFARI CALLEJERO (επανέκδοση Edimas Νο.12 ΣΑΦΑΡΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ και Νο.82 ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ)
23. «ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ» = Νο.6 CHAPEAU EL “ESMIRRIAU” (επανέκδοση Edimas Νο.3 ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ και Νο.78 ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ)
24. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ = Νο.31 LOS GUARDAESPALDAS (επανέκδοση Edimas Νο.15 ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΑΤΖΕΣΚΑ)
25. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ = Νο.15 EL OTRO “YO” DEL PROFESOR BACTERIO (επανέκδοση Edimas Νο.6 ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ και Νο.81 ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ)
26. Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ = Νο.26 CONCURSO-OPOSICION (επανέκδοση Edimas Νο.4 Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ). Είναι το μόνο τεύχος της Όσκαρ Πρεss που έχει λάθος εξώφυλλο. Η ιστορία στην οποία ανήκει αυτό το εξώφυλλο θα εκδοθεί αργότερα στο Νο.24 της EDIMAS.
27. 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ = Νο.69 EL COCHECITO LERE (επανέκδοση Edimas Νο.2 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και Νο.75 ΕΝΑΣ ΑΙΩΝΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ)
28. ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ = Νο.61 LA ESTATUA DE LA LIBERTAD 61 (επανέκδοση Edimas Νο.5 ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ και Νο.79 ΣΩΣΤΕ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΦΙΛΙΑΣ)
29. ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ = ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ Νο.53 με πολλές ιστορίες, ίσως δεν είναι του Ibanez (επανέκδοση Edimas Νο.7 ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ)
30. ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΠΠΟΤΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΟΤΕΣ = Νο.29 LA GALLINA DE LOS HUEVOS DE ORO (δεν επανεκδόθηκε από την Edimas)
31. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΟΥΜΕ = Νο.35 LOS MERCENARIOS (επανέκδοση Edimas Νο.8 ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ)
 

Για τη συνέχεια της έκδοσης των ΑΝΤΙΡΙΞ δείτε την ανάλογη λίστα που έγραψα για τις εκδόσεις EDIMAS/ΑΛΦΑ ΜΙ:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=4282&do=findComment&comment=135347

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  11437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  27
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για αυτο το κατατοπιστικο αρθρο!

 

εΠΙΒΑΙΒΕΩΝΩ μια και το εχω σκαναρισμενο,οτι το τευχος 29 Α ΠΕΡΙΟΔΟΥ ειναι το ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ!

θΑ ΣΕ Παρακαλουσα αν ειναι δυνατον,και μια αναφορα στην Β ΠΕΡΙΟΔΟ οπου τα διπ[λα και τριπλα ειναι χαμος!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Πλήρη ανάλυση για τα 84 τεύχη της Β Περίοδου (1993-1999) θα βρεις εδώ:

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=4282

 

Πλήρη ανάλυση για τα 24 τεύχη της Γ Περίοδου (2000-2001) και τα 14 της Δ Περιόδου (2002-2003) θα βρεις εδώ:

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=3478

 

Σε παρακαλώ να ανεβάσεις τα εξώφυλλα του 29 και 21 (η Ελαστίνη) της Α Περιόδου στην ίδια ανάλυση που έχουν τα άλλα της ακόλουθης σελίδας για να τα ολοκληρώσουμε:

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?autocom=covers&cov_id=191

 

Επίσης αν μπορείς να βοηθήσεις στα κενά που έχουμε στη Γ και Δ περίοδο...

 

Χαιρετισμούς,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  27
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απιστευτη δουλεια Δημητρη! :clap2::best:

 

Εστειλα κατι να ασχοληθεις!Και ελπιζω να τελειοπηθει το θεμα με τα εξωφυλλα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Απιστευτη δουλεια Δημητρη! :clap2::best:

 

Εστειλα κατι να ασχοληθεις!Και ελπιζω να τελειοπηθει το θεμα με τα εξωφυλλα!

 

Ο φίλος nzvion μου έστειλε τα δύο τελευταία εξώφυλλα που λείπουν από τη σελίδα των εξωφύλλων, και τα παραθέτω στο παρόν post. Έχει όμως βάλει τα αρχικά του στο κάτω μέρος των εξωφύλλων. Ελπίζω αυτό να μην αποτελεί πρόβλημα και να προστεθούν τα εξώφυλλα για να ολοκληρωθεί η σελίδα της 1ης έκδοσης Αντιρίξ. Αν όμως αυτό αποτελεί πρόβλημα, φίλε nvzion στείλε μου σε παρακαλώ τα εξώφυλλα και χωρίς τα αρχικά σου. Don't worry, στο παρόν post φαίνεται ότι εσύ έκανες το σκανάρισμα! :best:

 

post-11736-1274390951,19_thumb.jpg post-11736-1274390959,62_thumb.jpg

 

Χαιρετισμούς,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   686
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Ο φίλος nzvion μου έστειλε τα δύο τελευταία εξώφυλλα που λείπουν από τη σελίδα των εξωφύλλων, και τα παραθέτω στο παρόν post. Έχει όμως βάλει τα αρχικά του στο κάτω μέρος των εξωφύλλων. Ελπίζω αυτό να μην αποτελεί πρόβλημα και να προστεθούν τα εξώφυλλα για να ολοκληρωθεί η σελίδα της 1ης έκδοσης Αντιρίξ. Αν όμως αυτό αποτελεί πρόβλημα, φίλε nvzion στείλε μου σε παρακαλώ τα εξώφυλλα και χωρίς τα αρχικά σου. Don't worry, στο παρόν post φαίνεται ότι εσύ έκανες το σκανάρισμα! :best:

 

post-11736-1274390951,19_thumb.jpg post-11736-1274390959,62_thumb.jpg

 

Χαιρετισμούς,

Δημήτρης

 

Αυτα ειναι και τα 2 που μου λειπουν απο την έκδοση Oscar Press! (+αλλο ενα που ειναι σε πολύ μέτρια κατάσταση)

Βεβαια το εξωφυλλο του Ελαστινη ειναι ίδιο με το 8 της νεότερης εκδοσης Edimas που εχει τον εντελώς ασχετο τιτλο "Ολα για την σωτηρία της γιαγιάς" ενω το πρωτότυπο ισπανικό είναι οι "Μισθοφόροι"! Πρόκειται για το ίδιο ή απλά εβαλαν το ίδιο εξωφυλλο αλλα ειναι άλλη ιστορία;

Τα αγοράζω αυτά τα 2 αν πωλούνται ή τα ανταλλάσσω με κάποια ανταλλάξιμα που έχω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54925
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

Δες τους καταλόγους που έχω κάνει για την απάντηση! For your convenience:

 

Oscar Press:

21. Η ΕΛΑΣΤΙΝΗ = Νο.50 LA ELASTICINA (επανέκδοση Edimas Νο.66 Η ΕΦΕΥΡΕΣΗ «ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ», με νέα μετάφραση)

 

Edimas:

8. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ (8/93) = Νο.35 LOS MERCENARIOS (περιέχει την ιστορία του Oscar Press Νο.31 ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΟΥΜΕ, έχοντας τον τίτλο του Oscar Press No.24 ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ και το εξώφυλλο του Oscar Press No.21 Η ΕΛΑΣΤΙΝΗ)

66. Η ΕΦΕΥΡΕΣΗ «ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ» (6/98) = Νo.50 LA ELASTICINA (Oscar Press 21 Η ΕΛΑΣΤΙΝΗ με νέα μεταφραση και άσχετο εξώφυλλο. Το κανονικό εξώφυλλο της ιστορίας είναι στο Edimas No.8)

 

Άντε, όλα στο χέρι τα θέλετε!!! ;)

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  113
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το εξωφυλλο του τευχους 21 Ετος 3ο-Αυγουστος 1984-τιμη 150

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.