Μετάβαση στο περιεχόμενο

1st AthensCon [ 14 - 15/11/2015 @ Tae Kwon Do ]


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ πάντως Συμφωνώ με τον Μάκη,ενα τέτοιο κον θέλει και παρουσια μοντέλων!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 659
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ πάντως Συμφωνώ με τον Μάκη,ενα τέτοιο κον θέλει και παρουσια μοντέλων!

 

Αν αναφέρεσαι σε μοντελισμό, Revell-Italleri κλπ, το σκέφτηκα και εγώ.

 

Αν αναφέρεσαι σε άλλα μοντέλα..... ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το βιντεο της πολυ καλής ομιλιας απο την Μυρτω Τσελεντη στο AthensCon "η ιστορια των manga σε 30 λεπτα" υπάρχει εδω :beer:

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95146
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42


  • Member ID:  3780
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Να κάνω μια παρένθεση-διόρθωση, το κοινό που ασχολείται ενεργά με την αμερικάνικη αγορά είναι αναλογικά μεταξύ του 1/3 με 1/2του συνολικού, ίσως και παραπάνω, αλλά δεν ψωνίζει ούτε από φόρουμς/γκρουπς ελληνικά ούτε φυσικά από το Μοναστηράκι.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ίσως κάποτε. Τώρα είναι αισιόδοξα νούμερα. :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3780
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Η αναλογία δεν έχει αλλάξει, ασχέτως του ποσού που δαπανάται για αγορές.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συνεχίζω να θεωρώ αισιόδοξες τις εκτιμήσεις σου. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και εγω τις θεωρω αισιοδοξες αλλα θα ηθελα ο MrK να μας πει απο που αντλει τα στοιχεια του γιατι μπορει να κανω και λαθος.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3780
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Από μαγαζιά, εκδοτικούς, συλλέκτες, ομάδες, δημιουργούς κλπκλπ τα τελευταία 15 χρόνια. Και νούμερα δεν ανέφερα ακόμα. Γενικά οι στατιστικές συγκρίσεις από τα νούμερα πωλήσεων σε ένα μέσον όρο αυτή την αναλογία συλλεκτών βγάζουν.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αν εχεις νουμερα και στατιστικες, παω πασο. Εγω δεν εχω στη διαθεση μου τετοια στοιχεια και οι αποψεις μου βασιζονται κυριως στο γεγονος οτι δεν βλεπω να υπαρχει ζωηρη δευτερογενης αγορα (μεταχειρισμενα δηλαδη) ξενογλωσσων κομικς. Σκεφτομαι, δηλαδη, οτι αν υπαρχει ενας ικανος αριθμος ανθρωπων που αγοραζουν ξενογλωσσα, θα υπαρχει αντιστοιχα και ενας αριθμος εξ αυτων που θα πουλανε. Και ιντερνετικα δεν βλεπω πανω 10 με 20 ατομα. Ετσι προσεγγιζω εγω το θεμα.

 

Ενδιαφερομαι,παντως, παρα πολυ να μου πεις συγκεκριμενα στοιχεια και πηγες, αν βεβαιως θελεις και μπορεις.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

χωρίς παρεξήγηση :beer:.... εσύ είπες πως ούτε στο κον βρήκες μεγάλη ποικιλία από κομικς.  

τώρα λες πως δεν υπάρχουν ούτε κομιξάδες επειδή δεν πουλάνε μεταχειρισμένα; 

 

 

 

Αν εχεις νουμερα και στατιστικες, παω πασο. Εγω δεν εχω στη διαθεση μου τετοια στοιχεια και οι αποψεις μου βασιζονται κυριως στο γεγονος οτι δεν βλεπω να υπαρχει ζωηρη δευτερογενης αγορα (μεταχειρισμενα δηλαδη) ξενογλωσσων κομικς. Σκεφτομαι, δηλαδη, οτι αν υπαρχει ενας ικανος αριθμος ανθρωπων που αγοραζουν ξενογλωσσα, θα υπαρχει αντιστοιχα και ενας αριθμος εξ αυτων που θα πουλανε. Και ιντερνετικα δεν βλεπω πανω 10 με 20 ατομα. Ετσι προσεγγιζω εγω το θεμα.

Ενδιαφερομαι,παντως, παρα πολυ να μου πεις συγκεκριμενα στοιχεια και πηγες, αν βεβαιως θελεις και μπορεις.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3780
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ναι, γιατί οι συλλέκτες των αμερικάνικων δεν έχουν κάποιο σημείο αναφοράς όπως η Λέσχη για παράδειγμα, υπάρχει μικρότερη ανάγκη εφόσον τα ψώνια σε back issues γίνονται από ebay ή γνωστά αμερικάνικα sites-αποθήκες, είτε μεταξύ μας με γνωριμίες από μαγαζιά, είτε μέσω μαγαζιών κλπ. Προσωπικά μόνο 2 φορές έχω αγοράσει από γκρουπ ελληνικό, γιατί είτε είναι πολύ ακριβά είτε δεν έχει κάτι που θέλω, είτε είναι κυρίως TPBs.

 

Τώρα για συγκεκριμένα νούμερα από πηγές, τί να σου πω, δύσκολο, ξεκίνα να ρωτάς τα μαγαζιά και τουσ ίδιους τους συλλέκτες, ή διάβασε όλα τα Market Watch στο comicdom απ το 2004, κάπου ενδιάμεσα έγραφα και νούμερα, αλλά τρέχα γύρευε πόυ και πότε :P

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από μαγαζιά, εκδοτικούς, συλλέκτες, ομάδες, δημιουργούς κλπκλπ τα τελευταία 15 χρόνια. Και νούμερα δεν ανέφερα ακόμα. Γενικά οι στατιστικές συγκρίσεις από τα νούμερα πωλήσεων σε ένα μέσον όρο αυτή την αναλογία συλλεκτών βγάζουν.

 

Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχω προσεγγίσει με διάφορους τρόπους και εγώ εδώ και 30 χρόνια. Και τα δικά μου συμπεράσματα είναι εντελώς διαφορετικά. Δεν ξέρω τι στατιστικές συγκρίσεις έχεις, αλλά μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να φανταστώ πως είναι δόκιμες για το σύνολο των δραστηριοτήτων στην Ελληνική επικράτεια και το σύνολο των προτιμήσεων και άρα, να μπορεί να διεξάγει κανείς ασφαλή συμπεράσματα για την εν κρίση κατάσταση που βιώνουμε τα τελευταία 7 χρόνια. Για αυτό στην τελική, όλα είναι απλές εκτιμήσεις. Ίσως κάποιοι έχουμε περισσότερες παραμέτρους υπόψη και γνωρίζουμε πέντε πράγματα παραπάνω, αλλά και πάλι μόνο εκτιμήσεις μπορούμε να κάνουμε.   :) Και συνεχίζω να σε θεωρώ αισιόδοξο, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

χωρίς παρεξήγηση :beer:.... εσύ είπες πως ούτε στο κον βρήκες μεγάλη ποικιλία από κομικς.  

τώρα λες πως δεν υπάρχουν ούτε κομιξάδες επειδή δεν πουλάνε μεταχειρισμένα;

 

Πρωτον, δεν λεω τιποτα. Σκεφτομαι, φανταζομαι, θεωρω, προσεγγιζω. Δεν εχω στοιχεια και σαν αποτελεσμα δεν θεωρω τιποτα δεδομενο, ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν οτι ειμαι αυθεντια. Ειμαι πολυ προσεκτικος στις λεξεις που χρησιμοποιω και δεν θα διστασω να αναιρεσω κατι που εγραψα/σκεφτηκα αν καποιος μου αποδειξει οτι κανω λαθος.

 

Δευτερον, δεν διαβασες καλα την κουβεντα μου με τον MrK. Δεν μιλαμε για κομιξαδες, γενικα. Μιλαμε για αναγνωστες/συλλεκτες ξενογλωσσων κομιξ. Και κρινω οτι η δευτερογενης αγορα ειναι ενα σημαντικο στοιχειο.

 

Τριτον, και οσον αφορα την ποικιλια στο con, στην βολτα μου την Κυριακη απο τις 09.30 εως τις 14.00 ειδα ελαχιστα Humanoids, πολυ λιγα Oni-Press, ελαχιστα Valiant, καθολου Cinebook ( BD δηλαδη στα αγγλικα ), ελαχιστα Boom Studios και αλλες Indie εκδοσεις και γενικοτερα, σχεδον καθολου HCs και μετρημενα στα δαχτυλα Omnibus και γενικα ακριβες εκδοσεις. Αυτο για εμενα σημαινει οτι δεν εχει ποικιλια. Για εμενα παντα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ναι, γιατί οι συλλέκτες των αμερικάνικων δεν έχουν κάποιο σημείο αναφοράς όπως η Λέσχη για παράδειγμα, υπάρχει μικρότερη ανάγκη εφόσον τα ψώνια σε back issues γίνονται από ebay ή γνωστά αμερικάνικα sites-αποθήκες, είτε μεταξύ μας με γνωριμίες από μαγαζιά, είτε μέσω μαγαζιών κλπ. Προσωπικά μόνο 2 φορές έχω αγοράσει από γκρουπ ελληνικό, γιατί είτε είναι πολύ ακριβά είτε δεν έχει κάτι που θέλω, είτε είναι κυρίως TPBs.

 

Τώρα για συγκεκριμένα νούμερα από πηγές, τί να σου πω, δύσκολο, ξεκίνα να ρωτάς τα μαγαζιά και τουσ ίδιους τους συλλέκτες, ή διάβασε όλα τα Market Watch στο comicdom απ το 2004, κάπου ενδιάμεσα έγραφα και νούμερα, αλλά τρέχα γύρευε πόυ και πότε :P

Οπως λεει και ο GreekComicFan, η δικη μου ενασχοληση και οι δικες μου βολτες στα μαγαζια μου εχουν δειξει κατι διαφορετικο. Σιγουρα δεν ασχολουμαι 15 χρονια, ποσο μαλλον 30, αλλα η δικη μου εμπειρια μου εχει δειξει μαγαζια να γεμιζουν την ημερα που φτανει η Diamond και τις υπολοιπες ημερες να βλεπω τους ιδιους 5-10 ανθρωπους.

 

Συμπερασματικα, απο τη στιγμη που και εσυ παραδεχεσαι οτι δεν εχεις συγκεκριμενα νουμερα και στατιστικες, πιστευω οτι μονο να προσεγγισουμε μπορουμε το θεμα ολοι μας, χωρις κανενας να μπορει να ειναι απολυτα βεβαιος για τιποτα.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πρωτον, δεν λεω τιποτα. Σκεφτομαι, φανταζομαι, θεωρω, προσεγγιζω. Δεν εχω στοιχεια και σαν αποτελεσμα δεν θεωρω τιποτα δεδομενο, ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν οτι ειμαι αυθεντια. Ειμαι πολυ προσεκτικος στις λεξεις που χρησιμοποιω και δεν θα διστασω να αναιρεσω κατι που εγραψα/σκεφτηκα αν καποιος μου αποδειξει οτι κανω λαθος.

 

Δευτερον, δεν διαβασες καλα την κουβεντα μου με τον MrK. Δεν μιλαμε για κομιξαδες, γενικα. Μιλαμε για αναγνωστες/συλλεκτες ξενογλωσσων κομιξ. Και κρινω οτι η δευτερογενης αγορα ειναι ενα σημαντικο στοιχειο.

 

Τριτον, και οσον αφορα την ποικιλια στο con, στην βολτα μου την Κυριακη απο τις 09.30 εως τις 14.00 ειδα ελαχιστα Humanoids, πολυ λιγα Oni-Press, ελαχιστα Valiant, καθολου Cinebook ( BD δηλαδη στα αγγλικα ), ελαχιστα Boom Studios και αλλες Indie εκδοσεις και γενικοτερα, σχεδον καθολου HCs και μετρημενα στα δαχτυλα Omnibus και γενικα ακριβες εκδοσεις. Αυτο για εμενα σημαινει οτι δεν εχει ποικιλια. Για εμενα παντα.

 

 

Αφού μόνο εγώ κι εσύ, άντε και ο jimtsel να πούμε αγοράζουμε OMNIBUS, πως ακριβώς ήθελες να δεις ποικιλία; Για εμάς τους τρεις;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Off topic κουβέντα, αλλά ενδιαφέρουσα. Τείνω να συμφωνήσω με τον MrK, όχι έχοντας συγκεκριμένα στοιχεία, περισσότερο από προσωπική εμπειρία και, ας μου επιτραπεί ο όρος, διαίσθηση. Ξεκινώντας να αγοράζω ξένα κόμικς απο το 1987 περίπου, ακολούθησα λίγο πολύ την πορεία του εν Αθήναις συλλέκτη. Περίπτερα Πανεπιστημίου, Κολωνάκι, Κηφισιά κλπ, για να περάσω μετά Solaris και στα άλλα μαγαζιά. Με την ανάπτυξη του ίντερνετ, εγκατέλειψα την εγχώρια αγορά. Τόσο την πρωτογενή, οσο και την δευτερογενή. Ο λόγος απλός. Τα κόμικς μου έρχονταν πολυ φθηνότερα απο το εξωτερικό. Ebay, Amazon, Bookdepo κλπ.

Προφανώς δεν ήμουν εγώ ο μάγκας της φυλής που είχα επιλέξει να κάνω κάτι τέτοιο. Θεωρώ οτι ένα μεγάλο κομμάτι συλλεκτών έκανε το ίδιο.

 

Όπως ειναι εύκολα κατανοητό, η τακτική αυτή είναι "μοναχική" και δεν μπορεί να καταγραφεί οπως οι επισκέψεις σε ενα μαγαζί ή σε ενα συνέδριο. Μονο μέσα απο συζητήσεις με άλλους συλλέκτες μπορεί κάποιος να πάρει μια γενική ιδέα της αγοραστικής τάσης.

 

Παρ ολα αυτά τα τελευταία ένα δυο χρόνια, κυρίως λόγω αύξησης μεταφορικών σε ebay, Amazon και αλλαγής στο Bookdepo εχω στραφεί πάλι στην Ελληνική αγορά μιας και έχει γίνει πιο ελκυστική στο κόστος της. Πάλι αυθαίρετα θεωρώ οτι το ίδιο έχει κάνει ή πρόκειται να κάνει και μεγάλο κομμάτι αυτών που αγόραζαν απο εξωτερικό μιας και ειναι μια βασική καταναλωτική συμπεριφορά αυτή.

Θεωρώ ότι τώρα θα δούμε πόσοι πραγματικά "είμαστε".

 

Just my 2c στο θέμα. :beer:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αφού μόνο εγώ κι εσύ, άντε και ο jimtsel να πούμε αγοράζουμε OMNIBUS, πως ακριβώς ήθελες να δεις ποικιλία; Για εμάς τους τρεις;

 

Δεν αναφέρθηκα μόνο σε Omnibus, αλλά και σε HCs γενικότερα αλλά και σε εταιρίες πλην των 2 μεγάλων, των θυγατρικών τους και της Image που ανεβαίνει τα τελευταία χρόνια.

Από την άλλη, αν πραγματικά μόνο 2-3 άτομα ενδιαφερόμαστε για μεγάλες συλλογικές εκδόσεις, αυτό τότε πιστεύω πως είναι ενδεικτικό για την αγορά ξενόγλωσσου κομικ στην Ελλάδα. 

 

Off topic κουβέντα, αλλά ενδιαφέρουσα. Τείνω να συμφωνήσω με τον MrK, όχι έχοντας συγκεκριμένα στοιχεία, περισσότερο από προσωπική εμπειρία και, ας μου επιτραπεί ο όρος, διαίσθηση. Ξεκινώντας να αγοράζω ξένα κόμικς απο το 1987 περίπου, ακολούθησα λίγο πολύ την πορεία του εν Αθήναις συλλέκτη. Περίπτερα Πανεπιστημίου, Κολωνάκι, Κηφισιά κλπ, για να περάσω μετά Solaris και στα άλλα μαγαζιά. Με την ανάπτυξη του ίντερνετ, εγκατέλειψα την εγχώρια αγορά. Τόσο την πρωτογενή, οσο και την δευτερογενή. Ο λόγος απλός. Τα κόμικς μου έρχονταν πολυ φθηνότερα απο το εξωτερικό. Ebay, Amazon, Bookdepo κλπ.

Προφανώς δεν ήμουν εγώ ο μάγκας της φυλής που είχα επιλέξει να κάνω κάτι τέτοιο. Θεωρώ οτι ένα μεγάλο κομμάτι συλλεκτών έκανε το ίδιο.

 

Όπως ειναι εύκολα κατανοητό, η τακτική αυτή είναι "μοναχική" και δεν μπορεί να καταγραφεί οπως οι επισκέψεις σε ενα μαγαζί ή σε ενα συνέδριο. Μονο μέσα απο συζητήσεις με άλλους συλλέκτες μπορεί κάποιος να πάρει μια γενική ιδέα της αγοραστικής τάσης.

 

Παρ ολα αυτά τα τελευταία ένα δυο χρόνια, κυρίως λόγω αύξησης μεταφορικών σε ebay, Amazon και αλλαγής στο Bookdepo εχω στραφεί πάλι στην Ελληνική αγορά μιας και έχει γίνει πιο ελκυστική στο κόστος της. Πάλι αυθαίρετα θεωρώ οτι το ίδιο έχει κάνει ή πρόκειται να κάνει και μεγάλο κομμάτι αυτών που αγόραζαν απο εξωτερικό μιας και ειναι μια βασική καταναλωτική συμπεριφορά αυτή.

Θεωρώ ότι τώρα θα δούμε πόσοι πραγματικά "είμαστε".

 

Just my 2c στο θέμα. :beer:

 

Για την πρωτογενή αγορά θα συμφωνήσω, ήταν λογικό όλοι να αγοράζουμε από το εξωτερικό, αν και, όπως λες, τα τελευταία χρόνια αυτό έχει περιοριστεί πολύ. Για την δευτερογενή όμως αγορά, για τις πωλήσεις δηλαδή; Που πιστεύεις ότι πουλάνε οι Έλληνες; Εκτός από ebay, δεν μπορώ να σκεφτώ κάπου αλλού.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Γιάννη πλέον ναι. Πουλάνε και οι Έλληνες. Άλλος γιατί έχει αναγκη τα χρήματα, άλλος γιατί άλλαξαν τα γούστα του, άλλος γιατί δεν έχει πια χώρο. Ο καθένας για τους δικους του λόγους.

 

Πουλάς εσυ ο ίδιος. :) Και επειδή όπως έγραψα πιο πάνω οι Έλληνες αγοραστές θεωρώ πως στρέφονται στην ελληνική αγορά, σίγουρα θα βρεθούν και πωλητές. Μπορεί αυτη τη στιγμή η δευτερογενής αγορά να είναι σε διαμόρφωση, αλλα ευκαιρίες καλές πάντα υπάρχουν.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Γιάννη πλέον ναι. Πουλάνε και οι Έλληνες. Άλλος γιατί έχει αναγκη τα χρήματα, άλλος γιατί άλλαξαν τα γούστα του, άλλος γιατί δεν έχει πια χώρο. Ο καθένας για τους δικους του λόγους.

 

Πουλάς εσυ ο ίδιος. :) Και επειδή όπως έγραψα πιο πάνω οι Έλληνες αγοραστές θεωρώ πως στρέφονται στην ελληνική αγορά, σίγουρα θα βρεθούν και πωλητές. Μπορεί αυτη τη στιγμή η δευτερογενής αγορά να είναι σε διαμόρφωση, αλλα ευκαιρίες καλές πάντα υπάρχουν.

 

Το ερώτημα τότε είναι το που τα πουλάνε. Από όσο ξέρω, κίνηση υπάρχει εδώ και στο γνωστό γκρουπ στο FB. Στις 20 αγγελίες όμως που βλέπω, οι 19 είναι για ελληνικά κομικς. Εκτός αν υπάρχει και κάποιο άλλο μέρος (ιντερνετικό) το οποίο αγνοώ εγώ. Και που θα ήθελα πολύ να το μάθω!!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Α τώρα είναι σα να ρωτάς τον ψαρά να σου πει που βγάζει τα καλά τα ψάρια. Ξέρεις οτι straight απάντηση δε θα πάρεις πότε. Να ξέρεις οι καλύτερες αγορές γίνονται με προσωπικές σχέσεις. Κυκλοφορείς στα μαγαζιά, στα συνέδρια, αγοράζεις σταθερά απο κάποιους ανθρώπους. Χτίζεις επαφές, οπότε θα έχεις και διαφορετική αντιμετώπιση απο το General Population που λένε και στο χωριό μου.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι και η δική σου "συμπεριφορά" σαν πωλητής. Η αγορά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρή. Στο λέω καλοπροαιρετα και δεν θελω να μου παρεξηγηθεις. Εντάξει? Όταν σαν πωλητής πουλάς ακριβά δε θα σε προσεγγίσει κανείς να σου προσφέρει κατι φθηνά. Όπως λέμε φερσου οπως θες να σου φερθούν, αντίστοιχα θα σου έλεγα πουλά όπως θες να αγοράζεις. Ή απλά μην πουλάς.

Αυτά τα ολίγα χωρίς καμία επαναλαμβάνω κακή προδιάθεση. :beer:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

my 2c σε κάτι που μου χτύπησε στο μάτι και ίσως να μην έχει μεγάλη σχέση με τη συζήτηση :)

 

Η δευτερογενής αγορά των ξένων δε νομίζω ότι μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα/στοιχείο ανάλυσης για το πόσοι έχουν τέτοια. Στα Ελληνικά μεταχειρισμένα, τα πιο δύσκολα κομμάτια είναι τα prestige. Δύσκολα θα βρεις έναν Bilal λχ. Ακόμα πιο δύσκολα θα βρεις οτιδήποτε σκληρόδετο. Εν αντιθέσει, οτιδήποτε μοιάζει ευτελές βρίσκεται πολύ πιο εύκολα. Υπό αυτό το πρίσμα φαντάζομαι ότι κάτι εφάμιλλο θα συμβαίνει με εκδόσεις τύπου Omnibus. Τα ξένα που θα χαρακτηρίζονταν ευτελή δεν είναι και τόσα πολλά. Ένα τευχάκι Marvel σοβαρής συλλεκτικής αξίας φαντάζομαι ότι θα εξαφανιστεί αστραπιαία εάν είναι σε καλή τιμή και εάν περάσει από τα χέρια κάποιου που δεν γνωρίζει (ένας κληρονόμος λχ) είμαι σίγουρος ότι θα ταλαιπωρηθεί και θα φτάσει εν ριπή οφθαλμού μη εμπορεύσιμη κατάσταση :) (και γενικώς φαντάζομαι ότι η πλειονότητα θα θεωρήσει πιο εύκολα ευτελές ένα Μπλεκ απ'ότι οιοδήποτε ξένο).

 

Εάν κατάλαβα τη συζήτηση :) διότι έχω χαθεί σχετικά με το πως ξεκίνησε :)

 

:cheers5:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Α τώρα είναι σα να ρωτάς τον ψαρά να σου πει που βγάζει τα καλά τα ψάρια. Ξέρεις οτι straight απάντηση δε θα πάρεις πότε. Να ξέρεις οι καλύτερες αγορές γίνονται με προσωπικές σχέσεις. Κυκλοφορείς στα μαγαζιά, στα συνέδρια, αγοράζεις σταθερά απο κάποιους ανθρώπους. Χτίζεις επαφές, οπότε θα έχεις και διαφορετική αντιμετώπιση απο το General Population που λένε και στο χωριό μου.

 

Κοίτα, εγώ δεν έχω μπει ποτέ σε αυτή την διαδικασία του ανταγωνισμού ή του "λαβρακίου". Δεν το παίζω υπεράνω, απλά δεν έχει τύχει ή/και δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω. 

 

Επίσης πολύ σημαντικό είναι και η δική σου "συμπεριφορά" σαν πωλητής. Η αγορά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρή. Στο λέω καλοπροαιρετα και δεν θελω να μου παρεξηγηθεις. Εντάξει? Όταν σαν πωλητής πουλάς ακριβά δε θα σε προσεγγίσει κανείς να σου προσφέρει κατι φθηνά. Όπως λέμε φερσου οπως θες να σου φερθούν, αντίστοιχα θα σου έλεγα πουλά όπως θες να αγοράζεις. Ή απλά μην πουλάς.

Αυτά τα ολίγα χωρίς καμία επαναλαμβάνω κακή προδιάθεση. :beer:

 

Εδώ ανοίγεις μέγααααλη κουβέντα. Με λίγα λόγια, το τι είναι ο κάθε πωλητής πιστεύω ότι εναπόκειται στην (υποκειμενική συνήθως) κρίση του αγοράστη. Και εξηγώ. Μου έχει τύχει να μου λένε ότι ο τάδε πωλητής είναι πανάκριβος και εγώ να τον βρίσκω φτηνό. Εγώ που έχω πουλήσει σε καμια 10αριά άτομα, μου είπαν ότι είμαι πολύ φτηνός. Γιατί όμως. Γιατί πούλαγα Ελληνικά τα οποία δεν με ενδιαφέρουν πλέον. Έτσι τεύχη που πουλιόντουσαν 3-5 ευρώ, εγώ τα πούλαγα 1 ευρώ. Δηλαδή, τα σκότωνα. Τα ξένα όμως που πουλάω δεν τα σκοτώνω. Τα πουλάω πιο φτηνά από οποιοδήποτε ιντερνετικό μαγαζί, χωρίς να υπολογίσω τα μεταφορικά. Αλλά τα πουλάω, δεν τα σκοτώνω. Για αυτές λοιπόν τις τιμές των ξένων, με έχουν πει ακριβό. Παρόλο που είμαι σίγουρος ότι φτηνότερα δεν μπορούν να τα βρουν πουθενά, στην κατάσταση ΝΜ που τα πουλάω εγώ. Δεν πρόκειται ποτέ να βγάλεις άκρη. 

 

Και μην αγχώνεσαι, δεν πρόκειται να παρεξηγηθώ. Φαίνεται ο άνθρωπος που έχει καλή προδιάθεση, ακόμα και από τα γραπτά του!  :up:  :up: 

Επεξεργασία από jpentz
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το να διαβάζεις αυτό το Thread καταντάει μαρτύριο για κάποιον που ζει στην επαρχία και δεν έχει τη δυνατότητα να είναι εκεί. Μια υπογραφή της Τζίκε τι καλά που θα ήταν να την είχα στο γραφείο μου. Όμως καμιά φορά ο Αη - Βασίλης μεταμφιέζεται σε ένα 20 χρόνια μικρότερο διαδικτυακό φίλο, στέκεται στην ουρά, πάει στο ταχυδρομείο και σου στέλνει  σπίτι σου αυτό που ήθελες.

 

Άγγελε (Angel.tze) είσαι υπέροχος! Σε ευχαριστώ. :respect:  :respect:  :respect:  

post-2322-0-87148600-1448539929_thumb.jpg

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 31
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:respect: @ Angel.tze

 

:cheers5:

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ο Αη Βαςιλης δεν ειμαι. :P Στην ουρά θα στεκόμουν ετσι κι αλλιως. :P Στο ταχυδρομείο πήγε η θεία μου που ειχε να ταχυδρομήσει κι αλλα πράγματα. :P Ποιος ο λόγος για επαινους; :P

 

 

Πολυ ωραιο κορνιζαρισμα, δεν φαινεται το τσαλάκωμα που εκανα πανω πανω. :P

 

  • Like 29
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μετράει η κίνηση Άγγελε. Αυτό είναι που μετράει!!!! Και το να δίνεις κάτι που ο άλλος δεν θα μπορούσε αλλιώς; να το έχει.  :yahoo:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αφού μόνο εγώ κι εσύ, άντε και ο jimtsel να πούμε αγοράζουμε OMNIBUS, πως ακριβώς ήθελες να δεις ποικιλία; Για εμάς τους τρεις;

E νομιζω οτι υπερβαλεις, σιγουρα δεν ειμαστε μονο τρια ατομα που αγοραζουμε τετοιες εκδοσεις, μπορει και να ειμαστε...μη σου πω και πεντε συνολικα. Αλλα τωρα σοβαρα οσοι ασχολουνται με ξενογλωσσα κομικς παραγγελνουν αποκλειστικα απο το εξωτερικο πλεον, καθως οι τιμες, το grading και η ολη αντιμετωπιση ειναι γενικα καλυτερη και πιο αξιοπιστη.Οσον αφορα τα conventions σχεδον ποτε δε παω για να αγορασω κομικς καθως πολυ απλα δε συμφερει και πρεπει να τα φορτωνομαι σα το μουλαρι.Ενδεικτικα μετα απο καποιες γυρες στο Αthenscon εφυγα συνολικα με ενα τευχος (one shot) το οποιο δεν εβρισκα στα ιντερνετομαγαζα (Batman/Lobo απο Grant/Bisley) και μου φανηκε καλη ευκαιρια μιας και θα μπορουσα να το δωσω για υπογραφη.Ομνιμπους cover price επισης απο καταστημα/πωλητη whatever ειναι απλα απαγορευτικο.

Επεξεργασία από jimtsel
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Respect στον Αγγελο, δεν τα κάνουν αυτά πολλοι.

 

:up:  :up:  :up:  :up:  :up:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.