Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή album από ένθετες ιστορίες του περιοδικού "9"


φλοκ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Οι περισσότεροι από μας γνωρίζουν το περιοδικό "9" που κυκλοφορούσε για αρκετά χρόνια ως ένθετο με την εφημερίδα Ελευθεροτυπία.

Ενα περιοδικό που έγραψε τη δική του -σημαντική- ιστορία στον χώρο των κομικς στην Ελλάδα.Αναμεσα στα πολλά που πρόσφερε ήταν και η δημοσίευση αρκετών εξαιρετικών albums σε συνεχειες .Αυτός υπήρξε και ο σημαντικότερος λόγος για μένα, της αγοράς του για πολύ καιρό.

 

Τον τελευταίο ενα χρόνο προσπάθησα να βρώ εναν αρκετά μεγάλο αριθμό τευχών του,για να μπορέσω να συμπληρώσω και να διαβασω ξανα κάποιες ιστορίες που με είχαν εντυπωσιάσει στο περελθόν.

 

Καποια στιγμή μου ήρθε η ιδέα να αφαιρέσω τα ενθετα από το περιοδικό και να τα "δέσω" σε album.

Συνήθως καθε ιστορια ολοκληρωνοταν  σε 3-4 τευχη του 9 .Για να μην χρειάζεται λοιπόν να ξεφυλιζω ολα αυτα τα τευχη προτίμησα να τα εχω σε ενα τομο.

 

Για να γίνει αυτό -και επειδή οι τόμοι που μαζεύτηκαν ήταν αρκετοί- προσπαθησα να βρώ τον πλέον οικονομικό τρόπο .Κατέληξα στο μαγαζί φωτοτυπιών απέναντι από το σπίτι μου όπου με ένα κόστος 2,5-3 euro μπορούσα να δεσω ενα τομο.

 

Το κόστος περιελάμβανε την κόλληση των σελίδων με τη μέθοδο της θερμοκόλλησης ,την προσθήκη ζελατίνας μπροστά από το εξώφυλλο για προστασία,την δημιουργία εξώφυλλου από χαρτόνι που ειχε πανω εγχρωμη φωτοτυπία του εξώφυλλου του album και οπισθόφυλλο από χαρτόνι και προστατευτική ζελατίνα .

Αν ήθελα και έγχρωμη φωτοτυπία στο οπισθόφυλλο το κόστος ανέβαινε  στα 3 euro ανα τόμο.

 

Ετσι υπολογίζοντας και την αγορά των τευχών καθε τομου (συνήθως 3 ή 4 ) και με κόστος 50λεπτα και κατω ,ενας τόμος έφθανε να κοστιζει 4 - 5 euro .

Πρέπει να πω εδώ οτι ολα τα albums που έφτιαξα δεν έχουν κυκλοφορήσει από κάποια εκδοτική στην χώρα μας μέχρι σήμερα .

Πρίν δεθει καθε τόμος σκαναριζα τις ιστορίες ,τις οποίες μπορείτε να βρείτε στις ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ.

 

Οι σειρές που έφτιαξα είναι :

Αρπαχτικά  (3 τόμοι) ,Travis (7 τόμοι ) ,Χρυσή Πόλη (5 τόμοι ) ,Αρμαδα (8 τόμοι) ,Οι Φρουροί (2 τόμοι) ,Θαλασσένια (1 τόμος που περιέχει και τα 9 album που δημοσίευσε το περιοδικό) ,Εξαίρετοι Κύριοι & Συντροφία  (2 τόμοι που περιλαμβάνουν ολα όσα δημοσίευσε το περιοδικό) ,Το Επος των Μεταβαρόνων (4 τόμοι).

Τέλος έχω φτιαξει και 2 album από το περιοδικό ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ τα TRITON και  Η Μνήμη της Πέτρας.

 

Παραθέτω φωτογραφίες όπου προσπαθώ να δειξω όσο καλύτερα γίνεται ,την θερμοκόλληση,τα χαρτονένια εξώφυλλα και τις ζελατινες .

Η συλλογή αυτή "στεγάζεται " σε 2 ξύλινα box απο το ΙΚΕΑ .

 

thikes-1.jpg thikes-3.jpg thikes.jpg

 

 

Θερμοκόλληση

thermokolisi1.jpg

 

Ράχες

xrisi-poli-raxi.jpg  thalasenia-up.jpg raxi-arpaktika.jpg

 

Προστατευτική ζελατίνα

xrisipoli-zelatina.jpg

 

Οπισθόφυλλα

xrisi-poli-back.jpgarpaktika-back.jpg

 

metabarons-back.jpg

 

Ανοιγμα τομου 

Extrordinary-open2.jpg Extrordinary-open.jpg

 

Η συλλογή ανα σειρά

 

xrisi-poli.jpg armada.jpg arpaktika.jpg

Extrordinary.jpg frouroi.jpg metabarons.jpg

thalasenia.jpg travis.jpg

 

vink-triton.jpg

 

 

Το παρόν αφιερώνεται στον Λύκο του Ονταριο και τον KILLMATH (για το δούλεμα που μου έριξαν όσο καιρό μαζευα τα τευχη) καθώς επίσης και στους batigoal ,totally_wired και Geo Trou που μοιράζονται την ίδια "αρρώστια" με μενα........ :P:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πριν λίγο, που ξεφύλλιζα τα 9, σκεφτόμουν τη συζήτηση που είχαμε και τσουπ βλέπω αυτό το εξαιρετικό θέμα μπροστά μου. Σε καμία περίπτωση δε φανταζόμουν κάτι τέτοιο!  :wow: Η αλήθεια είναι ότι λίγα σαλάκια έπεσαν στο στρώμα βλέποντας τα. :P

Θέλω, λοιπόν, να σε ρωτήσω δύο πράγματα:

  1. Η θερμοκόλληση τι βαθμό ελευθερίας δίνει στο άνοιγμα; Λίγο μικρότερο απ' ότι ένα κόμικ από εκδοτικό οίκο να φανταστώ;
  2. Πώς αφαιρείς τις σελίδες από το περιοδικό; Τις κόβεις με ψαλίδι ή δεν έχει σημασία;
Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα καημένα τα τευχάκια τι τους έμελλε να πάθουν... Δεν ντρέπεσαι ωρέ που τα ξενίτεψες από τα αδέρφια τους τις υπόλοιπες σελίδες; :P

 

Τουλάχιστον έφυγαν με στυλ. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Φίλε Γιώργο μπορώ με σιγουριά να σου πώ οτι το αποτέλεσμα της θερμοκόλλησης είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό μέχρι τώρα σε οτι αφορά στην αντοχή και την άνεση στο διάβασμα του τεύχους.

Τους περισσότερους απ αυτούς τους τομους τους εχω διαβασει πανω απο 2 φορές και μεχρι τωρα ουτε εχουν ξεκολλήσει σελίδες ενώ το άνοιγμα είναι σχεδόν ίδιο με αυτό ενός κανονικού album.

Tα ένθετα αυτά φιλοξενούνταν συνήθως στο "σαλόνι"  του περιοδικού στις κεντρικές σελίδες δηλαδή (τουλαχιστον στα πρωτα 300 τευχη του 9 ).Στην περιπτωση αυτή δεν είχα παρα να ανοίξω τους συνδετήρες του περιοδικού και να αφαιρέσω τις κεντρικές σελίδες συνήθως 12 τον αριθμό.

Αργότερα ,όταν είχε πια πέσει και η ποιοτητα έκδοσης οι ιστοριες έφταναν να καλυπτουν και πανω απο το μισο περιοδικό (κυριως μετα το τευχος 300)

Στην περίπτωση αυτή ανοιγα τους συνδετήρες αφαιρούσα ολα τα φυλλα που ειχαν την ιστορία και μετα με χαρτοκόπτη έκοβα τις άσχετες σελιδες προσεκτικά.

Πρεπει να σου πω οτι πριν την θερμοκόλληση ο τυπος στο φωτοτυπάδικο έκοβε με ειδικό μαχαίρι τις άκρες των σελιδων ωστε να είναι ισιες και μετά τις κόλλαγε .

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το είχα δοκιμάσει κι εγώ πριν από καιρό.

 

post-10460-0-17913500-1417475458_thumb.jpg post-10460-0-45028300-1417475464_thumb.jpg post-10460-0-09564900-1417475461_thumb.jpg

 

Μου άρεσε το αποτέλεσμα αλλά για κάποιον λόγο από τότε δεν έχω κάνει κανένα άλλο, το έχω όμως στο μυαλό μου. Το επόμενο που σκεφτόμουν να κάνω ήταν ένα συγκεντρωτικό με όλους τους τόμους των Μεταβαρόνων. Γενικά το δέσιμο τευχών σε τόμους στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο με εταιρίες που ειδικεύονται σε αυτό. Οι τιμές ξεφεύγουν λίγο είναι η αλήθεια, αλλά το αποτέλεσμα είναι τις περισσότερες φορές τουλάχιστον καλαίσθητο.

 

Δημοσθένη εύχομαι σιγά σιγά να συμπληρώσεις όλες τις σειρές του 9 έτσι!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τα καημένα τα τευχάκια τι τους έμελλε να πάθουν... Δεν ντρέπεσαι ωρέ που τα ξενίτεψες από τα αδέρφια τους τις υπόλοιπες σελίδες; :P

 

Τουλάχιστον έφυγαν με στυλ. :)

:lmao: :lmao: Ειμαι βάνδαλος το ξέρω ......Αλλα μ αρέσει το αποτέλεσμα ........ :cheers4:

 

Το είχα δοκιμάσει κι εγώ πριν από καιρό. Μου άρεσε το αποτέλεσμα αλλά για κάποιον λόγο από τότε δεν έχω κάνει κανένα άλλο, το έχω όμως στο μυαλό μου. Το επόμενο που σκεφτόμουν να κάνω ήταν ένα συγκεντρωτικό με όλους τους τόμους των Μεταβαρόνων. Γενικά το δέσιμο τευχών σε τόμους στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο με εταιρίες που ειδικεύονται σε αυτό. Οι τιμές ξεφεύγουν λίγο είναι η αλήθεια, αλλά το αποτέλεσμα είναι τις περισσότερες φορές τουλάχιστον καλαίσθητο.

 

Δημοσθένη εύχομαι σιγά σιγά να συμπληρώσεις όλες τις σειρές του 9 έτσι!

 

:beer:

Βασίλη αυτό που είχες φτιάξει είναι κλασεις ανώτερο από αυτά .... :respect:  :rainbow:

Και ήταν πηγή εμπνευσης για μενα για να δέσω την Παρτιδα Κυνηγιού τότε......

Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ! :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Στην περίπτωση αυτή ανοιγα τους συνδετήρες αφαιρούσα ολε τα φυλλα που ειχαν την ιστορία και μετα με χαρτοκόπτη έκοβα τις άσχετες σελιδες προσεκτικά.

Τι εννοείς άσχετες σελίδες; Αφού αφαιρούσες μόνο ότι σ' ενδιέφερε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μερικες φορες τα 16σελιδα που αφαιρούσα απο το περιοδικό δεν ειχαν μονο την ιστορια (που ηταν συνήθως 12σελιδη ) αλλα και άλλες ασχετες σελιδες τις οποίες και αφαιρούσα .

Υπηρξαν και 2-3 περιπτωσεις που μεσα στον τομο υπαρχει και μια ασχετη σελιδα η οποια ηταν πισω από την τελευταια ή την πρωτη σελιδα του τομου και την οποια φυσικα δεν μπορουσα να την αφαιρεσω........ :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μερικες φορες τα 16σελιδα που αφαιρούσα απο το περιοδικό δεν ειχαν μονο την ιστορια (που ηταν συνήθως 12σελιδη ) αλλα και άλλες ασχετες σελιδες τις οποίες και αφαιρούσα .

Υπηρξαν και 2-3 περιπτωσεις που μεσα στον τομο υπαρχει και μια ασχετη σελιδα η οποια ηταν πισω από την τελευταια ή την πρωτη σελιδα του τομου και την οποια φυσικα δεν μπορουσα να την αφαιρεσω........ :(

Έριξα μια γρήγορη ματιά σε όσα τεύχη διαθέτω. Δε βλέπω κάπου τα συμπτώματα της πρώτης περίπτωσης ή της δεύτερης και μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να παρεμβάλλονται άλλα κόμικς στην κεντρική ιστορία. Μάλλον είμαι τυχερός. :P

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες. Μη νομίζεις όμως ότι τελείωσε εδώ: όταν έρθει η ώρα να το κάνω κι εγώ, θα σε κουράσω ιδιαιτέρως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα Δημοσθένη!! :) Και πολύ ωραία συλλογή! :respect: :respect:

 

Το έχω κάνει κι εγώ για τα Blacksad και έναν τόμο Αρπακτικά, αλλά δε μου έκοψε να φτιάξω χαρτονάκι και έχω απλά το εξώφυλλο όπως το είχε το περιοδικό.

 

@Geo Trou, με τη θερμοκόλληση δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, πολύ καλό αποτέλεσμα, όπως είπε και ο Δημοσθένης. :) Και για το κόψιμο των σελίδων, εγώ πήγα τα περιοδικά στο μαγαζί και μου έβγαλαν τις σελίδες εκεί, δε ρίσκαρα να κάνω καμιά ζημιά με την ατζαμοσύνη μου. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Βασίλη :respect::best:

 

Ανέβασε αν θέλεις (και όποιος άλλος έχει κανει κατι παρόμοιο ) φωτογραφίες εδώ από τους τομους σου !!!!! :rainbow:

 

Θα ηταν ωραίο να δουμε κι άλλες τετοιες δουλειές και να παρουμε και ιδέες για μελλοντικά δεσίματα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όντως Bill! Ανέβασε να δούμε αποτέλεσμα και να παίρνουμε ιδέες! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26034
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  762
  • Reputation:   10817
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

O φλοκ που η μονη φωτο απο τις Περιπετειες του που εχει ειναι καμμια 4-5 στο πατωμα  :fiou:  :lol:

 

Απο τα 9 που εχεις για μενα στο πακετο που θα στειλεις κανε και μενα ενα τομο :please:

 

 

Μπραβο Δημοσθενη ειναι πολυ ωραιο :respect:  :respect:  :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3495 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αν θελετε να συνδεσετε πολλες σελιδες επιλεξτε μεταλλικη θερμοκοληση και οχι απλη για καλητερο αποτελεσμα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μ αρεσει πολύ το αποτελεσμα φλόκ! αν δεν ειχα σπασει τόσο τα εννιαρια θα ψηνομουν να κανω κι εγω κατι τετοιο  :best:

 

Μπιλ εχεις ξεφυγει κατηγορια, τα χουμε ξαναπει αυτα :respect:

 

βάλτε κι αλλοι να χαρουν τα ματια μας! :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το είχα δοκιμάσει κι εγώ πριν από καιρό.

 

 

 

Μου άρεσε το αποτέλεσμα αλλά για κάποιον λόγο από τότε δεν έχω κάνει κανένα άλλο, το έχω όμως στο μυαλό μου. Το επόμενο που σκεφτόμουν να κάνω ήταν ένα συγκεντρωτικό με όλους τους τόμους των Μεταβαρόνων. Γενικά το δέσιμο τευχών σε τόμους στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο με εταιρίες που ειδικεύονται σε αυτό. Οι τιμές ξεφεύγουν λίγο είναι η αλήθεια, αλλά το αποτέλεσμα είναι τις περισσότερες φορές τουλάχιστον καλαίσθητο.

 

Δημοσθένη εύχομαι σιγά σιγά να συμπληρώσεις όλες τις σειρές του 9 έτσι!

 

 

 

 

Πες μας όμως και συ ένα κόστος για τη μέθοδό σου.... ούτε τότε μας είχες πει. Να συγκρίνουμε. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95098
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά,κρίνοντας από τις φωτογραφίες Δημοσθένη...!Και με κόστος 3 € ανά τόμο,το θεωρώ καλή περίπτωση...!Το σημαντικό βέβαια είναι η θερμοκόλληση να είναι καλή ποιότητας και να μην ξεκολλάνε οι σελίδες με το ξεφύλλισμα ή με λίγο περισσότερη δύναμη...!Το λέω γιατί το είχα πάθει μερικές φορές στην σχολή όταν έφτιαχνα με παρόμοιο τρόπο κάποιες εργασίες...! :moutra2:

 

 

 

Το είχα δοκιμάσει κι εγώ πριν από καιρό.

 

attachicon.gifP2220005.JPG attachicon.gifP2220009.JPG attachicon.gifP2220006.JPG

 

Μου άρεσε το αποτέλεσμα αλλά για κάποιον λόγο από τότε δεν έχω κάνει κανένα άλλο, το έχω όμως στο μυαλό μου. Το επόμενο που σκεφτόμουν να κάνω ήταν ένα συγκεντρωτικό με όλους τους τόμους των Μεταβαρόνων. Γενικά το δέσιμο τευχών σε τόμους στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο με εταιρίες που ειδικεύονται σε αυτό. Οι τιμές ξεφεύγουν λίγο είναι η αλήθεια, αλλά το αποτέλεσμα είναι τις περισσότερες φορές τουλάχιστον καλαίσθητο.

 

Μένω άφωνος...! :wow:

 

Ειλικρίνα δεν έχω ξαναδεί καλύτερη ποιότητα...!Θα πρέπει να σου κόστησε αρκετά,ε...? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Η θερμοκόλληση στα συγκεκριμένα τευχη είναι μεταλλική (δηλαδή οι σελίδες στη ράχη καλύπτονται από μια λεπτή μετελλική ραβδο ) και όπως λέει και πιο πάνω ο φίλος Τhoba  είναι καλής ποιότητας σε οτι αφορά στην αντοχή του τομου .

 

Επισης με το συγκεκριμένο τρόπο δεν υπάρχει πρόβλημα στο να κολληθούν μαζί πολλές σελίδες και να φτιαχτούν πιο χοντροί τόμοι (οπως π.χ  η Θαλασσένια στη φωτό)  . :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν καταπληκτικό Δημοσθένη... είσαι άνθρωπος της λεπτομέρειας και μ'αρέσει...

 

όπως είχα διαβάσει και στο χαρτάκι από το πίσω μέρος ενός ημερολογίου... "Η λεπτομέρεια είναι λεπτομέρεια, αλλά να είσαι προσεκτικός στις λεπτομέρειες, είναι μεγάλο πράγμα"

 

μερικές ερωτησούλες:

  • για δέσιμο έμπαιναν τα δισέλιδα όπως τα έβγαζες ή τα έκοβες στη ράχη τους και τα έβαζες σαν φύλλα;
  • η φωτοτυπία για τα εξώφυλλα παίζει κατευθείαν στον χαρτόνι;

σίγουρα θα έκανα κάτι παρόμοιο αλλά από τη στιγμή που αποφάσισα να μαζέψω όλα τα εννέα δύσκολα θα τα κόψω... (ίσως σε διπλά)

αυτό που θέλω να κάνω είναι επίτομο incal αλλά το πιθανότερο είναι να πάω σε κανονικό δέσιμο και όχι θερμοκόλληση

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Λοιπόν Μάκη ...... "Ο  :SmokingDevil:κρύβεται στις λεπτομέρειες "...... :lol:

 

Τα δισέλιδα απλά τα αφαιρούσα από το τευχος και στο μαζαγί τα έκοβαν με ειδικό μαχαίρι που ειχαν για να ειναι ισια η πλευρά των σελίδων που θα κολλούσαν .

Η φωτοτυπία τυπόνονταν κατευθείαν στο χαρτόνι αν αυτό εννοείς .

 

Εφ οσον μαζευεις τα "9" σαν σειρά καλύτερα μην τα καταστρέψεις ........

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63363
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4378 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε φωτοτυπάδικο μπορεί να γίνει και η λεγόμενη περιμετρική βιβλιοδεσία που δίνει αποτέλεσμα σαν βιβλίο με μαλακό/χαρτονένιο εξώφυλλο.

 

Νομίζω όμως ότι έχει περιορισμό στον αριθμό των σελίδων. Χρειάζoνται αρκετές σελίδες για να δεθεί το τομάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πωπω τι μου κάνετε ρε παιδιά... :NoNo: Σταματήστε γιατί με έχετε καταμπριζώσει. με το ζόρι κρατιέμαι ότι έχω σε τευχάκι  να μην το κάνω τάλαρα !!! Εχω που 'έχω σκάλωμα με τα τομάκια..   :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο με το ΚΟΜΙΞ, να ξεκολλήσω και να δέσω σε 6 τόμους τις ιστορίες του Μπαρκς, σε 2 τις ιστορίες του Βίκαρ (ένας τόμος Ούνα και ένας με τα υπόλοιπα) και σε έναν τόμο τα άπαντα του άπατου Μάου Χέυμανς.  :doctor:

 

:papas: αιωνία σας η μνήμη, άμοιρα 9!

 

Αν και εμένα δε θα μου πήγαινε ποτέ η καρδιά να κάνω κάτι αντίστοιχο, παραδέχομαι ότι το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικότατο!!!   :best:

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το έκανα εγώ με τα 2 πρώτα Μίκυ Μάους. Έσκισα τις πηγές των Μογγόλων (μέρος 1ο και μέρος 2ο) και τα έδεσα σε τόμο. :D

 

 

Όλο τα εύκολα κάνετε. Θέλω να σας δω να χαλάτε τους τόμους και να ξαναφτιάχνετε τα τεύχη. :lol:

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο με το ΚΟΜΙΞ, να ξεκολλήσω και να δέσω σε 6 τόμους τις ιστορίες του Μπαρκς, σε 2 τις ιστορίες του Βίκαρ (ένας τόμος Ούνα και ένας με τα υπόλοιπα) και σε έναν τόμο τα άπαντα του άπατου Μάου Χέυμανς.  :doctor:

 

:papas: αιωνία σας η μνήμη, άμοιρα 9!

 

Αν και εμένα δε θα μου πήγαινε ποτέ η καρδιά να κάνω κάτι αντίστοιχο, παραδέχομαι ότι το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικότατο!!!   :best:

 

:cheers2:

 

Το έκανα εγώ με τα 2 πρώτα Μίκυ Μάους. Έσκισα τις πηγές των Μογγόλων (μέρος 1ο και μέρος 2ο) και τα έδεσα σε τόμο. :D

 

 

Όλο τα εύκολα κάνετε. Θέλω να σας δω να χαλάτε τους τόμους και να ξαναφτιάχνετε τα τεύχη. :lol:

 

 

:valtnino:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πες μας όμως και συ ένα κόστος για τη μέθοδό σου.... ούτε τότε μας είχες πει. Να συγκρίνουμε. :)

 

Είχα την εντύπωση πως τα είχα γράψει, αλλά μάλλον θα το συζήτησα κατ'ιδίαν με το αλτσχάιμερ...

 

Το έκανα σε γνωστό. Το κόστος ήταν 10 ευρώ -ή 15 :thinking:. Χρήματα που μπορώ να δώσω για τέτοιο αποτέλεσμα.

 

Στοίχισε και έκοψε ομοιόμορφα τις σελίδες ούτως ώστε να μην περισσεύουν άτσαλα γύρω γύρω. Υπήρχε περίπτωση να χαθούν μερικά χιλιοστά εικονογράφησης (1-2 mm), αλλά στην συγκεκριμένη σειρά, αν όχι όλες, το 99% των σελίδων έχουν λευκό περιθώριο οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Το δέσιμο είναι με κόλλα. Πολύ γερό, το βιβλίο μπορεί να ανοίξει όσο θες και μπορείς να διαβάσεις ανετότατα την εσωτερική πλευρά των σελίδων (κοντά στο ένωμα), όπως ακριβώς δηλαδή όταν ήταν σε τεύχος.

 

Την μακέτα του εξωφύλλου την έστησα εγώ. Το μόνο που χρειάστηκε να μου πει αυτός (από εμπειρία) ήταν πόσο να υπολογίζω την ράχη. Ευτυχώς και εκεί τα πήγαμε καλά. Το εξώφυλλο είναι αυτοκόλλητο βινίλ, ανθεκτικότατο σε νερό, κι έτσι γλίτωσα και την πλαστικοποίηση. Για δοκιμή, ίσως την κάνω στο επόμενο, για να δω και να συγκρίνω αποτελέσματα.

 

 

 

Μέσες άκρες, αυτά. Θέλετε να μάθετε κάτι άλλο; Το βράδυ αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ακόμα. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα Δημοσθένη!Και γω καποιες ιστορίες που θέλω να μαζέψω από 9 έτσι θα τις κάνω αλλά μάλλον με την περιμετρική μεθοδο που αναφέρει και ο Φωτης όπου την έχω δοκιμάσει για αυτοσχέδιο τομάκι με μάνγκα και έμεινα πολυ ικανοποιημένος

Σε φωτοτυπάδικο μπορεί να γίνει και η λεγόμενη περιμετρική βιβλιοδεσία που δίνει αποτέλεσμα σαν βιβλίο με μαλακό/χαρτονένιο εξώφυλλο.

 

Νομίζω όμως ότι έχει περιορισμό στον αριθμό των σελίδων. Χρειάζoνται αρκετές σελίδες για να δεθεί το τομάκι.

Με περιμετρικη βιβλιοδεσία είχα δέσει μια εργασία της σχολής 56 σελ και εγινε μια χαρα αρα υποθετω καλύπτει και τα περισσότερα κόμικς :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:blob6:  :blob6:  :blob6:  Mόλις παρέλαβα το πρώτο μου custom τομάκι !!! Πρώτα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Βασίλη Sandman για την συμβολή του.  :respect: 
Η ιστορία λοιπόν έχει ως εξής: η πιο αγαπημένη ελληνική σειρά κόμικς από τότε που θυμάμαι, είναι ο άνθρωπος αράχνη της Μαμούθ και ειδικά τα τεύχη από το Spiderman του γίγαντα McFarlane..
Κάτι μου έκανε ρε παιδί μου αυτή η σειρά από μικρό και ακόμα την έχω στην καρδιά σαν νο1 ! Aφού λοιπόν τα μάζεψα, κάτι μου έλειπε... :thinking:​  Δεν την είχα ολόκληρη καθώς η Μαμούθ σταμάτησε την έκδοση πριν ολοκληρωθεί το run του άρχοντα. Ψήθηκα και έκανα το Scanlation των υπόλοιπων τευχών λοιπόν. :NoNo:  Πάλι όμως με έτρωγε ο  :devil: και τα ήθελα έντυπα. Ετσι σκέφτηκα να τα τυπώσω σαν τευχάκια καρφίτσας και να τα βάλω με τα άλλα στο ίδιο μέγεθος να κάθονται. Ναι αλλά τα άλλα είχαν και Κάπταιν Αμέρικες (με δυνατά story παρεπιπτόντως) και Χαλκ Χουλκ όπως θέλετε πέστε τον και αυτά θα ήταν διαφορετικά.  :slap: και πάνω που σκεφτόμουν τι και πως και που και πόσο, ήρθε αυτό το θέμα μαζί με κανά δυο άλλα αρχικά και το ποστ του Βασίλη στην συνέχεια και τέλος!!!!  :wow:  :wow:  :wow:  ΕΠΡΕΠΕ να το κάνω ! Και το έκανα. Βάζω λοιπόν τα βήματα σε περίπτωση που κάποιος είναι το ίδιο ανισόρροπος  ιδιόμορφος  με μένα ρισκάροντας το μίσος μερικών που θέλουν τα κόμικ απείραχτα  :oops: :

  1. Παίρνουμε ένα κατσαβίδι μικρό και προσεκτικά ανοίγουμε τα << αυτάκια >> των συνδετήρων  στις κεντρικές σελίδες του εσωτερικού του κόμικ .
  2. Το γυρνάμε ανάποδα στο εξώφυλλο και βάζουμε προσεκτικά το κατσαβίδι στην εσοχή του κάθε συνδετήρα,  σαν μοχλό ένα πράγμα, και τους αφαιρούμε
  3.  Παίρνουμε ένα κοπίδι a.k.a exacto,μαζί με ένα χάρακα . Τοπόθετουμε τον χάρακα σε κάθε ένωση δύο φύλλων και κόβουμε προσεχτικά και ίσια ώστε να χωριστούν.
  4.  Βάζουμε τις κομμένες  σελίδες στην σωστή σειρά ώστε να σχηματιστεί η ιστορία που θέλουμε ( ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ γιατί όπως θα τα βάλετε έτσι θα τα δέσουν) και μαζεύουμε όλα τα κόμικς μας κάπως έτσι.
    post-29478-0-42037200-1425412373_thumb.jpg
  5. Στην περίπτωση που είναι κάποιος άρρωστος σαν εμένα τυπώνει και τα άλλα κομμένα στο ίδιο μέγεθος
    post-29478-0-54748000-1425412614_thumb.jpg

Τα στοιβάζουμε το ένα πάνω στο άλλο με την σειρά που θέλουμε, βάζουμε ένα χαρτόνι από κάτω και ένα από πάνω, δύο τρία λαστιχάκια για να μην σκορπίσει και βουρ για το βιβλιοδετείο της επιλογης μας !
Παραθέτω και το αγόρι που τα λέει καλύτερα https://www.youtube.com/watch?v=GzrW1sOMFGI
Από εκεί και πέρα διαλέγουμε τον τρόπο που θέλουμε να δέσουμε, θερμοκόληση , περιμετρική ,σκληρόδετη, δερματόδετη κτλ

Εδώ και το αποτέλεσμα της δικής μου πρώτης απόπειρας που με αφήνει απόλυτως ικανοποιημένο :yes: Ακόμη και το άνοιγμα του το περίμενα χειρότερο καθώς η συγκεκριμένη έκδοση δεν αφήνει περιθώριο για το δέσιμο, αλλά χάνεται ελάχιστο σχέδιο.  :sorry:  για τις φωτό, αν θέλετε καλύτερες θα βγάλω άλλες άυριο..
post-29478-0-68655100-1425413250_thumb.jpgpost-29478-0-20749900-1425413276_thumb.jpgpost-29478-0-89169200-1425413301_thumb.jpgpost-29478-0-91358900-1425413328_thumb.jpgpost-29478-0-78215000-1425413354_thumb.jpgpost-29478-0-19799800-1425413382_thumb.jpgpost-29478-0-72195200-1425413407_thumb.jpgpost-29478-0-30639200-1425413437_thumb.jpgpost-29478-0-20988300-1425413464_thumb.jpgpost-29478-0-14439100-1425413492_thumb.jpg

Το μικρόβιο έχει ριζώσει πια και συντομα θα έρθουν τα επόμενα , με περιμετρική όμως , να δούμε και εκεί τι παίζει.  :spidey_yeah_that:  

 

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αν και ειμαι κατα στο να διαλυεις κομικς γι αυτες τις δουλειες, το αποτελεσμα φαινεται υπεροχο.. !!!!

 

σπαϊντερμαν!!!!! :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.