Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έγινε drop το όλο project παιδιά;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Επειδη έχουμε την δουλειά με το φανζιν προς το παρόν ειναι σε αναμονή.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έγινε drop το όλο project παιδιά;

Όχι είναι σε αναμονή όπως είπε ο Άγγελος  :P Βασικά γίνεται η μετάφραση του τεύχους 12 (τελειώνει) και θα κυκλοφορήσει λογικά σε 7 - 10 μέρες... Και θα δούμε και τι θα γίνει και με το 13. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλησπέρα! Ήθελα να σας δείξω κάτι που έφτιαξα για μια εργασία μου στο πανεπιστήμιο. Σπουδάζω Animation & Visual Effects και αποφάσισα για το final year project μου να φτιάξω μια ιστορία κόμικ αλλά αντί να τη σχεδιάσω, να την κάνω με 3D γραφικά. Η ιστορία είναι ουσιαστικά ένα remake μιας ιστορίας του Αλμανάκο #241 φτιαγμένη με 3D γραφικά. Και ταυτόχρονα πρέπει να γράψω ένα research paper για το ίδιο θέμα. Και το κύριο ερώτημα του research είναι το αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει, και το αν θα έχει απήχηση στον κόσμο. Η ιστορία κανονικά είναι να δημοσιευτεί στο ηλεκτρονικό περιοδικό του Κόμιξ Wiki, αλλά επειδή μας έτυχαν κάποιες δυσκολίες και το περιοδικό δε θα δημοσιευτεί σήμερα, και επειδή το deadline μου είναι αύριο, συμφωνήσαμε να τη δημοσιεύσω εδώ λίγο νωρίτερα ώστε να πάρω όσο περισοτερο feedback μπορώ. οπότε τα σχόλια σας είτε θετικά είτε αρνητικά είναι καλοδεχούμενα! Eυχαριστώ!  http://issuu.com/alex825/docs/___________________________________/1  

 

image.jpg

Επεξεργασία από Alex7795
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά μου αρέσει! Και η σκηνοθεσία, και τα μοντέλα, και οι περισσότερες πόζες και η λιτή ιστορία. :best:

Αυτά που θα επεσήμανα για βελτίωση θα ήταν η πόζα που έχουν οι χαρακτήρες όταν απλά στέκονται και δεν κάνουν τίποτε που δεν είναι ιδιαίτερα φυσική, τα textures, και η χρωματική παλέτα των σκηνών. :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ναι, οι πόζες όντως έχουν πρόβλημα.   :thinking: Και υπάρχει λόγος για αυτό που το εξηγώ και στο άρθρο που έγραψα για το περιοδικό. Με λίγα λόγια τα έκανα θάλασσα όταν έφτιαχνα τον σκελετό και την επιφάνεια των μοντέλων, οπότε όταν προσπαθούσα να τους ποζάρω, γίνονταν οι χαρακτήρες χάλια. Οπότε ήταν λίγο περιορισμένα τα πράγματα. Δικo μου λάθος και πάλι, αλλά το deadline είναι σήμερα, οπότε δεν προλάβαινα να κάνω πολλά...  Η ιστορία όπως είπα δεν είναι δική μου, είναι remake μια παλιάς ιστοριας αλμανάκο, μιας και έπρεπε να βρω μια μικρή ιστορία  με όσο το δυνατόν λιγότερους χαρακτήρες. Eυχαριστώ για το feedback!  :)

Επεξεργασία από Alex7795
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι οι περισσότερες πόζες είναι μια χαρά παρά την ιδιαιτερότητα των σκελετών. Αναφερόμουν καθαρά στις idle.

Ανυπομονώ για το άρθρο, μου αρέσει να διαβάζω dev blog/behind-the-scenes άρθρα. :best:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά δεν μ' αρέσουν τα «Μίκυ Μάους» με τρισδιάστατους χαρακτήρες. Παρά το ότι είναι πιο επιτηδευμένοι από τους δισδιάστατους συγγενείς τους, τελικά φαντάζουν πιο φτωχοί. Ίσως να πρόκειται για το αντίστοιχο του φαινομένου uncanny valley για τα «αστεία ζώα». Επιπλέον, τα προβλήματα με τα μοντέλα, που επισημαίνεις, κάνουν τις σκηνές να φαντάζουν ιδιαίτερα ψεύτικες, λες και κάποιος πήρε δύο πλαστικές φιγούρες τού Σκρουτζ και του Φάντομ Ντακ, τις τοποθέτησε όσο καλύτερα μπορούσε, με δεδομένο τον περιορισμένο αριθμό κινήσεων, που μπορούν να κάνουν, και τις φωτογράφισε.

 

Παρ' όλα αυτά, ενώ αρχικά αυτό που πρόσεχα ήταν κυρίως η εικόνα, που με χάλαγε, από τη μέση και μετά βυθίστηκα τόσο μέσα στην υπόθεση, που σταμάτησα να προσέχω την εικόνα και ήθελα να δω τι θα γίνει παρακάτω.

 

Δεν έχω διαβάσει την αρχική ιστορία, αλλά κάποια λαθάκια (ο Φάντομ Ντακ δεν πετάει, και οι φωτογραφικές μηχανές-μπαούλα παίρνουν φωτογραφικές πλάκες και όχι καρούλια με φιλμ) με κάνουν να πιστεύω ότι υπάρχει αρκετό πρωτότυπο υλικό στο σενάριο, οπότε θεωρώ ότι κάποια από τα εύσημα γι' αυτό θα πρέπει να αποδοθούν και σε σένα!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

 

Δεν έχω διαβάσει την αρχική ιστορία, αλλά κάποια λαθάκια (ο Φάντομ Ντακ δεν πετάει, και οι φωτογραφικές μηχανές-μπαούλα παίρνουν φωτογραφικές πλάκες και όχι καρούλια με φιλμ) με κάνουν να πιστεύω ότι υπάρχει αρκετό πρωτότυπο υλικό στο σενάριο, οπότε θεωρώ ότι κάποια από τα εύσημα γι' αυτό θα πρέπει να αποδοθούν και σε σένα!

Σεβαστή η γνώμη σου όπως πάντα. Αυτοs άλλωστε είναι και ο σκοπός του research paper, να δω σε πόσους θα έχει απήχηση το συγκεκριμένο είδος κόμικ.  :)
H ιστορία πάντως  είναι αντιγραμμένη λέξη προς λέξη, εκτός από τιs τρεις πρώτες σελίδες, που τiς άλλαξα για λόγους χρόνου και δεν έχουν να κάνουν με τα λάθη που επισημαίνεις. Οπότε για το σενάριο δεν ευθύνομαι εγώ. Και τώρα που το σκέφτομαι, δεν νομίζω ότι μια τέτοια φωτογραφική μηχανή θα είχε και αυτόματη λήψη, αλλά τέλος πάντων. :thinking: Πάντως ο Φάντομ σε πολλέs ιστορίες πετάει, συνήθως με τη βοήθεια των ρουκετών που έχει στις μπότες του. Στη συγκεκριμένη ιστορία δεν απεικονίζονται καν οι ρουκέτες, γίνεται ακριβώς αυτό που δείχνω στην ιστορία. Κακώς, αλλά δεν είχα την πολυτέλεια για πολύ post-production μετα το rendering, οπότε με βόλευε. πάντως ορίστε και μια από τις σκηνές από την αρχική ιστορία...
 image.jpg
Επεξεργασία από Alex7795
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το final year project είναι το αντίστοιχο της διπλωματικής εργασίας στα ΑΕΙ; Παίζει κάποιου είδους δημοσίευση του research paper; Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω ολοκληρωμένο.

Επεξεργασία από Tightwad
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το final year project είναι το αντίστοιχο της διπλωματικής εργασίας στα ΑΕΙ; Παίζει κάποιου είδους δημοσίευση του research paper; Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω ολοκληρωμένο.

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι παίζει στα ΑΕΙ, αλλά για το πανεπιστήμιο που σπουδάζω, είχαμε το πρώτο εξάμηνο να κάνουμε μια εργασία (που να έχει έμεσα  ή άμεσα σχέση με αυτό που σπουδάζουμε), και ένα δεύτερο μάθημα που συνδέεται με το πρώτο, που είναι το research paper. Πρέπει να κάνουμε έρευνα πάνω σε ένα ερώτημα που προκύπτει από το πρακτικό κομμάτι της εργασίαs μας, και να γράψουμε ένα ακαδημαϊκό κείμενο. Μαλακίες δηλαδή, ούτε που ήξερα ότι θα εμπλέκα με κάτι τέτοια όταν ήρθα εδώ, αλλά πρέπει να το υποστώ. Τέλος πάντων από βλακεία δικιά μου απέτυχα στο πρώτο εξάμηνο αυτή την εργασία, οπότε την ξαναδίνω τώρα. Και σήμερα που ήταν να την παραδώσω συναντήθηκα με τον καθηγητή, και με έβαλε να κάνω ένα σωρό διορθώσεις (ουσιαστικά με έβαλε να την ξανακάνω από την αρχή) και μας έδωσε παράταση μέχρι την Παρασκευή. Ουσιαστικά θέλουν να έχω αναφορές, και πηγές για ΚΆΘΕ πρόταση που γράφω. ακόμα και για τα σχόλια που κάνετε εσείς εδώ, πρέπει να βρω τρόπο να αποδείξω ότι ισχύουν. Πρέπει να κάνω quote το κάθε τι. Πρέπει να βρω στατιστικά για το πόσοs κόσμος παρακολουθεί το Κόμιξ Wiki, αποδείξεις για το αn όντως οι Ιταλοί έχουν τα δικαιώματα για να φτιάχνουν ιστορίες αμερικανικών χαρακτήρων, πρέπει να βρω στατιστικά για το πόσος κόσμος αγοράζει τα περιοδικά αυτά στην Ελλάδα για να αποδείξω ότι είναι δημοφιλή όπως έγραψα κτλπ... Τα έχω παίξει, ούτε ξέρω που θα τα βρω όλα αυτά... :wall:  Πάντως αν την τελειώσω δε νομίζω να έχω πρόβλημα να σου τη δώσω να τη διαβάσεις. Μπορώ να σου στείλω και αυτή που είχα γράψει τώρα.  

Επεξεργασία από Alex7795
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χεχ, νιώθω τον πόνο σου. Τουλάχιστον με τις πηγές μπορείς να αποδείξεις ότι αυτά που λες ισχύουν και ότι δεν πετάει ο καθένας έξυπνος ότι θέλει!

Καλή τύχη με το υπόλοιπο των σπουδών σου. :)

Επεξεργασία από Tightwad
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν έχεις συγκεκριμένα ερωτήματα και θέλεις πηγές, ρίξε μία κουβέντα μήπως και βοηθήσουμε. Τώρα για πωλήσεις τευχών στην Ελλάδα π.χ. είναι δύσκολο καθώς τα επίσημα δεδομένα πολλές φορές δεν βγαίνουν στην φόρα και μαθαίνονται στην ζούλα, είτε από κουβέντα με τους εκδότες, είτε από τα πρακτορεία διανομής, είτε από άλλες μη βιβλιογραφικά κατοχυρωμένες πηγές. Όμως για το τι παίζει με τα δικαιώματα είναι πιο εύκολο να βρεθούν.

 

Για παράδειγμα, η ίδια η Disney Publishing Worldwide (DPW) έχει δηλώσει τους key licensees και licensed publishers των διάφορων χωρών, μεταξύ των οποίων είναι και η Panini (η ιταλική Disney εκδοτική), άρα λογικά είσαι κομπλέ, καλυμμένος. Είχαμε πει και εδώ πέρα δυο λόγια για το συμβόλαιο.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χεχ, νιώθω τον πόνο σου. Τουλάχιστον με τις πηγές μπορείς να αποδείξεις ότι αυτά που λες ισχύουν και ότι δεν πετάει ο καθένας έξυπνος ότι θέλει!

 

Καλή τύχη με το υπόλοιπο των σπουδών σου. :)

Ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι ήταν η μόνη φορά που έγραψα για κάτι που πραγματικά με ενδιέφερε, και χωρίς να κάνω το γνωστό "bullshiting", και τώρα μου ζητάνε να το αλλάξω και να το κάνω κάτι τελείως άλλο από αυτό που ήθελα. Πήγα εγώ και ανέφερα ότι τα Nτισνεϊκά  κόμικς που φτιάχνονται κυρίως στην Ιταλία έχουν μεγάλο κοινό σε ιταλία και ελλάδα, γιατί ήταν σημαντικό να τονίσω ότι το να  προσπαθήσω να δείξω κάτι καινούριο όπως είναι το 3D κόμικ σε ένα κοινό που έχει μεγαλώσει με αυτά τα κόμικ και να το αντιμετωπίσουνn θετικά είναι αρκετά δύσκολο. Και ο άλλος πήγε και του κόλλησε να με βάλει να αποδείξω ότι όντως φτιάχνονται στην Ιταλία και ότι όντως είναι διάσημα εδώ στην Ελλάδα. Άντε τώρα εγώ να βρω στοιχεία για το πόσα τεύχη έχει πουλήσει ο Τερζόπουλος και πόσα πουλάει η Kαθημερινή. Και όλα αυτά από την πρώτη παράγραφο!  Φαντάσου τι γίνεται μετά.  :moutra:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αν έχεις συγκεκριμένα ερωτήματα και θέλεις πηγές, ρίξε μία κουβέντα μήπως και βοηθήσουμε. Τώρα για πωλήσεις τευχών στην Ελλάδα π.χ. είναι δύσκολο καθώς τα επίσημα δεδομένα πολλές φορές δεν βγαίνουν στην φόρα και μαθαίνονται στην ζούλα, είτε από κουβέντα με τους εκδότες, είτε από τα πρακτορεία διανομής, είτε από άλλες μη βιβλιογραφικά κατοχυρωμένες πηγές. Όμως για το τι παίζει με τα δικαιώματα είναι πιο εύκολο να βρεθούν.

 

Για παράδειγμα, η ίδια η Disney Publishing Worldwide (DPW) έχει δηλώσει τους key licensees των διάφορων χωρών, μεταξύ των οποίων είναι και η Panini (η ιταλική Disney εκδοτική), άρα είσαι κομπλέ και καλυμμένος. Είχαμε πει και εδώ πέρα δυο λόγια για το συμβόλαιο.

Ευχαριστώ! Με σώζεις!!   :div:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποίησα άγνωστη λέξη, να επισημάνω ότι τα εύσημα είναι καλό πράγμα!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Χμμμ, για αριθμούς τευχών ίιισως να βρεις σε καμία συνέντευξη, όμως κι αυτές απ' όσο θυμάμαι, έλεγαν πιο πολύ για τις δεκαετίες του '70 που πουλούσε εξωφρενικό αριθμό τευχών. Πολλέεεες δεκάδες χιλιάδες τεύχη αν θυμάμαι καλά. Η πιο έγκυρη και γεμάτη συνέντευξη του Τερζό, είναι αυτή εδώ, από τον ΜΖ κι εμένα. Τσέκαρε το post 14 που έχει όλο το κείμενο του ΜΖ, και αν θέλεις να βάλεις κάτι εξ' αυτών, μπορείς να βάλεις ως πηγή είτε το φύλο της εφημερίδας, είτε την ηλεκτρονική του μορφή.

 

Για άλλα δεδομένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα στατιστικά του Inducks, της πληρέστερης βάσης δεδομένων για Disney εκδόσεις. Η Ιταλία και η Ελλάδα είναι στην κορφή ουσιαστικά των καταγεγραμμένων εκδόσεων με 491 και 129 διαφορετικές εκδόσεις αντίστοιχα. Η Ελλάδα επίσης έχει πολλές τρέχουσες εκδόσεις, μαζί και μία εβδομαδιαία, σε μία εποχή που τα έντυπα φυτοζωούν. Άλλες χώρες που δεν έχουν το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, δεν έχουν ούτε κατά διάνοια τόσες τρέχουσες εκδόσεις.

 

Στην Αμερική επίσης μπορείς να πεις πως το συμβόλαιο σταματάει και περνάει από την μία εταιρία στην άλλη ύστερα από λίγα χρόνια, οι μηνιαίοι τίτλοι πουλάνε απελπιστικά λίγο για να στηρίξουν την αγορά, ενώ στοχεύουν κυρίως σε πολυτελείς συγκεντρωτικές σκληρόδετες εκδόσεις για συλλέκτες. Καμία σχέση με την Ελλάδα που ο εκδότης έμεινε περίπου για μισό αιώνα, με πάμπολες τρέχουσες εκδόσεις. Το συμβόλαιο επίσης στην Ελλάδα κατοχυρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ. Το τελευταίο περιοδικό του Τερζόπουλου βγήκε 6 Σεπτεμβρίου 2013, ενώ το πρώτο της Καθημερινής βγήκε 6 Ιουνίου 2014, δηλαδή μόλις μετά από 9 μήνες. Μπορείς να αντιπαραβάλλεις αυτό το περιστατικό, με το περιστατικό των Αμερικάνων, που έχουν αλλάξει 6-7 διαφορετικούς εκδότες, και κάθε φορά έμεναν ίσως και για χρόνια χωρίς επίσημο εκδότη, επειδή δεν ήξεραν αν μπορούσε να τους στηρίξει η αγορά, ενώ σε εμάς έπεσαν με τα μπούνια με το που έμαθαν πως σταματάει ο Τερζό.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποίησα άγνωστη λέξη, να επισημάνω ότι τα εύσημα είναι καλό πράγμα!

Νόμιζα ότι το έλεγες ειρωνικά. :lol: Όπως και να έχει, δεν τα άξιζα, αφού το στορυ δεν ήταν δικό μου.

 

Χμμμ, για αριθμούς τευχών ίιισως να βρεις σε καμία συνέντευξη, όμως κι αυτές απ' όσο θυμάμαι, έλεγαν πιο πολύ για τις δεκαετίες του '70 που πουλούσε εξωφρενικό αριθμό τευχών. Πολλέεεες δεκάδες χιλιάδες τεύχη αν θυμάμαι καλά. Η πιο έγκυρη και γεμάτη συνέντευξη του Τερζό, είναι αυτή εδώ, από τον ΜΖ κι εμένα. Τσέκαρε το post 14 που έχει όλο το κείμενο του ΜΖ, και αν θέλεις να βάλεις κάτι εξ' αυτών, μπορείς να βάλεις ως πηγή είτε το φύλο της εφημερίδας, είτε την ηλεκτρονική του μορφή.

 

Για άλλα δεδομένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα στατιστικά του Inducks, της πληρέστερης βάσης δεδομένων για Disney εκδόσεις. Η Ιταλία και η Ελλάδα είναι στην κορφή ουσιαστικά των καταγεγραμμένων εκδόσεων με 491 και 129 διαφορετικές εκδόσεις αντίστοιχα. Η Ελλάδα επίσης έχει πολλές τρέχουσες εκδόσεις, μαζί και μία εβδομαδιαία, σε μία εποχή που τα έντυπα φυτοζωούν. Άλλες χώρες που δεν έχουν το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, δεν έχουν ούτε κατά διάνοια τόσες τρέχουσες εκδόσεις.

 

Στην Αμερική επίσης μπορείς να πεις πως το συμβόλαιο σταματάει και περνάει από την μία εταιρία στην άλλη ύστερα από λίγα χρόνια, οι μηνιαίοι τίτλοι πουλάνε απελπιστικά λίγο για να στηρίξουν την αγορά, ενώ στοχεύουν κυρίως σε πολυτελείς συγκεντρωτικές σκληρόδετες εκδόσεις για συλλέκτες. Καμία σχέση με την Ελλάδα που ο εκδότης έμεινε περίπου για μισό αιώνα, με πάμπολες τρέχουσες εκδόσεις. Το συμβόλαιο επίσης στην Ελλάδα κατοχυρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ. Το τελευταίο περιοδικό του Τερζόπουλου βγήκε 6 Σεπτεμβρίου 2013, ενώ το πρώτο της Καθημερινής βγήκε 6 Ιουνίου 2014, δηλαδή μόλις μετά από 9 μήνες. Μπορείς να αντιπαραβάλλεις αυτό το περιστατικό, με το περιστατικό των Αμερικάνων, που έχουν αλλάξει 6-7 διαφορετικούς εκδότες, και κάθε φορά έμεναν ίσως και για χρόνια χωρίς επίσημο εκδότη, επειδή δεν ήξεραν αν μπορούσε να τους στηρίξει η αγορά, ενώ σε εμάς έπεσαν με τα μπούνια με το που έμαθαν πως σταματάει ο Τερζό.

αυτή ακριβώς τη συνέντευξη σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω! Ευχαριστώ πολύ. Δε φαντάζεσαι πόσο με βοηθάς αυτή τη στιγμή!  :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμμ, για αριθμούς τευχών ίιισως να βρεις σε καμία συνέντευξη, όμως κι αυτές απ' όσο θυμάμαι, έλεγαν πιο πολύ για τις δεκαετίες του '70 που πουλούσε εξωφρενικό αριθμό τευχών. Πολλέεεες δεκάδες χιλιάδες τεύχη αν θυμάμαι καλά. Η πιο έγκυρη και γεμάτη συνέντευξη του Τερζό, είναι αυτή εδώ, από τον ΜΖ κι εμένα. Τσέκαρε το post 14 που έχει όλο το κείμενο του ΜΖ, και αν θέλεις να βάλεις κάτι εξ' αυτών, μπορείς να βάλεις ως πηγή είτε το φύλο της εφημερίδας, είτε την ηλεκτρονική του μορφή.

 

Για άλλα δεδομένα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα στατιστικά του Inducks, της πληρέστερης βάσης δεδομένων για Disney εκδόσεις. Η Ιταλία και η Ελλάδα είναι στην κορφή ουσιαστικά των καταγεγραμμένων εκδόσεων με 491 και 129 διαφορετικές εκδόσεις αντίστοιχα. Η Ελλάδα επίσης έχει πολλές τρέχουσες εκδόσεις, μαζί και μία εβδομαδιαία, σε μία εποχή που τα έντυπα φυτοζωούν. Άλλες χώρες που δεν έχουν το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, δεν έχουν ούτε κατά διάνοια τόσες τρέχουσες εκδόσεις.

Για να υποστηριχθεί ότι τα Ντίσνευ είναι δημοφιλή στην Ελλάδα χρειάζεται αρκετά πρόσφατη "βιβλιογραφία". Ίσως μια πιο σωστή διατύπωση είναι ότι υπάρχουν και υπήρξαν πολλές εκδόσεις Ντίσνευ σε Ιταλία και Ελλάδα, με μεγάλη ποικιλία μεταξύ τους, κάτι το οποίο μπορεί να υποστηριχθεί με το inducks, εφόσον αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πηγή. Που πιθανώς να μην μπορεί, γιατί δεν είναι κάτι επίσημο.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σαν να θυμάμαι ότι κάπου είχαμε βάλει πωλήσεις κυριακάτικων φύλων Καθημερινής πριν και μετά την έκδοση της Βιβλιοθήκης Disney ως ένθετο. Εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά και λέγαμε για το Έθνος.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σαν να θυμάμαι ότι κάπου είχαμε βάλει πωλήσεις κυριακάτικων φύλων Καθημερινής πριν και μετά την έκδοση της Βιβλιοθήκης Disney ως ένθετο. Εκτός και αν δεν θυμάμαι καλά και λέγαμε για το Έθνος.

Μήπως εννοείς εδώ Γιώργο; http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31765&p=458558

 

Βέβαια, δεν αναφέρεται για πριν την κυκλοφορία... :thinking:

Επεξεργασία από Darrell
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25622
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για να υποστηριχθεί οτι τα Disney είναι δημοφιλή στην Ελλάδα, αρκεί ένα link στο thread "Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν"! :D

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς να πω ότι ενημερώθηκε το πρώτο ποστ με το εξώφυλλο του τεύχους 12! :)

 

Το άρθρο του Άλεξ καθώς και την νέα κεντρική ιστορία των Ιταλών μπορείτε να τη διαβάσετε στο νέο Τεύχος #12 - Φάντομ Ντακ: Η Τελευταία Γη Πράξη 1 Μέρος 1!

 

Θα το είχα λίγο πιο νωρίς έτοιμο αλλά έκανα αλλαγές στο design για τα άρθρα κλπ. Νομίζω θα σας αρέσει το αποτέλεσμα! :) Καλή ανάγνωση ;)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενδιαφέρον το άρθρο του Αλέξανδρου, όσο για τις Ιταλικές ιστορίες... καλό το σχέδιο και ο χρωματισμός, αλλά νιώθω σαν να έχω χάσει σελίδες. Τι στο καλό γίνεται;

 

Είχα δει τις προάλλες ένα βίντεο-κριτική του σκηνοθετικού στυλ του Snyder, που επικεντρώνεται σε σκηνές που είναι επίτηδες γυρισμένες για να είναι "μνημειώδεις", χωρίς όμως να είναι ουσιώδεις. Μάλλον κάτι παρόμοιο πρέπει να γίνεται και εδώ...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενδιαφέρον το άρθρο του Αλέξανδρου, όσο για τις Ιταλικές ιστορίες... καλό το σχέδιο και ο χρωματισμός, αλλά νιώθω σαν να έχω χάσει σελίδες. Τι στο καλό γίνεται;

 

Είχα δει τις προάλλες ένα βίντεο-κριτική του σκηνοθετικού στυλ του Snyder, που επικεντρώνεται σε σκηνές που είναι επίτηδες γυρισμένες για να είναι "μνημειώδεις", χωρίς όμως να είναι ουσιώδεις. Μάλλον κάτι παρόμοιο πρέπει να γίνεται και εδώ...

Το νιώθεις αυτό διότι εμείς χωρίσαμε την πρώτη πράξη σε 2 μέρη αλλιώς ολόκληρη είναι οι διπλάσιες σελίδες και κάτι παραπάνω. Μάλλον σου φαίνεται κάτι μη ολοκληρωμένο να υποθέσω... :thinking: 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω. Ειλικρινά, οι σκηνές μου φαίνονται σχεδόν τελείως ασύνδετες μεταξύ τους. Αυτό δεν έχει να κάνει με το που σταματήσατε την ιστορία.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατανοητή μου φάνηκε ως τώρα η εξέλιξη της ιστορίας...

 

υ.γ. είχε και έναν φόρο τιμής στον Γκόγια...

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ουπς σορρι! Λάθος!

Επεξεργασία από Jim®
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουπς σορρι! Λάθος!

Δεν πειράζει, ξανάνοιξες το θέμα ;)

 

Κατανοητή μου φάνηκε ως τώρα η εξέλιξη της ιστορίας...

 

υ.γ. είχε και έναν φόρο τιμής στον Γκόγια...

Γενικά πως σου φάνηκε δεν είπες;

 

Δεν νομίζω. Ειλικρινά, οι σκηνές μου φαίνονται σχεδόν τελείως ασύνδετες μεταξύ τους. Αυτό δεν έχει να κάνει με το που σταματήσατε την ιστορία.

Οκ. Πάντως ίσως θα ήταν ήταν καλύτερο να ξαναδιαβάσεις ολόκληρη την Πράξη 1 όταν βγάλουμε το δεύτερο μέρος (Θα δούμε πότε :P). 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Γενικά πως σου φάνηκε δεν είπες;

 

 

Αρκετά καλή και μου τράβηξε το ενδιαφέρον για να διαβάσω τη συνέχεια.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.