Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλα τα Κώμιξ του Τερζό:Πόσο;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλά και ο Μάριος και ο οποιοσδήποτε έμπορος μετά θα θέλει να τα πουλήσει σε εμάς τους υπόλοιπους, οπότε καλό είναι να ξέρει και την άποψη των πιθανών αγοραστών.

Όχι σε σας άντρα μου,εσείς άμα το βρείτε ένα γιουροσέντσι φθηνώτερα θα μου το τρίβετε ες αεί στη μάπα,σε άλλους θα πάει το πανωπροίκι.

 

Είπα,μαζεύω γνώμες από γνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

 Προφανως και δεν ισχουν τα ιδια, μετα απο τετοια κριση και υφεση

 

 

 

ααααα έχω σιχαθεί να τ' ακούω αυτό.... :ego: :ego:

 

αλλά εντάξει μη τα δώσουμε και σε τιμές ξεφτίλα :wall: :wall: μέχρι 1200 €!!! εκτός αν καίγεσαι να μαζέψεις χρήματα,οπότε τα δίνεις 1 700-800αρι,και μετά ----> :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ως μέλη ενός κόμικ φόρουμ και ως συλλέκτες.

 

Ο crc από ότι κατάλαβα τα εμπορεύεται και σαφώς θα ξέρει κάτι παραπάνω για το σε τι τιμή θα συνέφερε τον Μάριο να τα παρει για το μαγαζί του. Αλλά και ο Μάριος και ο οποιοσδήποτε έμπορος μετά θα θέλει να τα πουλήσει σε εμάς τους υπόλοιπους, οπότε καλό είναι να ξέρει και την άποψη των πιθανών αγοραστών.

 

 

:) δεν τον ξέρεις τον crc μάλλον επειδή δεν έχεις πολύ καιρό που ασχολείσαι εδώ :) ο Κώστας είναι από την Πάτρα, διαχειρίζεται το mycomics.gr και από τα χεράκια του έχει περάσει ότι μπιπ έχει βγει σε αυτή τη χώρα (ειδικά σε επίπεδο λαϊκών κόμικ). Η γνώμη σου και η γνώμη μου ήταν καλή και άγια πρωτού απαντήσει αυτός :) Από τη στιγμή που απάντησε, τότε πλέον τον λόγο τον έχουν άλλα μέλη τα οποία έχουν έμπρακτη γνώση του σπορ στο επίπεδο του "από τα χεράκια μου όλη αυτή η συλλογή έχει έρθει και έχει φύγει καμιά 40αριά φορές" :D (όπως λχ όταν μιλάει ο jval ή ο Uncle Scrooge γύρω από τιμές και σπανιότητες στο Μίκυ Μάους, έχοντας 8 φορές το 1, 32 φορές αυτό της Ολυμπιάδας και 119 διαφορετικά Κόμιξ#1, πάμε πάσο and the dogs are tied :D ) Εγώ και εσύ το πολύ πολύ να πούμε ένα "και γιατί λες αυτό το πράγμα Κώστα? εγώ φαντάζομαι ότι αυτό έτσι και εκείνο γιουβέτσι" ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας πω και εγώ την άποψή μου :)

Τα ποσά που ακούγονται για 1000 ευρώ τη δεκάδα είναι στη σφαίρα της φαντασίας ενός επίδοξου πωλητή προ κρίσεως. ("πλην της σπανιότητος και την ποιότητα :mafia: " , για όσους θυμούνται  :D  )

Η τιμή χοντρικά που πιάνει σήμερα όλη η σειρά είναι περίπου όπως τα είπε ο crc.

Δηλαδή για συλλέκτη μέχρι 1200 ευρώ (αν πρόκειται για κατάσταση ΑΡΙΣΤΗ) και για πωλητή γύρω στα 900-1000 ευρώ ώστε να βγάλει κάποιο κέρδος σε βάθος χρόνου.

Θυμάμαι ο δάσκαλος είχε μέχρι πριν λίγο καιρό στην ιστοσελίδα του όλη σχεδόν τη σειρά κόμιξ (προς εξυπηρέτηση κάποιου πελάτη του που την έδινε) για 1500 ή 1300 ευρώ (ένα από τα 2 ποσά) σε πολύ καλή κατάσταση για χρονική περίοδο περίπου 3-4 μήνες και κανείς δεν ενδιαφερόταν.
Επίσης είχε τα περισσότερα σπάνια νούμερα για 700 ευρώ και πάλι κανείς δεν ασχολιόταν. Μετά από πολύ μεγάλο διάστημα εξαφανίστηκαν που σημαίνει ότι ή αποσύρθηκαν ή δόθηκαν σε ακόμη πιο χαμηλές τιμές η τα πήρε ο δάσκαλος για ένα κομμάτι ψωμί. :lefta:

Κακά τα ψέμματα, η κατάσταση με την οικονομική κρίση έχει αλλάξει τα πράγματα και όπως είχα προβλέψει θα χτυπούσε και τη "φούσκα" των Κόμιξ ή κόμικς. Οι τιμές που είχα καταγράψει τότε στον τιμοκατάλογο υπάρχουν περισσότερο ως ένδειξη σπανιότητας τευχών και η τιμή τους ξεχωριστά κατά μέσο όρο είναι υποτιμημένη σε ένα ποσοστό της τάξεως τουλάχιστον του 20%.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν ακόμη άτομα που δίνουν 100 ή έως 200 ευρώ το πολύ για 1 σπάνιο κόμικ, αλλά ζήτημα είναι να αποτελούν 5-7 ατομα πανελλαδικώς και τείνουν να μειωθούν σε 2-3 άτομα.
Μαζεμένα ποσά της τάξεως των 1000 ευρώ είναι επίσης ελάχιστοι αυτοί που τα δίνουν.

 

Σε μια οικονομική καταστροφή ή κατοχή όπως αυτή που βιώνουμε, τα μόνα που διατηρούν σε ένα βαθμό την αξία τους είναι αντικείμενα διαχρονικά όπως ο χρυσός, οι πολύτιμοι λίθοι κλπ.
Βλέπετε τι έγινε με τα πολυτελή αυτοκίνητα. Η αξία τους έχει πιάσει πάτο και βλέπεις να πωλούνται πόρσε με 10000 ευρώ. Ή την αγγελία με το TT που το έδινε στα 4000 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Όλα τα προϊόντα που δεν είναι πρώτης ανάγκης έχουν πάρει την "κάτω βόλτα".

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ακόμη και ο χρυσός έχει χάσει το τελευταίο τρίμηνο το 23% της αξίας του, επειδή νομίζω τυπώθηκαν πάλι νέα νομίσματα και "αναζωογονήθηκε" τεχνητά η αγορά. Από την στιγμή που πλέον τα αποθέματα χρυσού δεν σχετίζονται πια με τα νομίσματα που εκδίδει μία χώρα (βλ. π.χ. Αμερική) δεν μπορεί κάποιος να είναι απόλυτα σίγουρος ότι η "επένδυση" του μακροχρόνια θα είναι είτε ασφαλής είτε κερδοφόρα. Πλέον ο κόσμος δεν επενδύει σε τίποτα, απλά προσπαθεί να βγάλει τον μήνα ή ακόμη και την μέρα. Εκτιμώ ότι και οι έχοντες και επιθυμούντες να δώσουν λεφτά για την καύ... εχμ συλλογή τους, πλέον δεν νομίζω να δίνουν αβέρτα όσο ζητάνε δεξιά και αριστερά αφού και η κρίση βοηθάει στην συμπίεση των τιμών σε "είδη πολυτελείας" αλλά παράλληλα ο "ανταγωνισμός" από άλλους "μικροσυλλέκτες" έχει προφανώς μειωθεί, χώρια που πολλοί έχουν βρει αυτά που θέλουν άρα αυτοί που τα ψάχνουν ακόμη έχουν μείνει λίγοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:) δεν τον ξέρεις τον crc μάλλον επειδή δεν έχεις πολύ καιρό που ασχολείσαι εδώ :) ο Κώστας είναι από την Πάτρα, διαχειρίζεται το mycomics.gr και από τα χεράκια του έχει περάσει ότι μπιπ έχει βγει σε αυτή τη χώρα (ειδικά σε επίπεδο λαϊκών κόμικ). Η γνώμη σου και η γνώμη μου ήταν καλή και άγια πρωτού απαντήσει αυτός :) Από τη στιγμή που απάντησε, τότε πλέον τον λόγο τον έχουν άλλα μέλη τα οποία έχουν έμπρακτη γνώση του σπορ στο επίπεδο του "από τα χεράκια μου όλη αυτή η συλλογή έχει έρθει και έχει φύγει καμιά 40αριά φορές" :D (όπως λχ όταν μιλάει ο jval ή ο Uncle Scrooge γύρω από τιμές και σπανιότητες στο Μίκυ Μάους, έχοντας 8 φορές το 1, 32 φορές αυτό της Ολυμπιάδας και 119 διαφορετικά Κόμιξ#1, πάμε πάσο and the dogs are tied :D ) Εγώ και εσύ το πολύ πολύ να πούμε ένα "και γιατί λες αυτό το πράγμα Κώστα? εγώ φαντάζομαι ότι αυτό έτσι και εκείνο γιουβέτσι" ;)

 

:cheers5:

 

Γι'αυτό και δεν σχολίασα καθόλου την τιμή. Παρόλο που έχω περίπου τα 230 τεύχη, ούτε το ψάχνω πολύ και ούτε σκοπεύω να την ολοκληρώσω τη συλλογή, οπότε οποια τιμή και να έλεγα θα αντιπροσώπευε πιο πολύ αυτό που θα ήθελα να ακούσω παρά αυτό που ισχύει. Αλλά δεν μπορείς να λες ότι η γνώμη των υπολοίπων δεν είναι τόσο "καλή". Σαφώς και κάποιος όπως ο crc έχει πιο πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα, αλλά και οι απλοί συλλέκτες germ και Fandom που τα ψάχνουν ένα ένα να τα μαζέψουν, μπορούν να έχουν μια καλή γνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακόμη και ο χρυσός έχει χάσει το τελευταίο τρίμηνο το 23% της αξίας του, επειδή νομίζω τυπώθηκαν πάλι νέα νομίσματα και "αναζωογονήθηκε" τεχνητά η αγορά.

Μια οικονομική κρίση δημιουργείται ώστε να πουληθούν τα αντικείμενα που έχουν αξία και να ξεπουληθεί η γη.

 

Κατά τη γνώμη μου η αξία του χρυσού διογκώθηκε τεχνητά εν μέσω κρίσεως ώστε να παρακινήσει τους έχοντες να πουλήσουν. Εν συνεχεία, και πάλι τεχνηέντως υποχώρησε ώστε να αγοραστεί φθηνά. Στη συνέχεια θα αυξηθεί πάλι η τιμή του και θα σταθεροποιηθεί όπως ακριβώς ορίζουν οι 5 οικογένειες που κυριαρχούν στον παγκόσμιο χάρτη. :(

 

Το χειρότερο είναι ότι η Ελλάδα έχει πλέον ελάχιστα αποθέματα σε χρυσό, τόσο το κράτος όσο και οι ιδιώτες. Διάβασα πρόσφατα ότι πουλήθηκαν περίπου 3 τόνοι χρυσές λίρες. :(  Μέχρι και αποθέματα της "Εθνικής" τράπεζας της Ελλάδος πουλήθηκαν παρανόμως!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

έχει γυρίσει και έχει μιλήσει ο crc.

 

όλοι οι υπόλοιποι, με τι ακριβώς φόντα εκφέρετε γνώμη? :D

 

Πολύ σωστή παρατήρηση... Προτείνω:

1. Να διαγραφούν όλα τα post εκτός του crc...

2. Να banαριστούμε όσοι τολμήσαμε να εκφέρουμε γνώμη επί του θέματος...

3. Να μετονομααστεί το σάιτ από GREEKCOMICS σε CRCOMICS !!!

:clap2:

(χωρίς παρεξήγηση ελπίζω...)

Πέραν της πλάκας, λογικό να έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία επί του θέματος ο crc και όποιος εμπορεύεται κόμικς, αλλά κάτι μπορεί να γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι απλοί συλλέκτες, ακόμα και οι αδαείς όμως που λένε περί 1000 ευρώ η 10άδα όπως ο κατά τα άλλα συμπαθής 530, κάτι προσφέρει στην κουβέντα μας.

 

Κόμιξ νο.1 πάνω από 70-75 ευρώ και 1η 10άδα πάνω από 500 ευρώ, σήμερα είναι χλωμό σαν ώριμη μπανάνα... :banana:

Επεξεργασία από ifaisteio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχει γυρίσει και έχει μιλήσει ο crc.

 

όλοι οι υπόλοιποι, με τι ακριβώς φόντα εκφέρετε γνώμη? :D

Ως συμμετεχοντες στο φορουμ εκφραζουμε την αποψη μας και ως υποψηφιοι αγοραστες πωλητες ......

η και εν δυναμη ως υποψηφιοι νεοι εμποροι μαθαινοντας απο τους εμπειρους που υπαρχουν εδω :D

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μια χαρά τα λέει ο crc..

Και τα 1100ε που είπε δεν είναι ούτε 4ε το τεύχος. Πάρα πολύ φτηνά.

Καταρχήν όποιος πάει να σκοτώσει μια συλλογή 303 τευχών (σε άριστη κατάσταση όπως γράφτηκε) τόσο φτηνά είναι αστείος.. Εννοώ ότι πρέπει να φροντίσει να την πουλήσει μόνος του κομμάτι κομμάτι. Εξάλλου η άψογη κατάσταση των τευχών σημαίνει μεγαλύτερη τιμή. Θα υπάρξουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι.

Αλλά κάποιοι βαριούνται να ασχοληθούν και προτιμούν να χάσουν χρήματα απλά για να πάρουν άμεσα ένα ποσό που τους ικανοποιεί σχετικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σκόρπιες σκέψεις που έκανα, από τη συζήτηση που έχει προηγηθεί:

 

80 Ευρώ το για πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, θεωρώ οτι είναι απαξιωτική τιμή για το προϊόν.

Μια λογική τιμή για μένα, είναι κάπου στη μέση απ'όσα βλέπουμε στα διάφορα site δημοπρασιών, αλλά και από τους γνώστες που βρίσκονται εδώ μέσα, δηλαδή γύρω στα 150 Ευρώ.

Φυσικά μιλάμε για καταστάσεις 9+ ...

Ίσως κάπου εκεί έξω, να υπάρχουν και κάποιοι συλλέκτες που δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα το Internet ή την κοινότητά μας και να αγοράζουν σε αυτές τις τιμές και να έχουν τους δικούς τους τιμοκαταλόγους.

 

Για τον φίλο vintaz που ανέφερε το θέμα της κρίσης και τα αυτοκίνητα, θέλω να πω οτι οι πόρσε και τα λοιπά αυτοκίνητα της κατηγορίας, έχουν τεκμήριο, θέλουν συντήρηση και φυσικά καίνε τ'άντερά τους.

Τα κόμικς θέλουν απλά χώρο και στοργή... :)

 

Χωρίς να προσπαθώ να ακυρώσω τις παραπάνω τοποθετήσεις όλων των φίλων συλλεκτών, οι οποίοι γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο από εμένα, αλλά επειδή γι'αυτό ανοίγονται αυτά τα θέματα (για να γίνεται συζήτηση), καταθέτω και εγώ τις απόψεις μου, οι οποίες δεν είναι "επαγγελματικές" όπως του φίλτατου crc, με τον οποίο έχω άριστη σχέση, αλλά είναι απόψεις ενός φίλου των κόμικς και μικρού συλλέκτη από το 1978... 

 

:beer:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σκόρπιες σκέψεις που έκανα, από τη συζήτηση που έχει προηγηθεί:

 

80 Ευρώ το για πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, θεωρώ οτι είναι απαξιωτική τιμή για το προϊόν.

Μια λογική τιμή για μένα, είναι κάπου στη μέση απ'όσα βλέπουμε στα διάφορα site δημοπρασιών, αλλά και από τους γνώστες που βρίσκονται εδώ μέσα, δηλαδή γύρω στα 150 Ευρώ.

Φυσικά μιλάμε για καταστάσεις 9+ ...

Ίσως κάπου εκεί έξω, να υπάρχουν και κάποιοι συλλέκτες που δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα το Internet ή την κοινότητά μας και να αγοράζουν σε αυτές τις τιμές και να έχουν τους δικούς τους τιμοκαταλόγους.

 

Για τον φίλο vintaz που ανέφερε το θέμα της κρίσης και τα αυτοκίνητα, θέλω να πω οτι οι πόρσε και τα λοιπά αυτοκίνητα της κατηγορίας, έχουν τεκμήριο, θέλουν συντήρηση και φυσικά καίνε τ'άντερά τους.

Τα κόμικς θέλουν απλά χώρο και στοργή... :)

 

Χωρίς να προσπαθώ να ακυρώσω τις παραπάνω τοποθετήσεις όλων των φίλων συλλεκτών, οι οποίοι γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο από εμένα, αλλά επειδή γι'αυτό ανοίγονται αυτά τα θέματα (για να γίνεται συζήτηση), καταθέτω και εγώ τις απόψεις μου, οι οποίες δεν είναι "επαγγελματικές" όπως του φίλτατου crc, με τον οποίο έχω άριστη σχέση, αλλά είναι απόψεις ενός φίλου των κόμικς και μικρού συλλέκτη από το 1978... 

 

:beer:

Για όλα μαζί πες,δεν σπάει είπαμε η συλλογή....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τον φίλο vintaz που ανέφερε το θέμα της κρίσης και τα αυτοκίνητα, θέλω να πω οτι οι πόρσε και τα λοιπά αυτοκίνητα της κατηγορίας, έχουν τεκμήριο, θέλουν συντήρηση και φυσικά καίνε τ'άντερά τους.

Τα κόμικς θέλουν απλά χώρο και στοργή... :)

 

Το σκέφτηκα ότι κάποιος θα το ανέφερε :) αλλά το έθεσα ως παράδειγμα, πώς γίνεται κάτι θεωρητικά πολύτιμο και μεγάλης αξίας να υποστεί τεράστια πτώση ως προς την τιμή του.

Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι η πόρσε έχει και χρηστική+διεθνής αξία ενώ τα ελληνικά κόμικς μονάχα ψυχαγωγική και συλλεκτική στον ελληνικό χώρο και ως εκ τούτου τα αντικείμενα που δεν είναι 1ης ανάγκης και δη τα άνευ χρηστική αξίας είναι τα πρώτα που υποτιμώνται σε μια οικονομική κρίση.

Πρόσφατα διάβαζα ένα άρθρο που βρέθηκαν πίνακες τεράστιας αξίας στην οικία ενός ηλικιωμένου Γερμανού από την περίοδο της ναζιστικής Γερμανίας, που στην πλειοψηφία τους είχαν πουληθεί (και λιγότερο κατασχεθεί) από Εβραίους σε εξευτελιστικές τιμές. Και μιλάμε για Πικάσο, Νόλντε κλπ και όχι για Κόμιξ #1. Τα πράγματα που είχαν τη μεγαλύτερη αξία τότε ήταν τα τρόφιμα.

 

Θα μου πεις τότε ήταν κατοχή (αν και οι πωλήσεις έγιναν κυρίως πριν τον πόλεμο), αλλά και σήμερα πάλι κατοχή έχουμε υπό άλλης μορφής που λέγεται οικονομική. Και σε μια οικονομική κρίση/κατοχή λοιπόν τα κόμικς θα είναι από τα πρώτα αγαθά που θα υποτιμηθούν πράγμα το οποίο έχει συμβεί σε μεγάλο βαθμό από το 2009.

 

Α και να συμπληρώσω και για το Κόμιξ 1 ως τεύχος με τη μεγαλύτερη οικονομική αξία στη σειρά, μέχρι πριν μια εβδομάδα θυμάμαι τουλάχιστον 5 αγγελίες μεταξύ 80-120 ευρώ από καλή έως πολύ καλή κατάσταση τα οποία ήταν απούλητα για αρκετό καιρό. Δεν ξέρω τι έχει γίνει καθώς παρακολουθώ πιο αραιά πλέον τη σειρά.
 

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατανοητό...

 

Όσον αφορά το ΚΟΜΙΞ #1, θεωρώ οτι τόσος ντόρος που έχει γίνει και κάποιοι προβαίνουν στην παραγωγή φωτοτυπημένων τευχών, για να πουλήσουν στους αδαείς, δεν είναι τυχαίος.

Μιλάμε για πολυτελή έκδοση και μάλιστα για ένα περιοδικό γνωστό και στο εξωτερικό.

 

Για όλα μαζί πες,δεν σπάει είπαμε η συλλογή....

 

Φίλε marios1957, τοποθετήθηκα στις προηγούμενες απαντήσεις των μελών και όχι στο ερώτημα του thread...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5961
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μ' αρέσει που κάποτε προ μηνών σε μια αντίστοιχη συζήτηση είχα ρωτήσει πόσο περίπου θα έδινε κάποιος για το Μπλεκ νούμερο 1 ή το αντίστοιχο Ζαγκόρ νούμερο 1 που ζήτημα αν υπάρχουν 15 τεύχη σε συλλογές. Είχα γράψει τότε ότι 50 ευρώ είναι λογική τιμή (και υπήρχε κρίση) και αντιμετώπισα τη γενική κατακραυγή. Και για το νούμερο 1 του Κόμιξ που υπάρχει παντού και κυκλοφόρησε 20-25 χρόνια μετά από αυτά τα περιοδικά συζητάμε αν σήμερα πιάνει 80, 100 ή 300 ευρώ. Και το έχει το 70% των μελών του φόρουμ το συγκεκριμένο τεύχος. Μήπως υπάρχει κάποια ανωμαλία στην αγορά; Η μήπως τελικά ισχύει αυτό που λέγεται παντού....Οτι ένα τεύχος, ένας δίσκος ή ένα βιβλίο (δεν λέω για γραμματόσημα γιατί εκεί ευτυχώς αν και δεν ασχολούμαι ξερω ότι υπάρχουν επίσημοι τιμοκατάλογοι) κοστίζει όσο προτίθεται να το πληρώσει ο υποψήφιος αγοραστής.

ΥΓ Τα περί ανωμαλίας της αγοράς. Προ εξαμήνου μπροστά στα μάτια πουλήθηκαν οι τρεις τόμοι με τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη (πρώτη έκδοση, έτος έκδοσης 1830...κάτι) 500 ευρώ ο τόμος. Με άμεση τιμή μεταπώλησης (υπήρχε πρόταση) αν το ήθελε ο αγοραστής (που δεν το ήθελε γιατί τα κράτησε) τριπλάσια....Και σε κατάσταση που ντρεπόσουν να τα ακουμπήσεις. 100 ευρώ το νούμερο 1 του Κόμιξ; Για σκεφθείτε το πάλι...Οποιος ξέρει από βιβλία γνωρίζει ότι είναι ζήτημα να έχουν διασωθεί 3-4 κομμάτια από κάθε τόμο του Μακρυγιάννη. Και ίσως λέω και πολλά! Προσωπικά δεν τα είχα ξαναδεί σε πρώτη έκδοση....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45796
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] 80 Ευρώ το για πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, θεωρώ οτι είναι απαξιωτική τιμή για το προϊόν.

Μια λογική τιμή για μένα, είναι κάπου στη μέση απ'όσα βλέπουμε στα διάφορα site δημοπρασιών, αλλά και από τους γνώστες που βρίσκονται εδώ μέσα, δηλαδή γύρω στα 150 Ευρώ.

Φυσικά μιλάμε για καταστάσεις 9+ ...[...]

 

 

Κουβέντα κάνουμε και ο καθένας έχει τις απόψεις του. Κατ' εμέ, απαξιωτική δεν είναι η τιμή, αλλά η στάση της εταιρίας προς τους αναγνώστες της που ήθελε σώνει και καλά να κάνει ένα περιοδικό με επανεκτυπώσεις, να πωλείται περισσότερο από το αντίστοιχο αυθεντικό αμερικάνικο.

 

Στην ψωροκώσταινα ξέρουμε πως το Κόμιξ #2 εξαντλήθηκε πρώτο από τον κατάλογο, επομένως για πολλούς είναι το πιο σπάνιο τεύχος της σειράς και χαλαρά το βλέπουμε σε τιμές 100€+. Πώς όμως κρίνουμε την αντικειμενική αξία ενός τεύχους όταν αυτή καθορίζεται από την ίδια την εταιρία; Ο Τερζό προσπάθησε απεγνωσμένα να καταστήσει το περιοδικό ως συλλεκτικό. Ας μην ξεχνάμε πως τον πρώτο καιρό του περιοδικού, βλέπαμε συνεχώς άρθρα που "χαριτολογώντας" έλεγαν πως όποιος κρατήσει τα τεύχη του Κόμιξ θα γίνει πλούσιος κάποια μέρα, θα φτάσουν τις τρελές τιμές του εξωτερικού, κλπ.

 

Έλεγαν για παράδειγμα 2 χρόνια ύστερα από την κυκλοφορία του δεύτερου τεύχους (Ο Χρυσός Γίγας), πως λόγω περιορισμένων τευχών, κάνουν 1.000%+ αύξηση (!!!!!) και αντί για 80 δρχ, το πούλαγαν 1.000 δρχ. Εμείς όμως πώς ξέρουμε πως τα τεύχη αυτά δεν ήταν παρά μόνο 3 ή 4 αντίτυπα; Μπορεί όντως να υπήρχαν 3-4 τρελαμένοι και να αγόρασαν το τεύχος από την εταιρία για ένα χιλιάρικο. Οι έμποροι λοιπόν το πήραν σαν καραμελίτσα και άρχισαν να σου τρίβουν στη μούρη πως αυτό το τεύχος τότε κόστιζε πανελληνίως ένα χιλιάρικο, επομένως τώρα κάνει περισσότερο. Κάτσε ρε άνθρωπε του Θεού. Από πού κι ως πού αυτά τα μεμονωμένα τεύχη είναι αντιπροσωπευτικά της αξίας; Σε μια εποχή όμως που δεν υπήρχε κάποια άλλη συλλεκτική κόμικ έκδοση, και το ίντερνετ δεν ήταν καν στη σφαίρα της φαντασίας μας, ο Τερζό βρήκε πάτημα και καλώς ή κακώς εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση.

 

Το αποτέλεσμα ποιο είναι; Το πρωτότυπο αμερικάνικο τεύχος One Shots / Four Color Comics #422 του 1955 να πωλείται για ~25€, ενώ η ελληνική επανέκδοση τριών δεκαετιών αργότερα εν μέσω κρίσης να πωλείται στο ricardo και στο κάθε ricardo για 100 €. Επίσης κρατήστε υπ' όψιν πως οι συνθήκες του Κόμιξ ήταν πολύ καλύτερες από των αμερικάνικων τευχών του '50. Πολυτελές χαρτί και εκτύπωση άρα λιγότερη φυσική φθορά, πολλά αντίτυπα, όχι μόνο παιδικό αλλά και ενήλικο κοινό, και από τη στιγμή που λανσαρίστηκε ως συλλεκτικό, ήταν πολύ λιγότερα τα αντίτυπα που πετάχτηκαν από την μάστιγα των κόμικς που ακούει στο όνομα "μάνα". Πιστεύω πως καταλαβαίνει κανείς την κοροϊδία.

 

Χρησιμοποιώντας λοιπόν την ίδια λογική των εμπόρων και της εκδοτικής, από τη στιγμή που αυτά τα τεύχη έχουν δοθεί από κάποια άτομα  για λίγα ευρώ αντί για 50+, τότε η αξία τους είναι 3-4€. Όσο παρανοϊκή μας ακούγεται αυτή η φράση, άλλο τόσο παρανοϊκή είναι η κατάσταση που επικρατεί με τις εξωγήινες τιμές που βλέπουμε συχνά πυκνά.

 

Αυτό για εμένα είναι απαξίωση. Και αν μπορούσα να τα δώσω πιο φθηνά, θα τα έδινα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45796
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δείτε εδώ ξεφτυλίκια

 

Το Four Color #233 του 1949 κοστίζει από 25 έως 100€. Η ιστορική του αξία είναι τεράστια, και σίγουρα ασύγκριτη με αυτήν του Κόμιξ #1. Αν δεν υπήρχε αυτό το τεύχος, πιθανότατα να μην υπήρχε Κόμιξ #1. Δείτε εδώ αγγελία στα 30€, σε κατάσταση 4, η οποία είναι απείρως καλύτερη από την "ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΛΑ ΛΕΙΠΟΥΝ 15 ΣΕΛΙΔΕΣ, κλπ".

 

Η επανέκδοση του 1965 μετά βίας πιάνει κάνα 40άρι. Άντε τώρα να αντιληφθεί κάποιος τον λόγο που η νιοστή επανέκδοση που βγήκε σε μία μικρή χώρα 4 δεκαετίες αργότερα από το πρωτότυπο, κοστίζει περισσότερο από το πρωτότυπο :hit:

 

 

Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν πλέον να κάνουν με το αρχικό ερώτημα, απλά τα αναφέρω για να πω κι εγώ τον πόνο μου :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δε διαφωνώ σε αυτά που λές, ούτε και είμαι με το μέρος των ατόμων που βάζουν τα τεύχη τους σε αστρονομικές τιμές στις δημοπρασίες.

Και φυσικά δεν έχω κανένα μα κανένα κέρδος να πωλούνται τα τεύχη ακριβότερα, αφού ΜΟΝΟ αγοράζω και δεν πουλάω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Όμως ας δούμε και το τιραζ για τους κατοίκους των Η.Π.Α. (έστω και στα '50s), ας δούμε και το τιράζ της Ελλαδίτσας μας.

 

Εγώ θεωρώ οτι έδωσα μια λογική τιμή για έναν τίτλο που και συλλεκτικός είναι (με οποιοδήποτε τρόπο κι αν απέκτησε τη συλλεκτικότητα, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι) και πολυτελής είναι και παλαιός είναι.

Επίσης όπως δε μπορώ να καταλάβω αυτούς που τον ανεβάζουν στα ύψη, έτσι δε μπορώ να καταλάβω και τους πολέμιούς του.

 

Βασικά, είχα γράψει στην αρχή τη λέξη "ξεφτίλα", αλλά την έκανα "απαξίωση" γιατί είναι πιο εύπεπτη.

Φυσικά και οποιοσδήποτε μπορεί να απαξιώσει ή να εξυμνήσει κάτι... Το έχουμε ξαναπεί: "Τα σκουπίδια του αλλουνού, ο δικός μας θησαυρός"...

 

Η συζήτηση ας μεταφερθεί σε κάποιο ανάλογο θέμα, καθως είμαστε OffTopic... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υποθέτω ότι όλα αυτά τα αλιευθέντα διαμάντια κάθε άλλο παρά offtopic είναι,καθώς διαμορφώνουν καθεστώς από μιά απ´ τις μεγαλύτερες κοινότητες του είδους (ας μη γελιώμαστε,απ´ τη μεγαλύτερη) και ταυτόχρονα αποτελούν κληρονομιά.

 

Keep posting guyz.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μ' αρέσει που κάποτε προ μηνών σε μια αντίστοιχη συζήτηση είχα ρωτήσει πόσο περίπου θα έδινε κάποιος για το Μπλεκ νούμερο 1 ή το αντίστοιχο Ζαγκόρ νούμερο 1 που ζήτημα αν υπάρχουν 15 τεύχη σε συλλογές. Είχα γράψει τότε ότι 50 ευρώ είναι λογική τιμή (και υπήρχε κρίση) και αντιμετώπισα τη γενική κατακραυγή. Και για το νούμερο 1 του Κόμιξ που υπάρχει παντού και κυκλοφόρησε 20-25 χρόνια μετά από αυτά τα περιοδικά συζητάμε αν σήμερα πιάνει 80, 100 ή 300 ευρώ. Και το έχει το 70% των μελών του φόρουμ το συγκεκριμένο τεύχος. Μήπως υπάρχει κάποια ανωμαλία στην αγορά; Η μήπως τελικά ισχύει αυτό που λέγεται παντού....Οτι ένα τεύχος, ένας δίσκος ή ένα βιβλίο (δεν λέω για γραμματόσημα γιατί εκεί ευτυχώς αν και δεν ασχολούμαι ξερω ότι υπάρχουν επίσημοι τιμοκατάλογοι) κοστίζει όσο προτίθεται να το πληρώσει ο υποψήφιος αγοραστής.

ΥΓ Τα περί ανωμαλίας της αγοράς. Προ εξαμήνου μπροστά στα μάτια πουλήθηκαν οι τρεις τόμοι με τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη (πρώτη έκδοση, έτος έκδοσης 1830...κάτι) 500 ευρώ ο τόμος. Με άμεση τιμή μεταπώλησης (υπήρχε πρόταση) αν το ήθελε ο αγοραστής (που δεν το ήθελε γιατί τα κράτησε) τριπλάσια....Και σε κατάσταση που ντρεπόσουν να τα ακουμπήσεις. 100 ευρώ το νούμερο 1 του Κόμιξ; Για σκεφθείτε το πάλι...Οποιος ξέρει από βιβλία γνωρίζει ότι είναι ζήτημα να έχουν διασωθεί 3-4 κομμάτια από κάθε τόμο του Μακρυγιάννη. Και ίσως λέω και πολλά! Προσωπικά δεν τα είχα ξαναδεί σε πρώτη έκδοση....

 

Με αυτή τη λογική (που δεν την ακυρώνω, γιατί είναι σωστή):

 

500+100 Ευρώ το #1 του Μίκυ Μάους και έγινε σφαγή ποιός θα το πρωτοδεί-πάρει;;; (πρόσφατο, αν υπήρξε βέβαια το τεύχος ποτε)

Για σκεφθείτε το πάλι... ;)

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο τερζοπουλος έπαιξε καλα το παιχνίδι του και εκτόξευσε ο ίδιος την τιμή των πρωτ ν κόμιξ στα ύψη.

Ίσως εχει στοκ και το σκοτώνει σταδιακά έχοντας ο ίδιος δημιουργήσει τεχνητή σπανιότητα.

Όντως όλοι σχεδόν οι ντισνεακηδες έχουμε το κόμιξ 1,2,3, κλπ,εξαιρώ τα παιδιά που ειναι σημέρα 13-23 ετών.

Η κρίση επανέφερε σε λογικότερα πλαίσια τις τιμές, μείωση ζήτησης και αύξηση προσφοράς, αυτό το μήνα αν ήθελα αγόραζα 4 κόμιξ νο.1 από 70-100 ευρώ.

Μίκυ Μάους νο.1 όμως? Δεν είδα τόσα πολλά στην αγορά... Ενα φάντασμα χθες και ενα πολύ μέτριο πρόσφατα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και που να ζορίςουν λίγο ακομη τα πραγματα να δείτε τι πράγμα εχει να βγει και ποσο θα σκοτώνεται.......

Οι αξίες σε αυτα τα πραγματα που δεν ειναι είδη πρώτης ανάγκης ειναι πολυ σχετικά .......

 

Η εμπορευσιμότητα εξαρτάται απο την ζήτηση και ύπαρξη ρευστού που πλέον εκλείπει απο πολλούς

 

Πάντως θεωρώ παρα πολυ σωστή την τοποθέτηση του Λουκυστραικ που κάνει λόγο για την σπανιότητα και την αξία του κομιξ

Ζαγκορ μπλεκ αγόρι και πολλα αλλα πρώτα τεύχη ΔΕΝ εχω δει πουθενα

Κομιξ Νο1 ομως βλέπεις παντού καθως εχει βρωμίσει ο τόπος απο δαυτα !!!!!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Υποθέτω ότι όλα αυτά τα αλιευθέντα διαμάντια κάθε άλλο παρά offtopic είναι,καθώς διαμορφώνουν καθεστώς από μιά απ´ τις μεγαλύτερες κοινότητες του είδους (ας μη γελιώμαστε,απ´ τη μεγαλύτερη) και ταυτόχρονα αποτελούν κληρονομιά.

 

Keep posting guyz.

 

 

...

 

και να έγραφες στο αρχικό ποστ ευκρινώς κάτι της υφής "θέλω την άποψη αποκλειστικά και μόνο ατόμων που ΚΑΘΕ μήνα, βρέξει-χιονίσει, αγοράζουν και πουλάνε, τουλάχιστον 500 ευρώ σε μεταχειρισμένα κόμικ", να είσαι σίγουρος ότι πάλι θα υπήρχε κόσμος που θα αδιαφορούσε και θα έγραφε τα δικά του.  :D

 

πάντως απάντηση από άτομα σαν αυτά που ανάφερα, πήρες :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45796
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]

Ο τερζοπουλος έπαιξε καλα το παιχνίδι του και εκτόξευσε ο ίδιος την τιμή των πρωτ ν κόμιξ στα ύψη.

Ίσως εχει στοκ και το σκοτώνει σταδιακά έχοντας ο ίδιος δημιουργήσει τεχνητή σπανιότητα.

[...]

 

Σύμφωνα με άτομο που θεωρώ αξιόπιστο, πριν 3 περίπου χρόνια, η εκδοτική πήγε μεγάλο στοκ από τα πρώτα τεύχη της σειράς για πολτοποίηση. Τώρα τι και πώς και με ποια λογική, δεν ξέρω.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σύμφωνα με άτομο που θεωρώ αξιόπιστο, πριν 3 περίπου χρόνια πήγε από την εκδοτική μεγάλο στοκ από τα πρώτα τεύχη της σειράς για πολτοποίηση. Τώρα τι και πώς και με ποια λογική, δεν ξέρω.

 Τραγικό αν το έκανε... Θα είχε τους λόγους του βέβαια.

 

Σχετικά με το ερώτημα υπολόγισα ότι αν πουληθούν ξεχωριστά όλα τα τεύχη του κόμιξ σε πολύ καλή τιμή, όπως κάνουμε εδώ μεταξύ μας (συνήθως...) θα κοστίσει συνολικά 2000 ευρώ η σειρά.

Οπότε 1500 ευρώ είναι λογική τιμή αλλά δε νομίζω να βρεθεί αγοραστής τώρα. Υπήρχαν για καιρό 2 σειρές προς πώληση στα 1500 και 1 στα 2000 ευρώ και δε ξέρω τι έγινε.

Μια πιθανη τιμή είναι τα 1000 ευρώ, αντε μέχρι 1200 αν είναι 9-10αρια και ο αγοραστής εχει χρήμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 Τραγικό αν το έκανε... Θα είχε τους λόγους του βέβαια.

 

Σχετικά με το ερώτημα υπολόγισα ότι αν πουληθούν ξεχωριστά όλα τα τεύχη του κόμιξ σε πολύ καλή τιμή, όπως κάνουμε εδώ μεταξύ μας (συνήθως...) θα κοστίσει συνολικά 2000 ευρώ η σειρά.

Οπότε 1500 ευρώ είναι λογική τιμή αλλά δε νομίζω να βρεθεί αγοραστής τώρα. Υπήρχαν για καιρό 2 σειρές προς πώληση στα 1500 και 1 στα 2000 ευρώ και δε ξέρω τι έγινε.

Μια πιθανη τιμή είναι τα 1000 ευρώ, αντε μέχρι 1200 αν είναι 9-10αρια και ο αγοραστής εχει χρήμα...

Βγαλε αν θες το κοστολογιο σου να δω πως τα υπολογισες τα 2000.

 

 

Εγω παντως ειπα οτι για ολα μαζι οπως ειναι μαζεμενα

 

Καλη τιμη για εμπορα ειναι μεταξυ 600-800 ευρω

Για ιδιωτη μεταξυ 850-1100

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   693
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6105 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια ερώτηση από εμένα τον άσχετο (με τα ΚΟΜΙΞ). Τί έχει μεγαλύτερη αξία στην ελληνική αγορά, τα ΚΟΜΙΞ #1-26 ή τα WARRIOR #1-26;

Μάλλον προβοκατόρικη ερώτηση, σίγουρα δεν βοηθάει σε τίποτα τον Μάριο (που δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά, αλλά τον έχω συμπαθήσει από τα posts του :) ), αλλά είμαι περίεργος να δω απαντήσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα περιμένεις να ξέρουν οι περισσότεροι τι είναι το Warrior και ποια είναι η αξία του;  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βγαλε αν θες το κοστολογιο σου να δω πως τα υπολογισες τα 2000.

 

 

201-303 στα 354 ευρώ (από 3 ευρώ το απλό ή ενισχυμένο τεύχος και από 6 ευρώ τα 15 διπλά)

101-200 στα 353 ευρώ (από 3,50 ευρώ το απλό ή ενισχυμένο τεύχος και 6 ευρώ το νο. 200)

61-100 στα 240 ευρώ (από 6 ευρώ έκαστο)

21-60 στα 410 ευρώ (από 10 ευρώ έκαστο και από 15 ευρώ τα νο. 37,55)

11-20 στα 205 ευρώ (από 20 ευρώ έκαστο και στα 25 το νο.13)

6-10 στα 175 ευρώ (από 35 ευρώ έκαστο)

3-5 στα 135 ευρώ (από 45 ευρώ έκαστο)

2 στα 60 ευρώ

1 στα 70 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ στα 2.002 ευρώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μιλαμε ουτε λεπτο δεν κατεβαζετε απο την τιμη που το αγορασατε απο τα περιπτερα. Και μετα αναρωτιεστε γιατι πανε για πολτοποιηση τα αγαπημενα σας περιοδικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.