Μετάβαση στο περιεχόμενο

conb

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

O Felini βασικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Του Φελίνι ήταν το πρίκουελ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Χριστέ μου! και αυτό τριλογία είναι;; Πως λέγεται το πρίκουελ; "6 1/4 να το αφήσω;"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το διάβασα. το είχα αφήσει γιατι έβλεπα το κείμενο και βαριόμουν να το ξεκινήσω.. έχω το ίδιο πρόβλημα με τον phantom, θέλω κι εγω μπαλονάκια.. :D

με τα πολλά άρχισα να το διαβάζω και με κράτησε.. ήθελα να δω που θα καταλήξει.. μου άρεσε.. δεν με πείραξε όπως τελείωσε..

φαντάζομαι δημιούργησες έναν νέο χαρακτήρα και μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις όπως θες.. ;)

για το σχέδιο έχω να πω οτι είναι κορυφαίο και θα ήθελα να δω ένα κανονικό κόμικ απο τον sandman με τα μπαλονάκια του κι απ' όλα!

με λίγα λόγια αφού έπεισε εμένα, αξίζει! :best:

 

(ξύσε τα μολύβια σου και φτιάξε έναν εικονογραφημένο Εημπολ.. θα γίνει πανικός! :) )

 

έχω και σκιτσάκι απο τον μέγα καλλιτέχνη :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, το διάβασα επιτέλους, φτάνοντας στο τέλος της στίβας από το Comicdom, οπότε πάμε για ένα συλλεκτικό review:

 

Ο Ματ μόλις καυγάδισε απίστευτα άγρια με τη σύζυγό του, την Άλις. Οπότε πάει να πνίξει τον πόνο του στο ποτό, όμως αντί να τον πνίξει, ο θυμός του μετατρέπεται σε μίσος! Τρεκλίζοντας, πέφτει στο δρόμο και ανακαλύπτει ένα μυστηριώδες δαχτυλίδι. Το οποίο ανήκει σε ένα μυστηριώδη τύπο ντυμένο στα μαύρα και τον ρωτάει αν θα το κρατήσει. Ο Ματ παίρνοντας θάρρος από το μεθύσι του, του λέει ναι και αυτή είναι η αρχή ενός θανατηφόρου ντόμινο! :NoNo::help::crying:

 

 

Ο τρόπος ανάγνωσης είναι ιδιαίτερος. Αν δεχτούμε το Οχτάμπωλο ως εικονογράφημα, τότε έχει 3 κεφάλαια κείμενο και 3 κόμικ (μην ανησυχείτε, είναι >50% το κόμικ ;) ) που όμως είναι συνέχειες. Το κόμικ είναι τα κεφάλαια 2,4,6 με άλλα λόγια και το κείμενο τα 1,3,5. Δεν εικονογραφούν το κείμενο που διαβάζετε, συνεχίζουν την ιστορία μέχρι την ανατρεπτική κορύφωσή της.

 

Α, ναι. Warning για ΠΟΛΥ ανατριχίλα από την στιγμή που ξεκινάει το ντόμινο. Μιλάμε και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω. Ο Φωτσεινός (ο Μπιλ post-556-12850288148422.gif βρε :P ) έχει κάνει ένα απίστευτα ατμοσφαιρικό κείμενο, το οποίο τελικά υπερτερεί των κεφαλαίων με το κόμικ, που χρησιμεύουν "σαν" ανάπαυλα. Προσοχή στο "σαν"... :D

 

All in all:

 

Σενάριο: 10'/10

Σχέδιο: 10/10

Γενική εντύπωση για πρώτη προσπάθεια: lvl kick@ss! :D ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :yahoo::giati:

:hop:

Δεν έχουνε μείνει παρά κάτι λίγες δεκάδες αντίτυπα, όλα με σελιδοδείκτες εικονογραφημένους στο χέρι οπότε σπεύσατε! Αξίζει. Και είναι μονάχα η αρχή.....από τα must have Ελληνικά! ;)

 

+ άλλαξε ο τίτλος σε 8Ball

 

++ μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για την πτυχιακή του Βασίλη, οπότε μπορείτε να δείτε ένα καλό preview στην ανακοίνωση για την παρουσίασή της. Επίσης προστέθηκαν 2 ενδεικτικότατα δίφυλλα στο αρχικό ποστ. Τσεκ δεμ άουτ! :best:

 

+++ ώρα για λίγο fan art...:blush:

 

post-556-0-50786900-1338487609_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-00558100-1340576008_thumb.jpg

 

(Τ)ο 8ball έξω από τη στοά της Μουσικής, στα Εξάρχεια. Είπε να το ρίξει έξω. Κανείς δε γνωρίζει πως βρέθηκε εκείθε. Κανείς δεν πρόκειται να μάθει...

post-1537-1211402946.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάβασα κι εγώ το 8.

Μετά το ξεφύλλισα διαβάζοντας αποσπασματικά.

Μετά το ξαναδιάβασα.

 

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τίποτα. Μου άρεσε βέβαια το κείμενο. Αλλά πάλι το κεφάλι μου κουδούνιζε γκλιν-γκλαν :shootme: .

 

Στη συνέχεια διάβασα τα σχόλια στο παρόν τόπικ.

 

Πάλι δεν κατάλαβα, αλλά μου έδωσαν μια ώθηση να ΞΑΝΑδω τα σχέδια.

 

Και τελικά κατάλαβα.

 

Γενικώς δυσκολεύτηκα.

 

:obelix: :obelix: :obelix: :obelix: :obelix: :obelix: :obelix: :obelix: :obelix:

 

Ορισμένα σκόρπια σχόλια:

 

Όπως αναφέρεται και παραπάνω, το κείμενο είναι πιο δυνατό από το κόμικς. Αν και τα κεφάλαια του κόμικς είναι πολύ καλοστημένα (έχουν αυτή την κινηματογραφική ματιά) υποσκελίζονται από το κείμενο. Σ' αυτό πιστεύω ότι συμβάλλει και το γεγονός ότι είναι λίγο δύσκολο να τα τοποθετήσεις στη ροή της ιστορίας (και αυτό έγινε ηθελημένα από το δημιουργό).

 

Το κείμενο θα επαναλάβω κι εγώ ότι είναι πάρα πολύ καλό. Εμένα προσωπικά μου θυμίζει Πόε με μανδύα νουάρ. Πιο πολύ Πόε όμως με αυτές τις μεταφυσικές προεκτάσεις και τα στοιχεία θρίλερ/τρόμου. Επίσης θα επαναλάβω ότι θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο και να γίνει μια καταπληκτική νουβέλα.

 

Αναπόφευκτα η ιδέα με το δαχτυλίδι της δύναμης μου θύμισε και κάτι άλλο. Μήπως ο 8 δεν ειναι κάποια κοσμική δύναμη αλλά αυτός;

1335329056-a-for-effort.jpg ο άρχοντας των δαχτυλιδιών κλεμμένος απο άλλο σημειο του φόρουμ

 

 

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το πολύ επίπεδο γκρι της έκδοσης. Και θα παρακαλόυσα τον Sandman να μου πει αν αυτό το πολύ χαμηλό κοντραστ ήταν επιλογή ή οφείλεται σε κακή εκτύπωση.

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αυτός που αναλαμβάνει τη συγγραφική επιμέλεια. Είναι αυτό που ελληνιστί ονομάζουμε έντιτορ;

 

Αν και είναι φανερό ότι έχει γίνει (πολή καλή) φιλολογική επιμέλεια στο κείμενο, παραμένουν ελάχιστα λαθάκια (το ένα μάλιστα χοντρό-υποθέτω πως όλοι το είδαν). Αποδεικνύεται πως ότι και να κάνεις δεν τη γλιτώνεις από τα λάθη.

 

 

Συμπέρασμα:

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο το οποίο σου βάζει τρικλοποδιές και σε κρατάει στην τσίτα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το πολύ επίπεδο γκρι της έκδοσης. Και θα παρακαλόυσα τον Sandman να μου πει αν αυτό το πολύ χαμηλό κοντραστ ήταν επιλογή ή οφείλεται σε κακή εκτύπωση.

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αυτός που αναλαμβάνει τη συγγραφική επιμέλεια. Είναι αυτό που ελληνιστί ονομάζουμε έντιτορ;

 

Αν και είναι φανερό ότι έχει γίνει (πολή καλή) φιλολογική επιμέλεια στο κείμενο, παραμένουν ελάχιστα λαθάκια (το ένα μάλιστα χοντρό-υποθέτω πως όλοι το είδαν). Αποδεικνύεται πως ότι και να κάνεις δεν τη γλιτώνεις από τα λάθη.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!

 

α. δυστυχώς οφείλεται σε λάθος του τυπογράφου. :(

 

β. Ο Κώστας που μου έκανε την συγγραφική επιμέλεια (και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά πολύ!) φρόντισε να μου επισημάνει κενά στο κείμενο, να εντοπίσει πχ λέξεις που επαναλαμβάνονται αρκετές φορές, να μου προτείνει κάποιες μικρο-αλλαγές, να με συμβουλέψει για διάφορα θέματα και πάει λέγοντας. Και όλα αυτά σε πολύ πολύ μικρό χρονικό διάστημα, μιας και την απόφαση να το κυκλοφορήσω την πήρα τελευταία στιγμή. Ακόμα λιγότερο χρόνο είχε η Θοδώρα που έκανε την φιλολογική και η καημένη είχε να αντιμετωπίσει κυρίως τα εκατοντάδες κόμματα που είχα στο κείμενο, τα ορθογραφικά που ξεφεύγουν από το Word και αρκετά συντακτικά λάθη (και επίσης την ευχαριστώ πολύ!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Λοιπον το διαβασα και γω . Το διαβασα 2 φορες για να καταλαβω καλυτερα τι παιζει. Στην αρχη υποτιμησα ως προς την σημασια τους τα κεφαλαια που ηταν σε κομικ και τα προσπερασα λιγακι γρηγορα αλλα ηταν λαθος γιατι τελικα χωρις αυτα δεν θα καταλαβαινα και πολλα. Βεβαια μου μειναν καποιες αποριες :

 

 

 

Γιατι να προσφερει το χερι του πατερα του Ματ το δαχτυλιδι στην Αλις , γτ οχι καποιο αλλο χερι , του Ματ ας πουμε ?

Γιατι να ανοιγει η μυτη της Αλις στο πρωτο κεφαλαιο? Μου φανηκε λιγο παραξενο..

Μηπως ο Ματ ειναι ο Eημπολ? ;)

 

 

Γενικα θα ελεγα οτι μου αρεσε και γουσταρα που ηταν λιγο challenging και δεν στα εδινε ολα στο πιατο. Πολυ καλογραμμενο και ατμοσφαιρικο κειμενο. :) Mπραβο Βασιλη ! (Η αληθεια ειναι οτι πορωθηκα και θελω και γω να κανω κατι τετοιο :lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

[γκρίζα διαφήμιση mode on] Άλλος ένας χαρούμενος αναγνώστης! Εσύ τι περιμένεις; Ακόμα να το διαβάσεις; [γκρίζα διαφήμιση mode off]

 

Εν όψη LSCC 2013 σκοπεύω να βγάλω και μερικά αντίτυπα στα αγγλικά. Η μετάφραση του κειμένου έχει γίνει και μετά τις γιορτές θα πάω να ψάξω για τιμές. Αν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο θέλει αντίτυπο ας μου πει να τον υπολογίζω. Τιμή δεν ξέρω ακόμα αλλά φαντάζομαι θα είναι κοντά στη ίδια.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

[γκρίζα διαφήμιση mode on] Άλλος ένας χαρούμενος αναγνώστης! Εσύ τι περιμένεις; Ακόμα να το διαβάσεις; [γκρίζα διαφήμιση mode off]

 

Εν όψη LSCC 2013 σκοπεύω να βγάλω και μερικά αντίτυπα στα αγγλικά. Η μετάφραση του κειμένου έχει γίνει και μετά τις γιορτές θα πάω να ψάξω για τιμές. Αν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο θέλει αντίτυπο ας μου πει να τον υπολογίζω. Τιμή δεν ξέρω ακόμα αλλά φαντάζομαι θα είναι κοντά στη ίδια.

 

:beer:

Θελω απαντησεις! :Suspicious::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9722
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με ενδιαφέρει και εμένα! Πόσο κοστίζει η ελληνική έκδοση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Με ενδιαφέρει και εμένα! Πόσο κοστίζει η ελληνική έκδοση?

 

τσέκαρε εδώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το διαβασα και εγω χτες!πολυ καλη η προσπαθεια αλλα και εγω χαθηκα στο τελευταιο κεφαλαιο του κομικ.Αν τελειωνε εκει που τον ξυπνα ο αλλος με το λαστιχο και δεν εχει τα παπουτσια  του θα ελεγα "οκ,ηπιε,κοιμηθηκε στον δρομο,τα παπουτσια καπουχαθηκαν" αλλα το τελευταιο κεφαλαιο με εκανε να πιστεψω οτι οντως εζησε αυτην την εμπειρια.

 

 

Ωρα για ερωτησεις:

1.ο ττυπος στο δειπνο ειναι ο Εημπολ;;;γιατι ειναι ο ιδιος με αυτον που "τρακαρει" την αλις στη σταση και μετα σηκωνει τον Ματ απο τον δρομο.Αν ηταν ο Εημπολ γιατι να πει ο Ματ οτι δεν τον εχει δει εδω και 3 χρονια;;

2.Η Αλις στο τελευταιο κεφαλαιο κομικ στην 6η σελιδα,3ο καρε φωναζει πχ απο τη αποστροφη της ή ειναι χαιρεκακο γελιο;;Δηλαδη το περιμενε να το δει αυτο το χερι ή οχι;;

3.γιατι εμφανιστηκε ο πητερ στο "οραμα";;γιατι "ηξερε" τους κανονες του δαχτυλιδιου;;

4.το χερι φοραει το δαχτυλιδι,ειναι του Ματ το χερι ή του πατερα του;;

5.Η αιμορραγια της Αλις σημαινει κατι στο πρωτο κομικ-κεφαλαιο;; ή απλα σκαλιζει πολυ τη μυτη της με τα μακρια της νυχια;; :P

 

 

Αν το κομικ τελειωνε στο μπουγελωμα πραγματικα θα ταν πολυ καλη δουλεια.Μιλαμε το σχεδιο ειναι απλα τελειο,καταπληκτικη γραμμη,ωραιες σκιες και η γραφη σου ειναι πολυ καλη,σε βαζει μεσα στην ιστορια.Το γεγονος οτι εχεις τοσο καλη περιγραφη (στοιχειο που παραγκωνιζεται στα κομικ οπου κυριαρχει ο διαλογος) με κανει να θελω να δω και αλλη αντιστοιχη δουλεια σου (φυσικα και κομικ να φτιαξεις μια χαρα θα το διαβασω και εκεινο :)

και τωρα αν θες τις Βαβελ του Γιωργου στειλε μου τις απαντησεις!!μουαχαχαχαχα

Επεξεργασία από Kabuki
spoilerssssssssssssssss
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Του έδωσες να καταλάβει από spoilers, ε; :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ε ειπα μετα απο τοσο καιρο ποσοι να μην το εχουν δδαιβασει ακομα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ε ειπα μετα απο τοσο καιρο ποσοι να μην το εχουν δδαιβασει ακομα :P

 

μουαχαχα, και άλλος που το πάει φυρι φυρί για μποτίλια :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9722
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ χορταστικό κομικ! Οι κινήσεις των χαρακτήρων ήταν πολύ αληθινές, σαν να τους έβλεπες μπροστά σου. Η εναλλαγή κειμένου και πάνελ, απλά ρεσπεκτ! Θα υπάρξει συνέχεια; 

 

Dimius200 εγώ πιστεύω τα εξής:

 

 

1. Ο Ματ είναι τόσο απογοητεύμενος/ αποσβολωμένος από την ζωή του που έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον και ακόμα και να δει τον 8 μπολ δεν θα το θυμάται. 

2. Πιστεύω είναι γέλιο χαιρέκακο στην αρχή ίσως γιατί γνωρίζει ότι είναι του πατέρα του Ματ αλλά μετά μετανιώνει και τον διώχνει.

3. Πιστεύω ότι ο 8 μπολ είναι ο διάβολος και ότι αυτός σκότωσε τον Πήτερ ο οποίος τώρα είναι στην κόλαση και κάνει τα θελήματα του. Ίσως στο παρελθόν έκαναν και συμφωνία σχετικά με το δαχτυλίδι, ίσως στην αρχή να ήταν του Πήτερ και με κάποιον τρόπο να το έχασε.

4. Του πατέρα του Ματ

5. Η Άλις ή είναι κοκάκιας ή της άνοιξε η μύτη απο την ζέστη. Το ρολόι έγραφε 27 βαθμοί κελσίου.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ ωραία δουλειά! Ειδικά το κείμενο μου κράτησε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή. Πολύ καλά δομημένο και ειδικά από τη στιγμή που άρχισαν οι "κακοτυχίες έμεινα απορροφημένος  μέχρι και το τέλος. 

 

Το κακό είναι ότι η αρτιότητα του κειμένου με έκανε να παραβλέψω ουσιαστικά τα κεφάλαια με τα σχέδια. Κι από ότι διαβάζω εδώ, συνέβη και σε άλλους και δημιουργείται πρόβλημα στην κατανόηση της ιστορίας. Οπότε πρέπει και εγώ να το ξαναδιαβάσω γιατί το ομολογώ πως έχω μείνει με πολλές απορίες. (αν και αυτό ίσως αποτελεί και ένα από τα αβανταδόρικα στοιχεία της ιστορίας, σε κάνει να σκεφτείς τη δική σου εκδοχή).

 

Πάντως από τα κείμενα και μόνο, αν ποτέ ο Sandman βγάλει βιβλίο θα το αγόραζα πολύ χαλαρά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22772
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα κι εγώ πριν από μερικές μέρες!! Το ευχαριστήθηκα!

Μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός κειμένου και σκίτσου. Το διάβασα πολύ γρήγορα και χωρίς να το καταλάβω έφτασα στις τελευταίες σελίδες. Ο τίτλος ταιριαστός και προτιμώ το 8 ( ∞) από το Έημπολ.

 

Επίσης, στην ερώτηση που είχαν αρκετοί:

το χερι με το δαχτυλιδι ειναι της Άλις, του Ματ ή του πατερα του;

 

 

η δική μου ερμηνεία -με διάφορους συνειρμούς- είναι η εξής:

 

 

Το χέρι είναι το δεξί και κρατά ένα δαχτυλίδι. Έστω (πιο ελεύθερα) ότι δαχτυλίδι = βέρα = δεσμός. Αρχικά ας πούμε ότι είναι της Άλις. Άρα, το χέρι που είναι κομμένο συμβολίζει τη διακοπή του δεσμού του με την Άλις, το τέλος του γάμου. Όχι όμως, μόνο σε τυπικό επίπεδο αλλά και σε ουσιαστικό επίπεδο, συναισθηματικό. Αν πάλι δεν το συγκεκριμενοποιήσουμε στην Άλις θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η διακοπή, το τέλος της προηγούμενης ζωής του και η έναρξη μιας καινούργιας -αφού τίποτα από την προηγούμενη δεν υπάρχει (η Άλις, οι γονείς του, ο Πήτερ-καλυτερός του φίλος, δουλειά).

 

 

:D

 

Το μόνο που με χάλασε πάααρα πολύ είναι :

 

 

 

που δυστυχώς δεν το πήρα στο comicdom αλλά 3 μέρες μετά και έτσι, δεν είχα σκιτσο-αφιέρωση :( :( :P

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ο μόνο που με χάλασε πάααρα πολύ είναι :

 

 

 

που δυστυχώς δεν το πήρα στο comicdom αλλά 3 μέρες μετά και έτσι, δεν είχα σκιτσο-αφιέρωση :( :( :P

 

 

 

Και γιαυτό σκας; Την επόμενη φορά που θα έρθω Αθήνα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22772
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τώρα είμαι εντάξει.. :yahoo: :yahoo:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διαβασα και μπορω να πω οτι ειμαι προβληματισμενος :hit:

Σιγουρα η ιστορια υπερτερει υπεβολικα του κομικ και αυτο ειναι μαλλον κακο.

 

Οχι οτι κατι δεν παει καλα με το σχεδιο, το στησιμο των καρε κτλ. απλα η αφηγηση ειναι :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:

 

 

Δεν καταλαβα καποιες καταστασεις, θα το αφησω να επιδρασει μερικες μερες, θα το ξαναδιαβασω

και θα επανελθω με καμποσες χαζες ερωτησεις :lol: :lol: :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30195
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  46
  • Reputation:   337
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3597 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπάρχει μήπως σκαναρισμένο γιατί είμαι πολύ περίεργος να δω την προσπάθεια :)

Ειδικά επειδή δεν έχει μπαλονάκια(άρα ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σκαναρισμένο για την ώρα, όχι. Ίσως του χρόνου στην free comic book day :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Sandman αλάνι, όλοι στο λιμάνι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95136
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Αν σε πιάσει ο δημιουργός να το έχεις ανεβάσει παράνομα και χωρίς την άδειά του την έβαψες...!Εμείς πάντως δεν θα πούμε τίποτα...! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο δημιουργός κοιμάται όρθιος... Σιγά μην το καταλάβει :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το διάβασα μόλις το είχε ανεβάσει ο Sandman αλλά μετά ξέχασα να γράψω. 

 

Έχω γίνει φανατικός οπαδός. Το διηγήμα όπως είπαν και οι υπόλοιποι σε απορροφά και ρέει απίστευτα καλά. Και σίγουρα βοηθάει και το πόσο ενδιαφέρουσα είναι η ιστορία. Εντάξει, έχει μερικά πράγματα που μου φάνηκαν λίγο κλασικά αλλά πιστεύω πως τα χειρίστηκες με αρκετά καλό τρόπο. 

 

Το τέλος μου άρεσε πολύ. Και κάπου είδα ένα σχόλιο ότι θυμίζει David Lynch και θα συμφωνήσω. Γενικά το ύφος είναι παρόμοιο. Ό,τι έχει να κάνει με πράγματα που δεν είναι ξεκάθαρα στην ιστορία κτλ. μου αρέσει προσωπικά αρκετά οπότε μερικά σημεία τα βρήκα εξαιρετικά. Και ειδικά το τέλος. Θα μου άρεσε να μη μάθω ποτέ τι 'σημαίνει.' Νομίζω πως αυτή είναι και η χάρη του. 

 

Το σκίτσο κι αυτό σε πολύ καλό επίπεδο. Μου άρεσε η γραμμή και σε κάποια σημεία μου θύμιζει Leinil Francis Yu. Και προσεγμένο. Κάτι που θαυμάζω γιατί ποτέ δεν το καταφέρνω. :lol:

 

Γενικά είδα μια πολύ καλή δουλειά και απορώ που δεν έχουμε δει και άλλες δουλειές σου πουθενά. Δεν έχω δει βέβαια πολλά κόμικς από αντίστοιχους τομείς(αυτοεκδόσεις και νέους δημιουργούς κτλ.) αλλά πιστεύω μπορεί να ξεχωρίσει. Ειδικά αν είχε περισσότερο κόμικ.

 

Διψάω για Sandman τώρα. :obelix:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.