Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΤΙΚ ΧΕΡΙΣΟΝ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

σποιλεροεικόνες που θα διαγραφούν σε κάποια φάση :) άμα και αυτές δεν σου λένε κάτι, τότε δεν το έχεις διαβάσει :D βλέποντάς τες, μου αχνοέρχεται στο νου η υπόθεση, αλλά νομίζω ότι μιλάνε καλύτερα αυτές :)

 

και όταν λέω σποιλεροεικόνες, κυριολεκτώ πλήρως :D

 

 

 

Dick Hérisson - T08 - La maison du pendu - 018.jpg Dick Hérisson - T08 - La maison du pendu - 019.jpg Dick Hérisson - T08 - La maison du pendu - 020.jpg  Dick Hérisson - T08 - La maison du pendu - 052.jpg Dick Hérisson - T08 - La maison du pendu - 053.jpg

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα 2 άλμπουμ.
Την Καταραμένη Όπερα (που κυκλοφόρησε σε συνέχειες στο περιοδικό ΚOMICS της Καθημερινής) και το Σπίτι του Κρεμασμένου.

Η Καταραμένη Όπερα ήταν απλά συμπαθητική. Βέβαια απ΄ό,τι είδα σε κριτικές δεν είναι κι απ΄τα καλύτερα άλμπουμ της σειράς, για την ακρίβεια μάλιστα είναι απ΄τα χειρότερα, οπότε δεν απογοητεύτηκα που δεν μ΄ενθουσίασε.

Το Σπίτι του Κρεμασμένου ήταν σαφώς καλύτερο.
Κι επειδή βλέπω να γράφετε πως δεν σας άρεσε το φινάλε, εγώ διαφωνώ.
Μπορεί να ήταν κάπως απότομο αλλά ήταν ανατρεπτικό και σ΄αφήνει να αναρωτιέσαι 

 

 

αν όλα αυτά συνέβησαν πραγματικά ή ήταν ταινία.


Ανυπομονώ να διαβάσω και τις άλλες 2 μετεφρασμένες στα ελληνικά ιστορίες και να πω τις εντυπώσεις μου :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και τις άλλες 2 ιστορίες.

 

Η Συνωμοσία στην Ψαραγορά ήταν αρκετά καλή, στα επίπεδα του Σπιτιού του Κρεμασμένου.

Eίχε ωραίο σενάριο και πιο ομαλό φινάλε. Το μόνο που λίγο με χάλασε ήταν τα στοιχεία φαντασίας που περιείχε.

Προτιμώ πιο αληθοφανείς υποθέσεις.

 

Τα Αδέρφια της Τέφρας ήταν απλώς άψογο :best:

Η καλύτερη ιστορία απ΄τις 4 που μεταφράστηκαν στα ελληνικά.

Μυστήριο, αγωνία, καμία τρύπα στην υπόθεση.

Απ΄την αρχή όλα ξεδιπλώνονταν ομαλά, με αρμονία και σταδιακή κορύφωση.... μέχρι ένα υποδειγματικό και δραματικό φινάλε που ούτε απότομο ήταν, ούτε σ΄άφηνε ν΄αναρωτιέσαι τι συνέβη.

Κρίμα που κυκλοφόρησε σε συνέχειες στο KOMICS της Καθημερινής και όχι σαν αυτόνομο άλμπουμ.

Ακόμα πιο κρίμα που δεν κυκλοφόρησαν και οι υπόλοιπες ιστορίες.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξανά-διάβασα μετά από χρόνια τα Αδέρφια της Τέφρας. Όταν το είχα πιάσει στα χέρια μου μικρός, μου είχαν μείνει πάρα πολύ έντονα ορισμένες εικόνες. Λογικό, δεν είχα συνηθίσει τότε, να βλέπω θανάτους σε κόμικς. :P Διαβάζοντάς το τώρα, θεωρώ ότι αδικείται αρκετά στο κλασικό σαραντασέλιδο φορμά των BD. Βέβαια, (ξανα)λάτρεψα την κεντρική ιδέα και την τραγικότητα που βγάζει.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΝΤΙΚ ΧΕΡΙΣΟΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2223
  • Reputation:   22090
  • Achievement Points:  2262
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άλλη μια ωραία σειρά που η Μαμούθ την άφησε στη μέση (ποια μέση,στην αρχή καλύτερα).

Από τις τέσσερις ιστορίες διάβασα τις τρεις (την ''Καταραμένη Όπερα'' δεν μπόρεσα να τη βρω).

Στην πρώτη, ''Το Σπίτι του Κρεμασμένου'', το τέλος λίγο ανατρεπτικό.Στην αρχή με μπέρδεψε λίγο αλλά μετά το βρήκα έξυπνο, σε κάνει να αναρωτιέσαι αν...

Στη δεύτερη ''Συνωμοσία στην Ψαραγορά'', με χάλασε λίγο που το πήγαινε προς το υπερφυσικό αλλά μετά το ξεκαθάρισε και όλα εντάξει.

Την τρίτη ''Αδέρφια της Τέφρας'', την ευχαριστήθηκα καλύτερα, αν και δεν κατάλαβα γιατί στην φωτογραφία ήταν εφτά και όχι οκτώ άτομα...κάτι θα μου διέφυγε.

 

Ντικ Χέρισον: Ο Σέρλοκ Χολμς της Γαλλίας;... ή όχι!     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

17 ώρες πριν, hudson είπε:

Την τρίτη ''Αδέρφια της Τέφρας'', την ευχαριστήθηκα καλύτερα, αν και δεν κατάλαβα γιατί στην φωτογραφία ήταν εφτά και όχι οκτώ άτομα...κάτι θα μου διέφυγε.

Πάει καιρός που το διάβασα και δεν θυμάμαι εντελώς την υπόθεση, αλλά μπας και ο 8ος είναι αυτός που τραβάει τη φωτογραφία; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2223
  • Reputation:   22090
  • Achievement Points:  2262
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Πάει καιρός που το διάβασα και δεν θυμάμαι εντελώς την υπόθεση, αλλά μπας και ο 8ος είναι αυτός που τραβάει τη φωτογραφία; :thinking:

 

Μάλλον έχεις δίκιο, απλά υπέθεσα ότι μπορεί να ήταν κάτι πιο περίπλοκο ή τουλάχιστον θα δινόταν κάποια απάντηση στο τέλος μιας και στην αρχή αναρωτήθηκε και ο ντετέκτιβ "γιατί 7 άτομα ενώ τα σπίρτα ήταν 8" αλλά δεν δόθηκε και τελικά αφέθηκε να εννοηθεί.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2092
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα σε μεγαλύτερη ανάλυση και προστέθηκαν τα οπισθόφυλλα τους.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΝΤΙΚ ΧΕΡΙΣΟΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τη Συνωμοσία στην Ψαραγορά και γενικά μου άρεσε πολύ. Όμορφο σχέδιο -ειδικα κάποια καρε- μπόλικο μυστήριο με ωραία ροή της πλοκής και ατμόσφαιρα εποχής.

 

Αυτό που με χάλασε ήταν ότι στο τέλος αισθάνθηκα ότι θα έπρεπε να συνεχίζει η ιστορία και με τρίτο μέρος ή τουλάχιστον με μερικές σελίδες ακόμη όπου να δίνονται κάποιες παραπάνω εξηγήσεις, τουλάχιστον για το προφίλ του βασικού "κακού" και τους υπόλοιπους "συνωμότες".

 

Εν πάση περιπτώσει, το προτείνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα και το Σπίτι του Κρεμασμένου. Όπως και το άλλο άλμπουμ, το απόλαυσα σε όλη την έκταση του, τόσο σεναριακά, όσο και σχεδιαστικά. Όπως και στην Ψαραγορά, σε μεγάλο μέρος της εξέλιξης της πλοκής, με τα αποσπασματικα στοιχεία που σου δίνει, σου δημιουργεί την αίσθηση ότι μπορεί να υπάρχει και κάτι "υπερφυσικό".

Το Σπίτι του Κρεμασμένου πάντως, αν και μπορείς να πεις ότι δίνει μια αρκετά τραβηγμένη από τα μαλλιά εξήγηση προς το τέλος δεν με άφησε με την αίσθηση του μισοτελειωμένου έργου, όπως συνέβη με την Ψαραγορά.

 

Τέλος, ηταν ίσως και "σκοτεινότερο" σαν υπόθεση και είχε ενδιαφέρον το τελευταίο καρέ που σου δημιουργεί αμφιβολίες.

Επεξεργασία από Calisota
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95120
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρόσφατα ήρθαν στα χέρια μου και τα δύο άλμπουμ που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα από την Μαμούθ και μετά την ανάγνωση και των δύο, ας πω την άποψή μου. :) 

 

Λόγω του ότι κυκλοφόρησαν μόνο δύο άλμπουμ (από την συγκεκριμένη εκδοτική), η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα την ανάγνωση με επιφύλαξη για το τι πρόκειται να διαβάσω. Παρόλα αυτά και οι δύο ιστορίες με ικανοποίησαν, χωρίς, όμως, να πρόκειται για αριστουργήματα. 

 

Τα σενάρια έχουν την ατμόσφαιρα του Μεσοπολέμου, καθώς επίσης διαθέτουν όλα τα στοιχεία που έχουν τα νουάρ για να χαρακτηριστούν αξιοπρεπή. Σε αντίθεση με τις δουλειές του Πουαρό και του Σέρλοκ Χολμς, εδώ η παρουσία του κεντρικού πρωταγωνιστή (ιδίως στο δεύτερο άλμπουμ) είναι αρκετά διακριτική, μιας και τα…  κάστανα από την φωτιά τα βγάζει ο δυναμικός βοηθός του. Αυτό που παρατηρούμε είναι ότι και στα δύο άλμπουμ παρεισφρέουν στοιχεία υπερβολής

Spoiler

(οι επτά αιμοβόροι νάνοι και το αρχαίο τεράστιο... σκαθάρι!)

, που όμως δεν με πείραξαν ιδιαίτερα, από την στιγμή που είχα μικρές προσδοκίες. Τέλος, αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι πλοκές έχουν σωστή ανάπτυξη, χωρίς μεγάλες σκηνές δράσης, αλλά η αποκάλυψη των ενόχων πραγματοποιείται μόλις στην τελευταία σελίδα. 

 

Εν κατακλείδι η σειρά με ικανοποίησε αρκετά. Προτείνεται στους λάτρεις των νουάρ ιστοριών εποχής. Από τις δύο ιστορίες περισσότερο με ικανοποίησε η δεύτερη (Συνωμοσία στην ψαραγορά). 

 

Από το σχέδιο δηλώνω εντυπωσιασμένος. Απολαμβάνουμε μεγάλα καρέ που διαθέτουν πολλές λεπτομέρειες, ιδίως στην απόδοση των κτιρίων και των τοπίων γενικότερα. Μια πολύ όμορφη αποτύπωση των γαλλικών πόλεων της εποχής. :clap2: Όσον αφορά τα χρώματα, αυτά είναι γλυκά, λίγο μουντά, αλλά ξεκούραστα στο μάτι. :) 

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6626
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 25/5/2007 στο 12:36 ΜΜ, Ion είπε:

Nα προσθέσω και μια κριτική, μιας και τα έχω διαβάσει και τα δύο τεύχη.

 

Το σκίτσο μου αρέσει πάρα πολύ. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες και χαρακτηριστικά που δίνουν έναν ξεχωριστό τόνο. Η ατμόσφαιρα και το κλίμα είναι πολύ ωραία, όπως λέει το οπισθόφυλλο δείχνει κάπως "νουάρ".

 

Τώρα όσον αφορά τις ιστορίες:

 

Το πρώτο τεύχος είναι αρκετά καλό, αλλά το τέλος είναι πολύ περίεργο (τελειώνει απότομα να πω; Ή μήπως δεν κατάλαβα καν πώς τελείωσε; ). Δεν ήξερα δηλαδή αν μου άρεσε ή όχι. Βέβαια δεν υπήρχε θέμα του αν θα αγόραζα το δεύτερο τεύχος ή όχι, καθώς πάντα δίνω δεύτερη ευκαιρία σε κόμικς, και ποτέ δεν απορρίπτω έτσι εύκολα κόμικς με τέτοιου είδους σκίτσο.

 

Το δεύτερο τεύχος τελικά με ενθουσίασε. Η ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ (πολύ μυστήριο, σε όλο το τεύχος σου δίνεται η εικόνα του υπερφυσικού καθώς νομίζεις ότι διαβάζεις ιστορία της μυθολογίας Κθούλου εικονογραφημένη, άσχετα που το τέλος σε επαναφέρει ωραία στην πραγματικότητα), και γενικά η εκτίμησή μου για το συγκεκριμένο κόμικ ανέβηκε κατακόρυφα.

Διάβασα μετά από κάποια χρόνια τα τεύχη αυτά που είχα στην κατοχή μου και συμφωνώ στο 100% με τον Ίωνα .

Αυτό που μου άρεσε πέρα από όσα λέει ο Ίωνας είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του κόμικ είναι περίπου σε 1ο πρόσωπο, δηλαδή βλέπουμε συνέχεια ότι βλέπει ο Ντικ(με ελάχιστες εξαιρέσεις που βλέπουμε τον βοηθό του) άρα ότι στοιχεία έχει ο Ντικ τα βλέπουμε κι εμείς και μπορούμε να καταλήξουμε στα ίδια συμπεράσματα δηλαδή να σκεφτούμε κάποια σύνδεση στο μυστήριο με το ίδιο τρόπο που το βρίσκει και ο Ντικ κάτι που μου αρέσει πολύ σε αστυνομικά/μυστηρίου.

Δυστυχώς δεν θα δούμε άλλο τεύχος από ότι φαίνεται.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκαν και οι 2 τόμοι.

Πραγματικά πολύ όμορφες ιστορίες και οι 2.

Όμορφο σχέδιο, ενδιαφέρον χαρακτήρας, μυστήριο, ατμοσφαιρικό με πολύ ωραίο χτίσιμο στην πλοκή.

Κρίμα που δεν είδαμε και άλλα τεύχη. Καμιά δεκαριά τεύχη σειρά είναι. Κρίμα

 

Πραγματικά πόσο όμορφα κομικ υπάρχουν και πόσα λίγα διαβάζουμε στην γλώσσα μας.

Κρίμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.