Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος ειναι για σας ο πιο αντιαισθητικος σχεδιαστης?


actor

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παρότι δε μου αρέσει να κατακρίνω τη δουλειά καταξιωμένων δημιουργών, θα το κάνω γι' αυτό το topic. :P

Πάμε, λοιπόν...!

 

Θα ξεκινήσω με κλασικούς σχεδιαστές disney...

 

Onofrio Bramante. Σχεδιάζε τόσο τα ποντίκια, καθώς και τα παπιά με πολύ άσχημο τρόπο και πολλές φορές αυτό με απώθησε και με οδήγησε να αφήσω το τεύχος στην άκρη...

 

Luciano Gatto. Μέτριο σχέδιο, αλλά ξεκούραστο στο μάτι. Ωστόσο, εκτός του ότι οι χαρακτήρες ρίχνουν πολλά λίτρα... ιδρώτα στις ιστορίες, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, παρουσιάζει ένα πρόβλημα στην κίνηση και στην απόδοση της έκφρασης των χαρακτήρων με αποτέλεσμα να είναι άκαμπτοι...

 

Αντιαισθητικό θεωρώ και το σχέδιο ενός άλλου κλασικού - όχι ιταλού σχεδιαστή, του Tony Strobl. Σχεδίαζε τις πάπιες σχεδόν τετράγωνες...

 

Όσον αφορά τους νεότερους σχεδιαστές, δε μου αρέσει το σχέδιο του Enrico Faccini και του Andrea Freccero.

Υπερεκτιμημένο επίσης, θεωρώ τον William Van Horn του οποίο το σχέδιο, κατ' εμέ, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο...

 

Πέρα από τη Disney, στην ελληνική σκηνή, αντιαισθητικό βρίσκω κι εγώ το σχέδιο του Χρίστου Δημητρίου αν και συνήθως διασκεδάζω με τις ιστορίες του...

 

Αυτά προς το παρόν... Θα επανέλθω αν θυμηθώ κι άλλους...!

 

:cheers5:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ΒΡΑΒΕΙΑ ΛΕΦΙΚΛΑ 2011

 

Πάμε να βραβεύσουμε και εμείς λοιπόν τους 10 πιο απαίσιους σχεδιαστές.Ξεκινάμε από το 10 και συνεχίζουμε προς το 1.

 

Στην 10η θέση θεωρώ πως είναι ο Ενρίκο Φατσίνι,

στην 9η θέση μπαίνει ο Αλ Χάμπαρτ,

8ος ο Φρέντυ Μίλτον(πόσο ακόμα να τον υποστούμε στο Κόμιξ),

μετά στην 7η θέση Φραντζέσκο Γκουερίνι(δεν μπορώ να καταλάβω πάρκινσον έχει και σχεδιάζει έτσι,τι τρεμούλιασμα είναι αυτό),έπειτα την

6ή θέση παίρνει ο Αλμπέρτο Λαβοραντόρι(λες και βλέπω την Γκουέρνικα και όλα είναι ενωμένα και παραμορφωμένα μεταξύ τους),

5ος Τζακ Μπραντμπερυ(πολύ απλοϊκό και αντιαισθητικό σχέδιο),

4ος ο Πητ Αλβαράντο(ισχύουν ακριβώς τα ίδια με τον προηγούμενο),

3ος ο Λουτσίανο Καπιτάνιο(απλά απαίσιος),

μπαίνουμε στην τελική δυάδα,την δεύτερη θέση παίρνει ο απαισιότατος

Ζουζέπε Περέγκο και

γκουχ γκουχ την πρώτη θέση καταλαμβάνει επάξια ο βασιλιάς του απαίσου σχεδίου,αλλά και σεναρίου Πιέρ Λορέτζο Ντε Βίτα.Ναιιιιιιιι συγχαρητήριααααααα. :clap2::clap2: Για άλλη μια χρονιά ο Πιερ Λορέντζο Ντε Βίτα καταλαμβάνει την 1η θέση στους 10 πιο απαίσιους σχεδιαστές ντίσνευ του κόσμου.Εύχομαι και του χρόνου πρωτιά.Σε αντίθεση με τον γιο του, που εύχομαι να εξακολουθήσει να είναι μέσα στους 10 καλύτερους σχεδιαστές ντίσνευ του κόσμου. :dance::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

την πρώτη θέση καταλαμβάνει επάξια ο βασιλιάς του απαίσου σχεδίου,αλλά και σεναρίου Πιέρ Λορέτζο Ντε Βίτα.

 

Παρατηρώ κατα γενική ομολογία μεγάλη απέχθεια για τον Pier Lorenzo από τους ντίσνεϋ fans. Παραδόξως, εμένα δεν με εκνεύριζε ποτέ ιδιαίτερα σχέδιό του τύπου. Ok, εννοείται πως δεν είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά πιστεύω ότι υπήρξαν χειρότεροι.

Όμως, είναι σίγουρο ότι δεν έγραφε ποτέ σενάρια. Τα σενάρια των ιστοριών του τα έγραφε συνήθως ο μεγάλος Guido Martina. Ίσως και αυτός να ήταν ο λόγος που δεν έβρισκα τις ιστορίες του Πιερ κακές. Εντάξει, φυσικό είναι όταν δε σου αρέσει η εικονογράφηση μίας ιστορίας, να σε προδιαθέτει αρνητικά και για το σενάριο, αλλά μου φαίνεται λίγο άδικο να συγχέουμε το σενάριο με το σχέδιο (όσο άσχημο κι αν είναι αυτό :P), αλλά και το αντίστροφο βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι μεγάλους δημιουργούς με ενδεχομένως ατάλαντους και αντιαισθητικούς.

 

Και για να μην είμαι και offtopic, θα ήθελα να προσθέσω έναν ακόμη. Από την περίοδο που ξεκίνησα να διαβάζω ντίσνεϋ κόμικς ήταν ένας τύπος του οποίο το σχέδιο με ξένιζε, αλλά δεν είχα ιδέα ποιός ήταν. Ε, μόλις ανακάλυψα το inducks διαπίστωσα ότι ήταν ο G. B. Carpi :P -ένας από τους αγαπημένους μου κλασικούς σχεδιαστές- στις αρχές της καριέρας του. Ο τύπος όμως με το πέρασμα των χρόνων βελτιώθηκε υπερβολικά και άλλαξε ριζικά θα έλεγα το στυλ του.

 

:beer:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η αλήθεια είναι ότι επικεντρώθηκα πιο πολύ στο σχέδιο και όχι στο σενάριο.Όμως έχεις δίκιο ο Μαρτίνα είχε γράψει τα περισσότερα.Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω και πως όλα τα σενάρια του Μαρτίνα ήταν πετυχημένα.Οπότε προέκυπταν και ιστορίες που σε συνδιασμό,με το απαίσιο σχέδιο του Ντε Βίτα σκότωναν κυριολεκτικά τον αναγνώστη.Σίγουρα όμως αν κάποια σενάρια τα αναλάμβανε άλλος σχεδιαστής οι κριτικές θα ήταν διαφορετικές.Αλήθεια δεν υπάρχει ούτε μια ιστορία που να έχει γράψει ο Ντε Βίτα? :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ γενικά δεν είμαι τόσο απόλυτως αλλά υπάρχουν και κάποιες εξερέσεις!Ας πούμε,όντως,στα κλασσικά έχω διαβάσει μερικές από τις πιο απαίσιες ιστορίες Disney,τόσο σχεδιαστικά όσο και σεναριακά!

Τώρα από υπερηρωικά,το πιο τρανταχτό παράδειγμα που μου έρχετε είναι ο Romita Jn!To Daredevil:Man Without Fear σχεδόν δεν μπορούσα να το τελειώσω λέμε-και έχω και μια λατρεία στα σενάρια του Miller!-ο οποίος τα τελευταία χρόνια βέβαια το έχει ξεφτυλλήσει με το σχέδιο βλέπε 300 :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Όλοι οι σχεδιαστές αμερικάνικων υπερηρωικών από το 80 έως σήμερα και ο Σταμπουλής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μονο για ντισνευ αναφερομαι.

Καταρχας ως ενας που εχει πληρη γνωση των εκδοσεων Τερζοπουλου μπορω να εχω και πληρη εικονα ολων οσων εχει εκδοσει.

Θα διαφωνησω με πολλες απο τις πιο πανω επιλογες γιατι αμα κρινεις μονο με λιγα που εχεις ποτε δεν ξερεις αν σε περιμενει κατι πολυ χειροτερο...!

:lol:

Δεν προκειται να μπω στο πολυ δυσκολο εργο κριτικης σεναριου. Αλλωστε η λεξη αντιαισθητικος εχει επικεντρο το σχεδιο.

Σχεδιαστικα λοιπον εχουμε να κρινουμε και ιστοριες και εξωφυλλα.

Απο μια προχειρη μελετη λοιπον στην Ελλαδα εχουμε παραπανω απο 5000 τευχη-εξωφυλλα. Οσον αφορα τις ιστοριες σε πρωτη δημοσιευση (απο 2 σελιδες και ανω) πρεπει να εχουμε περισσοτερες απο 11000.

Εχουμε και τα εξτρα που ειναι οι μονοσελιδες, οι ημισελιδες, τα παιχνιδια, οι διαφημισεις και πολλα αλλα που περιεχουν και εικονες ειδικα προσαρμοσμενες για τα τευχη.

 

Οταν ημουν μικρος ειχα προσεξει τα διαφορα στυλ σχεδιου. Ομως δεν μου ηταν κανενα αντιαισθητικο! Τα αντιμετωπιζα οπως τρωμε διαφορετικο φαγητο καθε μερα... οπου καποιες μερες δεν ειναι τοσο νοστιμο οσο τις αλλες !

Οταν ομως ηρθε η ωρα να αποκτησω τα κλασικα ντισνευ τοτε ειδα κατι που με εκνευρισε! Απο το 15 ειχε ιστοριες ανεξαρτητες μεν, αλλα ενωμενες με τα χειροτερα σχεδια ! Συχνα υπηρχαν και εισαγωγικα σχεδια. Τον σχεδιαστη τον ηξερα ομως κι απο το τομακι Μικυ Μαους 119. Μετα απο καμποσα χρονια εμαθα περι τινος προκειται. Ο σχεδιαστης φυσικα λεγεται Περεγκο. Η εντυπωση μου για αυτον ηταν σαν να πηραν καποιον με το ζορι και τον αναγκασαν να σχεδιασει επειγοντα σχεδια γιατι εχασαν ολους τους αλλους σχεδιαστες!! Αλλα με περιμενε μια μεγαλη εκπληξη! Αυτος που αντιπαθησα για αυτες τις παρεμβασεις αναμεσα στις ιστοριες, ηταν ο ιδιος που ειχε σχεδιασει μερικα απο τα εξωφυλλα που μου αρεσαν παρα πολυ! Τι να πεις? Περιπτωση Δρ.Τζεκυλ και Μιστερ Χαϊντ? :confuse:

 

Τη δεκαετια ομως του 80 εγιναν μεγαλες αλλαγες παντου. Ειχα ηδη αρχισει να φτιαχνω το δικο μου αρχειο και να ψαχνω καθε τι που υπηρχε σχετικα με τα κομικς τυπου ντισνευ.

Φυσικα δεν παρατησα τις κλασικες συλλογες.

Αμετρητες ανατυπωσεις παντου. Καποια στιγμη, ομως απο τα 1700ρια κυριως, εμπαιναν και παλιν ιστοριες πρωτης δημοσιευσης. Δεν μπορεις ομως να κρινεις ουτε απο το εξωφυλλο ουτε απο την πρωτη σελιδα!

Χωρις να γραψω λεπτομερειες, θα ξεχωρισω ενα σχεδιαστη που αναφερθηκε και πιο πανω και που ειναι χαρακτηριστικο το στυλ του, το πλακουτσωτο στυλ, το "μου τα πατησε οδοστρωτηρας τα μοντελ σιτ" στυλ, τελος παντων κατι τετοια ειδα και μου κοπηκε καθε συλλεκτικη ορεξη!

Ο συγκεκριμμενος σχεδιαστης λεγεται Λαβοραντορι.

Ειναι και μερικοι αλλοι που καποιες φορες ακολουθουν το στυλ του αλλα νομιζω οτι δεν φτανουν το δικο του επιπεδο! :cold:

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

, ο πλέον αντιαισθητικός κατ'εμέ, είναι ο Frank Miller. Όσα κόμικς του έγιναν ταινίες, δεν άντεξα να τα διαβάσω, ενώ τις ταινίες τις αγάπησα. Μάλλον επειδή είχανε καλύτερο σκίτσο... Επίσης Frazer Irving, την πάτησα λόγω εξωφύλλου και πήγα να διαβάσω το Silent War...... Δεν του πάει το σκίτσο καθόλου σε υπερηρωικά!

 

θα συμφωνήσω εδώ...κάποτε όταν σχεδίαζε τον ατρόμητο στην μαρβελ μου άρεσε.Τώρα πια όμως όντως είναι για κλοτσιές!!!Ευτυχώς που όπως στους 300 τον σώζει ο όμορφος χρωματισμός της πρώην γυναίκας του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στους σχεδιαστες που δεν μου αρεσαν τα σχεδια τους ειναι ενας που δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα εχει ιστοριες στα τελευταια τευχη του Λουκυ Λουκ. Η διαφορα ειναι τοσον εμφανης που εκανε τις οριτζιναλ ιστοριες να δειχνουν ακομα πιο καλες.

 

Ως προς τα ντισνευ θα ηθελα ν ξεκαθαρισω οτι προτιμω οσους ακολουθουν τα κλασικα οριτζιναλ προτυπα σχεδιου, τα πραγματικα μοντελ-σιτ που ειναι τα κοινως αποδεχτα και περιλαμβανουν τις μετρησεις. Απο αυτα που ειδα στο κομιξ οι αναλογιες συνηθως ακολουθου τα 3 κομματια ωστε να ειναι π.χ. το κεφαλι, το σωμα και τα ποδια του Ντοναλντ συμμετρικα. Ισως θα παρατηρησατε οσοι δοκιμασατε να σχεδιασετε οτι η αρχη ειναι παντα ενας αψογος κυκλος! Ε καπως ετσι αρχισαν ολα οσα μας αρεσουν!!

 

Πιο πανω ανεφερα τον Λαμπορατορι σαν τον πιο αντιαισθητικο γιατι ακολουθει το αλλο συστημα, το πλακουτσωτο. Ιστοριες με το καταστροφικο τριο ΜπαμΜπαμ-Κυρος-Ντοναλντ μου ειναι αντιπαθεις λογω τετοιων σχεδιων. Τελικα βρηκα οτι ο Κοραντο Μασταντουονο ξεπερασε τον Λαβορατορι γιατι τον βλεπουμε και σε εξωφυλλα.

Δεν μου αρεσει το υπεροπτικο υφος των προσωπων που βλεπω συχνα στα σχεδια του Φατσινι.

Φτανω και στην Τζικε. Δεν γραφω οτι με ενοχλει το σχεδιαστικο της στυλ γενικως αλλα καποια συγκεκριμμενα. Συνηθως οταν αναφερεται ειναι σε σχεση με το Παπιομυστηριο και τον Σπλας. Ομως στα 3 πρωτα Μεγαλα Σηριαλ υπαρχει και το Φθονος+Αφθονια. Εκει υπαρχει μια δηθεν παρωδια με τον Μικυ. Ομως το εξωφυλλο με τον Μικυ να κρατα μια φραντζολα ειναι πολυ αντιαιασθητικο!! Αυτο που κυριως δεν μου αρεσει στην Τζικε ειναι το εξης. Βλεπω π.χ. τον Σκρουτζ να φωναζει τοσο πολυ εξαλλα που το στομα του ειναι ετοιμο να καταπιει ενα αλλο παπι... και ξαφνικα στο επομενο καρε ειναι πολυ καλμα! Ε αν ειχα πραγματικα τετοιο ατομο μπροστα μου σιγουρα θα απεφευγα να το ξανασυναντησω επειδη θα μου θυμιζε σχιζοφρενη! Κι οταν βλεπω τετοια στοιχεια που με αποσπουν απο την ιστορια, η συγκεκριμμενη σχεδιαστρια πεφτει αποτομα απο τη λιστα προτιμησης μου.

Τετοια φαινομενα δεν υπηρχαν πουθενα σε ολο το σχεδιαστικο συμπαν των προηγουμενων εποχων. Ηξερες τι περιπου θα εβρισκες και το απολαμβανες. Και θεωρω οτι η τοσο μεγαλη επιτυχια των ντισνευ κομικς οφειλεται στο διπολο της μαμας Αμερικης και της νονας Ιταλιας. Κι εμεις φυσικα εχουμε την τυχη να εχουμε ολο το φασμα ιστοριων και εξωφυλλων.

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μασταντουόνο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

  • Νάντορπ

Για γνωστούς λόγους, όχι οτι έχει το χειρότερο σχέδιο, αλλά καλύτερα θα ήταν στο μεγάλο μίκυ παρά το κομιξ!

  • Ιντίνι

Το σχέδιο του είναι...είναι

δημοσιεύτηκε και στο 2363 http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2669-6

  • Φατσίνι

Ο τύπος με τις απλές γραμμές! Σχέδιο καλό μόνο για ερασιτεχνικό. Για περιοδικό κομικς δε τα λέει ο τύπος. Το μόνο καλό είναι η πρωτοτυπία στο σενάριό του

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οποιος και οποια φτιαχνει το πλακουτσωτο στυλ σχεδιου ειναι για μενα αντιαισθητικος. Δηλ. οσο πιο μακρυα απο το κλασικο στυλ τοσο αντιαισθητικο τον βρισκω. Ονοματα ειδα να γραφονται πολλα. Ομως υπαρχει το προβλημα οτι πολλες ιστοριες μου αρεσαν λογω σεναριου και καθολου λογω σχεδιου. Κι επειδη μετα την πρωτη αναγνωση το οπτικο αποτελεσμα υπερισχυει του σεναριου η ζυγαρια γερνει εντελως εναντιον του σχεδιαστη.

Πιστευω οτι δεν φταινε οι ιδιοι αλλα οι σχολες που πηγαν και που νομιζουν οτι με την αλλη οπτικη του μοντερνου μοντελ-σιτ θα εχουν μεγαλυτερη επιτυχια. Οπως κανουν με τους μοντερνους πινακες. Εκει ομως επικρατει η μοναδικοτητα και ο ενας αγοραστης.

Το λαθος τους ειναι οτι πιστεψαν οτι η νεα γενια θα τους αποδεχτει εντελως. Οι εποχες ομως αλλαξαν. Ολα ειναι διαθεσιμα. Αλλα ακομα και το inducks να μην υπηρχε υπαρχουν διαφορες συλλογες με παλιοτερα ιστοριες που αναδεικνυουν το κλασικο στυλ κι ετσι η συγκριση θα ηταν αναποφευκτη.

Δεν θα καταγραψω καποιο ονομα γιατι συμφωνω με τα ονοματα νεωτερων σχεδιαστων που γραφτηκαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ανέκαθεν θεωρούσα τα σκίτσα του William Van Horn κάπως στραβοχυμένα :P αλλά νομίζω ότι στην ιστορία Μπελάδες στον έβδομο ουρανό ξεπέρασε τον εαυτό του.

 

Ορίστε και 2 χαρακτηριστικά καρέ: wvh1.jpg wvh2.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Liefield απο παλια! Romita Jr. τωρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πέτυχα την ιστορία Ο Θησαυρός του Κάπταιν Κιντ και θυμήθηκα αυτό το θέμα. :P

Κυρίες και κύριοι (τα αγαπητά παπιά υποθέτω τον ξέρουν ήδη), ο περίφημος Pier Lorenzo De Vita.

 

pldv.jpg

 

Θαυμάστε σχεδιαστική γραμμή, χρήση προοπτικής, βάθους, ύψους. Το ότι ο Σκρουτζ στο ένα καρέ είναι γίγαντας και σιγά σιγά κονταίνει, μας δείχνει την ψυχολογική του μετάβαση από τον θυμό στην ηρεμία. Σαν τον Hulk ένα πράγμα...

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Χουλκ - Σκρούτζ!! Εγώ δεν τους ξεχωρίζω!! :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γενικά τα παλιά σκίτσα έχουν πολλά τέτοια θέματα. Και του Μπαρκς ακόμα…

 

:3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εγώ δεν κοιτάω ποτέ το σχέδιο.Το να κοιτάς το σχέδιο είναι σαν κοιτάς την παραγωγή σε μουσικό δίσκο.Σου αρέσουν τα τραγούδια ναι η όχι?

Η μόνη φορά που είπα "αμάν ρε μάστορα,τενοντίτιδα στο χέρι έχεις"?Ήταν στο The crow του "James O'Barr".Ακόμα και εκεί όμως υπήρχαν στιγμές που το σχέδιο από την ......μην πω καλύτερα.Κατέληγε σε κάτι πραγματικά πανέμορφο.Π.χ οι σκηνές όπου ο βασικός πρωταγωνιστής φέρνει στο νου αναμνήσεις από την ζωή που έχασε.Είναι απίστευτος ο τρόπος που απεικονίζεται η κοπέλα του.Μεγάλη λατρεία το The crow όπως και να'χει.

 

Πάρτε παράδειγμα.

post-25525-0-78585300-1370016539_thumb.png

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μα το σχέδιο δεν είναι το θέμα; Άμα είναι παίρνουμε ένα βιβλίο που είναι και καλύτερο.

 

Στο κομικ αναζητούμε την απεικόνιση. Όσο καλύτερη είναι, τόσο καλύτερο θεωρούμε το κόμικ.

Επεξεργασία από Toutatis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τότε για ποιο λόγο το παραπάνω κόμικ ξεσκίζει γάτες και αιλουροειδή κάθε είδους με την ποιότητα του,ενώ έχει μέτριο σχέδιο?Η ιστορία μετράει και η ποιότητας της.Δεν έχει τόση σημασία πως η ιστορία θα αποδοθεί.Σημασία έχει η ποιότητας της.

 

Και το πρώτο κόμμεντ για τον Don Rosa είναι τέρμα λάθος.Υπάρχει μεγάλη διαφορά με το "δεν μου αρέσει" με το "δεν είναι".Και εμένα δεν μου αρέσουν πολλοί σχεδιαστές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κατανοώ τα επίπεδα ποιότητας που έχουν κατακτήσει με τα έργα τους.

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το θέμα δεν αναλύει το πόσο κατακρεουργούνται καλές ιστορίες από κακούς σχεδιαστές (αυτό είναι θέμα για άλλη συζήτηση), αλλά για κακούς σχεδιαστές σκέτο και χωρίς παρερμηνείες. Οπότε δεν βλέπω το λόγο της διαφωνίας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κάνεις λάθος Χαρλοκ.Βασικά όλοι κάνετε :P

 

Καθένας κρίνει και δίνει βάση στο σχέδιο ή στην ιστορία.Ανάλογα το κομικ και τον άνθρωπο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Θεωρώ ότι το καλό σκίτσο βοηθά ένα κόμικ να πουλήσει. Το καλό σενάριο να ξαναπουλήσει.

 

Το σκίτσο βοηθάει να το προσέξεις, αλλά δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τον κόσμο συνέχεια με ένα ανόητο σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ε καλά δεν είναι σίγουρο ότι ένα αριστούργημα με "ΤΟ ΣΚΙΤΣΟ" και "ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ" θα πουλήσει.Πόσες φορές καλλιτέχνες που άξιζαν αναγκάστηκαν να πιουν το κώνειο της απόρριψης από το κοινό (το κώνειο της απόρριψης?Τι ποιητής είμαι ο κερατάς),βλέποντας τα έργα τους να τρώνε την σκόνη των βιβλιοπωλείων.Αλλά τέλος πάντων όσον αφορά το σκίτσο βρήκαμε μια άκρη.Ωραίο πράγμα η διαφωνία.

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Για μένα ο πιο αντιαισθητικός σχεδιαστής είναι ο Αλεκάν Φουνάν :moutra2::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Steve Pugh ... Δεν τον αντεχω ,  τα σκιτσα του, τα οποια βλεπω τωρα μπροστα μου στα Hellblazer που διαβαζω, ειναι στραβοχυμενα καργα ενω τα παιδια δειχνουν τουλαχιστον 30+ :P

 

Δευτερος φυσικα ο John Romita Jr απο τοτε που αρχισε να τα βλεπει ολα τετραγωνα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ θυμάμαι έναν σχεδιαστή στο Ντόναλντ πριν από χρόνια.Λοιπόν,ήταν η 2η ή 3η ιστορία του τεύχους και είχαν πάει στον Ντόναλντ να του πάρουν συνέντευξη γιατί ήταν συλλέκτης και είχε κάτι σπάνιο..τώρα,νόμισμα ήταν αυτό;κάτι άλλο;Δεν θυμάμαι :thinking: Πάντως το σχέδιο ήταν τόσο απαίσιο που με την 5η φορά την διάβασα :P

 

Επίσης από αυτά που έχει βγάλει η Anubis,απαίσιος ήταν και ο John Romita Jr.Γενικά τις σκηνές μάχης τις έκανε καλά αλλά τα πρόσωπα... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.