Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος ειναι για σας ο πιο αντιαισθητικος σχεδιαστης?


actor

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορει,καποιος θα υπαρχει που θα φρεναρει αποτομα την ολη καλη διαθεση του ματιου να γεμισει με καλαισθητες γραμμες,εικονες και χρωματα,καποιος που σας κανει να ξεχνατε ταχυτατα τους καλους σας τροπους,καποιος που σας γκρεμιζει ακαριαια απο το τοσο θαυμαστο κι ολοδικο σας παραλληλο συμπαν που χτισατε εν ριπη οφθαλμου και που τοσο βαρβαρα γκρεμισε το ανοιγμα του συνηθως παραπλανητικου εξωφυλλου.Τελος παντων,θ'αναφερθω στον πιο αντιαισθητικα αντιπαθητικο σχεδιαστη που γνωριζω με ονοματεπωνυμο,στον Σερτζιο Αστεριτι[Τι ειρωνια το επωνυμο!]της Ιταλικης Ντισνευ που τοσο αγαπαμε.Τι να πω,αυτος ο ανθρωπος μου μπλοκαρε την φαντασια οταν ημουν παιδι,νομιζα πως κατι με πειραζε οταν διαβαζα τις ιστοριες του,δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι ο Μικυ και ο Γκουφυ ηταν τοσο παραμορφωμενοι,νομιζα πως φταιγανε οι φακες που ειχα καταναλωσει λιγο πιο πριν,οταν πεφτανε ομως στα χερια μου ιστοριες του Σκαρπα η του Ντε Βιτα συνειδητοποιουσα πως δεν εφταιγε η χρονικη στιγμη της αναγνωσης αλλα ο ιδιος ο σχεδιαστης που για μενα τοτε δεν ηταν αλλος παρα μοναχα ο Γουωλτ Ντισνευ!Αλλος ενας σχεδιαστης που λατρευω να θελω να κρεμασω με αγκιστρι απο τη γλωσσα ειναι ο Γκουιντο Σκαλα,πρωτον για τους εμβολιμους χαρακτηρες που χρησιμοποιει στις ιστοριες του και δευτερον για τη γραμμη του σχεδιου του.Θυμαμαι χαρακτηριστικα σε μια ιστορια τον Ντοναλντ να μιλαει με τον...Ντοναλντ κι αυτος ο χαρακτηρας ηταν τυπου κομπαρσος ενα πραμα,παντελης ελλειψη φαντασιας με κοινη και πλατια αποδοχη.Μισηστε με,δημοκρατια εχουμε αλλα δεν γουσταρω τον Ντον Ροσα σχεδιαστικα,τον θεωρω χοντροκομμενο,για μενα ειναι απλα πρωτοπορος στην αφηγηση ιστοριας σε κομικ και ο πιο ρεαλιστικος δημιουργος απο καταβολης Ντισνευ.Λοιπον,υπαρχει καποιος που θαθελε ευχαριστως να ριξει εναν εξαψαλμο σε καποιον δημιουργο-σχεδιαστη?Αντε για να μην αρχισω με τα υπερηρωικα κομικς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αρκετούς θα έλεγα. Το πρώτο όνομα που μου έρχεται στο νου είναι ο Chris Bachalo. Το λασπώδες σκίτσο του έπαψε να με κουράζει, γιατί απλά το προσπερνώ. Και να φανταστείτε τον γούσταρα πολύ στο Death: The high cost of living. Σιγά σιγά μου έγινε τόσο αντιπαθής (ή μάλλον η δουλειά του) που δεν τον αντέχω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8919
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  221
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  221
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρκετοί είναι, αλλά ενός μόνο μου την σπάνε πιο πολύ τα "σκίτσα" του, είναι τα δικά μου!!! Που να δείτε μερικές απόπειρες να σχεδιάσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αρκετοί είναι, αλλά ενός μόνο μου την σπάνε πιο πολύ τα "σκίτσα" του, είναι τα δικά μου!!! Που να δείτε μερικές απόπειρες να σχεδιάσω...

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8919
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  221
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  221
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι ρε... μια φορά πήγα να σχεδιάσω τον Ντόναλντ και ήταν λες και βγήκε από άλλη διάσταση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ .... ο πιο αντιαισθητικός ή ο πιο κακός; Γιατί ορισμένοι είναι αντιαισθητικοί με άποψη (underground).....

 

 

ΤΟ Χειρότερο σχέδιο που είδα τα τελευταία χρόνια ήταν αυτό του Joe Madureira στο Ultimates v3 :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Humberto Ramos στα ηπερηρωικά (γιατί σε άλλα η αισθητική τπου ταιριάζει)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όσον αφορά αυτούς που ανέφερε ο thespian:

 

Sergio Asteriti. Κάπου πρέπει να έχω ξαναμιλήσει για τον συγκεκριμένο τύπο. Το σχέδιό του όντως είναι εκνευριστικό και αρκετές φορές με έχει αποτρέψει από το να διαβάσω ιστορίες του. Περιέργως όμως, όταν ξεκινάω την ανάγνωση με τραβάει η υπόθεση/σκηνοθεσία της ιστορίας, ξεχνώντας έτσι το περίεργο σχέδιό του. Βέβαια τα σενάρια στις ιστορίες του τις περισσότερες φορές είναι γραμμένα από άλλους (πχ Guido Martina), οπότε έτσι ίσως εξηγείται. Μπορώ να πω πως τον κατατάσσω στους άσχημους σχεδιαστές, αλλά σαν τελικό αποτέλεσμα οι ιστορίες του διαβάζονται σχετικά άνετα.

 

 

Guido Scala. Περίεργο σχέδιο όντως, και σε μερικές περιπτώσεις οι χαρακτήρες ίσως φαίνονται άψυχοι και αδιάφοροι, όμως δεν θα τον έβαζα στους άσχημους σχεδιαστές. Υστερεί στον τρόπο παρουσίασης της ιστορίας, όμως το σχέδιό του προσωπικά μου αρέσει αρκετά, ώστε να διαβάσω μια ιστορία του με αρκετή άνεση.

 

Don Rosa. Υπερεκτιμημένος σχεδιαστής όντως. Είναι ίσως ο μόνος σχεδιαστής (μαζί με τον Barks) που είναι γνωστοί και σε άτομα που δεν ασχολούνται με Disney comics, αν και δικαιολογημένα. Ο ίδιος έχει πει πως το σχέδιό του είναι ιδιότροπο και δεν έχει κάτσει να σπουδάσει το θέμα. Ειδικά οι πρώτες 5-6 ιστορίες του έχουν πολύ άσχημο σχέδιο. Παραδόξως η πρώτη του ιστορία (ο γιος του ήλιου) έχει πολύ καλύτερο σχέδιο από τις αμέσως επόμενες που ακολούθησαν. Ίσως ήταν το άγχος της πρώτης ιστορίας. Όλα τα παραπάνω είναι δηλώσεις που έχει κάνει ο ίδιος ο Rosa.

 

 

 

Για εμένα τώρα, τα σκήπτρα τα κρατάει ένας, ο Pier Lorenzo De Vita. Ό,τι και να πω για το σχέδιο του συγκεκριμένου τύπου είναι λίγο. Ενδεικτικά δείτε αυτό το thread, στο οποίο πέφτει ουκ ολίγο θάψιμο. Το θέμα είναι πως είναι πατέρας του Massimo De Vita, ενός από τους καλύτερους σχεδιαστές της Ιταλικής σχολής. Αν ο πατέρας δεν έφτιαχνε κόμικς, δεν θα ασχολούνταν ούτε και ο γιος, και έτσι δεν θα γνωρίζαμε έναν από τους κορυφαίους Ιταλούς :confuse:

 

 

Σίγουρα είναι κι άλλοι, όμως δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Θα ακολουθήσω με νέο post κάποια άλλη στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα ναι σωστα,δικη μου παραλειψη,ο πατερας του Ντε Βιτα ειναι αποριας αξιο πως ειναι τοσο κακος σχεδιαστης σε αποσταση αναπνοης με τον Αστεριτι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30813
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ το πιο αντιαισθητικό σχέδιο το πέτυχα από τον Alberto Lavoradori. Να φανταστείτε σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι φόραγα τα γυαλιά στραβά για αυτό το έβλεπα έτσι... :confuse:

 

Χαρακτηριστική σελίδα από την ιστορία Σπάνιο Κομμάτι.

page.jpg

 

Υγ. Πάντως στις υπόλοιπες ιστορίες του φαίνεται να έχει καλύτερο σχέδιο :thinking:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6621
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ το πιο αντιαισθητικό σχέδιο το πέτυχα από τον Alberto Lavoradori. Να φανταστείτε σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι φόραγα τα γυαλιά στραβά για αυτό το έβλεπα έτσι... :confuse:

 

Χαρακτηριστική σελίδα από την ιστορία Σπάνιο Κομμάτι.

post-2393-1237486549_thumb.jpg

 

Υγ. Πάντως στις υπόλοιπες ιστορίες του φαίνεται να έχει καλύτερο σχέδιο :thinking:

 

 

:beer: :beer:

 

Τετράγωνα παπιά, τετράγωνα αυγά, %$#$% χάλια τα έχουν κάνει τα Disney τελικά, μου αρέσει πως τα αγοράζω ακόμη ανελλειπώς, πάλι καλά που δεν τα διαβάζω πλέον, χάλι μαύρο. :(:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, λοιπόν......post-556-1237562782.gif

 

Καταρχάς να πω ότι υπάρχουν δύο βασικοί λόγοι για να βρίσκει κάποιος ένα σχεδιαστή αντιαισθητικό: για προσωπικούς λόγους ή γιατί το σχέδιό του θυμίζει κατά γενική ομολογία αποτέλεσμα μαθητή τρίτης δημοτικού (max) ο οποίος προσπάθησε να πειραματιστεί. :P

 

Οκ, πάμε:

 

Από Disney: με καλύψαν τα παιδιά σχετικά με τον Pier Lorenzo De Vita, ο οποίος είχε και άπειρες φορές την τιμητική του στις Ελληνικές εκδόσεις :confuse: αλλά έκανε στο τέλος ένα καλό και αναφέρομαι φυσικά στον γιο του. :P Μετά έρχεται ο Alberto Lavoradori ο οποίος σε κάποιες φάσεις ξεφεύγει τόσο που αναρωτιέσαι αν βλέπεις το ράμφος του Ντόναλντ ή το καπελάκι του :P Και φυσικά, ο προσωπικά αξιομίσητος είναι ο Stefano Intini, ο οποίος ενώ από ότι βλέπω στις παλιότερες ιστορίες είχε κλασσική Ιταλική γραμμή, μετά άρχισε τους πειραματισμούς και...

post-556-1237563271_thumb.jpg

 

Από υπερηρωικά: ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΑ ο Humberto Ramos (βλ.Spectacular Spider-Man v2, και βάλτε μαζί και κάποιο Daimon Scott)!!!!! :collapse: Μετά έχω βάλει τον Romita Jr, αν και πλέον είναι κάτι σαν τον Σέρτζιο Αστερίτι: αν έχει καλή ιστορία, απλά διαβάζεις την ιστορία (πχ.Anti-Venom :P ). Αλλά προσωπικά μου έχει καταστρέψει πολλά πράματα: ξέρετε τι είναι από εκεί που έχεις πορωθεί με Claudio Castellini να σολάρει και να έχει κάνει ένα Morbius που να τον τρέμεις, μετά να βλέπεις έναν αδύναμο και καχεκτικό Morbius από Romita? :confuse: Χώρια κάποιες άλλες μάχες στις οποίες δεν καταλαβαίνεις αν το πάτωμα είναι τοίχος, ταβάνι κλπ. Και φυσικά, ο πλέον αντιαισθητικός κατ'εμέ, είναι ο Frank Miller. Όσα κόμικς του έγιναν ταινίες, δεν άντεξα να τα διαβάσω, ενώ τις ταινίες τις αγάπησα. Μάλλον επειδή είχανε καλύτερο σκίτσο... :) Επίσης Frazer Irving, την πάτησα λόγω εξωφύλλου και πήγα να διαβάσω το Silent War...... Δεν του πάει το σκίτσο καθόλου σε υπερηρωικά!

 

Others: ΘΩΜΑΣ, Χρήστος Δημητρίου, Enki Bilal (έχει κάποιο "εικαστικό" ενδιαφέρον αλλά ποτέ μου δεν θα τον καταλάβω) και Tim Burton (πιάνεται? :P )

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ σας βρίσκω λίγο υπερβολικούς. Οι παραπάνω σχεδιαστές απλά έκαναν μια προσπάθεια νααα, να ξεφύγουν από το τετριμμένο, ναα, να δοκιμάσουν κάτι πέρα από τις κλασικές σχολές, να πρωτοπορήσουν, να χαράξουν νέα μονοπάτια.

Μην ξεχνάμε άλλωστε πόσοι μεγάλοι καλλιτέχνες έκαναν κάτι ανάλογο και με τον καιρό κέρδισαν τον κόσμο που στην αρχή τους αντιμετώπισε με σκεπτικισμό. Ίσως να έχουν απλά επηρεαστεί από ζωγράφους όπως ο Picasso ή ακόμα να έχουν επιρροές από την ανατολή και τα manga. Ας είμαστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι βρε παιδιά.... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο smoken. Ας μη ξεχνάμε και αυτό που λένε για την όρεξη και την κολοκυθόπιτα. Αρκετοί από τους σχεδιαστές που αναφέρθηκαν παραπάνω τους βρίσκω ενδιαφέροντες και ναι ο Humberto Ramos όχι απλώς δεν με ενοχλεί αλλά μου αρέσει κιόλας. Ότι δεν "κολλάει" παντού δεν κολλάει (αν και πρέπει να είναι γρήγορος γι'αυτό και εμφανίζεται τόσο συχνά) αλλά, αναμφίβολα, διαφοροποιείται από τον μέσο σχεδιαστή υπερηρωϊκών κόμικ με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο. Η διαφορετικότητα δεν είναι κακό πράγμα. Και για να πω την αλήθεια δεν νοσταλγώ την "ομοιομορφία" που υπήρχε στα κόμικς της Marvel τη δεκαετία του '70 όπου τα πάντα θύμιζαν John Buscema. (total respect για το δημιουργό αλλά η αισθητική του, κυριάρχησε σχεδόν για μια δεκαετία). Για να μη θυμηθώ το εντελώς "ακαδημαϊκό" και ψυχρό (για τα γούστα μου πάντα) σχέδιο του Bob Layton στο Iron Man της δεκαετίας του '80. Οκ και οι δύο περιπτώσεις για την εποχή τους αλλά είναι άδικο να απορίπτουμε δημιουργούς απλά γιατί είναι διαφορετικοί. Και αλήθεια, δεν σας κουράζει η αισθητική ομοιομορφία του μέσου superhero κόμικ της DC σήμερα; Και υπάρχει και η χειρότερη εκδοχή: Φανταστείτε με τον τρόπο και τους ρυθμούς που αλλάζουν τα πράγματα, σε είκοσι χρόνια από σήμερα τα σχέδια του Ramos να θεωρούνται κλασικά, ίσως και ξεπερασμένα; (πόσες και πόσες φορές δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο;):best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και φυσικά να μην ξεχνάμε τον πολυαγαπημένο όλων Rob Liefeld! Δεν θα αναφέρω λεπτομέρειες καθότι το "ταλέντο" του είναι γνωστό στους περισσότερους.

Ή μάλλον, θα βάλω ένα καταπληκτικό σχέδιο του Cap... :lol: :lol:

post-2066-1237590087_thumb.jpg

 

Επίσης προσωπικός "αγαπημένος" είναι και ο Al Milgrom την εποχή που έκανε ο ίδιος σχέδια (γιατί μετά τη δεκαετία του '80 ασχολήθηκε κυρίως με το μελάνωμα).

Στη χώρα μας τον γνωρίσαμε μέσα από τις σελίδες των Εκδικητών της Δυτικής Ακτής στα μαρβελοπεριοδικά της Μαμούθ, θυμάμαι πόσο αρνητική εντύπωση (για να το πω κόσμια :D ) έκανε σε εμένα και τον αδερφό μου εκείνη την εποχή.

 

Τέλος μια και έγινε αναφορά στον Humberto Ramos, όντως πολύ καλή επιλογή :D , δεν τον είχα σκεφτεί αλλά τα X-MEN που έκανε πρόσφατα δεν βλέπονταν. Μπορεί να έχει ιδιαίτερο στυλ αλλά δεν βρίσκω να ταιριάζει στις συγκεκριμένες ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   86
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα συμφωνήσω κι εγώ για τον Humberto Ramos. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Marvel τον χρησιμοποιεί τόσα χρόνια. Και να ήταν σε κανένα άγνωστο τίτλο να πώ εντάξη, αλλά τώρα να τον βάζεις στους X-Men και το Spider-man (μόνο απο εκεί τον ξέρω) το θεωρώ απαράδεκτο.

 

Επίσης δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω τον Chris Bachalo. Ειδικά στο τελευταίο story arc που σχεδίασε στο Amazing Spider-man (#575-576). Σε ορισμένες εικόνες πραγματικά δεν καταλάβαινες τί γινότανε και δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις αν αυτό που έβλεπες ήταν απλά άσχημος άνθρωπος ή μεταλαγμένο φρικιό (αναφέρομαι στις πρώτες σελίδες απο το Αmazing #575).

 

Τέλος... Pat Lee. Τον έχω δεί μόνο στα Marvel Knights Spider-man του The Other αλλά με τόσο άθλιο σχέδιο δεν ξεχνιέται έτσι εύκολα :lol:

 

Υ.Γ. Το σχέδιο του Cap απο τον Rob Liefeld το είχα πετύχει σε ένα search στο google που είχα κάνει και έπαθα πλάκα :confuse: . Μάλλον ο συγκεκριμένος είναι παγκοσμίως γνωστός ώς ένας απο τους χειρότερους σχεδιαστές. (Άρθρο στο comicdom.gr με θέμα "Rob Liefeld: The Worst Of The Worst!")

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μεγάλη "επιτυχία" οι Bachalo, Ramos, Madureira. Σχεδόν όλοι της ομάδας Clifhanger, και σχετικά της ίδιας συνομοταξίας-στύλ-σχολής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30813
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επαναφέρω αυτό το θέμα, γιατί βρήκα κάτι και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας :D (και να μην βαράω μόνος μου το κεφάλι στον τοίχο :wall:).

 

Λοιπόν... Χαρακτηριστικό καρέ του Luciano Capitanio από την ιστορία "Μονομαχία στον αέρα".

 

scan.jpg

 

Και πεντάχρονο να το σχεδίαζε, πιο καλά θα το είχε πετύχει! :confuse:

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μα, αυτό θα μπορούσε να κινηθεί σαν πίνακας ζωγραφικής σε γκαλερί της Νέας Υόρκης με ψαγμένο κοινό!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Luciano Capitanio είναι κι αυτός κλασικός σχεδιαστής του '50 - '70 όμως ειδικά οι πρώτες του ιστορίες όντως ήταν για πολλές σφαλιάρες. Το ίδιο περίπου στυλ με αυτόν και τον Romano Scarpa είχε και ο Giorgio Bordini, ευτυχώς όμως με πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε λεπτομέρειες όπως η παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6051
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μεγάλη "επιτυχία" οι Bachalo, Ramos, Madureira. Σχεδόν όλοι της ομάδας Clifhanger, και σχετικά της ίδιας συνομοταξίας-στύλ-σχολής.

 

 

Είδες φίλε Θοδωρή πως αλλάζουν οι εποχές; Στα 90s θεωρούνταν κορυφαίοι! :lol: Θα διαφωνήσω, όμως, κάθετα με τον Chris Bachalo. Οκ στα X-men του Carey δεν με τρελλένει αλλά οι δουλειές του στη Vertigo είναι πολύ όμορφες (βλέπε Death και όχι μόνο). Και απ'οτι θυμάμαι τον απόλαυσα και στο Age of Apocalypse (και το διάβασα πριν από 4 χρόνια πρώτη φορά!). :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λοιπον... Τωρα μου βαζετε δυσκολα... :thinking:

Απο Υπερηρωικα: Παρολο που δεν πολυδιαβαζω κομικ της marvel, σε αντιθεση με της DC, εντοπισα ενα σχεδιαστη ο οποιος με κανει να πιστευω πως με το σχεδιο του, προσπαθει να κανει τον κοσμο του Spiderman, Σουπερ Κατερινα! Το βραβειο, λοιπον, του πιο αντιαισθητικου ηπερηρωικου σχεδιαστη παει στον...

Takeshi Miyazawa!!! :clap2:

post-6396-1247034482_thumb.jpg

Απο Ντισνευ: Επειδη εχω διαβασει παααααααρα πολλα Ντισνευ Κομικ, θα μου επιτρεψετε να μοιρασω τα βραβεια σε πολλους σχεδιαστες. Εχουμε και λεμε:

Το 3ο βραβειο παει στον...

Jim Fletcher!!! :clap2:

post-6396-1247034804_thumb.jpg

Το ιδιο το disneycomics.dk τον ονομασε one of the ‘worst’ American artists. Τι λεμε τωρα...

Το 2ο Βραβειο παει στον...

Francesco Guerrini!!! :clap2:

post-6396-1247035883_thumb.jpg

Και το 1ο Βραβειο παει στον...

Giampaolo Soldati!!! :clap2:

post-6396-1247037129_thumb.jpg

Ο πιο αντιαισθητικος σχεδιαστης ολων των κατηγοριων! Μην κανετε το λαθος και διαβασετε καμια ιστορια του, οπως εκανα εγω.

Σε αποσταση αναπνοης, οι Lara Molinari, Corrado Mastantuono και Enricco Faccini.

Συγχαρητηρια σε ολους!!! :congrats:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απλά, ο τύπος που κάνει τον Φιλ Πωτ.

img44720a041ff16.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χμμ :thinking: ,δεν είναι η καταλληλη στιγμή να πω ότι ο Ramos είναι ο αγαπημένος μου σχεδιαστής και περιμένω πως και πως το Fairy Quest ε? :lol:

Δεν ξέρω η δουλειά που έκανε στο Wolverine και το New X-Men ειδικά με πώρωσαν αφάνταστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πιασε εναν Humberto Ramos και για μενα.Δε μαρεσει με τιποτα ο τυπος.Και ο Jeff Matsuda επισης αλλα οχι τοσο οσο ο Ramos.A και ο Madureira μη ξεχνιομαστε εκτος απο το πρωτο run που ειχε στο uncanny στο οποιο ειχε πολυ καλο σχεδιο και λιγοτερο mangoειδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

Others: Χρήστος Δημητρίου, Enki Bilal (έχει κάποιο "εικαστικό" ενδιαφέρον αλλά ποτέ μου δεν θα τον καταλάβω) και Tim Burton (πιάνεται? :P )

 

 

:valtnino:

 

ορέστη, δε σου αρέσουν τα σκίτσα μου; :wow:

σοβαρά τωρα, ποιός είν'αυτος;;

εμενα ο πατερας του μασσιμο μου φαινοταν παντα πολυ μυστήριος, αλλα όχι απαραιτητα αντιαισθητικός. Αυτο το χαζο σχεδιο μου φαινοταν παντα διασκεδαστικο!

ο ρόσα μου αρέσει μόνο σε κάποια φάση της σταδιοδρομίας του (η αρχικές και οι τελευταιες ιστορίες δε βλέπονται, στην αρχη εκανε τα παπια με γωνίες παντου και τωρα ειναι σαν πρησμενα), ενώ η μολινάρι και ο γκουερίνι, αν και όχι από τους αγαπημένους μου δεν με ενοχλούν καθόλου.

και τώρα: τα δικά μου χρυσά βατόμουρα:

1: αυτος ο τυπος που σχεδιάζει παπια, που τον δημοσίευαν συχνά στα Κλασσικα και που ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΕ χωρίς ΟΥΤΕ ΜΙΑ εξεραιση, όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ οι ηρωες ιδρώνουν! Μα μιλάμε για πολύ ιδρώτα, έτσι; Σταγόνες εκτοξεύονται παντού!! Μακαρι να ηξερα πως τον λενε αυτον τον αταλαντο.

2: αυτός ο απαισιος τυπος που σχεδιάζει μικυ και γκουφυ και που οι ηρωες του ειναι παραμορφωμένοι και πρησμένοι... που το σχέδιο του είνια βρώμικο μέχρι αηδίας... που δε θυμαμαι το ονομα του αλλα θυμαμαι μερικες ιστορίες του. Μια με το 8ο θαυμα του αρχαιου κοσμου, μία με πειρατες που δημοσιευτηκε στο πυρ παπι και θαλασσα και μια σε ενα από τα ΓΙΓΑΣ αν θυμάμαι καλα. Τον μισω οσο τιποτε άλλο. Κια γράφει και τεράστιες ιστορίες ο αθεόφοβος! για να μας βασανίσει!

3: γενικά, όλοι οι σχεδιαστές που δημοσιευουν τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ! μισω αυτο το περιοδικο, μια ζωη δημοσιεύει τις ποι άσχημες, χαζές, αποκρουστικές ιστορίες! ''οι καλύτερες ιστορίες ντίσνευ''! ΤΙ;;; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ (εξαιρεση φυσικά αποτελεί ο Μασσιμο ντε βιτα με το καταπληκτικό του σχέδιο)

4: και το πρωτο βραβειο παει στον....

ΒΙΚΑΡ!

Οχι, δεν ειναι το πιο αντιαισθητικο σχεδιο που έχω συναντήσει ,αλλα αναμφίβολα είναι ο ΠΙΟ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΙΜΕΝΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ! το σχέδιό του είναι άθλιο και το Κομιξ εξακολουθεί να δημοσιεύει ιστορίες του! λυπηθητε μας!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1: αυτος ο τυπος που σχεδιάζει παπια, που τον δημοσίευαν συχνά στα Κλασσικα και που ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΕ χωρίς ΟΥΤΕ ΜΙΑ εξεραιση, όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ οι ηρωες ιδρώνουν! Μα μιλάμε για πολύ ιδρώτα, έτσι; Σταγόνες εκτοξεύονται παντού!! Μακαρι να ηξερα πως τον λενε αυτον τον αταλαντο.

 

Πρέπει να εννοείς τον Luciano Gatto.

 

 

2: αυτός ο απαισιος τυπος που σχεδιάζει μικυ και γκουφυ και που οι ηρωες του ειναι παραμορφωμένοι και πρησμένοι... που το σχέδιο του είνια βρώμικο μέχρι αηδίας... που δε θυμαμαι το ονομα του αλλα θυμαμαι μερικες ιστορίες του. Μια με το 8ο θαυμα του αρχαιου κοσμου, μία με πειρατες που δημοσιευτηκε στο πυρ παπι και θαλασσα και μια σε ενα από τα ΓΙΓΑΣ αν θυμάμαι καλα. Τον μισω οσο τιποτε άλλο. Κια γράφει και τεράστιες ιστορίες ο αθεόφοβος! για να μας βασανίσει!

Μάλλον μιλάς για τον Sergio Asteriti.

 

3: γενικά, όλοι οι σχεδιαστές που δημοσιευουν τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ! μισω αυτο το περιοδικο, μια ζωη δημοσιεύει τις ποι άσχημες, χαζές, αποκρουστικές ιστορίες! ''οι καλύτερες ιστορίες ντίσνευ''! ΤΙ;;; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ (εξαιρεση φυσικά αποτελεί ο Μασσιμο ντε βιτα με το καταπληκτικό του σχέδιο)

Το περιοδικό έχει πάμπολα τεύχη στο ενεργητικό του και έχει δημοσιεύσει δεκάδες σχεδιαστές, δεν μπορείς να τους βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλους. Κατά τ' άλλα το περιοδικό προσφέρει αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του, κλασικές ιστορίες κυρίως από την Ιταλική σχολή της δεκαετίας του '60, αρκετές από τις οποίες είναι γραμμένες από τον μάστορα Guido Martina. Αυτές είναι οι κλασικές ιστορίες, απλά κατά κύριο λόγο το περιοδικό εκτιμάται πιο εύκολα από άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που διάβαζαν τις ιστορίες παλιότερα, και από άτομα που έχουν ασχοληθεί / ασχολούνται με την ιστορία της ιταλικής σχολής :beer:

 

4: και το πρωτο βραβειο παει στον....

ΒΙΚΑΡ!

Οχι, δεν ειναι το πιο αντιαισθητικο σχεδιο που έχω συναντήσει ,αλλα αναμφίβολα είναι ο ΠΙΟ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΙΜΕΝΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ! το σχέδιό του είναι άθλιο και το Κομιξ εξακολουθεί να δημοσιεύει ιστορίες του! λυπηθητε μας!!

Όντως δεν είναι ο χειρότερος, όμως άνετα είναι ο πιο εκνευριστικός, κυρίως λόγω της μαζικής παραγωγής ιστοριών του. Βέβαια αν δεν έμπαιναν ιστορίες του σε κάθε τεύχος του ΚΟΜΙΞ η αντιμετώπιση από τους φανς θα ήταν διαφορετική. Τέλος πάντων, στην πυρά κι αυτός.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα πάλι τα Κλασικά μαζί με το Σούπερ Μίκυ ήταν αυτά που διάβασα πρώτα και με ενθουσίασαν μικρό. Και αυτοί είναι βαρβάτοι οι από πάνω. :)

 

 

Οκ, πάμε:

 

Από Disney: με καλύψαν τα παιδιά σχετικά με τον Pier Lorenzo De Vita, ο οποίος είχε και άπειρες φορές την τιμητική του στις Ελληνικές εκδόσεις :confuse: αλλά έκανε στο τέλος ένα καλό και αναφέρομαι φυσικά στον γιο του. :P Μετά έρχεται ο Alberto Lavoradori ο οποίος σε κάποιες φάσεις ξεφεύγει τόσο που αναρωτιέσαι αν βλέπεις το ράμφος του Ντόναλντ ή το καπελάκι του :P Και φυσικά, ο προσωπικά αξιομίσητος είναι ο Stefano Intini, ο οποίος ενώ από ότι βλέπω στις παλιότερες ιστορίες είχε κλασσική Ιταλική γραμμή, μετά άρχισε τους πειραματισμούς και...

post-556-1237563271_thumb.jpg

 

Να προσθέσω και τον Perego που με έχει κάνει να ξαναπουλήσω Μίκυ Μάους αν και ήταν μικρού αριθμού (1100) επειδή η ιστορία του καταλάμβανε τα 3/4 του τεύχους και δεν διαβαζότανε. :)

 

 

Χρήστο Δημητρίου σε λένε D??? :wow: Όχι καμία σχέση! Πήγαινε στα αποσπάσματα και τσέκαρε κάποια της Βαβέλ που είχε ανεβάσει μαζεμένα η Σταματία το Φεβρουάριο του 2009. Αν αντέχεις...γιατί υποτίθεται είναι "Ενήλικα" αναγνώσματα. :shit2:

Τσάκω μία ενδεικτική σελίδα. Άμα θες να διαβάσεις και άλλες κριτικές πάτα εδώ... Θα σου πρότεινα να διαβάσεις μονάχα τις κριτικές πάντως. Γιατί τα "κόμικς" του είναι για άνω των 16-17.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χρήστο Δημητρίου σε λένε D??? :wow: Όχι καμία σχέση! Πήγαινε στα αποσπάσματα και τσέκαρε κάποια της Βαβέλ που είχε ανεβάσει μαζεμένα η Σταματία το Φεβρουάριο του 2009. Αν αντέχεις...γιατί υποτίθεται είναι "Ενήλικα" αναγνώσματα. :shit2:

Τσάκω μία ενδεικτική σελίδα. Άμα θες να διαβάσεις και άλλες κριτικές πάτα εδώ... Θα σου πρότεινα να διαβάσεις μονάχα τις κριτικές πάντως. Γιατί τα "κόμικς" του είναι για άνω των 16-17.

Με διαφορά ότι χειρότερο έχει εμφανιστεί στην Ελληνική σκηνή και υπήρξε ένας από τους λόγους που αρνούμαι να πάρω 9 (καλά, και να ήθελα δε θα μπορούσα να το πάρω εδώ στο UK)

Δεν ξέρω από που να αρχήσω, από το παιδικό σχέδιο για να δείξει ψαγμένος; Από τα σενάρια επιπέδου "είμαι 13 και μισώ τους μπάτσους"; Από την κακογουστιά που ξεχύνεται σε χειμάρρους από τις σελίδες του; Ή μήπως από το ότι αυτός ο άνθρωπος έχει βρει άτομα που εκδίδουν τα όσα βγάζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πρέπει να εννοείς τον Luciano Gatto.

 

 

 

ΝΑΙ!ΠΟΣΟ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ! :Ungry:

 

Μάλλον μιλάς για τον Sergio Asteriti.

 

ναι! μαλλον, οχι! περιμενε, για ενα λεπτο, με μπερδεψες :P

 

Το περιοδικό έχει πάμπολα τεύχη στο ενεργητικό του και έχει δημοσιεύσει δεκάδες σχεδιαστές, δεν μπορείς να τους βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλους. Κατά τ' άλλα το περιοδικό προσφέρει αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του, κλασικές ιστορίες κυρίως από την Ιταλική σχολή της δεκαετίας του '60, αρκετές από τις οποίες είναι γραμμένες από τον μάστορα Guido Martina. Αυτές είναι οι κλασικές ιστορίες, απλά κατά κύριο λόγο το περιοδικό εκτιμάται πιο εύκολα από άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που διάβαζαν τις ιστορίες παλιότερα, και από άτομα που έχουν ασχοληθεί / ασχολούνται με την ιστορία της ιταλικής σχολής :beer:

 

χμμ... :thinking: τροφή για σκέψη :beer:

 

Όντως δεν είναι ο χειρότερος, όμως άνετα είναι ο πιο εκνευριστικός, κυρίως λόγω της μαζικής παραγωγής ιστοριών του. Βέβαια αν δεν έμπαιναν ιστορίες του σε κάθε τεύχος του ΚΟΜΙΞ η αντιμετώπιση από τους φανς θα ήταν διαφορετική. Τέλος πάντων, στην πυρά κι αυτός.

 

 

ναι, ακριβώς αυτό λέω κι εγώ! :ego:

 

Oρεστη ειναι ΕΛΛΕΙΝΟ! :wow: !

μα είναι δυνατόν;; και χρησιμοποιει και την ονοματάρα μου! :P σα δε ντρεπεται

ασε που, αν αποφασίσω να γινω σκιτσογράφος στο μελλον (που το σκεφτομαι σοβαρα), θα είναι η χειρότερη δυσφήμιση, πρίν καν αρχίσω να δουλεύω! Ολοι θα νομιζουν οτι ειμαι αυτος ο τυπος και δεν θα διαβαζουν τα κομιξ μου! :shit2:

Θα του κάνω μύνηση! :ego:

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.