Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
JUSTICE
Σενάριο/Kείμενα:
Jim Krueger
Σχέδιο:
Doug Braithwaite, Alex Ross
Σχέδιο εξωφύλλου:
Alex Ross
Hμερ. έκδοσης:
14-10-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
384
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Doug Braithwaite, Alex Ross
Επιμέλεια:
Πάρις Κούτσικος
Πρωτότυπος τίτλος:
Justice #1-12 (2005)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-655-2
Ονομαστική τιμή:
24,99€

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

JUSTICEOJY2019_0001.jpg JUSTICEOJY2019_0001z.jpg
 
Σύνοψη βιβλίου:
Quote

Είναι οι Μεγαλύτεροι Υπερήρωες του Κόσμου. Αλλά τα μέλη της φημισμένης Τζάστις Λιγκ της Αμερικής πρόκειται να ανακαλύψουν ότι δεν είναι οι μόνοι που μπορούν να συνεργαστούν για έναν κοινό στόχο. Οι πιο θανάσιμα εγκληματικές μεγαλοφυΐες της εποχής μας φαίνεται πως δρουν κι αυτές μαζί – με ένα σχέδιο-έκπληξη, που στόχο έχει να κάνει περισσότερο καλό απ’ ό,τι θα μπορούσε ποτέ η JLA! Κάτι φρικτό κρύβεται όμως κάτω από την επιφάνεια του εγκληματικού σχεδίου… Θα καταφέρει η JLA να επιζήσει αρκετά για να μάθει την αλήθεια; Το πάνθεον των ηρώων της DC αναδημιουργείται από τον αγαπημένο ζωγράφο Alex Ross (THE WORLD’S GREATEST SUPER-HEROES, KINGDOM COME) και τον συγγραφέα Jim Krueger (Earth X, Universe X), με σχέδια του Doug Braithwaite (Paradise X) και χρώματα του Ross, σ’ αυτόν τον φανταστικό νέο τόμο που συγκεντρώνει το σύνολο της best seller maxi σειράς. Ο συγκεκριμένος τόμος περιέχει τα JUSTICE #1-12. 

 
Σχολιασμός:
Πρόκειται για μια αυτοτελή έκδοση της Justice League of America, με την υπογραφή του Alex Ross, όπου κυκλοφόρησε αρχικά σε 12 τεύχη από το 2005 μέχρι το 2007. Στην ιστορία βλέπουμε τους αγαπημένους μας ήρωες να έρχονται σε σύγκρουση με την Legion of Doom. Το σχέδιο είναι πανέμορφο, κάτι αναμενόμενο αφού είναι αυτού του σπουδαίου σχεδιαστή. Η ιστορία πολύ ωραία και διαβάζεται ευχάριστα. Η έκδοση είναι στα ποιοτικά δεδομένα που μας έχει συνηθίσει η Οξύ. Αν αγαπήσατε το Marvels, η αγορά επιβάλλεται!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η επιλογή της γραμματοσειράς σου φίλε μου, με σκοτώνει στο παραμικρό που θα γράψεις... Μια μαυρίλα παντού, δε μπορώ να διαβάσω απολύτως τίποτα και κάθε φορά πρέπει να "μαζέψω" όλο το κείμενο για να ξεχωρίζουν οι χαρακτήρες σε άσπρο πλαίσιο... Τι χρώμα χαρακτήρες χρησιμοποιείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Η επιλογή της γραμματοσειράς σου φίλε μου, με σκοτώνει στο παραμικρό που θα γράψεις... Μια μαυρίλα παντού, δε μπορώ να διαβάσω απολύτως τίποτα και κάθε φορά πρέπει να "μαζέψω" όλο το κείμενο για να ξεχωρίζουν οι χαρακτήρες σε άσπρο πλαίσιο... Τι χρώμα χαρακτήρες χρησιμοποιείς;

Δεν κάνω κάποια μορφοποίηση στα γράμματα. Μαύρα γράμματα σε άσπρο φόντο. Γιατί δεν σου εμφανίζονται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

29 min ago , tsironick said:

Δεν κάνω κάποια μορφοποίηση στα γράμματα. Μαύρα γράμματα σε άσπρο φόντο. Γιατί δεν σου εμφανίζονται;

Αν βάζεις μαύρα γράμματα και κάποιος χρησιμοποιεί το μαύρο σκιν (υπάρχει δυνατότητα αλλαγής εμφάνισης όλου του board) τότε δε φαίνεται τίποτα... πρέπει να είναι στο default το χρώμα ώστε το board να αλλάζει αυτόματα, ανάλογα την εμφάνιση που χρησιμοποιεί κάποιος. Έβγαλα τη μορφοποίηση και φαίνονται όλα εντάξει.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μας βομβαρδίζει στα DC η Οξυ και πολύ μου αρέσει! Τον τελευταίο 1 χρόνο έχουν εκδόσει αρκετά πραγματάκια από DC, ενώ η Anubis φαίνεται να έχει μαρβελιάσει και να μην ασχολείται ιδιαίτερα (νομίζω είναι και υπεύθυνη για την συλλογή των τόμων της MARVEL).  Όπως και να'χει, οι φαν κερδίζουν. Είναι απίστευτο το πόσο έχει δυναμώσει το superhero comic στις μέρες μας. Ας είναι καλά το MCU. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το 24,99 τσούζει λιγάκι... Μήπως θα ήταν καλύτερο να βγει σε 2 τομάκια με διαφορά λίγων εβδομάδων;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, Tasos είπε:

Το 24,99 τσούζει λιγάκι... Μήπως θα ήταν καλύτερο να βγει σε 2 τομάκια με διαφορά λίγων εβδομάδων;

Η τιμή φίλε μου είναι πάρα πολύ καλή! Μιλάμε για ένα τόμο 384 σελίδων! :)

 

Tsironick & Valtasar σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την παραμετροποίηση! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αναλογικά με τις σελίδες του,η τιμή είναι αρκετά καλή. :)

edit:με πρόλαβε ο Mandrake

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Tsironick & Valtasar σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την παραμετροποίηση!

Τι τους ευχαριστεις ; Μάγε ,να τους κάνεις μήνυση πρέπει .Ακους εκεί να σε παρατεκάτιτέτοιο ,τέτοιες πράξεις είναι καταπάτηση ανθρωπινών δικαιωμάτων .Θα μιλήσω με την δικηγόρο μου ,την Ολια Γκόρι και θα ζητήσουμε τα δικαιώματά σου .Κρίμα που δεν είσαι μαύρος ,γυναίκα ,λεσβία και βίγκαν η νίκη θα ήταν σίγουρη .

ΚΑΤΩ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΑΠΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

13 ώρες πριν, Tasos είπε:

Το 24,99 τσούζει λιγάκι... Μήπως θα ήταν καλύτερο να βγει σε 2 τομάκια με διαφορά λίγων εβδομάδων;

Και σε δύο να τα σπάγανε η τιμή θα ήταν ακριβότερη .Εικάζω κάπου στα 16 ο καθείς ,υπολόγισε πάνω από 32 ευρώ .Βάλε τα έξοδα των διπλών εξωφύλλων , τις δύο φορές τυπογραφείοο ,και ότι άλλο μπορεί να προκύψει .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

48 λεπτά πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

 

Και σε δύο να τα σπάγανε η τιμή θα ήταν ακριβότερη .Εικάζω κάπου στα 16 ο καθείς ,υπολόγισε πάνω από 32 ευρώ .Βάλε τα έξοδα των διπλών εξωφύλλων , τις δύο φορές τυπογραφείοο ,και ότι άλλο μπορεί να προκύψει .

Έχεις δίκιο, δεν είχα υπολογίσει το επιπλέον κόστος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εικαστικά είναι πανέμορφο. Έχει μέσα και τα έξτρα όπως:

 

j-04-029.jpg

 

λογικά ναι. Γιατί 380/12=31,7 παραπάνω από τις 20κάτι σελίδες που έχει κάθε τυπικό αμερικάνικο.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

Εικαστικά είναι πανέμορφο. Έχει μέσα και τα έξτρα όπως:

 

j-04-029.jpg

 

λογικά ναι. Γιατί 380/12=31,7 παραπάνω από τις 20κάτι σελίδες που έχει κάθε τυπικό αμερικάνικο.

 

:cheers5: 

Δυστυχώς δεν τα έχει. Στις τελευταίες σελίδες έχει απλά 3 δισέλιδα artwork και μετά διαφημίσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως το Public είναι ό,τι να ΄ναι. Αγόρασα από κατάστημά του το βιβλίο πριν μια εβδομάδα και η προπαραγγελία που είχα κάνει αρχικά ακόμα δεν έχει κάποια εξέλιξη. Μέχρι σήμερα που μου ήρθε mail ότι:

 

Γεια σας!

Ευχαριστούμε που μας επιλέγετε για τις αγορές σας.

Σας ευχαριστούμε για την υπομονή σας αναφορικά με το προϊόν JUSTICE της παραγγελίας o742228526. Παρά τις συνεχόμενες προσπάθειές μας για προμήθειά του, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την παράδοση.

Δεσμευόμαστε να συνεχίσουμε την αναζήτηση στο δίκτυο των προμηθευτών μας και ανάλογα θα σας κρατάμε ενήμερους.

 Με εκτίμηση,

Ομάδα Customer Passion

 

Δεν μπορούν να εγγυηθούνε λένε. Τραγική εταιρία. Δεν ξέρει τι της γίνεται. Και δεν είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι και η παραγγελία ολοκληρώνεται μετά από καιρό. Πρέπει να το κοιτάξουν λιγάκι το θέμα τους. Τις προάλλες πήγα να πάρω το Wolverine και μου έδωσαν ένα βιβλίο με το Πινόκιο. Και τους λέω αυτό δεν είναι δικό μου. Είχαν βάλει το αυτοκόλλητο σε λάθος βιβλίο. Μετά από λίγες μέρες πήγα να πάρω ένα άλλο και δεν το έβρισκαν με τίποτα και αναρωτιόντουσαν αν υπήρχε ή όχι στις αποθήκες τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μετά από επικοινωνία με τον προμηθευτή, που τυχαίνει να είμαστε και εμείς οι ίδιοι:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1053
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εξαιρετική έκδοση και πιστεύω ότι προς τα εκεί πρέπει να κινηθούν οι εταιρείες που επιθυμούν να εκδώσουν αμερικανικούς τίτλους στα ελληνικά! Καλά mini series τα οποία να ολοκληρώνονται σε 1-2 τόμους το πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το θέμα είναι πως το JUSTICE και όλα τα DC από Οξύ είναι αποκλειστικότητα των Public! Οπότε δεν έχουμε καν επιλογή να τα βρούμε από αλλού! Τόσο με το Shazam, όσο και με το American Alien αλλά και τώρα με το JUSTICE έχω μεγάλο πρόβλημα να τα βρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί; Δε στα στέλνει το "Public" εκεί που βρίσκεσαι και δε μπορείς να τα βρεις; Εγώ παρήγγειλα από καιρό το "Shazam!" μαζί με κάποια άλλα (το "Original Sin" και δε θυμάμαι ποιο άλλο αυτή τη στιγμή...) και το "Superman: American Alien" έτυχα στο κατάστημα του Ηρακλείου για άλλη δουλειά και το αγόρασα κι αυτό. Το "Justice" εκκρεμεί, αλλά προέκυψαν τελευταία κάτι άλλες αγορές και η ζημιά του laptop τώρα, που θα πάει αύριο κιόλας για καθαρισμό. Θα έρθει η ώρα του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μόλις αγοράστηκε. Αρχικά με ξενιζε η τιμή αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του καθώς είναι πολύ ντουκι! Ανυπομονώ να το διαβάσω!! 

15725482515777233821509317977641.jpg

 

Επίσης είναι απίστευτο που σαν grammar nazi που είμαι, έπεσα πάνω στο ορθογραφικό με το που άνοιξα τυχαία το τομακι. Και στο White Knight είχα δει κάτι μαργαριτάρια. Ελπίζω να μην απογοητευτώ. 

 

FB_IMG_1572548625716.jpg

Επεξεργασία από Δημήτρης 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Justice το αγόρασα στο AthensCon, αλλά τα μεγάλα κόμικ προτιμώ να τα διαβάζω εντός μίας ημέρας (σπάνια σπάω graphic novel σε περισσότερες από μία μέρες, εξαίρεση ήταν το Watchmen που το διάβασα σε ένα ΣΚ σπαστά) και με ευκαιρία την καραντίνα που όπως οι περισσότεροι, έτσι και εγώ το έριξα στο διάβασμα.

 

Μου άρεσε πάρα πολύ το Justice. Είναι ένα κλασικό δυστοπικό κόμικ, το οποίο ουσιαστικά χωρίζεται σε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος η Legion of Doom βάζει σε εφαρμογή το πλάνο της και προσπαθεί να εξαλείψει τα μέλη της Justice League και στο δεύτερο μέρος η JL προσπαθεί να διορθώσει όσα συνέβησαν εν απουσία της. Αυτό που θα πιστώσω στο σενάριο είναι ότι τα κίνητρα της Legion of Doom είναι εξαιρετικά σαφή, αν και κρύβονται πολλά plot twists. Το κλίμα της δυστοπίας καλλιεργείται συνεχώς σε πολλά σημεία του κόμικ, αν και κυριαρχεί στο πρώτο μέρος, το οποίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το δεύτερο λόγω ατμόσφαιρας, αλλά και λόγω της αλληλεπίδρασης διαφορετικών χαρακτήρων. Οι Ross-Krueger χρησιμοποιούν ένα τεράστιο εύρος υπερηρώων και υπερκακών της DC, κάτι που το καθιστά απολαυστικό για όσους έχουμε μυηθεί στα κόμικ της, αν και από την άλλη είναι ίσως λίγο απαγορευτικό για κάποιον που δεν ασχολείται ιδιαίτερα, αλλά εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία :) 


Και τι καλύτερο από το να βλέπεις τόσους πολλούς ήρωες και κακούς σχεδιασμένους από τον Alex Ross και τον Doug Braithwaite; Αυτό το απόλυτα ρεαλιστικό στυλ τους ταιριάζει απόλυτα με τίτλους όπως το Marvels, το Kingdom Come και το Justice όπου οι μάχες δεν είναι το παν, αλλά το να θέσεις στον αναγνώστη κάποια φιλοσοφικά ερωτήματα. Έπραξαν σωστά οι κακοί μας; Αντέδρασαν σωστά οι ήρωες μας; Ανά σημεία πραγματικά μπορείς να κάτσεις να το χαζεύεις με αποκορύφωμα τα εξαιρετικά εξώφυλλα του Ross. Γυρίζοντας στο κέντρικο άξονα, το όνομα Justice δεν προέρχεται μόνο από τη Justice League, αλλά και από την έννοια της Δικαιοσύνης και κατά πόσο αυτή πρέπει να αποδοθεί, ζήτημα με το οποίο καταπιάνονται αρκετές φορές οι πρωταγωνιστές μας.

 

Παρά τους πολλούς ήρωες, η μπάλα δε χάνεται και σε αρκετούς δευτερεύοντες χαρακτήρες αφιερώνονται κάμποσες σελίδες, ενώ αποτελούν εξαιρετικά σημαντικά κομμάτια του παζλ στο σχέδιο της ανατροπής των κακών. Υπάρχουν δηλαδή πολλές side ιστορίες, ειδικά στην αρχή που κάθε ήρωας απειλείται από διαφορετικό κακό, αλλά το χειρίζονται αρκετά καλά και δένει με την κεντρική ιστορία. Οι μάχες είναι εντυπωσιακές και έντονες, αν και σε αυτόν τον τομέα προς το τέλος μπορώ να πω ότι υπήρξαν σελίδες που μπερδεύτηκα και γύρισα πίσω να δω σε τι ακριβώς σημείο βρισκόμαστε και γιατί. Η ροή είναι καλή, απλά σε ένα τόσο μεγάλου μεγέθους κόμικ, μπορεί να υπάρχουν κάποια σημεία λίγο πιο αχανή.

 

Πάμε και στα της έκδοσης, είμαι πραγματικά πολύ εντυπωσιασμένος. Στην αρχή μου φάνηκε τσιμπημένη η τιμή, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι, μιλάμε για 384 έγχρωμες σελίδες. Όχι απλά είναι καλή, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να τους συγχαρούμε που δεν ακολούθησαν την τελευταία μόδα, σπάω το κόμικ σε Μέρος 1ο και Μέρος 2ο και το πληρώνεις αντί για 28 ευρώ, 34-36 ευρώ, δηλαδή 17-18 ευρώ ο τόμος. Επίσης έχει γίνει εξαιρετική βιβλιοδεσία, λόγω του ότι είμαι ψείρας ειδικά με τις ράχες, τα μεγάλα κόμικ τα διαβάζω πολύ προσεκτικά και είχα τσαντιστεί που στο Watchmen έσπασε η ράχη σε πολλαπλά σημεία ενώ το διάβαζα ακουμπώντας το με το ζόρι. Εδώ πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα, έχει γίνει καλή δουλειά. Συνοψίζοντας, πολύ ωραία έκδοση, χαίρομαι που έχουμε κι άλλο τίτλο με συντελεστή τον Alex Ross στα ελληνικά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το αγόρασε προχθές ένας φίλος(λάτρης της DC) το διάβασε κ μου το δάνεισε, να το διαβάσω και'γω. Το σχέδιο δεν μου άρεσε καθόλου, επειδή έχω συνηθίσει αλλιώς τα Marvel, γενικά ούτε η ιστορία μου άρεσε, ούτε οι ήρωες, τους περισσότερους δεν τους γνώριζα κάν,  μόνο τους Σουπερμαν, Μπατμαν, Γκριν Λάντερν και Γουόντερ Γούμαν(α και τον Ακουαμάν), ακόμα και τον Γκρίν Άροου πρώτη φορά τον είδα(μου τον είχε αναφέρει ο φίλος μου προ 2 μήνες κ είχα γκουγλάρει να δω ποιος είναι σαν Ρομπέν των Δασών μοιάζει). Απ'τους κακούς, τον Γρίφο δεν ξέρω αν τον έχω ξαναδεί ή τον Μπρείνιακ, έτσι δεν λέγεται;

Τέλος πάντων κατάλαβα ότι είμαι καθαρά Μαρβελικός και δεν μου αρέσει καθόλου η DC(μόνο ''Τον θάνατο του Σούπερμαν'' έχω αγοράσει που δεν μου άρεσε καθόλου ούτε αυτό).

Ο τόμος μεγάλος πολλές σελίδες, η έκδοση είχε εσωτερικά 1-2 σελίδες κακοφτιαγμένες, γρατζουνισμένες και θαμπά γράμματα, μάλλον έτυχε τι να πώ;

Προσωπικά δεν θα το αγόραζα, ούτε προτίθεμαι να αγοράσω στο μέλλον DC, γιατί δεν...:down:

 

Βαθμολογία 2/10 :bash:(και πολύ έβαλα)..συγχωρέστε με:pray:  αλλά δεν είναι του γούστου μου(είναι σαν να θέλω σοκολατίνα και να μου δίνεις μπακλαβά):lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα υπερηρωικά κόμικς σε στυλ Avengers και Justice League με ομάδες κλπ δεν είναι γενικά στα γούστα μου.(ούτε οι ταινίες μου άρεσαν...)
Το Justice όμως το είχα βάλει στο μάτι απο καιρό γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η τεχνοτροπία και η αισθητική του σχεδίου.
Επίσης οι περισσότεροι χαρακτήρες της DC μου αρέσουν αρκετά και χωρίς να έχω διαβάσει πάρα πολλά κόμικς είμαι εξοικειωμένος με το σύμπαν,έχοντας δεί σχεδόν τα πάντα απο ταινίες και animation.
 
Το κόμικ είναι 380 σελίδες και χωρίζεται σε 12 τεύχη. Αν και είναι αρκετά μεγάλο το διάβασα άνετα μέσα σε 2 ημέρες και το βρήκα αρκετά απολαυστικό - ψυχαγωγικό σαν τελικό απότελεσμα.
Το story λίγο πολύ είναι κλασικό. Οι υπερήρωες της DC εναντίον των υπερκακών της DC , και μια συνωμοσία που θέτει σε κίνδυνο τις μυστικές ταυτότητες και τις προσωπικές ζωές των ηρώων.
Η κλιμάκωση της ιστορίας είναι λίγο χαοτική. Η αφήγηση ανοίγει πολλά ''μέτωπα'' ιστοριών με διάφορους χαρακτήρες σε διαφορετικές τοποθεσίες, και πολλές παράλληλες ιστορίες να τρέχουν ταυτόχρονα.
Παρόλα αυτά είναι αρκετά συγκροτημένο και οι ''γνώστες'' του κόσμου της DC θα το απολαύσουν χωρίς πρόβλημα.
 
Το σχέδιο είναι ιδιαίτερο και δίνει έμφαση στην λεπτομέρεια και στην αληθοφάνεια.Η ''υφή'' και τα χρώματα του κόμικ είναι εντυπωσιακά και προσωπικά απόλαυσα κάθε σελίδα και κάθε καρέ που συνάντησα.
Ο σχεδιασμός των χαρακτήρων και οι προσωπογραφίες είναι εξαιρετικά δοσμένες με σοβαρότητα και καλή αισθητική.
 
Δεν είναι απ'τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει, αλλά μου άρεσε τόσο πολύ το σχέδιο και η όμορφη παρουσίαση των ηρώων που με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο!
 
Η έκδοση είναι στα γνωστά στανταρντ της οξύ, και είναι αρκετά στιβαρή ωστε να αντέχει τις 380 σελίδες του κόμικ.
 
 
*
Εντυπωσιάστηκα που στο κόμικ συμμετέχει ακόμα και ο Plastic Man!!! Είχε διαγραφεί απ'το μυαλό μου αυτός ο ήρωας που διάβαζα παιδάκι την δεκαετία του 1990.
**
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολλά κόμικς!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/19/2020 at 8:47 PM, spiderman said:

 

Ο τόμος μεγάλος πολλές σελίδες, η έκδοση είχε εσωτερικά 1-2 σελίδες κακοφτιαγμένες, γρατζουνισμένες και θαμπά γράμματα, μάλλον έτυχε τι να πώ;

 

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και στον δικό μου τόμο! Μεγάλο φάουλ για κόμικ με αρχική τιμή άνω των 25ευρώ. Ευτυχώς εγώ το πήρα απ'τις προσφορές του public. Αλλά όπως και να έχει είναι μεγάλο φάουλ απ'την εκδοτική.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Guts είπε:

Το σχέδιο είναι ιδιαίτερο και δίνει έμφαση στην λεπτομέρεια και στην αληθοφάνεια.Η ''υφή'' και τα χρώματα του κόμικ είναι εντυπωσιακά και προσωπικά απόλαυσα κάθε σελίδα και κάθε καρέ που συνάντησα.

Ο σχεδιασμός των χαρακτήρων και οι προσωπογραφίες είναι εξαιρετικά δοσμένες με σοβαρότητα και καλή αισθητική.
 
Δεν είναι απ'τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει, αλλά μου άρεσε τόσο πολύ το σχέδιο και η όμορφη παρουσίαση των ηρώων που με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο!
 

Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει, επειδή είπες για το σχέδιο, πρέπει να διαβάσεις και το Kingdom Come

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 min ago , StefanosPap said:

Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει, επειδή είπες για το σχέδιο, πρέπει να διαβάσεις και το Kingdom Come

 

Δεν το έχω διαβάσει αλλά το έχω τσεκάρει.Thanks που το προτείνεις. Αυτό και το Marvels κάποια στιγμή θα τα πάρω σίγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  

On 2/1/2022 στο 12:54 ΠΜ, Guts είπε:

 

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και στον δικό μου τόμο! Μεγάλο φάουλ για κόμικ με αρχική τιμή άνω των 25ευρώ. Ευτυχώς εγώ το πήρα απ'τις προσφορές του public. Αλλά όπως και να έχει είναι μεγάλο φάουλ απ'την εκδοτική.

 

Και σ' εμένα υπάρχουν αυτές οι δύο σελίδες. Πιθανολογώ ότι είναι σε όλα τα ανίτυπα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 min ago , Mandrake said:

 

Και σ' εμένα υπάρχουν αυτές οι δύο σελίδες. Πιθανολογώ ότι είναι σε όλα τα ανίτυπα...

 

Κατά λάθος quote υποθέτω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις δίκιο Στέφανε, το διόρθωσα... Παρεμπιπτόντως, αν και λίγο καθυστερημένα, να χαίρεσαι το όνομά σου, ότι επιθυμείς και καλή χρονιά εύχομαι!! :beersanta:  Θέλω να το περάσω στα διαβασμένα στο "Goodreads" και δε βρίσκω ούτε την αντίστοιχη Αμερικανική έκδοση... Έχουν το "Absolute Justice" το οποίο είναι 100 σελίδες παραπάνω (και δεν αναφέρεται καν το περιεχόμενό του...). :moutra2:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Mandrake said:

Έχεις δίκιο Στέφανε, το διόρθωσα... Παρεμπιπτόντως, αν και λίγο καθυστερημένα, να χαίρεσαι το όνομά σου, ότι επιθυμείς και καλή χρονιά εύχομαι!! :beersanta:  Θέλω να το περάσω στα διαβασμένα στο "Goodreads" και δε βρίσκω ούτε την αντίστοιχη Αμερικανική έκδοση... Έχουν το "Absolute Justice" το οποίο είναι 100 σελίδες παραπάνω (και δεν αναφέρεται καν το περιεχόμενό του...). :moutra2:

 

Δεν πειράζει.

 

Ευχαριστώ πολύ να ΄σαι καλά!! Επίσης, καλή χρονιά με υγεία!

 

Η αμερικάνικη είναι αυτή λογικά.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτή η έκδοση είναι! Ενώ οδηγεί στο Justice series δεν είναι μέσα αλλά στη θέση του ως ολοκληρωμένη έκδοση είναι το "Absolute Justice". Το πρόβλημα έγκειται στο ότι κάποιοι ανόητοι πήγαν και πέρασαν εκδόσεις όπως αυτήν εδώ ως εναλλακτική εκείνου κι επειδή περάστηκε μάλλον 1ο ή επειδή έχει τους περισσότερους αναγνώστες, φαίνεται αυτό μπροστά... Πρέπει να γίνει αναφορά για να εμφανιστεί ως ξέχωρη έκδοση αλλά δυστυχώς πολλοί librarians τα σνομπάρουν και δεν ασχολούνται με τα κόμικς. Τώρα που το έβαλα, μου δείχνει ότι έχω ως διαβασμένο και το "Absolute Justice" και αυτό δεν είναι ακριβές...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Mandrake said:

Πρέπει να γίνει αναφορά για να εμφανιστεί ως ξέχωρη έκδοση αλλά δυστυχώς πολλοί librarians τα σνομπάρουν και δεν ασχολούνται με τα κόμικς. Τώρα που το έβαλα, μου δείχνει ότι έχω ως διαβασμένο και το "Absolute Justice" και αυτό δεν είναι ακριβές...

 

Σε κάτι τέτοια θέματα είναι αρκετά προβληματικό το goodreads και αν κάτσεις να μπεις στην διαδικασία να βρεις μια άκρη, τελικά καταλήγεις να λες ότι τσάμπα χάνω χρόνο και ασχολούμαι. Αλλά ναι, έχεις δίκιο ότι είναι βλακεία που μπήκε το "Absolute Justice" μαζί με τα υπόλοιπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.