Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παιχνίδια στο γήπεδο (Πανούτσος, Κόμικς & Μουστάκας) [ Πανούτσος Αντώνης, Sportday , 7/6/2007 ]


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό το απίστευτης συλλογιστικής άρθρο γράφτηκε περίπου την ίδια μέρα που εγώ κι ο φίλος Louis τρώγαμε τα μουστάκια μας για τον...Μουστάκα :D . Παρόμοιο σκηνικό παίχτηκε φαίνεται και στο Sportday. Το παράξενο δεν είναι αυτό. Το παράξενο (το περίεργο) είναι ότι ο Πανούτσος για να απαντήσει στους επικριτές του αισαθάνεται την ανάγκη να επικαλεστεί τα κόμικς και τους μανιακούς συλλέκτες αυτών. Τι σχέση έχουν; Άγνωστο!

Λέει ο ποιητής:

Θυμήθηκα το θέμα των συλλεκτών ελληνικών κόμικ από τα e-mail διαμαρτυρίας για το χθεσινό κείμενο για τον Σωτήρη Μουστάκα.

 

Και γω σκέφτομαι: σύμφωνα με ποια λογική συνδέονται κόμικς και Μουστάκας, εκτός από το ότι γινήκαμε μπάχαλο εδώ μέσα για πάρτη του. Μήπως ο Μουστάκας ήταν συλλέκτης κόμικς ; Ή μήπως ο Πανούτσος διαβάζει GreekComics;

imgxd8.jpg

 

 

Διαβάστε

 

..........Μία από τις μεγαλύτερες χρηματιστηριακές φούσκες είναι η αγορά ελληνικών κόμικ και παιδικών αναγνωσμάτων. Ενα κλασικό εικονογραφημένο της πρώτης έκδοσης πάει πέντε ευρώ και πάνω. Τίποτα δηλαδή μπροστά σε ένα καλό «Διαπλανητικό» των εκδόσεων της Ατλαντίδας, που μπορεί να φτάσει τα 50 ευρώ και το πλήρες σετ των 130 τόσων τευχών δεν αγοράζεται σήμερα με λιγότερο από 3.000 ευρώ. Τίποτα βέβαια μπροστά στα «Μίκυ Μάους». Για την ακρίβεια, τα «Γέλιο και Χαρά» της Ατλαντίδας, που το νούμερο 1 «Ο Μίκι και ο Γκούφι στη χώρα των τερμιτών» πουλήθηκε από παλαιοπώλη σε συνάδελφό του για 250 ευρώ, γνωρίζοντας ότι από τον παλαιοπώλη σε πελάτη θα ξεπερνούσε το χιλιάρικο. Ο λόγος που ανέφερα τους συγκεκριμένους τίτλους είναι ότι όλοι είναι ελληνικές εκδόσεις ξένων κόμικ. Ολοι οι τίτλοι εκδόθηκαν στην Ελλάδα σε κατώτερη εκτύπωση από την αμερικανική και τα κόμικ που βρίσκει κάποιος σχεδόν ποτέ δεν είναι σε καλή κατάσταση, επειδή στην Ελλάδα μόνο τα παιδάκια τα αγόραζαν, τα οποία δεν τα κρατούσαν σε καλή κατάσταση.

 

Ιδια ατμόσφαιρα φούσκας επικρατεί και στα κόμικ και παιδικά μυθιστορήματα που δεν είναι μεταφράσεις ξένων, αλλά δημιουργίες δικών μας σκιτσογράφων και συγγραφέων. Για κάθε Γκαούρ Ταρζάν, Μικρό Ηρωα, Ταγκόρ, Μικρό Σερίφη και τα σχετικά, στο δεκάρικο δεν υπάρχουν ρέστα. Οι 24 «Υπεράνθρωποι» με τον Σέρινταν πάνε πάνω από πεντακοσάρικο. Οι άλλοι Υπεράνθρωποι, που έρχονται περισσότερο προς τον αυθεντικό, αλλά που ο κύριος δευτερεύων χαρακτήρας ήταν ο Ελληνας Ελ Γκρέκο, δεν πάνε λιγότερο και δεν έχω ακούσει πλήρες σετ να βγαίνει στην αγορά προς πώληση. Στις σημερινές τιμές όποιος έχει πεντακόσια καλά τεύχη αγοράζει αυτοκίνητο και όποιος τα έχει σε πλήρη σετ καθαρίζει μέχρι και τζιπ.

Τα ξένα κόμικ βρίσκονται εύκολα στο αμερικανικό e-bay, όπου ακόμα και με τα ταχυδρομικά η τιμή είναι συνήθως καλύτερη από την ελληνική. Στα ελληνικά, αν αφαιρέσεις κάποια, ελάχιστα έχουν ενδιαφέρον σχετικά με λαογραφικά στοιχεία, σε συγγραφή είναι άθλια και σε εικονογράφηση -εξαιρουμένων όσων σχεδίασε ο Byron- απαράδεκτα. Ομως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πληρώσει χιλιάδες ευρώ για να τα έχουν και ο λόγος είναι ένας. Η νοσταλγία για την εποχή που ήμαστε μικροί και τα καλοκαιρινά μεσημέρια που τα ξεκοκαλίζαμε, αποστηθίζοντας κάθε τους σελίδα. Θυμήθηκα το θέμα των συλλεκτών ελληνικών κόμικ από τα e-mail διαμαρτυρίας για το χθεσινό κείμενο για τον Σωτήρη Μουστάκα.

Το πιο τεκμηριωμένο επιχείρημα που διάβασα για τον καλλιτεχνικό βίο και πολιτεία του μακαρίτη ήταν το «Μου άρεσε». Συνήθως συνοδευόμενο από το «οι βιντεοκασέτες του '80 είχαν πλάκα». Το ίδιο τεκμηριωμένο είναι το αντεπιχείρημα «Δεν μου άρεσε και οι βιντεοκασέτες του '80 δεν είχαν πλάκα». Εκεί η συζήτηση σταματάει, αφού περί γούστου και ορέξεως -ιδιαίτερα όταν τα επιχειρήματα τελειώνουν στο «μ' αρέσει», δεν «μ' αρέσει»- κολοκυθόπιτα. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν το «μ' άρεσε» προχωράει στο αξιοκρατικό «Αξιζε γιατί ήταν καλλιτέχνης. Επαιξε και Μολιέρο».

Panoytsos 7/6/2007

...................

 

Και συνεχίζει με τη γνώμη του για το Μουστάκα, ένα θέμα όμως που είναι ταμπού για τo greekcomics σύμφωνα με τον Alagt17 και το αφήνουμε...

 

 

Όλο το άρθρο του Πανούτσου είναι εδώ

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

η μονη εξηγηση,επειδη ακουω με τις ωρες αθλητικους σταθμους,ειναι οτι ο τυπος εχει αποψη για τα παντα,καλα κανει βεβαια,αλλα προσπαθει να κερδισει εντυπωσεις μονο....

διαφωνει(εκ πεποιθησεως) απλα γιατι ετσι θα πει πιο πολλα στο μικροφωνο η στην εφημεριδα και συνηθως προκαλει με τις αποψεις του οι οποιες ειναι αιρετικες για τους πολλους

(δεν εχεις ακουσει περι πανουτσο-καρπετοειδων?)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λοιπόν, ας ειπωθεί όλη η αλήθεια αμέσως τώρα!!

 

Ποιός από εσάς είναι ο Πανούτσος;;; :thinking:

 

Κάπου εδώ θα κρύβεται.... :Suspicious:

 

Μήπως κάτω από το κρεβάτι διαβάζοντας κόμικς;;; Αααντωνάκη....πού είσαι;;;;!!!! :smoking:

 

Θα τον βρω...δεν θα τον βρω;;; Έχω μύτη εγώ!! :mafia:

 

 

Λοιπόν παίδες εγώ πιστεύω ότι αν δεν βρίσκεται ανάμεσά μας...ένα βλέφαρο το έριξε για να γράψει όσα έγραψε!! :D:D

 

Έλα και μας διαβάζει μέχρι και ο Πανούτσος!! :cool::beer::beer:

 

Προσέξτε μόνο μην πιάσετε κουβέντα για εμάς τα θηλυκά και αρχίσει να γράφει αυτά που λέει στην εκπομπή του!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το άρθρο για το Μουστάκα ήταν (06-06-2007) αυτό

Προφανώς κάποιος/οι που έχουν σχέση με κόμικ του έστειλε/αν e-mail διαμαρτυρίας - μάλλον γνωστοί του. Μπορεί να έχουν σχέση με εδώ.

Πάντως δεν πρέπει να είναι ο bonadrug γιατί μέχρι τώρα δεν τον έχω κόψει για γιαλαντζί μάγκα ούτε για

μπουρδολόγο (άλλα θέλω να πω αλλά :notalk: ) όπως τον εν λόγω κύριο. Βάσει της συλλογιστικής του Πανούτσου στο άρθρο που σας παραπέμπω εγώ θα πρέπει να είμαι οπαδός του ΛΑΟΣ ή του Χριστόδουλου. Εκεί ανήκει όποιος διαφωνεί με τις καλλιτεχνικές επιλογές της Εύας Στεφανή. Έρμε Μακρυγιάννη, που τζάκισες το χέρι σου για να απελευθερωθεί η Ελλάδα της Μυκόνου και της εικοσιτετράωρης φραπεδιάς....

 

Ώστε έτσι Bonadrug...εγώ κάθομαι και γράφω καταγγελίες (και) για πάρτη σου και εσύ μου τη λες.... :blob1::blob1: τσ τσ τσ δε σε ξανασώζω από το χατζάρι του Yoshi αχάριστε...

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μου φαίνεται τελικά φίλε μου bonudrug διαβάζουμε τα ίδια πράγματα.Πράγματι ακριβώς την άλλη μέρα διάβασα

και γω το σχετικό άρθρο και την αναφορά στους κομιξάδες και άρχισα να αναρωτιέμαι :confuse: ...Μήπως τα χω χαμένα :valtnino:

 

Όσων αφορά τον Πανούτσο φίλε pierros είναι από τις εξυπνότερες πένες - αρθρογράφους και δεν μου μοιάζει αιρετικός άσε που δηλώνει καραδεξιός(Συνήθως αυτά δεν συμβαδίζουν ).Ίσως το παίζει παραπάνω :cool: από όσο είναι αλλά κα πάλι που να ξέρεις.Όποιος διαβάζει καθημερινά τη στήλη του στην εφημερίδα(γιατί στο site δεν είναι ολόκληρη ) δεν μπορεί να μην γελάει αλλά και να προβληματίζεται(Δίαβασε το άρθρο για τον νέο ΚΟΚ και θα καταλάβεις).Εκτός αν στην Ελλάδα το να επισημαίνεις τα αυτονόητα και να τα καυτηριάζεις θεωρείται αιρετική άποψη.Φυσικά θα συμφωνήσω ότι στο τηλεοπτικό κονσεπτ τα αστεία του είναι χοντροκομμένα αλλά εγώ θέλω να μένω στα γραπτά του γιατί αυτά τον καθιέρωσαν.

 

ΥΓ1.Yoshi από ότι καταλαβαίνεις υπάρχουν διαρροές...Παρακαλώ να επιληφθείς του θέματος

ΥΓ2.Για όσους δεν καταλάβατε η ιστορία με τον Μουστάκα εμένα και τον bonudrug ήταν στημένη για να αποκτήσει

μεγαλύτερη δημοσιότητα αυτός ο παράδεισος(γλυψ γλυψ).Επειδή όμως αυτή η συμμορία που θέλει να ονομάζεται ΔΟ δεν με πλήρωσε σε τόμους ΜΠΛΕΚ όπως υποσχέθηκε αλλά μου πρότεινε αντ αυτού ΘΑΛΑΣΣΕΝΙΑ(καλά πλάκα μου κάνετε?) αποφάσισα να αποκαλύψω τη θλιβερή αυτή ιστορία και για λογαριασμό του bonudrug που σαν ΜοΜ δεν μπορεί να μιλήσει γιατί του χουν διπλασιάσει και την φασίνα.Ακολουθούν οι συγκλονιστικοί διάλογοι:

 

Louislamogio,Bonudrug:Αφεντικό ήρθαμε για την αμοιβή.Μέχρι και ο Πανούτσος γράφει για μας

Valtasar:Λοιπόν Louis δυστυχώς υπάρχει μεγάλη έλλειψη από ΜΠΛΕΚ στην πίατσα.Αλλά μου χουν περισσέψει κάτι ΘΑΛΑΣΣΕΝΙΑ μούρλια.Όσο για σένα bonudrug δυστyχώς δεν εγκρίθηκε το κονδύλι για την αγορά ηλεκτρικής σκόυπας.

Louislamogio:Είσαι τρελός.Σιγά μην μου δώσεις και ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ.Εγώ θέλω ΜΠΛΕΚ να διαβάσω τα ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΖΙΜΙ ΓΚΡΑΝΤ και ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ(Εκείνη την ώρα με ένα νεύμα του αρχηγού της ΔΟ παρεμβαίνει ο Δικαστής και ο Λουδοβίκος των Λαμογίων οδηγείται στο γνώριμο μπουντρούμι ουρλιάζοντας από τον πόνο...)

Valtasar: ( προς Bonudrug)Λοιπόν αγαπητέ MoM τι λέγαμε?

Bonudrug: (φανερά επηρεασμένος από τον διασυρμό του συνεργάτη του)Να αφεντικό έχει πέσει πολύ δουλειά στο μαγαζί και δεν προλαβαίνω να κάνω την αποδελτίωση για την Ιστορια των Κόμικ την περίοδο του Διαφωτισμού

Valtasar:Καλέ μου φίλε μην φοβάσαι.Το πολύ πολύ να σε βγάλω MoM και τον άλλο μήνα

Bonudrug: (από μέσα του ΩΧ ΩΧ)Να σαι καλά αφεντικό.Σε αφήνω τώρα γιατί έχω αφήσει την φασίνα στη μέση

Valtasar:Ωραία,τζάμπα διαφήμιση κι αυτό το μήνα αλλά κάτι πρέπει να κάνω γιατί μου τελειώνουν τα κορόιδα...

[ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ]

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:hilarious: :lol: :hilarious: :HaHa: :HaHa: :DD :lol2:

 

Λες τώρα που ξεμπροστιάσαμε τον αρχηγό, να υποστούμε κυρώσεις; :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να το σκιτσάρουμε κιόλας!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

...Λες τώρα που ξεμπροστιάσαμε τον αρχηγό, να υποστούμε κυρώσεις;

Χμ... Τί είναι αυτό κάτω από την σημαία και το ζώδιο; Warn; Προειδοποίηση, συνοδεία με απαγόρευση δημοσιεύσεων και εισόδου στο φόρουμ; Ενδιαφέρον ακούγεται...

Μπα, δεν θα μου την βγάλει έτσι καθαρή ο bonadrug (που αποδεδειγμένα δεν είναι ο Πανούτσος, εκτός και εάν μου ήρθε μετά από πλαστική να παραλάβει το σκήπτρο του ΜοΜ: την σκούπα του). Σκούπα είπα; Χα, θα του σπάσω το κοντάρι να αναγκάζεται να σκύβει για να μαζεύει τα σχόλια του alagt που αφήνω να παραπέσουν από εδώ και 'κει ασχολίαστα τις τελευταίες μέρες... (θα σε περιλάβω και εσένα μια και καλή και η Σιβηρία θα σου φαίνεται μετά παράδεισος - νομίζει ότι άμα βγάζει τις προκηρύξεις του σε pdf δεν θα τις διαβάζω - σε γελάσανε). Τι έλεγα; Α! τον λαμόγιο τον κάναμε λούι από την "νηστεία" και την "ειδική περιποίηση" και έχουμε και τον bonadrug στρωμένο στην δουλειά... έρχεται καλοκαιράκι και όλοι στις παραλίες δεν θα ασχολούνται με το παραμιλητό του alagt, οπότε για την ώρα όλα τρέχουν μία χαρά.

 

Ε! φίλε Πανούτσο, θα σε βρω που θα μου πας... εάν θέλεις να γλιτώσεις τα δεινά επειδή θα χρειαστεί να κουραστώ λιγάκι παραπάνω για να το επιτύχω, μπορείς να περάσεις οικειοθελώς από το γραφείο μου να τα πούμε λιγάκι... ναι αυτό με την μπλε πόρτα είναι, ακριβώς δίπλα από την κόκκινη των admins και την σιδερένια που οδηγεί στο μπουντρούμι. Για πέρνα να πιούμε μία μπυρίτσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

YOSHI μην μου ανησυχείς!! Θα σε βοηθήσω να τον βρούμε!! :bazeball: :camera: :Suspicious:

 

Και αν χρειαστούν και βασανιστήρια :Boxing: προκειμένου να ομολογήσει θα φέρω και λάμπα!!!! :X-Ray: :smoking:

 

Ποιός είναι ο Πανούτσος οέοοοοοοοοοοοοοο;;;;;;; :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

τώρα που το ξαναδιάβασα, νομίζω ότι έχει βάση ο συλλογισμός/συσχετισμός του χωρίς να μπλέκουμε σε συνομοσιολογικά :)

 

Αποβιώνει κάποιος, αυτομάτως τον υπερτιμάμε (ο νεκρός δικαιώνεται ως γνωστόν) και αντίστοιχα πας να αγοράσεις ένα κόμικ το οποίο είναι μετάφραση ξένου και σου ζητάν τα άντερα τους υπερτιμώντας του. Δε με ξαφνιάζει προσωπικά ως συλλογιστικό άλμα :) (έχει ξανααναφερθεί σε κόμικ ο Πανούτσος. Δεν ξέρω αν συλλέγει, σίγουρα όμως διαβάζει/έχει διαβάσει... τουλάχιστον Roy of Rovers πρέπει να τον έχει ξεσκίσει)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιός είναι ο Πανούτσος οέοοοοοοοοοοοοοο;;;;;;; :lol::lol::lol::lol:

 

Και οπως λεν και οι Κρητικατσιδες Etsi De: "Μου βαζεις Καρπετοπουλο-Πανουτσοοοο!!!" :lol:

 

Βρε, το αχτυπητο διδυμο αθλητικων σχολιαστων που εκανε και την εκπομπη φετος "Οσα Λεν Οι Αντρες Μεταξυ Τους" στο Mega? Ο αφασιας ευσωμος και ο γερος με τη μερακλιδικη πιπα??? Τωρα μηπως καααατι σου λενε? :D:beer:

 

Μετα απο αυτο πρεπει να του στειλουμε ΠΟΣΩΔΗΠΟΤΕ *ΧΙΚ!* Invitation παντως!!!!! :D

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Οι παρακάτω διαγράφονται από υποψήφιοι Πανουτσοπουλεοι, για διαφόρους λόγους...

 

GERAKOMATHS - Valtasar - Jerry - germanicus19 - sneaker - ftsgr - nickdeli - turbovolos - eurostratos - NetGhost - bonadrug - nikos_k - yispan - esperos - Nighthunter - DJO - zoo - DiafanosK - golf20 - Lord Makro - Tounas1 - mandos - bat-stef - Rubus the Barbarian - Corvus - Valvinos - Onslaught - SoZinaKoS - arial - mistseeker - Gaidjin - akmakas - Wally - shadowdancer2501 - Con - pooky(1) - AEON - Caladinor - MYTHOS - telamonas.stokos - billy - exetlaios - keeper7k - nnikolas

 

Πάμε παρακάτω. Που θα μου πάει θα σε βρω... :D

 

Βρε dimis μπας και είσαι εσύ; Για πέρνα μία βόλτα το βράδυ από Θησείο να σε "τσεκάρω" - δίπλα είσαι... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Beware mortals,The Judgement day is coming...

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Φίλε YOSHI δεν έχω βρει κανέναν ύποπτο μέχρι στιγμή..... :thinking:

 

Υποψιαζόμουν τον kyma αλλά δεν είναι.....τον τσέκαρα!!!! :X-Ray:

 

Συνέχισε όμως και κάπου θα τον πετύχουμε!!! :mafia::lol::lol:

 

Ώσπου να βγω από αυτήν την έρμη την κλειδαρότρυπα θα τον έχουμε βρει!! (πάχυνα και δυσκολεύομαι λιγάκι...)

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λες τώρα που ξεμπροστιάσαμε τον αρχηγό, να υποστούμε κυρώσεις; :beer::beer:

 

Σώπα ρε φίλε.Και ποιοι θα δημιουργούν καυγάδες για να κρατιέται το ενδιαφέρον σε αυτό το βαρετό φορουμ(Για να μην μιλήσω για τον απαράδεκτο tracker ) .Το πολύ πολύ να μας προσλάβει σε ρόλους γέρων του muppet show να τσακωνόμαστε ασταμάτητα και θα πουλήσει και διαφήμιση...

 

Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να το σκιτσάρουμε κιόλας!!!

 

Πάσα προσφορά δεκτή.Αρκεί να τα βρείς με τον bonudrug που γράφει τα σενάρια για τους καυγάδες :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τσάμπα τον ψάχνουμε εδώ μέσα! Είναι από τους τύπους που ασχολείται εντελώς επιφανειακά με ότι και να κάνει ενώ έχει άποψη για όλα. Χρησιμοποιεί βαρύγδουπες εκφράσεις και προσπαθεί να πείσει πως είναι γνώστης! Αυτό που σίγουρα είναι ένας καλός διαιτητής σε αγώνες πυγμαχίας! Μέχρι εκεί όμως!

 

Εδώ μέσα δεν νομίζω πως θα έχανε χρόνο από τις πολυάσχολες και βαρύγδουπες εμφανίσεις του! Γι' αυτό μη ψαχνόμαστε! Ή κάποιος του τα σφύριξε με κάποιο mail αποδοκιμασίας ή αν κάποιος είπε μια κουβέντα θα ήταν ο έτερος Αντώνης ο οποίος και αξιόλογος είναι και σκέφτεται καλά πριν μιλήσει! Αν κρύβεται Αντώνης εδώ μέσα ελπίζω να είναι ο κοντός! ’λλωστε είναι τυπάς που ταιριάζει στην τρέλλα μας! Οι δήθεν δεν μας κολλάνε!

 

My 2 cents! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τσάμπα τον ψάχνουμε εδώ μέσα! Είναι από τους τύπους που ασχολείται εντελώς επιφανειακά με ότι και να κάνει ενώ έχει άποψη για όλα. Χρησιμοποιεί βαρύγδουπες εκφράσεις και προσπαθεί να πείσει πως είναι γνώστης! Αυτό που σίγουρα είναι ένας καλός διαιτητής σε αγώνες πυγμαχίας! Μέχρι εκεί όμως!

 

Εδώ μέσα δεν νομίζω πως θα έχανε χρόνο από τις πολυάσχολες και βαρύγδουπες εμφανίσεις του! Γι' αυτό μη ψαχνόμαστε! Ή κάποιος του τα σφύριξε με κάποιο mail αποδοκιμασίας ή αν κάποιος είπε μια κουβέντα θα ήταν ο έτερος Αντώνης ο οποίος και αξιόλογος είναι και σκέφτεται καλά πριν μιλήσει! Αν κρύβεται Αντώνης εδώ μέσα ελπίζω να είναι ο κοντός! ’λλωστε είναι τυπάς που ταιριάζει στην τρέλλα μας! Οι δήθεν δεν μας κολλάνε!

 

My 2 cents! :beer:

 

Ωραία αυτά που γράφεις φίλε Netghost,μου δίνεις την αφορμή να ξεκινήσω έναν ωραιότατο καυγά και μαζί σου.:beer:

Καλά μην βαράτε πλάκα κάνω.Πάντως Φάντασμα παραείσαι αυστηρός γιατί αν κάποιος είναι αξιόλογος απο τους 2 σίγουρα είναι ο Ψηλός ο οποίος πάντα έλεγε την γνώμη του

χωρίς περιστροφές και δεν έκανε κωλοτούμπες όπως ο Κάρπετ.Ο οποίος τώρα τελευταία θυμήθηκε ότι είναι δημοσιοογράφος όχι οπαδικής εφημερίδας αλλά αντικειμενικός και έχει κάνει άνοιγμα προς αντίπαλα στρατόπεδα και ο νοών νοείτο.Ο Πανούτσος σίγουρα στην τηλεόραση εμφανίζεται φανφάρας και λέει χοντράδες αλλά τουλάχιστον δεν υποκρίνεται πως είναι κάποιος άλλος ούτε τονίζει κάθε λίγο και λιγάκι την φιλία του με τον Ρέμο και το πόσες φορές την βδομάδα είναι πρώτο τραπέζι πίστα.Μιλάμε για το ίδιο άτομο που αποκαλεί κορυφαίο εν ενεργεία διαιτητή τον κύριο Κασναφέρη επανελλειμένως.Τέλος πάντων για να μην ξεφύγω πάντα πίστευα ότι ο χώρος τον κόμικ δεν χωράει τους δήθεν και τα άτομα που πιστεύουν ότι η καταξίωση έρχεται από το πρώτο τραπέζι πίστα στα μπούζούκια οπότε Πανούτσος δαγκωτό.Μποέμ φανφάρας χλευαστικός αλλά 100% αυθεντικός.

 

Αντε στην υγειά μας:beer::beer::beer:

 

 

ΥΓ.Φαντάζομαι αν μπορούσανε να βλέπουνε πως τσακωνόμαστε για πάρτη τους θα σκάγανε στα γέλια.Γιατί σε αυτό που κάνουνε(πλήν της φετινής εκπομπής τους) είναι κορυφή σαν δίδυμο έστω και αν τον Κάρπετ τον έχω λίγο στην μπούκα γιατί είναι κωλοτούμπας(και αυτό στη δημοσιογραφία είναι το μεγαλύτερο αμάρτημα)

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Βρε dimis μπας και είσαι εσύ; Για πέρνα μία βόλτα το βράδυ από Θησείο να σε "τσεκάρω" - δίπλα είσαι... :lol:

 

:lmao: Σερρες - Θησειο σε 10 λεπτα... Ερχομαιιιιιιιιιι

 

Παντως σε αυτα που λεει περι υπερεκτιμησης δεν με βρισκει αντιθετο. Απλα, δεν με λενε Αντωνη! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@dimis: Σίγουρα δεν σε λένε Αντώνη; Μήπως να το ξανασκεφτείς;

 

@Louis: Δεν έχεις άδικο σε πολλά που γράφεις. Απλά εμένα δεν με νοιάζει που ο Καρπ είχε εκφράσει τη συμπάθεια στην ομάδα που υποστηρίζει. Τώρα όμως αναγκάστηκε μιας και τον κράξαν να προσαρμοστεί. Το αν είναι φίλος του Ρέμου είναι το ίδιο σπαστικό με τις σαχλο-αγγλικούρες του φανφάρα.

 

Έχεις κι έχω δίκιο. Τελικά όμως αυτό που πιστεύω είναι πως, ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος έχουν θέση με μας! ’στους στη σφαίρα τους και τα καμώματά τους! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βρε'σεις!! Ήρθε και στη συνάντηση ο άνθρωπος κι εσείς εδώ λέγατε πίσω από την πλάτη του!!!! :oops:

 

Ντροοοπήηηηη!!! :confuse: :confuse:

 

υγ. που θα μου πάει...θα τον βρω!!! έχω μύτη εγώ!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ήταν ο Πανούτσος στη συνάντηση?Και για να πω την αλήθεια,σα να μου φάνηκε ότι τον είδα σε μια φωτό του Χρίστου,αλλά είπα "μπα"...Λογικά αν έγραφε τακτικά,θα τον είχαμε καταλάβει,γιατί έχει ένα ιδιαίτερο ύφος στα κείμενα του,και ξεχωρίζει...Προγνωστικά για σήμερα ρωτήσατε?* :beer:

 

*Βάλτε μυαλό,στην πράσινη..."ομάδα"... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν είναι πίσω από την πλάτη κανενός kikitsa. Είναι θέσεις και απόψεις γραμμένες και δημοσιευμένες! Κι αν ήρθε, δεν άλλαξε κάτι για μένα. Θα πρέπει να πεισθώ με πράξεις! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πάλι την γλίτωσε... ήρθε και έφυγε νωρίς και δεν τον πρόλαβα... όμως δεν θα τον πετύχω μπροστά μου... :mafia:

Ήδη ένα χρόνο μετά έχουν σβήσει και άλλα πολλά ονόματα από τις λίστες μου... Έλα και έχει και αγώνα σήμερα!!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν είναι πίσω από την πλάτη κανενός kikitsa. Είναι θέσεις και απόψεις γραμμένες και δημοσιευμένες! Κι αν ήρθε, δεν άλλαξε κάτι για μένα. Θα πρέπει να πεισθώ με πράξεις! :beer:

 

 

Δεν αναφέρομαι σε άσχημο σχολιασμό φίλε Μανόλη, αλλά γενικά ότι συζητούσαμε γι αυτόν, αυτό απλά.. :)

 

Πάντως, έμεινα έκπληκτη όταν το έμαθα ότι ήρθε... :D

 

 

υγ. το διόρθωσα! σόρρυ για το λάθος αλλά χωρίς να το καταλάβω σε βάφτησα Νίκο!! με τόσους που έχουμε εδώ μέσα!!!!! :lol3:

Επεξεργασία από kikitsa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν αναφέρομαι σε άσχημο σχολιασμό φίλε Νίκο, αλλά γενικά ότι συζητούσαμε γι αυτόν, αυτό απλά.. :)

Πάντως, έμεινα έκπληκτη όταν το έμαθα ότι ήρθε... :D

 

ψιτ! να σου πω! Μανώλη τον λένε!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Δεν αναφέρομαι σε άσχημο σχολιασμό φίλε Μανόλη, αλλά γενικά ότι συζητούσαμε γι αυτόν, αυτό απλά.. :)

 

και που να ακούσεις τι είπαμε χθες όλο το βράδυ για τον germanicus...αλλά κάποια τα πρόλαβες νομίζω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

και που να ακούσεις τι είπαμε χθες όλο το βράδυ για τον germanicus...αλλά κάποια τα πρόλαβες νομίζω

 

Τα άκουσα....τα άκουσα... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πάλι την γλίτωσε... ήρθε και έφυγε νωρίς και δεν τον πρόλαβα... όμως δεν θα τον πετύχω μπροστά μου... :mafia:

Ήδη ένα χρόνο μετά έχουν σβήσει και άλλα πολλά ονόματα από τις λίστες μου... Έλα και έχει και αγώνα σήμερα!!! :D

:thinking: Σε ποιον αναφέρεσαι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ψιτ! να σου πω! Μανώλη τον λένε!

 

:lol:

 

Ψιτ Μανώλη? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1613
  • Content Count:  5048
  • Reputation:   34550
  • Achievement Points:  5056
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνέχεια στους συλλογισμούς Πανούτσου περί συλλεκτικότητας. Από τη σημερινή SportDay.

 

 

 

Συλλέκτες... για τα μπάζα

 

 

Στις 8 Ιανουαρίου η Μπέρνις Γκαλιέγκο, 73 ετών από το Φρέσνο της Καλιφόρνια, έβγαλε σε πλειστηριασμό μία κάρτα του Baseball που είχε βρει. Η κάρτα έδειχνε την ομάδα των Cincinnati Red Stocking, ήταν από το 1869 και αρχική τιμή εκκίνησης ήταν τα 10 δολάρια. Σύντομα η κυρία Γκαλιέγκο κατάλαβε ότι τα 10 δολάρια ήταν λίγα. Απέσυρε την κάρτα από τη δημοπρασία, την έβαλε ξανά με ανώτερη τιμή εκκίνησης και τελικά πήρε 54.000 δολάρια.

 

Πολύ λιγότερα από τα 100 χιλιάδες δολάρια που ορισμένοι έλεγαν ότι θα έφτανε η τιμή της, αλλά φυσικά πολύ περισσότερα από τα 10 δολάρια που είχε ως μίνιμουμ προσφορά. Σε αυτό το σημείο υποκλίνομαι σε μία χώρα στην οποία αξίζει να είναι κάποιος συλλέκτης και σε μία διαδικασία η οποία ορίζει καλύτερα από κάθε άλλη τις τιμές των συλλεκτικών αντικειμένων.

 

Επειδή είμαι συλλέκτης σε δύο ή τρία αντικείμενα, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η Ελλάδα πρέπει να είναι η κόλαση του κάθε συλλέκτη. Για έναν κατ’ αρχήν λόγο. Ο Ελληνας, ενώ υπερεκτιμά τα αντικείμενα που έχει, υποτιμά τα αντικείμενα του άλλου. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι η Ελλάδα έχει μικρό αριθμό συλλεκτών που δεν μπορούν να διαμορφώσουν τιμές. Για την ακρίβεια, οι τιμές είναι «εκεί που θα τον δαγκώσεις».

 

Τρίτον, ο Ελληνας αγοράζει παιδικές αναμνήσεις και όχι αξία. Παράδειγμα τα παιδικά αναγνώσματα τύπου «Κλασικών Εικονογραφημένων» και «Μίκι Μάους». Τα ίδια αντικείμενα με απείρως καλύτερη εκτύπωση, αλλά κείμενο στα αγγλικά, μπορούν να αγοραστούν σε ένα κλάσμα της τιμής που τα βρίσκεις στην Ελλάδα. Και τέταρτον, ένας μεγάλος αριθμός από τους Ελληνες πωλητές συλλεκτικών αντικειμένων είναι απατεωνίσκοι.

 

Για την ακρίβεια, πουλούν κείμενο και όχι αντικείμενο. Βλέπεις προσφορές στις ηλεκτρονικές δημοπρασίες με ένα κείμενο τζιτζί. «Από το μακρινό 1972 ένα σπάνιο τεύχος της "Marvel"...» και ακολουθεί ένα ατελείωτο μπλα μπλα για ένα κόμικ που στην Ελλάδα ξεκινάει στα 10 ευρώ και στην Αμερική δεν θα ξεκινούσε ούτε στο δολάριο.

 

Ως collectors είμαστε για τα μπάζα. Πωλητές και αγοραστές. Γιατί -και για να πάρω αυτή τη φορά το μέρος των πωλητών- φίλος μου που έχει μαγαζί στο Μοναστηράκι μού έλεγε ότι έχει απαγορεύσει την είσοδο σε έναν από τους μεγάλους συλλέκτες στην Ελλάδα. «Κοίτα τι έκανε. Έμπαινε στο μαγαζί, έβρισκε κάτι που τον ενδιέφερε και μετά έσκιζε τη μία σελίδα και ζητούσε να το πάρει σε χαμηλότερη τιμή επειδή ήταν κατεστραμμένο». Ένα πράγμα που ως συλλέκτης ανατριχιάζεις, μια και το να μειώνεις την ποιότητα κάτι σπάνιου είναι έγκλημα.

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι η διαφορά ανάμεσα στην Αμερική και την Ελλάδα είναι ότι αυτοί σήμερα ξέρουν ότι η κάρτα των Cincinnati Stocking στοιχίζει 54.000 δολάρια. Εδώ το μόνο που ξέρουμε είναι ότι η τιμή ενός αντικειμένου είναι όσα λείπουν από την τσέπη αυτού που το πουλάει. Και ειλικρινά ο ρόλος του ταπετσέρη της τσέπης των άλλων είναι πολύ άχαρος...

 

 

 

Και το σχετικό link.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.