Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: ARKHAM ASYLUM - ΕΝΑΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΟΙΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΓΗ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: ARKHAM ASYLUM - ΕΝΑΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΟΙΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΓΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Grant Morrison
Σχέδιο:
Dave McKean
Σχέδιο εξωφύλλου:
Dave McKean
Hμερ. έκδοσης:
2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
116
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman: Arkham Asylum, DC Comics 2004
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-197-379-8
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

ARKHAMASYLUM_0001.jpg  ARKHAMASYLUM_0001z.jpg

 

 

Παρόλο που το κόμικ είναι στημένο ακριβώς όπως δεν μ' αρέσει το στήσιμο ενός κόμικ, παρόλο που έχω βαρεθεί τα ψυχοπλακωτικά απωθημένα του Bantman, που τον έκαναν..... Batman, παρόλο που διάβασα κακές κριτικές για το συγκεκριμένο άλμπουμ, μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από πολλά άλλα.

Σχέδιο, σενάριο και ατμόσφαιρα νοσηρά σε βαθμό που να θες κι άλλο. Μιά καλή επιλογή για τους φίλους του Ιππότη, όχι όμως και γι αυτούς που θέλουν να τον γνωρίσουν για πρώτη φορά.

Το ευχαριστήθηκα και θα το ξαναδιαβάσω.

 

Η υπόθεση; Πάνω κάτω αυτή που αναφέρεται στο οπισθόφυλλο, αν και μάλλον αυτό είναι το πλαίσιο μέσα στο οποίο ξετυλίγεται η ψυχολογική δράση και μόνο.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρακάτω παραθέτω το post που (λανθασμένα) είχα γράψει στα Ελληνικά Νέα,μιας και δεν υπήρχε η παρουσίαση αυτή...! :)

Διάβασα το Arkham Asylum (για το οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχει γίνει παρουσίαση) που το πήρα από την έκθεση βιβλίου και μπορώ να πω ότι το βρήκα...εμετικό...!

 

Το σενάριο ό,τι να'ναι και το σχέδιο μου έμοιζε σαν να ήταν κολάζ που το είχε φτιάξει πεντάχρονο από κομμένες φωτογραφίες...!

 

Πραγματικά μετά την δέκατη σελίδα το διάβαζα καθαρά από περιέργεια για να δω που θα καταλήξει και δεν είναι τυχαίο που το τελείωσα σε 35 λεπτά...!

 

Γενικά είμαι της παλιάς σχολής...!

 

Θέλω τον Batman να είναι ήρωας και κάθε φορά με το μυαλό του και τα όπλα του να πιάνει τους κακούς,έπειτα από μεγάλες μάχες και να τους χώνει στην φυλακή/άσυλο...!

 

Εδώ τον εμφανίζουν να έχει περισσότερα ψυχολογικά προβλήματα κι από τον Joker...! :P

 

Κάθε τρεις και λίγο θα θυμάται τους γονείς του και θα μας λέει το πόσο δύσκολο είναι που έφτασε στο σημείο να γίνει νυχτερίδα...!

 

ΕΛΕΟΣ...!

 

ΥΓ : Όλα τα παραπάνω είναι οι προσωπικές μου απόψεις και σίγουρα δεν θα βρίσκουν σύμφωνους μερικούς...!

 

Μην μου κρατήσετε κακία...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εγω δεν ειμαι συνηθισμένος σε τετοιου ειδους σχεδιασης κομικ και γι'αυτο δεν ξετρελαθηκα σε αυτο το μερος! :(

Και εννοω αυτο!

mckean_dave1.jpg

Παντως το σεναριο ηταν οντως πολυ ενδιαφερον! :yahoo:

Αρκετα καλο Graphic Novel θα λεγα! :best:

Επεξεργασία από theocomics
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25913
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  82
  • Reputation:   976
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν έχει πέσει στα χέρια μ η ελληνική έκδοση ακόμα, αλλά είμαι περίεργος να δω τη δουλειά στο λέττεριγκ κυρίως...Εχω την επετειακή για τα 15 χρόνια απ' την πρώτη κυκλοφορία κ είναι φοβερό πακέτο! Πέρα απ' την απίστευτη εικονογράφηση του ΜcKean, περιλαμβάνει τα προσχέδια του Morisson - ναι, σχεδιάζει κιόλας κ με πολύ ωραίο αποτέλεσμα - καθώς κ το τελικό σενάριο με σημειώσεις άπό τον ίδιο...Οι αναφορές, οι κρυμμένες λεπτομέρειες κ οι συμβουλές του προς τον σχεδιαστή, γραμμένες στο περιθώριο, είναι όλα τα λεφτά! :respect:

Οποιος το έχει στην συγκεκριμένη έκδοση, ξέρει για τι μιλάω..

Αν βέβαια δεν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά, υποθέτω ότι η έκδοση της Anubis θα ικανοποιήσει όσους θέλουν να διαβάσουν μια από τις πιο ιδιαίτερες δημιουργίες με ήρωα τον Νυχτερίδα...

Α, κ όταν δείτε το artwork έχετε κατά νου ότι όλα έχουν γίνει με παραδοσιακά μέσα, χωρίς χρήση υπολογιστή κ με μη συμβατικές μεθόδους δημιουργίας κόμικς - κολλάζ, μικτά υλικά κ φωτογραφίες... :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Φανταστικο,οντως!Δεν το εχω διαβασει,αλλα σκοπευω να το κανω μεσα στο επομενο μηνα!(θα αγορασω μαλλον την Aγγλικη εκδοση λογω των extras :Book: ,στην οποια η Ελληνικη υστερει)

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο αξίζει να το έχει κανείς με τα έξτρας καθώς οι σημειώσεις του Morrison είναι εξαιρετικές και σε πολλά σημεία απαραίτητες για να κατανοήσει ο αναγνώστης τι συμβολίζει το κάθε σχέδιο! Και ναι, το κάθε καρρέ έχει συμβολισμούς :nek: !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Διάβασα κι εγώ τον τόμο. Αν και το σενάριο είναι αρκετά καλό, το σχέδιο είναι απογοήτευση. Βέβαια αν σταθείς στο ότι το συγκεκριμένο θεωρείται από πολλούς ψυχολογικό θρίλερ, τότε ας πούμε ότι δένει "κάπως". Τουλάχιστον κατάλαβα κάποια πράγματα που υπάρχουν στο video game με το αντίστοιχο όνομα. Όχι δεν ξετρελάθηκα, ναι έχω διαβάσει και καλύτερες ιστορίες του Batman. Ένιωσα μάλιστα πως είναι υπερεκτιμημένο καθώς όταν τελείωσε είπα "Τι; Αυτο ήταν;". Το τέλος αρκετά προβλέψιμο.

 

Βαθμολογία: 7,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ξέρω, έχω καταπιεί κατά καιρούς διάφορα σχεδιαστικά μοτίβα, άλλοτε πιο εύκολα, άλλοτε πιο δύσκολα. Αυτο έτσι όπως το έχω ξεφυλλίσει πολλές φορές για να αποφασίσω για τυχόν αγορά, δεν με εμπνέει καθόλου για τέτοια. Δεν ξέρω, ειλικρινά δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω κόμικ και πολύ περισσότερο δεν με εμπνέει καθόλου σαν μπάτμαν κόμικ. Αν μου λέτε ότι πάσχει και στο κλείσιμο του σαν ιστορία, τότε όσο και να μου άρεσε το παιχνίδι δεν με βλέπω να ασχολούμαι με αυτο. Με ανησυχούν μόνο τα θετικά σχόλια μερικών εδώ μέσα, αλλα κάθε φορά που το ξεφυλίζω, το αφήνω κάτω καθώς με απωθεί το σχέδιο του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Παρα πολυ καλο κομικ. Προκειται για ενα ψυχολογικο θριλερ που εκτυλισσεται σε δυο περιοδους, το παρον οπου βλεπουμε τον Μπατμαν εγκλωβισμενο στο Αρκαμ και στο παρελθον που μαθαινουμε την ιστορια του Αμαντεους Αρκαμ.  Γενικα θα ελεγα οτι ειναι ενα κομικ που δεν εχεi τοσο "λογικη" αλλα πιο πολυ απευθυνεται στο "συναισθημα". Αυτο με την εννοια οτι πιο πολυ απο την πλοκη (που δεν ειναι και τιποτα συναρπαστικα ιδαιτερο) μετραει αυτο που υποβαλει στον αναγνωστη διαβαζοντας το. Επισης το σχεδιο απο τον McKean ταιριαζει απιστευτα, αποτυπωνει την τρελα του Αρκαμ, ιδρυματος και ιδρυτη, και δεν νομιζω οτι το κομικ θα εδειχνε το ιδιο με πιο "συμβατικο" σχεδιο. Φοβερο στησιμο σελιδων και χρωματισμος. Απο τις πιο καλες ιστοριες του Νυχτεριδα που εχω διαβασει. kwtsoκλιμακα 9/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εκατσα και το ξαναδιαβασα σημερα (Πρωταπριλια, τυχαιο?) και μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την πρωτη φορα, μαλλον δεν ημουν στην καταληλη διαθεση την πρωτη φορα και το αδικησα καταφωρα. Τρομερη η ατμοσφαιρα που ξεχειλιζει απο αυτο το κομικ, υποβλητικο οσο δεν παει, ενα απο τα καλυτερα κομικ του Morrison που εχω διαβασει εν τελει. 

 

Εριξα μια αρκετα προσεκτικη ματια στην Αμερικανικη επετειακη εκδοση που εχω καταβασει, κατεληξα πως ειναι ενα απο τα κομικ που οσο καλη αποδοση και να του κανει κανεις, χανονται παρα πολλα δυστηχως. Ισως καποια στιγμη να αγορασω κι αυτη την εκδοση. 

 

Η εκδοση της Anubis ειναι παρ' ολα αυτα εξαιρετικη!

Σε οποιον δεν ειναι αποκρουστικο αυτου του ειδους το σχεδιο το προτεινω ανετα! 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λες λοιπόν να του δώσω κι εγώ μία δεύτερη ευκαιρία...? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να του δώσεις. Ακόμη κι εγώ που άκουγα τον τίτλο και έκανα γκριμάτσες, το ξανάπιασα στη Λέσχη.

Δεν το τελείωσα, αλλά το σχέδιο ήταν καλύτερο απ' ότι θυμόμουν και παρότι δεν υπάρχει κάποια στιβαρή υπόθεση (τουλάχιστον μέχρι εκεί που διάβασα), οι στιχομυθίες Batman-Joker και λοιπών προσώπων, το κάνουν ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά θυμάμαι ότι μου έκανε μεγάλη αρνητική εντύπωση το συγκεκριμένο κόμικ...!Βέβαια,πάνε αρκετά χρόνια από τότε που το διάβασα...!Ίσως να το πιάσω κάποια στιγμή στα χέρια μου και πάλι...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λες λοιπόν να του δώσω κι εγώ μία δεύτερη ευκαιρία...? :thinking:

Να του δωσεις, θεωρω το αξιζει, απλα προσπαθησε να μην το δεις επιφανιακα, ασε να σε τραβηξει μεσα στην "σκοτεινη του παρανοια"

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καλό..

 

για το σενάριο δεν θα πω τίποτα... ότι να ναι του grant morisson χαχα (μου άρεσε όμως, είναι πιο κατανοητό απο άλλες του δουλειές)

 

αλλά δίνω πολλά ++++++ στο artwork, όπου αυτό κάνει το κόμικ αυτό που είναι

 

(λίγο με χάλασε η γραμματοσειρά του joker (το χρώμα να φταίει; ) όπου μερικές φορές με δυσκολία διάβαζα τι έλεγε)

 

:beer:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Moλις το διαβασα.... τι να πουμε τωρα γι αυτο το κομικ. :thinking::P

 

Δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν του συγκεκριμενου στυλ (κομικ τιγκα στα ψυχολογικα, σχεδιο που με πολυ μεγαλη δυσκολια μπορεις να διακρινεις στα μισα καρε τι βλεπεις) , ωστόσο πρεπει να παραδεχτώ οτι ειναι επιτυχημενο γι αυτο που θελει να ειναι.

Μεσα στην υπερβολη, την τρελα, την παρανοια και το κολάζ σχεδιο, πετυχε να δωσει κατι διαφορετικο απ οσα εχουμε συνηθισει, κατι ιδιαιτερως ξεχωριστο ως οφειλε κατα τους δημιουργους , ασχολούμενο με την τρελα του Αρκαμ (ιδρυματος και ιδρυτη).

 

Δεν ειναι ενα κομικ που θα ξεχασεις ευκολα. Συμφωνω με πολλα απ οσα ειπαν ο κωτσος και ο μαριος, αν το δεις στιγνά ρεαλιστικά βασει των δικων σου γουστων, θα το απορριψεις ευκολα και θα πεις "τι ηταν αυτος ο ψυχοβγαλτικος αχταρμας?" , αλλά αν το διαβασεις βασει της ατμοσφαιρας που του πρεπει, χωρις αρνητικοτητα , και με διαθεση να βυθιστεις λιγο στις σελιδες και τα σχέδια, τότε θα το απολαυσεις πολυ περισσοτερο.

 

Θεωρω απαραιτητη για ενα τετοιο κομικ, τη συνοδεια παραρτηματος οπου οι δημιουργοι θα εξεταζουν εστω ανα καποιες σελιδες τι βλεπουμε, και τι συμβολιζουν, γιατι 1ον και το μπερδεμα θα ειναι απειρως μικροτερο, και 2ον η απολαυση που θα παρεις με το να γνωριζεις τι ηθελε να σου πει με καθε τι, θα ηταν μεγαλυτερη.

 

Αρα, σε αυτο η εκδοση της ανουμπις υστερει δικαιολογημενα, σε σχεση οπως μας ενημερωνετε με την επετειακη εκδοση.

Αυτο που δεν ειναι δικαιολογημενο, ειναι το ποσο κακα κολλημενο ειναι το τομακι μου, σε σημειο να εχει γινει ενα βημα πριν το φυλλο και φτερό. Μαλλον εκτυπωθηκε την περιοδο εκεινη που η κολλα των τομων της ηταν γενικα για τα πανηγυρια, μιας και εχω αρκετα ακομα τομακια συγκεκριμενων χρονολογιων εκδοσης με το ιδιο τραγικο προβλημα.

 

Σεναριο 7.5/ 10 , Σχεδιο 7/10 μονο και μονο για το ιδιαιτερο και μοναδικο του στυλ, παραβλεποντας προσωπικα γουστα

Συνολικα ενα τιμιο 7.25/10 , διαβαστε το μονο αν ειστε ετοιμοι να αντικρυσετε κατι διαφορετικο σε μπατμαν.

 

Προσωπικα θα το ξανα διαβασω σιγουρα, γιατι πολλα πραγματα θεωρω οτι δεν τα ξεκαθαρισα στο μυαλο μου απολυτα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κατ' αρχάς, να πω ότι και σε εμένα η κόλληση είναι χάλια. Σε κάθε σελίδα που γυρνούσα την άκουγα να σπάει. Ευτυχώς κρατιέται ακόμα.

Τώρα για το σχέδιο τι να πω, το βρήκα πολύ ιδιαίτερο το οποίο όμως δένει με το ύφος του τόμου.

Σαν ιστορία δεν μου άφησε κάτι, ενώ περισσότερο ενδιαφέρον βρήκα στην αφήγηση του Αμαντέους Άρκαμ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to BATMAN: ARKHAM ASYLUM - ΕΝΑΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΟΙΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΓΗ

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21479
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο τόμος σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

ARKHAMASYLUM_0001.jpg  ARKHAMASYLUM_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Βρήκα τυχαία ένα αντίτυπο σε βιβλιοπωλείο στη Θεσσαλονίκη. Τόσο καιρό δεν το έβρισκα ούτε μεταχειρισμένο. Το διάβασα αμέσως!:)

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Το σενάριο είναι σκοτεινό και χαοτικό, αλλά κάτι τέτοια είναι του γούστου μου. Θα το ήθελα βέβαια λίγο πιο δυνατό. Το σχέδιο το λάτρεψα! Πολύ "ζωγραφικό" και με άψογη ατμόσφαιρα. Δένει υπέροχα με την ιστορία. Ίσως το βλέπω με μάτια εικαστικού, αλλά φανταζόμουν κάθε καρέ σαν μεγάλο αφαιρετικό πίνακα. Άψογο! Θα ήθελα, αν βρω, να αγοράσω την αγγλική σκληρόδετη deluxe έκδοση.

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.