Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλασικά Ντίσνεϋ: πόσο δύσκολο είναι να τα συλλέξεις;


Uncle Scrooge McDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μα καλά ρε παιδιά, γιατί όλοι μου λένε ότι αυτή είναι η πιο δύσκολη σειρά για να τη συμπληρώσεις; Και γιατί όταν βρεις κάποιο τεύχος απο την πρώτη 20άδα πρέπει να δώσεις το μισό μισθό σου (μισθός τρόικας έτσι!) για να το αποκτήσεις; Μου φαίνεται πως κι εδώ χρειάζεσαι "βύσμα" για να τα βρεις όλα (εννοώ γνωριμίες με συλλέκτες και τα συναφή! Αλλά όσο ζώ ελπίζω, καθώς στην Ελλάδα ζούμε, χώρα του βύσματος :D .Όποια βοήθεια δεκτή χριστιανοί μπας και καταφέρω τίποτα....!!!! Αναμένω τις απόψεις σας περί του θέματος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Χαχα κλαίνε οι χείρες κλαίνε και οι παντρεμένες... Εμείς τι να πούμε δηλαδή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

μιας και ειναι η αγαπημενη μου σειρα μπορω να σου πω οτι βρηκα ανετα σε πολυ καλη/αριστη κατασταση απο το 26 και πανω μεσα σε ενα μολις χρονο σε πολυ καλες τιμες.

απο το 25 και κατω το χαος...

βρηκα σε λογικες τιμες χαρη σε φιλους τα νουμερα 6,13,14,16,17,18,20,22 που ειναι μαλλον τα πιο ευκολα απο τα δυσκολα.

πετυχα σε δημοπρασιες νουμερα απο το 5-25 αλλα οι τιμες εκτοξευτηκαν και δεν ασχοληθηκα.

το 25 πρεπει ναναι το πιο δυσκολο απολα...

ομως ολα βρισκονται καποτε...

προσωπικα δε θα δινα πανω απο 100 ευρω για κανενα τευχος (πλην του 25, αντε και του 1)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όντως φίλε ηφαίστειο, βρήκα φθηνά και σε δημοπρασία απο φίλο (ξέρει αυτός) τα κλασικά #16,18 και 22 και μου είπε πως όντως είναι τα πιο εύκολα απο τα μικρά τα τεύχη αυτά που αναφέρεις. Το πιο σπάνιο είναι το #25 γιατί λόγω δεσίματος διαλυόταν εύκολα. Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου πως μέχρι 100 άντε 120 ευρώ θα έδινα για τεύχη κάτω του #10 εκτός ίσως απο το #25 και #1. Οπότε αυτό που μου μένει τώρα είναι όπως ανέφερα να κάνω περισσότερες δημόσιες σχέσεις με άλλους συλλέκτες μπας και....!

 

edit: Μόλις είδα στο site του Δάσκαλου πάντως ότι πούλησε το #5 απο τα κλασικά που το έδινε 200 ευρώ!!! Ε ρε τρέλα....

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χαχα κλαίνε οι χείρες κλαίνε και οι παντρεμένες... Εμείς τι να πούμε δηλαδή...

 

Αν εννοείς εμάς "χείρες" τι να πώ...θα έπρεπε να ντρέπεσαι και να έχεις το δέοντα σεβασμό σε έναν μεγαλύτερο σε ηλικία συνάδελφο συλλέκτη! :pesta::lol: Ούτως ή άλλως είσαι πολύ μικρός ακόμη, οπότε έχεις αρκετά χρόνια να συμπληρώσεις όσες συλλογές θες! Μακάρι η συλλεκτική μανία μας να ξεκίναγε κι εμάς απο τόσο νωρίς...

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6657
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ας απαντήσω στους φίλους Βαγγέλη και Νίκο επαναλαμβάνοντας δημόσια κάποια πράγματα που τους έχω πει σε προσωπικές συζητήσεις:

Τα Κλασικά Ντίσνεϋ φαντάζουν εκ πρώτης όψεως άκρως δελεαστική σειρά για να κλείσει κανείς. Οι λόγοι είναι πως είναι λίγα τα τεύχη, λίγο πάνω από 220 σε αντίθεση με τις άλλες κλασικές σειρές του Τερζόπουλου (Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ). Επιλέον οι ιστορίες που δημοσιεύθηκαν αποτελούν κατά την προσωπική μου άποψη την αφρόκρεμα :best: του μικρού Μίκυ. Οι 2 παραπάνω λόγοι έχουν κάνει αρκετούς Disney-fans να προσπαθούν να συλλέξουν αποκλιστικά και μόνο αυτή τη σειρά. Το Μίκυ Μάους φαντάζει άθλος με τα αναρίθμητα τεύχη, ενώ το Μεγάλο Μίκυ είναι μάλλον αδιάφορο.

Είναι αλήθεια πως τα τεύχη από το #30 και πάνω βρίσκονται εύκολα. Από κει και κάτω αρχίζουν τα δύσκολα.

Το #1 και #2 δεν είναι τόσο δύσκολα πάντως. Είχα πετύχει σε κάποια διαφήμιση του Μίκυ που τα έδινε η ίδια η εκδοτική από αρχική 15 δραχμές το τεύχος στα 18 ευρώ και τα 2 μαζί. Νομίζω σε κάποιο Μίκυ Μάους με αρίθμηση 150 έως 200, θα ψάξω να το βρω και θα τη ποστάρω. Πράγμα που σημαίνει πως μείναν πολλά απούλητα, λογικό αν σκεφτεί κανείς πως τότε το μικρό μίκυ με πχ 68 ή 84 σελίδες έκανε 3 δραχμές ενώ τα πρώτα Κλασικά που είχαν 200 σελίδες κάναν 15 δραχμές, δηλαδή 3-πλάσιες σελίδες με 5-πλάσια όμως τιμή. Μπορούμε να υποθέσουμε πως τα επόμενα τεύχη βγήκαν σε μικρότερο Τιράζ. Επίσεις τα τεύχη μέχρι το #13 είχαν λεπτό εξώφυλλο, όχι το χοντρό χαρτόνι που αντικατέστησε τα τεύχη #14 έως το #20. Πράγμα που σημαίνει πως τα πρώτα καταστρέφοταν πιο εύκολα.

Παρότι όμως άλλαζε το εξώφυλλο από το #14 και έγινε πιο ανθεκτικό υπήρξαν σε κάποια τεύχη προβλήματα με το δέσιμο. Στα 13 πρώτα τεύχη το δέσιμο ήταν με νήμα ανά δεκαεξασέλιδο και όλα μαζί κολημένα στο "ευπαθές" εξώφυλλο. Αποτέλεσμα να μην αντέχει το εξώφυλλο και να καταστρέφονται πιο εύκολα τα τεύχη. Η κόλλα που αντικατέστησε το δέσιμο των σελίδων (όπως είναι και τα σημερινά τομάκια Ντίσνεϋ) ήταν τότε μάλλον σε πειραματικό στάδιο. Κάθε τεύχος είχε και άλλη "ποιότητα" δεσίματος. Έτσι τα #14, #16, #17, #18 και #19 βρήκαν καλά ενώ τα #15, #20, #21 και #22 βγήκαν προβληματικά - η ράχη έσπαγε εύκολα και το τεύχος διαλύοταν. Αποκορύφωση στο άσχημο δέσιμο είναι το #25 και μάλλον γι'αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το πιο δύσκολο να βρεθεί.Από τα υπόλοιπα να τονίσω το #28 που είναι εξ'ολοκλήρου αφιερωμένο στο Φάντομ Ντακ και το θέλει όλος ο κόσμος καθώς και το #29 που είχε επίσης άσχημο δέσιμο.

Και ας κάνω ένα λογοπαίγνιο συγκρίνοντας το δημοφηλές ΚΟΜΙΞ με τα τα Κλασικά και να πω:Το θέμα στα πρώτα τεύχη του ΚΟΜΙΞ είναι να βρεθούν σε λογική τιμή ενώ το θέμα στα πρώτα Κλασικά Ντίσνεϋ είναι να βρεθούν απλώς.

Τέλος να προσθέσω πως τα πρώτα τεύχη επευθύνονται αποκλειστικά και μόνο σε συλλέκτες, όχι σε αναγνώστες. Οι μεταφράσεις εκείνης της εποχής φαντάζουν περίεργες ακόμη και στους σημερινούς 40άριδες όπως εγώ. :lol:  

Πάντως υπάρχουν και άλλες ίσως ακόμη πιο δύσκολες σειρές να μαζέψει κανείς, πχ ο Μεγάλος Μπλεκ, το Μικρό Μπλεκ της 1ης περιόδου, όλα τα Ζαγκόρ, Όμπραξ κλπ....   :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτό θα πει "έχεις κάνει τα κόμικς επιστήμη"...! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Δημητρης ειναι ο μετρ του ειδους πιστευω...

αλλα εισαι σιγουρος οτι πουλουσαν τα νο. 1 και 2 σε ευρω??? μιλαμε για μια δεκαετια πριν?!!!

γιατι δε τα αγορασες ολα να μας δωσεις και μας κανενα ... :(

συναντησα ακριβως την ιδια δυσκολια στο να βρω τα τευχη που αναφερεις και παρατηρησα αστοχια στο δεσιμο αυτων που λες, πλην του 28 που ειναι το αγαπημενο μου κλασσικο και το εχω σε εξαιρετικη κατασταση... :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6657
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε δραχμές εννοούσα, προσπάθησα να κάνω edit να το διορθώσω αλλά δεν τα κατάφερα :( , κάποιο πρόβλημα μου βγήκε και εμφανίστηκαν html tags κλπ,

Και φυσικά μιλάμε πως αυτό έγινε πριν 40 χρόνια και βάλε χρόνια....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σε δραχμές εννοούσα, προσπάθησα να κάνω edit να το διορθώσω αλλά δεν τα κατάφερα :( , κάποιο πρόβλημα μου βγήκε και εμφανίστηκαν html tags κλπ,

Και φυσικά μιλάμε πως αυτό έγινε πριν 40 χρόνια και βάλε χρόνια....

 

:beer:

 

σωστα, αφου λες μικυ μαους 150-200, αρα 40 χρονια πριν...

ο ενθουσιασμος με παρεσυρε και καταλαβα κλασσικο μικυ 150-200 !!!

θα τα βρουμε σιγα σιγα, που θα πανε...

ο φιλος μας ο Paliakoudis παντως εχει τοσα χρονια μπροστα του που ειμαι σιγουρος οτι θα τα βρει ολα καποτε, αρκει να προσεχει να τα διατηρησει και να τα προφυλαξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αν εννοείς εμάς "χείρες" τι να πώ...θα έπρεπε να ντρέπεσαι και να έχεις το δέοντα σεβασμό σε έναν μεγαλύτερο σε ηλικία συνάδελφο συλλέκτη! :pesta::lol: Ούτως ή άλλως είσαι πολύ μικρός ακόμη, οπότε έχεις αρκετά χρόνια να συμπληρώσεις όσες συλλογές θες! Μακάρι η συλλεκτική μανία μας να ξεκίναγε κι εμάς απο τόσο νωρίς...

 

Και στην αρχή τρόμαξα... Το αντίθετο εννοούσα.

Να φανταστείς το πιο παλιό τεύχος που έχει είναι το 120(και μετα το 132...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η συλλογη αυτη μεχρι προ τινος ηταν η αγαπημενη μου. Τωρα με τις "καλυτερες" που αρχιζει να βαζει την εχω σταματησει.

Εχει πολλα πλεονεκτηματα. Εχει τις περισσοτερες κλασικες ιστοριες, πιανει λιγο χωρο στα ραφια και τα τευχη στεκονται ενα ενα απο μονα τους.

Το προβλημα αρχιζει αν θελεις να γυριζεις σελιδα σελιδα για να τα διαβασεις.

Απο εκδοτικη αποψη εχει περασει απο ολα τα σταδια και νομιζω οτι πρωτα δοκιμαζε εκει χαρτι και εκδοτικη τυπωση και μετα στα αλλα. Βλεπουμε συχνα να διαφερει ακομα και στο υψος τευχος με τευχος.

Θα συμφωνησω με τα πιο πανω γραφομενα για προβληματα και σπανιοτητα. Μαλλον το τιραζ αυξομειωνοταν αλλα σε καποια νουμερα εγινε μεγαλη γκαφα με την κολληση της πλατης και το χαρτι.

Απο θεμα συμπληρωσης συλλογης θα ελεγα, οτι ανεξαρτητως ποσου που θα χρειαστει, το πιο ευκολο να συμπληρωσει καποιος ειναι πρωτα τα Κομιξ, μετα τα Μικυ Μαους και τα Κλασικα. Το Μεγαλο Μικυ δεν ηταν ποτε αδιαφορη συλλογη. Απεναντιας ειχε πηγη τα αμερικανικα και συνεπως την οριτζιναλ εκδοση πολλων ιστοριων. Ομως λιγους ξερω που τα εχουν ολα και νομιζω οτι και το τιραζ τους δεν ηταν μεγαλο. Αυτα παθαινεις οι κρατας πολλα "καρπουζια" στις μασχαλες... Σε αυτο πρεπει να επαιξε ρολο η κατακορυφη πτωση πωλησεων εξ αιτιας της πληρους αλλαγης του ιδιου του τευχους.

Για να επανελθω ομως στο κλασικο, αυτο που ξερω ειναι κατι που λενε καποιοι της πιατσας και το συγκεντρωνω στην εξης φραση, οτι αν δεν εχει κομποδεμμα δεν μπορεις να συμπληρωσεις καμμια συλλογη.

Το μονο που θα σωσει αυτη τη συλλογη ειναι... να την σταματησει !!! Δεν ανυπομονουμε πλεον καθολου να τα αγορασουμε! Ας αρχισει καποια αλλη τυπου κλασικα οπως στην ιταλια που βαζουν στα τυφλα οποια προσφατη ιστορια βρουν μπροστα τους! Ή ας την ενωσει με τα μεγαλα σηριαλ που κι αυτη την ειδα συχνα να χανει την ταυτιση της με τον τιτλο της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνώ απολύτως φίλε μου...όπως λένε και οι Αμερικάνοι: No money, no funny!!! Όπως ανέφερα και πιο πάνω είδα πως ο Δάσκαλος είχε πουλήσει το #5 στα 200 ευρώ. Το ήθελα σαν τρελός αλλά δεν ήμουν και τόσο τρελός να δώσω τόσα. Ούτως ή άλλως ο Στράτος κοπανάει λίγο...Και φυσικά Δημήτρη για ακόμη μια φορά ευχαριστούμε (και δημοσίως) για τις πολύτιμες πληροφορίες σου! Που θα πάει, όσο κι αν μου πάρει σε χρόνο και χρήμα θα τα βρω όλα (τιμές εντός λογικών πλαισίων έτσι, αλλιώς θα πρέπει να περιμένω κι άλλο για να βρω λογικούς πωλητές)

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6657
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια και το ανέφερα παραπάνω βρήκα την διαφήμιση με την έκπτωση στα Κλασικά #1 και #2, δημοσιεύθηκε στο Μίκυ Μάους #200:

 

post-5320-0-59605300-1320946261_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια και το ανέφερα παραπάνω βρήκα την διαφήμιση με την έκπτωση στα Κλασικά #1 και #2, δημοσιεύθηκε στο Μίκυ Μάους #200:

 

post-5320-0-59605300-1320946261_thumb.jpg

 

:beer:

 

Xα, πριν ένα μήνα απέκτησα κι εγώ το Μίκυ #200 και είδα τη διαφήμιση...κρίμα είπα μόλις την είδα, να μην έχω γεννηθεί τότε για να πάρω κάμποσα αντίτυπα :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ποσοι κομιξαδες δε θα χουν ονειρευτει ενα ταξιδι στο χρονο μονο και μονο να αγορασουν πολλα πολλα σπανια τευχη...

αλλα ο χρονος δε γυριζει πισω δυστυχως...

ας εκμεταλευτουμε τα κομικς του σημερα !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βρε αυτή θα ήταν η πρώτη σας προτεραιότητα αν γυρίζατε πίσω στο χρόνο;;;

 

:lol::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

βρε αυτή θα ήταν η πρώτη σας προτεραιότητα αν γυρίζατε πίσω στο χρόνο;;;

 

:lol::respect:

 

αρχικα θα αγοραζαμε τα πρωτα τευχη των ντισνευ εις τριπλουν...

μετα θα καναμε και αλλα...

παντως ολοι οι "αρρωστοι" εδω μεσα θα πηγαιναν πρωτα για κομικς πιστευω...

αχ να τα ταν καλοκαιρι του 1966... :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

βρε αυτή θα ήταν η πρώτη σας προτεραιότητα αν γυρίζατε πίσω στο χρόνο;;;

 

:lol::respect:

 

Talk about false priorities! Όλοι ξέρουν ότι η πρώτη προτεραιότητα όταν πας πίσω στο χρόνο είναι παίξεις 200 δελτία ΠΡΟ-ΠΟ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όλοι ξέρουν ότι η πρώτη προτεραιότητα όταν πας πίσω στο χρόνο είναι παίξεις 200 δελτία ΠΡΟ-ΠΟ.

 

Η αλήθεια είναι αυτή. Όμως είναι γεγονός πως τις περισσότερες φορές που σκεφτήκαμε να πάμε πίσω στον χρόνο, το σκεφτήκαμε εξ' αιτίας της πρώτης έκδοσης ενός κόμικ και όχι λόγο δελτίων λότο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ποσοι κομιξαδες δε θα χουν ονειρευτει ενα ταξιδι στο χρονο μονο και μονο να αγορασουν πολλα πολλα σπανια τευχη...

αλλα ο χρονος δε γυριζει πισω δυστυχως...

ας εκμεταλευτουμε τα κομικς του σημερα !!!

 

Εγώ θα συμπλήρωνα: ας εκμεταλλευτούμε τα κόμικς του χθές όπου μπορούμε να τα βρούμε σήμερα :lol: :lol: και κυρίως κλασικά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χμμμ...κοιτούσα σήμερα κάποια κόμικς μου με ένα μίνι μεγεθυντικό φακό (60Χ) που απέκτησα πρόσφατα απο ebay σαν κι αυτούς που έχουν στα κοσμηματοπωλεία, ακριβώς για να ελέγχω τα παλιά κόμικς που αγοράζω. Παρατήρησα, π.χ. το τεύχος #3 των κλασικών που έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου και είδα πως οι κουκίδες εκτύπωσης είναι ακριβώς σαν...κουκίδες, σαν τελίτσες σε αντιδιαστολή με το π.χ. Μίκυ Μάους 2366 που αγόρασα σήμερα και οι κουκίδες εκτύπωσης μοιάζουν με ρομβάκια! Λέτε αυτός ο τρόπος να είναι καθόλου αξιόπιστος για διάκριση αυθυντικού τεύχους απο φωτοτυπία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-277-1212505290.gif να προσέχεις τα ματάκια σου θείε Σκρούτζ! :P

 

:div:disney classics are forever!

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βαγγελη με εντυπωσιαζεις ολο και περισσοτερο!!

Το ερωτημα ειναι πως θα ξερεις με ποιο τροπο ειναι εκτυπωμενο το εκαστοτε τευχος??

Θα πρεπει να εχεις ενα το οποιο εισαι σιγουρος οτι ειναι αυθεντικο για να το συγκρινεις :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βαγγελη με εντυπωσιαζεις ολο και περισσοτερο!!

Το ερωτημα ειναι πως θα ξερεις με ποιο τροπο ειναι εκτυπωμενο το εκαστοτε τευχος??

Θα πρεπει να εχεις ενα το οποιο εισαι σιγουρος οτι ειναι αυθεντικο για να το συγκρινεις :thinking:

 

Ε το #3 των κλασικών είναι γνήσιο (ψαγμένο εξονυχιστικά!).Και ο τρόπος εκτύπωσης δεν αλλάζει απο τη μια μέρα στην άλλη! Γι'αυτό το σύγκρινα με το σημερινό Μίκυ Μάους που το πήρα στο περίπτερο...γνησιότατο 100% καθώς δεν συμφέρει η φωτοτυπία για να το πουλήσεις 1,5 ευρώ! :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ειναι ομως δυσκολο να ξερεις καθε ποτε αλλαζουν τα μηχανηματα τους οι εταιριες

Καθε 3 χρονια? καθε 5?? αν και ο Τερζο μπορει να τα αλλαζει και μια φορα στα 30!! :sleep3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

-Σήμερα δεν έχει καμία σχέση η εκτύπωση με παλιά...και φυσικά θα έχει διαφορές στις κουκίδες.....δυστυχώς τα πάντα σχεδόν σήμερα εκτυπώνονται ψηφιακά σε μεγάλη ποσότητα και σπάνια αντίστοιχη ποιότητα...για αυτό και σε πολλούς δεν αρέσει (ένας εκ των οποίων και εγώ) και ακολουθούμε την παλιά σχολή που ήταν καλύτερα και αυθεντικότερα τα σχέδια...από τους δημιουργούς μέχρι την παραγωγή.

 

Αν δεν κάνω λάθος τα ελληνικά εικονογραφημένα περιοδικά ξεκίνησαν να τυπώνονται λιθογραφικά με μήτρες, μετά προχώρησαν σε εκτυπώσεις με βαθυτυπία (πρώτα την εφάρμοσε η Ατλαντίς) και συνέχισαν με φιλμς μέχρι να καταλήξουν ψηφιακά σήμερα.

 

-Ο φίλος που κάνει τα βιντεάκια στο mycomics.gr έχει απόλυτο δίκιο κάθε φορά που λέει για το σχέδιο και τις γραμμές που ήταν καλύτερες παλαιότερα...

 

-Για να καταλάβει κανείς αν ένα τεύχος είναι πλαστό δεν θέλει και πολύ κόπο, αρκεί να έχεις ένα τεύχος από τη σειρά της εποχής εκείνης...Πάντως το μοναδικό που έχω δει και έχω ακούσει ότι είναι πλαστό είναι το κόμιξ #1...σε όλα τα υπόλοιπα περιοδικά το μοναδικό που έχω δει είναι συνήθως φωτοτυπία εξώφυλλο ή εσωτερικό φύλλο και φαίνεται πολύ εύκολα αν έχεις πιάσει πχ μίκυ μάους αντίστοιχης περιόδου στα χέρια σου...

Επίσης ένα άλλο κόλπο που έχει αναφερθεί εδώ μέσα είναι ότι έκοβαν τα άκρα της ανατύπωσης του μίκυ μάους 1 ώστε να μοιάζει με το αυθεντικό που ήταν πιο στενόμακρο όπως και τα πρώτα περιοδικά μίκυ, σε αντίθεση με την ανατύπωση

 

-Τέλος, τα επαγγελματικά μηχανήματα εκτύπωσης είναι πανάκριβα και δεν παίζει με τίποτα να αλλάζονται σε λιγότερο από 10 χρόνια...σε ερώτησή μου αρκετά παλαιότερα με τον Κ. Πεχλιβανίδη μου είχε αναφέρει ότι εκείνα τα μηχανήματα ήταν αθάνατα και τα άλλαζαν κάθε 20 χρόνια...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειναι ομως δυσκολο να ξερεις καθε ποτε αλλαζουν τα μηχανηματα τους οι εταιριες

Καθε 3 χρονια? καθε 5?? αν και ο Τερζο μπορει να τα αλλαζει και μια φορα στα 30!!

 

Απο αυτα που βλεπουμε απο τις συγχρονες εκδοσεις στα περιπτερα πολλες ειναι ομοιες. Αυτο συμβαινει γιατι πλεον πολλοι επιλεγουν να μην εχουν δικα τους εκτυπωτηρια αλλα να τα αναθετουν σε ανεξαρτητους και να κανουν ειδικες συμφωνιες. Ισως καποιοι να προσεξατε καποια εκδοση (νομιζω με Μπαγκς Μπαννυ ή Φλιντστοουν) ποσο ιδιο ηταν το τευχος με το Μεγαλο Μικυ.

Ο Τερζοπουλος καταλαβαμε οτι τους τομους τους τυπωνει και τους εισαγει απο το εξωτερικο. Ισως ετσι εχει αλλα οικονομικα οφελη. Ομως μην ξεχναμε οτι πλεον ανηκει στον ΔΟΛ που εχει τα δικα του εκτυπωτηρια και αναλογως μοιραζει ποιο θα εκτυπωσει τι. Ετσι το ποτε θα αλλαχτουν τα μηχανηματα εξαρταται απο τον ιδιοκτητη τους κι οχι τον εκδοτη.

Ο καθε εκδοτης ομως εχοντας στα χερια του εκτυπωτικα δειγματα μπορει να κανει τις επιλογες που θελει ανα περιοδο και συλλογη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε, εντάξει το κόμιξ #1 είναι το μόνο που τυπώθηκε σε ματ χαρτί κι εκεί είναι που πατάνε οι επιτήδιοι! Είναι πολύ πιο εύκολο στη φωτοτύπιση. Πάντως ο πολτός του χαρτιού πρέπει λίγο πολύ να είναι ο ίδιος καθώς παρατήρησα στις εσωτερικές σελίδες τις ίνες του χαρτιού να εμφανίζονται με το ίδιο στυλ πριν 40 χρόνια και τώρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι αυτή. Όμως είναι γεγονός πως τις περισσότερες φορές που σκεφτήκαμε να πάμε πίσω στον χρόνο, το σκεφτήκαμε εξ' αιτίας της πρώτης έκδοσης ενός κόμικ...

 

Α,ώστε δεν κάνω μόνο εγώ αυτή την σκέψη,ε...? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.