Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Life and Times of Don Rosa [ DVD σχετικά με τον βίο και την πολιτεία του Don Rosa ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν αναφέρομαι στον βίο και την πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ, αλλά στον τον βίο και την πολιτεία του Don Rosa, του ίδιου του δημιουργού. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Ο Δανός θαυμαστής του Rosa Sebastian Cordes, αποφάσισε πριν από έναν περίπου χρόνο να τραβήξει ένα ντοκυμανταίρ για τη ζωή του αγαπημένου του σχεδιαστή. Με δικά του έξοδα και με δικό του εξοπλισμό (μιας και είναι documentary director) τράβηξε όλες τις απαιτούμενες σκηνές για το DVD που ανέρχονται περίπου στα 5.000$. Θεωρείται αρκετά μικρό κόστος για ένα ντοκυμανταίρ του είδους. Το ντοκυμανταίρ θα περιλαμβάνει όλη την πορεία του σχεδιαστή, από την αρχή της πορείας του μέχρι και την παραίτησή του. Το βίντεο τραβήχτηκε σε High Definition format.

 

Ύστερα από την κινηματογράφηση των σκηνών με τον Rosa, το μόνο που έμενε ήταν να προσλάβουν κάποιον επαγγελματία editor ώστε να βάλει ειδικά εφέ στην ταινία, να κάνει το κόψιμο / ράψιμο κλπ, πράγματα που δεν μπορούσε να τα κάνει μόνος ο Δανός θαυμαστής. Τότε στράφηκαν στο indiegogo, και άρχισαν να ζητάνε δωρεές από τους fans, φυσικά με το αζημίωτο. Όποιος δώσει 10-30$, το όνομά του θα αναφερθεί στα ευχαριστήρια credits στο τέλος του DVD. Όποιος δώσει 30-60$ θα μπορέσει να στείλει στους υπεύθυνους ένα βίντεο ενός λεπτού στο οποίο θα μιλάει για τον Rosa και θα συμπεριληφθεί στο DVD, ενώ όποιος δώσει από 60$ και πάνω θα λάβει το DVD όταν κυκλοφορήσει, υπογεγραμμένο από τον director + αναφορά στα credits. Ο σκοπός τους ήταν να φτάσουν τα 1.000$, όμως οι δωρεές ξεπέρασαν τις πιο τρελές τους προσδοκίες, φτάνοντας τα 2.300$.

 

Οι δωρεές πλέον έχουν λήξει και το DVD είναι έτοιμο. Η παγκόσμια πρεμιέρα του θα γίνει στο διεθνές φεστιβάλ ντοκυμανταίρ στην Κοπεγχάγη στις 8 Νοεμβρίου, ενώ θα ακολουθήσουν άλλες 3 προβολές στο ίδιο φεστιβάλ στις 10, 12 και 13 του μήνα. Θα ακολουθήσουν Q&A με τους συντελεστές του DVD αλλά το πιθανότερο είναι χωρίς τον Rosa. Αν κάποιος είναι στη Δανία εκείνη την περίοδο, μπορεί να ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί την Παρασκευή στο site του φεστιβάλ.

 

Ένα δείγμα / βίντεο του επερχόμενου DVD μπορείτε να βρείτε στη σελίδα DonRosaMovie.com, την επίσημη ιστοσελίδα για το project. Τέλος να αναφέρω πως βίντεο ενός λεπτού από όλον τον κόσμο στείλανε 4 μόνο άτομα, εκ των οποίων μαντέψτε ποιος ήταν ο ένας :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ένα δείγμα / βίντεο του επερχόμενου DVD μπορείτε να βρείτε στη σελίδα DonRosaMovie.com, την επίσημη ιστοσελίδα για το project. Τέλος να αναφέρω πως βίντεο ενός λεπτού από όλον τον κόσμο στείλανε 4 μόνο άτομα, εκ των οποίων μαντέψτε ποιος ήταν ο ένας :mafia:

 

Ο Παύλος? ή αυτός ή η Erma (και αυτό το "ένας" ήταν παγίδα)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

E, ... εσύ; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

όχι Θόδωρα. Μπορώ να σου δηλώσω υπεύθυνα και με γνώση των συνεπειών του νόμου περί ψευδούς βεβαίωσης, ότι δεν ήμουν εγώ.

 

:dance3:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:lol:

 

Βρε τον PhandomDuck εννοούσα! Απλά πόσταρες εσύ πρώτος και φάνηκε να λέω εσένα! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

.... μη σοβαρεύεις τόσο :) με χαλάς :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ και σαφώς και κάνεις λάθος. Περίμενε και θα το δεις. Θα μπει είτε η Έρμα, είτε ο Παύλος και θα δικαιωθώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το ροκ γατί; Όταν πρέπει :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το ντοκυμανταίρ έχει παίξει ήδη στη Δανία και κυκλοφορεί κανονικά σε DVD, καθώς επίσης και ετοιμάζεται επικείμενη προβολή του στο φεστιβάλ στο Riihimaki της Φινλανδίας (και να σκεφτείς πως μόλις έφυγα από εκεί...). Περισσότερες πληροφορίες για το DVD:

 

Don Rosa is the artist behind many beloved duck stories. In this film he tells everything; from his somewhat isolated childhood to his life as a comic book collector and the realizing of his manifest destiny to become a creator of Uncle Scrooge stories. Witness his struggles with the Disney Corporation, depression and a failing eyesight. Experience cut-out footage including interviews with his sister and his closest friend and exclusive drawings from his time in college.

 

Διάρκεια ταινίας: 75 λεπτά

Έξτρα υλικό: 60 λεπτά

Γλώσσα: Αγγλικά

Region: 2

Τιμή: 160 Κορώνες Δανίας / ~22 €

Τιμή με μεταφορικά για Ελλάδα: 32 €

 

Link σελίδας στα Δανέζικα

Mail για να κάνετε την παραγγελία - bestil@forlaget-afart.dk

 

Οι παραγγελίες γίνονται manually από το email που έδωσα παραπάνω. Εκτός από το σκέτο DVD, υπάρχει προς παραγγελία και το "Rosa Package" το οποίο περιέχει:

- Το DVD της ταινίας εννοείται

- Poster της ταινίας (68,5 x 101,5 cm), το οποίο δυστυχώς δεν έχω βρει στο νετ και δεν ξέρω πως μοιάζει

- Το βιβλίο Pertwillaby-fortællingerne στα Δανέζικα. Αυτό στην ουσία είναι μία πλήρης συλλογή από όλες τις ιστορίες που είχε κάνει ο Rosa πριν ξεκινήσει να σχεδιάζει πάπιες. Είναι Hardcover 224 σελίδων και μόνο του κοστίζει 320 Κορώνες Δανίας / ~ 43 €. Πληροφορίες για αυτό και εικόνες από το εσωτερικό του μπορείτε να βρείτε εδώ κι εδώ.

 

Το Rosa Pack κοστίζει 111 € συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών για Ελλάδα (φαρμακείο), ενώ δέχονται πληρωμές με Paypal ή ακόμα και μέσω της τράπεζάς τους.

 

 

Στο ψητό τώρα. Το DVD δεν είναι τόσο διαδεδομένο και ευραίως γνωστό ώστε να το παραγγέλνει μαζικά όποιος ενδιαφέρεται από τα γνωστά internetικά μαγαζιά. Επειδή είναι δύσκολο να τα βρει κάποιος που δεν ασχολείται, παραθέτω όσα στοιχεία έχω μάθει από emails και το νετ γενικότερα, προς διευκόλυνση των ενδιαφερόμενων. Κάτι άλλο όμως που σκεφτόμουν, είναι πως αν κάνουμε μαζική παραγγελία:

 

Α) Θα πετύχουμε καλύτερη τιμή στα μεταφορικά

Β) Ίσως να μας κάνουν καλύτερη τιμή αν τους πούμε πως θέλουμε 5 κομμάτια ξέρω 'γω αντί για ένα. Δεν είναι ένα εμπορικό DVD του οποίου η τιμή είναι fix, δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε.

 

Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν, ας γράψει εδώ πέρα μπας και πετύχουμε καμιά καλή προσφορά. Αν δεν μας κάτσει, οκ, μπορούμε να το παραγγείλουμε και ξεχωριστά. Αν ενδιαφέρεται και κανένας άλλος εκτός από εμένα δηλαδή :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30813
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ είμαι μέσα για την μαζική παραγγελία. :D

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαντομ, υπολογισε με κι εμενα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ποιός ήταν ο ένας από τα 4 άτομα;;;

Επεξεργασία από Mouse
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ :P

 

Ok, Εγώ, dionik και Dhm είμαστε σίγουροι εκτός απροόπτου. Ξαναλέω πως δεν εγγυώμαι πως θα μας κάνουν καλύτερη τιμή στα DVDs, όμως σίγουρα μπορούμε να μοιραστούμε τα μεταφορικά από Δανία ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όμως σίγουρα μπορούμε να μοιραστούμε τα μεταφορικά από Δανία ;)

 

 

Έστω κι αυτό είναι ένα κέρδος..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94936
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλημέρα παιδάκια...! :)

Συμπεριλάβετε κι εμένα...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπολόγισε και εμένα.

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χοχούμ... :thinking:

 

Θυμάμαι τον Νοέμβριο, βλέποντας ένα videάκι στο YouTube που είχα μάθει για μια βιογραφία για τον Don Rosa. Για να βρω περισσότερες λεπτομέρειες googlάρισα το όνομα και βρήκα αυτό το topic. Δεν θυμάμαι αν ήταν η 1η μου επαφή με το φόρουμ ή το είχα ανακαλύψει νωρίτερα. :)

 

Στο θέμα τώρα. Όταν λοιπόν έμαθα για την ταινία, είχα αποφασίσει να την πάρω, άσχετα από την αυξημένη τιμή κτλ. Μάλιστα μόλις κυκλοφόρησε, είχα ρωτήσει στο Facebook Group κάποιες πληροφορίες για την παραγγελία.

 

Ωστόσο, έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα, όπου αν προσέξετε στα υπόλοιπα σχόλια (για την ακρίβεια εδώ, εδώ κι εδώ) θα καταλάβετε πως ο Don Rosa ήταν δυσαρεστημένος από την ταινία, επειδή υπήρχαν κάποιες αβλεψείες. Το επίμαχο video που υπάρχει η σκηνή που ο Rosa κατακρίνει την ταινία είναι εδώ (στο 6:26).

 

Συνεπώς; Εγώ προσωπικά δεν θα το τιμήσω. Υποτίθεται πως είναι σχετικά με έναν δημιουργό. Όταν όμως ο συγκεκριμένος δημιουργός αναφέρεται σε αυτό που φτιάχτηκε γι' αυτόν ως "rather poor", κάτι πάει στραβά. Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες πηγές για όποιον θέλει να μάθει για τον Don Rosa, όπως μια δίωρη σχεδόν συνέντευξη του 2000, ή μια ξενάγηση στο σπίτι του Don Rosa καθώς και πολλά (μα πάρα πολλά) άρθρα σκόρπια στο net. Δεν νομίζω το συγκεκριμένο "ντοκιμαντέρ" να λέει κάτι τόσο καινούργιο που δεν έχει ειπωθεί πουθενά αλλού.

 

Το μόνο για το οποίο θα το ήθελα είναι μιας και μιλάει ο PhantomDuck. :best::cool::respect: Κατά τα άλλα όμως...

 

Η προσωπική μου γνώμη απλά. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Με κολακεύεις :lol: Η αλήθεια είναι πως με έβαλες σε σκέψεις μιας και δεν είχα ψάξει τόσο το θέμα για το αν αξίζει το DVD, όμως όμως παρ' ολ' αυτά θα κάνω την παραγγελία σε λίγες ημέρες. Εντυπώσεις μόλις τα παραλάβουμε :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

OK, είμαστε οι: PhantomDuck, dionik, Dhm, Indian και GreekComicFan. Αύριο θα τους στείλω mail να δω τι μπορεί να γίνει, αν θέλει να προστεθεί στη λίστα και κανένας άλλος, ξέρετε τι να κάνετε :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 χρόνια πριν θα ήμασταν τουλάχιστον 4πλάσιοι. Ακόμα και εγώ μετά από υπολογισμούς έλαβα μέρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχω άσχημα νέα και καλά νέα.

 

Τα άσχημα νέα είναι πως δεν έβαλαν στο τέλος της ταινίας ή ακόμα και στα extras τα opinion videos. Δεν γνωρίζω το λόγο, όμως για αρχή με προϊδεάζει αρνητικά μιας και θα μου άρεσε να έβλεπα άτομα ανά τον κόσμο να μιλάνε για τον συγκεκριμένο σχεδιαστή και περίμενα με ανυπομονησία τα συγκεκριμένα βίντεο. Κρίμας, και θα μου άρεσε να έβλεπα την αφεντομουτσουνάρα μου μεταξύ άλλων.

 

Τα καλά νέα είναι πως παρήγγειλα τα 5 DVDs και μου έκαναν έναν σκόντο στο συνολικό ποσό επειδή είχα κάνει donate για την ταινία. Το συνολικό ποσό είναι 25€ έκαστος, μεταφορικών συμπεριλαμβανομένων. Μόλις τα παραλάβω θα το γράψω εδώ πέρα ώστε να συναντηθούμε στη λέσχη. Έχω λεφτά στην κάρτα, επομένως θα κανονίσουμε για τα χρήματα μόλις βρεθούμε :cool:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1891
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:oops:Δηλαδή πουλώντας το θέλουν να βγάλουν τα έξοδα του ταξιδιού, έτσι; Τότε τι αγνοί συλλέκτες και κουραφέξαλα. Γιατί δεν πήρατε ένα και να το αντιγράψετε εδώ μετα; Ούτε για Blu-ray δεν αξίζει 25 euros όχι dvd της πεντάρας!! καλά και δεν έβαλαν και τα videos σας! :thinking:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα DVDs έχουν φτάσει. Το καλό της υπόθεσης είναι πως έφτασε μέσα σε 3 μέρες από Δανία στο σπίτι μου, όμως το αρνητικό είναι πως τα έστειλαν ως απλό δέμα, όχι ως συστημένο, με κίνδυνο να χαθεί ή να καβατζωθεί από κάποιον τυχόν επιτήδειο όσο το δέμα παρέμενε στην πόρτα μου. Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, απλά το αναφέρω για μελλοντικούς αγοραστές. Στη συσκευασία δεν υπήρχε πρόβλημα, το δέμα ήταν σαν τεθωρακισμένο από το πολύ πλαστικό με φουσκαλίτσες που είχε. Το DVD έρχεται με μία προστατευτική ζελατίνα και δεν περιέχει τίποτα από βιβλιαράκια και τα συναφή, μόνο το DVD σε μία απλή θήκη. Εκτός από την ταινία, τα extras που περιέχει είναι:

 

Don on childhood inspiration

Don on meeting Barks

Don and his car

Don reads aloud

Don drawing

Don showing his garden

Interview with Ray Foushee

Interview with Diana Rosa

 

Αυτά. Στέλνω ΠΜ στους υπόλοιπους τέσσερις, αναλυτικές λεπτομέρειες για το αν αξίζει τελικά ή όχι το DVD κατά την άποψή μου, θα γραφτούν μόλις το δω ολόκληρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.