Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ultimate Marvel Universe [ χώρος κουβεντούλας ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έχοντας τελέψει τα 2 volumes των Ultimates, ομολογώ ότι ξαφνικά μου έχει κινηθεί το ενδιαφέρον για όλο αυτό το σύμπαν... Αρχικά ούτε που το πλησίαζα, θεωρούσα χμ... κακή ιδέα? καθαρά πρακτική μάρκετινγκ χωρίς ουσία? τη σνομπάριζα? πείτε όπως θέλετε, αλλά δεν τα άγγιζα όλα δαύτα. Το μόνο που είχα διαβάσει (και είχα περάσει πολύ καλά είναι η αλήθεια) ήταν το Ultimate Iron Man v1. Το είχα τσιμπήσει καθαρά γιατί το σενάριο το έγραφε ο Orson Scott Card, ένα από τα πολύ σημαντικά ονόματα της sci fi.

 

αυτά :) δεν ξέρω αν θέλει κάποιος άλλος να εκθέσει απόψεις/ιδέες/μπλαμπλα πάνω στο όλο θέμα Ultimate Marvel :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι φαν του Spidey. Είμαι φαν της Marvel. Αλλά επίσης είμαι και ένας από τους πολλούς της νεότερης γενιάς που προλάβανε το πολύ το τέλος του Καμπανά οπότε δεν έχουν ιδέα όταν λένε οι παλιότεροι (>30) για Captain Marvel κτλπ. Σε συνδυασμό με τον αχταρμά της Modern Times, η ενασχόληση της Anubis με το Ultimate Spider-Man προσωπικά μου φάνηκε ένα πολύ καλό φρέσκο ξεκίνημα. :) Άλλο που έπαψα από ένα σημείο και μετά να το παρακολουθώ γιατί η "μάχη" με έναν "κακό" πιάνει πλέον 3-4 διπλά τεύχη και το βρίσκω αρκετά κουραστικό. :P Τα Ultimate X-Men & Fantastic Four δε με τράβηξαν καθόλου, αλλά θέλω κάποια στιγμή να διαβάσω το Ultimate Iron Man & Electra+Daredevil γιατί έχω ακούσει όντως πολύ καλά λόγια. ;)

 

 

Από Ultimate Universe μου άρεσαν τρελά τα:

Ultimate Galactus =>κορυφαίο διαστημικό θρίλερ! Ναι, καλά ακούσατε!

Ultimate Vision v2 => Το πρώτο ήταν μια αρπακόλλα του Ρομίτα Τζρ. Διαβάστε το μετά το Galactus.

Ultimate Power => Greg Land ΚΑΙ έχει κυκλοφορήσει σε ένα άκρως δελεαστικό hardcover! :D

 

 

Επίσης φάση έχει και ένα άλλο σύμπαν της Marvel, το MC2 με το πετυχημένο Amazing Spider-Girl, αλλά και γενικά με το "μέλλον" των υπερηρώων και τα τέκνα τους. :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Ορέστη για Marvel-Spiderman.Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι πολλά αριστουργήματα δεν έχχουν ακόμα μεταφραστεί.Έχουμε πολλά να δούμε και αν διαβάσουμε ακόμα.

 

Εμένα μου άρεσαν πολύ τα '''Ανιση Αναμέτρηση'',''Δηλητήριο'' και ''Ultimates Deluxe''

 

Ορέστη κι εγώ μέσα για Daredevil και Ηλέκτρα...Είμαι μαζί σου προχώρα! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εγώ πάλι απέχω.... Μεγάλωσα με το παλιό Universe και όλο αυτό με ξενίζει υπερβολικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Λοιπόν. Τέλεψα την τριλογία (ή ίσως τετραλογία μαζί με τα πρώτα vision) Gah Lak Tus... Ξεκινάει απίστευτα καλά, απίστευτα. Το πρώτο (Ultimate Nightmare) είναι απλά εξαιρετικό. Και μετά πάει και τα κάνει ναμηπωτι... Γιατί? Πάρα πολύ απλά διότι οι σχεδιαστές σε όλα τα υπόλοιπα είναι στην καλύτερη μέτριοι... Μέχρι και τα Vision που είχαν JRJ για πρώτη φορά στη ζωή μου με κάναν να αναφωνήσω μα πόσο τολμηρός αναγνώστης είναι ο JRJ! Η κατάσταση είναι τραγική στο Secret και βελτιώνεται κάπως στο τελευταίο, στο Extinction.

 

Πάντως ναι, αυτό το reimagining και retelling είναι καλύτερο και απτο πρωτότυπο (με άνεση) αλλά και από το retelling μέσα στο Marvels (προσωπικά με είχε εντυπωσιάσει εκεί). Λίγο το φινίρισμα μου έκατσε κάπως (όχι ως ιδέα, αλλά ως χμ... ας πούμε δεν δέχομαι ότι γίναν τόσα, τόσο γρήγορα), αλλά γενικώς η ιστορία που είχαν πει οι Lee+Kirby ήταν μια ιστοριούλα των 60ς, ενώ αυτό εδώ ήταν μια στιβαρή παραγωγή των 00ς.

 

:thanks: Ορέστη! δυνατή πρόταση/επιλογή :best: Για να δούμε τώρα και το UPowers.

 

:cheers5:

 

ΥΓ Εν τέλει Αντρέα... Ξέρεις κάτι... Χοντρά-χοντρά είναι απλά ένα alternate universe... Πως ήταν το Kingdom Come? Πως ήταν το Superman Red Son? και χιλιάδες άλλα what if, elseworlds κ.ο.κ.... Αν το δεις ως κάτι τέτοιο, απλά πιο expanded, τότε είναι μια χαρά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(Χεχε, το κλαμπ μας θα αρχίσει να μεγαλώνει... :lol: )

 

Το Power έχει ένα πρόβλημα: πολλές φορές χαζεύεις το σχέδιο του Land και δεν προσέχεις την ιστορία...! :P

 

 

Και τώρα κάτι, το οποίο είναι κατά κάποιο τρόπο σε "εναλλακτικό" σύμπαν: διάβασα χτες τα 5 από τα 6 (τον άλλο μήνα βγαίνει το τελευταίο) του 1985 (sic :D ) από τους Mark Millar & Tommy Lee Edwards και μπορώ να πω ότι πορώθηκα...!!! Θυμίζει Marvels στην ιδέα αλλά είναι πολύ πιο ρεαλιστικό...... ;):party4:

 

 

...άσε που μετά από αυτό πρέπει να προμηθευτώ στάνταρ το κλασσικό Secret Wars..... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μαζί σου Νίκο για one shots ή Limited series όπως το Kingdom Come, Red Son, Gotham by Gaslight κλπ, αλλά για ongoing δεν το μπορω....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@:DJO: μαζί σου και για το 1985. Είμαι ακόμα στο 4ο αλλά διαβάζεται οκ

 

@Andreas. Μέχρι στιγμής αυτά που έχουν αναφερθεί/προταθεί είναι όλα limited series ;) 2 σειρές Ultimates 13 τευχών έκαστη, 2 πεντάτευχα Iron Man, το Galactus που είναι 3 πεντάτευχα, το Power που είναι 9 τεύχη... Για την ώρα δεν έχει προτείνει κανείς τα κυριολεκτικά ongoing (πχ Spider Man, X-Men κλπ)

 

Μη φοβού όμως.... Δες πως κι εγώ τα είχα στο φτύσιμο και ξαφνικά έχω κάνει στροφή 180 μοιρών... Έχουν την τεράστια πολυτέλεια να παίρνουν πολύ καλό πρωτογενές υλικό και όταν δουλεύονται όμορφα από ανθρώπους που κατέχουν το αντικείμενο, γίνονται αξιολογότατα (τουλάχιστον) κόμικ

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης το Νοέμβριο ξεκινάει το πολλά υποσχόμενο Ultimatum & έχει βγει στη γύρα το March On Ultimatum Saga που ανακεφαλαιώνει τα σημαντικότερα γεγονότα στο εν λόγω σύμπαν.

 

 

υγ.Για την πλάκα, διάβασε και το New Avengers & Transformers, it's more than meets the eye... :) Μόλις βγήκε στ tpb έκανα πάρτι! :party4:

υγ2.Το 1985 με εξιτάρει και λόγω τίτλου.... :blush:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά τη γνώμη μου , όντας ένας από τους αρχαιότερους "μέικ μάιν μάρβελ", ότι καλύτερο έχει να προσφέρει το ultiverse είναι τα δυο πρώτα volumes των Ultimates. Με μεγάλη διαφορά.

 

Το ultimate spiderman είναι νιανιανιανιανια και αυτή...είναι η καλύτερη περιγραφή που μπορώ να φανταστώ.

Το Ultimate X-Men μέτριο (αν και στη αρχή μου άρεσε η Gene Gray με τα κοντά μαλλάκια :) )

 

ενώ στο UF4 το σχέδιο το βοήθησε στην αρχή να με τραβήξει.

 

Τα μινι σίρις κάποια στιγμή κουράζουν ενώ στο Power πρέπει να είσαι γνώστης και του supremeverse.

 

Και εδώ φθάνω στο ρεζουμέ.

 

Για όποιον δεν το έχει διαβάσει ακόμα συνιστώ ανεπιφύλακτα το Supreme Power (18 τεύχη) που βγήκε πριν λίγα χρόνια.

 

Απλά ανεπανάληπτο. Μια Μάρβελ εκδόχή ενός DC-like σύμπαντoς.

 

Νίκο, αν δεν το έχεις διαβάσει όρμα.... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τέλεψα το 5τευχο Ultimates v3.

 

Δεν είναι απλά μάπα, δεν είναι απλά καραμάπα, δεν είναι καν απλά ναμηπωτι... Είναι καραναμηπωτι και βάλε κι άλλο!

 

Η μοναδική σχέση που είχε με τα 2 προηγούμενα ήταν τα ονόματα των χαρακτήρων και σε μερικούς και τα χρώματα στα ρούχα... (δώστε βάση, ε? τα ονόματα είπα... δεν είπα τίποτε άλλο. ως χαρακτήρες, ψυχοσυνθέσεις, συμπεριφορές, τελείως επιφανειακή η ομοιότητα)

 

καραξεφτιλισμένα rip off του κανονικού Marvel continuity, χωρίς τις εξαιρετικές πινελιές/χρωματισμούς χαρακτήρων που είχαν τα 2 προηγούμενα.

 

απίστευτα κακό. απίστευτα.

 

 

Supreme Power. και είναι και του Strazynski, ε?... δεν αποκλείεται να το έχω ήδη και απλά να μην το έχω τσεκάρει.. :) (και ξαφνικά βλέπω και αυτό που είπες για supremeverse... δεν ήξερα αυτόν τον Hyperion κλπ) Βλέπω όλα τα Max τα έχεις χτυπήσει αλύπητα Μανολιό! Ακόμα έχω στο νου και το Foolkiller που είχες προτείνει (και δεν έχω δεήσει ακόμα)...

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

οκ. η ώρα είναι 4:20κάτι και μόλις τέλεψα το Supreme Power.

 

ελπίζω να ήμουν σαφής :D

 

:thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την άποψη μου για το σύμπαν αυτό την έχω πει και θα την ξαναπώ. Δε μου αρέσει σχεδόν τίποτα απ'ότι έχω διαβάσει, είτε από Ελληνικές εκδόσεις, είτε από άλλες που δεν έχουν εκδοθεί εδώ (ελάχιστα ομολογώ). Για να πουλήσει για "φρέσκο" βγήκε, μου φαίνεται και για τίποτα παραπάνω. Μπορεί να υπάρχουν συγκεκριμένα που λέτε και να είναι καλά! Η διαφόρα του "συγκεκριμένα" απ'το "σχεδόν όλα" που μου αρέσουν απ'το κανονικό σύμπαν όμως, είναι μεγάλη. Σίγουρα στο κανονικό σύμπαν υπήρξαν κακές στιγμές αλλά δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ μέτρο σύγκρισης! Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά για να υπάρξει θα ήθελα να δω και στα μελλοντικά crossovers τι θα δούμε. Τώρα να μου κάνεις τον "Iron Man" αθάνατο (ενώ ήταν εντελώς ανθρώπινος και φαίνεται απ'την αδυναμία που είχε στην καρδιά όταν τραυματίστηκε), τον Σπάϊντερ Μαν να λέει τα χαζά του (εκεί που έκανε έξυπνο χιούμορ για να εκνευρίσει τους αντιπάλους του και να'χει το πλεονέκτημα), τον Nick Fury "έγχρωμο" (γιατί, βλέπεις, είχαν και έγχρωμους αξιωματικούς στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο οι Αμερικάνοι) και λοιπές αρλούμπες, δεν τις μπορώ. Θα διαβάσω για το story arc με τον Galactus που προτείνετε και θα δω.

 

Γενικά όμως έχουμε κάνει τους εξωγήινους ανθρώπινα πειράματα (βλέπε Venom και Carnage. Πάει η φυλή. Την "κάψαμε".), τους αλχημιστές ισοδύναμους με πλάσματα όπως τον Collector (βλέπε Diablo), κάτι "εξόριστους σκοτεινούς τιτάνες" τους έχουν μετατρέψει σε θεούς με πάρα πολλούς πιστούς μάλιστα (βλέπε Thanos). Ξεφτίλα... Αντιγραφή του Απόκολιπς απ'την DC με τον Darkseid. Τους άρεσε ο συσχετισμός που τους κάνανε στο "DC VS Marvel" φαίνεται και είπαν "ε δεν κλέβω λιγουλάκι; Ποιός θα το προσέξει;". Έναν Ρηντ Ρίτσαρντς με εφευρέσεις που ξεπερνάει ακόμα και τον Κύρο Γρανάζη σε φαντασία και την βαλίτσα του Sport Billy σε δημιουργικότητα (μέχρι και "Κοσμικό Κύβο" έφτιαξε επειδή πήρε εντολές απ'τον Thanos. Έλεος... ). Μεγάλου ατού το σχέδιο στην συγκεκριμένη σειρά (και φυσικά στην αρχή!) αλλά και η συνδεσιμότητα του με το σύμπαν του "Marvel Zombies"! Όχι ότι το "Marvel Zombies" είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά όταν θέλω να δω κάτι "διαφορετικό" θα προτιμούσα να είχε το black humor αυτό απ'ότι η δημιουργία ενός ολόκληρου άκυρου σύμπαντος. Ο Green Golbin ένα ζώο που βγάζει άναρθρες κραυγές και η λίστα δεν τελειώνει... Και το χειρότερο σε όλα αυτά; Οι εμφανείς ΕΠΙΡΡΟΕΣ του σύμπαντος αυτού στις (επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια αναμονής!) κινηματογραφικές ταινίες..! Ε αυτό πάει ΠΑΡΑ πολύ... Στηρίζω την Ελληνική προσπάθεια όσο μπορώ περιμένοντας μπας και αλλάξει κάτι. Αμερικάνικα τεύχη μόνο κατεβασμένα. Δεν υπάρχει περίπτωση ν'ασχοληθώ παραπάνω. Απορία: Το "Supreme Power" είναι άλλο εναλλακτικό σύμπαν ή έχει να κάνει με το "Ultimate" πάλι; Ακούγεται ενδιαφέρον όπως το παρουσιάζετε! :thinking:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

(α) Έχεις ξεχωρίσει τι έχεις διαβάσει? Θέλω να πω, διάβασες από τα limited series ή διάβασες από τα συνεχιζόμενα? μέχρι στιγμής έχουν γραφτεί αποτρεπτικά σχόλια για τα συνεχιζόμενα και θετικά για ορισμένα από τα limited series.

 

(β) Το Supreme είναι άλλο σύμπαν. Απλώς στο Ultimate Power έχουμε μια "συνάντηση", οπότε ίσως να είναι χρήσιμο να έχει διαβάσει κανείς και λίγο Supreme πρώτα.

 

(γ) Όσο καλό ήταν το Supreme Power, τόσο μάπα ήταν το Supreme Power: Hyperion (το οποίο παραδόξως το είχε κάνει και αυτό ο Straczynski)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

(γ) Όσο καλό ήταν το Supreme Power, τόσο μάπα ήταν το Supreme Power: Hyperion (το οποίο παραδόξως το είχε κάνει και αυτό ο Straczynski)

 

Πολύ μετριότητα το Huperion LS. Πολύ καλύτερο το Doctor Spectrum LS. Κορυφαίο το Nighthawk Limited Series. Εγγύηση το 18 part series. Μετά ακολουθεί το χάος.

 

Περί Ultimate Comics είναι μια κατάσταση on/off. Άλλοτε είναι διαμάντια, άλλοτε είναι να ντρέπεσαι που τα αγόρασες.

Τα U. X-men & U. Spider-man είναι μετριότητες στο σενάριο. Ξαναζεσταμένο φαγητό. Ρετουσαρισμένα παλία σενάρια. Κάπου κάπου όμως το σώζουν οι λεπτομέριες στις καταστάσεις και δίνουν μια φρεσκάδα. Αν δεν έχεις διαβάσει 200+ τεύχη των X-Men & Spider-man θα σας φανούν πολύ καλά! Αν είσαι χρόνια αναγνώστης των Marvel Comics η διασκέδαση στην ανάγνωση πέφτει 50%.

 

Το Ultimates είναι αρκετά καλό. Αξίζει. Για το U2 δε γνωρίζω, δε το διάβασα ακόμη. To U3 ξέρω ότι είναι $%@^*(^*&* και αν έχει κανείς αντίρηση που δε πρόκειται να το αγοράσω για να έχω πιο ολοκληρωμένη γνώμη μπορεί να μου χαρίσει τα δικά του τεύχη για να έχω πιο μεστή γνώμη. Προτιμώ την hardcover έκδοση! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν σε μισεί κανείς για να ξεφορτω... :oops: ... σου δώσει τα τεύχη του! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

http://www.comicbookresources.com/?page=vi...p;show_id=28180

 

Ένα video-promotion του νέου limited series Ultimatum. Εγγύηση το όνομα του Jeph Loeb στο σενάριο! :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(α) Έχεις ξεχωρίσει τι έχεις διαβάσει? Θέλω να πω, διάβασες από τα limited series ή διάβασες από τα συνεχιζόμενα? μέχρι στιγμής έχουν γραφτεί αποτρεπτικά σχόλια για τα συνεχιζόμενα και θετικά για ορισμένα από τα limited series.

 

(β) Το Supreme είναι άλλο σύμπαν. Απλώς στο Ultimate Power έχουμε μια "συνάντηση", οπότε ίσως να είναι χρήσιμο να έχει διαβάσει κανείς και λίγο Supreme πρώτα.

 

(γ) Όσο καλό ήταν το Supreme Power, τόσο μάπα ήταν το Supreme Power: Hyperion (το οποίο παραδόξως το είχε κάνει και αυτό ο Straczynski)

 

:cheers5:

(α) Μα αναφέρω πως απ'τα συνεχιζόμενα έχω διαβάσει κυρίως! Κοίταξε να δεις. Ουσιαστικά αυτά μ'ενδιαφέρουν περισσότερο μιας και μ'αυτά ήμουν συνηθισμένος στο παρελθόν. Αλλά πέρα απ'αυτό, για να φτιαχτεί ένα σωστό "σύμπαν", πρέπει να δωθεί η βάση στα συνεχιζόμενα! Εάν μου βάλουν 3-4 καλούς σεναριογράφους και γράψουν και 10 καλά σενάρια σε limited series εμένα δε μου λέει κάτι. Τα διαβάζεις, τα αγοράζεις στην καλύτερη, αλλά μέχρι εκεί! Το δυνατό "χαρτί" τους επομένως, θα πρέπει να είναι στα συνεχιζόμενα αν θέλουν ν'ακούσουν θετικά σχόλια πάνω στο καινούργιο σύμπαν που χτίζουν και όχι μια μεμονωμένη ιστορία με τον Galactus και τον κάθε Galactus (γουστάρω Galan απίστευτα!). Συμφωνώ ότι οι Αμερικανοί μπορεί να "κουράστηκαν" να διαβάζουν τις ίδιες ιστορίες από την αρχή (αν και αυτές δεν έχουν τελειώσει ακόμη αλλά συνεχίζει κανονικά εκείνο το σύμπαν) και δοκιμάζουν κάτι καινούργιο αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να "μπαλώνανε" κενά σε παλιότερες ιστορίες που γίνονται όλα εν ριπή οφθαλμού. Να βγάλουν περισσότερα spin-offs εννοώ. Να βγάλουν περισσότερα crossovers. Να βγάλουν ιστορίες στο "Ultimate Universe" ως συμπληρωματικό ρε αδερφέ (που είναι στην ουσία αλλά του έχουν δώσει μεγαλύτερη διάσταση)!

 

Στο παρελθόν μπορεί να είχαμε το βασικό σύμπαν Earth-616 αλλά είχαν κάνει ιστορίες με παράλληλα σύμπαντα/διαστάσεις με πολλές διαφοροποιήσεις! Για παράδειγμα ο Ρηντ Ρίτσαρντς ως Thing (στην Earth-721!), τα Sentinels να έχουν καταλάβει τις Η.Π.Α. και οι μεταλλαγμένοι ζουν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης (στην Earth-811!), τον μελλοντικό Ηρακλή με περιπέτειες στο διάστημα (στην Earth-829!), στην ιστορία "Chaos Engine" όπου ο Doctor Doom έχει καταλάβει την εξουσία παντού και προσπαθεί μέσο ενός Κοσμικού Κύβου να ενώσει την πραγματικότητά του (Earth-892) με την Earth-616, την εναλλακτική που λειτουργούν οι Μοριτούρι (Earth-1287), την Earth-1191 όπου είναι ο μελλοντικός κόσμος που έρχεται ο Bishop, ο εχθρός Fitzroy και άλλοι. Αρκετές απ'αυτές τις βλέπουμε στις περιπέτειες των Exiles όπου είναι μια ομάδα "εξόριστων" από διαφορετικές πραγματικότητες που προσπαθούν να διορθώσουν λάθη σε παράλληλους κόσμους και χωροχρονικά διαφορετικές διαστάσεις. Αρκετές πάλι τις βλέπουμε απ'τα "What If..." (απίστευτη σειρά κατ'εμέ!). Βλέπουμε ακόμη και την Earth-1218 (ή αλλιώς "The Real World") που υποτίθεται πως είναι ο δικός μας, πραγματικός κόσμος όπου οι σούπερ ήρωες υπάρχουν μόνο στα κόμιξ. :lol:. Θέλω να πω από "εναλλακτικές" στο παρελθόν, άλλο τίποτα!

 

Πάντως κακώς κάνω/κάνουμε σύγκριση με την Earth-616 γιατί η Earth-1616 (ή αλλιώς "Ultimate Universe") δεν είναι τίποτ'άλλο από μία ΑΚΟΜΗ εναλλακτική παράλληλη! Απλά εκεί έχουν δώσει περισσότερες σειρές να συνεχίζουν κανονικά απ'ότι σε άλλα παράλληλα σύμπαντα. Το Earth-616 δεν υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί ποτέ γιατί πολύ απλά είναι το πιο πλήρες και αυτό είναι αναντικατάστατο. Συνεπώς ΑΝ δω ότι μου αρέσει καμία ιστορία μελλοντικά απ'αυτόν τον παράλληλο κόσμο, καλώς και θα τη διαβάσω! Δεν έχω σκοπό όμως να σπαταλήσω extra χρήματα για κάποιο παράλληλο κομμάτι ενός ήδη μεγάλου σύμπαντος που δεν έχει την ποικιλία και πολυπλοκότητά του, αλλά απλά μου ΞΑΝΑΔΙΝΕΙ τους ίδιους χαρακτήρες με άλλη μορφή και βιογραφικά, και storylines που βρίσκω μετριότατα (στις παρατηρήσεις που αναφέρω παραπάνω τουλάχιστον και σε αρκετές άλλες που έχω υπόψιν). Του έδωσα μια ευκαιρία πάντως! Φυσικά εδώ είμαστε και δε σταματάμε να διαβάζουμε. Ο προβληματισμός μου έγκειται περισσότερο στο να πληρώσω για ν'αγοράσω κάτι τέτοιο. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καταπληκτικές και πάμπολες ιστορίες που δεν έχω διαβάσει απ'τα ήδη υπάρχοντα. Δεν θα τα "πηδήξω" να πάω σε κάτι πιο μέτριο επειδή θεωρείται (και είναι ενδεχομένως) "φρέσκο". Προτιμώ τα μπαγιάτικα. :)

 

Γιατί είναι απόλυτα πιο σημαντικό το Earth-616; Γιατί χωρίς αυτό, αμέσως αμέσως δεν θα είχαμε Conan!! Αστειεύομαι φυσικά! :P Είναι εν πάσει περιπτώσει το πιο πλήρες και δε μπορεί να με/σε/τους/τις (κτλ.) καλύψει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη εναλλακτική αν δεν στρώσουν τον κώλο τους να κάνουν μερικές χιλιάδες ιστορίες για να μπορεί ο καθένας να συγκρίνει (αν τίθεται θέμα σύγκρισης και θέλει να συγκρίνει, φυσικά...). Ακόμη είναι πολύ νωρίς. Οι πρώτες εντυπώσεις με "χαλάνε". Μελλοντικά μπορεί αυτό ν'αλλάξει. Αν και το θέμα είναι ότι μελλοντικά θα έχω διαβάσει πολύ περισσότερες απ'την Earth-616 οπότε το βλέπω πάλι δύσκολο. :)

 

(β) Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα το κοιτάξω οπωσδήποτε!! :thanks:

 

(γ) Επίσης κι εδώ! :beer:

 

Υ.Σ. Τα limited series που αναφέρετε θα τα έχω στα υπόψιν! Κρατάω σημειώσεις, μην ανησυχείς! :doctor:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πολύ διασκεδαστικό και το Squadron Supreme. Τουλάχιστον το παλιό με Straczynski. Γιατί ακριβώς σταμάτησε να του δουλεύει? (και μείναμε με το * στο χέρι?)

 

και αυτό το σκιτσάκι του Gary Frank με φτιάχνει. Δεν είναι ότι θεϊκότερο έχω δει, έχει κάποιες ατέλειες/μειονεκτήματα (όπως πχ ορισμένες από τις εκφράσεις των προσώπων), αλλά έρχεται και δένει πολύ ωραία σε όποιες ιστορίες από αυτά εδώ το πέτυχα

 

Κοίτα να δεις τι ωραία πραγματάκια υπήρχαν εκεί έξω και δεν τα είχα πάρει πρέφα.... Τι στο * κάθονται και μεταφράζουν τα "συνεχιζόμενα" και δε πετάνε κάτι από δαύτα, ε?.... προφανώς προσπαθεί η Anubis να καρπωθεί παράπλευρα οφέλη από τις ταινίες και γι΄αυτό κολλάει με συγκεκριμένες φιγούρες...

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πολύ διασκεδαστικό και το Squadron Supreme. Τουλάχιστον το παλιό με Straczynski. Γιατί ακριβώς σταμάτησε να του δουλεύει? (και μείναμε με το * στο χέρι?)

 

Βασικά δήλωσε ότι κυριολεκτικά βαρέθηκε. Έφτασε στο 7ο τεύχος της νέας σειράς και του έφυγε η όρεξη. Μάλλον παρατούσε τις διάφορες δουλειές του για να μετακομίσει στην DC.

 

Στα νέα solicitations του Ιανουαρίου της Marvel δεν υπάρχουν ultimate τίτλοι παρά μόνο το Ultimate Spider-man. μαλλον ακολουθούν ανακατατάξεις:

 

http://www.comicscontinuum.com/stories/0810/21/marveljan.htm

 

Η ομάδα Straczynski και Frank κάνανε και το υπέροχο Midnight Nation στην Top Cow. Υπέροχο.

Εκτός τόπικ αλλά υπέροχο )))

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ένα πολύ καλό επιδόρπιο στο supreme power είναι το spin off , limited SUPREME POWER - NIGHTHAWK (6 ISSUES) όπου βλέπουμε μια σουπριμική εκδοχή της πάλης Batman (στον οποίο βασίζεται ο χαρακτήρας του Nighthawk) με τον Joker (έναν σχιζοφερνή κλόοουν). Πολύ καλό και πολύ βίαιο.

 

 

Μετά το 18ο και τελευταίο τεύχος του Supreme Power η ιστορία συνεχίζεται στο Squadron Supreme του 2006 (7 issues) σε αρκετά καλό επίπεδο. Μετά, όπως λέει και ο Θοδωρής, διακόπτεται και ξανασυναντάμε τους χαρακτήρες στο Ultimate Power.

 

Ενα ακόμα αρκετά καλό limited του κύκλου αυτού είναι το Hyperion vs Nighthawk (4 issues - 2007).

 

Yπάρχει ακόμα ένα spin off , το Hyperion του 2006 ή 2007 (5 issues) . Διαβάζεται, αλλά κάπου χωλαίνει τόσο σε σχέδιο όσο και στο μπερδεμένο σενάριο.

 

 

Το πολύ πρόσφατο Squadron Supreme (2008) που μετράει προς το παρόν 4 τεύχη εξελίσσεται μετά τα γεγονότα στο Ultimate Power, που θέλουν τον ultimate Νικ Φιούρι να έχει παραμείνει στο σύμπαν της Squadron Supreme. Προς το παρόν δε βλέπω να έχει σχέση με τους χαρακτήρες που γνωρίσαμε αν και εμφανίζονται σταδιακά κάποιοι (ο Blur, o Burbank κλπ).

Φαίνεται αρκετά καλό - μοιάζει να παρουσιάζει μια τρομακτική εκδοχή των τεσσάρων φανταστικών αλλά απλώς το έχω ξεφυλίσσει, είναι στα προσεχώς για διάβασμα.

 

Αυτά Νίκο, έλπίζω να βοήθησα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Η ομάδα Straczynski και Frank κάνανε και το υπέροχο Midnight Nation στην Top Cow. Υπέροχο.

Εκτός τόπικ αλλά υπέροχο )))

 

μόλις το τέλεψα...

 

και ναι... σε καταλαβαίνω. είναι όντως υπέροχο

 

ευχαριστώ!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Περιμένω τόσο καιρό να κάνει κάποιος αναφορά στην αυθεντική Squadron Supreme του Gruenwald αλλά φεύ! (όχι δεν το έχω διαβάσει, για αυτό και περίμενα).

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

http://www.comicbookresources.com/?page=vi...p;show_id=28180

 

Ένα video-promotion του νέου limited series Ultimatum. Εγγύηση το όνομα του Jeph Loeb στο σενάριο! :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

 

 

DAVID FINCH ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!! :yahoo::D

 

http://marvel.com/news/comicstories.5842.T...on~_David_Finch

 

 

Κοινως, ναι, μπορει να χτυπιομαστε σαν τον Θοδ λογω του σεναριου, αλλα τουλαχιστον θα σολαρει Ο ΦΙΝΤΣ!!!!!!! :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5819 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το συμπέρασμα ποιό είναι?Εγώ είμαι νέος αναγνώστης και από το παλιό Marvel universe έχω διαβάσει πολύ λίγα πράγματα..Επ ευκαιρία της κυκλοφορίας του ultimate six(αλήθεια πως σας φαίνεται?) από την ANUBIS,αξίζει να ψάξω και τα παλιότερα τεύχη των ultimate spiderman-xmen-fantastic four από την ίδια εταιρία η καλύτερα να δώσω τα ίδια χρήματα για tbp και ανατυπώσεις παλιών ιστοριών του regular marvel un.??

Θα με βοηθούσατε πολύ εαν μου λέγατε την γνώμη σας για αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν τα έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα. η εντύπωση που μου έχει δοθεί πάντως είναι ότι τα ισχυρά χαρτιά του Ultimate σύμπαντος είναι τα mini series και όχι οι σειρές (αυτά που ανέφερες δλδ)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχμ, διάβασα το Ultimatum #1 και στα πολύ θετικά είναι το σχέδιο του Finch που σολάρει, αλλά......

 

.......

 

μου φάνηκε πολύ μικρό, άμα σκεφτούμε ότι συνολικά μιλάμε για 5τευχο mini-series (αν και δεν έχω διαβάσει ακόμα τα tie-ins), πολύ απότομα μπαίνει η "κρίση" και.....

 

μου φάνηκε απίστευτα κακογραμμένο!!!!! :NoNo:

 

Μιλάμε ήταν λες και διάβαζα περίληψη από 5-6 τεύχη!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

μου φάνηκε απίστευτα κακογραμμένο!!!!! :NoNo:

Jeph Loeb.

'nuff said!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Λοιπόν. Διάβασα τα περισσότερα από τα Ultimate X-Men. Είναι προφανέστερο του προφανούς νομίζω ότι η ποιότητα τους έχει άμεση σχέση με το ποιός τα γράφει. Τα πρώτα 33 με Μίλλαρ (πλην 2) είναι μια χαρά, διαβάζονται ευχάριστα. Μέσα μπαίνει και το Ultimate War που είναι μετά το 25 και πριν το 26. Στο τέλος στα 26-33, κάπου τα μπουρδουκλώνει και χάνεται ο χαβαλές. Ίσως να τα είχε βαρεθεί κάπου. Ο Bendis ήρθε λίγο σαν σοκ. Ίσως επειδή άλλαξε ο σχεδιαστής. Μετά από μερικά τεύχη όμως, όλα κυλάνε smooth και το διασκεδάζεις. Ο Vaughan είναι και αυτός ευχάριστος. Το πιάνει το θέμα πολύ ομαλά και ως επί το πλείστον είμαστε μια χαρά. Αυτό στα 46 μέχρι 65. Και μετά.... και μετά... έρχεται ο Kirkman.... κλάψε με μάνα κλάψε με, μια νύχτα με φεγγάρι... Δεν το κατέχει το άθλημα το παλληκάρι. Δεν... Ήταν μάπα το όλο θέμα του Cable 20πόσα χρόνια πριν που τον βάλανε, παραμένει μάπα και τώρα... Και όχι μόνο αυτό...

 

Γενικά θα έλεγα ότι αναδυκνείεται η δουλειά του Claremont (!!!) και πως τα όσα είχε κάνει/δημιουργήσει στους Uncanny είναι τόσο κλασικά, που όταν ξαναδουλεύονται (και μάλιστα με μπριο) αποτελούν εξαιρετική πρωτογενή πηγή για να χτίσει κανείς επάνω τους.

 

Δεν με εκπλήσσει που πάνε για φούντο/reboot όλο το Ultimate Universe. Τιμή και δόξα στο κανονικό, που με τα χιλιάδες τεύχη του έχει δημιουργήσει μια εξαιρετική μυθολογία. Άλλες φορές οι χαρακτήρες/καταστάσεις ήταν πετυχημένες, άλλες ήταν μάπες. Αυτό είναι απόλυτα αναμενόμενο όταν κάτι ρολλάρει τόσα χρόνια. Το όλο concept του Ultimate Universe (από τα λίγα που έχω διαβάσει) φαίνεται να τσουλάει όσο κάνουν re-introduce πετυχημένους χαρακτήρες/καταστάσεις, πάντα βέβαια στον βαθμό που αυτοί μπορούν να κρατήσουν το ενδιαφέρον. Παράδειγμα? η χρήση του Falcon. Λίγη και επί της ουσίας. Χαμογελάς που βλέπεις μια "γνώριμη" φάτσα και μετά απλώς παίρνει τη θέση του στο background του σύμπαντος. Ή όταν το reimagining είναι τόσο κουλ όπως ο Hawkeye ή όταν έχουμε μια ειρωνική ματιά σε φιγούρες τύπου Goliath :) Τότε όλα κυλάνε ευχάριστα. Καθαρά γιατί έχουν πάρει το creme de la creme 40 ετών Marvel και στο ξαναπαρουσιάζουν. Αντιθέτως όταν μπαίνουν με το ζόρι αποτυχημένα πράματα όπως ο Cable ή η μιζέρια των X-Men σχεδόν από την αρχή της δεκαετίας του 90, τότε......

 

Κρίμας (ίσως) που δεν γούσταρα ποτέ μου τον Αραχνάκια, οπότε δεν θα μπω καν στον πειρασμό να διαβάσω την "μεταμόρφωσή" του :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ήταν μάπα το όλο θέμα του Cable 20πόσα χρόνια πριν που τον βάλανε, παραμένει μάπα και τώρα... Και όχι μόνο αυτό...

 

Αντιθέτως όταν μπαίνουν με το ζόρι αποτυχημένα πράματα όπως ο Cable ή η μιζέρια των X-Men σχεδόν από την αρχή της δεκαετίας του 90, τότε......

 

:confuse::NoNo:

 

 

CABLE RULEZzZzZzZzZZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

TEΛΟΣ

 

 

(off topic,αλλά δεν κρατήθηκα..) :mera:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.