Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ #511 [ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΖΩΗΣ]


Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

1 Μέλος έχει ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  398
  • Content Count:  4312
  • Reputation:   34164
  • Achievement Points:  4436
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

511.thumb.jpg.c09ace0ae7b16071f7c1ebcce191c803.jpg
 

Η περιπέτεια και το γέλιο συνεχίζονται στις νέες ιστορίες του Μίκυ Μάους που κυκλοφορούν στα περίπτερα.
 

  • ΣΚΡΟΥΤΖ & ΟΣΚΑΡ: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΖΩΗΣ
  • ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ: Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
  • ΓΙΑΓΙΑ ΝΤΑΚ: ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΕΞΗ…
  • ΤΡΟΥΝΤΥ & ΠΗΤ: ΣΚΟΥΠΙΣΤΕ, ΚΛΕΨΤΕ, ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ!
  • ΤΑΜΠΥ: ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ & ΚΡΟΚΕΤΕΣ
  • ΜΙΚΡΟΣ ΙΝΔΙΑΝΑ ΓΚΟΥΦΥ: ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΦΥΛΑΧΤΟ
     

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 29/3 (Νο. 511) :D

Υ.Γ.: Πιότερες info εδώ.
:hop: :hop: :hop: 

 

 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 8
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  723
  • Reputation:   5693
  • Achievement Points:  773
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

 

Σύνδεσμοι:

Επεξεργασία από Captain Cooper
  • Like 6
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1214
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ιδού και το μαγνητόφωνο του Σκρούτζ (σχεδόν) , μάρκας ... ΜΙΝΥ. :)

 

511.jpg_3bc.thumb.jpg.b13507a99265a61e1e578eaa362e2310.jpg

 

Edit : Φωτό μαζί για καλύτερη σύγκριση.

Επεξεργασία από CarpiMan
  • Like 10
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και οι γρίλιες στο ένα είναι κάθετες και στο άλλο οριζόντιες... θα το δεχτώ! :D 

 

 

:beer:

  • Like 1
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1214
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Indian Το φοβόμουν ότι κάποιος θα το πρόσεχε! :moutra2:

  • Like 1
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  398
  • Content Count:  4312
  • Reputation:   34164
  • Achievement Points:  4436
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #511 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο. (Από τον Αδελφόφιλο @ Indian ο...)

tn_MIKYMAOUSE_0511.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (By Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Συνέντευξη ζωής."


Ο Όσκαρ Πριμαβίστα είναι χαρούμενος.

Spoiler

Το αίτημα συνταξιοδότησής του έγινε αποδεκτό και επιτέλους μπορεί να ασχοληθεί με την φωτογράφιση των ψαριών. Ετοιμάζεται να αναχωρήσει με το φορτηγάκι του αλλά πέφτει πάνω στον Σκρούτζ που του ζητάει να αναβάλει την ξεκούραση για έναν χρόνο με δυνατότητα ανανέωσης. Με αντάλλαγμα την πιο αποκαλυπτική συνέντευξη που έχει δώσει το πιο πλούσιο παπί του κόσμου. Ο Όσκαρ δέχεται και το ραντεβού κλείνεται. Ο Χάσκυ όμως που ήταν κρυμμένος άκουσε τα πάντα και τα μετέφερε στο αφεντικό του που το παρακολουθούσαν οι Μουργόλυκοι που μετέφεραν τα νέα στον "Χάρη." Την γνωστή συμμορία την παρακολουθεί μια γνωστή μας μάγισσα από τον Βεζούβιο που εκφράζει με περίεργο τρόπο την χαρά της στον αδελφό της.

Η συνέντευξη δίνεται και ο Όσκαρ φεύγει από τον Λόφο με την επίμαχη ηχογράφηση σε βαλίτσα. Η επίμαχη βαλίτσα καταλήγει στα χέρια της Μάτζικα που την είχε κλέψει από τους Μουργόλυκους, που την είχαν κλέψει από τον Τζον που την είχε κλέψει από τον Όσκαρ. Ο κλέψας του κλέψαντος. Μες στον καυγά για το σε ποια χέρια θα πάει η βαλίτσα καταλήγει ξανά στα χέρια του Όσκαρ που εκβιάζεται από τους Μουργόλυκους με την κλοπή του φορτηγακίου του. Παράλληλα ο Σκρούτζ του τηλεφωνεί για μάθει αν είναι ασφαλής η ηχογράφηση και του δίνει το ελευθέρας να υποκύψει στον εκβιασμό.

Η πεντάδα καταλήγει στο τροχόσπιτο των Μουργόλυκων όπου καταλαβαίνει πως ο Σκρούτζ τους κορόιδεψε και τους πέντε. Η ηχογράφηση δε βγήκε ποτέ από το Θησαυροφυλάκιο και ο Όσκαρ του πρότεινε να την κρατήσει εκεί. Εκείνος όμωε τον εμπιστεύεται και του την δίνει. Επίσης ο Σκρούτζ ακυρώνει την συμφωνία τους και ο Όσκαρ μπορεί να απολαύσει την συνταξιοδότησή του.



"Ο ανώνυμος συγγραφέας."

Οι Μικροί Εξερευνητές ψάχνουν τον συγγραφέα του διάσημου βιβλίου τους. 

Η τεχνολογία στο Παπιοχώρι: "Όσο υπάρχει όρεξη..."

Η Ελβίρα Κουτ φέρεται έξυπνα σε έναν πλασιέ.

"Σκουπίστε, κλέψτε, τελειώσατε:"

Η νοικοκυροσύνη της Τρούντυ καθιστά αδύνατη την ληστεία.

Νιάου: "Βελανίδια & κροκέτες."

Ο Τάμπυ σώζει τα δύο σκιουράκια (Τσιπ και Ντέηλ) από τα νύχια του γειτονικού γάτου.

Μικρός Ινδιάνα Γκούφυ: "Το μαγικό φυλαχτό."

Ένα φυλαχτό που βρίσκει ο Ινδιάνα του δίνει την δυνατότητα να "ακούει" τις σκέψεις των άλλων.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Τα επαγγέλματα του Φέθρυ: "Φούρναρης."
Τα επαγγέλματα του Φέθρυ: "Τεχνικός επισκευών."
Τα επαγγέλματα του Φέθρυ: "Ναύτης."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Πάρα πολύ καλή η κεντρική ιστορία με ένα κυνηγητό αστικού χαρακτήρα με ευχάριστη κατάληξη.

Εξαιρετική η αναζήτηση των Τριών Μικρών Εξερευνητών. Η Ελβίρα δείχνει γυναικεία οξυδέρκεια στην επόμενη ιστορία. Όμορφη. Συνεχίζουμε με μία συμπαθητική ιστορία με το διάσημο παράνομο ζεύγος. Προτελευταία του τεύχους μία ικανοποιητική ιστορία με τον Τάμπυ σε σχέδιο του αγαπημένου μου Φατσίνι!!! Το τεύχος κλείνει με μία ενδιαφέρουσα ιστορία με τον φοιτητή Ινδιάνα. 

Οι μονοσέλιδες είναι ευχάριστες και έξυπνες.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Ο ανώνυμος συγγραφέας."
2. "Συνέντευξη ζωής."
3. Μικρός Ινδιάνα Γκούφυ: "Το μαγικό φυλαχτό."
4. Η τεχνολογία στο Παπιοχώρι: "Όσο υπάρχει όρεξη..."
5. Νιάου: "Βελανίδια & κροκέτες."
6. "Σκουπίστε, κλέψτε, τελειώσατε!"

7.5/10!!!
Αρκετά ικανοποιητικό το τελευταίο τεύχος του πρώτου μήνα την Άνοιξης!!! :D

:hop: :hop: :hop: 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  398
  • Content Count:  4312
  • Reputation:   34164
  • Achievement Points:  4436
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Captain Cooper  και λοιπούς...

"Ο ανώνυμος συγγραφέας" είναι αυτή εδώ.
Η ιστορία με τον Πητ και την Βαν Πελτ είναι αυτή εδώ

Επίσης οι τρείς μονοσέλιδες από την σειρά Τα επαγγέλματα του Φέθρυ είναι οι κάτωθι. Η σείρα στο εσωπαπάκι όμως είναι περασμένη με τον τίτλο Ώρα για δουλειά... :thinking:

"Φούρναρης."
"Τεχνικός επισκευών."
"Ναύτης."


Αυτά τα ολίγα... :D
:hop: :hop: :hop:


 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1214
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H ιστορία "Ο ανώνυμος συγγραφέας" είναι εξαιρετική , την πρωτοδιάβασα εδώ που είχε και πολύ ωραίες φιγούρες.

Επεξεργασία από CarpiMan
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  192
  • Reputation:   1084
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχουμε ξαναδεί πρόσφατα τον Τάμπυ σε καμία ιστορία; Δεν βλέπω με μια γρήγορη ματιά κάτι. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  267
  • Reputation:   1425
  • Achievement Points:  290
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Συνήθως δεν γράφω για τα εβδομαδιαία τεύχη και δεν σχολιάζω-βαθμολογώ τις ιστορίες είτε λόγω χρόνου είτε ότι επειδή δεν μου αρέσει και πολύ να δίνω βαθμολογίες ωστόσο όμως θέλω να πω δύο λογάκια γι'αυτο το τεύχος. Ένα πάρα πολύ ωραίο τεύχος που με εξέπληξε ευχάριστα μετά από πολύ καιρό.

 

"Συνέντευξη Ζωής" Μια αρκετά διασκεδαστική ιστοριούλα που και η ίδια αλλά και το εξώφυλλο μου έβγαλαν μερικές νότες της ιστοριάρας "Αφιερωμένο Εξαιρετικά" ένα πολύ ωραίο κυνηγητό με ένα φοβερά ξεκαρδιστικό και "κλασσικό" θα έλεγα τέλος. 

 

"Μικροί Εξερευνητές: Ο Ανώνυμος Συγγραφέας" Πάμε τώρα στην ιστορία έκπληξη για εμένα καθώς ήταν από τις λίγες φορές που με εξέπληξε τόσο μια ιστορία. Ως μεγάλος ΝτονΡοσικος που είμαι η "Κυνηγοί Της Χαμένης Βιβλιοθήκης" έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδία μου και αυτή η ιστορία έρχεται για να συνεχίσει τον μύθο του πιο διάσημου βιβλίου στο Μικυ Μαους universe. Μια φοβερή ιστορία που μας ταξιδεύει ξανά στην εποχή του Κορνήλιου Κουτ έως και στις λαμπρές μέρες του Σκρουτζ. Να πω την αλήθεια ο τρόπος που οι τρείς μικροί εξερευνητές έλυναν το "μυστήριο" ήταν ένα κλασσικό πάζλ που έχουμε δει σε πολλές ιστορίες και επίσης με πάρα πολύ μεγάλη δόση τύχης αλλά εντάξει αυτά τα ξεπερνάς εύκολα διότι η ιστορία ήταν απολαυστικότατη και διασκεδαστική και σου δίνει και ένα αναπάντεχο plot twist που κάνει την ιστορία μέχρι το τέλος έντονη (no spoiler δεν θα υπήρχε καλύτερος και σωστότερος συγγραφές για το βιβλίο). Τέλος να πω δύο λογάκια για το σχέδιο το οποίο μου θύμισε έντονα παπιοπεριπέτειες και το βρήκα πολύ ζωντανό και ότι έπρεπε για μια τέτοια ιστορία.

 

"Όσο Υπάρχει Όρεξη..." Λατρεύω κάθε ιστορία που εξελίσσεται στο Παπιοχώρι και έχει μέσα την Γιαγιά Ντακ όπως επίσης λατρεύω κάθε ιστορία με ενοχλητικούς πλανόδιους πωλητές. Μια αρκετά διασκεδαστική ιστορία με πολύ διασκεδαστικό και "κλασσικό" τέλος όταν μιλάμε για Παπιοχώρι.

 

"Σκουπίστε, Κλέψτε, Τελειώσατε!" Για εμένα η ιστορία με το καλύτερο σχέδιο σε αυτό το τεύχος. Δεν ξέρω γιατί αλλά το λάτρεψα και μου έφερε vibes παλιών ιστοριών τύπου του 90. Άλλη μια τυπική ιστορία για ένα ακόμα "φοβερό" σχέδιο του Μαύρου Πητ που θα του φέρει πολλά κέρδη αλλά αυτή την φορά την πατάει από την καθαριότητα. Μια ωραία συμπαθητική μικρή ιστοριούλα με ένα ακόμα σχέδιο του Πητ να πηγαίνει στράφει. Παρένθεση: Λατρεύω τα καρέ όπως το τελευταίο της ιστορίας αλλά και πολλά ακόμα μέσα σε αυτήν που βρισκόμαστε σε ένα δωμάτιο αχούρι το οποίο είναι ασφυχτικά γεμάτο με άκυρα πράγματα.

 

"Ταμπυ Βελανίδια & Κροκέτες" Δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη του Ταμπυ αλλά μόλις είδα Τσιπ και Ντεηλ έκατσα αναπαυτικά και διασκέδασα με αυτή την μικρή ιστοριούλα.

 

"Μικρός Ινδιάνα Γκούφυ: Το Μαγικό Φυλαχτό" Δεν ήξερα καθόλου για τον μικρό Ινδιάνα Γκούφυ και να πω την αλήθεια έχω διαβάσει πολύ λίγες ιστορίες με εκείνων αν και θα ήθελα στο μέλλον να διαβάσω περισσότερες. Αρκετά συμπαθητική ιστορία αν και εξελίσσεται πολύ γρήγορα και πρόχειρα (για εμένα πάντα) και τελειώνει κάπως βιαστικά ίσως μάλλον επειδή δεν ξέρω και τόσα για τον Ινδιάνα (όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γι'αυτον και τον Χλαπάτσα θα εκτιμούσα μια ενημέρωση).

 

Για μένα ήταν ένα πολύ καλό τεύχος με την πιο "δυνατή" να είναι η δεύτερη ιστορία του αλλά απόλαυσα το ίδιο και όλες τις υπόλοιπες καθώς η κάθε μία είχε να δώσει κάτι. Έχω πολύ καιρό να διαβάσω Μικυ παρόλο που κάθε Παρασκευή παίρνω το τεύχος μου αλλά τα αφήνω στην βιβλιοθήκη να σκονίζονται. Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το τεύχος και θα ξεκινήσω να διαβάζω και τα υπόλοιπα πιστεύοντας ότι θα έχουν εξίσου διασκεδαστικές ιστορίες.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

56 min ago , Νίκος Τσιλοπάνος said:

ένα αναπάντεχο plot twist που κάνει την ιστορία μέχρι το τέλος έντονη (no spoiler δεν θα υπήρχε καλύτερος και σωστότερος συγγραφές για το βιβλίο)

Εγώ από την πρώτη στιγμή κατάλαβα ποιος ήταν ο συγγραφέας, καθώς ήταν ο μόνος με τα προσόντα, που είχαν απαριθμηθεί.

Spoiler

Απόρησα, μάλιστα, με τα παιδιά, που δεν κατάφεραν να το βρουν.

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  267
  • Reputation:   1425
  • Achievement Points:  290
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

4 ώρες πριν, Kriton είπε:

Εγώ από την πρώτη στιγμή κατάλαβα ποιος ήταν ο συγγραφέας, καθώς ήταν ο μόνος με τα προσόντα, που είχαν απαριθμηθεί.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Απόρησα, μάλιστα, με τα παιδιά, που δεν κατάφεραν να το βρουν.

 

Γι αυτόν ακριβώς το λόγο λάτρεψα το plot twist μέχρι ένα σημείο ήμουν και εγώ σίγουρος και πράγματι όπως είπες δεν θα υπήρχε άλλος παρά μόνο εκείνος αλλά έλα λίγο η φωτογραφία έλα λίγο το όνομα που ήθελαν να φαίνεται πως είναι άλλος και έπεσα στην "παγίδα" σαν πρωτάρης :lol:γι'αυτό την λάτρεψα.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.