Μετάβαση στο περιεχόμενο
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία! ×

Νέα από τις εκδόσεις "Jemma Press" (2024)


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3136
  • Reputation:   23844
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2981 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

7 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Α ναι, το ξέχασα αυτό.
Έχω πάρει το 1ο τεύχος και ήταν όντως αρκετά αξιόλογο (για ελληνικό κόμικ).

BD βέβαια δεν το λες.

Είναι "φάση BD" αλλά όταν λέμε BD εννοούμε BD, όχι απλά "μοιάζει με BD" :)

 

Αν θεωρείς ότι ένα BD πρέπει να έχει πρωτότυπη γλώσσα τα γαλλικά, έχεις δίκιο. Αλλιώς δεν έχεις, είναι BD εικαστικά, από δομή, από τεχνοτροπία, ακόμα και από θεματολογία. Μία φορά του είχα πει ότι μου αρέσει το σχέδιό του γιατί θυμίζει τον Μαρίνι και μου είπε πως είναι η μεγάλη του επιρροή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  763
  • Reputation:   7246
  • Achievement Points:  777
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πρώτο άλμπουμ μιας σειράς νέου δημιουργού είναι λογικό να έχει αδυναμίες.

 

Το 1800 βελτιώνεται πολύ άλμπουμ άλμπουμ και ειδικά τα τελευταία 2 είναι πολύ δυνατά εικαστικά.

 

Δώστε μια ευκαιρία ακόμα όσοι το σκέφτεστε, αξίζει. Το να έχουμε αξιόλογα Ελληνικά κόμικς είναι προνόμιο .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  595
  • Reputation:   4274
  • Achievement Points:  638
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

On 21/4/2024 στο 9:21 ΜΜ, hudson είπε:

Επανέκδοση του Bone λίγο δύσκολο, ακριβή έκδοση, πολλοί τόμοι και πούλησαν ήδη 1000-2000 αντίτυπα και ίσως να μην υπάρχει άλλο αγοραστικό κοινό για αυτό πλέον. Θα δείξει...

Την είδα κι εγώ τη συνέντευξη περιμένοντας να πει γι'αυτό. Δυστυχώς, το ανακάλυψα αργά σα κόμικ, την κατανοώ απόλυτα την απάντηση από την πλευρά του. Εμένα θα με είχε αν έκανε την επανέκδοση αλλά καταλαβαίνω απόλυτα πως το σκέφτεται. Μάλιστα είπε ότι κάποιοι που αγόραζαν τους τόμους όταν έβγαιναν, δεν πήραν τον 8 και τον 9, οπότε για ποια επανέκδοση να μιλήσουμε.

 

Πιθανά θα πάω για την αγγλική έκδοση, όπως το είδα online δεν είναι δύσκολο στην ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  763
  • Reputation:   7246
  • Achievement Points:  777
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

οι εκδότες σκέφτονται πολύ διαφορετικά από εμάς τους φανς.

 

κάποτε τον είχα ακούσει να λέει πως το bone ήταν το άνοιγμα της εκδοτικής στους φαν των ντισνει κόμικς!

 

Εγώ ξέρω πολλούς του υπερηρωικού που αγόρασαν bone κανέναν ντισνεικό οπότε τι να πω ....

 

Μάλλον αυτός θα ξέρει καλύτερα από πωλήσεις από εμάς τους ιντερνετικούς κριτές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  240
  • Reputation:   2290
  • Achievement Points:  290
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 hour ago, rolandofshire said:

Την είδα κι εγώ τη συνέντευξη περιμένοντας να πει γι'αυτό. Δυστυχώς, το ανακάλυψα αργά σα κόμικ, την κατανοώ απόλυτα την απάντηση από την πλευρά του. Εμένα θα με είχε αν έκανε την επανέκδοση αλλά καταλαβαίνω απόλυτα πως το σκέφτεται. Μάλιστα είπε ότι κάποιοι που αγόραζαν τους τόμους όταν έβγαιναν, δεν πήραν τον 8 και τον 9, οπότε για ποια επανέκδοση να μιλήσουμε.

 

Πιθανά θα πάω για την αγγλική έκδοση, όπως το είδα online δεν είναι δύσκολο στην ανάγνωση.

 

Εγώ είχα πάρει τον πρώτο και τον δεύτερο τόμο όταν βγήκαν απο την εκδοτική. Στα γενέθλια μου, οι φίλοι μου, μου είχαν πάρει τον τόμο στα αγγλικά, οπότε το παράτησα την ελληνική έκδοση, την οποία και ολοκλήρωσα αργότερα κοντά το 2018-2019. Δεινοπάθησα κυριολεκτικά να βρω τον τόμο 3, τον οποίο τον έχω άλλα σε όχι καλή κατάσταση. Αντίστοιχα και με τον 7, τον οποίο τον έχω διπλό, καθώς ο αρχικός που είχα πάρει δεν ήταν σε καλή κατάσταση, αλλά τον βρήκα τυχαία σε καλύτερη. Θυμάμαι πάντως ότι τότε απο το ΚΟΜΙΞ είχα δει την διαφίμηση που είχαν βάλει και απο εκεί μου είχε φανεί ενδιαφέρον. Ωραίο κομικ που προσωπικά μου βγάζει μια νοσταλγία και μια "αθωότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34846
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

οι εκδότες σκέφτονται πολύ διαφορετικά από εμάς τους φανς.

 

κάποτε τον είχα ακούσει να λέει πως το bone ήταν το άνοιγμα της εκδοτικής στους φαν των ντισνει κόμικς!

 

Εγώ ξέρω πολλούς του υπερηρωικού που αγόρασαν bone κανέναν ντισνεικό οπότε τι να πω ....

 

Μάλλον αυτός θα ξέρει καλύτερα από πωλήσεις από εμάς τους ιντερνετικούς κριτές.

Εγώ το είχα πάρει μόλις είχε πρώτοβγει. Υπάρχει και εξαιρετική έκδοση στα αγγλικά για όποιον θελει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33017
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αν θεωρείς ότι ένα BD πρέπει να έχει πρωτότυπη γλώσσα τα γαλλικά, έχεις δίκιο. Αλλιώς δεν έχεις, είναι BD εικαστικά, από δομή, από τεχνοτροπία, ακόμα και από θεματολογία. Μία φορά του είχα πει ότι μου αρέσει το σχέδιό του γιατί θυμίζει τον Μαρίνι και μου είπε πως είναι η μεγάλη του επιρροή.

 

Πέρα από πρωτότυπη γλώσσα τα γαλλικά πρέπει να εκδίδεται κι από γαλλοβελγική εκδοτική.


Εκτός κι αν είναι  όντως BD και δεν το ξέρουμε, μιας και ο @ Mandrake  είδα διαφώνησε με το σχόλιό μου ότι το 1800 δεν είναι BD :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  763
  • Reputation:   7246
  • Achievement Points:  777
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θεωρητικά το BD δηλώνει κυρίως το φορματ και όχι απαραίτητα τη χώρα προέλευσης (αν και συντριπτικά τα BD είναι ΓαλλοΒελγικα).

 

Δηλαδή ότι εκδίδεται σε μεγάλο, πολυτελές σχήμα με λίγες σελίδες (48-66) μπαίνει στην κατηγορία BD φορμάτ κατά τη γνώμη μου.

 

Όπως ότι έχει σχετικά μικρό σχήμα, πολλές σελίδες (πάνω από 96) και ασπρόμαυρο στην κατηγορία fumetti.

 

Και ότι κυκλοφορεί σε μεσαίο σχήμα με λίγες σελίδες (32 συνήθως) είναι φορμάτ Αμερικάνικου τύπου.

 

Και τα απρόμαυρα μάνγκα τομάκια με 150 -220 σελ είναι μάνγκα φορμάτ.

 

Ουσιαστικά είναι τα φορμάτ που επικράτησαν στις μεγάλες αγορές των κόμικς (Γαλλοβέλγικα BD, Ιταλία, Βόρεια Αμερική, Ιαπωνία)

 

Νομίζω τυπικό θέμα και όχι διαχωρισμός ουσίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33017
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

The term (Franco-Belgian comics) is broad, and can be applied to all comics made by French and Belgian comics authors, all comics originally published by French and Belgian comics publishers, or all comics in the styles appearing in the Franco-Belgian comics magazines Tintin and Spirou, possibly expanded to include later magazines like Pilote, Métal Hurlant, and A Suivre.

 

Δεν είναι θέμα φορμάτ επομένως.
Άσε που το φορμάτ των BD δεν είναι στάνταρ.

Συνήθως είναι αυτό που γνωρίζουμε και ανέφερε ο Προφέσορ, αλλά υπάρχουν και ασπρόμαυρα BD, όπως και BD με πάνω από 100 σελίδες, ακόμα και BD σε "αμερικάνικες" διαστάσεις.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  763
  • Reputation:   7246
  • Achievement Points:  777
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

 

ο ορισμός που έδωσε ο φίλος Λαζ είναι για τα ΓαλλοΒέλγικα κόμικς όχι για το BD φορμάτ χαχαχαχα

 

Σε κάθε περίπτωση αν το κόμικ είναι αξιόλογο ανεξαρτήτως φορμάτ και χώρας προέλευσης, εμείς το γουστάρουμε και το απολαμβάνουμε !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2625
  • Reputation:   16104
  • Achievement Points:  2675
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πολλοι εκδοτικοι οικοι, πολλα καλα κομικ που εχουμε να διαβασουμε να χαλαρωσουμε.

 

Εγω απλα να πω οτι απο jemma εχω απολαυσει πολλα κομικ και ελληνικα και ξενα. Και να συμπληρωσω στις καλες προτασεις των φιλων απο πανω οτι πολυ δυνατο κομικ σε σχεδιο σεναριο (αλλα και εκδοσαρα) ειναι το "περιπετειες του Λουθερ Αρκραιτ". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.