Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THE LONG HALLOWEEN - Η ΦΟΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ


albert

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Μονο σε εμενα άρεσε το Batman Hush ? Δε βλεπω να το προτεινει κανενας.

Το συγχρονο DC σχεδιο με τραβαει παρα πολυ εναντι του παλιου 80ς και πισω. Σε αντιδιαστολη με τη Marvel για ενα περιεργο λογο :confuse:

 

Μπατμαν και μεταχειρισμενα κομματακι δυσκολο. Οχι οτι τα ψαχνω , οτι πιανει το ματι απο δω κ απο κει. Τιμες καινουριων τα δινουν κυριως παρατηρω.

 

Παντως με τα animated series εμεινα φουλ ικανοποιημενος. Συνιστω να τα δειτε ολα !

 

 

Κάποιος είπε και το Hush γιατί το είδα και μου έκανε κλικ. Σε επόμενο βήμα ίσως..Εγώ αυτά τα βρήκα καινούργια. Μεταχειρισμένο είχα βρει το year one που έκανε 20 ευρώ δηλαδή σαν καινούργιο. Ήταν όμως σε άριστη κατάσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 9/3/2024 στο 11:56 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Μονο σε εμενα άρεσε το Batman Hush ? Δε βλεπω να το προτεινει κανενας.

Το συγχρονο DC σχεδιο με τραβαει παρα πολυ εναντι του παλιου 80ς και πισω. Σε αντιδιαστολη με τη Marvel για ενα περιεργο λογο :confuse:

 

Μπατμαν και μεταχειρισμενα κομματακι δυσκολο. Οχι οτι τα ψαχνω , οτι πιανει το ματι απο δω κ απο κει. Τιμες καινουριων τα δινουν κυριως παρατηρω.

 

Παντως με τα animated series εμεινα φουλ ικανοποιημενος. Συνιστω να τα δειτε ολα !

 

 

Αποκλείεται να μην το προτείνει κανένας το Batman Hush από τη στιγμή που είμαι ακόμη ζωντανός εγω :PPP:

Έχω μαλλιάσει να σπαμάρω γι αυτή την ιστορία ως προσωπική αγαπημένη

(είμαι εμπαθής, το ξέρω :P )

 

Εννοειται ομως οτι δε θα ξεκινουσα απο το Hush. Ξεκινας με Year One. Γνωριζεις τον ηρωα. Μετά με Killing Joke. Γνωριζεις τον κακο. Μετά πας σε Dark Knight Returns, Long Halloween , Man who laughs. Και μετα ερχεται και κουμπωνει ο ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗΣ ΤΖΙΜ ΛΙ στο Batman Hush και απογειωνεσαι.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, christs είπε:

Αποκλείεται να μην το προτείνει κανένας το Batman Hush από τη στιγμή που είμαι ακόμη ζωντανός εγω :PPP:

Έχω μαλλιάσει να σπαμάρω γι αυτή την ιστορία ως προσωπική αγαπημένη

(είμαι εμπαθής, το ξέρω :P )

 

Εννοειται ομως οτι δε θα ξεκινουσα απο το Hush. Ξεκινας με Year One. Γνωριζεις τον ηρωα. Μετά με Killing Joke. Γνωριζεις τον κακο. Μετά πας σε Dark Knight Returns, Long Halloween , Man who laughs. Και μετα ερχεται και κουμπωνει ο ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗΣ ΤΖΙΜ ΛΙ στο Batman Hush και απογειωνεσαι.

 

 

Παρέλαβα μόλις το long Halloween και το man who laughs. Έλεγα να ξεκινήσω από το δεύτερο για να γνωρίσω τον κακό. Να ξεκινήσω από το πρώτο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou  ξεκίνα με το The man who laughs, το οποίο περιέχει δύο σχετικά μικρές ιστορίες, για να μπείς στο κλίμα.

Και μετά διάβασε το έπος The long Halloween για να πάθεις την πλάκα σου. (ελπίζω να είδες οτι είναι δύο τόμοι και να τους πήρες και τους δύο)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ Manitou  ξεκίνα με το The man who laughs, το οποίο περιέχει δύο σχετικά μικρές ιστορίες, για να μπείς στο κλίμα.

Και μετά διάβασε το έπος The long Halloween για να πάθεις την πλάκα σου. (ελπίζω να είδες οτι είναι δύο τόμοι και να τους πήρες και τους δύο)

 

:beer:

Εννοείται. Δεν είμαι κανένας χθεσινός. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 min ago , Manitou said:

Εννοείται. Δεν είμαι κανένας χθεσινός. :beer:

 

Σε βάλαμε σε έξοδα με την Anubis το ''φαρμακείο'', αλλά η ποιότητα της έκδοσης και η ιστορία αξίζουν τα λεφτά τους.

Καλή ανάγνωση και περιμένουμε εντυπώσεις όταν τα διαβάσεις.

 

:beer:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Παρέλαβα μόλις το long Halloween και το man who laughs. Έλεγα να ξεκινήσω από το δεύτερο για να γνωρίσω τον κακό. Να ξεκινήσω από το πρώτο?

Ξεκινάς με το δεύτερο, γιατί περιλαμβάνει την πρώτη ιστορία που είναι σημαντική για τον κακό. Ωστόσο αυτός ο κακός δεν παίζει ρόλο στο long halloween. Αλλά καλύτερα αυτή ας είναι η σειρά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 Βρήκα στο metabook το φονικό αστείο. Οπότε συνεχίζω εκεί. Βρήκα επίσης την πρώτη έκδοση του return of the dark Knight. Αξίζει να το πάρω ή να περιμένω επανέκδοση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 Βρήκα στο metabook το φονικό αστείο. Οπότε συνεχίζω εκεί. Βρήκα επίσης την πρώτη έκδοση του return of the dark Knight. Αξίζει να το πάρω ή να περιμένω επανέκδοση?

Anubis ή αγγλική έκδοση; Μια χαρά είναι όλα πάντως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 min ago , Manitou said:

 Βρήκα στο metabook το φονικό αστείο. Οπότε συνεχίζω εκεί. Βρήκα επίσης την πρώτη έκδοση του return of the dark Knight. Αξίζει να το πάρω ή να περιμένω επανέκδοση?

 

Αν εννοείς την παλιά σκληρόδετη έκδοση του The Dark Knight Returns της Anubis πάρτο με κλειστά μάτια, είναι τούμπανο!

Αλλά και η τελευταία έκδοση μια χαρά ήταν, φαντάζομαι η καινούρια έκδοση θα είναι ίδια με την προηγούμενη.

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

17 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 Βρήκα στο metabook το φονικό αστείο. Οπότε συνεχίζω εκεί. Βρήκα επίσης την πρώτη έκδοση του return of the dark Knight. Αξίζει να το πάρω ή να περιμένω επανέκδοση?

Η Α' έκδοση του Σκοτεινού Ιππότη είναι σκληρόδετη, αν είναι καλή η τιμή αξίζει. Η Anubis λογικά θα το βγάλει σε μαλοκόδετη έκδοση γύρω στα 25 ευρώ και με την έκπτωση 30% σε κάποια βιβλιοπωλεία, πάει κάτω από  20ευρω.

Το Φονικό Αστείο θα το βγάλει η εκδοτική γύρω στα 9-10 ευρώ πιστεύω και με την έκπτωση θα πάει 6-7 ευρώ, αν το βρήκες πιο φθηνό πάρε το.

Εσύ αποφασίζεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 λεπτά πριν, hudson είπε:

Η Α' έκδοση του Σκοτεινού Ιππότη είναι σκληρόδετη, αν είναι καλή η τιμή αξίζει. Η Anubis λογικά θα το βγάλει σε μαλοκόδετη έκδοση γύρω στα 25 ευρώ και με την έκπτωση 30% σε κάποια βιβλιοπωλεία, πάει κάτω από  20ευρω.

Το Φονικό Αστείο θα το βγάλει η εκδοτική γύρω στα 9-10 ευρώ πιστεύω και με την έκπτωση θα πάει 6-7 ευρώ, αν το βρήκες πιο φθηνό πάρε το.

Εσύ αποφασίζεις...

Βρήκα 8 ευρώ το Φονικό αστείο και 25 το σκληροδετο the dark knight returns της Anubis στα ελληνικά. Το περιεχόμενο είναι το ίδιο με το μεταγενέστερο Ε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

6 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Βρήκα 8 ευρώ το Φονικό αστείο και 25 το σκληροδετο the dark knight returns της Anubis στα ελληνικά. Το περιεχόμενο είναι το ίδιο με το μεταγενέστερο Ε?

Τις διαφορές των 2 εκδόσεων τις έχω επισημάνει εδώ

αν θες ρίξε μια ματιά, υπάρχουν κάποιες

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, hudson είπε:

Τις διαφορές των 2 εκδόσεων τις έχω επισημάνει εδώ

αν θες ρίξε μια ματιά, υπάρχουν κάποιες

 

Είσαι άψογος. Αλλά και εγώ για να στηρίξω την DC κοινότητα τσουπ τσίμπησα και το παλιό dark knight returns. Πραγματικά πορωση ο κ. Μπάτμαν. Και μου φαίνεται ότι είναι πιο "μαζεμένος" απ'.οτι ας πούμε ο Spiderman με.τις πάμπολλες ιστορίες. Αφού σας ρώτησα ποιες ιστορίες είναι καλύτερες όλοι πάνω κάτω μου είπατε τις ίδιες. Αφού διαβάσω αυτά που πήρα μετά θα πάρω και το Hush και έτσι θα έχω και τα 6 που μου προτείνατε. Very good indeed. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   387
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Μπάτμαν έχει πάρα πολλές καλές ιστορίες, αν σου αρέσει ο ήρωας δε θα ξεμείνεις ποτέ από ιστορίες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

11 ώρες πριν, Stitch είπε:

Ο Μπάτμαν έχει πάρα πολλές καλές ιστορίες, αν σου αρέσει ο ήρωας δε θα ξεμείνεις ποτέ από ιστορίες :)

Ισχύει αν και πάλι η DC τα έχει μπλέξει κι αυτή με τα σύμπαντα κτλ (βέβαια αν έχω καταλάβει σωστά μάλλον όχι τόσο όσο η Marvel). Εγώ θέλω σιγά σιγά να ψάχνω τα origin των κακών, πέρα από του Τζόκερ που μάλλον το Killing joke είναι σε ένα μεγάλο βαθμό το origin, έχω ακούσει ότι και του Γρίφου και του Two-Face και του Πιγκουίνου έχουν ενδιαφέρον. Sorry για το offtopic

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα και το killing joke. Εξαιρετικό. Έχω πλέον αδιαβαστα το long Halloween και το dark knight returns. Ποιο από τα δύο πρώτα συντροφοι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 min ago , Manitou said:

Διάβασα και το killing joke. Εξαιρετικό. Έχω πλέον αδιαβαστα το long Halloween και το dark knight returns. Ποιο από τα δύο πρώτα συντροφοι?

 

The Long Halloween διάβασε πρώτα και μετά το Returns! 

Πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις να διαβάσεις για πρώτη φορά αυτές τις κομικσάρες.

 

To Returns για εμένα είναι ο πραγματικός επίλογος όλων των ιστοριών Batman, και όπως έχω ξαναπεί το καλύτερο υπερηρωικό κόμικ όλων των εποχών! (προσωπική άποψη πάντα)

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάνε κάποια χρόνια από τότε που διάβασα το The Long Halloween στα αγγλικά (μια από τις καλύτερες αγορές μου) και όσοι με θυμούνται από παλιά, ξέρουν ότι όπου σταθώ και όπου βρεθώ, λέω τα καλύτερα για αυτήν την ιστορία. Η έκδοση της Anubis στα ελληνικά μου έδωσε μια νέα ευκαιρία να το ξαναδιαβάσω, αλλά και να θυμηθώ γιατί ενοχλήθηκα τόσο πολύ με τις αλλαγές που έκαναν στις animated ταινίες που βασίζονταν σε αυτήν την ιστορία. Τελειώνοντας το, φυσικά δεν έπαθα το ίδιο σοκ με την πρώτη φορά που το διάβασα, αλλά και πάλι παραμένει το καλύτερο Batman μυστήριο και η καλύτερη ιστορία του φοβερού διδύμου Loeb-Sale.

 

Η ιστορία επικεντρώνεται στη μαφία του Gotham και τις γνωστές οικογένειες Falcone και Maroni με τους Batman, Gordon και Dent να δίνουν το καλοκαίρι μια υπόσχεση ότι θα ρίξουν τον Falcone που έχει την πρωτοκαθεδρία χωρίς να παραβούν τους νόμους, αλλά παίζοντας στα όριά τους. Το Halloween, ένας δολοφόνος χτυπά ένα μέλος της οικογένειας Falcone και σύντομα θα ονομαστεί σε Holiday, αφού στις διάφορες γιορτές μέσα στη χρονιά σκοτώνει σημαίνοντα πρόσωπα των οικογενειών Falcone και Maroni, αλλά και διάφορα άλλα πρόσωπα που ενδέχεται να αποκαλύψουν την ταυτότητα του ως δολοφόνου. Οι Batman-Gordon-Dent κάνουν συνεχείς ενέργειες και παίρνουν συμβουλές από τον Calendar Man, αλλά δεν μπορούν να τον πιάσουν με τίποτα.

 

Είναι ιδιαίτερος ο τρόπος που ο Loeb ενσωματώνει Bat κακούς στην ιστορία, κάτι που έκανε εξαιρετικά και στο Hush. Αν και εδώ, η ιστορία είναι πιο επικεντρωμένη στους ρεαλιστικούς χαρακτήρες της μαφίας, ο συγγραφέας βρίσκει τρόπους να βάλει στο παιχνίδι τον Joker ως κακό που θέλει να σκοτώσει τον Holiday για να μη χάσει τα πρωτεία του παρανοϊκού δολοφόνου, την Poison Ivy ως συνεργάτιδα του Falcone για να υπνωτίσει τον Bruce Wayne και να τον έχει με το μέρος του, τους Scarecrow και Mad Hatter επίσης ως πιόνια του μεγαλομαφιόζου και εντέχνως και την Catwoman ως συνεργάτιδα και ταυτόχρονα εχθρός του Batman. 

 

Spoiler

Επίσης αυτό που πετυχαίνει τέλεια η ιστορία είναι να δείξει το πως ο Harvey Dent μετατρέπεται από ιδεαλιστής και φερέλπις εισαγγελέας σε έναν άνθρωπο που λειτουργεί κυρίως με το πάθος, κάνει λάθη και αργά και σταθερά μετά και την επίθεση του Maroni με Οξύ στο πρόσωπο του, θα μετατραπεί στον Two Face. Επίσης η αποκάλυψη του δολοφόνου και οι συνεχείς ανατροπές που έχουμε στο τέλος είναι αριστοτεχνικά δομημένες.

 

Για το σχέδιο ξέρω ότι υπάρχουν ενστάσεις επειδή είναι περίεργο και χωρίς λεπτομέρεια, αλλά το Long Halloween χρειαζόταν σε μεγάλο βαθμό noir σχέδιο, αχνά χρώματα, πολλά μελάνια και αυτό ο Sale μπορεί να το υπηρετήσει. Παρατηρήστε ότι όσο ο Dent γέρνει προς την κακή του μεριά, το μισό του πρόσωπο σταματάει να απεικονίζεται και αντικαθίσταται κυρίως από μελάνι. Αυτές είναι μικρές λεπτομέρειες που με το άψογο σενάριο του Loeb μετατρέπουν το Long Halloween σε μια από τις πιο αγαπημένες μου ιστορίες. Το προτείνω ανεπιφύλακτα εννοείται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

23 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Νικόλα απολαυστικότατη η ανάλυση σου, αλλά όπως θυμάμαι να είχα μεριμνήσει και εγω όταν εφτιαχνα την παρουσίαση αυτής της αμερικανικής έκδοσης, πρόσεξε λίγο με τα σποιλερ που υπάρχουν σε όσα λες , γιατι ειδικά το ενα σπόιλερ που αναφέρεις, το μεγάλο, που βλέπουμε στο τέλος του τόμου, γνώμη μου είναι οτι είναι κρίμα να το μάθουν από ένα σχόλιο εδώ, όσοι δεν έχουν διαβάσει ήδη τον τόμο.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν λίγες μέρες πληρώθηκα και θα ήμουν έτοιμος να αγοράσω μαζί και τους δυο τόμους αλλά χθες διάβασα αυτό το σποιλερ μου κόπηκε η όρεξη να τους αποκτήσω. Μόλις έχασα το ενδιαφέρον και τώρα αρχίζω να περιμένω να βρεθούν τα μεταχειρισμένα.

nikolas12    τι μου έκανες? :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μην πτοείσαι φίλε @ PowerRangers8 , η σποϊλεριά του Νικόλα είναι το 1/10 της ιστορίας, μιλάμε για ένα απ'τα καλύτερα κόμικ Βatman

με εξαιρετικό σενάριο και πολύ καλλιτεχνικό σχέδιο.

 

Η αναγνωστική εμπειρία είναι super!

 

:beer:

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Πριν λίγες μέρες πληρώθηκα και θα ήμουν έτοιμος να αγοράσω μαζί και τους δυο τόμους αλλά χθες διάβασα αυτό το σποιλερ μου κόπηκε η όρεξη να τους αποκτήσω. Μόλις έχασα το ενδιαφέρον και τώρα αρχίζω να περιμένω να βρεθούν τα μεταχειρισμένα.

nikolas12    τι μου έκανες? :(

 

Nταξυ λιγο να ξερεις απο Μπατμαν δεν το λες και σποιλερ. 

Λιγο οι ταινιες λιγο τα animated series που λιωναμε μικροι στον ΑΝΤ1 , ξερεις απο πριν τι εστι Harvey Dent και τι ο Two Face.

Ή οτι οι Μαρονι και Φαλκόνι ειναι mob bosses.

 

Ειναι σαν να σου σποιλαρουν οτι ο Τζοκερ ειναι ενας ψυχοπαθης δολοφονος και να πεις :NoNo: τι λες τωρα τι :boom:πεταξες ; :D

 

 

Σου προτείνω να δεις το animated movie, τα σπαει!

Όπως και όλα τα animated του Batman.

 

Παντως μεταχειρισμένα θα κανουν καποια χρονια να βγουν στην πιατσα. Και σιγουρα τα πρωτα που θα σκασουν μυτη,θα τα δουμε στις τιμες βιβλιοπωλειου (χωρις την εκπτωση)

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα κι εγώ.
Το ξαναδιάβασα για την ακρίβεια, μιας και το είχα πρωτοδιαβάσει ψηφιακά στα αγγλικά πριν 3-4 χρόνια.

Δεν το πολυθυμόμουν όμως, ουσιαστικά μόνο τη βασική ιδέα θυμόμουν (ότι ένας έκανε φόνους στις γιορτές κι έψαχναν να βρουν ποιος είναι).

Είναι όντως απ΄τις καλύτερες ιστορίες Μπάτμαν.

Σκοτεινή, μυστηριώδης και με αγωνία :cool:

Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο κόμπακτ, θεωρώ ότι ήταν αρκετά αραιογραμμένη και απλώθηκε υπερβολικά. Άνετα χωρούσε σε λιγότερα τεύχη.
Αλλά αυτό λίγο πολύ είναι το "κουσούρι" των περισσότερων μοντέρνων κόμικς, που συμβαίνει για εμπορικούς λόγους προφανώς (να πουλήσουν περισσότερα τεύχη).

Όσον αφορά το σενάριο είχε σίγουρα πολύ ενδιαφέρον και αγωνία, δεν είμαι όμως 100% σίγουρος ότι κατάλαβα το ρόλο του καθενός πρωταγωνιστή στην υπόθεση.

Έχω μια αίσθηση ότι κάποιοι χαρακτήρες χρησιμοποιήθηκαν απλά ως guest συμμετοχές.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι οι φόνοι είχαν νόημα ή κάποιοι έγιναν απλά για να τραβήξει περισσότερο η ιστορία.

Ίσως πρέπει να το ξαναδιαβάσω και να εστιάσω σ΄αυτές τις λεπτομέρειες :thinking:

Το τέλος όντως ωραίο και ανατρεπτικό.

Η έκδοση εξαιρετική από κάθε άποψη.
Η μετάφραση πολύ καλή, εκτός απ΄αυτό που αναφέρθηκε με την Πρωτομαγιά.
Στο πρωτότυπο είναι Labor Day που είναι κάτι σαν τη δικιά μας Πρωτομαγιά, αλλά γιορτάζεται την πρώτη Δευτέρα του Σεπτέμβρη.
Φαίνεται κιόλας ότι έχουμε Σεπτέμβρη από το ημερολόγιο στο καρέ με τον Calendar-Man.

Θα μπορούσε να μεταφραστεί "Ημέρα της Εργασίας" και με αστερίσκο να υπάρχει μια επεξήγηση του μεταφραστή στο κάτω μέρος της σελίδας.

 

Συνολικά το Τhe Long Halloween μπορεί να μην είναι αριστούργημα κατ΄εμέ, αλλά είναι σίγουρα ένα πολύ αξιόλογο graphic novel που αξίζει να το διαβάσετε, είτε είστε φαν του υπερηρωικού είτε όχι :)

 

:batman:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.