Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2024)


Black Panther

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ένας λόγος που τα Μπλούμπερυ, Θόργκαλ, Αλίξ κτλ δεν πήγαν τόσο καλά σε πωλήσεις θεωρώ είναι επειδή κυκλοφορούσαν σε πολύ λιγότερα σημεία πώλησης σε σχέση με τα Αστερίξ και τα Λούκυ Λουκ που κυριολεκτικά τα έβρισκες παντού, σε κάθε περίπτερο, σε κάθε ψιλικατζίδικο.
Μιλάω για τη δεκαετία ΄90 που αγόραζα κόμικς σαν παιδί και που μεσουρανούσε τότε η Μαμούθ.

Ένας άλλος λόγος ίσως είναι και ο κορεσμός απ΄τις πολλές εκδόσεις που κυκλοφορούσαν τότε.

Η Μαμούθ μόνο είχε τουλάχιστον 10 ενεργές σειρές τη δεκαετία του ΄90 και κυκλοφορούσε σε τακτική βάση τεύχη απ΄αυτές.

Δεν ήταν εύκολο για ένα παιδάκι να τις πάρει όλες. Με τι χαρτζιλίκι;

Και σίγουρα παίζει ρόλο κι αυτό που είπε ο @ rolandofshire .
Το τότε κοινό των κόμικς ήταν κυρίως παιδιά.
Σ' ένα παιδί πιο εύκολα θα του τραβήξει το ενδιαφέρον ένα Λούκυ Λουκ, ένα Αστερίξ,, ένα Ραντανπλάν, παρά ο Μπλούμπερυ για παράδειγμα που κακά τα ψέματα απευθύνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες (τόσο σεναριακά, όσο και σχεδιαστικά).

Αλλά το τωρινό κοινό των κόμικς θεωρώ έχει αλλάξει ηλικιακά.
Περισσότερο οι ενήλικες ασχολούμαστε πλέον με κόμικς παρά τα παιδιά.
Και ειδικά με μπεντέ.

Ο Λάργκο πχ γιατί (φαίνεται να) τα έχει πάει καλά σε πωλήσεις;
Κυκλοφορεί μόνο σε βιβλιοπωλεία και δεν είναι φθηνός.

Άρα προφανώς κυρίως οι ενήλικες τον αγοράσαμε.

Δεν νομίζω ένα 10χρονο να πήγε σ΄ένα βιβλιοπωλείο και ν΄αγόρασε ένα κόμικ των 20€ που μάλιστα δεν είναι και γνωστό σαν τίτλος (μπορεί στη Γαλλία να έχουν δημοφιλία, τόσο ο Λάργκο όσο και ο Βαν Αμ, αλλά στην Ελλάδα είναι ελάχιστα γνωστοί).

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά δυστυχώς σήμερα τα πιτσιρίκια δε διαβάζουν κομιξ ειναι με ενα ταμπλετ και παίζουν.... 

Στο θέμα των εκδόσεων νομίζω πως είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ.. αν βάζαν μέσα σε ένα λουκυ λουκ και τρεις σελίδες από ένα θόργκαλ ή μπλούμπερυ (θυμάστε παλιά που είχε μέσα στα αστερίξ) θα τσιμπούσε ο κόσμος

κρίμα πάντως...μιλάμε για δυνατές σειρές.... 

p.s

στα γουέστερν και ο καρτλαντ καλός..πολύ ρεαλιστικό σχέδιο...και πιο σκληρό κομιξ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά συμφωνώντας με όλα αυτά που λέτε έχω να προσθέσω εν κατακλείδι ότι η δουλειά της έκδοσης κόμικ το 2024 δεν είναι μια εύκολη δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σίγουρα δεν είναι εύκολη δουλειά, γιατί το κοινό των κόμικς έχει συρρικνωθεί.

Νομίζω ο πιο δύσκολος γρίφος για μια εκδοτική είναι να υπολογίσει το κατάλληλο τιράζ.
Αν βγάλεις κόμικς σε μεγάλο τιράζ, κινδυνεύουν να μείνουν πολλά αντίτυπα απούλητα, άρα να μπεις μέσα.
Αν πάλι τα βγάλεις σε μικρό τιράζ, αυξάνεται το κόστος παραγωγής, άρα και η τιμή πώλησης, άρα χαμηλές πωλήσεις.
Οπότε πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή.

Και φυσικά όπως είπαμε παίζουν σημαντικό ρόλο οι επικοινωνιακές σχέσεις της εκδοτικής με τους αναγνώστες και το μάρκετινγκ.

Να υπάρχει ένα πλάνο μελλοντικών εκδόσεων, διαφημίσεις και σωστή προώθηση του προϊόντος.
Όχι να κυκλοφορεί ένα καινούριο τεύχος και η εκδοτική να μας το ανακοινώνει την ίδια μέρα με μια λιτή ανάρτηση στο facebook.

Δεν είναι αυτό σοβαρό μάρκετινγκ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε μηπως να συστησουμε εταιρεια προωθησης κομιξ. εχουμε γνωσεις μερακι διαθεση..καλα θα παει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 ώρες πριν, Rackham le Rouge είπε:

Ρε μηπως να συστησουμε εταιρεια προωθησης κομιξ. εχουμε γνωσεις μερακι διαθεση..καλα θα παει

 

Δεν έχουμε το βασικό όμως (€€€€) :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

θα παρουμε επιχειρηματικο δάνειο! πρέπει να κάνουμε μια δημοσκόπηση στα social media να διάκρινουμε το μέγεθος του αγοραστικού κοινού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το να εκδόσεις κόμικς και απλά να βγάλεις τα έξοδα έκδοσης δεν είναι φαντάζομαι κάτι το πολύ δύσκολο.
Το απέδειξε η ΛΕΦΙΚ με τον Λανφέστ του Τρόυ.

Όμως το να εκδόσεις κόμικς ώστε να έχεις κέρδος (πόσο μάλλον να βιοπορίζεσαι απ΄αυτό) είναι άλλο θέμα.

 

Θα ήταν καλή φάση πάντως να βοηθούσαμε οικονομικά τη ΛΕΦΙΚ να βγάλει κι άλλες εκδόσεις.
Να μαζευτούμε πχ 40 άτομα εδώ μέσα και να πούμε θα δώσουμε 80€ ο καθένας ώστε να βγει ας πούμε το Long John Silver (τυχαίο παράδειγμα) που είναι σειρά των 4 άλμπουμ.

Θέλω να πιστεύω ότι αρκούν τα 3.200€ ώστε να αγοράσεις τα δικαιώματα και να εκδόσεις 4 άλμπουμ από μια σειρά που δεν είναι και σούπερ δημοφιλής (άρα ούτε ιδιατέρως ακριβή).
Κι ας μην είναι υπερτούμπανο η έκδοση όπως του Λανφέστ. Ας είναι χαρτόδετη και με πιο λεπτό χαρτί εσωτερικά.

Να υπάρχει όμως η δέσμευση από πλευράς ΛΕΦΙΚ ότι όντως θα βγουν και τα 4 άλμπουμ και όσοι δώσαμε 80€ θα τα προμηθευτούμε δωρεάν.
Τώρα μπορεί να λέω και βλακείες ή εν πάσει περιπτώση να είμαι εντελώς εκτός πραγματικότητας και να μην ισχύουν αυτά τα ποσά.
Αλλά η εμπειρία του Λανφέστ με κάνει να πιστεύω ότι δεν θέλει και το τρελό χρήμα για να εκδόσεις κόμικς :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

11 hours ago, Laz33 said:

Το να εκδόσεις κόμικς και απλά να βγάλεις τα έξοδα έκδοσης δεν είναι φαντάζομαι κάτι το πολύ δύσκολο.
Το απέδειξε η ΛΕΦΙΚ με τον Λανφέστ του Τρόυ.

Όμως το να εκδόσεις κόμικς ώστε να έχεις κέρδος (πόσο μάλλον να βιοπορίζεσαι απ΄αυτό) είναι άλλο θέμα.

 

Θα ήταν καλή φάση πάντως να βοηθούσαμε οικονομικά τη ΛΕΦΙΚ να βγάλει κι άλλες εκδόσεις.
Να μαζευτούμε πχ 40 άτομα εδώ μέσα και να πούμε θα δώσουμε 80€ ο καθένας ώστε να βγει ας πούμε το Long John Silver (τυχαίο παράδειγμα) που είναι σειρά των 4 άλμπουμ.

Θέλω να πιστεύω ότι αρκούν τα 3.200€ ώστε να αγοράσεις τα δικαιώματα και να εκδόσεις 4 άλμπουμ από μια σειρά που δεν είναι και σούπερ δημοφιλής (άρα ούτε ιδιατέρως ακριβή).
Κι ας μην είναι υπερτούμπανο η έκδοση όπως του Λανφέστ. Ας είναι χαρτόδετη και με πιο λεπτό χαρτί εσωτερικά.

Να υπάρχει όμως η δέσμευση από πλευράς ΛΕΦΙΚ ότι όντως θα βγουν και τα 4 άλμπουμ και όσοι δώσαμε 80€ θα τα προμηθευτούμε δωρεάν.
Τώρα μπορεί να λέω και βλακείες ή εν πάσει περιπτώση να είμαι εντελώς εκτός πραγματικότητας και να μην ισχύουν αυτά τα ποσά.
Αλλά η εμπειρία του Λανφέστ με κάνει να πιστεύω ότι δεν θέλει και το τρελό χρήμα για να εκδόσεις κόμικς

 

 

Αν βγαινουν ή οχι τα εξοδα εκδοσης ας μας το πουν αυτοι που ασχοληθηκαν και εχουν την οικονομικη διαχειριση αλλιως κανουμε εικασιες. Παντως το Λανφεστ ψιλοπηγε και ως αποδειξη ειναι οτι εχουμε 6 τομους και θα εχουμε και τους αλλους 2 να συμπληρωσουμε την οκταδα.  :clap2:

 

Τωρα για να μαζευτουμε πολλα ατομα και να στηριξουμε το εχω προτεινει και εγω αλλα επειδη στα λογια πολλα λεγονται και πρεπει η δεσμευση να ειναι αληθινη θα ελεγα οτι μεσω μιας πλατφορμας τυπου kickstarter (ή οποια παρομοια) οπου οντως σταζεις και το κασερι απευθειας αμεσως θα ηταν μια λυση. Γιατι εχουν βγει πολλα πολλα προιοντα απο κει μεσα και φυσικα και κομικ καργα. Κραταω και μια πισινη βεβαια στην προταση μου γιατι εχω δει να λειτουργει με Project των ιδιων των δημιουργων οποτε δεν ξερω αν γινεται οπου εμπλεκονται πνευματικα δικαιωματα γιατι ισως ειναι μπερδεμα να κανεις μια συμφωνια με ξενη εκδοτικη οπου  χρηματοδοτηση εξαρταται απο την επιτυχια ή οχι της εκστρατειας. Αλλα παντως χωρις αμφιβολια εχω δει να χρηματοδοντουνται και να εκδιδονται πολλα πραγματα με τετοιο τροπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και απείχα από τον χώρο για 1,5 χρόνο περίπου, μερικά σκόρπια σχόλια για το 2023-2024, όπως μου έρχονται στο μυαλό.

 

1. Τραγικό να λείπεις τόσο καιρό και να βλέπεις ότι υπάρχουν τόσες λίγες εκδόσεις να αγοράσεις από BD, όχι μόνο από ΜΑΜΟΥΘ αλλά και από άλλες εκδοτικές.

2. Κακό το μη ενημερωμένο e-shop, πάει πάνω από χρόνος που έχει ανοίξει και δεν βλέπω προσθήκες σε αυτό το διάστημα. Η "καλύτερη" διαφήμιση για μία εταιρεία...

3. Στα σωστά βήματα ότι δεν "χρωστάνε" Αστερίξ και Λούκυ Λουκ (πλην ενός Λ. Κιντ/δεν μετράω τα εκτός σειράς και επετειακά) μετά από πολλά χρόνια (όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ ήμασταν πίσω 3-4 Λούκυ Λουκ σε σχέση με έξω, χώρια τα Λούκυ Κιντ/Ραντανπλαν).

4. Στα σωστά βήματα ότι ενεργοποιήθηκαν και πάλι τα Ιζνογκούντ και Μπλέικ-Μόρτιμερ (δεν έχω πάρει ακόμα το τελευταίο τεύχος κάθε τίτλου).

5. Συνεχίζονται οι επανεκδόσεις Τεντεν τακτικά, φαντάζομαι λόγω πίεσης του Casterman, αδιανόητο του ότι υπάρχουν εξαντλημένα κάποια νούμερα 7-8 χρόνια.

7. Από επανεκδόσεις ΛΛ τα "ζα΄ ΜΟΥ αργαά", από Αστερίξ κάτι βλέπω κινείται αλλά δεν έχω εικόνα των ελλείψεων. 

8. Κατανοώ ότι λόγω της κατάστασης της εταιρείας δεν μπορεί να επεκταθεί παραπάνω (νέους τίτλους, επιστροφή σε σειρές που άφησε ημιτελείς κλπ), Ωστόσο υπάρχουν ακόμα λάθη που γίνονται, κυρίως σε θέματα επικοινωνίας με τους πελάτες, διαφήμισης και επιμέλειας εκδόσεων, πλήρης απουσία του οποιουδήποτε πλάνου ή έστω απουσία οράματος.

 

:cheers5:

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου στείλει το link της ΕΒΕ με τα isbn της εκδοτικής χρονολογικά; 

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο site της εκδοτικής είναι διαθέσιμα ξανά τα

81.thumb.jpg.67d38b419eb804ecf914f97b9294aa60.jpg  24.thumb.jpg.f1bc28313c630099deab9f8a04044e71.jpg

https://mamouthcomix-eshop.gr/

 

Και από σήμερα το απόγευμα σε γνωστό κομικσάδικο, σύμφωνα με το facebook του.

Λογικά και σε άλλα καταστήματα.

 

Βλέπω την επανέκδοση του Λούκυ Λουκ #81 στο site της εκδοτικής πάλι με κίτρινο πλαίσιο.

Λέτε να μην το έχουν αλλάξει το εξώφυλλο:thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως βλέπω τις τιμές - εκτός ενιαίας τιμής βιβλίου- και την μη πρόθεση ανακοίνωσης, το κόβω για "εύρεση κουτας με στοκ" ή επιστροφή τύπου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40925
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Λογικά είναι η κούτα με στοκ. Ποιός από μας που κράζουμε παρήγγειλε κάποια παλιά σειρά και τους ανάγκασε να ξεψαχνίσουν αποθήκες και πατάρια και βρέθηκαν και αυτά άραγε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά το "Σοβιετ" είναι επανέκδοση/ανατύπωση, γιατί στο εξώφυλλο έχει το λογότυπο της Μαμούθ που έχουν τα τελευταία Τεντέν που ξαναβγάζει τώρα, 

το ΜΑΜΟΥΘCOMIX, ενώ η παλαιότερη έκδοση έχει στο εξώφυλλο το ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ.

Φαντάζομαι όμως ότι και το Λουκυ Λουκ #81 είναι επανέκδοση/ανατύπωση γιατί το έχει προαναγγείλει η εκδοτική ότι θα επανεκδώσει τα #81, #82, #84 και #87.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ανέβασε φωτογραφία το comicstrip.

 

426274505_802274428586293_7381717890325325810_n.thumb.jpg.ac9b9a747aeb37bcefb216884d0fc440.jpg


Δυστυχώς το ΛΛ #81 είναι πάλι με κίτρινο πλαίσιο, παρότι μας είχαν πει ότι από εδώ κι εμπρός οι επανεκδόσεις θα βγαίνουν με το νέο εξώφυλλο (αυτό που έχουν οι "Μπελάδες στις Φυτείες" και η "Κιβωτός του Ραντανπλάν") :(

Απ΄τη μια λέω ok μιας και δεν χρειάζεται να το ξαναγοράσω, απ΄την άλλη εκνευρίζομαι που πάλι μας κοροϊδέψαν :moutra2:

Κι απ΄όσο μπορώ να διακρίνω τη ράχη, εξακολουθεί να μην αναγράφεται η αρίθμηση.
Άρα πήραν αυτούσιο το εξώφυλλο της 1ης έκδοσης.

Τόσο δύσκολο τους ήταν δηλαδή να βάλουν έστω την αρίθμηση στη ράχη; (ρητορικό το ερώτημα)

Τουλάχιστον είδαμε επανέκδοση (ή καλύτερα ανατύπωση) ΛΛ μετά από σχεδόν 3 χρόνια.
Δεν είναι να πανηγυρίζουμε προφανώς, αλλά απ΄το ολότελα...

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιμένω να μπει ένας και να μας πει πόσο απαράδεκτοι είναι στην ΜΑΜΟΥΘ, που ακόμα δεν έβγαλαν έγχρωμο το <αριστούργημα> στα Σοβιέτ...   :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τον Δεκέμβριο έκανα μία παραγγελία από το e-shop της Μαμούθ με αφορμή μια προσφορά που υπήρχε για έκπτωση αν έπαιρνες 5 άλμπουμ και ακόμα μεγαλύτερη αν έπαιρνες 10. Μου έκανε εντύπωση το γενικότερο κακό support, πχ με είχαν ειδοποιήσει ότι η παραγγελία δεν πέρασε, αλλά τελικά υπήρχε, είχα αρκετά θέματα με το λογαριασμό στο log in και κυρίως η παραγγελία φαινόταν εκπληρωμένη από την πρώτη μέρα, αλλά δεν μου έστειλαν καμία πληροφορία όσον αφορά το πότε αναμένεται και ποια εταιρία κούριερ θα τη στείλει. Τελικά η παράδοση ήταν μια χαρά και τα τεύχη σε άψογη κατάσταση, αλλά η υποστήριξη της παραγγελίας δε μου φάνηκε τόσο καλή και λείπουν ακόμα στοιχεία για να γίνει καλύτερο το e-shop.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

Τον Δεκέμβριο έκανα μία παραγγελία από το e-shop της Μαμούθ με αφορμή μια προσφορά που υπήρχε για έκπτωση αν έπαιρνες 5 άλμπουμ και ακόμα μεγαλύτερη αν έπαιρνες 10. Μου έκανε εντύπωση το γενικότερο κακό support, πχ με είχαν ειδοποιήσει ότι η παραγγελία δεν πέρασε, αλλά τελικά υπήρχε, είχα αρκετά θέματα με το λογαριασμό στο log in και κυρίως η παραγγελία φαινόταν εκπληρωμένη από την πρώτη μέρα, αλλά δεν μου έστειλαν καμία πληροφορία όσον αφορά το πότε αναμένεται και ποια εταιρία κούριερ θα τη στείλει. Τελικά η παράδοση ήταν μια χαρά και τα τεύχη σε άψογη κατάσταση, αλλά η υποστήριξη της παραγγελίας δε μου φάνηκε τόσο καλή και λείπουν ακόμα στοιχεία για να γίνει καλύτερο το e-shop.

Κι εγώ έκανα μια παραγγελία 2 Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά. Έχει ακόμη την προσφορά που αναφέρεις. Πλήρωσα με κάρτα και την ίδια στιγμή ανέφερε ότι ολοκληρώθηκε.(Παρασκευή έκανα την παραγγελία) και από Δευτέρα τους έστειλα email αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και φαίνεται η παραγγελία ολοκληρωμένη. Τελικά έλαβα απάντηση και με καθυσήχασαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μετά από μια μέρα μου στέλνουν email ότι ταχυδρομήθηκε με γενική ταχυδρομική μαζί και τον κωδικό παρακολούθησης του δέματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βρήκατε το καινούριο άλμπουμ του τεν τεν στην επαρχία? Έκανα μια βόλτα σήμερα και δεν το εντόπισα στο κατάστημα που ψωνίζω τα διάφορα κόμικς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σε ερώτησή μου για το αν το Λούκυ Λουκ #81 είναι επανέκδοση ή "ξεθαμμένο" στοκ της 1ης έκδοσης, μού απάντησαν (μετά από 5 μέρες και αφού τους ξαναρώτησα) ότι είναι επανέκδοση.
Στο καπάκι ρώτησα για ποιο λόγο το ξανάβγαλαν με κίτρινο πλαίσιο ενώ είχαν πει οι επανεκδόσεις θα βγαίνουν με το νέο εξώφυλλο.
Εννοείται δεν πήρα ακόμα απάντηση. Σε 5 μέρες θα τους ξαναρωτήσω και αν μου απαντήσουν γράψτε μου θα σας ενημερώσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλύτερα να λένε ότι είναι ανατύπωση το 81. Σήμερα το είδα σε βιβλιοπωλείο, το μόνο που έχουν αλλάξει είναι η τιμή στο οπισθόφυλλο σε 5,80, όλο το άλλο τεύχος είναι ολόιδιο με την πρώτη έκδοση. Δεν μπήκαν στον κόπο ούτε το οπισθόφυλλο να αλλάξουν, άφησαν αυτό που έχουν τα του Έθνους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Την τιμή μπήκαν στη διαδικασία να την αλλάξουν.
Ένα "Νο81" στη ράχη δεν μπορούσαν να βάλουν δηλαδή; :moutra2:

Είμαι πάντως περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν για το εξώφυλλο που το άφησαν ίδιο.
Αλλά σιγά μην απαντήσουν.
Καλά, για κάποια νέα έκδοση να μη ρωτήσω.

Τελειώνει ο Φλεβάρης και δεν έχουμε νέα.
Που σημαίνει ότι πολύ δύσκολα πριν το Πάσχα να δούμε κάτι καινούριο :antekale:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Είμαι πάντως περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν για το εξώφυλλο που το άφησαν ίδιο.

 

Aυτοί προσπαθούν να μας κάνουν οικονομία και εμείς αντί για ευχαριστώ γκρινιάζουμε.

 

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Τελειώνει ο Φλεβάρης και δεν έχουμε νέα.

 

Φεβρουάριο δεν λέγανε οτι θα κυκλοφορίσει το επόμενο Ιζνογκούντ ; :lmao:

 

 

Τόσες παπάτζες και αερολογίες ούτε σε προεκλογική εκστρατία δεν μοιράζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν ασχολείται πλέον με τη φάση και ο @ Θοδωρής Καραπάνος .
Αυτός τους έπαιρνε που και που τηλέφωνο και μαθαίναμε μαζεμένα κάποια νέα (άσχετα αν τα μισά+ αποδεικνύονταν ραδιο-αρβύλα).
Με μήνυμα δεν μπορείς να κάνεις πολλές ερωτήσεις.

Εδώ μία ερώτηση τη φορά τους κάνω και μου απαντάνε μετά από μια βδομάδα και αφού τους ξαναρωτήσω.

Πάντως την τελευταία φορά που τους είχα ρωτήσει για νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ (κάπου το φθινόπωρο ήταν) είχαν πει πως θα έβγαινε πρώτα ένα Αστερίξ (βγήκε), μετά ένα Λούκυ Λουκ (δεν βγήκε, εκτός αν εννοούσαν την επανέκδοση του #81), μετά ένα Ιζνογκούντ (δεν βγήκε) και μετά το Μ&Μ.

Άρα η "λογική" λέει να περιμένουμε ΛΛ πρώτα, που λογικά εννοούν το Λούκυ Κιντ που μας χρωστάνε (εκτός αν βγάλουν κάποιο εκτός σειράς).

Βέβαια με τη Μαμούθ η λογική πάει περίπατο.

Το Ιζνογκούντ πάντως δεν πιστεύω να βγει πριν το καλοκαίρι, ενώ το Μ&Μ το βλέπω κατά φθινόπωρο, ίσως και αργότερα.

Μπλούμπερυ δυστυχώς ούτε και φέτος προβλέπω να δούμε...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 17/2/2024 στο 8:46 ΜΜ, daredevil21 είπε:

Βρήκατε το καινούριο άλμπουμ του τεν τεν στην επαρχία? Έκανα μια βόλτα σήμερα και δεν το εντόπισα στο κατάστημα που ψωνίζω τα διάφορα κόμικς. 

Προσυπογράφω, άλλη μια γκάφα της Μαμούθ, αυτή τη φορά με θύμα τη διανομή στα περίπτερα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην Αθήνα είναι γεμάτα τα περίπτερα με 2-3 τεύχη και από το Τεντεν Ράκαμ και από το Λούκυ Λουκ 81.

Λογικά η επαρχία θα είναι στη β΄διανομή, ως συνήθως.

Βέβαια δεν βλέπω κίνηση στα 5 περίπτερα της γειτονιάς μου, όσα έφεραν τόσα έμειναν μέχρι στιγμής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Black Panther είπε:

Προσυπογράφω, άλλη μια γκάφα της Μαμούθ, αυτή τη φορά με θύμα τη διανομή στα περίπτερα :lol:

 

Πριν από 1 ώρα, Paris είπε:

Στην Αθήνα είναι γεμάτα τα περίπτερα με 2-3 τεύχη και από το Τεντεν Ράκαμ και από το Λούκυ Λουκ 81.

Λογικά η επαρχία θα είναι στη β΄διανομή, ως συνήθως.

Βέβαια δεν βλέπω κίνηση στα 5 περίπτερα της γειτονιάς μου, όσα έφεραν τόσα έμειναν μέχρι στιγμής.

Τους έστειλα μήνυμα πριν μερικές μέρες και μου είχαν πει από Μάρτιο θα βρίσκονται στην επαρχία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 7/2/2024 στο 1:07 ΠΜ, Laz33 είπε:

Τουλάχιστον είδαμε επανέκδοση (ή καλύτερα ανατύπωση) ΛΛ μετά από σχεδόν 3 χρόνια

Ή μήπως ξεστοκάρισμα; Συμπέρασμα στο οποίο οδηγούμαι βάση γεγονότων:

1. Μου είχαν πει ότι θα επανεκδώσουν μαζί 3 ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ, μέθοδο που ακολούθησαν και με εξαντλημένα Αστερίξ το 2023

2. Ίδια εξώφυλλο ξανά χωρίς αρίθμηση στη ράχη

3. Μου είχαν πει αρκετές φορές ότι το συγκεκριμένο ήταν διαθέσιμο, παρ'ότι ο βιβλιοπώλης μου δεν το έβρισκε

 

Εννοείται πως τα παραπάνω δεν έχουν βάση εάν αναφέρει κάτι περί επανέκδοσης εντός:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

8 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Ή μήπως ξεστοκάρισμα; Συμπέρασμα στο οποίο οδηγούμαι βάση γεγονότων:

1. Μου είχαν πει ότι θα επανεκδώσουν μαζί 3 ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ, μέθοδο που ακολούθησαν και με εξαντλημένα Αστερίξ το 2023

2. Ίδια εξώφυλλο ξανά χωρίς αρίθμηση στη ράχη

3. Μου είχαν πει αρκετές φορές ότι το συγκεκριμένο ήταν διαθέσιμο, παρ'ότι ο βιβλιοπώλης μου δεν το έβρισκε

 

Εννοείται πως τα παραπάνω δεν έχουν βάση εάν αναφέρει κάτι περί επανέκδοσης εντός:thinking:

Στο οπισθόφυλλο υπάρχει νέα τιμή 5,80. Στο παλιό η τιμή είναι 5,30. Άρα είναι ανατύπωση και όχι ξεστοκάρισμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

14 λεπτά πριν, hudson είπε:

Στο οπισθόφυλλο υπάρχει νέα τιμή 5,80. Στο παλιό η τιμή είναι 5,30. Άρα είναι ανατύπωση και όχι ξεστοκάρισμα.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Βρώμα η δουλειά πάντως με τη συγκεκριμένη ανατύπωση...δε μπήκαν καν στον κόπο να κάνουν μια στοιχειώδη διαφήμιση στο Facebook όπως συνήθως 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.