Jump to content

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΓΚΡΑΝΤ

Recommended Posts

Τίτλος:
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΓΚΡΑΝΤ (ΤΑ)
Σενάριο/Kείμενα:
Alexis Nesme
Σχέδιο:
Alexis Nesme
Hμερ. έκδοσης:
28-08-2021
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριηλ Τομπαλιδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Alexis Nesme
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
Les enfants du capitaine Grant
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-618-206-053-7 (1), 978-618-206-054-4 (2), 978-618-206-055-1 (3)
Ονομαστική τιμή:
4,90 €

TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0001.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0002.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0003.jpg

Ακόμα ένα λογοτεχνικό αριστούργημα του Ιουλίου Βέρν προσαρμοσμένο σε κόμικ από την εκδοτική ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ -μετά απο το Αρχιπέλαγος στις φλόγες (ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΦΛΕΓΕΤΑΙ ). Αυτή την φορά το περισσότερο γνωστό στο πλατύ κοινό :ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΓΚΡΑΝΤ (1868) το οποίο έγινε και κλασική κινηματογραφική ταινία In Search of the Castaways (1962)  απο την Disney με τον γνωστό σκηνοθέτη Ρόμπερτ Στίβενσον (ΝΗΣΟΣ ΤΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ ) και διάσημους ηθοποιούς όπως Χέιλι Μιλς, Μορίς Σεβαλιέ, Τζορτζ Σάντερς (ΑΓΙΟΣ)

Η ιστορία διαδραματίζεται το1858 όπου κατά τη διάρκεια μιας θαλάσσιας εκδρομής, ο Λόρδος και η Λαίδη Γκλενάρβαν βρίσκουν στο σώμα ενός καρχαρία ένα μπουκάλι που περιέχει ένα μήνυμα κινδύνου, που έστειλε ο καπετάνιος Γκραντ πριν ναυαγήσει. Αποφασίζουν μαζί με τα παιδιά του καπετάνιου Μαίρη και Ρόμπερτ να πάνε σε αναζήτηση του πατέρα τους. Στη συνέχεια ξεκινάει ένα περιπετειώδες ταξίδι στα πέρατα του κόσμου...

Η συνεργασία της εκδοτικής με την εφημερίδα ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ σαν διανομέα συνεχίζεται και αητη την φορά.και μάλλον μετά από λίγες ημέρες θα δούμε τα άλμπουμ αυτόνομα.

Η έκδοση ακολουθεί τα ίδια στάνταρτ με τις προηγούμενες προσεγμένες εκδόσεις ,ίδιο μέγεθος ,εκτύπωση ,είδος χαρτιού,κατά προσέγγιση ίδια ποσότητα σελίδων και ίδιο το τρίο που επιμελείται τα κόμικ άλμπουμ Ανεμοδουράς ,Τομπαλίδης ,Χελιώτη. Στην αρχή της "γραφικής νουβέλας '' υπάρχουν βιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα. 

Σχέδιο, χρώμα και σενάριο πολύ καλό (περισσότερα αμα διαβάσω σχολαστικά το άλμπουμ )εξώφυλλο καταπληκτικό , σχεδιαστικά οι ήρωες παρουσιάζονται σαν ανθρωπόμορφα ζώα για να τραβήξει μικρούς αναγνώστες. Είναι ένας τρόπος να μάθουν τα παιδιά να διαβάζουν λογοτεχνικά έργα.

Το έργο θα ολοκληρωθεί σε τρία άλμπουμ  

ΚΑΛΗ ΘΑΛΑΣΣΟΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΔΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

ΓΙΑ ΤΟ G.C.

Βσαιλευς των Κόμικς (και μόνο για αυτό ,όχι σε μιμούμενες ιστοσελίδες )

• Like 18
  • Respect 4
  • Thanks 2

Ενδιαφέρουσα έκδοση,  αν και αγαπαω τα ζώα θα προτιμούσα ανθρώπινες φιγούρες. Σίγουρα θα το αγοράσω. 

• Like 9

Ο Βερν ειναι αγαπημενος συγγραφεας και το συγκεκριμενο βιβλιο επισης, ενα  απο τα αγαπημενα.

Το "τσιμπησα" και πραγματικα ειναι πολυ ομορφο! Πιστευω θα αγορασω και τα αλλα δυο.:)

• Like 12
  • Respect 1

Αγοράστηκε εννοείται αφού αγαπώ τον Βερν και θα κάνω υπομονή να τα διαβάσω όλα μαζί. Μια διόρθωση στο πινακακι όμως, στον πρωτότυπο τίτλο. Είναι "capitaine" η λέξη δηλαδη έχει ξεχαστεί ένα γραμμα "i"

• Like 8
  • Respect 1
  • Thanks 1

Το πήρα και εγώ. Υπέροχο σχέδιο και χρώματα. Θα περιμένω και εγώ να ολοκληρωθεί και μετά θα το διαβάσω!

• Like 10

Boomer comment: Η λέξη "παιδιά" στον τίτλο μου φαίνεται πολύ παράταιρη. Τί τους πείραξε το κλασσικό "Τέκνα";

• Like 13

26 min ago , Kurdy Malloy said:

Boomer comment: Η λέξη "παιδιά" στον τίτλο μου φαίνεται πολύ παράταιρη. Τί τους πείραξε το κλασσικό "Τέκνα";

Να σου πω την αληθεια και εγω το προτιμω με το πιο κλασσικο τιτλο. αν και με αλλαγη στον τονο εβγαζε κλασικο αστειο!!

• Like 1
  • Funny 13

Κα εγώ το ίδιο. Προτιμάω τα τέκνα. Και ναι προφανώς και είναι πολύ αστεία η αλλαγή του τόνου.:lol:

• Like 12

23 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Στην τρίτομη (πλήρη όπως αυτοδιαφημιζόταν δεν το έλεγξα) έκδοση που το διάβασα εγώ (από την 4π) παιδιά ονομαζόταν πάντως. Το απέκτησα κι εγώ, θα περιμένω όμως να βγουν και τα άλλα ώστε να διαβάσω και τα 3 μέρη μαζί...

• Like 8

Διάβασα σήμερα το 1ο τεύχος.
Ξεκινάω απ΄την έκδοση.
Πολύ καλή για έκδοση εφημερίδας, απλά καλή για έκδοση γενικώς.

Γενικά κανένα πρόβλημα για την τιμή της (3.90€ με την εφημερίδα) :)

Σχέδιο εξαιρετικό, όπως και τα χρώματα.
Χαίρεσε και μόνο να θαυμάζεις τις εικόνες :clap2:

Σεναριακά είναι εντελώς μέσα στα γούστα μου.
Ιστορία εποχής, ταξίδια στη θάλασσα, εξωτικοί προορισμοί, αναζήτηση ναυαγίου κτλ.
Ο ορισμός της παραδοσιακής περιπέτειας.
Σίγουρα έχουμε δει πολλές τέτοιες ιστορίες πλέον, αλλά μην ξεχνάμε το έργο του Βερν γράφτηκε το 19ο αιώνα.
Για τότε ήταν πρωτότυπο :)

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο ώστε να πω αν έγινε σωστή μεταφορά.
Το αποτέλεσμα πάντως με ικανοποίησε. Έμεινα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και δεν με χάλασε τελικά που οι χαρακτήρες έχουν σχεδιαστεί ως ανθρωπόμορφα ζώα.
Αν είχα να πω ένα αρνητικό για το κόμικ, αυτό είναι ότι σε κάποια σημεία είχα την εντύπωση πως η δράση προχωρούσε γρήγορα.
Το κατανοώ βέβαια. Δεν γίνεται να χωρέσεις ένα βιβλίο σε κόμικ χωρίς να αφαιρέσεις ύλη ή να επισπεύσεις κάποια γεγονότα.
Θα πάρω και τα υπόλοιπα 2 μέρη, αλλά θα περιμένω να τα διαβάσω μαζί (πολύ πιθανό να κάνω πρώτα μια επανάληψη στο 1ο).
Στο 1ο μέρος βάζω ένα τίμιο 8/10 :)

• Like 16

Δεύτερο άλμπουμ  με πρόλογο-αφιέρωμα απο τον Γ.Τομπαλίδη : ΙΟΥΚΙΟΣ ΒΕΡΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ  και με πολύ ωρα'ιο εξώφυλλο .

TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0002.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Στο φύλλο μπορείτενα βρείτε το ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ  με αφιέρωμα στο COMICDOM CON και στην ταινία SPACE JAM 2

• Like 12
  • Respect 1
  • Thanks 1

Ο Βερν σίγουρα σχετίζεται με την Επιστημονική Φαντασία, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ δεν εχουν καμια σχέση όμως... Οπότε δεν νομίζω ότι ο πρόλογος του Τομπαλιδη κολλά στο συγκεκριμένο τεύχος 

Edited by thor77
  • Like 5

Είναι όμως πολύ διαφωτιστική σχετικά με το πόσο "προφήτης" ήταν ο Βερν. Εγώ προσωπικά την απόλαυσα γιατί έμαθα κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που δεν ήξερα.

• Like 7
  • Respect 1

On 30/8/2021 στο 1:13 ΠΜ, albertus magnus είπε:

Να σου πω την αληθεια και εγω το προτιμω με το πιο κλασσικο τιτλο. αν και με αλλαγη στον τονο εβγαζε κλασικο αστειο!!

Συμφωνώ μου θύμισε Χριστίνα -Σάσα  στο dolce vita :D

• Like 4
  • Funny 3

Πάρτε μια γεύση μέχρι να το Σκαναρει κάποιος 

1630746858096964834303.jpg

• Like 4
  • Confused 2

Το είχε σκανάρει ήδη κάποιος.

Ο Βερν ήταν ο πρώτος συγγραφέας που διάβασα βιβλίο του (το ο Γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες το μακρινό! 1987) και κατά καιρούς επιστρέφω να διαβάσω κανένα-δυο βιβλία του ακόμα (αρχές του 2021 διάβασα το μάλλον αδιάφορο Διαθήκη ενός εκκεντρικού). Συνολικά έχω διαβάσει γύρω στα 45 βιβλία του, οπότε μπορώ να έχω μια ικανοποιητικά καλή άποψη για τις προφητείες του. Ο άνθρωπος ήταν ενημερωμένος για την επιστημονική πρόοδο της εποχής του, αλλά σπάνια θυσίαζε την ευκαιρία για εντυπωσιασμό προς όφελος της επιστημονικής ακρίβειας. Συχνά παραβλέπει βασικά επιστημονικά δεδομένα για να εντυπωσιάσει τον αναγνώστη ή να δώσει λύση σε θέματα που απασχολούν τους ήρωές του (όπως το να τροφοδοτεί με οξυγόνο τον πύραυλο στο από την Γη στη Σελήνη με ηλεκτρόλυση νερού, ενώ για να συμβεί κάτι τέτοιο, η απαιτούμενη ποσότητα νερού θα ήταν τεράστια, η έλξη του κομήτη στον Έκτορα Σερβαντάκ που μεταφέρει τμήμα του φλοιού της γης πάνω του ή η λύση του μυστηρίου στους Αδερφούς Κιπ που είναι εντελώς άνω ποταμών)

Spoiler

Μεγεθύνουν την φωτογραφία του δολοφονημένου οποίος έχει ανοιχτά τα μάτια του. Ζουμάρωντας στις κόρες των ματιών του καταφέρνουν να δουν τον αμφιβληστρωειδή όπου είναι αποτυπωμένη η τελευταία εικόνα που είδε πριν πεθάνει, το πρόσωπο του δολοφόνου του δηλαδή

Γενικά υποβρύχια (20.000 λεύγες κάτω από την θάλασσα), ιπτάμενες μηχανές (Ροβύρος ο Κατακτητής, Ο Κοσμοκράτορας), μηχανές μεταφοράς ήχου και εικόνας (Ο πύργος των Καρπαθίων), αυτοκινούμενες μηχανές (Ο Κοσμοκράτορας, Το ατμοκίνητο σπίτι), ταξίδια στο διάστημα (Από τη Γη στη Σελήνη, Γύρω από τη Σελήνη) ήταν θέματα που είχαν αρχίσει να εξετάζονται από τους επιστήμονες της εποχής του και κάποια από αυτά (υποβρύχια, αεροπλάνα, αυτοκίνητα) μπορεί να ήταν ακόμα σε πειραματικό στάδιο, αλλά δεν ήταν προϊόν της φαντασίας του Βερν. Η μαγκιά του (το μεγαλύτερο ταλέντο του αν θέλετε) ήταν το γεγονός ότι γράφοντας αυτό που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί εξωτική περιπέτεια και δημιουργώντας εξαιρετικά γοητευτικούς ήρωες (και αντιήρωες) ενέταξε στοιχεία της επιστημονικής πρωτοπορίας της εποχής του εξοικειώνοντας μ'αυτά το ευρύ κοινό.

Edited by thor77
  • Like 11
  • Respect 3
  • Read 1

ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΡΙΤΟ και τελευταίο ,με πρόλογο ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ που αναφέρει  2 κινηματογραφικές ταινίες ,μια οπερετα και μία μίνη σειρά για την τηλεόραση .

Στο ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ :5ο φεστιβάλ CHANIARTOON στα Χανιά ,και αφιέρωμα στα άλμπουμ ....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΖΕΒΕΔΑΙΟΥ  ΓΚΡΑΝΤ .

ΚΑΛΗ :dadira:ΑΝΑΓΝΩΣΗ και να προσεχετε τις θαλασσοταραχές  .

TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0003.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0003z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

• Like 15
  • Respect 1
  • Thanks 1

On 4/9/2021 στο 9:03 ΠΜ, thor77 είπε:

Ο Βερν σίγουρα σχετίζεται με την Επιστημονική Φαντασία, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ δεν εχουν καμια σχέση όμως...

Η σειρά βιβλίων του Βερν για τις εκδόσεις Χερτζέλ λεγόταν "Παράξενα ταξίδια". Κεντρικό θέμα ήταν το ταξίδι και όχι η επιστημονική φαντασία. Σε αρκετά από αυτά τα βιβλία, όμως, περιγράφονταν τεχνολογικά κατασκευάσματα πολύ ανώτερα από τις πραγματικές τεχνολογικές δυνατότητες του 19ου αιώνα. Για παράδειγμα το πλοίο "Ντύνκαν" του λόρδου Γκλέναρβαν περιγράφεται σαν τεχνολογικό θαύμα, πολύ ανώτερο από τα άλλα πλοία της εποχής.

• Like 12

Λόγω της βροχερής μέρας, το διάβασα σήμερα ολόκληρο και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Είμαι φανατικός αναγνώστης του Βερν από παιδί και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η μεταφορά είναι πάρα πολύ πιστή, ενώ και η μετάφραση σε πολύ υψηλό επίπεδο. 

Το γεγονός πως οι χαρακτήρες είναι ζωόμορφοι δεν αφαιρεί κάτι, αφού έχει γίνει σωστή αντιστοίχιση και ταιριάζουν στους ρόλους τους ( αλά Blacksad ).

Για το σχέδιο δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό, είναι λεπτομερές, έχει φαντασία, ωραία χρώματα και κάποια πολύ εντυπωσιακά πάνελ, ενώ ιδιαίτερα καλοσχεδιασμένοι είναι και οι χάρτες.

Γενικά είναι σίγουρα η καλύτερη από τις λογοτεχνικές μεταφορές της εκδοτικής και απαραίτητη για τους φίλους του Ιουλίου Βερν  και όχι μόνο.

Edited by kujo79
  • Like 11
  • Thanks 1

Διάβασα και τα 3 τεύχη.
Καλό ήταν. Μ΄άρεσε :cool:

Μην επαναλαμβάνομαι. Ό,τι έγραψα για το 1ο μέρος ισχύει και για τα υπόλοιπα.
Δεν είναι η πιο πρωτότυπη ιστορία που διάβασα, αλλά είναι εντελώς εντός γούστων μου.

Μια ταξιδιάρικη περιπέτεια εποχής.

Το σχέδιο νομίζω κλέβει την παράσταση.
Μ΄έπιασα πολλές φορές να χαζεύω τις εικόνες.
Σαν να βλέπεις πίνακες ζωγραφικής.

Στο σχέδιο πιο 10/10 δεν γίνεται :clap2:
Σεναριακά είμαστε κάπου στο 7.5/10.

Χάνει λίγο απ΄την έλλειψη πρωτοτυπίας κι απ΄το γεγονός ότι σε κάποια σημεία η ιστορία σαν να πήγαινε γρήγορα.

Έχω την εντύπωση ότι ο σεναριογράφος για να τα χωρέσει όλα έκοβε κάποιες σκηνές ή τις συνόψιζε, με αποτέλεσμα η ροή να μην είναι τόσο ομαλή όσο θα ήθελα.

Όχι βέβαια σε βαθμό να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάγνωση.

Συνολικός βαθμός: 8/10

(το σενάριο για μένα μετράει πάντα περισσότερο) :beer:

• Like 12

• 2 weeks later...

Το τελείωσα χθες βράδυ.

Η ιστορία κλασική υπέροχη Βερν. Περιπέτεια στα καλύτερα της. Μου άρεσε ότι στο βιβλίο δεν έχει εξωραϊστει η υποτίμηση για τους λαούς των χωρών που πήγε η ομάδα. Το βιβλίο είναι γραμμένο δύο αιώνες πριν. Τότε οι Μαορί ήταν ανθρωποφάγοι στην μέση αντίληψη Γάλλου και Άγγλου. 

Πάντως και την απόδοση της τη βρίσκω εξαιρετική. 

Το σχέδιο είναι όνειρο. Μικροί πίνακες ζωγραφικής το κάθε καρέ. Όσο για τους χάρτες απλά υπέροχοι. Απλά δεν γίνεται καλύτερο.

Φυσικά θα το ήθελα σε ένα χορταστικό τόμο αλλά δεν πειράζει. Το έχω συνηθίσει πια. 

Γενικά από όλα τα αντίστοιχα που έχει βγάλει η εκδοτική αυτό είναι το καλύτερο.

• Like 12

Αντίθετα με τον Μομπυ Ντικ που στα γαλλικά εκδόθηκε επιτομος για να σπάσει απο την Μικρός Ηρως σε 3 τεύχη στα ελληνικά, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ ήταν εξαρχής 3 τεύχη 

• Like 9

56 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Αντίθετα με τον Μομπυ Ντικ που στα γαλλικά εκδόθηκε επιτομος για να σπάσει απο την Μικρός Ηρως σε 3 τεύχη στα ελληνικά, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ ήταν εξαρχής 3 τεύχη 

Το ξέρω. Απλά θα τα ήθελα ενωμένα σε επίτομο! Μία ιστορία, ένα βιβλίο!

• Like 10