Jump to content
News Ticker
  • ΕΚΔΗΛΩΣΗ
  • Η ΛΕΦΙΚ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2019 στον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΑΟΥΣΗ Παρουσίαση: Σάββατο 14 ΔΕΚ 2019 στις 8μμ @ΛΕΦΙΚ
Komixakias13

Με ποιό τεύχος Τεντέν να αρχίσω?

Recommended Posts

Πριν απο μερικά χρόνια είχα διαβάσει το μη κανονικό άλμπουμ "Η λίμνη με τους καρχαρίες" το οποίο με είχε αφήσει αδιάφορο.Τώρα σκέφτομαι να ξαναπιάσω το θέμα "Τεντέν" οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε με ποιά τεύχη να αρχίσω?

• Like 4

Θα σου έλεγα να αποφύγεις τα πρώτα 3 τουλάχιστον (Τεντεν στην χώρα των σοβιετ, στο Κογκό και την Αμερική). Προσωπικά τα πρώτα που διάβασα ήταν τα Σπασμένο αυτί και Το σκήπτρο του Οττοκάρ (τα τεύχη 11 και 13 της σειράς της Μαμούθ) και μου άρεσαν και τα δυο αρκετά, ειδικά το σκήπτρο νομίζω ότι είναι πολύ καλό. Πολύ καλό είναι και το διπλό Το μυστικό του Μονόκερου και Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ

• Like 6

Σε ευχαριστω.Να μην ξεκινήσω με το δίπλο Τα πούρα του φαραώ-Ο μπλε λωτός?

• Like 1

@Komixakias13 

Εδώ μπορείς να βρεις μια δημοσκόπηση για το ερώτημα που θέτεις.

Εμένα από τα αγαπημένα μου είναι τα Τα πούρα του φαραώ-Ο μπλε λωτός, ωστόσο κάποιοι τα θεωρούν λίγο πρώιμ-μέτρια

Επίσης κατά τη γνώμη μου είναι καλό να διαβαστούν με μια χρονολογική σειρά, ίσως παρακάμπτοντας τα τρία πρώτα που είναι προβληματικά. Στα Τεντεν κάποιοι χαρακτήρες επανέρχονται σε μετέπειτα τεύχη οπότε έχει νόημα να τα διαβάζεις με τη σειρά.

Σ�ε�ική εικ�να

• Like 5
  • Thanks 1

Στο παρακάτω link υπάρχει το πιο πλήρες thread , για το Τεν Τεν. Εκεί κάπου συζητάμε και τη σωστή σειρά να τα διαβάσεις. Ουσιαστικά πετάς τα τέσσερα πρώτα και ξεκινάς από τον μπλε λωτό πηγαίνοντας χρονολογικά με το πότε κυκλοφόρησε. Καλή αρχή.:beer5:

• Like 3

Το σκήπτρο του Οττοκάρ  θα το λατρέψεις ,είναι 100% "κλίμα" Τεν Τεν και το θεωρώ το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα . :)

• Like 2
  • Thanks 1

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Στο παρακάτω link υπάρχει το πιο πλήρες thread , για το Τεν Τεν. Εκεί κάπου συζητάμε και τη σωστή σειρά να τα διαβάσεις. Ουσιαστικά πετάς τα τέσσερα πρώτα και ξεκινάς από τον μπλε λωτό πηγαίνοντας χρονολογικά με το πότε κυκλοφόρησε. Καλή αρχή.:beer5:

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεία.Σχετικά με τον μπλε λωτό δεν θα πρέπει να διαβάσω τα πούρα του φαραώ πρώτα για να μην εχω κενά στην ιστορία?

• Like 3

Η δική μου η πρόταση για τη σειρά ανάγνωσης, με διορθώσεις/προτάσεις/διαφοροποιήσεις από τουλάχιστον άλλα 2 μέλη, είναι εδώ :)

:cheers5: 

• Like 1

5 ώρες πριν, Komixakias13 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεία.Σχετικά με τον μπλε λωτό δεν θα πρέπει να διαβάσω τα πούρα του φαραώ πρώτα για να μην εχω κενά στην ιστορία?

Ναι αυτό εννοούσα. Ξεκινά από πούρα του Φαραώ για εμένα.

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ναι αυτό εννοούσα. Ξεκινά από πούρα του Φαραώ για εμένα.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.Να τα πάρω όλα χρονολογικά?

Για μένα αν έχεις τη δυνατότητα σαφέστατα ναι! :)

Σας ευχαριστω όλους για τις προτάσεις σας.Επειδή ζω στην επαρχία θα ήθελα να μάθω απο που θα μπορούσα να παραγγείλω ηλεκτρονικά τα τεύχη του Τεντέν?

• Like 1

Μμμ δύσκολα τα πράγματα με τα Τεν Τεν. Μπες στα γνωστά βιβλιοπωλεία έχουν κάποια. Στο comicon-shop.gr  έχει κάποια. https://comicon-shop.gr/product-category/μαμούθ-κόμιξ/μεγάλοι-ήρωες/μαμούθ-κόμιξ-μεγάλοι-ήρωες-τέν-τέν

Στη Θεσσαλονίκη στο Μαγικό Κόσμο έχει επίσης κάποια. Από όλα αυτά μπορείς να παραγγείλεις online.

• Like 3

Ποιά έκδοση του τεύχους "Το Μαύρο Νησί" εχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα την πρωτη εκδοση ή αυτη που έγινε μετα από την απαίτηση των Βρετανών εκδότων?Επίσης στα περισσότερα σαίτ σχεδόν όλα τα τεύχη είναι εξαντλημένα,κάτι διάβασα για επανεκδοση ισχύει?

Edited by Komixakias13

Αυτή που γράφει Loch Lomond και όχι Johnny Walker, οι πυροσβέστες πυροσβεστικό και όχι τρεχάτε ποδαράκια μου, ο Μίλερ έχει Jaguar και το τροχόσπιτο το σέρνει Triumph.

• Like 1

Τελικα αγόρασα το διπλό Το Μυστικό του μονόκερου-Ο θησαυρός του κόκκινου ράκαμ και το Τεντέν και οι Πικάρος.Με τι να αρχισω?

• Like 1

Mε τον Μονόκερο φυσικά :)

• Like 2