Μετάβαση στο περιεχόμενο
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία! ×

Digital ή Physical;


DaDiRa

ΔαΔηΡανάγνωση  

26 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κατά καιρούς έχω δει κάποιους να ζητούν τη γνώμη του φόρουμ για διάφορα θέματα. Ήρθε, λοιπόν, η ώρα να τη ζητήσω και εγώ για ένα κομικσοθέμα που είναι λίγο-πολύ γνωστό σε όλους. Να πω πως πρόκειται για κάτι που σκέφτομαι καιρό τώρα (έχω να αγοράσω κόμικ αρκετούς μήνες, και οι πιο πρόσφατες αγορές μου αφορούν περιπτεριακές κυκλοφορίες) και δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι άρχισα να ασχολούμαι πιο εντατικά με τα webcomics (όσο και αν φαίνεται έτσι :P ).
Δεν αμφισβητώ πως το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου εδώ μέσα προτιμά τις φυσικές εκδόσεις (όπως και εγώ) στην ιδανική περίπτωση, γι' αυτό και θα παραθέσω τις "συνθήκες" που μου δημιουργούν το δίλημμα. :)

 

  • Έχω σταματήσει να νοιάζομαι για την απόκτηση συλλογής. Ακριβώς όπως με την παρακολούθηση σειρών και ταινιών, αρκούμαι στο να "(από)λαμβάνω" το περιεχόμενο, να το συζητάω και να το σκέφτομαι. Η ανάγκη μου για ανάγνωση νέου υλικού ξεπερνά κατά πολύ την ανάγκη (και ακόμα περισσότερο την ευχέρεια) για αγορά κόμικς.
  • Αν και έχω δυσκολία να διαβάσω πολλές σελίδες μαζεμένες σε ένα "κάθισμα" (πράγμα που μου στρέφει το ενδιαφέρον σε σειρές με τεύχη παρά σε ολοκληρωμένα graphic novels), μου είναι πιο εύκολο να κάνω ένα κλικ ή ένα ταπ (για τις ουρές αναμονής και γενικά τους δημόσιους χώρους) και να ξεκινήσω να διαβάζω κάτι "για λίγο" από το να παρατήσω ό,τι κάνω και να αρχίσω την ανάγνωση ενός τόμου (εξήγηση στην επόμενη βουλίτσα) που θα μου φάει πολύ ώρα μαζεμένη.
  • Δεν μπορώ να αγοράζω σειρές σε τεύχη διότι δεν έχω πρόσβαση σε τέτοιο κατάστημα και η παραγγελία έχει έξοδα αποστολής όσο ένα ή δύο τεύχη. Ό,τι παίρνω από κόμικς είναι σε συγκεντρωτικούς τόμους που κυκλοφορούν και σε βιβλιοπωλεία.
  • Oι τιμές των τευχών σε ηλεκτρονική μορφή είναι σχεδόν ίδιες με τις τιμές σε φυσική μορφή για καινούριες κυκλοφορίες ή όταν έχουν διαφορά είναι και πάλι ενοχλητικά υψηλές (π.χ. το The Steam Man κοστίζει 15€ στο comixology και 18€ στο public). Αυτό ίσως με κάνει να στραφώ σε προσφορές με bundles, άρα ουσιαστικά και πάλι θα περιμένω για αυτά που θέλω να αγοράσω.
  • Αν στραφώ στην αγορά των ψηφιακών κόμικς έχω σκοπό να αγοράζω τους φυσικούς τόμους σειρών που ξεχωρίζω και ελληνικών κόμικ που ως επί το πλείστον δεν βγαίνουν σε ηλεκτρονική μορφή.
  • Θα αγοράζω πιο πολύ με το συναίσθημα παρά με τη λογική :P , αφού την αγορά ενός φυσικού τόμου την σκέφτομαι πολύ περισσότερο και αφήνω πράγματα στη wishlist μου μέχρι να περάσει ο ενθουσιασμός και φτάνει να είναι κάτι που "ήθελα να αγοράσω..." από κάτι που "πρέπει να διαβάσω!" (αυτό είναι γεγονός, δεν το παρουσιάζω ως θετικό ή αρνητικό).
  • Αν στραφώ στην αγορά των ηλεκτρονικών κόμικ αποκτώ αμέσως πρόσβαση σε ένα τεράστιο εύρος επιλογών που δεν έχω τώρα λόγω διαθεσιμότητας (κυρίως) και τιμής (πολύ λιγότερο, βλ. 4η βουλίτσα).
  • Ιδανικά, μπορώ να αποφασίσω πως θα ελέγχω τις τιμές κάθε κόμικ σε ηλεκτρονικές πλατφόρμες πριν το αγοράσω και θα αποφασίζω αναλόγως. Σε αυτήν την περίπτωση, όμως, υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξω να κάνω το ίδιο με τώρα, οπότε είτε θα έχω ανύπαρκτη ψηφιακή συλλογή, είτε θα καθυστερώ πάλι την αγορά κόμικς (είτε και τα δύο μαζί).

Συμπερασματικά, ενώ βλέπω αρκετά πλεονεκτήματα για την αγορά κόμικς σε ψηφιακή μορφή, με κρατάνε πίσω οι τιμές (αν ήταν υπερβολικά καλύτερες θα είχα στραφεί εκεί, πιστεύω, χωρίς δυσκολία), αφού θα μπορούσα να τα έχω στα χέρια μου με τα ίδια (ή ελάχιστα παραπάνω) χρήματα. Το θέμα της διαφοράς στην ανάγνωση, αν και με επηρεάζει, δεν με ενοχλεί σε περίπτωση που αυξήσω δραματικά το υλικό που διαβάζω, σε αντίθεση με το αν συνεχίσω όπως μέχρι τώρα, που θα διαβάζω με αρκετά πιο αργούς ρυθμούς.

 

Δεν ξέρω αν έφτασε κανείς ως εδώ και δεν ξέρω αν έβγαλε κανένα συμπέρασμα, όποιος έφτασε. Εγώ γράφω αυτά που έχω στο κεφάλι μου, μήπως κάποιος που έχει περάσει ήδη από αυτή τη διαδικασία με βοηθήσει να αποφασίσω. Προφανώς δεν ρωτάω τι προτιμάτε εσείς και προφανώς η δημοσκόπηση είναι ενδεικτική και όχι για να αποφασίσω. Αν δεν γίνει συζήτηση δεν νομίζω να βοηθηθώ. :P

 

Και εδώ έρχομαι και ρωτάω, υπάρχει κανείς εδώ μέσα που έχει και ντίτζιταλ συλλογή; Και αν ναι, πως ξεχωρίζει τι θα αγοράσει και σε ποια μορφή;

 

Εμ, αυτά... νομίζω. Ίσως προσθέσω κάτι με έντιτ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3598 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόνο ψηφιακά, για το καλό του περιβάλλοντος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76879
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 Το καλύτερο είναι να έχεις μεικτή συλλογή ανάλογα με το πόσο πολύ θες ένα κόμικ στη βιβλιοθήκη σου

αυτη ειναι η γνωμη μου κι εχω αρκετα μεγαλη digital συλλογη, εκτος απο αυτην που εχω σε φυσικη μοορφη :P

πολλά κομικς που εχω σε χαρτι επίσης, τα εχω και κατεβασμενα γιατι μ αρεσουν τα εξωφυλλα στα τευχη και θελω να διαβαζω τη στηλη αλληλογραφιας, ενω δε μαζευω τευχη :P

αγορασμένα digital κομικς εχω μονο τα private eye, επειδη εκτίμησα πολυ και την κίνηση των δημιουργων με το ελευθερο αντιτιμο.

απο κει και περα, τα υπολοιπα τα αντλησα δωρεαν - περιπου 1 TB παρα 40GB  :)

Αν καποιο κομικ μου αρεσει πολυ ομως, το αγοραζω και σε φυσική μορφη :)

 

Σιγουρα οι εταιριες δεν εχουν χασει λεφτα απο μενα, το αντιθετο :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33018
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πραγματικά δεν μπορώ να βρω ποιο το νόημα να αγοράζεις ψηφιακά κόμικς.
Να κατεβάσεις σκαναρισμένο κάτι, δωρεάν εννοείται, το καταλαβαίνω απόλυτα και το κάνω συχνά.
Αλλά να δώσω χρήματα για ψηφιακό κόμικ, τη στιγμή που με σχεδόν τα ίδια χρήματα μπορώ να το πάρω σε έντυπη μορφή, το θεωρώ πέραν κάθε λογικής.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7768
  • Achievement Points:  983
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πραγματικά δεν μπορώ να βρω ποιο το νόημα να αγοράζεις ψηφιακά κόμικς.

Να κατεβάσεις σκαναρισμένο κάτι, δωρεάν εννοείται, το καταλαβαίνω απόλυτα και το κάνω συχνά.

Αλλά να δώσω χρήματα για ψηφιακό κόμικ, τη στιγμή που με σχεδόν τα ίδια χρήματα μπορώ να το πάρω σε έντυπη μορφή, το θεωρώ πέραν κάθε λογικής.

 

φιλε laz33 σκεψου μονο οτι γλυτωνεις την γκρινια της γυναικας σου οτι ξοδευεις λεφτα σε κομικς η'της μητερας σου που μια μερα μπορει να στα πεταξει ολα! :P

επισης οτι μπορει να μην εχεις καθολου χωρο να τα βαζεις,αρα δεν ειναι περαν καθε λογικης! :)

παντως θα συμφωνησω οτι αλλη χαρη εχει το εντυπο,καμια αμφιβολια για αυτο! :beer:

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33018
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

φιλε taz33 σκεψου μονο οτι γλυτωνεις την γκρινια της γυναικας σου οτι ξοδευεις λεφτα σε κομικς η'της μητερας σου που μια μερα μπορει να στα πεταξει ολα! :P

επισης οτι μπορει να μην εχεις καθολου χωρο να τα βαζεις,αρα δεν ειναι περαν καθε λογικης! :)

παντως θα συμφωνησω οτι αλλη χαρη εχει το εντυπο,καμια αμφιβολια για αυτο! :beer:

Μα μπορείς να τα κατεβάσεις σκαναρισμένα τζαμπέ. Γιατί να τ΄αγοράσεις; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7768
  • Achievement Points:  983
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μα μπορείς να τα κατεβάσεις σκαναρισμένα τζαμπέ. Γιατί να τ΄αγοράσεις; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

οχι τα καινουργια τευχη,δεν μπορεις,Μπορεις μονο να τα αγορασεις απο την readpoint :D

 

www.readpoint.com

 

υ.γ.τα παλια κομικ τα κατεβαζω κι εγω απο το αδελφο σαιτ της αρχειοθηκης,αλλα για καινουργια και ντισνευ,οποτε παρω,δεν παιρνω και πολυ ταχτικα,τα αγοραζω ψηφιακα απο κει,ειναι λιγο πιο φθηνα απο τα εντυπα.Τα καινουργια δεν θα τα βρεις πουθενα ανεβασμενα για τζαμπε!

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33018
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

οχι τα καινουργια τευχη,δεν μπορεις,Μπορεις μονο να τα αγορασεις απο την readpoint :D

 

www.readpoint.gr

Δεν μπορείς άμεσα αλλά αν περιμένεις λίγο καιρό θα βγουν σε έντυπη μορφή και λίγο αργότερα θα τα βρεις σκαναρισμένα.

Τώρα αν κάποιος βιάζεται τόσο πολύ, ok, ας το αγοράσει ψηφιακό.

Δικό του είναι το πορτοφόλι στην τελική :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1287
  • Reputation:   5875
  • Achievement Points:  1289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχως τα ψηφιακα θα κυριαρχησουν,οσοι τα αγοραζουν σε εντυποι μορφη είναι (τρελοι),ρομαντικοι,με την καλη εννοια....!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7768
  • Achievement Points:  983
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν μπορείς άμεσα αλλά αν περιμένεις λίγο καιρό θα βγουν σε έντυπη μορφή και λίγο αργότερα θα τα βρεις σκαναρισμένα.

Τώρα αν κάποιος βιάζεται τόσο πολύ, ok, ας το αγοράσει ψηφιακό.

Δικό του είναι το πορτοφόλι στην τελική :)

απλως να διευκρινισω οτι για να βρεις νεο κομικ ψηφιακο θα πρεπει να περιμενεις καποια χρονια,στην αρχειοθηκη ο κανονας ειναι οχι τευχη πενταετιας,οποτε αυτο που λες δεν ισχυει,αλλα δεν βαζω και το χερι στο ευαγγελιο,if u know what i mean!! :roll:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33018
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

απλως να διευκρινισω οτι για να βρεις νεο κομικ ψηφιακο θα πρεπει να περιμενεις καποια χρονια,στην αρχειοθηκη ο κανονας ειναι οχι τευχη πενταετιας,οποτε αυτο που λες δεν ισχυει,αλλα δεν βαζω και το χερι στο ευαγγελιο,if u know what i mean!! :roll:

Kαι να μην τα βρεις στα ελληνικά, θα τα βρεις σίγουρα στα αγγλικά.

Εκεί μέσα σε λίγους μήνες ανεβαίνουν στο europeanclassiccomic :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53909
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον στ' αμερικανικά τευχάκια, ότι η διαφορά μεταξύ ψηφιακού και φυσικού προϊόντος δεν είναι μεγάλη. Επομένως, πιστεύω ότι η digital αγορά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα και ψήφισα το τρίτο, με τη διευκρίνιση ότι μιλάω για κατεβασμενα κομιξάκια. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25634
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5475 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πέραν των πλεονεκτημάτων της φυσικής μορφής (χειροπιαστή συλλογή, άμεση επαφή με το μέσο, μυρωδιά, η ιστορία που κουβαλάει ένα τεύχος π.χ. των παιδικών σου χρόνων κ.α.), με τα ψηφιακά, είσαι μονίμως εξαρτημένος από το ηλεκτρικό ρεύμα (όπως και με τις ψηφιακές φωτογραφίες που δεν έχουμε τυπώσει)...

Φαντάσου τώρα, να σταματήσει το ρεύμα να υπάρχει...

 

Τραβηγμένο σενάριο, αλλά όχι ακραίο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33018
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πέραν των πλεονεκτημάτων της φυσικής μορφής (χειροπιαστή συλλογή, άμεση επαφή με το μέσο, μυρωδιά, η ιστορία που κουβαλάει ένα τεύχος π.χ. των παιδικών σου χρόνων κ.α.), με τα ψηφιακά, είσαι μονίμως εξαρτημένος από το ηλεκτρικό ρεύμα (όπως και με τις ψηφιακές φωτογραφίες που δεν έχουμε τυπώσει)...

Φαντάσου τώρα, να σταματήσει το ρεύμα να υπάρχει...

 

Τραβηγμένο σενάριο, αλλά όχι ακραίο...

Σκέψου και το άλλο.

Κολλάς ιό ή κρασάρει το pc(που στατιστικά και μόνο, στάνταρ θα συμβεί κάποια στιγμή) και αναγκάζεσαι να κάνεις format.

Βye bye ψηφιακή συλλογή.

Κακά τα ψέματα. Αν το κόμικ δεν το πιάνεις, δεν το ξεφυλλίζεις, δεν το μυρίζεις.... είναι σαν να μην το΄χεις :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55413
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5421 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πέραν των πλεονεκτημάτων της φυσικής μορφής (χειροπιαστή συλλογή, άμεση επαφή με το μέσο, μυρωδιά, η ιστορία που κουβαλάει ένα τεύχος π.χ. των παιδικών σου χρόνων κ.α.), με τα ψηφιακά, είσαι μονίμως εξαρτημένος από το ηλεκτρικό ρεύμα (όπως και με τις ψηφιακές φωτογραφίες που δεν έχουμε τυπώσει)...

Φαντάσου τώρα, να σταματήσει το ρεύμα να υπάρχει...

 

Τραβηγμένο σενάριο, αλλά όχι ακραίο...

 

 

Σκέψου και το άλλο.

Κολλάς ιό ή κρασάρει το pc(που στατιστικά και μόνο, στάνταρ θα συμβεί κάποια στιγμή) και αναγκάζεσαι να κάνεις format.

Βye bye ψηφιακή συλλογή.

Κακά τα ψέματα. Αν το κόμικ δεν το πιάνεις, δεν το ξεφυλλίζεις, δεν το μυρίζεις.... είναι σαν να μην το΄χεις :)

 

για back up και μπαταρίες έχετε ακούσει τίποτα;   :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ευχαριστώ, laz33, για την ανάσταση του τόπικ.  :beer3:

Μα μπορείς να τα κατεβάσεις σκαναρισμένα τζαμπέ. Γιατί να τ΄αγοράσεις; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Η σύντομη απάντηση είναι προφανής. Γιατί είναι παράνομο. :P

Για τις τιμές, ενώ έχεις δίκιο, μεγάλες υπηρεσίες κάνουν εκπτώσεις που δεν θα έβρισκες σε έντυπη μορφή. Εννοείται πως προτιμώ να έχω σε έντυπη μορφή τα κόμικς μου, αλλά υπό ιδανικές συνθήκες (οι οποίες εξηγώ πως δεν υπάρχουν). Οι λόγοι για να έχει κάποιος ψηφιακή συλλογή είναι πολλοί, αλλά αυτοί που αφορούν εμένα τους κατέγραψα στο αρχικό ποστ.

 

Έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον στ' αμερικανικά τευχάκια, ότι η διαφορά μεταξύ ψηφιακού και φυσικού προϊόντος δεν είναι μεγάλη. Επομένως, πιστεύω ότι η digital αγορά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα και ψήφισα το τρίτο, με τη διευκρίνιση ότι μιλάω για κατεβασμενα κομιξάκια. :D

Κατεβασμένα διάβαζα σειρές που δεν μπορούσα να βρω ή που ήξερα ότι δεν θέλω να αγοράσω σίγουρα. Αυτήν την περίοδο δοκιμάζω όντως να διαβάζω κατεβασμένα κόμικς που με ενδιαφέρουν (που θα έμπαιναν στη wishlist) για να δω κατά πόσο αρκούμαι σε ηλεκτρονική μορφή. Πρακτικά αυτό δεν αλλάζει τίποτα ως προς τις αγορές μου (με τον ίδιο αργό ρυθμό θα αγοράζω νέα κόμικς), αλλάζει το υλικό που έχω πρόσβαση και τον χρόνο που μπορώ να αφιερώνω στα κόμικς καθημερινά.

Αλλά την πειρατεία την θεωρώ ανήθικη (στα βίντεο-γκέιμς έχω σταματήσει εδώ και χρόνια με την άνοδο του steam - για σειρές και ταινίες είναι σχεδόν αδύνατο να την κόψεις) και δεν μ' αρέσει. Δεν το παίζω άμεμπτος - φυσικά και κατεβάζω, αλλά θα προτιμούσα να μην συνεχίσω έτσι και στα κόμικς.

Πέραν των πλεονεκτημάτων της φυσικής μορφής (χειροπιαστή συλλογή, άμεση επαφή με το μέσο, μυρωδιά, η ιστορία που κουβαλάει ένα τεύχος π.χ. των παιδικών σου χρόνων κ.α.), με τα ψηφιακά, είσαι μονίμως εξαρτημένος από το ηλεκτρικό ρεύμα (όπως και με τις ψηφιακές φωτογραφίες που δεν έχουμε τυπώσει)...

Φαντάσου τώρα, να σταματήσει το ρεύμα να υπάρχει...

 

Τραβηγμένο σενάριο, αλλά όχι ακραίο...

Ενώ συμμερίζομαι όλα τα θετικά των εντύπων, εστιάζω κυρίως στο ίδιο το έργο. Σε τελική ανάλυση (pun intended) το ίδιο θα διαβάσεις εσύ στο χαρτί, το ίδιο και εγώ στην οθόνη. Θα το βιώσουμε διαφορετικά, αλλά στα ίδια συμπεράσματα θα καταλήξουμε ( εκτός αν θάψεις την εκτύπωση :lol: ).

 

Σκέψου και το άλλο.
Κολλάς ιό ή κρασάρει το pc(που στατιστικά και μόνο, στάνταρ θα συμβεί κάποια στιγμή) και αναγκάζεσαι να κάνεις format.
Βye bye ψηφιακή συλλογή.
Κακά τα ψέματα. Αν το κόμικ δεν το πιάνεις, δεν το ξεφυλλίζεις, δεν το μυρίζεις.... είναι σαν να μην το΄χεις :)

Εδώ σε βρίσκω άστοχο :P . Εκτός από τα backups που λέει ο mr-d, οι ψηφιακές συλλογές από επίσημες υπηρεσίες είναι online (σιγά μην μας τα έδιναν DRM-free). Αλλά με την ίδια λογική και το σπίτι σου μπορεί να πάρει φωτιά ή να πλημμυρίσει ή να σε κυνηγούν χρονοταξιώτες για να σε σκοτώσουν ώστε να μην γεννηθεί ένας πρόγονός σου και να πρέπει να εγκαταλείψεις το σπίτι σου.  :praff:

(αν είσαι προληπτικός, sorry :lmao: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33018
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν η ερώτηση ήταν να αγοράσω ένα έντυπο κόμικ ή να το κατεβάσω σκαναρισμένο τζάμπα, θα σου έλεγα τα συν και τα πλην της καθε επιλογής και γενικότερα θα το σκεφτόμουν.

Τώρα δεν υπάρχει δίλημμα για μένα. Αν είναι να πληρώσω θα το πάρω σε φυσική μορφή.

Οπως έγραψα και πάνω, το να το έχεις σκαναρισμένο αλλά να μην μπορεις να το πιάσεις στα χέρια σου και να το ξεφυλλίσεις, είναι σαν να μην το 'χεις.

 

Σκέψου και κάτι ακόμα. Την μεταπωλητική αξία.

Ένα έντυπο κόμικ μπορεις να το πουλήσεις μετά από χρόνια σε κάποιον συλλέκτη.

Το σκαναρισμένο ποιος θα σε πληρώσει να του το δώσεις; Αφού μετά από χρονια θα το βρει κι ο ίδιος σκαναρισμένο να το κατεβάσει free.

 

Τελος πάντων. Για να το κλείνω απ την πλευρά μου το θέμα. Έχεις τους λόγους σου να αγοράζεις ψηφιακά κόμικ και καλά κάνεις.

Προσωπικά πάντως δεν θα το έκανα ποτέ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25634
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5475 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

για back up και μπαταρίες έχετε ακούσει τίποτα;   :lol:

 

Ναι, ΟΚ... Υπάρχουν και γεννήτριες, όπου πάλι θα είσαι εξαρτημένος από το πετρέλαιο, εκτός και αν κάνεις ποδήλατο για να δίνεις ρεύμα! :P

 

Ενώ συμμερίζομαι όλα τα θετικά των εντύπων, εστιάζω κυρίως στο ίδιο το έργο. Σε τελική ανάλυση (pun intended) το ίδιο θα διαβάσεις εσύ στο χαρτί, το ίδιο και εγώ στην οθόνη. Θα το βιώσουμε διαφορετικά, αλλά στα ίδια συμπεράσματα θα καταλήξουμε ( εκτός αν θάψεις την εκτύπωση :lol: ).

 

 

 

Πολύ σωστά, εφόσον εστιάζεις σε αυτό που θέλεις να διαβάσεις (με οποιονδήποτε τρόπο)...

Και ο λαθραναγνώστης στο περίπτερο που διαβάζει κρεμασμένη την εφημερίδα, το ίδιο πράγμα θα διαβάσει με εμένα που την αγόρασα, όμως εγώ θα την έχω διαβάσει στο σπίτι μου με την ησυχία μου και ίσως μπροστά στο τζάκι...  :gnews:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   104560
  • Achievement Points:  13001
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν υπάρχουν digital comics, μόνο έντυπα... :moutra2:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5476 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έκατσα και διάβασα όλο το πρώτο post (ναι, ολο!) και νομίζω πως ξέρεις ήδη την απάντηση στο δίλημμα σου: digital comics for you! Αν δεν σε ενδιαφέρει η συλλογή, το ξεφύλλισμα, το μυρισμα και οι άλλες διαστροφές που εχουμε οσοι αγοράζουμε έντυπα κόμικς, πρέπει να στραφεις στα ψηφιακά.

Μονο επειδή λες ότι δεν θες να κατεβάζεις πειρατικά, έχε στο μυαλό σου αυτό που σου είπαν ήδη περί μεταπωλητικης αξίας. Αν κάτι έντυπο δεν σου αρέσει μπορείς να το πουλήσεις και να πάρεις κάποια χρήματα πίσω.

Σου προτείνω λοιπόν ψηφιακα αλλά πειρατικά κατά κύριο λόγο και να αγοράζεις όσα δεν βρίσκεις άμεσα.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Προφανως ο καθενας κρινει τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο. Ομως κατα την αποψη μου δεν αξιζει να αγορασεις κατι ψηφιακο πανω κατω στην ιδια τιμη του εντυπου. Θα αγοραζα ψηφιακα μονο αν μιλουσαμε για κατι indie απο πολυ μικρη εταιρεια ή απο τον δημιουργο κατευθειαν, μου αρεσε και ηθελα να τον στηριξω με αυτον τον τροπο. Οποτε με αυτη την εξαιρεση η απαντηση μου ειναι full physical !! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55522
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καταρχήν ωραίο και επίκαιρο θέμα με την έντονη ψηφιοποίηση που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. 

 

Ψήφισα την τρίτη επιλογή με μια σημείωση: Όλα τα ψηφιακά που κατεβάζω είναι αποκλειστικά για να δω αν τα θέλω πραγματικά στην βιβλιοθήκη μου, ώστε να τα αγοράσω και έντυπα μετά. Ευτυχώς μπορώ και αγοράζω τόσα κόμικ ώστε με τους ρυθμούς που διαβάζω να μην ξεμένω. Οπότε στα ψηφιακά απευθύνομαι μόνο όταν δεν βρίσκω με τίποτα κάτι σε φυσική μορφή ή όταν έχω αμφιβολίες για το αν κάτι αξίζει. Έχω γλυτώσει πολλές ριψοκίνδυνες αγορές έτσι χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω στη διαδικασία να πουλάω τα σκάρτα μπας και πάρω μερικώς τα χρήματα πίσω.

 

Δύο ξεχωριστές περιπτώσεις στις οποίες απευθύνομαι αποκλειστικά σε παρανόμως κατεβασμένα είναι τα scanlation και τα manga. Τα πρώτα γιατί προτιμώ να "παρατυπήσω" ώστε να διαβάσω υλικό που αλλιώς παίζει και να μην το πιάσω ποτέ και τα δεύτερα γιατί πολλές από τις σειρές που διαβάζω έχουν το χούι να μην τελειώνουν και δεν μου περισσεύουν 10 ευρώ για το κάθε tankobon από τα δεκάδες που θέλω. Συν ότι τα scangroups τα περισσότερα κεφάλαια από manga τα πετάνε 1-2 μέρες μετά την κυκλοφορία τους και καίγομαι να μαθαίνω την συνέχεια :) 

 

Όσο και να υποκύπτω στους ψυχαναγκασμούς του shelf porn, της μυρωδιάς, της αφής κλπ ελπίζω να έρθει η ώρα που όλων οι βιβλιοθήκες θα είναι ψηφιακές. Από άποψη χώρου, οικολογίας και τόσων πλεονεκτημάτων για τα οποία θυσιάζω τα φετίχ μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μου αρέσει το χαρτί, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι! Ό,τι το θέλω πολύ το παίρνω στην φυσική μορφή του.. Ό,τι απλά με τρώει η περιέργεια ηλεκτρονικά!

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12999
  • Reputation:   95251
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  431
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ των ψηφιακών κόμικς...!Δεν μπορούν να σου δώσουν ούτε στο ελάχιστο την χαρά που σου δίνει το χαρτί όταν το κρατάς στα χέρια σου,το μυρίζεις,το ξεφυλλίζεις κι έπειτα,αφού το διαβάσεις,το τοποθετείς στην βιβλιοθήκη σου...!

 

Βέβαια έχω κι εγώ συλλογή με ψηφιακά κόμικς...!Αυτά είναι συνήθως scanlations ή μία-δύο σειρές που παρακολουθώ από την Αμερική και δεν καίγομαι πολύ να τις έχω σε έντυπη μορφή...!

 

Γενικά,εάν δεν συντρέχουν οικονομικοί λόγοι και σου αρέσει αυτό που διαβάζεις,πιστεύω ότι η έντυπη μορφή είναι μονόδρομος...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.