Μετάβαση στο περιεχόμενο

BARKS CARL [ (1901 - 2000) ]


NetGhost

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απ' ότι ξέρω τον Φέθρυ τον δημιούργησαν ο σχεδιαστής Αλ Χάμπαρντ και ο σεναριογράφος Ντικ Κίνι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82141
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια στον Netghost για το άρθρο του. :respect: Βάζω και μια ελαιογραφία που δεν ανέβηκε παραπάνω. Είναι στο κλίμα των ημερών:

post-13632-12939167185983_thumb.jpg

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι να πεις και τι να γραψεις για τον Καρλ Μπαρκς respect.gifrespect.gifrespect.gifrespect.gifrespect.gifrespect.gifrespect.gif

Ειναι ο λογος που οι περισσοτεροι αρχισαν να αγοραζουν φανατικα τα κομικς απο την αρχη της εμφανισης τους.

Ειναι ο αγαπημενος δημιουργος σχεδον ολων οσων ασχολουνται με τα κομικς ντισνευ ειτε ειναι εκδοτες, ειτε σχεδιαστες, ειτε σεναριογραφοι, ειτε κατι αλλο. Πανω στο δικο του κοπο πατανε ολοι και εχουν επιτυχια.

Δικαιολογημενα θεωρειται ως ο πατερας των κομικς.

 

Στην Ελλαδα τον μαθαμε απο το πρωτο κιολας Μικυ Μαους. Η παρουσια του σε αυτο συνεχιζεται ως τα 1500ρια, συν το 1791.

Στα Μεγαλα Μικυ μας δοθηκε η ευκαιρια να δουμε τις ιστοριες του σε πραγματικο μεγεθος οπως στα αμερικανικα Walt Disney Comics and Stories κλπ, ενω στο Μικυ Μαους υπηρχε η γνωστη προσαρμογη λογω του ιταλικου Τοπολινο, δηλ. μια 10σελιδη ιστορια γινοταν 13σελιδη. Με εξαιρεση το 354 οι ιστοριες του υπαρχουν ως το 287.

Φυσικα πολλες ιστοριες του ειναι ανατυπωση/επανεκδοση κι ετσι εχει αρκετες και στα Κλασικα Ντισνευ, Σουπερ Μικυ, ενω υπαρχει και σε ενα απο τα πρωτα συνδρομητικα. Πλεον εχουμε τις ιστοριες του και στην Βιβλιοθηκη Μπαρκς.

Η απουσια του πλεον απο τις αλλες συλλογες εγινε για χαριν του Κομιξ (1988). Απο το πρωτο τευχος, με εξαιρεση ελαχιστα τευχη, υπαρχει εκει ανελλιπως. Τα στοιχεια που παραθετω ειναι απο το δικο μου αρχειο κι ετσι, μεχρι το Κομιξ 272, υπαρχουν 310 ιστοριες του συν 6 επανεκδοσεις. Επισης ειναι και σε 23 ιστοιρες ως σεναριο/εμπνευση, συνηθως με τον Ντααν Γιππες σχεδιαστη.

 

Αναμφισβητητα αξιζει τον κοπο οχι μονο να ασχοληθεις μαζι του σε αρχειακο στυλ αλλα και να αγοραζεις τα τευχη που εχουν ιστοριες του. Αλλωστε ειναι απο τις ελαχιστες αφορμες που εκδοτες κανουν τον κοπο να περιλαμβανουν συνοδευτικα αρθρα.

 

Εξωφυλλα του δυστυχως αργησαν πολυ να μπουν στις παλιες συλλογες. Μαλιστα το πρωτο ηταν στο Μικυ Μαους 78 που θεωρειται προσαρμογη γιατι ειναι μονο τα ανηψακια. Στο Μεγαλο Μικυ βλεπουμε τα πρωτα κλασικα εξωφυλλα απο το 8.

post-13944-12969017651511_thumb.jpgpost-13944-12969017889347_thumb.jpgpost-13944-12969018129416_thumb.jpgpost-13944-12969018314969_thumb.jpg

 

Ομως η παρουσια του Ελλαδα δεν ειναι στις εκδοσεις Τερζοπουλου αλλα στις εκδοσεις Ατλαντις του Πεχλιβανιδη, δηλ. στο Γελιο+Χαρα. Εκει οι αναγνωστες ειχαν την τυχη να δουν Μπαρκς απο το 4ο τευχος, μαζι με το αντιστοιχο εξωφυλλο. Το καλο ηταν οτι ακολουθουσαν το στυλ της αρχικης εκδοσης, το κακο ηταν οτι οι ιστοριες στις πρωτες εποχες δεν ηταν ανατυπωσεις αλλα ξαναπατυκωμα απο το ελληνικο πεχλιβανιδικο επιτελειο, συνεπως τα σχεδια δεν ειναι τα αυθεντικα. Οταν αργοτερα απεκτησε τα καταλληλα μηχανηματα οι ελληνες αναγνωστες απολαμβαναν τις ιστοριες οπως επρεπε.

Ισως καποιος να ανακαλυψει την παρουσια του Μπαρκς σε ακομα πιο παλιες εκδοσεις. Ομως κομικς θεωρουνται τα πληρως εικονογραφημενα αρα σαν πρωτη παρουσια θεωρειται επισημα αυτη στο Γελιο+Χαρα 4.

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καρλ Μπαρκς ή αλλιώς... Ντόναλντ Ντακ!

Παναγιώτης Σεμερτζίδης, Sportday.gr

 

post-11645-13012626872167_thumb.jpg

 

Γεννιές και γεννιές έχουν μεγαλώσει με τα αριστουργήματά του. Και αυτός τι ήταν; Ένας απλός σκιτσογράφος που ήθελε κάποια στιγμή να βγάλει από το σκοτεινό συρτάρι τα έργα του και να τα «δωρίσει» στον κόσμο! Ευτυχώς, όμως, από την όλη ιστορία δεν βγήκε μόνος αυτός κερδισμένος. Μαζί του παρέσυρε και εμάς, που μεγαλώσαμε, αναβιώνουμε και σε βάθος χρόνου θα μεταφέρουμε τις ιστορίες του στα παιδιά μας, εκείνα στα δικά τους κ.ο.κ!

 

Ο λόγος γίνεται για έναν άγνωστο στο ευρύ κοινό καλλιτέχνη. Άλλωστε, η εποχή που έδρασε δεν «απαιτεί» να τον γνωρίζουμε... Κυρίες και κύριοι ο Καρλ Μπαρκς, ο άνθρωπος που έδωσε ζωή στον Ντόναλντ Ντακ και μαζί «γέμισε» αναμνήσεις τις παιδικές μας ηλικίες.

 

Σαν σήμερα, το 1901, ο Μπαρκς βλέπει για πρώτη φορά το φως του κόσμου και το 2000 τον αποχαιρετά.

 

Έτσι ξεκίνησαν όλα...

 

Η σχέση του Καρλ Μπαρκς με τα κόμιξ άρχισε με μαθήματα σχεδιασμού δια αλληλογραφίας. Αργότερα, στα τέλη της δεκαετίας του ΄20 το περιοδικό «Judge» δέχτηκε να δημοσιεύσει μέρος των έργων του.

 

Ο γνωστός σε όλους μας Ντόναλντ Ντακ άνοιξε... τα φτερά του το 1934! Ένα χρόνο αργότερα, ο 34χρονος Μπαρκς πληροφορήθηκε ότι ο Ουόλτ Ντίσνεϊ έψαχνε σκιτσογράφους για να «εξαπλώσει» την αυτοκρατορία των κινουμένων σχεδίων. Αμέσως έκανε αίτηση και προσελήφθη!

 

Λίγα χρόνια αργότερα, το 1937, η «μαγική» πένα του Μπαρκς είχε την έμπνευση να... μεγαλώσει το σόι του Ντόναλτ, φέρνωντας στον κόσμο τα τρία ανίψια του Χιούι, Λιούη και Ντιούη.

 

Η πρώτη ολοκληρωμένη... παπική ιστορία τελείωσε το 1942.

 

Την ονόμασε «Το χρυσάφι του πειρατή» και είχε ως πρωταγωνιστές τον Ντόναλντ Ντακ, τα τρία ανιψάκια του και έναν παπαγάλο-πειρατή. Λίγο μετά ήρθε και ο θείος Σκρουτζ, η πάπια που έδινε και την ψυχή της για χρυσό και... ούτε δίφραγκο στους γύρω της. Είναι ο μοναδικός πάπιος που αψηφά κάθε νόμο της φυσικής και επιδίδεται ακόμη και σε περίπλοκες υποβρύχιες φιγούρες μέσα σε πισίνες γεμάτες... χρυσό.

 

Χαρακτήρες που δημιούργησε

 

Κύριος Τζόουνς

Σκρουτζ Μακ Ντακ

Γκαστόνε Γκάντερ

Κύρος Γρανάζης

Έηπριλ, Μαίυ και Τζούν

Γλόμπος

Μάτζικα Ντε Σπελ

Μουργόλυκοι ή απλά Λύκοι

Σκληρόκαρδος Χρυσοκούκης

Τζoν Ρόμπαξ

Γκόλντυ

Γλίτσας Λέρας

 

--

 

Από εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πιστεύω οτι αν δεν υπήρχε ο Μπάρκς η ανάπτυξη στα κόμικς όχι μονο θα ηταν εντελώς φτωχή αλλά και σε άλλη κατεύθυνση. Ίσως να έμεναν στο σχεδιαστικό στυλ των καρτούν. Ακόμα και η παράλληλη ανάπτυξη μέσω Ιταλίας θα είχε πολύ πιο αργούς ρυθμούς.

Απο τον σχεδιαστικό κόσμο είναι η μεγαλύτερη απώλεια.

:respect::respect::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

να συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου αυτό το θέμα με το αρθράκι αυτό απο το ΚΟΜΙΞ # 170 σχετικά με την επιρροή του θείου Καρλ στους νεότερους τουςκ ια πως αντίστοιχα τον τίμησαν μετά το θάνατο του! :cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βίντεο από την συνάντηση του Καρλ Μπαρκς, με φανς του στην Σουηδία, ο οποίος υπογράφει διάφορα τεύχη και τομάκια που του δίνουν.Το link:

 

Ακολουθεί ένα βίντεο, με συνέντευξη του Καρλ Μπαρκς, η οποία έγινε κατά την διάρκεια της συνάντησης του με fans του:

 

Μια μίνι παρουσίαση του Καρλ Μπαρκς και του έργου του, καθώς και κάποια αποσπάσματα από συνέντευξη του, μπορείτε να δείτε στο παρακάτω video:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ακολουθεί μια λίστα με όλα τα ΤΑΔΕ ΕΦΗ(την γνωστή σε όλους μας στήλη από το περιοδικό Κόμιξ) του δημιουργού Καρλ Μπαρκς.

 

Κόμιξ #30 & #33

 

Μία από τις μεγαλύτερες δυσκολίες στον χειρισμό των ηρώων είναι πως θα αντιδράσει καθένας τους σε μια συγκεκριμένη κατάσταση.Απ' αυτή την άποψη, ο θείος Σκρούτζ είναι αρκετά εύκολος:θα διαλέξει τον πιο φτηνό τρόπο ν' αντιμετωπίσει μια έκτακτη κατάσταση.

 

 

Κόμιξ #30 (2)

 

Η αναγνώριση είναι υπέροχη, αρκεί η ανταμοιβή να είναι αρκετά υψηλή ώστε να ξεπληρώνει την απώλεια της ιδιωτικής ζωής και την ελευθερία της έκφρασης.

 

 

Κόμιξ #31

 

Δεν ήταν η μεγαλοφυία ή ένα υπερφυσικό ταλέντο, που έκαναν αυτές τις ιστορίες καλές* ήταν η υπομονή κι ένα μεγάλο καλάθι αχρήστων.

 

 

Κόμιξ #32 & Κόμιξ #34

 

Τα λάθη και ο περίγελος μ' ενοχλούσαν χρόνια, αφού είχα ξεχάσει κάθε άλλο χαρακτηριστικό της ιστορίας.

 

 

Κόμιξ #32 (2) & Κόμιξ #36

 

Επεξεργαζόμουν ξανά και ξανά το σενάριο και τα σχέδια ώσπου να πετύχω το καλύτερο που θα μπορούσα.

 

 

Κόμιξ #33,Κόμιξ #38,Κόμιξ #42,Κόμιξ #43,Κόμιξ #121

 

Πάντοτε προσπαθούσα να γράψω ιστορίες που θα ήθελα ν'αγοράσω.

 

 

Κόμιξ #35

 

Πάντα έβλεπα τα πάπια σαν καρικατούρες ανθρώπων.

 

 

Κόμιξ #120

 

''Σε μια επιστολή του, ο έγκριτος νομικός Έρικ Γκρόουβς, με αποκαλούσε ''Δάσκαλο'', όμως αυτό συμβαίνει να είναι το λεξιλόγιο των νομικών...όμοιο με του δικηγόρου Λαδοπόντικα στην ιστορία μου Η Χρυσή Περικεφαλαία!Λίγες μέρες αργότερα, η σύζυγος μου κι εγώ, διαβάσαμε ένα άρθρο για τον Πικάσσο.Ο δημοσιογράφος αναφερόταν σε αυτόν, χαρακτηρίζοντας τον ''Δάσκαλο''.Σκάσαμε στα γέλια...''

 

 

Κόμιξ #122

 

''Σύμφωνα με τα γράμματα που λαμβάνω, μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι από τους αναγνώστες των ιστοριών μου είναι ενήλικοι.Δικηγόροι, γιατροί, συγγραφείς, καλλιτέχνες, καθηγητές κολεγίων, αθλητές...Κατά την γνώμη ορισμένων από αυτούς, τα σενάρια και οι διάλογοι μου, απευθύνονται σε αναγνώστες με υψηλό δείκτη νοημοσύνης.Επιτρέψτε μου να πω ότι ποτέ δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο!Δεν μου έχει τύχει ποτέ να γνωρίσω παιδί που να μην έχει την ελάχιστη γνώση ή το ενδιαφέρον σχετικά με την φυσική, την τεχνολογία, ή την γεωγραφία.''

 

 

Κόμιξ #123

 

''Πάντοτε έψαχνα για χιουμοριστικά ευρήματα που να μην είναι απλώς φραστικά γκαγκ.Για παράδειγμα, στην Επιστροφή στο Κλοντάικ, ο θείος Σκρούτζ βλέπει μια κλωστή να κρέμεται από το ταβάνι και μην μπορώντας να θυμηθεί για ποιόν λόγο βρίσκεται εκεί, την τραβάει, με αποτέλεσμα να απελευθερώσει την ''αντικλεπτική γροθιά'' που τον τσακίζει στο έδαφος!Είναι το ίδιο είδος οπτικού γκαγκ που με γοήτευε πάντα στα κόμιξ, όπως και στον κόσμο των κινουμένων σχεδίων.''

 

 

Κόμιξ #124

 

''Στις ιστορίες μου, προσπαθούσα πάντοτε να παρουσιάζω μια μικρή κλιμάκωση της δράσης στο τέλος κάθε σελίδας, κάτι που θα έκανε τους αναγνώστες να θέλουν να γυρίσουν την σελίδα για να συνεχίσουν την ανάγνωση.Αργότερα, άρχισα να εφαρμόζω αυτό το τέχνασμα κάθε τέσσερα καρέ!Το αποτέλεσμα ήταν, κάθε φορά που λογοκρίνονταν οι ιστορίες μου και οι εκδότες ''έκοβαν'' καρέ, η ροή της αφήγησης να επηρεάζεται ανεπανόρθωτα.''

 

 

 

Κόμιξ #125

 

''Είχα ήδη, χρησιμοποιήσει τον Κύρο Γρανάζη σε ιστορίες μου και ήταν αρκετά αστείος.Συνήθως, τον παρουσίαζα να δουλεύει ολομόναχος πάνω σε κάποια ανόητη εφεύρεση.Για να πρωτοτυπήσω, δημιούργησα γι' αυτόν έναν μηχανικό βοηθό.Ήταν ένας μικρός γλόμπος, που τον έβαζα στις γωνίες για να συμπληρώνω τα καρέ.Δεν είχε όνομα και ήταν ένας τέλειος άγνωστος που περνούσε απαρατήρητος από όλους, εκτός ίσως από τους αναγνώστες.''

 

 

Κόμιξ #126

 

''Πάντοτε είχα την αίσθηση ότι το να σχεδιάζω καρτούν ήταν πολύ πιο εύκολο από τις άλλες δουλειές που ήμουν αναγκασμένος να κάνω: αγρότης, κτηνοτρόφος, ή καουμπόι του γλυκού νερού.''

 

 

Κόμιξ #127

 

''Ο Ντίσνεϋ ήταν ένας ονειροπόλος που εμφανιζόταν κάθε τόσο με εκείνες τις λαμπρές ιδέες του,τις οποίες, μάλιστα,είχε το θάρρος να τις δημοσιοποιεί.''

 

 

Κόμιξ #128

 

''Όταν είδα τα στριπ του Μίκυ Μάους στις εφημερίδες σκέφτηκα ότι εγώ, ήδη,ζωγράφιζα έτσι!''

 

 

Κόμιξ #130

 

''Ένα μικρό μέρος της φιλοσοφίας του θείου Σκρούτζ, λέει ότι για να ζήσεις περισσότερα χρόνια, θα πρέπει να διασκεδάζεις με την δουλειά σου, να την αγαπάς και να ασχολείσαι συνεχώς με αυτήν.''

 

 

Κόμιξ #131

 

''Στα στούντιο Ντίσνεϊ, έπρεπε να στήνουμε σκηνές με τέτοιο παλμό και εκφραστικότητα, ώστε ο θεατής των καρτούν να πιάνει το νόημα μέσα σε δέκατα του δευτερολέπτου.Όλη εκείνη η λεπτοδουλειά, ίσως να φαίνεται ακόμη στα κόμιξ μου...''

 

 

Κόμιξ #132

 

''Μετά το 1947 και την πρώτη εμφάνιση του θείου Σκρούτζ, συνειδητοποίησα ότι είχα δημιουργήσει έναν χαρακτήρα που θα μπορούσα να τον εξελίσσω για χρόνια...Ήταν σαν ένα νεαρό φυτό που αναπτυσσόταν συνεχώς, ξεδιπλώνοντας φύλλα των χιλίων δολαρίων...''

 

 

Κόμιξ #133

 

''Ελπίζω ότι όσοι διαβάζουν τις ιστορίες του θείου Σκρούτζ, αντιλαμβάνονται πως τα τρία κυβικά στρέμματα χρήματα του, είναι, απλώς , το αντίτιμο των εισιτήριων του για τα μεγάλα καράβια των ονείρων.''

 

 

Κόμιξ #134

 

''Πάντα μου άρεσε να μπλέκω τα παπιά σε καταστάσεις όπου βρίσκονται στο φυσικό τους στοιχείο, το νερό.Υπάρχει κάτι ρομαντικό στα λιμάνια και στα βυθισμένα πλοία, που θα γοητεύει πάντοτε τους αναγνώστες, όσα χρόνια και αν περάσουν.''

 

 

Κόμιξ #135

 

''Πάντοτε εργαζόμουν ακατάπαυστα, επτά μέρες την εβδομάδα.Ήμουν εργαζόμενος και, ταυτοχρόνως, αφεντικό του εαυτού μου, κι έτσι δεν μου έδινα ποτέ ρεπό!''

 

 

Κόμιξ #137

 

''Διάβαζα πάντα ξανά και ξανά το σενάριο μου δέκα και είκοσι φορές.Συχνά, αφού είχα σχεδιάσει κάμποσες σελίδες, ανακάλυπτα ότι, σε ορισμένες σκηνές, το είχα παρακάνει...Τότε, φρόντιζα πάντα να τις περικόπτω, προσθέτοντας συγχρόνως λίγα λίγα γκαγκ όπου χρειαζόταν!''

 

 

Κόμιξ #138, Κόμιξ #145

 

''Ανάμεσα στους αναγνώστες μου θα βρεις καθηγητές πανεπιστημίου, επιστήμονες, καλλιτέχνες και διαφημιστές.Ως τώρα δεν έχει εμφανιστεί ούτε μισός ληστής τραπέζης.''

 

 

Κόμιξ #139

 

''Συμφωνώ απολύτως με το γνωμικό που λέει ότι 'ο αυτοδίδακτος έχει έναν ηλίθιο δάσκαλο.'Όποιος νέος πιστεύει ότι οι σχολές δεν σε βοηθούν στο ξεκίνημα σου, δεν ξέρει τι του γίνεται.''

 

 

Κόμιξ #140

 

«

Ποτέ δεν έκρυψα από τους αναγνώστες μου την αλήθεια: οι κακοί έχουν πάντα λίγο καλό μέσα τους, με τον ίδιο τρόπο που οι καλοί δεν είναι πάντα και τόσο καλοί...

»

 

 

Κόμιξ #141

 

«Πάντοτε πίστευα ότι είμαι άτυχος όπως ο Ντόναλντ.Ωστόσο, δεν υπάρχει ούτε ένας από μας, που να μην ταυτίζεται μαζί του.Είναι ο καθένας μας και κάνει τα ίδια λάθη που θα κάνουμε όλοι μας...»

 

 

Κόμιξ #142

 

«Πριν φτιάξω μιας ιστορία, σκεφτόμουν πάντα τι περιβάλλον ήθελα να σχεδιάσω.Δάσος, θάλασσα, υπόγεια σπήλαια, την Άγρια Δύση, ή κάτι άλλο;Με το που έβρισκα τον τόπο, έβρισκα και το θέμα της ιστορίας...»

 

 

Κόμιξ #143

 

«Η έμπνευση, συνήθως, έχει πολύ σύνθετες μορφές.Για να καταφέρεις να την χρησιμοποιήσεις, θα πρέπει να θυσιάσεις πολλές υπέροχες ιδέες σου...»

 

 

Κόμιξ #144

 

«Το θάρρος του Ντίσνεϊ και το γεγονός ότι ήταν αθεράπευτα αισιόδοξος έδωσαν σε εκατοντάδες καλλιτέχνες σαν κι έμενα την ευκαιρία να δημιουργήσουν...»

 

 

Κόμιξ #146

 

«Ο Ντόναλντ δεν είχε κανένα κοινό με τους δημοφιλείς μυώδεις ήρωες της εποχής του, αλλά κατάφερε να γίνει εξίσου, αν όχι περισσότερο, δημοφιλής με εκείνους.Αυτό αποτελεί μοναδικό φαινόμενο!Είναι εγωιστής, φανφαρόνος, κωμικός, συχνά παιδαριώδης...Η ερώτηση, όμως, παραμένει πάντα: πρόκειται για παπί ή για άνθρωπο;»

 

 

Κόμιξ #147

 

«Τα πλούτη που βρίσκονται στριμωγμένα μέσα στο Θησαυροφυλάκιο του πιο πλούσιου παπιού στον κόσμο, δεν αποκτήθηκαν εύκολα.Ο θείος Σκρούτζ αντιμετώπισε δυσκολίες όπως όλοι μας...Όσο για το ότι έγινε τόσο πλούσιος, όσο δεν θα γίνει μάλλον ποτέ κανένας μας, έχει να κάνει με το ότι δεν έπαψε ποτέ του, να κυνηγάει την περιπέτεια.»

 

 

Κόμιξ #149

 

«Οι εμπειρίες μου ως γεωργός, ξυλοκόπος, τορναδόρος και καουμπόυ του γλυκού νερού, πάντα με ξεχωριστή αδεξιότητα, μου πρόσφεραν τις πρακτικές γνώσεις, οι οποίες μου επέτρεπαν να περιπλέκω όσο ήθελα τις ιστορίες του Ντόναλντ.Γνώριζα απ' έξω κι ανακατωτά όλες τις διαστροφές της φύσης, των ζώων και των μηχανημάτων.»

 

 

Κόμιξ #150

 

«Το μόνο που χρειαζόμουν, για να ξεκινήσω μια ιστορία, ήταν, απλώς, μερικές λέξεις ή κάτι, τέλος πάντων, που θα με έκανε να πάρω μπροστά.Από ΄κει και πέρα, ήταν δική μου δουλειά να βρω τα υπόλοιπα στοιχεία που θα έχτιζαν το μύθο!»

 

 

Κόμιξ #151

 

Μου είπε ένας φίλος μου:«Γιατί δεν κάνεις μια ιστορία με τον Ντόναλντ να δίνει στον Γκαστόνε έναν χάρτη θησαυρού, στέλνοντας τον κάπου για να τον ξεφορτωθεί;»...Όντως, αυτήν την ιδέα την πήρα απ΄αυτόν!Καμιά δεκαριά ιστορίες, από τις πεντακόσιες που έχω γράψει, ξεκίνησαν από ιδέες φίλων ή συνεργατών μου...

 

 

Κόμιξ #152

 

Πήρα την απόφαση να ζωγραφίσω υδατογραφίες για να φανεί, επιτέλους, ότι κατά βάθος είμαι κι εγώ ένας μουσάτος επαναστάτης.

 

 

Κόμιξ #153

 

Για πολύ καιρό μάθαινα πράγματα από τις δουλειές των άλλων.Αφότου όμως, άρχισα να γράφω τις δικές μου ιστορίες, σταμάτησα, και κυρίως σταμάτησα να διαβάζω άλλες ιστορίες σε άλλα περιοδικά κόμιξ.

 

 

Κόμιξ #154

 

Η περιουσία που γεμίζει το τεράστιο θησαυροφυλάκιο του θείου Σκρούτζ δεν φτιάχτηκε από την μια μέρα στην άλλη.Στο ξεκίνημα του πέρασε κι αυτός, όπως όλοι μας, δύσκολες ώρες!

 

 

Κόμιξ #155

 

Ο θείος Σκρούτζ δεν ήταν ούτε έγινε ποτέ αστέρι του κινηματογράφου, όπως ο φασαριόζος ανιψιός του ο Ντόναλντ.Ήταν ένα αποκλειστικά κομικσικό δημιούργημα.

 

 

Κόμιξ #156

 

Από την μια ιστορία στην άλλη, κι ενώ ο θείος Σκρούτζ ήταν δευτερεύων χαρακτήρας άρχισε να αποκτά μια πιο πολύπλευρη και σύνθετη προσωπικότητα, με έναν όγκο ανάλογο με αυτόν της περιουσίας του.

 

 

Κόμιξ #157

 

Ό,τι απέκτησε ο θείος Σκρούτζ το απέκτησε χωρίς την βοήθεια μαγικών ή άλλων υπερδυνάμεων, που μπορεί να οφείλονταν σε τσιμπήματα από αράχνες και ατσάλινες πανοπλίες.

 

 

Κόμιξ #158

 

Ένας λόγος που ο θείος Σκρούτζ αγαπήθηκε τόσο, ήταν ότι οι ιστορίες του σε ταξίδευαν στις τέσσερις γωνιές του κόσμου.Αργότερα έμαθα πως τα παιδιά αγάπησαν το μάθημα της γεωγραφίας μέσα από αυτές τις ιστορίες.

 

 

Κόμιξ #158

 

Ένας λόγος που ο θείος Σκρούτζ αγαπήθηκε τόσο, ήταν ότι οι ιστορίες του σε ταξίδευαν στις τέσσερις γωνιές του κόσμου.Αργότερα έμαθα πως τα παιδιά αγάπησαν το μάθημα της γεωγραφίας μέσα από αυτές τις ιστορίες.

 

 

Κόμιξ #159

 

Περιττό να αναφέρω πως, γράφοντας όλες αυτές τις ιστορίες με τον θείο Σκρούτζ να ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο, πέρασα κι εγώ πολλές ώρες ταξιδεύοντας από την πολυθρόνα μου...

 

 

Κόμιξ #160

 

Ο θείος Σκρούτζ είναι ένα παπί με παπίσια πόδια που φοράει γκέτες και μεταξένιο καπέλο...Αυτό, όμως, που τον κάνει πραγματικά να ξεχωρίζει, είναι το μαγικό χάρισμα που έχει να ξεπερνάει τα ανθρώπινα όρια.

 

*Η συγκεκριμένη φράση δημοσιεύτηκε λανθασμένα στο τεύχος #160.Όμως στο τεύχος #161 (στην σελίδα 5 κάτω δεξιά), σε μια ερώτηση μιας αναγνώστριας του περιοδικού, η οποία δεν έβγαζε νόημα, οι συντάκτες του περιοδικού απάντησαν, δημοσιεύοντας την σωστή φράση που έπρεπε να είχε δημοσιευθεί.

 

 

Κόμιξ #161

 

Πάντα προσπαθούσα να κάνω τις ιστορίες μου πειστικές.Αν ο θείος Σκρούτζ ταξίδευε στον ποταμό Γιούκον, το σκηνικό και οι κίνδυνοι που θα αντιμετώπιζε θα έπρεπε να παραπέμπουν όντως στον ποταμό Γιούκον.

 

 

Κόμιξ #162

 

Αφιερώνω το βιβλίο μου, Uncle Scrooge:His Life & Times, στον Ουώλτ Ντίσνεϋ, του οποίου η επιμονή να αναδείξει το καρτούν έχτισε μια τεράστια βιομηχανία και έθεσε ένα υψηλότατο επίπεδο πάνω στο οποίο λιγότερο προικισμένοι παραμυθάδες, όπως εγώ, μπόρεσαν να δημιουργήσουν ιστορίες που σε άλλη περίπτωση θα είχαν καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων.

 

 

Κόμιξ #166

 

Πολλές ιδέες για την πλοκή, αλλά και για την γενικότερη ιδέα των ιστοριών μου, τις πήρα κατά κύριο λόγο από τον Έλζι Σεγκάρ, τον ιδιοφυή δημιουργό του Ποπάυ.

 

 

Κόμιξ #167

 

Πολύ εποικοδομητική για μένα ήταν η κριτική της συζύγου μου.Μελετούσε τις ιστορίες μου πιο προσεκτικά απ' όλους.Χρόνια ολόκληρα έγραφε τα κείμενα στα μπαλονάκια και περνούσε με μελάνι το φόντο τους.

 

 

Κόμιξ #168

 

Στα κινούμενα σχέδια υπάρχει άμεση σχέση εικόνας και χρόνου, καθώς όλα όσα παρουσιάζονται στην οθόνη υποτίθεται ότι διαδραματίζονται σε πραγματικό χρόνο.Αυτή η σχέση εικόνας και χρόνου δεν ήταν τόσο σημαντική στα κόμικς, γιατί μπορούσα να εξηγήσω κάθε χρονικό κενό με ένα μικρό κουτάκι πάνω στην γωνία του καρέ, γράφοντας:«Ύστερα...» ή «Την επόμενη μέρα...».

 

 

Κόμιξ #169

 

Ήξερα ότι στους αναγνώστες μου άρεσε η ποικιλία και γι' αυτό φρόντιζα κάθε φορά να επινοώ μία πρωτότυπη ιστορία που να διαδραματίζεται σ' ένα πρωτότυπο περιβάλλον.Αυτό ήταν το πρώτο μέλημα μου.

 

 

Κόμιξ #170

 

Όσα χρόνια και αν περάσουν, μπορεί να έχω ξεχάσει κάποιες λεπτομέρειες για μια ιστορία, αλλά θυμάμαι πάντοτε τα λάθη και τις γκάφες που μπορεί να έγιναν.

 

 

Κόμιξ #171

 

Όταν, άρχισα να γράφω τις δικές μου ιστορίες σταμάτησα να διαβάζω τις δουλειές άλλων.Είχα στα χέρια μου τον Ντόναλντ και τα ανιψάκια και ήξερα να τους χειρίζομαι πολύ καλά.Δεν ήθελα, λοιπόν, έστω και υποσυνείδητα να υιοθετήσω ξένες μεθόδους εργασίας.

 

 

Κόμιξ #172

 

Αν κάποιος έμπαινε στα Στούντιο Ντίσνεϋ με τον αέρα της σπάνιας ιδιοφυΐας, τότε ήταν βέβαιο ότι θα έφευγε με τον εγωισμό του καταρρακωμένο, εφόσον εκεί θα έπρεπε να συνεργαστεί με μια ολόκληρη ομάδα από πραγματικές ιδιοφυΐες.

 

 

Κόμιξ #173

 

Αν ο πολιτισμός μπορούσε να εξευγενίζει συνεχώς τους ανθρώπους, τότε ίσως οι άνθρωποι να διακατέχονταν από τέτοιο αλτρουισμό και ευγένεια, ώστε κανείς να μην τολμούσε να εκμεταλλευτεί τους συνανθρώπους του.

 

 

Κόμιξ #174

 

Πάντοτε προσπαθούσα να προβάλλω την ευχάριστη και διασκεδαστική όψη της ζωής.

 

 

Κόμιξ #175

 

Μου αρέσουν τα αναγνώσματα που έχουν γρήγορη δράση, περιπέτεια και κωμικά στοιχεία.Γι' αυτό διαβάζω καουμπόικες ιστορίες.Σ' αυτές, όπως και στις θαλασσινές περιπέτειες, η δράση αποκτά ξέφρενους ρυθμούς που συνεπαίρνουν τον αναγνώστη.

 

 

Κόμιξ #176

 

Τα Στούντιο Ντίσνεϋ ήταν σαν μεγάλη σχολή και όλοι εκεί λειτουργούσαν ως μαθητευόμενοι.Έτσι αποκτούσες αρκετή δόση μετριοφροσύνης, ώστε να μην περιμένεις στην συνέχεια να σου τραγουδήσουν όπερα για να σου έρθει η έμπνευση!

 

 

Κόμιξ #177

 

Διάβαζα και διόρθωνα τα σενάρια και τα σκίτσα μου ξανά και ξανά, μέχρι να βεβαιωθώ ότι έκανα το καλύτερο δυνατό μέσα στον χρόνο που είχα στην διάθεση μου.

 

 

Κόμιξ #178

 

Δεν είχα ιδιαίτερες παρεμβάσεις στην δουλειά μου.Μάλλον θεωρούσαν ότι τα κατάφερνα καλά.Κάποτε, στις αρχές, παρέδωσα ένα σενάριο στην εκδότρια μου κι εκείνη μου έκανε κάποιες επισημάνσεις στην ροή της ιστορίας.Όταν της το επέστρεψα διορθωμένο, μου είπε ότι αυτό που είχα φτιάξει αρχικά ήταν καλύτερο.Έκτοτε σταμάτησαν να ασχολούνται με τα σενάρια μου.

 

 

Κόμιξ #179

 

Μερικές φορές όταν ξαναδιαβάζω τις παλιότερες ιστορίες μου, νομίζω ότι τις έγραψε κάποιος άλλος.Είναι απίστευτο, αλλά όταν βλέπω όλα αυτά τα γκαγκ, αναρωτιέμαι που πήγα και τα σκέφτηκα!Νιώθω σαν να μην είναι δικά μου.

 

 

Κόμιξ #180

 

Επειδή εκνευρίζομαι εύκολα, οι επισημάνσεις κάποιων λαθών στα σενάρια μου ήταν αρκετές για να με κάνουν να εκραγώ.Ευτυχώς, αυτό συνέβαινε πολύ σπάνια, διαφορετικά θα άλλαζα επάγγελμα.

 

 

Κόμιξ #181

 

«Τα κόμικς είναι ένα εκπληκτικό πεδίο.Μπορείς να παρουσιάσεις κάθε λογής ιδέες, κάθε είδους δράση ή σκηνικό...»

 

 

Κόμιξ #182

 

«Τα ονόματα ενός πλοίου, ενός τραίνου ή ενός τόπου πρέπει να είναι πολύ χαρακτηριστικά για να χαράζονται στην μνήμη του αναγνώστη, ώστε διαβάζοντας την συνέχεια της ιστορίας, να μπορεί εύκολα να τα αναγνωρίσει.»

 

 

Κόμιξ #183

 

Επηρεάστηκα από σπουδαίους σχεδιαστές - τον Μακέϋ, τον Όππερ, τον Φόστερ και τον Κρέην.Το στυλ τους ήταν απλό και λιτό* χρησιμοποιούσαν καθαρές γραμμές.Το σκίτσο τους ήταν ασπρόμαυρο χωρίς γραμμοσκιάσεις, τις οποίες δεν συμπαθούσα καθόλου.Τις θεωρούσα μπελά και επιπλέον δουλειά, κι έτσι αγνόησα εντελώς την ύπαρξη τους.

 

 

Κόμιξ #184

 

Πάντα τοποθετώ τα συννεφάκια με τους διαλόγους στο επάνω μέρος του καρέ, γιατί έτσι ο αναγνώστης μπορεί να βλέπει τους χαρακτήρες και, ταυτοχρόνως, να διαβάζει τα λόγια τους.Όταν τα συννεφάκια είναι διάσπαρτα σε όλο το καρέ, ακόμη και κάτω από τους ήρωες, τότε ο αναγνώστης δεν έχει σφαιρική άποψη της εικόνας.Αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που δεν μου αρέσουν στα σύγχρονα κόμικς.

 

 

Κόμιξ #185

 

Υπήρξαν και φορές που, ό,τι κι αν έκανα, δεν μπορούσα να κατεβάσω καμιά καινούργια ιδέα.Καθόμουν στο σχεδιαστήριο μου και έβλεπα τις μέρες να περνούν και την...θηλιά να σφίγγει!

 

 

Κόμιξ #186

 

Ένα πολύ καλό κόλπο για τις ιστορίες είναι να διαδραματίζονται σε τοποθεσίες ενδιαφέρουσες, ώστε να εξάπτουν το ενδιαφέρον και την περιέργεια του αναγνώστη!

 

 

Κόμιξ #187

 

Καθαρός αέρας, καθαρό νερό, καθαρό περιβάλλον...Όλα αυτά τα θεωρούμε πατρογονικό μας δικαίωμα.Και κάποτε όντως ήταν, πριν καταστραφούν από τον τεχνολογικό πολιτισμό του ανθρώπου.

 

 

Κόμιξ #188

 

Μία από τις δυσκολίες στην σκιαγράφηση της προσωπικότητας κάθε ήρωα είναι να σκεφτείς πως θα αντιδρούσε κάτω από δύσκολες περιστάσεις.Από αυτή την άποψη, είναι πολύ εύκολο να μείνεις πιστός στον χαρακτήρα του θείου Σκρούτζ, αφού ακόμη και για να αντιμετωπίσει μία περίπτωση έκτακτης ανάγκης μία μόνο λύση θα ψάξει να βρει: την φτηνότερη.

 

 

Κόμιξ #189

 

Πολλές φορές, όταν έφτανε η στιγμή να επινοήσω μία ακόμη ιστορία, φοβόμουν μήπως η φαντασία μου ξεπεράσει τα όρια.Ωστόσο, ποτέ δεν τα ξεπέρασα, γιατί σε γενικές γραμμές είμαι συντηρητικός.Προσέγγιζα πάντοτε τα θέματα μου τόσο προσεκτικά που τα δόντια μου κροτάλιζαν και τα πόδια μου έτρεμαν από την αγωνία!

 

 

Κόμιξ #190

 

Νομίζω ότι η μοναξιά είναι απαραίτητη για να μπορέσει ένας συγγραφέας να δημιουργήσει ένα πολλά υποσχόμενο έργο.

 

 

Κόμιξ #191

 

Η Ευρώπη έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου!Φανταζόμουν ότι έχει παλιά κτήρια και πύργους, όπως στα παραμύθια.Τώρα που την επισκέφτηκα, ανακάλυψα ότι όλα φαίνονται πολύ πιο μυθικά και μοιάζουν σαν να έχουν βγει από παραμύθια των αδερφών Γκριμ.

 

( Με αφορμή την επίσκεψη του στην Ευρώπη)

 

 

Κόμιξ #192

 

Πάντοτε προσπαθούσα να κάνω ότι καλύτερο μπορούσα.Όταν, λοιπόν, ολοκλήρωνα την δουλειά μου και την πήγαινα στους εκδότες, ήμουν τόσο ικανοποιημένος που το μόνο έκανα ήταν να τους προκαλώ να την βελτιώσουν...αν μπορούσαν!

 

 

Κόμιξ #193

 

Στην ιστορία Το Ουράνιο Νησί (κόμιξ #84), που έγραψα στα τέλη του 1959, προτίμησα να επιστρέψω στο στυλ των διαστημόπλοιων του Μπακ Ρότζερς, γιατί τα θεωρούσα πιο...γραφικά.Είχαν μία καρτουνίστικη ποιότητα που έλειπε από τους πυραύλους της εποχής.Ασφαλώς το 1959 δεν είχαμε και μεγάλη ποικιλία.Υπήρχαν μονάχα απλοί σωληνωτοί πύραυλοι χωρίς τίποτα το φαντασμαγορικό που να παραπέμπει στα διαστημικά τους ταξίδια.

 

 

Κόμιξ #194

 

Ήταν μια μέρα του 1961, όταν η ύπουλη Μάτζικα Ντε Σπελ μπήκε κουνιστή και λυγιστή στο γραφείο του Σκρούτζ και του ανακοίνωσε ότι είναι μάγισσα.Ο θείος Σκρούτζ το θεώρησε πολύ αστείο και έσκασε στα γέλια.Έκτοτε, όμως δεν ξαναγέλασε γιατί αφοσιώθηκε στην προσπάθεια του να σώσει το βιος του και την θρυλική τυχερή του δεκάρα από τα νύχια της αληθινής γητεύτρας.

 

 

Κόμιξ #195

 

Πάντοτε φρόντιζα οι ιστορίες μου να είναι διασκεδαστικές, χωρίς να δίνουν έμφαση στην εγκληματικότητα.Αυτό ισχύει ακόμη και στην περίπτωση των Μουργόλυκων που η παροιμιώδης ανοησία τους με έκανε να μην ανησυχώ για την επίδραση που θα είχε η παράνομη δράση τους.

 

 

Κόμιξ #196

 

Πιστεύω ότι πρέπει να διατηρήσουμε στον επαγγελματικό τομέα αρκετές από τις παλιές αρχές και μεθόδους, όπως τον σεβασμό, την ειλικρίνεια, το να επιτρέπουμε στους συνεργάτες μας να πιστεύουν στις ιδέες τους και να μην προσπαθούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο καλούπι.

 

 

Κόμιξ #197

 

Αναζητούσα πρωτότυπα σενάρια, πρωτότυπους τρόπους απόδοσης τους, πρωτότυπα περιβάλλοντα...Όμως, αυτή η διαδικασία ήταν τόσο δύσκολη που, μετά από χρόνια, άρχισα να ανατρέχω στα παλιά μου σενάρια και να τα αναδιαμορφώνω.

 

 

Κόμιξ #198

 

Μέσα από τις ιστορίες μου προσπαθούσα πάντα να περάσω το αισιόδοξο μήνυμα ότι όσο δύσκολο κι αν φαντάζει κάποιο πρόβλημα, αργά ή γρήγορα θα ξεπεραστεί!

 

 

Κόμιξ #200

 

Η δημιουργία μιας ελαιογραφίας απαιτεί μεγάλη αυτοσυγκέντρωση και πάρα πολύ χρόνο!

 

 

Κόμιξ #201

 

Στις κρύες χιονισμένες φάρμες του ανατολικού Όρεγκον, όπου μεγάλωσα, η ζωή ήταν δύσκολη και σκληρή.Είχα μια διαφορετική άποψη για την ζωή από αυτήν που είχαν οι υπόλοιποι συνεργάτες μου στο Στούντιο...Παρ' όλα αυτά, δεν παρουσίασα ποτέ στις ιστορίες μου την πικρή της πλευρά.

 

 

Κόμιξ #202

 

Υπάρχει ένα αξιοπερίεργο για μια ελαιογραφία μου που απεικονίζει την σκηνή που ο Σκρούτζ βροντάει έναν σβώλο χρυσού πάνω στο μπαρ περιτριγυρισμένος από κορίτσια του Σαλούν της Ντάμας.Στην ελαιογραφία ένα από τα κορίτσια είχε γουρουνόφατσα και ένα άλλο είχε ένα μεγάλο αστραφτερό δόντι.Αφού ολοκλήρωσα τον πίνακα μου το National Geographic έκανε ένα αφιέρωμα στο Ντώσον και τον Πυρετό του Χρυσού και μιλούσε για τα κορίτσια των σαλούν εκείνης της εποχής, γιατί κάποιες από αυτές τις χορεύτριες ζούσαν ακόμη και αποτελούσαν καυτά θέματα για τον τύπο της εποχής* δύο από τις ντίβες ήταν η «Γουρουνίτσα Νέλλυ και η «Διαμαντοδόντα» Γκέρτυ.Εγώ όμως δεν το ήξερα αυτό όταν έφτιαξα τον πίνακα.

 

 

Κόμιξ #203

 

Εκτός από τον θείο Σκρούτζ, είμαι περήφανος και για μερικούς άλλους ήρωες που επινόησα.Όπως για παράδειγμα τον Κύρο Γρανάζη, τον παλαβό εφευρέτη.Διαβάζω μερικές από αυτές τις ιστορίες σήμερα και γελάω επειδή αναρωτιέμαι πώς στο καλό κατέβασε το μυαλό μου τόσο αστεία πράγματα...

 

 

Κόμιξ #218

 

Η σύνθεση μιας ιστορίας είναι σαν να γράφεις μουσική.Πρέπει να πιάνεις τον ρυθμό και να κάνεις την ιστορία να κυλάει μόνη της.

 

 

Κόμιξ #223

 

Καθώς δούλευα τις ιστορίες μου, νομίζω ότι φόρτωνα τους ήρωες μου με μερικές από τις δικές μου εμπειρίες.

 

 

Κόμιξ #224

 

Ποτέ δεν ένιωθα ιδιαίτερη συμπάθεια για πολλές από τις ανόητες συνήθειες που έχουμε σε τούτον τον κόσμο κι έτσι κορόιδευα πολλά από αυτά τα πράγματα.Στα λεξικά, αυτό το πράγμα λέγεται σάτιρα.

 

 

Κόμιξ #228

 

Ποτέ δεν κατέβασα το επίπεδο της δουλειάς μου επειδή υποτίθεται ότι έγραφα ιστορίες για τα παιδιά.Πάντα έγραφα κάτι που να μου αρέσει εμένα και υπέθετα ότι αυτό θα άρεσε και στα παιδιά.

 

 

Κόμιξ #232

 

Το πιο σημαντικό στοιχείο στις ιστορίες μου είναι ότι έλεγα τα πράγματα με το όνομα τους.Έλεγα στα παιδιά πως οι κακοί έχουν λίγο καλό μέσα τους και πως οι καλοί έχουν πολύ κακό μέσα τους.Δεν προσπάθησα να κρύψω τίποτα ή να κάνω τα πράγματα να δείχνουν ρόδινα.

 

 

Κόμιξ #235

 

Ο θείος Σκρούτζ αντιπροσωπεύει κάτι που σχεδόν όλοι θα ήθελαν να είναι σε κάποια στιγμή της ζωής τους...

 

 

Κόμιξ #237

 

Αν είχα τα χρήματα για να φτιάξω ένα ατελιέ όπως θα το ήθελα, θα είχε επιφάνεια πεντακόσια τετραγωνικά μέτρα και πολλά ντουλάπια για να αποθηκεύω όλο μου το υλικό...Όπως τα παλιά μόντελ σητ του Μπέννυ Μπούρρο και του Μπάρνεϋ του Αρκούδου, τα οποία πέταξα γιατί δεν είχα που να τα βάλω.

 

 

 

Κόμιξ #239

 

Αυτό που βοήθησε να γίνουν τα κόμικς μου άξια λόγου, ήταν η άποψη που είχα για τα παιδιά.Τα θεωρούσα πανέξυπνα!Όλα τα παιδιά που έχω γνωρίσει ήταν πανέξυπνα!

 

 

Κόμιξ #241

 

Μου αρέσει να τριγυρνώ σε παλιές πόλεις φαντάσματα του Ουέστ και να τις εξερευνώ.Η έρημος και η ατμόσφαιρα μιας πόλης φάντασμα είναι από τα πράγματα που με εμπνέουν να γράφω και να σχεδιάζω ιστορίες...

 

 

Πηγή: περιοδικό Κόμιξ

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ καλή δουλειά Q :beer: Θα σταθώ στο παρακάτω

 

Κόμιξ #138, Κόμιξ #145

''Ανάμεσα στους αναγνώστες μου θα βρεις καθηγητές πανεπιστημίου, επιστήμονες, καλλιτέχνες και διαφημιστές.Ως τώρα δεν έχει εμφανιστεί ούτε μισός ληστής τραπέζης.''

 

Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς έτσι. Τη δεκαετία του '90 στη Γερμανία, ένας δράστης με το ψευδώνυμο Dagobert (το γερμανικό όνομα του θείου Σκρουτζ) διέπραξε μία σειρά από ληστείες και εκβιασμούς εμπνευσμένος από τις ιστορίες του Carl Barks. Το αστυνομικό τμήμα της περιοχής διετάχθη να ξεκοκαλίσει όλες τις ιστορίες του Barks προκειμένου να καταλάβει πώς σκέφτεται ο ληστής και να προβλέψουν την επόμενη κίνησή του. Τελικά πιάστηκε και έκανε 6 χρόνια φυλακή, όμως και μόνο το γεγονός πως ανάγκασε ένα αστυνομικό τμήμα να διαβάσει τα άπαντα του δημιουργού, είναι νομίζω αξιοθαύμαστο.

 

Πηγή (ψάξτε για Dagobert robber, θα βρείτε κι άλλα αποτελέσματα)

 

 

Επίσης

, στο 0:56 αναφέρεται στο "The fine art of Walt Disney's Donald Duck", το οποίο συλλέγει όλες τις ελαιογραφίες του Barks και κόστιζε τότε 200$ .

 

Barks: Ένα συνηθισμένο κόμικ θα αλλοιωνόταν ύστερα από 15-20 χρόνια και θα γινόταν ένας σωρός από ένα δύσοσμο κιτρινόχαρτο.

Εκφωνητής: Τα βιβλία με τις ελαιογραφίες σας που υπάρχουν, κοστίζουν συνολικά 2,5 εκατομμύρια δολάρια. Σας εκπλήσσει αυτό;

Barks: Ναι, με εκπλήσσει το γεγονός ότι κάποιος θα έδινε παραπάνω από μία δεκάρα για οποιοδήποτε κόμικ. / Yes, it surprises me that anybody would ever pay more than a dime for any comic book!

 

 

Αυτό γιατί δεν το έχει βάλει άραγε ο Τερζόπουλος στα "Τάδε έφη Καρλ Μπαρκς;" ;):D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση, πραγματικά δεν το γνώριζα Γιώργο και σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια.Όσον αφορά αυτό που δήλωσε ο Μπαρκς, ίσως το είπε πριν την δεκαετία του 90, δηλαδή πριν γίνει και το περιστατικό και γι αυτό να μην στέκει πλέον.

 

Επίσης να επισημάνω ότι πρόσθεσα όλα τα Τάδε Έφη, που έχουν μπει στο Κόμιξ, εκτός των τευχών #127,#129,#131 και #136.Σε όλα μου λείπουν τα εξώφυλλα γι αυτό και το 129 μου το είχαν κλέψει και από τότε δεν το ξαναβρήκα (σε προσιτή τιμή εννοώ).Οπότε εάν κάποιος είχε την ευγενική καλοσύνη να μου τα στείλει και να τα προσθέσω, ώστε να ολοκληρωθεί η λίστα, θα το εκτιμούσα.Νομίζω πως και αυτά τα τεύχη τον Μπαρκς πρέπει να έχουν, στα Τάδε Έφη τους.

 

Θέλω να αναφέρω ότι δυστυχώς με την δημιουργία αυτής της λίστας, αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πόσο έχουμε υπερεκτιμήσει το Κόμιξ.Όπως θα διαπιστώσετε σε αρκετά τεύχη του Κόμιξ, είχαν δημοσιευτεί τα ίδια σχόλια του Μπαρκς.Κάτι που δεν νομίζω να το είχε καταλάβει κανείς εάν δεν είχε ψάξει καλά.Επίσης, οι μόνοι δημιουργοί που συμπεριλήφθηκαν στην στήλη Τάδε Έφη, ήταν οι Μπαρκς(ο οποίος είχε και τα περισσότερα σχόλια), Ρόσα, Σκάρπα, Καβατσάνο, οι οποίοι όμως, είχαν ελάχιστα σχόλια και στο τέλος μπήκε και ο Ουώλτ Ντίσνεϋ, ο οποίος νομίζω ήταν ο δεύτερος δημιουργός με τα περισσότερα σχόλια και νομίζω πως και κάποια δικά του δημοσιεύονται σε περισσότερα από ένα τεύχος.

 

Στα αφιερώματα του GC, για τους δημιουργούς που ανέφερα, μπορείτε να βρείτε τις λίστες με τα Τάδε Έφη τους.Για τον Ντίσνεϋ, δεν πρόλαβα να προσθέσω ακόμα, αλλά σύντομα θα το κάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Προστέθηκε το Τάδε Έφη του τεύχους #127 χάρη στον dimious200, το οποίο φυσικά περιλάμβανε σχόλιο του Μπαρκς, οπότε προστέθηκε εδώ.Δημήτρη σε ευχαριστώ για την βοήθεια. :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μενα ειναι ο καλυτερος δημιουργος ντισνευ ιστοριων.

Αν δεν ηταν αυτος ουτε ο Ροσα θα ειχε τοση εξελιξη ουτε ο Σκαρπα τοση επιτυχια ουτε ολοι οι υπολοιποι θα ειχαν συνεχεια στην καριερα τους. Αν δεν δημιουργουσε το παπιοσυμπαν χαρακτηρων στο οποιο στηριζονται η συντριπτικη πλειοψηφια των συγχρονων ιστοριων, τα ντισνευ θα κατεληγαν πολυ νωρις στην κατηφορικη πορεια που ειχαν δεκαδες αλλοι κομιξικοι και καρτουνικοι χαρακτηρες.

Κι επειδη ολα αυτα εγιναν πολυ πριν να γεννηθουμε σχεδον ολοι οσοι συμμετεχουμε στα φορουμ, ολα θα ηταν πολυ διαφορετικα και σε αυτο τον τομεα γιατι σχεδον ολοι που αγαπησαμε τα κομικς στα παιδικα μας χρονια, χαριν στα ντισνευ εξοικειωθηκαμε και για τα αλλα ειδη κομικς.

Ευχαριστουμε τον Μπαρκς για τις ωραιες ωρες που περασαμε διαβαζοντας τα εργα του. Και ελπιζω να ειναι το ιδιο ευγνωμονες ολοι οι επιγονοι του και καποτε να τον τιμησουν μιμουμενοι και το σχεδιαστικο και το σεναριακο του στυλ, γιατι μονον ετσι θα επανελθει η ποιοτητα στα κομικς.

 

Λινκ που βρηκα

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=20392

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Τα Μόντελ Σητ του Ντίσνεϋ

[ΚΟΜΙΞ τ.077, 11/1994]

 

post-11351-0-10745400-1329274584_thumb.jpg

1η σελίδα

 

post-11351-0-97273600-1329274601_thumb.jpg

2η σελίδα

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Κάρλ Μπάρκς στο Duckburg Wiki: sign13.png

 

(πατήστε τη σημαιούλα).

 

100% ορίτζιναλ κείμενο. Δεν είναι σηκωμένο απο πουθενά. Να βάλω λίγες ακόμα φώτο προς τα κάτω και είναι κομπλέ! :)

Διαβάστε και το τελευταίο κείμενο του Μπάρκς πρίν πεθάνει. Κυριολεκτικά συγκλονιστικό.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τρεχάτε κόσμε, ένας τρελός αποφάσισε να σκανάρει το αντίτυπό του "The Fine Art of Walt Disney's Donald Duck". Το βιβλίο κυκλοφόρησε το 1981 σε 1875 αριθμημένα και υπογεγραμμένα από τον Barks αντίτυπα, και συγκεντρώνει μέσα τις 121 από τις 122 ελαιογραφίες που είχε φτιάξει μέχρι τότε. Κόστιζε περί τα 150$ που αν τώρα το θεωρούμε ακριβό, φανταστείτε πόσο ακριβό ήταν πριν 3 δεκαετίες. Η έκδοση δεν θεωρείται πλήρης μιας και ο Barks συνέχισε να φτιάχνει κι άλλες ελαιογραφίες μετά την έκδοση του βιβλίου, όμως παρ' όλ' αυτά εξαντλήθηκαν όλα τα αντίτυπα και τώρα θεωρείται από τα πιο ακριβά συλλεκτικά βιβλία / κόμικς του Barks. Στο ebay / amazon πιάνει άνετα 2.000$ και πάνω αν είστε τυχεροί να βρείτε κάποιον που να θέλει να το πουλήσει.

 

 

post-2414-0-24060100-1343131345_thumb.jpg

 

 

 

Νόμιζα πως περιείχε απλά ξερές εικόνες, όμως το βιβλίο είναι γεμάτο πληροφορίες, πραγματική εγκυκλοπαίδεια. Αξίζει να το έχετε στη συλλογή σας, έστω και ψηφιακά. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

http://www.filefactory.com/file/1kpbl4n0r2gv/n/Fine_Art_of_WD_Donald_Duck_by_Carl_Barks,_The_[AR_1981]_(Flattermann).cbr

 

 

 

Επίσης:

dionik_inducks_small.png για το Fine Art

Περισσότερες πληροφορίες για το Fine Art

Οι ελαιογραφίες που δημιούργησε μετά το 1981 και δεν περιέχονται στο βιβλίο

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αφιέρωμα από τον Motherfucker Mike (τον φίλο του Angry Video Game Nerd) στον Carl Barks. Παρουσιάζει μερικές ωραίες ιστορίες, αν και αναφέρεται περισσότερο σε άτομα που δεν γνωρίζουν τον Barks. Μπορείτε να το δείτε εδώ

 

http://cinemassacre.com/2012/09/16/donald-duck-comics-review/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Αληθεια εχει υποψη του κανεις τον πολυτελη τομο που κυκλοφορησε με συγκεντρωμενες τις ελαιογραφιες του Μπαρκς? Το ψηνω για δωρο στον εαυτο μου στις γιορτες... :banana: :banana:

 

9783770436859.jpg

 

 

http://www.bookdepos...s/9783770436859

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φαίνεται τέλειο βιβλίο, αν εχει όλες του τις ελαιογραφιες του μέσα,

Πολύ ακριβό βέβαια στα 93 ευρώ που ειδα... Μεταφορικά free ευτυχώς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Αποτι ειδα στο site της εκδοτικης οχι μονο ειναι συγκεντρωτικη εκδοση των ελαιογραφιων αλλα εχει και πολυ εξτρα υλικο με το ιστορικο καθε πινακα, τα προσχεδια κτλ.

 

http://www.ehapa-shop.de/pages/carl_barks_oelgemaelde?WT.mc_id=blog

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξέρουμε σε τι γλώσσα θα είναι γραμμένα τα κείμενα που έχει μέσα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Λογικα στα γερμανικα αλλα λιγη σημασια εχει, τετοιες πολυτελεισ εκδοσεις ειναι για να θαυμαζεις τους πινακες..οχι τοσο το ιστορικο τους.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:cool: Ναι αν έκανε κανά 50άρι θα ήταν πιο λογική η τιμή είναι η αλήθεια. Αλλά και πάλι είναι πολύ :cool: ! Με το καλό, λέει!

 

σσ.Τα ποστς μεταφέρθηκαν στο Μπαρκσικό τόπικ για να μη χαθεί στο τόπικ του Κόμιξ. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μερικά ωραία ιστορικά ντοκουμέντα που ψάρεψα από το Inducks, από το κόμικ Walt Disney's Uncle $crooge McDuck: His Life and Times by Carl Barks της Celestial Arts.

 

 

Μία επιστολή εκτίμησης από τον George Lucas (ναι, τον γνωστό από τα Star Wars και τα συναφή) με την οποία προλογίζεται το όλο βιβλίο. Μπορείτε να τη βρείτε και στα ελληνικά στο ΚΟΜΙΞ 29, σκαναρισμένη εδώ.

post-2414-0-44929400-1353898121_thumb.jpg

 

Ένα σχέδιο που έκανε το 1987, δηλαδή 20 χρόνια μετά την απόσυρσή του. Διαβάστε την λεζάντα από κάτω.

post-2414-0-48164100-1353898109_thumb.jpg

 

Ένα σκίτσο που δημιούργησε το 1981 για κάποιους φοιτητές του Χάρβαρντ που είχαν επιλέξει τον θείο Σκρουτζ για μασκότ τους.

post-2414-0-55712400-1353898257_thumb.jpg

 

Αλληλογραφία μεταξύ Barks και αστρονόμων που ήθελαν να δώσουν σε έναν αστεροειδή που ανακάλυψαν, το όνομα "2730 Barks".

post-2414-0-05840800-1353898968_thumb.jpg post-2414-0-71550600-1353899399_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο Comics Journal 32 είχε δημοσιευτεί άρθρο για την επίσκεψη του Μπαρκς στο ComiCon της Βοστώνης το 1976. Το μόνο σκανάρισμα του άρθρου που βρήκα ήταν χαμηλής ανάλυσης, οπότε το μετέτρεψα σε κείμενο μέσω OCR και διόρθωσα τα μικρολαθάκια που απέμειναν.
 
Μιας και έκανα όλη αυτή τη διαδικασία, το βάζω κι εδώ:

 

post-13632-0-89470400-1371540527_thumb.jpg

 

Barks in Boston
by Gary Groth

 

The television reporter covering Boston's Newcon '76 was incredulous. Who was this man whose only claim to fame was drawing ducks? Why did hordes of fans, ranging in age fron 15 to over 50, pay thousands of dollars for his paintings, lust after his artwork, and beg for sketches and autographs?

This was clearly lunacy of the highest order, and it was so treated that night on the evening news; the camera pans across the room revealing the pandemonium of the comics subculture gone wild. What this scene looks like to middle class America is anyone's guess. My ability to judge things from the view of complacent middle America has long since atrophied, but considering the benighted voice-over of the reporter describing this chaos, it must appear freakish and bizarre. Which, among other things, comicons may be, but it's those "other things" the media ignore. We're all familiar with the coda to the comicon news story; the camera zooms in for a close-up, the TV reporter shines a semi-cretinous smile and says, "If only you had saved all those comics you read as a kid..." etc., etc.

Without exception, this is the general tone of television news accounts of comics conventions. When I watch one, my belief that comic art is the most misunderstood and maligned artform in America is confirmed. It is only fitting, then, that one of the greatest and most inexhaustible talents in the history of comics is a man whose major contribution is the writing and drawing of duck stories.

To the best of my knowledge, Newcon '76 was the first major comicon Carl Barks has attended. In fact, the professional guest bill, though not expansive, was one of the most impressive of the year. In addition to Barks, the con played host to John Stanley, Gil Kane, Joe Hubert, and Harvey Kurtzman. No doubt about it, though: Barks was the headliner.

Barks became a freelance artist after he quit his job as a member of a riveting gang in a railroad car shop in 1929. He landed a job with Walt Disney in 1935. He started there as an inbetweener --an artist who drew frames between action in animated features. He quit Disney in November, 1942 after completing work on his first Donald Duck story, "Pirate Gold," which he drew with Jack Hannah. He left the pressure of comics work to "raise chickens in San Jacinto, where the air was kind to my sinuses," but got sidetracked when he learned that Western Publishing needed a short Donald Cock strip as a lead-in for Walt Disney's Comics and Stories. In Comics and Stories 31 through 312, Berk: wrote and drew the majority of the Donald Duck stories, as well as back-up features starring Gyro Gearloose and Grandma Duck. He also wrote and drew full-length comic stories in Four Color Conics (called one-shots in collector's circles), and eschewed ducks to draw the adventures of Happy Hound and Barney Bear & Benny Burro in Our Gang Comics from late '43 to early '48.

Barks spoke twice at Newton -- once by himself, once with John Stan/ey. Bruce Hamilton and Russ Cochran coordinated the question and answer period during Barks's solo talk. They already had questions from fans, mailed in prior to the convention, and passed out paper so that members of the audience could jot down questions and pass them on to Russ or Bruce. This Q&A system sounds good on paper; its main purpose was to screen the questions before they reached Barks. This worked only moderately well, I thought, since the feeling of audience participation was almost nil.

Barks handled himself adroitly at all times. At 75, he was alert and quick-witted, and didn't seem the least bit annoyed at answering the same questions he's been asked many times before. Bruce Hamilton introduced Barks:

"This is a special occasion for me; it's a rare occasion, the kind of thing that in the mind of a collector comes once in a lifetime. Boston should, I think, very well be honored by the presence of our leading guest and our speaker for tonight. ...There's one thought I would like to pass along before introducing our guest, and that is something I think you .might not have any way of anticipating. That is, exactly what is it a person has to be in order to live up to his legend? This man has that problem.

"...To be a legend is one thing; to live up to that legendary status is something entirely different. I have thought to myself on occasion, what should a person be if they are going to live up to their legend? I would think to live up to the legendary status that someone achieves over a lifetime of dedicated work, he would need to be humble. I would think that he would have to be more than just gifted; I would think he would have to be an original person, that he would have to have, if he's going to be humorous, more than just a sense of humor, but a creative sense of humor. He would have to appreciate humor in others as well as what he's done himself. I think in addition to being a humble person, he would have to know his worth, and that's very difficult. A lot of geniuses know their own worth, but they're not humble too. To transcend both of these is next to impossible, but I think the man we're going to introduce tonight has done just that."

A nice introduction, except for that last bit of nonsense echoing the popular wisdom that requires all great men to be humble. But, Barks is softspoken and sometimes overwhelmed by all the attention he's been getting for what he's referred to as "my hackish stuff."

Did Barks have any personal contact with Walt Disney? Yes. Disney would sit in on story conferences and, Barks says, "We were all scared to death." When Disney didn't like something in a story, he would say nothing during the story conference; after he retired to his office, he would send a note down telling the creative team that "there was something in the story that ought to be written out. He would contribute a great deal to a story while he was in the room. He was a very good gag man."

Barks created Uncle Scrooge simply because he needed a reason for Donald to go to the mountains. A rich uncle who owned a cabin in the mountains filled the bill. "These stories just sort of built from small ideas until they became more and more complex. You can't realize how many ideas keep clouding a guy's head. You have to sort them all out and arrange then so that they come up with an idea. It was wonderful. Sometimes you had an idea that had too many situations." By the third time he'd used Uncle Scrooge he realized he had a character he could use over and over. Uncle Scrooge was fashioned after Andy Gump's rich uncle and Ebenezer Scrooge from Dickens's short story, "A Christmas Carol."

When I listened to Barks I got the feeling, spurious it turns out, that his writing was executed with great ease. He talks very much as he writes: with a piquant use of language and a willingness to laugh at himself and life. The writing, though, was very hard work. He enjoyed inking the most. His pencils were very loose, and he filled in a lot of the detail in the inking stage. He was influenced by Foster, Hogarth, Raymond, De Beck, and Segar. Someone asked if he consciously imitated Hal Foster's Prince Valiant backgrounds. "I would say they were conscious all right" was his answer.

Did Barks got any feedback from his "in" gags, such as labeling a can of dog food "Barks Dog Food"? Barks explained that he never put those things in his strips. Staff artists in the editorial office would slip them in. Barks was very hesitant to take many unnecessary chances in his stories. "I was scared" he said half-jokingly. On the other hand, he was given an impressive amount of freedom to mold characters and make changes in stories written by others.

Someone from the audience asked if it was more difficult to do literate, imaginative comics for children, teenagers, or adults. "I would may doing them for teenagers would be the easiest because teenagers already are adults. They are old enough so that you don't have to write down to them as you would for little children," he replied.

Did he prefer Uncle Scrooge to Donald? No. Although he liked Uncle Scrooge as a character, Donald was more flexible. "Uncle Scrooge always had to be in search of money or something concerned with wealth. Donald could be involved with just about anything."

Barks said he read very little and that the only folklore he read was in condensed versions of fairy tales and American history he read in "the little schoolhouse library where I went to school. Treasure Island, Dickens's Scrooge, Grimm's Fairy Tales, Mother Goose." These condensed stories, he said, had more influence on his thinking than any reading he did afterward. He was asked how he started his stories -- did he study a joke file or toss down a pint of gin? "In the early days I couldn't afford the gin," he answered. "To get a story going," he said, he would first think of a place he wanted to draw: a desert, a sea, or mountains. "Once I thought of the particular place, I could start thinking of the type of gags I could get Donald involved in. Once I got a bunch of gags going, I would choose the funniest ones... I was disciplined to have a good introduction, to capture the people's interest right away."

Was there any symbolism in the Junior Woodchuck Scout manual, that compendium of endless information? "Well, I guess the symbolism there would be that all knowledge sometimes gets written down in a book. And that this book, containing all that knowledge, must have been written in very small-set type. The Junior Woodchucks had marvelous eyesight."

It quickly became evident that Barks was an artist whose work spoke better for him than he did for himself, unlike an artist such as Gil Kane who, due to the limitations of communication imposed upon artist/writers by the comics industry, conveys more of his thoughts in the dialectic form.

Barks's work represents the finest example of a fairy tale the comics medium has seen. To be successful, a fairy tale must be realistic enough to believe in, yet fantastic enough to make us forget; too much or too little of one or the other and all it will invoke is a sneer. Barks balanced both these essential elements perfectly. And if, as I believe, fairy tales must touch children and adults in the same intelligent, earnest way, then Barks has it wrapped up, for his stories do just that.

Another reason Barks ranks among those comics greats that can be counted on the fingers of two hands is the equal importance he gave to word and image. Since the importance of a comic story's art has been blown out of proportion --largely because of an absence of good comic writing, increased art-mongering, and a generation that is being taught that image is everything, word be damned!-- good writing has largely been ignored. After all, how many fans collect the stories of Archie Goodwin? Barks understood the value of good writing and his work provides the best glimpse of a symbiosis of art and writing that is about as near to perfect as human achievement can come.

In addition to the superior design and composition of his panels, Barks's style in drawing the ducks, humans, cars, buildings --in short, everything that created the texture of his world-- was not a style in the sense of his drawing technique. It was a manifestation of a mode of thought: the artist's outlook on life as seen through and flavored by the characters and stories and worlds he created. The stories were outrageous, abounding with a magnified sense of the absurd that differentiated them from other funny animal hackwork through Barks's clear-cut sense of when enough is enough -- again, that beautiful balance between reality and fantasy.

Unlike many other major contemporary artists such as Saul Bellow or Ingmar Bergman, whose gift is to explore the uncharted regions of the human spirit, Barks's gift is simple and direct: he celebrates, with honesty, charm, and satire, the joy of living.


 
:beer6:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Καταρχάς,δεν ξέρω εάν έχει δημιουργηθεί τόπικ με τις <Ελαιογραφίες του Καρλ Μπάρκς> και αν έχει δημιουργηθεί,αυτό το τόπικ είναι τελείως διαφορετικό καθώς,είναι ένα αφιέρωμα για όλους τους πίνακες του Καρλ Μπάρκς,όχι μόνο για τις ελαιογραφίες του αλλά και για τις υδατογραφίες,τα σκίτσα,τα σχέδια με το μολύβι,με τα παστέλ και γενικά,όλα όσα σχεδίασε ο μεγάλος αυτός σχεδιαστής/δημιουργός(λιθογραφίες).


 


Τον τελευταίο καιρό,βρήκα 'τυχαία' στο διαδίκτυο ένα άρθρο με όλη την δουλειά του Μπαρκς,κυρίως μετά την συνταξιοδότηση του,το 1966 στην αγγλικά γλώσσα και αποφάσισα,να το μεταφράσω,εγώ,ο ίδιος,στην ελληνική γλώσσα.Έκατσα σχεδόν όλο το απόγευμα για να το μεταφράσω,εφόσον είναι η πρώτη φορά που μεταφράζω ένα κείμενο 'γραπτώς' από την αγγλική γλώσσα στην ελληνική.


 


Έτσι,το δημοσίευσα πριν λίγο,στην αγαπημένη μου KOMIX WIKI και σκοπεύω να το δημοσιεύσω και εδώ.Ελπίζω να το απολαύσετε καθώς και να κατανοήσετε την μικρή μου ηλικία για τυχόν λάθη.  :P


 


:best:


 


Ο Καρλ Μπάρκς σχεδίασε τις πρώτες του υδατογραφίες το 1956 και συγκεκριμένα σκηνές από τα βιβλία του Ted Kautzky και το 1958 παρακολούθησε μαθήματα ελαιογραφίας,μαζί με την γυναίκα του Gare.Οι δραστηριότητες του ως ζωγράφος παρέμειναν σποραδικές,μέχρι που συνταξιοδοτήθηκε το 1966, και δημιούργησε αρκετές ελαιογραφίες(κυρίως τοπία και σκηνές της καθημερινής ζωής),όπου πουλήθηκαν όλες με 'μέτρια' επιτυχία σε μικρές αγορές με έργα τέχνης.


 

Η εμπορική επιτυχία δεν ήρθε μέχρι το 1971,όταν παρουσίασε την πρώτη του ελαιογραφία που απεικόνιζε μια σκηνή με τους Ντακ κατόπιν αιτήσεως ενός φανατικού αναγνώστη του,τον Glenn Bray.Στα επόμενα πέντε χρόνια,σχεδίασε περισσότερες από 120 ελαιογραφίες με τους Ντακ που περιελαμβάνονται σχεδόν όλες στο βιβλίο <The Fine Art of Walt's Disney Donald Duck> που εκδόθηκε το 1981.

 

Όταν η εταιρία Ντίσνει του έδωσε την άδεια το 1976,ο Μπαρκς άρχισε να σχεδιάζει μια νέα σειρά με ελαιογραφίες και της έδωσε τον τίτλο <Βασιλιάδες και βασίλισσες των μύθων και των θρύλων> αλλά δεν συνεχίστηκε η σειρά μετά την 4 ελαιογραφία.Η πιο επιτυχημένη του σειρά ήταν <Οι Διάσημες Φιγούρες της Ιστορίας>, όπου επεικόνιζαν μεγάλα <ανθρώπινα> πρόσωπα της ιστορίας σε μορφή υδρόβιων παπιών,όπου ξεκίνησε το 1978 σε μικρού μεγέθους ακουαρέλες και απεικόνιζε ανθρωπόμορφα ζώα.Τέλος,κυκλοφόρησαν 60 ελαιογραφίες από αυτήν την σειρά.

 

Ξεκινώντας το 1982,ο Μπαρκς σχεδίασε μια δεύτερη σειρά με ελαιογραφίες των Ντακ για μια λιθογραφική εργασία της εκδοτικής, Another Rainbow.Το 1994,ο Μπαρκς(ή μάλλον το <Carl Barks Studio> που δημιουργήθηκε από τους Bill Grandey και Kathy Morby,οι οποίοι έγιναν και διαχειριστές του στούντιο) 'έσπασαν' την συνεργασία με την Another Rainbow και ανέθεσαν στην Ντίσνει την κατανομή των λιθογραφιών καθώς και άλλα θέματα.

 

Στο βιβλίο του,ο Matti Eronen με τίτλο <Carl Barks' Surviving Comic Book> και στο βιβλίο τέχνης του <Animal Quackers> ανάφερει ότι η εργασία του Μπάρκς ως ζωγράφος δεν ήταν πλήρης σε ότι αφορά τα ρεαλιστικά μοτίβα.Επίσης,υδατογραφίες της Ντίσνει και αρκετές ελαιογραφίες του παπιάνθρωπου δεν αναφέρονται και δεν περιελαμβάνονται στα συγκεκριμένα βιβλία.

 

Άλλα γραφικά έργα,όπως σχέδια με μολύβι ή σκίτσα του Μπάρκς,δεν είναι συγκεντρωμένα στα παραπάνω βιβλία.Έτσι είναι αδύνατον κανείς να βρεί τα 70 σχέδια <μοτίβα> με παστέλ που δημιούργησε ο μεγάλος αυτός παπιάνθρωπος,το 1996-1997.

 


barks-painting-lg.jpg


Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοχαγε συγχρυτηρια για τη μεταφραση και το αρθρο!! Και τα δυο ειναι καταπληκτικα!! Σε ευχαριστουμε που το δημοσιευσες στην ΚΟΜΙΞ Wiki!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Λοχαγε συγχρυτηρια για τη μεταφραση και το αρθρο!! Και τα δυο ειναι καταπληκτικα!! Σε ευχαριστουμε που το δημοσιευσες στην ΚΟΜΙΞ Wiki!

 

Χαρά μου,μου αρέσει να συνεισφέρω με τον δικό μου τρόπο στην αγαπημένη μου,KOMIX WIKI. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νομίζω ότι κολλάει καλύτερα στην παρουσίαση του Carl Barks. Για να μπει στην Αρθρογραφία εκτός GC πρέπει να πληροί κάποιες προϋποθέσεις. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Νομίζω ότι κολλάει καλύτερα στην παρουσίαση του Carl Barks. Για να μπει στην Αρθρογραφία εκτός GC πρέπει να πληροί κάποιες προϋποθέσεις. :)

 

 

:beer:

 

Μόλις είδα το τόπικ με τον Καρλ Μπάρκς,καλύτερα ας ενωθεί με αυτό το τόπικ και καλό είναι όλοι οι συμφορουμίτες να δημοσιεύουν εκεί,οποιοδήποτε θέμα έχει να κάνει σχέση με τον Μπαρκς καθώς και στην KOMIX WIKI! :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.