Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρομερό δίλημμα


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σκέφτομαι να σταματήσω να αγοράζω κάθε εβδομάδα τα Μίκυ Μάους και γενικά να παίρνω τα περιοδικά Disney (με εξαίρεση ίσως το Κόμιξ) και αντ' αυτού να στοχεύω στην ολοκλήρωση σειρών που ήδη έχω (π.χ., Bone) και να μαζεύω λεφτά για ολοκληρωμένες εκδόσεις (π.χ. τόμοι της Fantagraphics). Ωστόσο, είμαι καμμένος και δε μπορώ να σταματήσω μια σειρά που έχω αρχίσει. :P (Δυστυχώς δεν έχουν και τελειωμό) Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι σε δίλημμα... Όσοι το κάνετε ήδη αυτό, τι πιστεύετε; Αξίζει να τις σταματήσω για αυτόν τον σκοπό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95136
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σίγουρα οι deluxe εκδόσεις αξίζουν τα λεφτά τους και καλό θα είναι να κοσμούν την βιβλιοθήκη σου...!

 

Από την άλλη σαν παλιός Ντισνεάκιας πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να περιμένεις να έρθει η Παρασκευή για να πάρεις στα χέρια σου το καινούργιο τεύχος του Μίκυ Μάους...!Εμένα προσωπικά με κάνει να νιώθω πάλι παιδί...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είναι γνωστά τα αντι-Ντισνεϊκά μου συναισθήματα, αλλά θα σου πρότεινα το εξής: Δες ποια από τις σειρές που αγοράζεις σε γεμίζει. Αν δηλαδή αγοράζεις ένα περιοδικό μόνο και μόνο επειδή λέει Disney πάνω, ενώ βλέπεις ότι είναι μέτριο/χάλια κλπ, θα σου έλεγα να το κόψεις.

Υπάρχουν τόσα σπουδαία κόμικς εκεί έξω (και η FB που αναφέρεις έχει εκδώσει πολλά τέτοια), που αξίζει να ρίξεις μια ματιά (και δυο και τρεις...)

Αλλά σε τελική ανάλυση, επιλέγεις με βάση το γούστο σου. Αν δεις ότι ψιλοαλλάζει ή διευρύνεται, δοκίμασε το άγνωστο!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Εγώ αυτό έκανα!Παίρνω μόνο το ΚΟΜΙΞ και ξοδεύω τα υπόλοιπα λευτα μου σε graphic novels!Αξίζει και με το παραπάνω ;):up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είναι γνωστά τα αντι-Ντισνεϊκά μου συναισθήματα, αλλά θα σου πρότεινα το εξής: Δες ποια από τις σειρές που αγοράζεις σε γεμίζει. Αν δηλαδή αγοράζεις ένα περιοδικό μόνο και μόνο επειδή λέει Disney πάνω, ενώ βλέπεις ότι είναι μέτριο/χάλια κλπ, θα σου έλεγα να το κόψεις.

Υπάρχουν τόσα σπουδαία κόμικς εκεί έξω (και η FB που αναφέρεις έχει εκδώσει πολλά τέτοια), που αξίζει να ρίξεις μια ματιά (και δυο και τρεις...)

Αλλά σε τελική ανάλυση, επιλέγεις με βάση το γούστο σου. Αν δεις ότι ψιλοαλλάζει ή διευρύνεται, δοκίμασε το άγνωστο!

:beer:

Συμφωνώ απολύτως. Καταλαβαίνω γιατί κάποιος δεν θα ήθελε να σταματήσει μια σειρά στη μέση, αλλά αν το σκεφτείς πρακτικά, αθροιστικά τα χρήματα που θα δώσεις για 3-4 "meh" σειρές, θα μπορούσες να τα δώσεις για πολλά "σπουδαία κόμικς" που αναφέρει και ο GeoTrou.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά αγοράζω κυρίως το Φαντομ και το ΚΟΜΙΞ πλέον. Παίρνω το ΜΜ μόνο όταν διαβάζω καλές κριτικές από εδώ... Σε συμβουλεύω να παίρνεις το ΚΟΜΙΞ και να αγοράζει το ΜΜ μόνο όταν αξίζει... Τα λεφτά που θα σώσεις από το ΜΜ μόνο θα είναι πολύ χρήσιμα για να αγοράσεις όμορφες σειρές. Και η Βιβλιοθήκη της Fantagraphics είναι μια καλή επιλογή κατα εμε! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εδώ προσπαθούμε να τον κάνουμε να διαβάσει και κάτι άλλο κι εσύ του λες για τα Disney της Fantagraphics;  :pesta:

 

 

Πλακίζω προφανώς. Όπως προείπα έχει να κάνει με το γούστο του καθενός. Απλά απορώ πώς γίνεται να υπάρχουν άτομα που έχουμε ελάχιστη έως μηδαμινή ποικιλία στη βιβλιοθήκη ή την ταινιοθήκη τους.

Και Billy Uchiha, μπορείς να κατεβάσεις άπειρα κόμικς για να δοκιμάσεις, τόσο εδώ στο φόρουμ, όσο και από αλλού κι είμαι ανοιχτός σε απορίες για τίτλους. Θα κάνω τα πάντα για να σε σώσω από τον βάλτο των Ντίσνεϊ. Εκτός αν θες να βγάλεις πούπουλα και ράμφος και στρογγυλά αυτιά. :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ προσπαθούμε να τον κάνουμε να διαβάσει και κάτι άλλο κι εσύ του λες για τα Disney της Fantagraphics;  :pesta:

 

 

Πλακίζω προφανώς. Όπως προείπα έχει να κάνει με το γούστο του καθενός. Απλά απορώ πώς γίνεται να υπάρχουν άτομα που έχουμε ελάχιστη έως μηδαμινή ποικιλία στη βιβλιοθήκη ή την ταινιοθήκη τους.

 

Και Billy Uchiha, μπορείς να κατεβάσεις άπειρα κόμικς για να δοκιμάσεις, τόσο εδώ στο φόρουμ, όσο και από αλλού κι είμαι ανοιχτός σε απορίες για τίτλους. Θα κάνω τα πάντα για να σε σώσω από τον βάλτο των Ντίσνεϊ. Εκτός αν θες να βγάλεις πούπουλα και ράμφος και στρογγυλά αυτιά. :P

 

:lol: Θα συμφωνήσω αρκετά με στο σποιλερ :P Προσωπικά διαβάζω πολλά μάνγκα ηλεκτρονικά εκτός από Disney και έχω στη Βιβλιοθήκη και κάποια Υπερηρωικά... Βέβαια λατρεύω τα Disney και τα μανγκα με έχουν επηρεάσει τόσο πολύ πλέον ετοιμάζω το δικό μου μάνγκα με έναν φίλο μου! Περισσότερα εδώ εάν ενδιαφέρεσαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Διαβάζω κι άλλα πέραν των Disney (Και δεν εννοώ τα κλασικά Αστερίξ-Λούκυ Λουκ κλπ.). Η πρώτη φορά που επιχείρησα να διαβάσω και κάτι άλλο ήταν όταν έμαθα για το Bone... Τον Ιούνιο που είχαν έρθει πέντε Τρικαλινοί σχεδιαστές στα Τρίκαλα έμαθα για το ελληνικό κόμικ εκτός του Αρκά... Έμαθα για Μπλεκ, Ποπάϋ και άλλα... Παρουσιάζω και κάποιο ενδιαφέρον για Marvel-DC, και άρχισα τα μάνγκα... Οπότε ναι, διαβάζω κι άλλα μπορώ να πω... Για έναν 13χρονο που ξεκίνησε να μαζεύει κόμικς το 2011 πιστεύω είναι καλά...

Επεξεργασία από Billy Uchiha
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πρόσφατα πήρα και 'γω την απόφαση να σταματήσω το Μίκυ Μάους που αγόραζα για 15+ χρόνια για να μπορέσω να διαβάσω και κάτι άλλο, γιατί στη παρούσα φάση ήταν ή Μίκυ Μάους ή οτιδήποτε άλλο. Σιγά σιγά βλέπω τους καρπούς της απόφασης μου :D Οπότε, από τη μεριά μου, αν θες να διαβάσεις και άλλα πράγματα, τότε κάν' το και άσε το Μίκυ Μάους. Σε τελική ανάλυση, ακόμα και μετά από χρόνια, αν το μετανιώσεις, δε θα δυσκολευτείς να τα μαζέψεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Μάλιστα... I'll give it a try then! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Κοίταξε, Βασίλη, βρίσκομαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα με εσένα, κατά κάποιο τρόπο... Προσωπικά, μόλις άρχισαν οι νέες εκδόσεις Disney από την Καθημερινή, τις έπαιρνα όλες ανεξαιρέτως για μικρό χρονικό διάστημα, προκειμένου να αναπτύξω τη συλλογή μου... 

Σχετικά γρήγορα σταμάτησα να συλλέγω το Φαντομ Ντακ, καθώς επίσης και το Super Μίκυ, από το οποίο έχω αγοράσει μόνο τα πρώτα 5-6 τεύχη, κυρίως για συλλογή αλλά και για να τεστάρω και να συγκρίνω την έκδοση αυτή με άλλες. Το ΚΟΜΙΞ το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη, δεν το συζητώ,  :D  και το Ντόναλντ πολύ επιλεκτικά, μόνο π.χ αν έχει καμια ιστορία του Καβατσάνο ή πειστώ από θετικές κριτικές που διαβάζω εδώ... :D  Την ίδια στάση κρατάω απέναντι στο Μίκυ Μάους, από το οποίο να πω την αλήθεια δεν έχω χάσει πολλά τεύχη (έχω 70 από τα 81). Στην αρχή, οι ιστορίες του ήταν ποιοτικές, δηλαδή άξιζε να το αγοράσεις. Βέβαια, έχω αγοράσει και τεύχη του ΜΜ που δεν άξιζαν, όμως πλέον έχω αποφασίσει να τα συλλέγω επιλεκτικά, με βάση κριτικές εδώ και απλά να αμελώ τα τεύχη-σαβούρες! 

Έτσι πλέον, συλλέγω μόνο το ΚΟΜΙΞ και επιλεκτικά ΜΜ και Ντόναλντ.

Κοίτα, θα σου έλεγα να μη σταματήσεις να αγοράζεις την έκδοση αν σου αρέσει, απλά, όπως κάνω κι εγώ, να ''ακτινογραφείς'' κάθε τεύχος μέσα από κριτικές και αν ο ίδιος κρίνεις ότι αξίζει να το αγοράσεις, κάν'το, μην παρατήσεις την έκδοση, διότι μπορεί να χάσεις κανα πολύ καλό τεύχος  :)

Προσωπικά, είμαι σχεδόν 100% Ντισνεάκιας, σκέφτομαι βέβαια να αρχίσω το Bone, ενώ τα υπερηρωικά και τα manga με αφήνουν παγερά αδιάφορο! Λατρεύω, εντούτοις, να διαβάζω βιβλία σχετικά με κόμικς, όπως επίσης και βιβλία-κόμικς εκτός Ντίσνευ...  :) Όσον αφορά τις ξένες εκδόσεις και τα συναφή, κι εγώ εκδηλώνω μεγάλο ενδιαφέρον, ιδίως για τους τόμους Ρόσα της Fantagraphics για τους οποίους ήδη έχω μαζέψει χρήματα για να αγοράσω ίσως τους 2 πρώτος ή τον 1ο. Επίσης, με ενδιαφέρουν κι άλλες εκδόσεις της IDW και τις αναζητώ για να τις προσθέσω στη συλλογή μου!!!

 

Εν ολίγοις, θα σου πρότεινα, αν συλλέγεις τύπου Super Μίκυ και τέτοια να τα αφήσεις γρήγορα στην άκρη και κράτα επιφυλάξεις όπως σου είπα σχετικά με το ΜΜ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εφόσον θέλεις να μαζέψεις χρήματα και γι άλλες εκδόσεις:

 

 

 

ΚΟΜΙΞ και ΦΑΝΤΟΜ νομίζω ότι αξίζουν σχεδόν πάντα.  :)

 

 

ΜΜ άντε και ΝΤΟΝΑΛΝΤ επιλεκτικά, από τις κριτικές του φόρουμ  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13184
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στην ηλικία των 13-14 δεν είναι τόσο αναγκαίο να συλλέγετε σειρές, αλλά θα ήταν καλύτερο να αγοράζετε αυτά που σας αρέσει να διαβάζετε και, αν σας ευχαριστούν, τα συλλέγετε κιόλας. Αλλιώς, φυλάξτε τα λεφτά σας για τα γεράματα....

 

Από την άλλη, μπορεί σε 20-30 χρόνια (που τα ΜΜ της Καθημερινής θα πωλούνται σε υπερδιπλάσιες τιμές) να μετανιώσετε που δεν τα αγοράζατε ανελλιπώς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από εμπειρία σου λέω να το σταματήσεις.Διότι είναι μια σειρά που δεν θα τελειώσει ποτε και σύντομα θα εχεις πρόβλημα χώρου. Αν κάνει το θάυμα του ο Άγιος και τελείωσει σύντομα , μαζεύεις εύκολα τα τεύχη που σου λείπουν.. Αν αποφασίσεις να τη σταματήσεις οι δυο τρεις πρωτες παρασκευές θα είναι δύσκολες, της αποτοξίνωσης που λένε. Μετά ούτε που θα το σκέφτεσαι. Μπορείς να παρακολουθήσεις και τις συνεδρίες των USB DAA για βοήθεια

 

(USed to Be a Disney Addict Anonymous!)   :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να παιρνεις μονο τα τευχη που προτεινω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.