Μετάβαση στο περιεχόμενο

★BIERLAND★ Κεφάλαιο Β', 43 Σελίδες! ❷


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ για την παρατήρηση!

 

Ας ακούσουμε κι άλλες γνώμες, γιατί απ'οτι φαίνεται υπάρχει λίγο διχογνωμία πάνω στο θέμα (τώρα είναι 2-2 :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ευχαριστώ για την παρατήρηση!

 

Ας ακούσουμε κι άλλες γνώμες, γιατί απ'οτι φαίνεται υπάρχει λίγο διχογνωμία πάνω στο θέμα (τώρα είναι 2-2 :P)

Eσυ εισαι ο 2ος, στο δευτερο 2 ?

 

Χρωμα στο λαο, τα 'παμε....  :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι ρε, εγώ, που θα πρέπει να φάω και την τριπλάσια ώρα στο στριπάκι δεν θα έχω άποψη; :PPP:

 

99% το σημερινό στριπάκι θα ποσταριστεί μαζί με το αυριανό, γιατί σήμερα έχω διαβάσματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

προτιμώ κι εγω τη διχρωμία μπλε - κίτρινο δίνει μια αισθητική ταυτότητα στο κόμικ και νομίζω το κάνει κι ευκολότερο στο να το θυμάται/ξεχωρίζει κάποιος που διαβάζει ένα σωρό στριπάκια τη μέρα  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 Μπλε κίτρινο και εγώ προτιμώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "σημερινό" στριπάκι στα Αγγλικά. Θα ανεβεί αύριο και στα Ελληνικά, και ίσως να το βελτιώσω λίγο. Είναι απ'τα παλιότερα σχέδια που χρησιμοποιήθηκαν και ως εκ τούτου το lineart είναι υπό του μετρίου.

 

Xj5Tjhw.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10/10/2013
 
 
 
Q4FHKWn.png
 
Αν μάθετε τι προφορά μιλάει αυτός ο άνθρωπος, να μου πείτε και εμένα...
 
OKG8ei9.png
 
---
 
11/10/2013

 
7TIBFS0.png
 
Κομμένο υλικό:
post-23287-0-80891800-1381560265_thumb.png
 
 
 




mrSsbc3.pngilqLGnz.pngMM4Af57.png

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το μηλαράκι-ρουθούνισμα είναι αφασία! :lol: Ψηφίζω κι εγώ διχρωμία. Πλέον μου θυμίζει Μπηρλανδία!

 

:imac:

Επεξεργασία από imacmaria
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελειώνει σήμερα και η Β' εβδομάδα του webcomic.

 

Λοιπόν, για την ώρα αρχίσαμε με μηδενική δράση, και κάποιο δράμα. Στην ουσία, τέθηκε η δραματική βάση του κεφαλαίου. Με λίγη φαντασία θα καταλάβετε προς τα που πηγαίνει. Επειδή ακόμα δεν φάνηκε δράση, είναι λίγο νωρίς για να κρίνω, πάντως κατά μέσο όρο το κάθε στριπάκι διαβάζουν 5-6 άτομα. Το είχα προβλέψει απ'την δημοσκόπηση για την μορφή του κόμικ ότι τόσοι θα διαβάζουν μετά την Α' εβδομάδα! Και να έβγαινε ολόκληρο το κεφάλαιο (που θα δυσκόλευε αρκετά τα πράγματα, γιατί το έχω παρατήσει το Κεφάλαιο Γ' ), δεν νομίζω ότι θα το διάβαζαν πάνω από καμιά δεκαριά. Άρα θεωρώ ότι το σωστό είναι να συνεχιστεί να βγαίνει σε μορφή webcomic τουλάχιστον όλο το κεφάλαιο. Και μετά βλέπουμε.

 

Υπάρχουν κάποια σχόλια, συμβουλές; Όπως προείπα, κάθε κριτική είναι καλοδεχούμενη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γιατι τετοια σιωπη ομως? Δε διαβαζουν αρκετοι τη συγκεκριμενη ενοτητα? Τη διαβαζουν και βαριουνται να πουν την αποψη τους? Με εχει προβληματισει λιγο η κατασταση... Υποτιθεται οτι μιλαμε στο μεγαλυτερο φορουμ για κομικς εν Ελλαδι. :(

 

Επειδη ξερω τι κοπο και χρονο εχει αφιερωσει σ αυτο το πραγμα ο ανθρωπος, βγαζω αυτο το παραπονο για τη συμμετοχη....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η πιο βασική απάντηση είναι ότι η ενεργή κοινότητα του φόρουμ έχει σμικρυνθεί δραστικότατα τους προηγούμενους μήνες.

 

Το υπόλοιπο του ερωτήματος είναι 100% ψυχολογικό. Δεν τραβάει τον μέσο αναγνώστη το θέμα, ή η μορφή του webcomic, ή δεν υπάρχει αμεσότητα στην πρόσβαση του περιεχομένου, ή κάποιοι απλά το διαβάζουν και βαριούνται να δώσουν Like ή να σχολιάσουν. Αν δεν εντοπισθεί το πρόβλημα, ως μη-υπεράνθρωπος, τα χέρια μου είναι δεμένα. Στην τελική, αν θυμάσαι καλά, ήμουν πιο επιφυλακτικός όσον αφορά την ποιότητα και την πιθανότητα επιτυχίας από εσάς παιδιά (πριν κανά δυο μήνες ο Q μιλούσε για να το αυτοεκδόσω και δεν ξέρωγωτι. :P ). Αυτό γιατί από σχετική εμπειρία με το παρακάτω, έχω καταλάβει ότι θέλει εντατικό μάρκετινγκ ακόμα και για να προσφέρεις δωρεάν προϊόν. :)

 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, όμως. Είμαι αφιερωμένος σε αυτό το σύμπαν εδώ και καιρό, και πάντα θα θέλω να δημιουργήσω κάτι πάνω σε αυτό, εφόσον και υπάρχει έστω και ένας που ενδιαφέρεται.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το "σημερινό" στριπάκι στα Αγγλικά. Θα ανεβεί αύριο και στα Ελληνικά, και ίσως να το βελτιώσω λίγο. Είναι απ'τα παλιότερα σχέδια που χρησιμοποιήθηκαν και ως εκ τούτου το lineart είναι υπό του μετρίου.

 

 

Προσωπικά έκανα την αποτίμησή μου πριν μερικές μέρες και όσα είπα εξακολουθούν να ισχύουν. Φυσικά διαβάζω με προσοχή και ενδιαφέρον κάθε νεότερη ανάρτηση και εκφράζω την επιδοκιμασία μου με το "ευχαριστώ".

 

Και μια μικρή διορθωσούλα, φίλε Φαίδων: Λέμε ή κάτω του μετρίου ή υπό το μέτριο (όπως π.χ. υπό το μηδέν). Το υπό με γενική δηλώνει το ποιητικό αίτιο, δηλαδή αυτόν που έκανε κάτι.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14/10/2013
 
 
 
fzGze8H.png
 
Bobby hat + Pickelhaube = Profit!
 
JtFhME4.png
 

 
 





mrSsbc3.pngilqLGnz.pngMM4Af57.png

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15/10/2013

 

 

 

IsZ1CRj.jpg

 

Aιιιιιιιιιιι! Και σήμερα, παλιά σχέδια.

 

---

 

 

 QPqD6J6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mrSsbc3.pngilqLGnz.pngMM4Af57.png

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

   Αυτό με το συνεχές marketing είναι πραγματικότητα...και ισχύει σε όλα τα εμπορεύματα,πάντως δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να κριθεί μια δουλειά με τον αριθμό θαυμαστών,το θέμα είναι ένας καλλιτέχνης να κάνει αυτό που τον εκφράζει ...και έτσι κάποια στιγμή θα αποκτήσει κοινό άλλα και αν δεν αποκτήσει θα έχει έχει ζήσει αυτό που του αρέσει.

    Νομίζω ότι και λίγα άτομα να το παρακολουθούν σταθερά είναι καλά για αρχή για έναν άσημο καλλιτέχνη,εντάξει αν το αναρτούσε ο Αρκάς και είχε αυτή τη συμμετοχή φυσικά δεν θα ήταν ικανοποιημένος ...

    Στο σχέδιο πάντως νομίζω ότι έχεις περισσότερες δυνατότητες από αυτό που κάνεις,το λέω επειδή είχα δει αυτό το στριπάκι με τον λούκι λουκ και τα τρία καρεδάκια με τον λούκι ήταν πάρα πολύ εκφραστικά και γενικά επειδή βλέπω που και που κάποιες αναλαμπές αμφιβάλλω ότι έχεις δώσει το μάξιμουμ...

   Σχετικά με το χρώμα δεν έχω καταλλήξει κάπου,αλλα με παρασύρει στο ότι εχω συνηθίσει την αρχική αισθητική με το μπλε φόντο και το σέπια στις φιγούρες και μου φαίνεται πλέον φυσιολογικό...επειδή το σχέδιο είναι απλό δεν νομίζω ότι δείχνει καλύτερα το ασπρόμαυρο,το χρωματάκι του ανεβάζει λίγο το επίπεδο.θα το ξαναεξετάσω όταν έχω περισσότερο χρόνο όμως,μήπως μου έρθει κάποια ωραία ιδέα για το χρώμα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν.

 

Συζητήσαμε χθες τον προβληματισμό μου/μας, με τον Χρήστο. Αναφέρομαι στο θέμα του "τις πταίει" όσον αφορά το θέμα των views. Προσωπική του άποψη είναι ότι με τόσα, θα σταματούσε. Δεν την συμμερίζομαι. 

 

         Προφανώς η προσωπική μου ερμηνεία περί σχετικά χαμηλής ποιότητας δεν είναι πλέον 100% βάσιμη. Σήμερα κιόλας, μου λέει ο Γιάννης "έχεις ανεβάσει υλικό τελευταία;" (παράφραση) και αρχίζει να διαβάζει υλίκο από καμιά βδομάδα πριν. Απ'την άλλη, η εναλλακτική ερμηνεία ότι φταίει η μορφή του webcomic πάλι δεν κολλάει καλά. Ακόμα και το Α' Κεφάλαιο που είναι ενιαίο δεν έχει πολλά views. Oπότε δυσκολευόμαστε να εντοπίσουμε το πρόβλημα (δεν υπάρχει και καμιά κριτική, και ας έχω ζητήσει 5-6 φορές τελευταία)*. Οπότε θα πρέπει να ληφθούν δραστικότατα μέτρα.

 

    Μέσα στο Σαββατοκύριακο, οπού θα έχει φτάσει και η ιστορία σε ένα σημείο που θέλω (όχι ότι έχει σημασία, δεν θα ανεβούν ξαφνικά τα views επειδή έφτασε στο "καλό" σημείο), θα γίνει survey/γκάλοπ για να εντοπισθεί μια και καλή το πρόβλημα. Αν πάλι ψηφίσουν μόνο κανά 5-6 άτομα, δεν υπάρχει άλλη επιλογή απ'το να το σταματήσω εδώ το webcomic και να ανεβάσω εν καιρώ το Β' Κεφάλαιο ενιαίο. Πράγμα που φυσικά με βγάζει τελείως εκτός προγράμματος, αλλά είναι η τελική επιλογή. Τουλάχιστον αντί για 5, να το διαβάσουν ~10 άτομα. 

 

 

* Eξαιρείται αυτή του pit που πόσταρε ενώ έγραφα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

 

Συζητήσαμε χθες τον προβληματισμό μου/μας, με τον Χρήστο. Αναφέρομαι στο θέμα του "τις πταίει" όσον αφορά το θέμα των views.

 

το οτι ποσταρεις ενα webcomic στην ενοτητα σχεδιο και οχι στην ενοτητα που αφορα τα webcomic το σκέφτηκες καθόλου;

εδω θα το δουν μονο οι φανατικοι του gc, ο τυχαιος αναγνωστης που θα ψαξει για κανα webcomic δεν θα το βρει ποτε..

 

απλα λεω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοείται. Στα webcomic θα θαφτεί πολύ χειρότερα, γιατι είναι υποενότητα, που έχει και πολύ λιγότερη κίνηση.

 

Ούτως ή άλλως ζήτησα απ'τον Ορέστη να μην το μετακινήσει μέχρι να καταλήξει οριστικά η μορφή του κόμικ.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Στα webcomic θα θαφτεί πολύ χειρότερα, γιατι είναι υποενότητα, που έχει και πολύ λιγότερη κίνηση.

 

αφου ετσι νομιζεις παω πάσο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

wJNvEcs.png

 

Τα μη-stickied thread που έχουν λάβει πόστ μέσα στον μήνα. Με κόκκινο είναι γραμμένος ο αριθμός του θρέντ που είναι από Σεπτέμβριο. Δεν νομίζω να χρειάζεται να περιγράψω ποια ενότητα είναι αριστερά, και ποια δεξιά... :P

 

Υπήρξαν και μήνες που εκείνη η ενότητα δεν είχε ούτε ένα νεο πόστ.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πω ρε ταιτ αληθεια βαριεμαι να σου εξηγω.. εσυ νομιζεις οτι , οτι εχει ποστ εχει και κινηση.. ναι οκ..

 

καλη διασκεδαση :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

E όχι, ντάξει. Δεν μετρίεται με πόστ, με κάμερα της τροχαίας μόνο! :D

 

Για να σε γλιτώσω από άλλο πόστ, το θρέντ με τα περισσότερα views εκεί έχει ~740. Εμείς έχουμε ~1500. Το θέμα είναι αυτά τα views να μεταφέρονται και στο περιεχόμενο. Δηλαδή το Α' Κεφάλαιο και τα στριπάκια. Και επειδή έχω τα στατιστικά από το issuu, και αυτά των άλμπουμ, και τόση ώρα δεν μιλάω τυχαία, σε παρακαλώ να προσθέσεις κάτι συγκεκριμένο (πχ. άλλο στατιστικό ή αριθμό ή δενξερωγωτι) και τεκμηριωμένο. :)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γνώμη αφού έκανα catch-up:

 

~Η προσπάθεια είναι μακράν η πιο επαγγελματική που έχει κάνει μέχρι στιγμής ερασιτεχνικό μέλος της κοινότητας.

~Η αισθητική μπλε με χρυσό τελικά μετά την 2η, 3η φορά γίνεται πολύ φιλική στο μάτι. Με μοναδική εξαίρεση τα φουλ μπλε καρέ. Αυτά πρέπει να αποφεύγονται, βάζε και λίγο άσπρο ή γκρι διαγραμματικά ώστε να ξεχωρίζουν οι χαρακτήρες. Επίσης η γραμματοσειρά η Ελληνική θέλει αλλαγή.

~Δεν ξαναγράφω κριτική εκτός αν γίνεται της Πόπης παρακάτω σε επόμενο κεφάλαιο γιατί με τα ποστς διακόπτεται η ροή. :D Οκέη αυτό ήταν δικαιολογία. Όσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, μπορείτε να το διαβάζετε χωρίς τις ενδιάμεσες γνώμες στα λινκς που παραπέμπουν στην gallery και ενημερώνει ο Don't_Do_It_Faidon στο αρχικό ποστ.

 

80 απαντήσεις εκ των οποίων πάνω από οι μισές είναι feedback, σε μόλις 2 βδομάδες είναι χρυσή επιτυχία. Λίγα τόπικς είχαν τόση απήχηση. Κίτρινη στον christs για σαμποτάζ, καμποτάζ και τάπες Ταζ! Ναι το GC είναι το μεγαλύτερο (και βασικά το μόνο) κομιξικό φόρουμ της Ελλάδας αλλά μην ξεχνάς ότι απευθύνεσαι σε εσωστρεφές κοινό. Δες στο comicdom πόσα σχόλια κάναν στα web comics τους... :) Για να μην πιάσουμε τη μηδενική συμπαράσταση στα Ελληνικά webcomics. Μονάχα το so comic τα έχει καταφέρει αλλά έχει πολύ δυνατά ονόματα. Είναι κι άλλα δύο sites ανθολογίες που όμως έχουν ατονίσει απίστευτα...

 

Είχα προτείνει για WebComics αλλά είναι σχέδιο και μάλιστα live προσπάθεια. Συνεχίζεις σύμφωνα με το πλάνο και ροκάρεις κανονικότατα. Θέλει χρόνο, πρέπει να του δώσεις χρόνο.

 

Ακολουθεί Μπηρλανδικό cosplay για συμπαράσταση:

 

index.php?app=core&module=attach&section

 

  :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26509
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Από πού συμπεραίνεις πόσοι διαβάζουμε το κόμικ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από πού συμπεραίνεις πόσοι διαβάζουμε το κόμικ;

Μέσω των εξής πηγών (με την ανάλογη προτεραιότητα) :

  1. Διαφορά views του θρέντ ανάμεσα στο ποστάρισμα των στρίπ.
  2. Στατιστικά του issuu, που έχει ποσταριστεί το Α' Κεφάλαιο.
  3. Likes ανά ποστ,
  4. Views αρχείου.

:)

 

 

Γνώμη αφού έκανα catch-up:

 

~Η προσπάθεια είναι μακράν η πιο επαγγελματική που έχει κάνει μέχρι στιγμής ερασιτεχνικό μέλος της κοινότητας.

~Η αισθητική μπλε με χρυσό τελικά μετά την 2η, 3η φορά γίνεται πολύ φιλική στο μάτι. Με μοναδική εξαίρεση τα φουλ μπλε καρέ. Αυτά πρέπει να αποφεύγονται, βάζε και λίγο άσπρο ή γκρι διαγραμματικά ώστε να ξεχωρίζουν οι χαρακτήρες. Επίσης η γραμματοσειρά η Ελληνική θέλει αλλαγή.

~Δεν ξαναγράφω κριτική εκτός αν γίνεται της Πόπης παρακάτω σε επόμενο κεφάλαιο γιατί με τα ποστς διακόπτεται η ροή. :D Οκέη αυτό ήταν δικαιολογία. Όσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, μπορείτε να το διαβάζετε χωρίς τις ενδιάμεσες γνώμες στα λινκς που παραπέμπουν στην gallery και ενημερώνει ο Don't_Do_It_Faidon στο αρχικό ποστ.

 

80 απαντήσεις εκ των οποίων πάνω από οι μισές είναι feedback, σε μόλις 2 βδομάδες είναι χρυσή επιτυχία. Λίγα τόπικς είχαν τόση απήχηση. Κίτρινη στον christs για σαμποτάζ, καμποτάζ και τάπες Ταζ! Ναι το GC είναι το μεγαλύτερο (και βασικά το μόνο) κομιξικό φόρουμ της Ελλάδας αλλά μην ξεχνάς ότι απευθύνεσαι σε εσωστρεφές κοινό. Δες στο comicdom πόσα σχόλια κάναν στα web comics τους... :) Για να μην πιάσουμε τη μηδενική συμπαράσταση στα Ελληνικά webcomics. Μονάχα το so comic τα έχει καταφέρει αλλά έχει πολύ δυνατά ονόματα. Είναι κι άλλα δύο sites ανθολογίες που όμως έχουν ατονίσει απίστευτα...

 

Είχα προτείνει για WebComics αλλά είναι σχέδιο και μάλιστα live προσπάθεια. Συνεχίζεις σύμφωνα με το πλάνο και ροκάρεις κανονικότατα. Θέλει χρόνο, πρέπει να του δώσεις χρόνο.

 

Ακολουθεί Μπηρλανδικό cosplay για συμπαράσταση:

 

index.php?app=core&module=attach&section

 

  :beer5:

Σε ευχαριστώ για το review (και για αυτό που έκανες με τα προκαταρκτικά σχέδια). Μπορεί να μην συμφωνώ 100% με τον Χρήστο, αλλά όταν διαβάζουν σταθερά μόνο 5-6 άτομα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ρε συ. Ειδικά όταν φαίνεται ότι ειναι σχετικά δύσκολο να μένεις in touch.

 

Aν μπορεί αυτό ο αριθμός να γίνει πιο λογικός, όπως ας πούμε 10-12 (το 10%< των ενεργών χρηστών ανα μέρα) μέσω μιας αλλαγής του OP ή ποσταρίσματος ενιαίου του κεφαλαίου, γιατί να μην γίνει;

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26509
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως, ρωτάω γιατί τα views των αρχείων και τα likes δεν είναι αξιόπιστη πηγή, εγώ για παράδειγμα μπαίνω απλά εδώ και διαβάζω το θέμα (όχι στη gallery) και όχι απαραίτητα κάθε μέρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως, ρωτάω γιατί τα views των αρχείων και τα likes δεν είναι αξιόπιστη πηγή, εγώ για παράδειγμα μπαίνω απλά εδώ και διαβάζω το θέμα (όχι στη gallery) και όχι απαραίτητα κάθε μέρα...

Γι'αυτό μετράω πρώτα απ'ολα τα views. :)

 

Δεν είναι βεβαίως τέλειο στατιστικό, αλλά είναι το πιο ακριβές, μετά το issuu (που δείχνει μόνο του Α' Κεφ.) που έχω αυτή τη στιγμή. :)

 

   Στο σχέδιο πάντως νομίζω ότι έχεις περισσότερες δυνατότητες από αυτό που κάνεις,το λέω επειδή είχα δει αυτό το στριπάκι με τον λούκι λουκ και τα τρία καρεδάκια με τον λούκι ήταν πάρα πολύ εκφραστικά και γενικά επειδή βλέπω που και που κάποιες αναλαμπές αμφιβάλλω ότι έχεις δώσει το μάξιμουμ...

Χμ... Θεωρώ ότι το σχέδιο στο ΤΣΕ #5 ήταν κατώτερο του σχεδίου που κάνω τελευταία, αλλά ανώτερου του πιο παλιού σχεδίου. Τα παλιότερα σχέδια είναι και κανά χρόνο παλιά, πρίν κανά 2 rewrite. Εντάξει, το να τα επαναχρησιμοποιήσω ήταν πασάλειμμα, και θεωρώ ότι ως εκ τούτου έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Όμως συνυπάρχουν με το νεότερο σχέδιο. Ορίστε, παλιότερο και νεότερο στρίπ. Καθώς προχωράει η ιστορία, υπάρχουν ολοένα περισσότερα νέα σχέδια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κίτρινη στον christs για σαμποτάζ, καμποτάζ και τάπες Ταζ!

 

:hit: ντοινγκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω σου λεω που θα παει να ψαξει ενας τυχαιος αναγνωστης* που θελει να βρει ενα webcomic και εσυ μου λες ποσα like εχεις.. στο σχεδιο οκ..

 

*τωρα το αν θα τον κρατησεις ειναι αλλη ιστορια..

 

αλλα μαλλον εχουμε προβλημα επικοινωνιας..

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ έχω να πω ότι το κομικ αν και δεν είναι του στυλ μου ιδιαίτερα, δηλαδή αν δεν το έκανε κάποιος ''γνωστός'', δε θα το διάβαζα, είναι καλό. Η μόνη μου ένσταση, που δεν είναι ένσταση γιατί έχει να κάνει με εμένα, είναι πως δεν μπορώ να διαβάζω τόσο μικρό κομμάτι κάθε φορά, και θα προτιμήσω να το αφήσω λίγο και να διαβάσω περισσότερο μαζί μάλλον.Πάντως είναι καλό το κόμικ. Διαβάζεται πολύ ευχάριστα, το σχέδιο δεν ενοχλεί καθόλου και βοηθάει και σε περιπτώσεις. Θα το διαβάσω όλο. :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.