Μετάβαση στο περιεχόμενο

★BIERLAND★ Κεφάλαιο Β', 43 Σελίδες! ❷


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

α. Σωστή η κριτική και παραπάνω από δεκτή. Θα ήταν πιο σωστό να την ακούσω και από άλλα μέλη. Θεώρησα ότι θα υπήρξε ενδιαφέρον για την ανάπτυξη των 2 βασικών χαρακτήρων. Τέσπα, τώρα το παρελθόν δεν αλλάζει, θα δεις το υπόλοιπο κεφάλαιο και θα μου πεις αν σε ικανοποιεί η δράση.

 

β.  Νομίζω ξέρω να μετράω (και τις ώρες που τρώω). Τα πόστ των ολίγων που παρακολουθούν ακόμα είναι "Έχετε να κάνετε κάποια κριτική;" "Είναι ωραίο, φτιάξε λίγο τα χρώματα." "Μπα, όχι εμένα μ'αρέσουν" "ΟΚ, δεν αλλάζουν στην μέση του κεφαλαίου, αλλά θα το δούμε απ'το 3ο και έπειτα" επ άπειρον. Ας μην αρχίσουμε πάλι την παραδοξολογία του "υπάρχουν ντουζίνες που διαβάζουν αλλά κρύβονται, μην γίνεσαι τελειομανής". Έχω γράψει ιστοριούλες του χαβαλέ του μισαώρου με πιο πολύ συζήτηση. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που τρώει μερικές ώρες την ημέρα για να βγάλει κάτι, και να τον αξιώνει η σύγκριση. Αν είναι να βγούμε τρελοί, τουλάχιστον να βγούμε τελείως τρελοί.

 

Η δημοσκόπηση που υποσχέθηκα. Φυσικά δεν βγαίνει κάτι το αξιοσημείωτο. Μου αρέσει που το ποσοστό αυτών που λατρεύουν και μισούν την διχρωμία είναι το ίδιο.

 

post-23287-0-52792600-1383516895_thumb.pngpost-23287-0-54468600-1383516896_thumb.pngpost-23287-0-56286000-1383516897_thumb.pngpost-23287-0-41085800-1383516898_thumb.pngpost-23287-0-05912500-1383516899_thumb.png

 

 

Φυσικά δεν έχει στριπάκι αύριο. Θα δούμε πότε θα ξανάεχει. 

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

παντως μ αρεσε αυτη η πατεντα με την δημοσκοπηση,ενταξει η συμμετοχη δεν ηταν τεραστια αλλα παιζει να το διαβαζουν κ αλλοι που βαριοντουσαν να ασχοληθουν πολυ,να ριχνουν μια αναγνωση αλλα να μην θελουν και να μπουν στον κοπο να βοηθησουν η να εμπλακουν,η υπαρχουν κ αλλοι που ντρεπονται να εκφερουν αποψη επειδη δεν νιωθουν αρκετα εμπειροι για να το κανουν (αυτο το εχουν πει παιδια π παρακολουθουσαν τα δικα μου αλλα δεν ηθελαν να φανουν και εβαζαν μονο λαικ,τους ρωτησα απο κοντα και απλα ντρεποντουσαν να κανουν κριτικη)

 

για την διχρωμια εχω πει τις αποψεις μου και επιμενω σε αυτες...πειραματισου χωρις να απογοητευεσαι...η ιστορια σου εχει καλη βαση ,τα λεμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tpg0Wmh.png

ESDJt1Y.png1ο, 2ο Κεφάλαιο και Codex. 58 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR.

tpg0Wmh.png

 

 

-Όλο το Β' Κεφάλαιο "Ουγγρική Ραψωδία" (43 σελίδες) ανέβηκε.

-Μαζί του ένας χάρτης μισής σελίδας, και 2 άρθρα ("Ταλτος, οι σαμάνοι της ουγγρικής μυθολογίας", "Οι Επιρροές της Bierland") 3 σελίδων.

-Το Κεφάλαιο Α' διορθώθηκε με βάση τις υποδείξεις του Τρύφωνα.

-Στον Κώδικα προστέθηκε η σελίδα με τους Βίχαρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραιος μεγαλε ,φαινεται οτι εχεις κανει δουλεια,αλλο να τα βλεπεις κομματιαστα και αλλο μαζεμενα ολα μαζι,καλη πρασπαθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ, deadneighbours. :)

 

Αν υπάρξει ενδιαφέρον, εγώ και ο Mesina θα προχωρήσουμε και στο Γ' Κεφάλαιο, το οποίο θα είναι μικρότερο, όμως από αυτό εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανεβάζω το συνολικό PDF, για τον Σκρούτζ (τον δικό μας, όχι τον άλλο) και για όποιον άλλο το θέλει και για κάποιο λόγο δεν θέλει να το διαβάσει online. 

 

Bierland (1,2,Codex).pdf

 

Βέβαια, δεν θα πρότεινα να το τυπώσετε, ακόμα και σε ασπρόμαυρο, πρέπει να τρώει πολύ μελάνι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

μ αρεσε οπως απλα το ξεφυλισα...ωραιο προγραμματακι,ειναι αυτο που χρησιμοποιουν οι γραφιστες για προβα εντυπου αν θυμαμαι καλα...

μολις βρω χρονο θα το μελετησω αναλυτικα για να το αξιολογησω σαν συνολικη δουλεια...κατι που μου αρεσε πολυ ηταν η σελιδα επιρροες της bierland ,και ειδικα οι εικονες που επιλεξατε για τη σελιδα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ, pit, περιμένω σχόλια σου στο μέλλον.

 

Τελικά απ'οτι καταλαβαίνω δεν το έχει διαβάσει κανείς έτσι;

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ζητώ συγγνώμη, τα 2 .cbr που είχα ανεβάσει στο Drive ήταν private, δεν το είχα προσέξει.

 

Τώρα διορθώθηκε, αλλά εννοείται ότι υπάρχει πάντα η δυνατότητα να τα δείτε σε PDF, και να τα κατεβάσετε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νομίζω ότι ο εκλεκτός έχει 7 δάχτυλα αντί για 6. :P Εκτός κι άμα δεν έχει αντίχειρα.

Ωραία η ροή της ιστορίας. Γενικά μου δίνει την αίσθηση ότι σε άλλα καρέ παίρνεις τον χρόνο σου με το σκίτσο και το χρώμα και έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, ενώ άλλα είναι πολύ βιαστικά και αρκετά μέτρια.

 

 

Σίγουρα είναι καλύτερα δωσμένο έτσι παρά μία σελίδα ανά μέρα. "Οι Επιρροές της Bierland" ήταν ωραίο κομμάτι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To 6 δάχτυλα είναι δική μου επινόηση για να κάνει ρίμα στο Αγγλικό πρωτότυπο. Απλά είχαν περισσότερα δάχτυλα.

 

Btw, είσαι η πρώτη που το διαβάζεις, είχαμε μέχρι σήμερα το πρωί 0 views στο pdf. :P

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διαβασα και γω. Η αληθεια ειναι οτι η ιδεα των "στριπακιων" δεν με ενθουσιαζει. Ετσι συγκεντρωτικα μου αρεσει περισσοτερο . Νομιζω εχασα την ψηφοφορια για την μορφη του κομικ , αλλα αν ψηφιζα θα ηταν να δημοσιευται κεφαλαιο-κεφαλαιο και ας παιρνει και καποιο χρονο παραπανω. Ετσι και αλλιως εχει καλη ροη . Θα συμφωνησω με την Smoken οτι μερικα καρε φαινοταν αρκετα προχειρα σχεδιασμενα σε σχεση με αλλα. Παρολα αυτα το χιουμορ ειναι καλο και η ιστορια εχει ενδιαφερον. Eπισης μου αρεσει και ο χρωματισμος εκτος απο ενα σημειο στο Β κεφαλαιο οπου για καποια καρε κυριαρχει η διχρωμια ωχρα-πολυ θαμπο μπλε . Γενικως παντως μπορω να πω οτι μου αρεσε :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

KOMMENO YΛΙΚΟ


1. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ "ΕΞΟΔΟΣ"
 

FnuY6DU.png
 
Μια ελαφρά διαφορετική έξοδος που κάνει ο Σάντορ στην μέση της ιστορίας... Επανασχεδιάστηκε.
 
2. ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ...
 
kpkchiL.png

 
(τα πάνελ δεν είναι με τη σωστή σειρά)
 
Το πουλάκι που εμφανίζεται να μιλάει στον Φέρντ προς το τέλος της ιστορίας ήταν ένας minor villain, που αντικατόπτριζε περισσότερο τον "ηδονισμό" που συμβολίζουν τα πουλιά στην ιστορία. Αφού ενημερώνει τον Φέρντ για την ανάβαση του Ντάγκ στον γκρεμό, ενημερώνει και τους λύκους, ώστε να τον περιμένουν. Και όλα αυτά για να έχει περισσότερο θέαμα.
 
Στο τέλος, έρχεται να δει τον ετοιμοθάνατο Ντάγκ, για να "τσιμπήσει μελόδραμα", αλλά όταν τον βρίζει ο Φέρντ, τον κατακρίνει, λέγοντας ότι παίρνει την ζωή υπερβολικά σοβαρά. Έπειτα, τις τρώει, και δεν τον ξαναβλέπουμε. Βγήκε απ'την ιστορία, γιατί δεν υπήρχε ανάγκη για έναν κακό.

 
3. ΟΝΕΙΡΟ ΘΕΡΙΝΗΣ (?) ΝΥΚΤΟΣ
 
PucyaEQ.png
 
Ως αποτέλεσμα του παραπάνω, στο 3ο Κεφάλαιο, θα υπήρχε ένα plot point, οπού ο Ντάγκ βλέπει ένα όνειρο, που χρησιμοποιεί σύμβολα για τον προβληματισμό που είχε για τον αλκοολισμό του πατέρα του και του Γιούργια (ένας χαρακτήρας που δεν εμφανίστηκε ακόμα). Βλέπουμε και το παραπάνω πουλάκι σε ρεαλιστική μορφή.

4. ΠΛΗΡΗΣ ΚΥΚΛΟΣ

4mdHWbh.png
 
Στο πολύ τέλος της ιστορίας, είχαμε τον Ντάγκ και τον Φέρντ, ενήλικοι πλέον, να ξυρίζονται. Ο Φέρντ την πατάει όπως και ο Ντάγκ στην αρχή της ιστορίας. Αφαιρέθηκε γιατί δεν ταίριαζε στην κλιμακτική ροή του τέλους.

5. ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ

qP2kyN8.jpg
 
Αρχικά υπήρχε ένα εναλλακτικό τέλος οπού ο Σάντορ χρησιμοποιεί την τελευταία σταγόνα επιρροής των Βίχαρ και καταφέρει να πείσει έναν φίλο του απ'το σχολείο να οργανώσει μια περίπολο για να βρούν τον Ντάγκ. Η "μοιραία" συνάντηση Ντάγκ, Φρέντερικ και Ντόμινικ θα γινόταν στο 3ο Κεφάλαιο.
 
Σε αντιστάθμιση, εμφανίζονται 2 χαρακτήρες (ο λοχαγός και ο γιατρός) που θα εμφανιστούν στο 3ο Κεφάλαιο, και αυτό θα ήταν το κίνητρο για τον Ντάγκ να πάει στο ιππικό. Δεν χρησιμοποιήθηκε γιατί θεώρησα ότι ήταν υπερβολικά κλισέ.

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

εγω παντως στο λεω απο τωρα οτι θα το διαβασω μετα απο 2 βδομαδες το pdf...γιατι δεν προλαβαινω ολο μαζι σε αυτη τη φαση που ειμαι...αλλα θα το διαβασω ολο και θα το μελετησω οταν κατσω και φυσικα θα σχολιασω.. :ego::idea:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Συγχαρητήρια φίλε για την συνέχεια τής δουλειάς σου, αλλά κι εγώ είμαι πολύ φορτωμένος αυτόν τον καιρό. ΄Ετσι θα διαβάσω το Β΄ Κεφάλαιο με την ησυχία μου τα "Χριστουγεννόσκολα".

 

Υ.Γ. Αλήθεια, πότε θα αλλάξεις αυτό το nickname και το συνοδευτικό του avatar;

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν με απασχολεί η αλλαγή γιατί δεν έχει κάποια άμεση χρηστική αξία.

 

Τελικά για τους μισούς τα στριπάκια είναι πολύ λίγο, και για τους υπόλοιπους τα κεφάλαια είναι υπερβολικά μεγάλα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έψαχνα κάτι παλιά συρτάρια γιατί μου είχε τελειώσει το χαρτί, και ξαφνικά ΓΔΟΥΠ! πέφτει από ένα από αυτά μια στοίβα φτηνά χαρτιά για εκτυπωτή. Και τι βλέπω; Ένα σχέδιο που θυμάμαι χαρακτηριστικά ως το πρώτο concept art που είχα κάνει για την Μπηρλανδία. Nόμιζα ότι το είχα πετάξει.

 

post-23287-0-09072600-1387998275_thumb.jpg

 

Φαίνεται ότι η όλη ιδέα για το κόμικ είναι κάπως διαφορετική (βλ. "Επιρροές της Bierland").

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκ του πόστ στο /r/vexillology. Ήθελα να το κρατήσω για μετά, αλλά ελπίζω ότι καλών εχόντων των πραγμάτων, θα έρθει κάτι καλύτερο αργότερα.

 

Να παίξουν οι τρομπέτες, παρακαλώ.   :cheers5:

 

q89sFEU.png

 

 

Imperial Flag, est. 1812, the year the House of the Burgenlands staged a succesful coup d'etat against the Archduke (of Strauss origin). The yellow-black color scheme (though inverted) is derived from the fact that the Duchy was a part of the Holy Roman Empire until the Treaty of Pressburg in 1805. The rooster is derived from the coat of arms of the House of Burgenland.

 

 

ScQ2HY7.png

 

Coat of Arms of the reformed Imperial Army, est. 1812. The red shield attached on a black belt over deep blue symbolizes defence. It is covered by two golden cavalry sabres, and a star, symbolizing excellence.

 

 

P1DXbbx.png

 

Coat of Arms of the original Imperial Navy, est. 1805 (hence, not changed since founding of empire). Typical anchor design over a marine cross. The white over light blue symbolizes the color of waves.

 

 

SgApd0T.png

 

 

Kaiserlich Landwehr Banner, est. 1867. Originally an expeditionary force formed in the ~1810s to (violently) colonize modern-day Namimbia, the Landwehr's role today is to protect the colonial and continential territories of the empire, hence the castle symbol. The deep red stands for the blood spilled during the campaigns abroad. The Landwehr maintains the IV. , VI. Infantry Divisions, and the VIII. (Camel) Cavalry.

 

 

4G2YGu1.png

 

 

I. Corps Banner, est. 1836. The first military corps of the reformed army since the coup d'etat, named after the nation's capital city. The bear symbol symbolizes the ferociousness displayed in the defense of the nation's borders. The I. Corps maintains the V. and XV. Infantry Divisions.

 

 

zADvdSJ.png

 

 

II. Corps Banner, est. 1809. Developed from the cavalry detachment of the original army. Hence, the traditional cavalry design, with the horse's head in the upper left corner. The II. Corps maintains the XXIV. Infantry Division and the III. Cavalry Division.

 

 

87lU7rj.png

 

III. Corps Banner, est. 1878. The newest formation of the army. The design symbolizes chivalry. The III. Corps maintains the XXV. and XX. Infantry Divisions.

 

 

39AJjvT.png

 

 

Regimental Standard carried in combat, with traditional cavalry scheme and prancing pony (traditional symbol of the Vihar Hussars) in upper left corner.

 

 

xdOb7cJ.png

 

The House of Vihars is of Hungarian descent, and used to control the Eastern County. However, it has fallen from grace and into poverty after the recalling of all nobility titles in 1812. The black prancing pony in yellow background denotes their long-standing cavalry tradition.

 

 

Uvf7KSU.png

 

 

The House of Strauss is of Austrian descent, and largely controls the Western County. Although fallen from essential power in 1812, when the Arch-Duke (of Strauss descent) was ousted, they still control influential positions in the military and the Reactionary Party. The fox symbolizes smartness, while the brass scales corresponds with the House's belief in fate and justice.

 

 

GDb2587.png

 

 

The House of Burgenland is of Austrian descent, and used to control the Northern County. Its leader ousted the Arch-Duke in 1812 and proclaimed himself Kaiser. Hence the crown and red background, which symbolize royalty. The yellow rooster symbolizes eternal vigilance.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29567
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  116
  • Reputation:   1215
  • Achievement Points:  116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα δειγματοληπτικά τη δουλειά που έχεις ανεβάσει σε αυτό το θέμα και έχει πολύ ενδιαφέρον! Φαίνεται ότι έχει πέσει δουλειά και μεράκι στο όλο εγχείρημα, και γι' αυτό και μόνο αξίζουν εύσημα. Διάβασα ότι υπήρξαν διάφορες απόψεις ως προς τη διχρωμία, αλλά σε αυτά που είδα μου άρεσε, απλά γιατί μου φάνηκε ότι δίνει στην ιστορία έναν ξεχωριστό χαρακτήρα. 

Όταν διαβάσω ολόκληρο το pdf (σύντομα ελπίζω) θα επανέλθω με πιο ολοκληρωμένη άποψη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:efxaristo:

 

Αναμένω feedback. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Λοιπόν έκατσα και το διάβασα... δεν ξέρω αν φαινεται από τα στατιστικά που μετράς κτλ,πάντως του έριξα μια ανάγνωση με ενδιάμεσο διάλειμμα...

Είμαι λίγο μπερδεμένος και μάλλον πρέπει να το ξαναδιαβάσω για να έχω έγκυρη άποψη... :thinking:

 

άπο αυτά που θυμάμαι,μου άρεσαν πολύ τα κείμενα για τις επιρροές μπηρλαντ και αυτό με τους τάλτους και οι φωτογραφίες που επιλέχθηκαν για το στολισμό τους :) ,οστόσο το κόμικ δεν μου πέρασε (ακόμη τουλάχιστον γιατί εκκρεμεί και άλλη συνέχεια ,σωστά?) αυτό που θα έπρεπε με βάση αυτές τις επιρροές,κάπου δεν χόρτασα δηλαδή. Τα κείμενα το κάνουν να δείχνει πιο υποσχόμενο από ότι είναι κατά τη γνώμη μου. Πολλά καρέ ήταν σκοτεινά και ίσως να υπήρχε καλύτερος τρόπος για να λειτουργήσει ώστε να μην είναι ολόκληρες σελίδες μέσα στο σκοτάδι.Η διχρωμία αλλού μου άρεσε,αλλού όχι ιδιαίτερα,ανάλογα την περίπτωση. Η ελλειπής γνώση μου ιστορίας πιθανόν δεν μου επιτρέπουν να ξεχωρίσω ποια γεγονότα ήταν πραγματικά και ποια εικονικά. Η μπήρλαντ είναι μια φανταστική αυτοκρατορία ουγγρικής προέλευσης?το κατάλαβα καλά?(υποσημείωση,υπάρχει αληθινό κόμικ με τον τίτλο ουγγρική ραψωδία που γράφεις σε κάποιο κεφαλαιό σου :blush: )

   Σχέδιο,λέτερινγκ και διάλογοι θα μπορούσαν πιστεύω να δουλευτούν με περισσότερη τελειομανία. Θεωρώ ότι ο όγκος του έργου σε παρέσυρε να το κάνεις λίγο βιαστικά. Ότι δεν ήσουν έτοιμος για κάτι τόσο μεγάλο και ότι χρειαζόσουν περισσότερη εμπειρία με εξάσκηση σε μικρού μήκους ιστορίες πριν πιάσεις το μεγάλο σου όραμα...φυσικά τα στάνταρτ του καθενός είναι σχετικά.

   Από τα θετικά ,μάλλον,είναι ότι μοιάζει να είναι για όλες τις ηλικίες :pinokio: (αν και εμένα μου αρέσουν τα ενήλικα άλλα αυτό μπορεί να το κάνει πιο εμπορικό και να εκφράζει περισσότερους,το ενήλικο κόμικ έχεις σαφώς μικρότερο κοινο). Το παιδί στον τρόπο σκέψης μου θύμισε λίγο Τομ Σόγιερ φάση (άπο Μαρκ Τουέην). Θα  μου άρεσε κάποια στιγμή να το δω σε πιο βελτιωμένη έκδοση,πιο αναβαθμισμένο σε όλα τα επι μέρους. Πάντως θεωρώ ότι στην τελική άξιζε τον κόπο και έχει μια διαφορετική πινελιά από ότι έχω δει σε κόμικ,με ακόμη περισσότερη οργάνωση και πιο επαγγελματικό στυλ θα κερδιζε πολλούς.Έχεις ποστάρει κάπου κάποια περίληψη?θα ήθελα να δω πως παρουσιάζεται σαν σύνολο και αν το έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις με την ιστορία σου. :Suspicious::beer:

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό με την σκοτεινιά το έχεις ξαναπαρατηρήσει, αλλά είσαι ο μόνος. Κάνε μια ρύθμιση την οθόνη.

 

 

 

 Η μπήρλαντ είναι μια φανταστική αυτοκρατορία ουγγρικής προέλευσης?το κατάλαβα καλά?(υποσημείωση,υπάρχει αληθινό κόμικ με τον τίτλο ουγγρική ραψωδία που γράφεις σε κάποιο κεφαλαιό σου

Η Bierland είναι αληθινή... όσον αφορά το σύμπαν, φυσικά. Η προέλευση της δεν είναι και τόσο Ουγγρική. Είναι κυρίως Αυστριακή, Ουγγρική, Κροάτικη κτλ. Δες λίγο τα στατιστικά στον Κώδιξ. Βασίζεται στην Αυστρο-Ουγγρική Αυτοκρατορία, οπού συμβίωναν διάφορα εθνικά φύλα υπό το imperium των Αψβούργων.

 

Η "Ουγγρική Ραψωδία" είναι ιστορία του Corto Maltese αν θυμάμαι καλά; Δεν παίζει θέμα έμπνευσης, και οι δυο τίλοι έχουν παρθεί από αυτό το κομμάτι κλασσικής μουσικής: http://www.youtube.com/watch?v=0odaG9qi818

 

 

 

Σχέδιο,λέτερινγκ και διάλογοι θα μπορούσαν πιστεύω να δουλευτούν με περισσότερη τελειομανία. Θεωρώ ότι ο όγκος του έργου σε παρέσυρε να το κάνεις λίγο βιαστικά. Ότι δεν ήσουν έτοιμος για κάτι τόσο μεγάλο και ότι χρειαζόσουν περισσότερη εμπειρία με εξάσκηση σε μικρού μήκους ιστορίες πριν πιάσεις το μεγάλο σου όραμα...φυσικά τα στάνταρτ του καθενός είναι σχετικά.

Δεκτό. Φυσικά σχεδιαστής δεν είμαι, οπότε και έχω τα όρια μου. Όσον αφορά τον διάλογο, τι σε δυσαρέστησε; Όσον αφορά το λέτεριγνκ, βρήκα επιτέλους μια καλύτερη γραμματοσειρά.

 

 

 

 

Το παιδί στον τρόπο σκέψης μου θύμισε λίγο Τομ Σόγιερ φάση (άπο Μαρκ Τουέην).

Ο Τομ Σόγιερ είναι επαναστάτης. Ο Ντάγκομπερτ είναι πιο συντηρητικός και από τον aide de camp του αυτοκράτορα.

Βασικά, είναι τελείως άκυρη αναλογία. :P

 

 

 

 

Θα  μου άρεσε κάποια στιγμή να το δω σε πιο βελτιωμένη έκδοση,πιο αναβαθμισμένο σε όλα τα επι μέρους. Πάντως θεωρώ ότι στην τελική άξιζε τον κόπο και έχει μια διαφορετική πινελιά από ότι έχω δει σε κόμικ,με ακόμη περισσότερη οργάνωση και πιο επαγγελματικό στυλ θα κερδιζε πολλούς.

Δεν παίζει κάποια αναβάθμιση αυτή τη στιγμή, αν και πάντα με "τρώει" σαν ιδέα. :/ Ελπίζω το Γ' Κεφάλαιο να σου αρέσει πιο πολύ. Ίσως αν το χώριζα σε κομμάτια όπως το Μικύ Μάους, με περιλήψεις να είναι πιο καλά.

 

 

 

Έχεις ποστάρει κάπου κάποια περίληψη?θα ήθελα να δω πως παρουσιάζεται σαν σύνολο και αν το έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις με την ιστορία σου.

Α' Κεφάλαιο - Ένας καθηγητής αρχίζει να γράφει ένα σημείωμα αυτοκτονίας στην αδερφή του, αλλά διακόπτεται απ'την επίσκεψη της αρραβωνιαστικιάς (Χελενα) του Γιούργκεν (που αργότερα θα μάθουμε είναι φοιτητής του). Το γεγονός ότι δεν γνωρίζει την Bierland, την παλιά πατρίδα του, του δίνει την ευκαιρία να της πει μερικά πράγματα για την ιστορία της απ'την αρχαιότητα ως περίπου τα ~1870ς. Η Χέλενα ανακαλύπτει μια ογκώδη πέτρα με το σύμβολο ενός αλόγου χαραγμένη πάνω της. Ο καθηγητής θα αρχίσει να της λέει την ιστορία γύρω απ'την πέτρα. Ο αναγνώστης καταλαβαίνει ότι έχει αφήσει την αυτοκτονία κατά μέρος.

 

Β' Κεφάλαιο - Ουγγαρία, 1907. Η ιστορία ξεκινάει με τον Ντάγκ να (αποτυγχάνει να) ξυρίζεται, στοιχείο που δείχνει ότι βιάζεται να μεγαλώσει. Εισέρχεται στην ιστορία ο πατέρας, ο οποίος με βάση τον διάλογο του, μαθαίνουμε ότι οι Βίχαρ είναι μια ξεπεσμένη αριστοκρατική οικογένεια. Ο ίδιος είναι μερικώς ανίκανος ως πατέρας λόγω των ανασφαλιών του. Γκάστρωσε την γυναίκα του ως έφηβος, καταστρέφοντας το μέλλον των Βίχαρ, οπότε και αδυνατεί να είναι πρότυπο για τον γιο του. Ως λύση προς αυτό, του παρουσιάζει (του Ντάγκ) τους τάφους των προγόνων του, και γενικά τους πλέκει το εγκώμιο, ώστε να είναι αυτοί το κατάλληλο πρότυπο.

 

Αυτό βέβαια έχει την επίπτωση να γεμίσει το μυαλό του γιού του με ιδέες. Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Ντάγκ "κλέβει" ένα άλογο (τον Φέρντ) (που αν θυμάσαι καλά, είναι σύμβολο ενηλικίωσης) που τον παρασέρνει ως τους πρόποδες των Άλπεων. Εκεί το γνωρίζει, και μαθαίνει ότι έχει πολύ επαναστατική φύση, ότι ο μεγαλύτερος του φόβος είναι να δαμαστεί και οτι μισεί τους ανθρώπους. Έπειτα από την σύγκρουση μεταξύ των δυο, αρχίζουν να έχουν αλληλοσεβασμό. 

 

Κατά την πρώτη απόπειρα του Νταγκ να βγει απ'το δάσος, παρατηρείται ότι είναι περικυκλωμένο από λύκους, οπότε πρέπει να περιμένουν. Στην προσπάθεια τους να βρουν καταφύγιο, πέφτουν πάνω σε μια σπηλιά με τοιχογραφίες των τάλτος, Ούγγρων "σαμάνων". Την επόμενη μέρα, ο Ντάγκ βρίσκει έναν ερειπωμένο πύργο φτιαγμένο απ'τους τάλτος, και στην κορυφή του μια πέτρα, με χαραγμένο το οικόσημο της οικογένειας του. Δηλαδή, βρήκε τις απαρχές ούτε λίγο ούτε πολύ των Βίχαρ. Ζητά αμέσως να αποκαταστήσει τον πύργο.

 

Πίσω στο χωριό, ο πατέρας του δεν βρίσκει πλέον βοήθεια, και αποφασίζει να βρει τον Ντάγκ μόνος του. Θα πέσει σε δυο μυστήριες φιγούρες (που εμείς θα μάθουμε ότι είναι ο αυτοκράτορας και ο βοηθός του) που συμφωνούν να τον βοηθήσουν.

 

Έπειτα από μια πυρκαγιά στον πύργο, ο Ντάγκ σπεύδει να την σβήσει, βάζοντας τον εαυτό του σε κίνδυνο. Όταν ο Φέρντ πάει να τον σταματησει, ο Ντάγκ αποκαλύπτει ότι ο πύργος για αυτόν είναι ουσιαστικά συμβολο του οτι οι Βίχαρ έχουν ζουμί ακόμα. Ο Φέρντ τον κοροιδεύει, και ο Ντάγκ στα νεύρα του, πάει να τον δαμάσει. Σταματάει όμως, αλλά είναι πολύ αργά. Ο Φέρντ το σκάει. Έτσι, ο Ντάγκ αποφασίζει να κάνει μια 2η απόπειρα απόδρασης, αλλά του επιτείθεται ένας λύκος, και αιμορραγεί πολύ άσχημα.

 

Ο Φέρντ τον βρίσκει και τον πάει πίσω στην σπηλιά, οπού ο Ντάγκ αργοπεθαίνει. Σε εκείνη την φάση, ο πατέρας του και οι άλλοι δυο ανοίγουν δρόμο μέσα απ'τους λύκους και φτάνουν στην σπηλιά, οπού ο Ντάγκ κείτεται αιμόφυρτος. Έπειτα όμως από (implied) βοήθεια των τάλτος, καταφέρνει να επιβιώσει. Την ίδια νύχτα, ακούμε μερικά λόγια του αυτοκράτορα, και ο Ντάγκ συνειδητοποιεί λίγο αργότερα την πραγματική του ταυτότητα.

 

Την επόμενη μέρα, ο Ντάγκ φεύγει μαζί με τον πατέρα του και τον Φέρντ, αλλά όχι ως υποζύγιο, αλλά ως φίλο. 

 

 

 

 

Ευχαριστώ για την κριτική. Μια γερή δόση πραγματικότητας είναι πολύ σημαντική.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά την αποψη μου, γενικα σε ολη την ιδεα αλλα και στο κομικς που εχεις φτιαξει φαινεται ότι εχεις κανει δουλεια γνωμη μου είναι ότι δεν πρεπει να βιαστείς στο τριτο κεφαλαιο,οχι προς την ιστορια αλλα προς τα σχεδια,τα σχεδια πιστευω ότι χρειαζονται περισσοτερη δουλεια,εχουν ωραια χρωματα αλλα νομιζω θελουν περισσοτερες σκιασεις.Γιαυτο σου λεω μην βιαστείς,παντος η ιστορια είναι καλη και μου εκανε περισσοτερο εντυπωση η φιλια του παιδιου{κεντρικος ηρωας} με το αλογο αλλα και η προσπαθεια του να επιβιωσει από την επιθεση των λυκων,ειναι δυο τρια σημεια που δινουν μια δραματικοτητα στην ιστορια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ, dead. Ναι, πιστεύω ότι το Γ' Κεφ έχει ανεβεί σχεδιαστικά αρκετά, αν και το Β' σε πολλά σημεία είχε αρκετά...αρχαία σχέδια. Μερικά τα είχα κάνει και κανά εξάμηνο πριν το τέλος της ιστορίας.

 

Οι κριτικές σας μου είναι πολύ χρήσιμες, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ωραία ,ευχαριστώ για την περίληψη ,οπότε εντάξει την είχα καταλάβει σε γενικές γραμμές την ιστορία,απλά ήθελα να δω μήπως μου ξέφυγαν πράγματα.

 

Ο Τομ Σόγιερ είναι επαναστάτης. Ο Ντάγκομπερτ είναι πιο συντηρητικός και από τον aide de camp του αυτοκράτορα.
Βασικά, είναι τελείως άκυρη αναλογία. :P
 

δεν εννοούσα στις πολιτικές πεποιθήσεις...σαν φιγούρα και σαν τύπος μικρού που εξερευνεί τη ζωή.

 

Αυτά με τον κώδικα τα είχα δει,άλλα δεν είχα καταλάβει αν είναι πραγματικά η μυθοπλασία βασισμένη στην πραγματικότητα,κάπου που αναφέρεις στρατιωτικούς βαθμούς και τέτοια είναι πραγματικά?

 

Μια γερή δόση πραγματικότητας είναι πολύ σημαντική.

Δεν θεωρώ την κριτική μου σκληρή...θεωρώ ότι έχεις πολλές δυνατότητες γι αυτό σε πιέζω λίγο...στα σχέδια σου υπάρχουν αποσπασματικά πολύ ελπιδοφόρα δείγματα που δείχνουν ότι μπορείς να το ανεβάσεις,άλλα εντάξει δεν λέω ότι είναι εύκολο,θέλει πολύ κόπο,χρόνο και πάθος,άλλα αφού έκανες ήδη πολύ κόπο γιατί να μην κάνεις και περισσότερο...Οστόσο το να έχει μεγάλη απόκλιση το σχέδιο πχ,να είναι πολύ καλύτερο στο γ μέρος δεν το συνιστώ...καλύτερα μεγάλη βελτίωση να υπάρχει στο επόμενο άλμπουμ,ώστε να έχει ομοιογένεια η κάθε δουλειά μεταξύ της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις όλο μαζί όταν θα είσαι στο ανάλογο λέβελ...είχα μια ιστορία που είχα φτιάξει στο δημοτικό και την έχω ξανακάνει 4 φορές...και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος και θα την κάνω για 5η φορά για να είναι σε ένα εκδόσιμο επίπεδο!Αυτό βέβαια δεν το προτείνω ,είναι χάσιμο χρόνου ,άλλα έστω μια ακόμη βελτιωμένη βερσιόν σε μία ιστορία που πραγματικά πιστέυεις ότι είναι καλή νομίζω ότι δεν είναι κακή ιδέα και βέβαια αυτό θα το κάνεις πχ ,μετά από 5 χρόνια,όχι να είναι πάλι παρόμοια,να έχεις προχωρήσει πολύ...

 

Η Ουγγρική Ραψωδία δεν είναι Κόρτο Μαλτέζε..είναι ένα άλμπουμ του Giardino ,το οποίο πωλείται πλέον σε σοκαριστικά φτηνή τιμή(σε διάφορα παζάρια),στην Ελλάδα είχε βγει από εκδόσεις βαβέλ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!Έχει να κάνει με κατασκοπικό παρασκήνιο της ευρώπης λίγο πριν το β παγκόσμιο και είναι ασπρόμαυρο νουάρ με πολύ ωραίο σχέδιο και ιστορία..διαβασέ το οπωσδήποτε αν το βρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν εννοούσα στις πολιτικές πεποιθήσεις...σαν φιγούρα και σαν τύπος μικρού που εξερευνεί τη ζωή.

Κουτσούβελο είναι, έχει βασικές ηθικές, όχι πολιτικές πεποιθήσεις. (Αντίθετες) πολιτικές πεποιθήσεις θα αποκτήσουν ο Ντάγκ και ο Φέρντ στο Γ' Κεφάλαιο.

Θα γίνει του κοινοβουλίου.  :mafia:

 

Είναι πολύ σημαντικό αυτό που λεω, ο Τομ Σόγιερ είναι ουσιαστικά αντικομφορμιστής, ο Ντάγκ είναι πορωμένος με την επιστροφή στο ένδοξο παρελθόν (status quo ante).

Δεν είναι ελεύθερο πνεύμα σαν τον Κόρτο ή τον Λούκυ. Δεν είναι εξερευνητής σαν τον Τεν Τεν ή τον Σκρούτζ.

 

Ρίξε μια ματιά:

sFkzlp1.png

Ο Ντάγκ είναι η προσωποιποίηση της Παλαιάς Ευρώπης, ο Φέρντ της Νεας. Δεν είναι τυχαίο ότι η ιστορία επικεντρώνεται στον Α' ΠΠ.

 

Αυτά με τον κώδικα τα είχα δει,άλλα δεν είχα καταλάβει αν είναι πραγματικά η μυθοπλασία βασισμένη στην πραγματικότητα,κάπου που αναφέρεις στρατιωτικούς βαθμούς και τέτοια είναι πραγματικά?

Eίναι Αυστρο-Ουγγρικοί βαθμοί, ναι.

 

Δεν θεωρώ την κριτική μου σκληρή...θεωρώ ότι έχεις πολλές δυνατότητες γι αυτό σε πιέζω λίγο...στα σχέδια σου υπάρχουν αποσπασματικά πολύ ελπιδοφόρα δείγματα που δείχνουν ότι μπορείς να το ανεβάσεις,άλλα εντάξει δεν λέω ότι είναι εύκολο,θέλει πολύ κόπο,χρόνο και πάθος,άλλα αφού έκανες ήδη πολύ κόπο γιατί να μην κάνεις και περισσότερο...Οστόσο το να έχει μεγάλη απόκλιση το σχέδιο πχ,να είναι πολύ καλύτερο στο γ μέρος δεν το συνιστώ...καλύτερα μεγάλη βελτίωση να υπάρχει στο επόμενο άλμπουμ,ώστε να έχει ομοιογένεια η κάθε δουλειά μεταξύ της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις όλο μαζί όταν θα είσαι στο ανάλογο λέβελ...είχα μια ιστορία που είχα φτιάξει στο δημοτικό και την έχω ξανακάνει 4 φορές...και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος και θα την κάνω για 5η φορά για να είναι σε ένα εκδόσιμο επίπεδο!Αυτό βέβαια δεν το προτείνω ,είναι χάσιμο χρόνου ,άλλα έστω μια ακόμη βελτιωμένη βερσιόν σε μία ιστορία που πραγματικά πιστέυεις ότι είναι καλή νομίζω ότι δεν είναι κακή ιδέα και βέβαια αυτό θα το κάνεις πχ ,μετά από 5 χρόνια,όχι να είναι πάλι παρόμοια,να έχεις προχωρήσει πολύ...

:efxaristo: Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει μεγαλύτερη ομοιογένεια μεταξύ Γ' Κεφαλαίου και τέλους του Β', παρά τα διάφορα επίπεδα του σχεδίου στο Β'. Αλλά είναι γενικά ανώτερο.

 

 

Η Ουγγρική Ραψωδία δεν είναι Κόρτο Μαλτέζε..είναι ένα άλμπουμ του Giardino ,το οποίο πωλείται πλέον σε σοκαριστικά φτηνή τιμή(σε διάφορα παζάρια),στην Ελλάδα είχε βγει από εκδόσεις βαβέλ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!Έχει να κάνει με κατασκοπικό παρασκήνιο της ευρώπης λίγο πριν το β παγκόσμιο και είναι ασπρόμαυρο νουάρ με πολύ ωραίο σχέδιο και ιστορία..διαβασέ το οπωσδήποτε αν το βρεις.

Θα το ελέγξω. Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε μου , διάβασα τα δύο πρώτα κεφάλαια και θα είμαι ειλικρινής μαζί σου . ΜΠΡΑΒΟ σου πρώτα από όλα για την προσπάθεια σου ! Εγώ προσωπικά το διασκέδασα πολύ , μου άρεσε πολύ το κόνσεπτ της ιστορίας σου , πολύ καλά δομημένο , σου δίνει την εντύπωση ότι όντως υπάρχει ή υπήρχε αυτή η φανταστική αυτοκρατορία ! Εγώ προσωπικά είμαι φαν της ιστορίας , οπότε οι πολλές ιστορικές λεπτομέρειες που δίνεις εμένα με βρίσκουν παραπάνω από σύμφωνο και αναμένω και άλλες ! Ως προς το εικαστικό τώρα , συμφωνώ ότι πρέπει να πειραματιστείς με μπαλονάκια και γραμματοσειρά σε πρώτη φάση , αλλά ίσως και στο χρώμα και σαφέστατα στο σκίτσο . Έτσι θα κάνεις ακόμα πιο ελκυστικό το "προιόν" σου ακολουθώντας όμως το ίδιο σχεδιαστικό ύφος . 

Ξανά μπράβο σου και συνέχισε απτόητος !!! :beer6:  :beer6:  :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:efxaristo:

 

Για γραμματοσειρά έχω βρει κάτι αρκετά καλό... Τώρα για τα μπαλονάκια μόνο χειροποίητα αν τα κάνω βλέπω κάποια βελτίωση.

 

Για τα άλλα θα συνεχίσω να εξασκούμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.