Μετάβαση στο περιεχόμενο

★BIERLAND★ Κεφάλαιο Β', 43 Σελίδες! ❷


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως λάβετε υπόψη ότι το πλήρες χρώμα θα χρεάζεται σαφώς περισσότερη δουλεια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To βασικό πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρει ο Λόρδος. Γι'αυτό τον λόγο και το γεγονός ότι δεν ήμουν ποτέ καλός με το χρώμα κατέληξα στην διχρωμία, όχι από στυλιστική επιλογή.

 

Επίσης, η "διχρωμία" στις νυχτερινές σκιές είναι το ίδιο με το να ζωγραφίζεις με χρώμα. Ούτως ή άλλως είναι στάνταρ να βάφεις με αποχρώσεις του μπλέ, με την εξαίρεση τις διάφορες πηγές φωτός (κίτρινο, κόκκινο, ροζ ή δενξερωγωτι). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ειναι αναγκη να υπαρχει μονο διχρωμια μπορεις να βαλεις και ενα τριτο χρωμα ποιο φωτεινο η και ακομα να βαλεις και λιγο καφε σε σημεια οπου θα θες να τονισεις και να δωσεις εμφαση,η και ακομα στα νυχτερινα τοπια να βαλεις και λιγο μαυρο οχι πολυ.Και επεισης στα τοπια της μερας να σπασεις το μπλε και να το κανεις γαλαζιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να συνεργαστείς με κάποιον και να σου κάνει αυτός τους χρωματισμούς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να συνεργαστείς με κάποιον και να σου κάνει αυτός τους χρωματισμούς;

Το ίδιο το κόμικ ήταν να είχε ρεαλιστικό χρώμα, από συνεργάτη. Αλλά δεν.

 

Η συνεργασία είναι ωραία στη θεωρία, αλλά στην πραγματικότητα άντε να βρείς συνεργάτη που θα ενδιαφερθεί (δεν), και έπειτα δεν υπάρχει ούτε η παραμικρή εγγύηση ότι θα τηρήσει τις υποχρεώσεις του, και αν δεν το κάνει θα σε πάει πίσω μήνες. Και τώρα πάντως θα εξέταζα πρόταση για συνεργασία όσον αφορά:

  • Σχεδιαστή,
  • Χρωματιστή,
  • Συν-σεναριογράφο.

Αλλά όπως είπα, υπάρχουν πολλά "Αν...". "Αν είχε συνεργάτη" και "Αν ήταν παραγωγικός και ωφέλιμος προς το πρότζεκτ" και "Αν...αν...αν". Αν δεν είχα άλλη ασχολία, θα έβγαζα ένα κεφάλαιο τον μήνα, και με ρεαλιστικό χρώμα. Αλλά δεν. :)

 

Πάντως τώρα θυμήθηκα ότι δεν ανέφερα τον συν-σεναριογράφο του κεφαλαίου.

 

Με τον Mesina γράψαμε το 1ο Κεφ. και γράφουμε το 3ο, ενώ με τον Chewin δουλέψαμε σε αυτό το κεφάλαιο (αν και από τότε έχει πέσει rewrite). Από τότε βέβαια, κατάφερε να τον καλέσουν για την θητεία του στο Φιλανδικό στρατό, να περάσει κάτι μήνες στο Υγειονομικό (ως φοιτητής Ιατρικής), έπειτα να περάσει στους Σκαπανείς και να βγάζει (εκπαιδευτικές νομίζω) νάρκες κοντά στα Ρώσικα σύνορα (!), και ως βλακίδιος που είναι, παίζει να φάει και κανά χρόνο ως peacekeeper σε καμιά Τουρκία ή δενξερωγωτι, για τα εξτρά λεφτά.

 

Ναι... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατσε δεν ειναι αναγκη να εξαρτιεσε απο αλλους δοκιμασε μονος σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ισως σε φορτώσαμε πολύ με όλες αυτές τις απόψεις και τα σχόλια tightwad..πρώτα από όλα είναι κάτι δικό σου οπότε δεν είναι ανάγκη να μας ακούσεις εάν σε πάει μπρος τα πίσω και σε μπερδεύει...για το έργο του καθενός μπορεί να υπάρξουν άπειρες γνώμες,εσύ έχεις την τελική απόφαση όμως.Στο κάτω κάτω και να παρουσιάζεις ένα έργο με διάφορες αδυναμίες μπορείς να το διασκευάσεις και αργότερα με βελτιωσεις,δεν χάνεις το δικαίωμα αν παρουσιάσεις αυτό που σου βγαίνει τώρα. Εγώ θα πρότεινα πιο φωτεινά ημερήσια πλάνα άλλα και να μην το κάνεις δεν χάλασε ο κόασμος!πάλι θα βγάζει νόημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:)

 

Θέλω να μου πείτε όμως αν υπάρχει η κατάλληλη προσβασιμότητα στο περιεχόμενο. Μήπως είναι κακοσχεδιασμένο το OP;

 

Είναι σημαντικό να απαντηθεί αυτό το ερώτημα, με survey ή χωρίς survey. Kαι καλό θα ήταν να ακουστούν και οι πιο αρνητικές απόψεις. Mην ντρέπεστε. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22/10/2013 (Πόστ εβδομάδας!

 

Όπως προτείνατε, έβγαλα 3 σελίδες την εβδομάδα, ελπίζω να σας αρέσει. Η μετάφραση σε αυτό το μέρος είναι βέβαια λίγο...κάπως.

 

 

Eλληνικά

 

post-23287-0-88979900-1382454900_thumb.pngpost-23287-0-94772100-1382454916_thumb.pngpost-23287-0-69318400-1382454934_thumb.png

 

 

 

Για φούλ μέγεθος, δεξί-κλίκ, άνοιγμα σε νέα καρτέλα.

 

 

Αγγλικά

 

post-23287-0-32326300-1382454851_thumb.pngpost-23287-0-55915300-1382454869_thumb.pngpost-23287-0-25754800-1382454888_thumb.png

 

 

Αφού διαβάσετε, παρακαλώ να ψηφίσετε στη ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ! Δεν θα σας πάρει πάρα πολύ χρόνο και θα με βοηθήσει ώστε να βελτιωθώ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απαντώ σε μερικά πόστ που δεν είχα την ευκαιρία να κάνω πιο νωρίς. :)

 

Ισως σε φορτώσαμε πολύ με όλες αυτές τις απόψεις και τα σχόλια tightwad..πρώτα από όλα είναι κάτι δικό σου οπότε δεν είναι ανάγκη να μας ακούσεις εάν σε πάει μπρος τα πίσω και σε μπερδεύει...για το έργο του καθενός μπορεί να υπάρξουν άπειρες γνώμες,εσύ έχεις την τελική απόφαση όμως.Στο κάτω κάτω και να παρουσιάζεις ένα έργο με διάφορες αδυναμίες μπορείς να το διασκευάσεις και αργότερα με βελτιωσεις,δεν χάνεις το δικαίωμα αν παρουσιάσεις αυτό που σου βγαίνει τώρα.

Διαφωνώ με αυτό που λες (εκτός αν έχει γίνει μια παρανόηση εκ μέρους μου). Τουλάχιστον για εμένα, και δεν ξέρω (αλλά φαντάζομαι πως ναι), αν ισχύει και για άλλους υπάρχει ένα σημείο και μετά όπου ξαναδιαβάζεις τον ίδιο διάλογο και ξαναβλέπεις το ίδιο σχέδιο για εκατοστή φορά, και δεν ξέρεις καν αν σου αρέσει αυτό που έχεις γράψει ή σχεδιάσει ή όχι. Από εκεί και πέρα, κινείσαι τελείως στα τυφλά, μέχρι να ακούσεις δεύτερη γνώμη. Επίσης, το να ακούς εποικοδομητική κριτική είναι καλό πράγμα.

 

Εποικοδομητικό πάντως σίγουρα δεν είναι το "Χμ, καλό είναι!" ή "Δεν μου αρέσει". Αυτό προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Εποικοδομητικό είναι το "Αυτό είναι πολύ καλό, αλλά αυτό το άλλο θέλει βελτίωση αυτού του βαθμού. Το γενικό αποτέλεσμα μου αρέσει σε αυτό τον βαθμό, και συγκριτικά μου θυμίζει σε ποιότητα με το τάδε." Στην τελική, εδώ προφανώς υπάρχει πρόβλημα, και το να συνεχίσω χωρίς να εντοπιστεί δεν είναι λύση. Δεν έχω χρόνο για πειραματισμούς τέτοιου βεληνεκούς. Αν είναι να βγει έστω και λίγο υλικό, να είναι μιας αξιοσέβαστης ποιότητας.

 

Κατσε δεν ειναι αναγκη να εξαρτιεσε απο αλλους δοκιμασε μονος σου.

Καραέφαγα τα μούτρα μου όταν εξαρτήθηκα από άλλους. Έμεινα πίσω μήνες για διάφορους λόγους. Αυτό που βλέπεις είναι δικό μου, με εξαίρεση το 10% του σεναρίου, και τον χάρτη στο Α' κεφάλαιο που έκανε ο Q. :)

 

Φυσικά θα είμαι πάντα ανοιχτός σε συνεργασίες με άτομα που έχουν μεράκι και συνέπεια.

 

Οποτε, ο Φ ξερει πως να το διαχειριστει!!

Όχι, δεν ξέρω. Δεν έχω ιδέα. Γι'αυτό ρωτάω.

 

Μην πετάς τέτοιες χαζομαρίτσες όταν πεθαίνω για feedback ή έστω λίγη εποικοδομητική συζήτηση. :P

 

ξερεις τι γινεται,τωρα που ειδα καποια σχεδια σου με μολυβι

Όλα με μελάνι ή φώτοσοπ είναι. :)

 

Στο deviantart το ανεβάζεις; :thinking: Ίσως να έχεις και από εκεί κριτικές που θα σε βοηθήσουν και μεγαλύτερο κοινό.

Ανεβάζω (με διαλείμματα). Τι καταλαβαίνω; Καταλαβαίνω ότι τρώω κανα 10 λεπτά κάθε μέρα με το βλακώδες upload τους για να το δουν ίσως 2 άτομα. Παιδιά, εδώ κοτζάμ θρέντ με άμεσο upload, κουμπιά για περιήγηση, να ανεβαίνει νεο πόστ στις Νέες Καταχωρήσεις και αμεσότητα, και δεν βγαίνουν views ή έχει γίνει συζήτηση για την ιστορία αυτή καθ'αυτή, αυτά τα DA και δεν ξέρωγωτι είναι ιστορίες για αγρίους...

 

Eγω συμφωνω με τον Ορεστη οτι θελει χρονο και οτι δεν εχει παει ασχημα σχετικα με την δημοτικοτητα του δημιουργου και δεν ξερω ολο αυτο με στατιστικα και την υστερια του ποσα λαικ μαζεψε καθε μερα νομιζω οτι πηγαινει μπρος τα πισω την δημιουργικοτητα,επεισης συμφωνω με τον supertramp οτι κ εγω προτιμω να διαβαζω περισσοτερο υλικο και πχ θα προτιμουσα να διαβαζω καθε βδομαδα ωστε να εχει μαζευτει λιγο και να ειναι πιο χορταστικο,αλλα αν δεν μπει λαικ μια μερα δεν ειναι αναγκη να πιανεις το θεο απο τα μαλλια...στο φεισμπουκ αν μια κοπελα βαλει μια φωτογραφια παιρνει 300 λαικ και αν ανεβασεις ενα ωραιο σχεδιο θα παρει 15,αυτο δεν σημαινει οτι η κοπελα εχει κανει καλυτερη δουλεια.

   Για μενα καλο ειναι να κανεις αυτο που γουσταρεις χωρις να κοιτας πισω και οταν τελειωσει ολη η ιστορια και ακομη πιο μετα να κανεις απολογισμο...επειδη πολλοι θα το παρον χαμπαρι και ετεροχρονισμενα και καθυστερημενα...

  Παντως αυτο με το λιγο ημερησιο υλικο ισως ειναι ενα μειονεκτημα,επειδη περιεχει 4 ατακες περιπου νομιζω οτι ειναι λιγο για να κρατησει τον αλλον μεσα στην ιστορια,αλλα βεβαια αν δεν γινεται να βαλεις μεγαλυτερες δοσεις συννεχισε το ετσι,εσυ ξερεις το προγραμμα σου,απλα πχ με διπλη δοση νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα   :)

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά καίρια ζητήματα.

 

Δεν θέλησα ποτέ να έχω 100 σταθερούς αναγνώστες (αν και αυτό θεωρείται λίγο για πολλά webcomic οπού θα τολμήσω να πω ότι μπαίνει λιγότερη προσπάθεια). Οποιαδήποτε προσδοκία είχα, ήταν πάντοτε με βάση το φόρουμ. Είχα απ'την αρχή, αν θυμάσαι, θέσει τον πήχη πάρα πολύ χαμηλά (~5 σταθεροί αναγνώστες) με βάση το φόρουμ και προβλήματα που ήμουν σίγουρος ότι θα προκύψουν. Έπεσα μέσα σχεδόν ακριβώς, νομίζω. Προφανώς υπάρχουν προβλήματα, όπως είχα υπολογίσει. Θέλω να τα εντοπίσω και να τα λύσω.

 

Όσον αφορά τα like, ο λόγος που υπάρχουν είναι για να δείχνεις ότι σου αρέσει κάτι, χωρίς να χρειάζεται να σπαμμάρεις "Ωραίο!". Εφόσον για χ,ψ,ζ λόγους δεν θέλει ο αναγνώστης να σχολιάζει κάτι, αν του αρέσει, τουλάχιστον να το κάνει γνωστό μέσω και εκείνου του function του φόρουμ που καλώς ή κακώς υπάρχει. Απ'την άλλη όταν διαβάζουν κάτι ας πούμε 15 άτομα, και αρέσει μόνο στους 5, μπορώ να το εντοπίσω ποιά στριπάκια "αρέσουν" και ποιά όχι. Στην τελική, περιεχόμενο που έχει βγει με ιδρώτα ποστάρεται, είναι γελοίο να μπορείς να ποστάρεις μια εικονίτσα απ'το 9gag και να πάρεις τριπλάσια "ευχαριστώ".

 

Δεν κάνω το κόμικ για εμένα προφανώς. Το σύμπαν και την ιστορία έκανα για μένα. Προφανώς όποιος κάνει τον κόπο να βγάλει την σκέψη του σε χαρτί και να την δείξει σε ένα τουλάχιστον ακόμα άτομο, δεν το κάνει για τον εαυτό του. Το κάνει για να δείξει κάτι και σε τρίτους.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοιτα ωραιο ειναι τωρα που εβαλες και αλλα χρωματα,εδειξε ποιο πολυ,εχεις ομως μια εμμονη με το σκοταδι,ωραιες ειναι οι εμμονες αλλα πρεπει νε βρεις εναν τροπο να τις επαναλαμβανεις χωρις να κουραζουν αυτον που διαβαζει το κομικ,επεισης βαλε περισσοτερα χρωματα στους ανθρωπους χωρις να σκεπαζεις το κιτρινο,εχεις πετυχει καλα τις σκηνες με την φωτια,και προσπαθησε να μιμμυθεις το καρε με το πουλι που στεκεται στο κλαδι και παρακολουθει την εκρηξη,εκει τα χρωματα ταιριαζουν ποιο πολυ στο κομικ,οι διαλογοι ειναι ωραιοι αλλα η γραμματοσειρα με μπερδευει λιγο στο διαβασμα δεν μπορω να την καταλαβω,αυτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποια άλλα χρώματα έβαλα; Αποχρώσεις είναι όλα νομίζω. :thinking:

Πάντως δεν νομίζω ότι θα ήταν πρακτικό να κάνω γαλάζιους τους χαρακτήρες σε όλα τα καρέ, ουσιαστικά θα υπήρχε μόνο ένα χρώμα στο 90% των καρέ. Βέβαια σε νυχτερινές σκηνές πιο μετά στο κόμικ αυτό το στυλ που σου αρέσει επαναλαμβάνεται.

Την ελληνική γραμματοσειρά λες; Πώς ακριβώς σε μπερδεύει; Είναι πολύ κοντά στοιχισμένα τα γράμματα;

Ευχαριστώ για την κριτική, μην ξεχάσεις να ψηφίσεις και στην δημοσκόπηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Bασικά θα συμφωνήσω σε πολλά με τον deadneighbours ,γενικά αυτή η προσπάθεια χρώματος μου άρεσε πολύ πάντως άλλα θα έβαζα κάποια πιο δυνατά φώτα για να μην είναι τόσο μάυρα τα καρέ.Όμως μου άρεσε πολύ και η επιλογή χρωμάτων και έδεσε και με το σκίτσο.αυτό που θέλω να δω είναι τι θα κάνεις με τα ημερήσια πλάνα που λέγαμε,γιατί στα νυχτερινά και αυτό που έκανες και η άλλη διχρωμία καλά είναι.Το φως της ημέρας δεν έχω δει να το αποδίδεις...

  Το δεύτερο bubble του τέταρτου καρέ της δεύτερης σελίδας τα γράμματα είναι πολύ κολλητά και δεν είναι ωραίο.Γενικά το σχέδιο είναι οκ,άλλα επειδή είναι απλό νομίζω ότι λάθη τέτοιου τύπου του κατεβάζουν πολύ το επίπεδο του αποτελέσματος. Δηλαδή θα ήθελα να δω τα bubbles και γραμματοσειρές να είναι απόλυτα περιποιημένα και αναλογικά μεγέθη γραμμάτων ,διάκενα κ αυτά και όχι για να βάλεις όλο τον διάλογο που σκέφτηκες να τον χωράς όπως τύχει...

   Οι εκφράσεις αδέρφι και μάγκες και κάτι τέτοια μου φάνηκαν λίγο ανακόλουθες ,εκτός αν την εποχή της Μπυρλανδίας άκουγαν χιπ χόπερς τύπου Έμινεμ και Παφ Ντάντυ!! :spidey_yeah_that::orchestra:

  Αυτά τα ολίγα για σήμερα!

  Υ.Γ.Νομίζω ότι στο σχέδιο διακρίνω μια αργή μεν άλλα σταθερή βελτίωση! :mafia::beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πως και εμφανίστηκε ένα quote του deadneighbors στο ΟP; Τι είχα πιεί χθες;

Zητώ συγγνώμη, δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. :P

 

Το ημερήσιο χρώμα θα το βελτιώσω, ή τουλάχιστον θα το προσπαθήσω, Pit. Πάντως θα αργήσεις να το δείς, γιατί το χρώμα είναι ήδη έτοιμο σε αυτά που ποστάρω. Ίσως να αλλάξω λίγο contrast και brightness βέβαια.

 

Το αδέρφι, σύντροφε κτλ. είναι προσπάθεια απόδοσης του αγγλικού διαλόγου. Βασικά είναι λίγο (μάλλον πολύ) κάπως, αλλά δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα τραβηγμένο για την εποχή. Σκέφτομαι τους γερμανικούς όρους (Ουγγρικά δεν ξέρω), kamarat, bruder, κτλ. και μου φαίνονται εντάξει. Τώρα αν στην Ελλάδα έλεγαν μόρτη αντί για μάγκα ή κάτι τέτοιο, το 1910, θα σε γελάσω. :)

 

Πάντως δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση με το να ποστάρω 3 σελίδες την εβδομάδα. Και δεν είδα καθόλου συζήτηση για την ιστορία, που περίμενα. :( Τέλος πάντων, θα το αφήσω για κάποιο καιρό ακόμα και αν δεν αλλάξει κάτι θα το βγάλω όλο μια και έξω. 

 

Είναι πάρα πολύ σημαντικό όμως, να εντοπίσω το τι θέλει βελτίωση, και ακόμα έχουν ψηφίσει μόνο 3 άτομα στην δημοσκόπηση. Η ψήφος σας έχει πάρα πολύ μεγάλη σημασία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Εγώ έχω ψηφίσει πάντως,δεν ξέρω αν φαίνεται...βρε δεν έχει σημασία πως μίλαγαν οι Ελληνες το 1910 ,εξάλλου οι ήρωες σου δεν είναι στην Ελλάδα..το θέμα είναι ο διάλογος να βγάζει νόημα και όχι να το μεταφράζεις από το Αγγλικό σου κείμενο,ούτε από το Ελληνικό στο Αγγλικό!...για μένα πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη η μετάφραση γιατί κάθε γλώσσα έχει άλλους ιδιωματισμούς,εκφράσεις κτλ,δηλαδή το ζήσε μαη μου να φας τριφίλλι πχ στα αγγλικα δεν παει live my May and eat three-leave flower :P (καλά κάνω και λίγο πλάκα για να ευθυμήσουμε λίγο ),άλλα για το αδέρφι πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερη λύση...ακόμη και το αδερφέ είναι λιγότερο κακό (αν και πάλι μου θυμίζει γκέτο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά το κάνω τελείως ελεύθερα, πχ από Α' Κεφ. "Οοοοοοοοh, bugger me." -> "Wunderbar. Θα με κλαίνε τα άστρα και η νυχτιά...". Απλά σε αυτό το σημείο και σε αυτό με το "Μικρή είναι η @$%^ σου" μου ήταν προβλήματα απ'την στιγμή που ξεκίνησα την μετάφραση.

 

Όχι δεν φαίνεται ποιος ψηφίζει. Είναι τελείως ανώνυμο!

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Kαι αν ψηφίζει παλι ο ίδιος τον σταματάει το σύστημα? Τελοσπάντων στο λέω όμως ότι ψήφισα για να μην μου πεις να ξαναψηφίσω!Αναμένω τη συννέχεια της ιστορίας! τα λέμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εφόσον είναι η ίδια IP, αλλάζει την προηγούμενη ψήφο του με τα νεα δεδομένα. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ μάλλον θα ψηφίσω το Σαββατοκύριακο. Θέλω να το διαβάσω άλλη μία από την αρχή πρωτού απαντήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δείγμα των νέων σελίδων.

 

h1Sdztz.png

 

Μπάγκς Μπάνυ είσαι επόμενος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κι εγω θέλω να το ξαναδιαβάσω μια ολόκληρο πριν απαντησω στη δημοσκόπηση :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έφτιαξα υπογραφές! Αν θέλετε κάτι άλλο πείτε μου:

 

axPplQ3.png

[URL=http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=29597&p=316085][IMG=http://i.imgur.com/axPplQ3.png][/URL]

BhvaRaS.png

[URL=http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=29597&p=316085][IMG=http://i.imgur.com/BhvaRaS.png][/URL]

HIP6aCw.gif

[URL=http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=29597&p=316085][IMG=http://i.imgur.com/HIP6aCw.gif][/URL]
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

22/10/2013 (Πόστ εβδομάδας!

 

Όπως προτείνατε, έβγαλα 3 σελίδες την εβδομάδα, ελπίζω να σας αρέσει. Η μετάφραση σε αυτό το μέρος είναι βέβαια λίγο...κάπως.

 

 

Eλληνικά

 

attachicon.gifpagergr1.pngattachicon.gifpagergr2.pngattachicon.gifpagergr3.png

 

 

 

Για φούλ μέγεθος, δεξί-κλίκ, άνοιγμα σε νέα καρτέλα.

 

 

Αγγλικά

 

attachicon.gifpager1.pngattachicon.gifpager2.pngattachicon.gifpager3.png

 

 

Αφού διαβάσετε, παρακαλώ να ψηφίσετε στη ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ! Δεν θα σας πάρει πάρα πολύ χρόνο και θα με βοηθήσει ώστε να βελτιωθώ.

 

πραγματικά καταπληκτικό :lmao: ίσως φτάνεις τελικά σε αυτό που περίμενα σιγά σιγά ;) το τελευταίο καρέ τα έσπασε :D

επίσης το χρώμα: εκεί με την φωτιά και τα σκιερά πρόσωπα τα έχεις πετύχει τέλεια! Να μην ξεχάσω να ψηφίσω στην δημοσκόπηση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα σου αρέσει το κεφάλαιο. Τελειώνει και με Χολυγουντιανή σκηνή δράσης. Επειδή επεξεργάζομαι το τέλος, παίζει να βάλω και πιστολίδι. :D

 

Προσωπικά αδημονώ να φτάσω στο Γ' Κεφάλαιο για να παίξω με την πολιτική σκηνή της Μπηρλανδίας. Τελειώνουμε αύριο το σενάριο, και προβλέπεται αρκετή ίντριγκα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

28/10/2013 (ΠΟΣΤ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ)

 

Ελληνικά

 

post-23287-0-30582400-1382986619_thumb.pngpost-23287-0-32618200-1382986673_thumb.pngpost-23287-0-02142000-1382986731_thumb.png

 

 

Αγγλικά

 

post-23287-0-69233200-1382986597_thumb.pngpost-23287-0-91325300-1382986644_thumb.pngpost-23287-0-40265300-1382986705_thumb.png

 

 

grey-wolf_565_600x450.jpg

 

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολααααα...

 

Θέλετε πληροφορίες για τους Τάλτος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Φαίδωνα, εγώ παρακολουθώ από την αρχή τη δουλειά σου με ενδιαφέρον. Το πρώτο ολοκληρωμένο κεφάλαιο μού άρεσε πολύ και σου το είπα. Και κυρίως τα ιστορικά μέρη του. Επίσης βρήκα ενδιαφέροντα τα κείμενα. Τώρα αυτή η αποσπασματικά δημοσιευμένη ιστορία με το άλογο, μέχρι στιγμής δεν με έχει ελκύσει ιδιαίτερα, περιμένω όμως να δω και τη συνέχεια για να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη. 

Η διχρωμία δεν με ενοχλεί αν και γενικά αγαπώ τα χρώματα. ΄Ισως θα έπρεπε να δεις κάπως την πρόταση τού Pit για τις ημερήσιες σκηνές.

Στα υπόλοιπα τεχνικής φύσεως θέματα δεν μπορώ να έχω έγκυρη άποψη.

Θα με συγχωρήσεις που δεν θα ψηφίσω στη δημοσκόπηση γιατί δεν έχω διαμορφώσει άποψη για αρκετές από τις λεπτομέρειες για τις οποίες ζητάς τη γνώμη μας ούτε μου είναι εύκολο να το ξαναδιαβάσω από την αρχή.

Μια εξειδικευμένη παρατήρηση: Ο τρόπος που ανεβάζεις τα τελευταία επεισόδια (μικρές εικόνες που πρέπει να τις ανοίξεις σε νέα σελίδα για να τις διαβάσεις) προσωπικά με κουράζει.

 

Γενικό συμπέρασμα: Πρόκειται για μια σοβαρή προσπάθεια με ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Συνέχισέ την και πιστεύω πως θα πάει καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπόν καταρχήν να πω συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια και χαίρομαι που έβαλα κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι σε αυτό το εγχείρημα.Το κόμικ είναι αρκετά προσεγμένο, το σκίτσο αρκετά καλό και όσο πάει και βελτιώνεται και νομίζω πως η διχρωμία ταιριάζει περισσότερο με το ύφος του κόμικ.Παρόλα αυτά έχω κάποιες ενστάσεις για τον όγκο της ιστορίας.

 

Επειδή γνωρίζω ότι θα εξελιχθεί σε 9 κεφάλαια, νομίζω πως καλύτερο είναι να γίνει μια σύμπτυξη αυτών των κεφαλαίων ώστε να παρουσιαστεί κάτι μικρότερο, το οποίο όμως δεν θα κουράσει τον αναγνώστη.Ίσως αυτό έπρεπε να είχε γίνει απ΄την αρχή για να μπορούσε ο Φαίδωνας να προσαρμόσει πιο εύκολα το κόμικ, αλλά ακόμη και τώρα μπορεί να προσαρμοστεί.Δεν είναι κάτι ανέφικτο.Για μένα το καλύτερο θα ήταν να εξελιχθεί σε 3 κεφάλαια, παρουσιάζοντας όλα τα σημαντικά γεγονότα που δεν πρέπει να παραληφθούν, χωρίς να κουράζει τον αναγνώστη και χωρίς να αλλάζει την εξέλιξη της ιστορίας.

 

Πάντως είναι ένα σύμπαν που εξελίσσεται συνέχεια και μπράβο στον Φαίδωνα που είχε την υπομονή να δώσει χάρτινη υπόσταση σε ένα παιδικό του όνειρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εφηβικό, όχι και παιδικό ρε συ, 'ντάξει. :P

 

Ναι όσον αφορά τα 9 κεφάλαια (αλλά δεν είναι όλα 30 σελίδες όπως το Β', κάποια είναι 5-6 σελιδούλες), αυτή ήταν η...ανώτατη προσδοκία, so to say. Μπορεί να ελαττωθεί σε 5-6 κεφάλαια και τα υπόλοιπα να κοπούνε. Θα μπορούσε να ελαττωθεί περισσότερο; Ναι, αν τα κεφάλαια 3-4 συντηχθούν σε κανά 10 σελιδούλες. Το πρόβλημα; Μπορεί να κοπούν ουσιαστικά 2 σημαντικοί και αγαπημένοι χαρακτήρες, να μειωθεί στο τίποτα ο μόνος σημαντικός γυναικείος χαρακτήρας και υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να κοπούν και τα πολιτικά. Βασικά το σκέφτομαι και με πιάνει ίλιγγος, και λίγη στενοχώρια. Είναι κρίμα να πάει τόσο ωραίο περιεχόμενο στον κάδο των αχρήστων.

 

Απ'την άλλη βέβαια, είμαι έτοιμος να αλλάξω το υλικό όπως χρειάζεται για να τραβήξει αναγνώστες. Στην τελική ακόμα και αυτό το χιλιοκομμένο προιόν, έστω θα διαβαστεί. Σε αυτό το σημείο, μέχρι και οι χαβαλετζίδικες πατάτες μου έχουν μεγαλύτερη απήχηση, το οποίο είναι θλιβερό. Όμως θα πρέπει να εντοπισθεί το τις πταίει. Και ακόμα και εσύ μου είπες ότι δεν εντόπισες το πρόβλημα με το Β' Κεφάλαιο (στο θέμα της πυκνότητας του Α' συμφωνήσαμε). Ίσως μπορεί ο Τρύφωνας λίγο να μας εξηγήσει τι είναι αυτο που δεν τον ελκύει, ώστε να ψυχολογηθούν και οι υπόλοιποι. 

 

Αυτό το θέμα της ψυχολόγησης του κοινού μου έχει προκαλέσει πραγματικό πονοκέφαλο. Όλοι λένε ότι όλα είναι όμορφα και ζαχαρένια με μερικές μικρές ατέλειες εδώ και εκεί, και ζήτημα είναι αν έχουν ακολουθήσει απ'την αρχή ως εδώ την ιστορία ~5 άτομα. Σίγουρα δεν άξιζε ο κόπος μου για ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Ακολούθησα την πρόταση των παιδιών για μεγαλύτερο όγκο στο περιεχόμενο και υπήρξε περαιτέρω κατηφόρα στην συμμετοχή. Αυτό δεν το λέω, για να γκρινιάξω, απλά σηκώνω σε αυτό το σημείο τα χέρια μου. Έχω εξαντλήσει τις επιλογές μου τελείως, πλέον.

 

Θα κάνω μια παύση για να βελτιώσω μερικά σημεία του Β' Κεφαλαίου που πιστεύω σηκώνουν βελτίωση, και θα το ποστάρω ολόκληρο, όλες τις 30κάτι σελίδες.  Και μετά...βλέπουμε. Δεν έχω την ψυχική και νοητική δύναμη να παράγω άλλο προιόν σε αυτό τον ρυθμό χωρίς ανταπόκριση. Θα κάνω μια ανάλυση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης (Spoiler Alert: Συμμετείχαν λίγοι, και τα αποτελέσματα είναι παραπάνω από inconclusive, βεβαίως βεβαιώς!) αργότερα το βραδάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοιτα φιλαρακο για να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα πρεπει να επιμεινεις,το αποτελεσμα και η αποψη που βλεπω στο κομικς σου,γιατι για εμενα θα σου μιλησω αν και δεν ξερω και πολλα πραγματα πως φτιαχνεται ενα κομικς,σου λεω οτι βλεπω,το αποτελεσμα ειναι καλο,υπαρχουν μεσα στο κομικς σου διαφορα καρε που ειναι πολυ καλα,αν τα ακολουθησεις και το φτιαξεις με αυτα τα χρωματα,οπως για παραδειγμα σε ενα καρε που εδειχνες μια κουκουβαγια που καθοταν σε ενα κλαδι και παρακολουθουσε εναν καβγα,αυτο ηταν πολυ καλο,σου ειπα οτι αν εχεις εμμονη με κατι πρεπει αυτην την εμμονη να ξερεις και να την συνεχιζεις,εμενα αυτη ειναι η ταπεινη αποψη μου,βαλε περισσοτερα χρωματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

 Ίσως μπορεί ο Τρύφωνας λίγο να μας εξηγήσει τι είναι αυτό που δεν τον ελκύει, ώστε να ψυχολογηθούν και οι υπόλοιποι. 

 

Αυτό το θέμα της ψυχολόγησης του κοινού μου έχει προκαλέσει πραγματικό πονοκέφαλο. Όλοι λένε ότι όλα είναι όμορφα και ζαχαρένια με μερικές μικρές ατέλειες εδώ και εκεί, και ζήτημα είναι αν έχουν ακολουθήσει απ'την αρχή ως εδώ την ιστορία ~5 άτομα. Σίγουρα δεν άξιζε ο κόπος μου για ένα τέτοιο αποτέλεσμα. 

 

α. Δεν με ελκύει η αφιέρωση σελίδων ολόκληρων στην μακρινή πορεία ενός ήρωα καβάλα σ' ένα άλογο με μοναδική σχεδόν δράση τους διαλόγους και τους διαξιφισμούς μεταξύ τους.

 

β. Δεν πιστεύω πως μόνο 5 άτομα παρακολουθούν συστηματικά την εξέλιξη τής Bierland. Δηλαδή μόνο άλλοι 4 εκτός από μένα; Εδώ βλέπω τουλάχιστον 10 φίλους -δεν τους μέτρησα- να σχολιάζουν, να σου λένε τη γνώμη τους, να σου δίνουν συμβουλές κλπ. Υπολόγισε και κάποια μέλη που είναι απλοί αναγνώστες και ποτέ ή σχεδόν ποτέ δεν ανεβάζουν ποστ. Μην απογοητεύεσαι λοιπόν και προχώρα. Αξίζει τον κόπο.

Τώρα το να συμπτύξεις τα κεφάλαια και να ανεβάζεις περισσότερες σελίδες κάθε φορά και σε αραιότερα διαστήματα, μάλλον το βλέπω θετικό.

 

γ. Παρέλειψα το γεγονός ότι το κόμικ είναι δίγλωσσο. Αμαρτία εξομολογημένη, η μισή συχωρεμένη, δεν διαβάζω συστηματικά και το αγγλικό κείμενο, αλλά απ' ό,τι βλέπω τα αγγλικά σου είναι εξαιρετικά. Τέλος τα λαθάκια έχουν ελαχιστοποιηθεί σε σχέση με το 1ο κεφάλαιο. ΄Οταν ανεβάσεις το 2ο ολοκληρωμένο, θα το ξαναδιαβάσω και θα σου πω, αν θες, τις γλωσσικοσυντακτικές (λέξη, ε;) παρατηρήσεις μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.