Μετάβαση στο περιεχόμενο

★BIERLAND★ Κεφάλαιο Β', 43 Σελίδες! ❷


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

OWOkJW1.png


Η "Bierland" ακολουθεί τις τελευταίες μέρες μια φανταστικής αυτοκρατορίας βορειοανατολικά της Αδριατικής, μέσα απ'τα μάτια του "τελευταίου" ουσάρου της Ευρώπης μέσα απ'το πρίσμα των αρχών του 20ου αιώνα και του Α' ΠΠ.


 
ΚΕΦΑΛΑΙΑ / CHAPTERS

ΕΛΛΗΝΙΚΑ Miniflag_gr.png (Μετάφραση)

 
tpg0Wmh.png
ESDJt1Y.png1ο, 2ο Κεφάλαιο και Codex. 58 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR.
tpg0Wmh.png
 
WGa8xyQ.png1o Κεφάλαιο. 8 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR: Bierland (1).cbr
tpg0Wmh.png
 
FPP0ZAT.png2ο Κεφάλαιο. 43 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR. 
tpg0Wmh.png
 
xiDbQU4.pngΜίνι-εγκυκλοπαίδεια. 7 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR: Bierland (Codex).cbr
tpg0Wmh.png
 
 
 
 
 

ENGLISH Miniflag_the_United_Kingdom.png (Original)

4iB1SjE.pngObnXtiT.png
 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΝΕΟΤΕΡΟ ΣΤΡΙΠ

 

28/10/2013 (ΠΟΣΤ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ)
 
Ελληνικά
 
attachicon.gifpager4gr.pngattachicon.gifpager5gr.pngattachicon.gifpager6gr.png
 
 
Αγγλικά
 
attachicon.gifpager4.pngattachicon.gifpager5.pngattachicon.gifpager6.png
 
 
grey-wolf_565_600x450.jpg
 
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολααααα...
 
Θέλετε πληροφορίες για τους Τάλτος;

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

καλή προσπάθεια!

 

Μερικές παρατηρήσεις, αν μου επιτρέπεται.

 

Έχει 2-3 ορθογραφικά, σε μια περίπτωση τα μπαλονάκια είναι ανάποδα, θα προτιμούσα το φόντο στα μπαλονάκια να είναι ή άσπρο ή μαύρο ή να αλλάζει όταν θέλει να δείξει κάτι (πχ θυμό) και θα ήθελα το φόντο να μην είναι κενό και να μην είναι πάντα μπλε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ! Δυστυχώς επειδή δεν το σκαμπάζω το χρώμα, αποφασίστηκε να γίνουν όλα με διχρωμία μπλέ-πορτοκαλί. 

 

Τον Κώδικα τον διάβασες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα τον κώδικα. Δυσκολεύομαι να διαβάσω ότι δεν είναι σε μπαλονάκι.  :P

 

Έριξα μια ματιά στους βαθμούς και μου έκανε εντύπωση η απουσία των βαθμών του Ανθυπασπιστή και του Υποστρατήγου.

Επίσης Αρχιστράτηγος και Στρατάρχης νομίζω είναι καθήκοντα/θέσεις διοίκησης και όχι βαθμοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα τον κώδικα. Δυσκολεύομαι να διαβάσω ότι δεν είναι σε μπαλονάκι.  :P

 

Έριξα μια ματιά στους βαθμούς και μου έκανε εντύπωση η απουσία των βαθμών του Ανθυπασπιστή και του Υποστρατήγου.

Επίσης Αρχιστράτηγος και Στρατάρχης νομίζω είναι καθήκοντα/θέσεις διοίκησης και όχι βαθμοί.

Bασίζονται στους βαθμούς της Αυστρο-Ουγγαρίας, οι οποίοι προφανώς παραπέμπουν σε παλιότερη οργάνωση στρατού. Ο Στρατάρχης είναι ο αντίστοιχος του Field Marshal, ενώ ο Αρχιστράτηγος είναι μεν κανονικά θέση διοίκησης, αλλά είναι η πιο κοντινή μετάφραση που υπήρχε σε εκείνο τον όρο. :)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα ανεβάζω και εδώ για όσους δεν μπορούν να τα δούνε αλλιώς:

 

post-23287-0-30182200-1380453502_thumb.pngpost-23287-0-13384900-1380453489_thumb.pngpost-23287-0-57321600-1380453506_thumb.pngpost-23287-0-68784600-1380453520_thumb.pngpost-23287-0-48422900-1380453536_thumb.pngpost-23287-0-26501400-1380453554_thumb.pngpost-23287-0-85646000-1380453570_thumb.pngpost-23287-0-42149500-1380453586_thumb.pngpost-23287-0-59329800-1380453464_thumb.pngpost-23287-0-61718500-1380453476_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(συνέχεια του Κώδικα)

post-23287-0-60720000-1380453678_thumb.pngpost-23287-0-10597300-1380453691_thumb.pngpost-23287-0-56214500-1380453703_thumb.pngpost-23287-0-63234800-1380453714_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

έγραψα κάποια σχολιάκια στην photo gallery που το έχεις βάλει ...μου αρέσει το ύφος απλά αρχίζει λίγο να βαραίνει,ελπίζω επειδή είναι αρχή και στη συννέχεια να γίνεται λίγο πιο ανάλαφρο,με την εννοια να μην έχει τόσο πυκνή πληροφορία! Είναι ωραίο πάντως! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ! Οπωσδήποτε δεν ξαναπέφτει τέτοιο μπαράζ πληροφοριών ξανά, απλά αναγκαστικά, ώστε να παρουσιαστεί όλη η ιστορία περιεκτικά, έπρεπε να γίνει. :efxaristo:

 

 

Αναμένω και άλλα σχόλια, θετικά ή αρνητικά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

To διαβασα και γω. Μου αρεσε το κομικ μερος της ιστοριας . Αρχιζει καλα. Ενα αρνητικο που παρατηρησα ειναι η αποτομη αλλαγη του περιβαλλοντος. Αναφερομαι εκει που ο καθηγητης συνανταει την Ελενα. Την συνανταει απο οτι καταλαβα στον δρομο αφου εχει ριξει το γραμμα του στο κιβωτιο και επειτα το σκηνικο μεταφερεται καπως αποτομα στο σπιτι του καθηγητη. Μου αρεσε που εβαλες το κειμενακι σχετικα με την προσαρτηση της Αυστριας στο τριτο Ραιχ και θα μου αρεσε να δω και αντιστοιχες παραθεσεις και στα επομενα κεφαλαια. Διαβασα και τον Κωδικα , εχει αρκετες πληροφοριες για την Μπηρλανδια καποιες απο τις οποιες μου φανηκαν πολυ εξειδικευμενες , ισως ομως χρειαστουν σε επομενο σταδιο της ιστοριας , οποτε δεν μπορω να κρινω ακομα αν χρειαζονται η οχι. Γενικως μου αφησε καλες εντυπωσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To διαβασα και γω. Μου αρεσε το κομικ μερος της ιστοριας . Αρχιζει καλα. Ενα αρνητικο που παρατηρησα ειναι η αποτομη αλλαγη του περιβαλλοντος. Αναφερομαι εκει που ο καθηγητης συνανταει την Ελενα. Την συνανταει απο οτι καταλαβα στον δρομο αφου εχει ριξει το γραμμα του στο κιβωτιο και επειτα το σκηνικο μεταφερεται καπως αποτομα στο σπιτι του καθηγητη. Μου αρεσε που εβαλες το κειμενακι σχετικα με την προσαρτηση της Αυστριας στο τριτο Ραιχ και θα μου αρεσε να δω και αντιστοιχες παραθεσεις και στα επομενα κεφαλαια. Διαβασα και τον Κωδικα , εχει αρκετες πληροφοριες για την Μπηρλανδια καποιες απο τις οποιες μου φανηκαν πολυ εξειδικευμενες , ισως ομως χρειαστουν σε επομενο σταδιο της ιστοριας , οποτε δεν μπορω να κρινω ακομα αν χρειαζονται η οχι. Γενικως μου αφησε καλες εντυπωσεις :)

H μετάβαση (η οποία θα συμφωνήσω ότι δεν είναι καλή), έγινε με την Έλενα να λέει "γιούπι!" και να τρέχει προς το σπίτι (όπως βλέπεις η κατεύθυνση για τα μπαλονάκια αλλάζει), μετά ο καθηγητής λέει την ατάκα του και cut στην σκηνή που μπαίνει και αυτός στο σπίτι.

 

Όσον αφορά τον Κώδιξ, αφορά όλα τα κεφάλαια και όχι μόνο αυτό. Το πολύ να γίνουν μερικές μικρο-προσθήκες. 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τον κώδικα κι εγώ δεν τον διάβασα λόγω του ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κόμικ, όμως θα το κάνω προσεχώς. Για την ιστορία δεν έχω να πω πολλά πράγματα προς το παρόν, αναμένω όμως με ενδιαφέρον τη συνέχεια. Δεν είναι επαγγελματικό κόμικ, όμως είναι μια πάρα πολύ αξιόλογη προσπάθεια που δείχνει να ξεχειλίζει μεράκι. Μακάρι να βγει πολύ καλό το τελικό αποτέλεσμα.

 

Πάντως οι παραπάνω σελίδες με έκαναν να πιάνω τον εαυτό μου να ανυπομονεί για το μυστικό των 7 σπηλιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαχα, από αύριο πρέπει να ξεκινήσω τα storyboard για εκείνο. Αύριο ξεκινάει και το Β' Κεφάλαιο για να μην ξεχνιόμαστε.

 

Για όσους δεν το πήραν χαμπάρι, οι τίτλοι των κεφαλαίων βασίζονται σε κομμάτια κλασσικής μουσικής.

 

Pomp and Circumstance 

Hungarian Rhapsody

Infernal Gallop

 

Πάντως, τι θέλει ένα σενάριο για να γίνει επαγγελματικό; Το λέω γιατί θέλω να βελτιωθώ όσο το δυνατόν περισσότερο στο σενάριο, στο σχέδιο ξέρω τα όρια μου. Αν και βέβαια το Α' Κεφ. είναι αρκετά απλοικό και σύντομο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για το σενάριο δεν ξέρω, προσωπικά αναφερόμουν στην συνολική εντύπωση σαν κόμικ, κυρίως όμως στο σχέδιο. Όταν δούμε ένα μεγαλύτερο μέρος του σεναρίου, θα το κρίνουμε κι αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Ωραίο είναι, αν και περίμενα κάτι καλύτερο, πιο περιπετειώδες, αγωνία στο full...αλλά ok.. δεν έχω δει πολλά ακόμα :)

btw θα ήταν καλύτερα χωρίς χρώματα :P

 

 

ΥΓ: Νόμιζα ότι ο μπογιατζής ήταν ο Ymily :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εισαγωγικό κεφάλαιο είναι, ο σκοπός του είναι να εισάγει τον αναγνώστη στο σύμπαν. Το δεύτερο έχει δράση. :)

 

Zήτησε να τον γράψω ως "Κωστής". Και όχι, τα χρώματα τα έκανα εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

B' KEΦΑΛΑΙΟ: ΟΥΓΓΡΙΚΗ ΡΑΨΩΔΙΑ.
 
01/10/2013
 
Ol6FaD6.png

L’amour est un oiseau rebelle
Que nul ne peut apprivoiser,
Et c’est bien in vain qu’on l’appelle
S’il lui convient de refuser.

 
Οι φαλτσέτες δεν είναι είδη υγιεινής, είναι μοβόρα όπλα μαζικής εξόντωσης. :sad1:
 



SVMemVB.png7sx9Qjd.pngObTAZWv.pngOWLQOoa.png

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4271 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μπράβο ρε συ Σταμάτη Κόκοτα.Μιάζει το όλο έργο σαν διασταύρωση της Γαλλικής σχολής (Morris,Uderzo) με την αμερικάνικη,κυρίως Don Rosa φάση,απλά χωρίς την μανιώδη λεπτομέρεια του!Θα γράψω μερικά λόγια για το έργο σου στην Facebook σελίδα της λέσχης!

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαχα, σε αυτό σκοπεύω. Σοβαρά. :)

 

Να'σαι καλά τρελό αγόρι, μου έφτιαξες την μέρα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4271 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Κάτσε λίγο έχω πρόβλημα με το λινκ.Το βάζω στο site της λέσχης αλλά δεν λειτουργεί.

 

Επεξεργασία από Χάρλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο FB εννοείς; Χμ, δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημα. Δοκίμασε να αντιγράψεις αυτό:

 

http://bit.ly/17mXyYB

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4509 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στη Μπηρλανδία ζούσαν πολλές αρχαίες φίλες.  :banana:  :PPP:

Το διάβασα μόλις τώρα, not bad για αρχή. Ξεφεύγουν μερικά ορθογραφικά και κάτι διπλά και και κάτι λέξεις που λείπουν και επειδή είμαι κάψας δε μ'αρέσουν αυτά.Λίγο αυτό που είπαν και άλλοι για τη μετάβαση στο σπίτι, λίγο το φόντο εκεί που εμφανίζεται η τύπισα στα πρώτα καρέ, λίγο οι πολλές πληροφορίες σε μικρό χώρο. Πάντως διαβάζεται άνετα και ευχάριστα, και το σχέδιο είναι εντάξει, με καλύτερες τις εκφράσεις των προσώπων. Θα διαβάσω και επόμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το διαβασα τωρα και εγω (και τον κωδικα).Στα τεχνικα σιγουρα θελει καποια προσοχη γιατι ειναι κριμα να εχει ορθογραφικα και λοιπα λαθη που ενω δε θελουν πολυ χρονο για να διορθωθουν χαλανε πολυ την αισθηση..Το σχεδιο δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα εκτος απο καποια καρε (πχ αυτο με την βιομηχανικη επανασταση..).επισης ενα αλλο που με χαλασε ηταν ο προσανατολισμος του χαρτη,πολυ στραβος,αν και νομιζω οτι δυσκολα θα τοποθετουνταν αλλιως..Το χρωμα εκτος απο καποια προσωπα μ αρεσε παρα πολυ

 

Τωρα ως προς το περιεχομενο δε θελω να πω πολλα γιατι δεν εχουμε δει τιποτα ακομα.Σιγουρα ειναι λιγο παραξενη η τοποθετηση μιας γερμανοφωνης αυτοκρατοριας σε αυτο το κομματι του χαρτη,χωρια οτι αυτη η αυτοκρατορια παρουσιαζεται ως τρανη (αποικιες,πολεμοι παντου,μεχρι και στην κινα) αλλα η κοπελα ουτε που την εχει ακουσει..Οι διαλογοι θελουν λιγο δουλεια,δεν βγαζουν και πολυ φυσικοτητα.επισης πολλες φορες αξιζεε να χρησιμοποιηθει διπλο μπαλονακι για να ειναι λιγο πιο φυσικοι οι διαλογοι(να φαινεται η παυση)

 

Οσο για το σημερινο στριπ δεν εχω να πω κατι,μου φιανεται ομως οτι θα πρεπε να βγαινουν πιο αραια και με πιο πολυ περιεχομενο γιατι ας πουμε δεν εχει νοημα να δω το σημερινο στριπ..το πολυ πολυ να τσεκαρω καθε παρασκευη και τα 5 στριπ μαζι..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H Αυτοκρατορία δεν είναι γερμανόφωνη. Οι ευγενείς των Βορινότερων Κομητειών είναι γερμανόφωνοι (οι Μπούργκενλαντ και οι Στράους), των Ανατολικών Ούγγροι (Με παλιότερα τους Βίχαρ, αν και τώρα έχουν ξεπέσει). Στα Νότια είναι οι Κροάτες, οι Σλοβένοι και υπάρχουν ανάμεσα διάφορες μειονότητες. Τα επίσημα έγγραφα του κράτους γράφονται σύμφωνα με την γλώσσα της κάθε κομητείας. Τώρα όσον αφορά την Έλενα, όπως εξηγεί η πρώτη σελίδα, κάθε αναφορά στην Μπηρλανδία κάηκε (Scripta Manent που λέει) απ'τους ναζί και γενικά έπεσε πολύ λογοκρισία για λόγους που θα αποκαλυφθούν αργότερα. Η Έλενα ήταν τεσσάρων το 1918, οπότε και ποτέ δεν πρόλαβε να μάθει διεθνή ιστορία, ιδιαίτερα για ένα κράτος που φτούρησε 106 χρόνια και δεν άλλαξε την ροή της ιστορίας.

 

Όσον αφορά την Κίνα (επανάστηση των Μπόξερς) η συμμετοχή της Μπηρλανδίας στον πόλεμο ήταν μηδαμινή. Όπως και η Αυστρο-Ουγγαρία η αδυναμία τους να εμπλακούν δυναμικά στον πόλεμο τους χτύπησε πολύ άσχημα στον διπλωματικό τομέα. Ιm Jahre 1900...

 

Eλπίζω να σου αρέσουν περισσότερο οι διάλογοι στο 2ο Κεφάλαιο, υπάρχει βελτίωση θέλω να πιστεύω. Όσον αφορά το φορμάτ, δεν μπορώ να κάνω κάτι, είναι κυριολεκτικά το διπλάσιο υλικό από πολλά webcomic με σταθερό σενάριο. Μπορείς όμως να διαχειριστείς τον χρόνο και να το διαβάσεις όπως θες.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χμ,ενδιαφεροντα ολα αυτα που λες,θα τα δουμε στην πορεια λοιπον :)

Ναι,το σχολιο μου για το φορματ δεν ειναι κατα εσενα αλλα γενικα κατα αυτων ων webcomic..δηλαδη νιωθω οτι τα webcomic ειναι φορματ για στριπ και "γελοιογραφιες" και οχι μεγαλες ιστοριες..καλυτερα να κατσεις οσους μηνες-χρονια θες και να μας την παρουσιασεις ολη την μπηρλανδια μαζι,ή εστω σε μεγαλα,μεστα κεφαλαια..

πχ πως θα ταν αν ο Ροσα εβγαζε τον βιο σε τετοια μορφη;να βγαζε το πρωτο κεφαλαιο εισαγωγικα και μετα απο την επομενη ιστορια να εβγαζε καθε μερα 4 καρε..μεχρι να συμπληρωθουν οοοολα τα κεφαλαια..αλλα στην τελικη μπορει να ναι μονο η δικη μου αποψη (οποτε στην περιπτωση αυτη κανω αυτο που ειπα και πριν,τσεκαρω καθε βδομαδα-δυο βδομαδες πχ)

ασχετο,μονο εδω θα ανεβαινει τελικα ή υπαρχει και αλλου;γιατι στην υπογραφη σου τα λινκ οδηγουν εδω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα κοιτάξω πως ταιριάζει το φορμάτ στο δεύτερο κεφάλαιο, πλέον έχει "δρομολογηθεί", καθώς έχει γίνει και άρθρο στη comicdom.gr. Μετά απ'αυτό, θα δω τη απήχηση υπάρχει και θα σκεφτώ σοβαρά αυτά που λες. :)

 

Τα στρίπ ανεβαίνουν σε GC, DA, Tumblr.

 

Θα ανεβάσω σήμερα κατά τις 12 το επόμενο στριπάκι, εισάγονται αρκετοί χαρακτήρες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συγχαρητηρια στον Φ. για την προσπαθεια, εχει αφιερωσει απειρο χρονο για το "παιδι του" και αυτο φαινεται ξεκαθαρα...

:congrats::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

02/10/2013
 
RsGZ4B6.png
---
JLSjanx.png
Αυτή τη φορά με περισσότερο σαλέπι και γραφειοκρατία. 
 




SVMemVB.png7sx9Qjd.pngObTAZWv.pngOWLQOoa.png

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγχαρητηρια στον Φ. για την προσπαθεια, εχει αφιερωσει απειρο χρονο για το "παιδι του" και αυτο φαινεται ξεκαθαρα...

:congrats::best:

To έχω κακομάθει, το χρυσό μου. :sad1:

 

Ξανά ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Χρήστο (και στον DJO, τον Quackmore, τον tryfev) για την βοήθεια τους. Οι τρείς πρώτοι αξιολόγησαν τα πρώτα 2 κεφάλαια και τους φάνηκαν ωραία. Οπότε για οτιδήποτε ατέλειες, να κατηγορείτε αυτούς. :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.