Μετάβαση στο περιεχόμενο

★BIERLAND★ Κεφάλαιο Β', 43 Σελίδες! ❷


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω πάει και δεν το ήξερα. ΄Ισως υπάρχουν κι άλλες, αλλά εγώ έχω επισκεφθεί μόνο τη Ρόδο και το Τολέδο

είναι και προστατευόμενη από την UNESCO.)))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...Θα σ αρέσει πολύ το νησί της Ρόδου: φίσκα στα εραλδικά το νησί -στο κάστρο, στη παλιά πόλη, στα σπίτια, παντού...

 

και...

Χαχα, ευχαριστώ. Στην πραγματικότητα, δεν έχω ιδιαίτερη αγάπη για τον μεσαίωνα και τα βασίλεια/αυτοκρατορίες. Χωρίς να σημαίνει ότι θα σνόμπαρα την Ρόδο, ή κάποια ευρωπαϊκή τοποθεσία με κάστρα κτλ.

 

 

 

ΥΓ

  :P

 

... είσαι και γαμώ τους τύπους :) το γουστάρω τρελά!!!

:D

Έκανα ξεπατικούρα μια από τις καμπύλες στην χαίτη του Dark Horse, και την χρησιμοποίησα για να κάνω απ'την αρχή όλα τα σχήματα στο Deaf Horse (το Κουφάλογο), κρατώντας όμως αυτή την χαρακτηριστική κυρτότητα.

 

 

 

και εάν παίξεις crusader kings II μπορείς να φτιάξεις τη δική σου αυτοκρατορία! από ένας απλός κόμης μπορείς να γίνεις αυτοκράτωρ!

Ηearts of Iron 3 > Victoria 2 > Crusader Kings II > Europa Universalis :P

 

Πείτε μου πάντως, ποια απ'τις παρακάτω εκδοχές προτιμάτε;

post-23287-0-72461200-1395783715_thumb.png

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ την έγχρωμη, Φαίδων μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

χρωμα κ εγω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

χρώμα, του ταιριαζει πολύ :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Χρωμα ! Οντως του του ταιριαζει πολυ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατοχυρώθηκε το χρώμα. :cheers5:

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην βγάλω χρωματισμένη εκδοχή, απλά έλεγα μήπως να το έβγαζα πρώτα σε ασπρόμαυρο, γιατί θα γινόταν και άμεσα και γενικά το σχέδιο μου μου αρέσει πιο πολύ αχρωμάτιστο. :)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν εχεις δικιο,με χρωμα είναι πολύ καλο ενταξει και το ασπρομαυρο είναι καλο αλλα φαινεται σαν προσχεδιο,φαινεται προχειρο,ενω με το χρωμα φαινεται ποιο δουλεμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Κατοχυρώθηκε το χρώμα. :cheers5:

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην βγάλω χρωματισμένη εκδοχή, απλά έλεγα μήπως να το έβγαζα πρώτα σε ασπρόμαυρο, γιατί θα γινόταν και άμεσα και γενικά το σχέδιο μου μου αρέσει πιο πολύ αχρωμάτιστο. :)

Εννοείται ότι θα πρέπει να σκεφτείς και τι σε συμφέρει,πχ αν το κάνεις έκδοση, άλλο το είναι ωραίο στο μάτι και άλλο...τι είναι καλό για την τσέπη. Πάντα το χρώμα λύνει πιο εύκολα προβλήματα πχ,βάθους εικόνας και ιεραρχίας αντικειμένων και γενικά βοηθάει να ξεχωρίζουν καλύτερα τα πράγματα που είναι τοποθετημένα. Στο ασπρόμαυρο για να γίνει αυτό θέλει περισσότερη προσχεδιακή δουλειά και πάλι το αποτέλεσμα μπορεί να είναι λίγο ασαφές,ή να το έχει διεκπεραιώσει σωστά ο καλλιτέχνης άλλα να μην το αντιλαμβάνεται σωστά το μάτι του αναγνώστη ,επειδή δεν γνωρίζουν όλοι οι αναγνώστες να <<διαβάζουν>> σωστα σχέδιο. Το χρώμα θεωρώ ότι είναι αρκετά  πιο εμπορικό για τους λόγους που προανέφερα,όμως το ασπρόμαυρο το θεωρώ πιο γοητευτικό. Θα κάνω ένα συσχετισμό με τα είδη μουσικής που μπορεί να ειναι και ατυχής άλλα έστι το σκεφτομαι τώρα :P . Λένε για τη τζαζ ότι είναι μουσική για μουσικούς (ειδικά η πιο acoustic με λιγα όργανα και χωρίς ηλεκτρικά βοηθήματα και με αυτοσχεδιασμούς του κάθε οργάνου),έτσι και το ασπρόμαυρο είναι σχέδιο για σχεδιαστές...θα εκτιμηθεί από πιο εκπαιδευμένα μάτια. Αν όμως θέλουμε να κάνουμε πωλήσεις στο ευρύ κοινό τότε τα ζωηρά χρώματα θα λειτουργήσουν σαν...ροκια με πλούσιο ήχο από ηλεκτρικές κιθάρες :minigun:;)

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοείται ότι θα πρέπει να σκεφτείς και τι σε συμφέρει,πχ αν το κάνεις έκδοση, άλλο το είναι ωραίο στο μάτι και άλλο...τι είναι καλό για την τσέπη. Πάντα το χρώμα λύνει πιο εύκολα προβλήματα πχ,βάθους εικόνας και ιεραρχίας αντικειμένων και γενικά βοηθάει να ξεχωρίζουν καλύτερα τα πράγματα που είναι τοποθετημένα. Στο ασπρόμαυρο για να γίνει αυτό θέλει περισσότερη προσχεδιακή δουλειά και πάλι το αποτέλεσμα μπορεί να είναι λίγο ασαφές,ή να το έχει διεκπεραιώσει σωστά ο καλλιτέχνης άλλα να μην το αντιλαμβάνεται σωστά το μάτι του αναγνώστη ,επειδή δεν γνωρίζουν όλοι οι αναγνώστες να <<διαβάζουν>> σωστα σχέδιο. Το χρώμα θεωρώ ότι είναι αρκετά  πιο εμπορικό για τους λόγους που προανέφερα,όμως το ασπρόμαυρο το θεωρώ πιο γοητευτικό. Θα κάνω ένα συσχετισμό με τα είδη μουσικής που μπορεί να ειναι και ατυχής άλλα έστι το σκεφτομαι τώρα :P . Λένε για τη τζαζ ότι είναι μουσική για μουσικούς (ειδικά η πιο acoustic με λιγα όργανα και χωρίς ηλεκτρικά βοηθήματα και με αυτοσχεδιασμούς του κάθε οργάνου),έτσι και το ασπρόμαυρο είναι σχέδιο για σχεδιαστές...θα εκτιμηθεί από πιο εκπαιδευμένα μάτια. Αν όμως θέλουμε να κάνουμε πωλήσεις στο ευρύ κοινό τότε τα ζωηρά χρώματα θα λειτουργήσουν σαν...ροκια με πλούσιο ήχο από ηλεκτρικές κιθάρες :minigun:;)

Πσσσσσ τι να λέμε τώρα !!!!!!!!  :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kάποιοι από εσάς το γνωρίζετε ήδη, αλλά όσον αφορά αυτό που είχε πει ο Πήτ, είχε γίνει μια σοβαρή νύξη για αυτοέκδοση και ουσιαστικά ήταν να πάνε στην κόμικντομ μερικά τευχάκια, 90-σέλιδα. Αλλά την τελευταία στιγμή, φανερώθηκε ότι είχε γίνει παρεξήγηση για την τιμή, και ότι θα έπρεπε να πάνε 10 εύρω/τεύχος, σε τιμή κόστους πάντα. Ε, ούτε έχω τόσα λεφτά διαθέσιμα, ούτε έχω ψωνιστεί αρκετά ώστε να απαιτώ να αγοράσει κάποιος ένα κόμικ σε τέτοια τιμή. Επομένως, κατά 90% δεν θα γίνει αυτοέκδοση αυτού του "τόμου". :)

 

Οπότε ως αποτέλεσμα, αυτό που έχω στο νου μου είναι πάντα το τι θα φαίνεται πιο ωραίο ψηφιακά. Απλά ως ερασιτέχνης, το να φτιάχνω κόμικ είναι το λιγότερο απ'τις ασχολίες μου και οπότε δεν έχω τον χρόνο ή την ενέργεια να γράφω, σχεδιάζω, μελανώνω, χρωματίζω 50-σέλιδα ανά τρίμηνο, από μόνος μου.

 

Τέσπα, θα τελειώσει αυτός ο "τόμος" και θα επανεξετάσω 2-3 πράγματα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βεβαια όταν το τελειώσεις πρεπει να το κοιτάξεις ολο από την αρχη για βελτιωσεις και προσθεσεις,αυτο που λεει ο επιθεωρητης για το ασπρομαυρο και το ενχρωμο είναι σωστο ετσι είναι,το ασπρομαυρο εχει ποιοτητα,ομως το χρωμα και γενικα τα ενχρωμα κομικς είναι ποιο αμεσα,για παράδειγμα,αν θες να δειξεις αιμα σε ένα ασπρομαυρο κομικς το δειχνεις μαυρο ας πουμε κανεις τον αναγνωστη να το σκεφτει να το φανταστεί,να φανταστεί το χρωμα και την αποχρωση του αιματος,ενω στο ενχρωμο βλέπεις αιμα βλέπεις το κοκκινο,την αποχρωση του,βλεπεις κατι εδώ και τωρα,σαν να σε χτυπάει στο κεφαλι ένα σφυρι και πολλες φορες αυτό είναι σοκαριστηκο,το ενχρωμο χανει σε ατμοσφαιρα από το ασπρομαυρο αλλα κερδιζει σε αμεσοτητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aν δεν υπάρχει κάποιος πολύ συγκεκριμένος λόγος (και μπορεί να υπάρξει), δεν νομίζω ότι θα ξαναγυρίσω και να αρχίσω τις διορθώσεις. Αν υπάρξει, καλώς. Στην τελική δεν είναι μια μικρή δεκασέλιδη ιστοριούλα, έχω φάει κανα 2 χρόνια σε αυτό το κόμικ.

 

Πάντως αυτό με το χρώμα είναι υποκειμενικό, για μένα το σχέδιο του Γκόντφρεντσον πχ δεν λέει έγχρωμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Aς ξενκινήσω απο τ β κεφάλαιο το οποίο μου άρεσε. Το highlight είναι η συνομιλία του νταγκ με τον φερντ! Πολύ ευχάριστο κεφάλαιο. Πάντως σε ορισμένα σημεία χρειάστηκε να ξαναδιαβάσω κάποιους διαλόγους. Πρόσεχε πολύ το συντακτικό σου. Κάνει δυσνόητο ορισμένες φορές το κείμενο! Και πάλι όμως το χιούμορ δεν είναι στα επίπεδα που θα ήθελα. Ενω φαίνεται πως το έχεις (σοβαρα τ πέφτει;" φαστ φουντ) δεν αξιοποιείται σωστά και αναλώνεσαι σε κάτι αστεία τύπου ξανθη-καβάλα που ενώ στον διάλογο είναι καλά στο κόμικ χάνουν. Το άλογο φοβερός χαρακτήρας και μπράβο σου για την σκέψη! Ο πρωταγωνιστής όμως λιγάκι αδιάφορος μέχρι τώρα σε σημείο που να είναι και αντιπαθητικός. Καταλήγει σαν τον Batman στην ταινια Dark Knight. Δηλ φαίνεται σαν βοηθητικός χαρακτήρας για το άλογο. 

 

Θα μου πείτε "Mα ειναι αλληλουποστηρικτικοι χαρακτηρες! Το αλογο βοηθαει στο να δειξει οτι ειναι αντιδραστικός"

 

Κι όμως! Στο τέλος του Β' κεφαλαίου για μένα ο Νταγκ απλά δεν υπάρχει. Με ενδιαφέρει πιο πολύ να δω την επόμενη ατάκα του αλόγου. Ειναι πολύ νωρίς και εγώ σαν αναγνώστης δεν πρόλαβα να τον συμπαθήσω. Με το "καλημέρα" σας παίρνει πολλούς πόντους αντιπαθητικότητας από τον τρόπο που φέρεται στον φερντ. Ολα αυτα ειναι βεβαια παντα υποκειμενικά. Για παραάδειγμα στον βίο, παρόλο που ο σκρουτζ κάνει μια αποτρόπαια πράξη τον έχεις συμπαθήσει γτ ο ντον έχει κάνει φοβερό  background πολλές σελίδες πριν. Κι ακομα κι εκει τον βλέπεις με οίκτο.Τον Νταγκ τον είδα να φέρεται έτσι στο άλογο και μου την έδωσε σε σημείο να θέλω να σταματήσω να διαβάζω. 

 

Συνεχίζω με τους διαλόγους. Πρόσεξε ΠΟΛΥ το συντακτικό σου. Διάβασε βιβλία ή τίποτα τέτοιο. Υπάρχουν κάποια λαθάκια που λόγω θεωρητικής :P βγάζουν μάτι. Δεν είναι κάτι τρομερό απλά μου έφαγε βαθμούς από την συνολική εμπειρία. Επίσης φρόντισε να μην βάζεις πολλά στα μπαλονάκια. Για παράδειγμα όταν μιλούσε ο φερντ με τον νταγκ ήταν πολύ καλό. Όταν μιλούσαν οι υπόλοιποι χαρακτήρες με κούραζε πολύ.

 

Το σχέδιο είναι φανταστικό και πολύ ταιριαστό! Όμως το Μπλε και το κίτρινο τα σιχάθηκα. :/ Επίσης δεν μου πολυαρέσουν οι βρισιές. Στ Β κεφάλαιο θα έβαζα ένα 6-6,5

 

όσον αφορά το  Α κεφάλαιο ειναι (για τα δικά μου γούστα) κακό. Πολύ βαρύ ρε παιδί μου! Τιγκα στην ιστορική πληροφορία. Με κούρασε απίστευτα. Θα προτιμούσα να έχεις ενσωματώσει κάποια στοιχεία στο Β απο το Α και να υποριθείς πως το Α δεν υπήρξε ποτέ :P

 

Α κάτι ακομα! Το όνομα Μπηρλανδία δεν μου πολυαρέσει προσωπικά και με είχε απωθήσει αρκετά απο το να διαβάσω το κομικ. Μου θυμίζει πολιτεία από τα παραμύθια του Τριβιζά :P

Επεξεργασία από Jim®
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωχ ρε συ, δεν το είδα το πόστ σου. Τα είπαμε πιο αναλύτικα και στο Skype.
 
1) To αστείο με την Καβάλα-Ξάνθη είναι το καλύτερο λογοπαίγνιο που έχω γράψει, έβερ. :PPP:
 
Γι'αυτούς που δεν ξέρουν για τι πράγμα λέει, αναφέρεται σε αυτό:
"-Γρήγορα! Καβάλα!"
-Κ-Καβάλα;
-Όχι, Ξάνθη. Τελείωνε, ρε."
 
κάπως έτσι πάει ο διάλογος.
 
2) Aν και δέχομαι το "Δεν είναι αρκετά αστείο" ως κριτική, θέλω να παρατηρήσω ότι το κόμικ δεν είναι κωμικό. Άρα το δέχομαι με την έννοια του "Τα αστεία που κάνεις είναι λίγο κρύα", όχι όμως ως "Πολύ μελόδραμα το κόμικ, κόλλα κάπου και καμιά μαϊμού που κλάνει"
 
3)

Το άλογο φοβερός χαρακτήρας και μπράβο σου για την σκέψη! Ο πρωταγωνιστής όμως λιγάκι αδιάφορος μέχρι τώρα σε σημείο που να είναι και αντιπαθητικός. Καταλήγει σαν τον Batman στην ταινια Dark Knight. Δηλ φαίνεται σαν βοηθητικός χαρακτήρας για το άλογο. 
 
Θα μου πείτε "Mα ειναι αλληλουποστηρικτικοι χαρακτηρες! Το αλογο βοηθαει στο να δειξει οτι ειναι αντιδραστικός"

Δεν θα σας το πούμε. Σας το είπαμε αυτολεξεί, στο Skype, και το αναμεταδίδετε. :P
 
Θα εξηγήσω το τι προσπάθησα να κάνω. Απ'οτι φαίνεται απέτυχα, αλλά το θέμα είναι που.
 
Και ο Ντάγκ και ο Φέρντ είναι κατά μια έννοια πρωταγωνιστές, καθώς η ιστορία αφορά και τους δυο, αλλά λέγεται αποκλειστικά από την ματιά του καθηγητή, οπότε και γνωρίζει την κατάσταση του Ντάγκ στην αρχή της ιστορίας και την περιγράφει.
 
Ο Ντάγκ και ο Φέρντ είναι (τουλάχιστον υποτίθεται), textbook αλληλουποστηρικτικοί χαρακτήρες. Ο Ντάγκ είναι πιο συντηρητικός απ'τον μέσο αναγνώστη, ο Φέρντ πιο ριζοσπαστικός. Οι εκ διαμέτρου διαφορετικές προσωπικότητες τους σκιαγράφονται  μέσω της απλής παρουσίας του άλλου. Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι ο Ντάγκ είναι εκεί για να υποδηλώνει πόσο επαναστάτης είναι ο Φέρντ, όταν ο Φέρντ υπάρχει για τον ίδιο λόγο.

Στην τελική, το κεντρικό νόημα της ιστορίας, είναι το coming of age του Ντάγκ. Πρόσεξε ότι στην αρχή ο πατέρας του δεν τον αφήνει να πιεί απ'το μπουκάλι που έχει, και στο τέλος το βουτάει, και το πίνει.
 

Κι όμως! Στο τέλος του Β' κεφαλαίου για μένα ο Νταγκ απλά δεν υπάρχει. Με ενδιαφέρει πιο πολύ να δω την επόμενη ατάκα του αλόγου. 

Βρε μάνα μου, το παιδί αιμορραγεί ως θανάτου, και έχει μια επιθανάτια επιφοίτηση για τον ρόλο του στον σύμπαν:
 post-23287-0-39771200-1396163916_thumb.png
 
Mετά επιβιώνει από θαύμα, και έχει και μια δεύτερη φιλοσοφική συζήτηση για τον Ντομινίκ, για το νόημα της ζωής(!):
post-23287-0-50531900-1396163920_thumb.png

Οπότε, ναι μεν όλες οι κριτικές δεκτές, αλλά νομίζω ότι αντικειμενικά κάνεις λάθος. Δεν μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχει μετά από αυτές τις σκηνές. Ίσως να ήσουν αρνητικά προκατειλημμένος ως προς τον Ντάγκ, το οποίο είναι βέβαια και πάλι, ένα ζήτημα. Αν και ίσως αυτό δείχνει πως η προσωπικότητα σου είναι πιο κοντά στον Φέρντ παρά τον Ντάγκ.
 

Ειναι πολύ νωρίς και εγώ σαν αναγνώστης δεν πρόλαβα να τον συμπαθήσω. Με το "καλημέρα" σας παίρνει πολλούς πόντους αντιπαθητικότητας από τον τρόπο που φέρεται στον φερντ.

Μα του σώζει την ζωή. Οπωσδήποτε είχε και άλλα κίνητρα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν του φέρεται άσχημα.

Ο Φέρντ εντωμεταξύ, με το που ανοίγει το στόμα του, τον βρίζει, καθαρά από ρατσισμό προς τους ανθρώπους, χωρίς να τον ξέρει προσωπικά.
 

 

 

Ολα αυτα ειναι βεβαια παντα υποκειμενικά. Για παραάδειγμα στον βίο, παρόλο που ο σκρουτζ κάνει μια αποτρόπαια πράξη τον έχεις συμπαθήσει γτ ο ντον έχει κάνει φοβερό  background πολλές σελίδες πριν. Κι ακομα κι εκει τον βλέπεις με οίκτο.Τον Νταγκ τον είδα να φέρεται έτσι στο άλογο και μου την έδωσε σε σημείο να θέλω να σταματήσω να διαβάζω. 

Η υποκειμενικότητα δεν είναι απόλυτη. Κάποια πράγματα είναι σχεδόν τελείως αντικειμενικά.

 

Πες μου όμως, τι εννοείς πως του φέρεται; Θέλω να εντοπίσω τι ακριβώς σου την δίνει.

 

 

 

Επίσης δεν μου πολυαρέσουν οι βρισιές.

Στο Β' Κεφάλαιο έχει... 2 βρισιές; Σύνολο; :P

 

Στο Γ' Κεφ. ΟΚ, αλλά έτσι μιλάνε οι εικοσάρηδες με τους φίλους τους, και δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να λογοκρίνω κάτι που είναι σχετικά αθώο.

 

 

 

όσον αφορά το  Α κεφάλαιο ειναι (για τα δικά μου γούστα) κακό. Πολύ βαρύ ρε παιδί μου! Τιγκα στην ιστορική πληροφορία. Με κούρασε απίστευτα. Θα προτιμούσα να έχεις ενσωματώσει κάποια στοιχεία στο Β απο το Α και να υποριθείς πως το Α δεν υπήρξε ποτέ 

Όχι μόνο το έψαξα, αλλά το έκανα σαν ερώτηση στο ΠΜ με το feedback. Ε λοιπόν, μου απαντάν 2 άτομα, "ισχύει".

 

Ένα χρόνο τώρα, η μόνη κριτική για αυτό το θέμα ήταν του Πητ, που είχε πει "Ελπίζω το Β' να μην τόσο βαρύ" ή κάτι τέτοιο. Την επόμενη φορά που θέλω σοβαρή κριτική θα μιλάω είτε με σένα, είτε θα μιλάω στα ντουβάρια και θα ακούω την ηχώ μου.

 

Σοβαρολογώ.

 

 

 

Α κάτι ακομα! Το όνομα Μπηρλανδία δεν μου πολυαρέσει προσωπικά και με είχε απωθήσει αρκετά απο το να διαβάσω το κομικ. 

 

Το έχω ξαναθέσει το θέμα σε 2 άτομα, και μου άσκησαν ουσιαστικά "βέτο".

 

Μπορούμε να ακούσουμε περισσότερα σχόλια όσον αφορά αυτό το θέμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χωρίς να μπω στις αναλύσεις τού Δημήτρη και τις δικές σου, φίλε Φαίδωνα, θα κάνω μερικές σύντομες και στοχευμένες σε συγκεκριμένα σημεία παρατηρήσεις:

 

α. Το όνομα Μπηρλανδία είναι μια χαρά. Το ξενόγλωσσο land εμείς το αποδίδουμε ως "-λανδία" (βλ. Ολλανδία, Φινλανδία, Ισλανδία). Το ήτα δικαιολογείται νομίζω από το bier/beer

 

β. Συμφωνώ ότι γλωσσικά θέλει κάποιο δούλεμα ακόμη, το έχουμε πει και μαζί.

 

γ. Η παρατήρηση τού Δημήτρη για τα ιστορικά τού Α' μέρους είναι κλασικό παράδειγμα τής διαφορετικότητας τών απόψεων, Εγώ λάτρεψα το πρώτο κεφάλαιο και γι' αυτό το πλήθος ιστορικών στοιχείων. Θα μου πείτε ότι ίσως αυτό είναι "αντικομικσικό". Μπορεί, αλλά είναι και ιδιαίτερα κατατοπιστικό, ενώ ταυτόχρονα ανεβάζει το επίπεδο τής ιστορίας.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρόβλημα με το όνομα είναι ότι είναι πολύ παιδικό ως αστείο/ανέκδοτο. Και το κόμικ στο σύνολο δεν είναι τελείως κωμικό. 

 

Το Α' Κεφάλαιο παραβιάζει έναν βασικό κανόνα του σεναρίου. Show, don't tell. Δηλαδή δείξε τα γεγονότα, μην τα αναφέρεις περαστικά. Προφανώς και σε κάποιους αρέσει, γι'αυτό και σαν βαθμολόγηση έχει φτάσει το 6.5 στην δημοσκόπηση, ενώ το Β' είναι γύρω στο ~7.7. Αλλά είναι δυνατόν να αναφέρει κάποιος στην κριτική του, "Α, είναι καλό" και μετά από κάποιους μήνες να ρωτώ αν είναι να το διαγράψω τελείως, και να λένε "Α, ναι.";

 

Δεν θα το χαρακτηρίσω. Το θέμα που άργησα να διαπιστώσω είναι ότι είναι άχρηστο το να ζητάς κριτική στο GC, καθώς πέφτει πολύ χάιδεμα. Και το χάιδεμα απλά κρατά τους δημιουργούς στάσιμους. Όσον αφορά το σχέδιο, βρήκα ένα θρέντ σε αγγλόγλωσσο φόρουμ οπού πραγματικά με ενθουσίασε η ειλικρίνεια της κριτικής. Τώρα, για το σενάριο, θα πήγαινα στο reddit.com/r/writing, αλλά το ζήτημα είναι ότι αυτή η κοινότητα, όπως και όλες όσες γνωρίζω, έχουν 0 έλληνες, οπότε δεν μπορείς να ποστάρεις κόμικ στα ελληνικά.

 

Εν κατακλείδι, και εδώ να σημειώσω ότι αυτό αφορά συγκεκριμένα άτομα, υπενθυμίζω ότι η ενότητα Σχέδιο και Σενάριο δεν είναι μόνο για προώθηση των κόμικ, αλλά και για κριτική. Και ο μέσος αναγνώστης μπορεί και ίσως πρέπει να ποστάρει κριτική.

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Αλφόνσο, που ξεκίνησε απ'το πραγματικό μηδέν, και παρά τα σπαμμαρίσματα απ'τους γνωστούς @#$%, κατάφερε να βελτιωθεί σε επίπεδο που άνετα ποστάρεται σε ερασιτεχνικό webcomic, μέσα απ'την εξάσκηση και την κριτική. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πραγματικά έμεινα πολύ εντυπωσιασμένος από αυτό το κόμικ! Αδυνατώ να πιστέψω ότι πρόκειται για ερασιτεχνική δουλειά. Το σχέδιο μπορεί να μην έχει τόσο καθαρή γραμμή, αλλά ο τρόπος με τον οποίο έχουν πέσει τα χρώματα μου αρέσει πάρα πολύ. Η επιλογή δε των χρωμάτων, με το μπλε και πορτοκαλί να επικρατούν, δίνει ένα ξεχωριστό ιδιαίτερο στυλ στο κόμικ (μου φέρνει λίγο σε BD αλλά με το δικό του στυλ). Το σενάριο ήταν αρκετά ενδιαφέρον αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ιστορικά κόμικς και η Ιστορία γενικότερα. Για το λόγο αυτό εμένα με κούρασαν τα πολλά ιστορικά στοιχεία (υπαρκτά ή φανταστικά), όμως θεωρώ ότι καλά κάνουν και υπάρχουν στο κόμικ, το κάνουν πιο πλήρες και στο κάτω κάτω όποιος δε θέλει δεν τα διαβάζει. Έχει πέσει πολύ ψάξιμο στο σενάριο και στην Ιστορία για να βγει αυτό το αποτέλεσμα, και σίγουρα θα υπάρχουν λάθη όπως αναφέρουν τα παιδιά σε πιο πάνω posts αλλά για έναν ανίδεο σαν εμένα αυτό δε φαίνεται σοβαρό. Ξαναματαλέω πάντως ότι το σχέδιο / χρώμα είναι αυτά που κέρδισαν εμένα, ενώ και το εξώφυλλο είναι πάρα πολύ καλό. Συγχαρητήρια!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά έμεινα πολύ εντυπωσιασμένος από αυτό το κόμικ! Αδυνατώ να πιστέψω ότι πρόκειται για ερασιτεχνική δουλειά. Το σχέδιο μπορεί να μην έχει τόσο καθαρή γραμμή, αλλά ο τρόπος με τον οποίο έχουν πέσει τα χρώματα μου αρέσει πάρα πολύ. Η επιλογή δε των χρωμάτων, με το μπλε και πορτοκαλί να επικρατούν, δίνει ένα ξεχωριστό ιδιαίτερο στυλ στο κόμικ (μου φέρνει λίγο σε BD αλλά με το δικό του στυλ). Το σενάριο ήταν αρκετά ενδιαφέρον αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ιστορικά κόμικς και η Ιστορία γενικότερα. Για το λόγο αυτό εμένα με κούρασαν τα πολλά ιστορικά στοιχεία (υπαρκτά ή φανταστικά), όμως θεωρώ ότι καλά κάνουν και υπάρχουν στο κόμικ, το κάνουν πιο πλήρες και στο κάτω κάτω όποιος δε θέλει δεν τα διαβάζει. Έχει πέσει πολύ ψάξιμο στο σενάριο και στην Ιστορία για να βγει αυτό το αποτέλεσμα, και σίγουρα θα υπάρχουν λάθη όπως αναφέρουν τα παιδιά σε πιο πάνω posts αλλά για έναν ανίδεο σαν εμένα αυτό δε φαίνεται σοβαρό. Ξαναματαλέω πάντως ότι το σχέδιο / χρώμα είναι αυτά που κέρδισαν εμένα, ενώ και το εξώφυλλο είναι πάρα πολύ καλό. Συγχαρητήρια!

 

:cheers2:

 

:efxaristo:

 

Βασικά, επειδή από παιδιά εκτός φόρουμ είχε πέσει ψιλοθάψιμο σχετικά με τα ιστορικά στοιχεία, πριν κανά μήνα ξανασχεδίασα εκείνο το μέρος που υπάρχουν πάρα πολλά.

 

Ουσιαστικά εισάγονται με πιο διασκεδαστικό τρόπο. Νομίζω είναι έτοιμο κατά ~95%, αλλά γενικά ψιλοσκέφτομαι να ξαναγράψω, ή ακόμα και να  πετάξω το Α' Κεφ. as it is, οπότε δεν τα ποστάρω για την ώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή δεν έχω ανεβάσει κάτι για καιρό (και το Γ' Κεφάλαιο θα αργήσει ως το καλοκαίρι), ανεβάζω το εξώφυλλο της ακυρωμένης αυτοέκδοσης:

 

post-23287-0-83462500-1400083121_thumb.pngpost-23287-0-16774700-1400083123_thumb.png

 

Η εξέλιξη του εξωφύλλου:

 

PZ5c2yv.png

 

(Meanwhile, in Bierland...):

post-23287-0-59671800-1400083257_thumb.jpg

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή δεν έχω ανεβάσει κάτι για καιρό (και το Γ' Κεφάλαιο θα αργήσει ως το καλοκαίρι), ανεβάζω το εξώφυλλο της ακυρωμένης αυτοέκδοσης:

 

attachicon.gif1.pngattachicon.gif2.png

 

Η εξέλιξη του εξωφύλλου:

 

PZ5c2yv.png

 

(Meanwhile, in Bierland...):

attachicon.gifYqPlqWj.jpg

 

:lol:

καλή φάση , μου αρέσει !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Συγχαρητήρια, Φαίδων! :clap2: Ωραίο σχέδιο, έξυπνη ιστορία και απίθανο εξώφυλλο!

Αλήθεια, τον χρωματισμό πώς τον κάνεις; Με ποιο πρόγραμμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Photoshop CS5 αν και μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο με Paint.NET και GIMP.

 

Aκόμα και με Manga Studio. Γενικά όποιο πρόγραμμα έχει επιλογή να κάνεις "Multiply" το layer χρωματισμού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Photoshop CS5 αν και μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο με Paint.NET και GIMP.

 

Aκόμα και με Manga Studio. Γενικά όποιο πρόγραμμα έχει επιλογή να κάνεις "Multiply" το layer χρωματισμού.

Ευχαριστώ για την πληροφορία!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.