Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ ΚΤΛΠ.


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Πιστεύω ότι όλοι οι μεγάλοι του foroum,ζήσατε την παιδική σας ηλικία σε μια περίοδο που τα κόμικς στην Ελλάδα άρχιζαν να ακμάζουν,για αυτό έχετε άλλωστε και τόσες πολλές 'ευχάριστες' αναμνήσεις.

 

Δυστηχώς,η γενιά μου στην παιδική της ηλικία μεγάλωσε μόνο και μόνο με ΝΤΙΣΝΕΙ,εφόσον ήταν τα μόνα που συνέχιζαν και συγκεκριμένα σε μια περίοδο παρακμής των κόμικς στην χώρα μας.

 

Σήμερα,αυτή η παρακμή συνεχίζει ακόμα και στις μέρες μας,στα περίπτερα δεν υπάρχουν κόμικς ποικίλης ύλης πχ.υπερηρωικά,περιπετειώδης κτλπ. για να καλύψουν κάθε τύπο παιδιού,με αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης σε συνδιασμό με το ίντερνετ και τους υπολογιστές,τα παιδιά να μην ασχολούνται καθόλου με τα κόμικς.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη,ελάχιστα παιδιά σήμερα της ηλικίας μου συνεχίζουν να αγοράζουν κόμικς και οι μικρότεροι(8-9),δεν θα μπουν ούτε καν στον κόπο να ξεκινήσουν μια συλλογή κόμικς.Η πλειοψηφία των αγοραστών κόμικς στις μέρες μας,είναι αυτή που ξεκινάει από λύκειο(άντε γυμνάσιο το πολύ) μέχρι 66 ετών...

 

....................................................

 

 

................................................

 

..........................................

 

 

.....................................

 

 

.................................

 

 

..........................

 

 

 

( :P)

 

 

ΣΥΜΠΕΡΕΣΜΑ:Σε λίγα χρόνια ούτε καν 20 θα τελειώσουν και τα ΝΤΙΣΝΕΙ,οι επανακυκλοφορίες θα σταματήσουν,τα περίπτερα θα πουλάνε τα πάντα εκτός από ΚΟΜΙΚΣ και ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ και το κυρίαρχο μέσο θα είναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ!

 

Αντίο κόμικς,δυστηχία,κατάντια................................  :reap:

 

:(

 

 

 

 

 

Λέτε αυτό το μήνυμα να αποδειχτεί προφητικό; 

 

Ποιός ξέρει;;  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:

 

 

Παρακάτω μπορεί ο καθένας να περιγράφει τις απόψεις του σχετικά με το μέλλον των κόμικς ή και οποιοδήποτε άλλο(ταινίες,ιντερνετ κτλπ.) και να τις σχολιάζουμε.

 

 

Γιατί η ζωή δεν είναι όλο γέλιο και χαρά...................................       :havefun:  :pinokio:

 

:respect:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ένα πράγμα που ξεχνούν πολλοί είναι το γεγονός ότι τα κόμικς δεν χρειάζονται το χαρτί για να διαβαστούν. ;) Επίσης, κόμικς δεν πουλάνε μόνο τα περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ένα πράγμα που ξεχνούν πολλοί είναι το γεγονός ότι τα κόμικς δεν χρειάζονται το χαρτί για να διαβαστούν. ;) Επίσης, κόμικς δεν πουλάνε μόνο τα περίπτερα.

 

Σαφώς και το γνωρίζω,απλώς η έντυπη και γενικά το χαρτί είναι η πιο αθάνατη μορφή που έχει κάνει γνωστά τα κόμικς και συνεχίζει εως τι μέρες μας.

 

:best:

 

Δυστηχώς,εάν εννοείς τάμπλετ και υπολογιστές,χλωμό το βλέπω να γίνουν τέτοια πράγματα στην Ελλάδα........ποτέ δεν ξέρεις όμως(πχ.ο Τερζόπουλος ήταν και δεν ξέρω αν είναι ακόμα πρόθυμος για αυτήν την κίνηση) αλλά εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε μαθημένοι από τέτοια.

 

 

Και να γίνει,θα ενδιαφερθεί κανείς; ,θα παραμείνει η ίδια κατάσταση,δεν θα αυξηθούν οι πωλήσεις ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ θα μειωθούν και όπως είπαμε η πλειοψηφία είναι 40-60 χτρονών,οι οποίοι θα συνεχίζουν να αγοράζουν την έντυπη μορφή,ανεξάρτητα με την ψηφιακή. 

 

:P

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9724
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχουν πλέον κόμικς. Ήδη οι Έλληνες σκιτσογράφοι τα πάνε πολύ καλά και γενικά η έντυπη μορφή δεν θα πεθάνει. Όχι ακόμα τουλάχιστον, όχι όσο υπάρχουμε άνθρωποι που την αγαπάμε.

 

Όμως έχω την αίσθηση ότι σε 50 χρόνια δεν θα υπάρχουν πια κινητά. Θα είναι είτε σε μορφή γυαλιών είτε σε μορφή μικροτσιπ. Just a wild guess.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2125
  • Reputation:   20728
  • Achievement Points:  2161
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4568 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θεωρω οτι ειναι δεδομενο πως στο εγγυς μελλον τα κομιξ με την μορφη που τα γνωρισαμε/γνωριζουμε θα παψουν να υφιστανται, στα πλαισια της ανθρωπινης τεχνολογικης εξελιξης. Δυστυχως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νομίζω ότι υπάρχουν κόμικς και στα αγγλικά, δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να περιορίζεται στην μικρή ελληνική σκηνή ή στις μεταφράσεις. Μαθημένοι θα γίνουμε. Ήδη το βλέπω γύρω μου. Οι περισσότεροι 40άρηδες - 60άρηδες που λες ίσως αγοράζουν μόνο και μόνο για λόγους συλλογής, οπότε δεν θα αγόραζαν ψηφιακά έτσι και αλλιώς. Και ξέρεις κάτι; Θα ήθελα να γίνει το άλμα στην ψηφιοποίηση μόνο και μόνο για να μην έχουν χάρτινα κόμικς να παίρνουν.Γενικά, το ψηφιακό έχει αρκετά πλεονεκτήματα για όλες τις πλευρές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28911
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μαντέψτε τι θα γίνει στο τέλος! :xm:

 

http://www.simonscat.com/Films/Screen-Grab/

 

:P

 

ΥΓ. Βρείτε μου οθόνη με μυρωδιά χαρτιού και αίσθηση θροΐσματος στα χέρια και παρατάω όλα τα έντυπα κόμικς..

ΥΓ2. ααααα... και μια και μιλάμε για καταστροφές..χαλαρά κάποια στιγμή θα γυρίσουμε σε μια Γη που την αποικούν φυτά και βακτήρια! :yes:

ΥΓ3.

! :aria:

 

:hot: (και που να σφίξουν..)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85734
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Νομίζω ότι υπάρχουν κόμικς και στα αγγλικά, δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να περιορίζεται στην μικρή ελληνική σκηνή ή στις μεταφράσεις. Μαθημένοι θα γίνουμε. Ήδη το βλέπω γύρω μου. Οι περισσότεροι 40άρηδες - 60άρηδες που λες ίσως αγοράζουν μόνο και μόνο για λόγους συλλογής, οπότε δεν θα αγόραζαν ψηφιακά έτσι και αλλιώς. Και ξέρεις κάτι; Θα ήθελα να γίνει το άλμα στην ψηφιοποίηση μόνο και μόνο για να μην έχουν χάρτινα κόμικς να παίρνουν.Γενικά, το ψηφιακό έχει αρκετά πλεονεκτήματα για όλες τις πλευρές.

Chris θα σε μαλώσω !!!!!! :slap:

Γιατί ρε συ θα χαρείς να μην μπορώ να πάρω τις χαρτινες Περιπετειές μου ε ????? :grr:  Γιατί ?????

 

Ε λοιπόν για να σου τη σπάσω κι εγώ θα τις ψηφιοποιήσω όλες και όταν δεν θα υπάρχουν πια σε χαρτί θα αρχίσω να τις τυπώνω στο super laser εκτυπωτή μου    :lol: :lol: :lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Νομίζω ότι υπάρχουν κόμικς και στα αγγλικά, δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να περιορίζεται στην μικρή ελληνική σκηνή ή στις μεταφράσεις. Μαθημένοι θα γίνουμε. Ήδη το βλέπω γύρω μου. Οι περισσότεροι 40άρηδες - 60άρηδες που λες ίσως αγοράζουν μόνο και μόνο για λόγους συλλογής, οπότε δεν θα αγόραζαν ψηφιακά έτσι και αλλιώς. Και ξέρεις κάτι; Θα ήθελα να γίνει το άλμα στην ψηφιοποίηση μόνο και μόνο για να μην έχουν χάρτινα κόμικς να παίρνουν.Γενικά, το ψηφιακό έχει αρκετά πλεονεκτήματα για όλες τις πλευρές.

 

Κατανοώ την γνώμη σου αλλά κατά την δική μου γνώμη το χαρτί έχει τα πιο πολλά πλεονεκτήματα

1)φτηνό 2)είναι αθάνατο 3)δεν κουράζονται τα μάτια από το να κοιτάς σε μια οθόνη γεμάτη ενοχλητικά pixels.

 

Επίσης,συμφωνώ ότι τα αγγλικά,τα αμερικάνικα και γενικά τα ξένα είναι τα πρωτότυπα,σαφώς πιο καλύτερα από τα ελληνικά διότι

διαθέτω και εγώ αλλά ο σημερινός Νεοέλληνας εάν ενδιαφερθεί να ασχοληθεί με τα κόμικς για ψυχαγωγία κτλπ.,δεν θα πρέπει να ενισχύει,

να εμπλουτίζει το λεξιλόγιο της γλώσσας του;

 

Όπως και να έχει ο καθένας έχει την γνώμη του και μια διαφορετική άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.......όλες κατανοητές λοιπόν για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.......... ;)

 

Μαντέψτε τι θα γίνει στο τέλος! :xm:

 

http://www.simonscat.com/Films/Screen-Grab/

 

:P

 

ΥΓ. Βρείτε μου οθόνη με μυρωδιά χαρτιού και αίσθηση θροΐσματος στα χέρια και παρατάω όλα τα έντυπα κόμικς..

ΥΓ2. ααααα... και μια και μιλάμε για καταστροφές..χαλαρά κάποια στιγμή θα γυρίσουμε σε μια Γη που την αποικούν φυτά και βακτήρια! :yes:

ΥΓ3.

! :aria:

 

:hot: (και που να σφίξουν..)

 

:lol:

 

Τελικά,κατάφερες να φέρεις σε συνδιασμό με την άποψη σου,το γέλιο σε ένα τόπικ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ. :)

 

:lol2:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σε μερικά θέματα δεν χωράνε απόψεις. Είναι γεγονός ότι ένα ψηφιακό προϊόν έχει λιγότερα έξοδα και επομένως έχει ή θα έπρεπε να έχει χαμηλότερη τιμή από το φυσικό αντίτυπο. Όσο για αυτό που λες για την διάρκεια του χαρτιού, θα πω μόνο: πιο εύκολα θα ρίξεις ένα ποτήρη νερό ή θα σκίσεις κατά λάθος μια σελίδα, παρά θα κολλήσεις ιό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15468
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5013 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τέρμα το χαρτί!!!! Μην κλαίτε συλλέκτες!!! Ήδη κάνω μια τεράστια επένδυση 3000 τευχών!!! Και όταν πάψει να υπάρχει έντυπο κόμικ ελάτε να σας δώσω μερικά...με το αζημίωτο φυσικά  :mafia:  :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6420
  • Reputation:   63445
  • Achievement Points:  6484
  • Days Won:  43
  • With Us For:  4392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πιστεύω ότι στο μέλλον το πιθανότερο είναι να καταργηθούν τα βιβλία, τα κόμικς και γενικά τα έντυπα μέσα. Όχι όμως στο άμεσο μέλλον. Μιλάμε για 50 με 100 χρόνια από σήμερα. Όντως τα ηλεκτρονικά μέσα είναι φθηνότερα, έυκολα προσβάσιμα, ασφαλέστερα, ανθεκτικότερα κλπ κλπ.

 

Ένα θέμα είναι αν θα υπάρχουν άνθρωποι σε 50-100 χρόνια από τώρα.

 

Προς το παρόν διανύουμε μια μεταβατική κατάσταση όπου τα έντυπα γενικά υποχωρούν. Αυτή κατάσταση θα κρατήσει αρκετά. Ούτως ή άλλως το εκπαιδευτικό σύστημα βασίζεται ακόμη στη χρήση χαρτιού. Έτσι μαθαίνουμε να διαβάζουμε και να γράφουμε. Απλώς σταδιακά τα έντυπα θα γίνουν λιγότερα, σε περιορισμένα αντίτυπα και ακριβότερα. Και συλλεκτικότερα θείο.

 

Επιπλέον, μια σύγκριση μπορεί να γίνει με το φωτογραφικό και κινηματογραφικό φιλμ ή με τους δίσκους βινυλίου, τα οποία  ναι μεν κατατροπώθηκαν από τα ψηφιακά μέσα, επιβιώνουν ωστόσο από ομάδες φανατικών πιστών. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με τα έντυπα, σε μεγαλύτερο όμως βαθμό. Κι αυτό γιατί το βιβλίο  έχει χιλιάδες χρόνια ζωής (ενώ τα άλλα αναλογικά μέσα που αναφέρω μόλις 100-200) και μεγαλύτερη διείσδυση στο ευρύ κοινό.

 

Αυτό είναι το σενάριο που κατά τη γνώμη μου θα συμβεί.

 

:ski2:

 

Ας πω τώρα και τη γνώμη μου για τα ψηφιακά κόμικς και για το αν μου αρέσει το μέλλον που περιγράφω παραπανω.

 

Καταρχήν πιστεύω ότι τα κόμικς, όπως και τα βιβλία, εκτός του πνευματικού/άυλου περιεχομένου τους (της ιστορίας δηλαδή) έχουν και υλική υπόσταση. Είναι περίπου αυτό που λέει η άιμακμαρία παραπάνω. Αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν βιβλίο με τις αισθήσεις μας είναι πολύ σημαντικό. Το μέγεθος, το βάρος, η μυρωδιά, η τυπογραφία, η γυαλάδα, το πάχος των σελίδων. Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά, καθώς επίσης και η οπτική επαφή με το βιβλίο είναι πολύ σημαντική για εμένα. Άλλωστε ακόμη και στα κόμικς πολλές φορές λέμε "μια ωραία έκδοση, σκληρόδετη, πολυτελής" ή "δεν μου άρεσε η έκδοση, το χαρτί" κλπ κλπ. Για όλους αυτούς τους λόγους οι παλιότεροι δίναν πολύ μεγάλη σημασία σε όλα αυτά τα στοιχεία και γενικά στην επιμέλεια της εκδοσης ενός βιβλίου.

 

Δεν πιστεύω στην ψηφιακή μορφή των κόμικς. Δεν πιστεύω καν στην ψηφιακή μορφή των μη λογοτεχνικών (πχ επιστημονικών) εντύπων. Παλιότερα κατέβαζα τη βιβλιογραφία για τις εργασίες μου και τύπωνα τα άρθρα για να μπορέσω να τα διαβάσω. Και φυσικά δεν διαβάζω ψηφιακά κόμικς.

 

Θα κάνω μια ακόμη σύγκριση για να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα της υλικής υπόστασης του βιβλίου. Οι πίνακες ζωγραφικής είναι δυνατόν να αναπαραχθούν σε βιβλία, ψηφιακή μορφή κλπ. Δεν είναι το ίδιο όμως με το να βλέπεις τον ίδιο τον πίνακα. Αντίστοιχα μια θεατρική παράσταση μπορεί να κινηματογραφηθεί και να την δεις στην ταμπλέτα. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να είσαι εκεί.

 

Αυτά και μάλλον πολλά είπα.

 

Α! Και αυτό μο το άλμα και το να μην έχουμε κόμικς να αγοράζουμε δεν το κατάλαβα για να πω την αλήθεια.

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχουν πλέον κόμικς. Ήδη οι Έλληνες σκιτσογράφοι τα πάνε πολύ καλά και γενικά η έντυπη μορφή δεν θα πεθάνει. Όχι ακόμα τουλάχιστον, όχι όσο υπάρχουμε άνθρωποι που την αγαπάμε.

Που ειναι οι πολλοι Ελληνες σκιτσογραφοι που τα πανε πολυ καλα και ειναι αναγνωρισμενοι Εξωτερικο και ετσι ; Ειναι ελαχιστοι, και χρειαζομαι μονο μια παλαμη για να τους μετρησω! (μου περισευει και ενα δαχτυλο -αμα βγαλεις την προυποθεση να ειναι αναγνωρισμενοι εξωτερικο- !!!)

 

Αφου ο Ελληνας δεν διαβαζει γενικα, και αυτοι που διαβαζουν Λογοτεχνια δεν θεωρουν τα Κομιξ τεχνη οπωτε τα σνομπαρουνε, Ποιος να κατσει να διαβασει "μικυ μαου" και γιαπωνεζικα ασπρομαυρα χαρτακια με την παραξενη κουλτουρα και τα μεγαλα βυζ!@ και αλλα τετοια πραγματα που ειναι για μικρα και ανωριμα παιδακια, για παιδακια που δεν ξερουν "Γαλλικα και πιανο".

 

 

 

Μελον των Κομικ; σε αλλες χωρες ναι, στην Ελλαδα οχι. Βασικοι λογοι;

 

Η κοινωνια ειναι gtp, ==> Κομιξ και γενικα λογοτεχνια / εξωσχολικα δεν διαβαζονται

Η κοινωνια ειναι gtp, ==> Κανεις δεν πιστευει στον ευατο του για να γινει ενας αξιολογος κομιστας αναγνωρισμενος σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ επιπεδο και καθισιχαζεται και νομιζει πως ειναι καποιος γιατι πηρε το ταδε βραβειο στο Comicdom (παλαμακια εδω περα) , οπωτε δεν προωθουνται τα Κομικ με κανενα τροπο, Ποιος να τολμησει να προσπαθησει; σιγα μην τα καταφερει, αφου κανενας αλλος δεν τα καταφερε /sarcasmoff

Πολλα στερεοτυπα για τα κομικ οτι ειναι για μικρα παιδια, Μικυ μαου, ντολαντ κτλ. κτλ. ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΡΟΣΑ και να μου πει "το βρισκω παιδιαστικο, χαζο χιουμορ και για 5χρονα" και οτι θελει...φφς !

και στην τελικη, ας μην μιλαμε για Νιτσνευ, υπαρχουν τοσα αλλα υπεροχα κομικ που δεν χρειαζεται να εχει γυμνο για να θεωρουνται "ωριμα"

 

fix society, fix comics.

Επεξεργασία από Kozy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2125
  • Reputation:   20728
  • Achievement Points:  2161
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4568 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

+fix economy, fix comics.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Που ακομα και αυτο, χρειαζεται το fix society, Οπωτε  καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα, οτι σχεδον ολα ειναι θεμα παιδειας, και τα κομιξ ΕΙΝΑΙ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εγώ προτιμώ το χαρτί (ειδικά στα βιβλία) αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας.

 

Σιγά σιγά θα περάσουμε στη πλήρη ψηφιοποίηση για οικονομικούς και οικολογικούς λόγους αλλά κυρίως, για σκοπούς πολύ σοβαρότερους.

 

Η τεχνολογία υπάρχει ήδη με ελαστικές οθόνες που έχουν πάχος 1 χιλιοστό  - όσο ένα λεπτό χαρτόνι – και αυτό που μένει, είναι να πέσει το κόστος τους και να προσαρμοστούν τα ζώα οι κοινωνίες στο νέο τρόπο. Ίσως πάρει 20,30, μπορεί και 100 χρόνια μέχρι να μην τυπώνεται πλέον τίποτα.

 

Αργότερα, με την περαιτέρω τεχνολογική εξέλιξη, θα καταργηθούν και οι ελαστικές οθόνες (αποκλειστικά για οικονομικούς και οικολογικούς λόγους, διότι οι σοβαρότεροι σκοποί θα έχουν επιτευχθεί) και θα έχουμε μόνο ολογράμματα (κι αυτή η τεχνολογία υπάρχει ήδη κτλ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Aπαντώ σε πολύ γενικές γραμμές και λιτά γιατί βαριέστε να διαβάσετε και εγώ βαριέμαι να γράφω. Μάλλον δεν βαριέμαι να γράφω, απλα΄εσείς βαριέστε να διαβάσετε, οπότε δεν θα γράψω πολλά. Βασικά ήδη έγραψα πολλά εδώ στην εισαγωγή οπότε σταματάω. Βασικά μην το διαβάσετε καθόλου αυτό, πάτε παρακάτω.

 

Πέθαναν οι δίσκοι βινυλίου ; Όχι. Πέθαναν τα βίπερ; Όχι.Πέθανε ο Νίτσε; Ναι αλλά αυτός είναι άσχετος με το αντικείμενο οπότε τον παραλείπω.

Τα κόμικ ως κόμικ δεν θα πεθάνουν. Ίσως να αλλάξει ο τρόπος που τα διαβάζουμε , ίσως να αλλάξει το μέσο με το οποίο τα διαβάζουμε, αλλά τα κόμικ ως κόμικ δεν θα πεθάνουν. Δηλαδή , πάντα θα υπάρχουν κόμικ. Προσωπικά δεν μου αρέσει το ψηφιακό κόμικ και μετά από ένα σημείο με κουράζει αφάνταστα αλλά μάλλον είμαι η μειοψηφία. Αλλά εν γένει παραμένει κόμικ κι αυτό.

 

Απλά ίσως αργότερα (αρκετά αργότερα) τα κόμικ ως αυτόνομα τεύχη πιθανόν να κυκλοφορούν μόνο ψηφιακά και οι συγκεντρωτικές εκδόσεις να βγαίνουν σε πολύ προσεγμένους τόμους. Εγώ κατά κει πιστεύω ότι πάει η βιομηχανία. Δηλαδή το βινύλιο που όλοι έλεγαν ότι θα πεθάνει , για κάποιο διάστημα όντως το έφαγε η μαρμάγκα (το λένε στο χωριό μου αυτό) αλλά τελικά ακόμα κυκλοφορούν δίσκοι και σε cd και σε βινύλιο σε περιορισμένα κομμάτια για τους συλλέκτες.

Το ίδιο πιστεύω ότι θα συμβεί και εδώ. Δηλαδή ο περιστασιακός θα διαβάσει ένα ψηφιακό , ο συλλέκτης όμως , θα αγοράσει την κυριλέ συγκεντρωτική. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  5010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

καλο θεμα και κοινος ο προβληματισμος του Λοχα και οι αναρτησεις εχουν ενδιαφερον και οι αποψεις σας ειναι τεκμιριωμενες...συμφωνω με τους περισσοτερος για το μελλον των κομικς...το θεμα που προβληματιζει εμενα ειναι τι μπορει να γινει τωρα, πως θα αυξηθει το κοινο αναγνωστων απο ολες τις γενιες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άλλη αίσθηση σου αφήνει το χαρτί και άλλη το αρχείο στον υπολογιστή (γιο :P )

H αλήθεια είναι ότι στο μέλλον (στο μακρινό μέλλον) πολλά από τα πράγματα που ξέρουμε θα ψηφιοποιηθούν.Αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό.Ο άνθρωπος και η τεχνολογία εξελίσσονται καθημερινά,ιδιαίτερα τον τελευταίο αιώνα.Τώρα αν τα κόμικς συγκεκριμένα ψηφιοποιηθούν ή όχι,αυτό θα κριθεί από την αντίδραση του κόσμου και μόνο.Μην ξεχνάμε ότι μια εταιρία κοιτάει τι την συμφέρει οικονομικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  13006
  • Reputation:   95277
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  431
  • With Us For:  4666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ψυχοπλακώθηκα με αυτό το thread...! :sad1:

 

Είμαι κι εγώ από τους αναγνώστες-συλλέκτες που αντιπαθούν την ψηφιακή μορφή ενός κόμικ,φυσικά όμως παρακολουθώ κάποια ψηφιακά "τεύχη" μη μπορώντας να κάνω αλλιώς...!

Έχουμε φτάσει στο σημείο από εκεί που να λέγαμε "η συνέχεια στο επόμενο τεύχος" να λέμε "η συνέχεια όταν φορτίσετε την συσκευή σας" ,ή το θεικό που έχω ακούσει : "η συλλογή μου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ,αλλά δεν μπορώ να στην δείξω γιατί είναι στον άλλο σκληρό δίσκο"...! :P

 

Πιστεύω κι εγώ ότι σε μερικά χρόνια από τώρα θα κατακλειστούμε από διάφορες ψηφιακές μορφές περιοδικών,εφημερίδων και κόμικς...!

Ήδη έχει ξεκινήσει δειλά δειλά η ταυτόχρονη ψηφιοποίηση εφημερίδων (συνδρομή στο Βήμα με δώρο μία ταμπλέτα) καθώς και περιοδικών (Computer για όλους)...!

Είναι φανερό πως οι διάφορες εκδοτικές θα προτιμήσουν αυτή την μορφή μιας και είναι λιγότερο δαπανηρή...!

 

Λυπηρό αλλά δυστυχώς αληθινό...! :(

 

Το πότε και αν θα γίνει η πλήρης αλλαγη από το χαρτί στην ταμπλέτα δεν μπορώ να το προσδιορίσω...!

Ας ελπίζω ότι δεν θα είμαι σε αυτό τον μάταιο κόσμο για να το δω και να το "καμαρώσω"...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

η δική μου γνώμη είναι πως το χαρτί θα παραμείνει αθάνατο. Δεν νομίζω να εξαφανιστεί αλλά σίγουρα θα περιοριστεί μόνο για τους hardcore τύπάδες σε μερικά χρόνια όχι μακρυά καθώς η ηλεκτρονική μορφή όλοένα και περισσότερο κερδίζει έδαφος. Εγώ προσωπικά συχάινομαι το διάβασμα ηλεκτρονικά καθώς με κουράζει αφάνταστα αλλά από ότι έχω καταλάβει δεν επενδύουν τυχαία στην ηλεκτρονική μορφή comic οι μεγάλες εταιρείες του είδους ακα marvel, dc etc etc. O χρόνος θα δείξει βέβαια αλλά το χαρτί θα αντέξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85734
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Φίλε Indian νοιώθω κι εγώ όπως κι εσύ για το θέμα αυτό . :respect:

Πιστεύω όπως πολύ σωστά παρατήρησαν αρκετοί φίλοι σε προηγούμενα posts οτι το έντυπο δεν πρόκειται να εξαφανιστεί.

Ο παραλληλισμός που έγινε με τα CD και τα βινύλια νομίζω είναι πολύ εύστοχος και κατα τη γνώμη μου κάτι ανάλογο θα συμβεί και στον τομέα αυτόν.

Συμπέρασμα (για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα) : μαζευε όσα κομιξ μπορείς τώρα που υπάρχουν ακόμα πολλά και τυπωμένα σε χαρτί για τις "δυσκολες μέρες"......You never know ..... :lol: :lol: :gnews:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121019
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν δε γίνουν πραγματικότητα τα τρισδιάστατα ολογράμματα χαρακτήρων από κόμικς, που θα κάθονται να σου διηγούνται τις ιστορίες τους σε αντίστοιχου επιπέδου διαδραστικό κινούμενο, δεν...

 

 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συμφωνω με οσους ειπαν για το χαρτι να ειναι καλυτερο απο το ηλεκτρονικο, καθως κουραζει παρα πολυ τα ματια κτλ. κτλ.

Αλλα εγω περιμενω, οτι τα επομενα 5-10 χρονια, θα φτιαχνουν οθονες φιλικες προς το ανθρωπινο ματι (για διαβασμα) και θα υπαρχουν προγραμματα / devices / gadgets που θα ( τυπου ebook αλλα καλυτερο ) βοηθανε στην αναγνωση κομικ.

 

Καποιος τροπος θα υπαρχει, Δειτε λιγακι σε κανενα παλιο περιοδικο / internet τι Specs ειχαν οι υπολογιστες το 2005, και δειτε και τι κινητα υπηρχαν τοτε ή τοσα πολλα αλλα devices.

 

Οι αλλοι τωρα φτιαχνουν οθονη κινητου με οσο πιο απαλη ανθρωπινη αισθηση. Νομιζετε οτι το πιο γνωστο και κυριο προβλημα (πονημα ματιων ειδικα αμα διαβαζεις κατι) των οθονων θα μεινει εξω;

 

Δεν νομιζω. Και φυσικα οι μεγαλοι εκδοτικοι οικοι , θα θελουν να προωθησουν τα ψηφιακα, Οπωτε λογικο ειναι να υπαρχουν και προσπαθειες απο εμπειρους προγραμματιστες να φτιαξουν ενα καλο προγραμμα για το διαβασμα Κομικ (καλυτερο απο αυτα που υπαρχουν σημερα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4627 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 
 
12/12/13 - 12:46
 

Η ανακοίνωση σοκάρει αλλά και προκαλεί δέος για την εξαιρετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης της χώρας να ψηφιοποιήσει όλα τα νορβηγικά βιβλία, ακόμα και αυτά με copyright ώστε να είναι συνεχώς προσβάσιμα για όλο τον πληθυσμό.

Οτιδήποτε βρίσκεται στις βιβλιοθήκες της Νορβηγίας, δηλαδή εκατοντάδες χιλιάδες τίτλοι, περιοδικά, μυθιστορήματα, εφημερίδες κ.α.

Σύμφωνα με το Νορβηγικό νόμο, όλα τα βιβλία και οτιδήποτε έχει εκδοθεί σε μορφή έγγραφου ή ψηφιακού αρχείου πρέπει να αποστέλλεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Νορβηγίας. Οπότε υπολογίζεται ότι μέχρι το 2020 θα έχει καταγραφεί ολόκληρη η ιστορία της Νορβηγικής γλώσσας.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
 
 
Μήπως τελικά οδηγούμαστε,θέλοντας και μη,σε ένα ψηφιακό κοσμο?
Επεξεργασία από nquees
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το greek comics είναι η μόνη μου επαφή με τα κόμιξ εδώ και αρκετό καιρό.φαντάζομαι όλο και κάτι θα κινείται στα μαγαζιά αλλά λίγη σημασία έχει μπροστά στο δυσοίωνο μέλλον(παρών) του πολιτισμού ως εμπόρευμα.

Επεξεργασία από Σνούπης.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

 
 
12/12/13 - 12:46
 
 

Η ανακοίνωση σοκάρει αλλά και προκαλεί δέος για την εξαιρετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης της χώρας να ψηφιοποιήσει όλα τα νορβηγικά βιβλία, ακόμα και αυτά με copyright ώστε να είναι συνεχώς προσβάσιμα για όλο τον πληθυσμό.

Οτιδήποτε βρίσκεται στις βιβλιοθήκες της Νορβηγίας, δηλαδή εκατοντάδες χιλιάδες τίτλοι, περιοδικά, μυθιστορήματα, εφημερίδες κ.α.

Σύμφωνα με το Νορβηγικό νόμο, όλα τα βιβλία και οτιδήποτε έχει εκδοθεί σε μορφή έγγραφου ή ψηφιακού αρχείου πρέπει να αποστέλλεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Νορβηγίας. Οπότε υπολογίζεται ότι μέχρι το 2020 θα έχει καταγραφεί ολόκληρη η ιστορία της Νορβηγικής γλώσσας.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
 
 
Μήπως τελικά οδηγούμαστε,θέλοντας και μη,σε ένα ψηφιακό κοσμο?

 

 

Πάντα ήταν μπροστά οι Σκανδιναβοί, τώρα θα μέναν πίσω. Μιλάμε για πολύ μα πολύ @@δάτη κίνηση. Μάλλον είναι οι μόνοι που καταλαβαίνουν ότι το βιβλίο είναι πολιτισμός.

 

Υ.Γ. Μα γιατί διαβάζεις defencenet ; Γιατί; Αφού είσαι καλό παιδί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4627 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντα ήταν μπροστά οι Σκανδιναβοί, τώρα θα μέναν πίσω. Μιλάμε για πολύ μα πολύ @@δάτη κίνηση. Μάλλον είναι οι μόνοι που καταλαβαίνουν ότι το βιβλίο είναι πολιτισμός.

 

Υ.Γ. Μα γιατί διαβάζεις defencenet ; Γιατί; Αφού είσαι καλό παιδί...

 

Αλλού διάβασα την είδηση,αλλά το defencenet είχε σαν αρχική πηγή, γι'άυτό και το ανέφερα.Γενικά,διαβάζω ότι βρω για πιο σφαιρική άποψη.Του στρατού είναι? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αλλού διάβασα την είδηση,αλλά το defencenet είχε σαν αρχική πηγή, γι'άυτό και το ανέφερα.Γενικά,διαβάζω ότι βρω για πιο σφαιρική άποψη.Του στρατού είναι? 

 

Δεν έχω ιδέα ποιανού είναι (αλλού έχω διαβάσει ότι είναι φιλικά προσκείμενο στον στρατό, αλλού ότι έχει πουληθεί σε βούλγαρο , άντε βγάλε άκρη) απλά κάτι φορές αναρτά κάποια κείμενα που αγγίζουν ορισμένα καυτά ζητήματα με αρκούντως ακραίες τοποθετήσεις οπότε όσο να 'ναι ξενερώνεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το μέλλον των κόμικς...... τα τελευταία πέντε χρόνια θα έλεγα ότι είναι δυσοίωνο. Γιατί; Γιατί η δύο μεγάλες εταιρίες κάτι κάνουν λάθος και πέρνουν και τους υπόλοιπους μαζί τους στη κατρακύλα.

 

Οι κινήσεις των δύο μεγάλων, μαρτυρούν ότι οι εκδώσεις τους αποσκοπούν περισσότερο στην εμπορικότητα, παρά στη ποιότητα (βιομηχανία λέμε!!!). Γι' αυτό το λόγο, το κοινό εγκαταλείπει σιγά σιγά το υπερηρωικό είδος και στρέφεται σε εναλλακτικούς τίτλους και εταιρίες. Από την άλλη όμως, θες το χάος που επικρατεί στην αγορά, θες το μικρό μέγεθος των εταιριών, θες η έλλειψη budget... πάντως, σε πολλές περιπτώσεις, οι εταιρίες αυτές δεν έχουν τη ποικιλία ή πολλές φορές δεν αγγίζουν τα στάνταρ των αναγνωστών, οπότε πέφτουμε σε ένα φαύλο κύκλο. Προς υπεράσπιση τους, οφείλουμε να πούμε ότι και οι αναγνώστες είναι και οι ανελέητοι ζήτουλες που δε ξέρουν τι θέλουν...

 

Σίγουρα, υπάρχουν διαμάντια εκεί έξω, αλλά η βιωσιμότητα τους είναι δύσκολη...

 

(Προσωπικά, ακόμα κλαίω για το αδικοχαμένο Project Superpowers)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.