Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To "All Good Things". Μου άρεσε και θα έλεγα ότι αξίζει μεγαλύτερη βαθμολογία από 6,3. Ίσως να φταίει κα το ότι ο Ryan Gosling είναι από τους πολύ αγαπημένους μου ηθοποιούς. Στο Lars and the Real Girl ήταν απιστευτος! Σπάνια μια ταινία μπορω να τη δω δευτερη φορα αλλα αυτη τη βλέπω χαλαρα.

 

Πάντως, στο "All Good Things" όλοι ηθοποιοί παίζουν καταπληκτικά. Δεν εχει πολλές εκπλήξεις. Η ροή είναι πολυ καλή και υπάρχει μια περιεργη ''ησυχία'' που σε κάνει να θες να δεις τι θα γίνει μετά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ειδα επιτελους το Memento.Απορω γιατι δε το ειχα κανει ολα αυτα τα χρονια.ΤΑΙΝΙΑΡΑ.Κυριε Nolan,ειστε επισημα ο αρχοντας του mindfuck.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ender's Game.

 

Πάρα πολύ πιστό σε όλα τα βιβλία. Και αυτό λειτουργεί εις βάρος του........ Το είδα χθες, το ξαναείδα σήμερα. Μένει πιστό στο πρωτογενές υλικό, αλλά αδυνατεί να μεταφέρει την ψυχολογική εξέλιξη του χαρακτήρα. Λογικό. Άλλο πράγμα μια ιστορία 350 σελίδων που θες κάποιες ώρες για να την τελειώσεις και άλλο μια ταινία 2 ωρών. Στην δεύτερη θέαση πρόσεξα πράγματα τα οποία ήταν μεν στο background, αλλά ... στο background. (παράδειγμα ο πίνακας με την εξέλιξη της βαθμολογίας). Κάποιος που έχει διαβάσει και έχει αγαπήσει το βιβλίο θα περάσει καλά. Έχουνε πάρει όλα τα σημεία κλειδί του βιβλίου, αλλά και σημεία από τα άλλα βιβλία της σειράς, και στα εκθέτουν. Κάποιος που δεν τα έχει διαβάσει όμως, δεν θα μπορέσει να καταλάβει την αγωνία, την υπερπροσπάθεια και την πορεία του Ender.

 

Συνολικά, προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο. Είναι εξαιρετικό, δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει κερδίσει και το Hugo και το Nebula, ούτε που έχει γίνει και κόμικ και ταινία. Δεν ξέρω πόσο θα το ευχαριστηθεί κάποιος που έχει δει την ταινία αφού κάθε στοιχείο έκπληξης θα απουσιάζει πλέον. 

 

:cheers5:

 

edit να θυμίσω ότι συγγραφέας του βιβλίου είναι ο Orson Scott Card που μας είναι γνωστός από το Ultimate Iron Man και από τον πανικό που είχε δημιουργηθεί λόγω των ομοφωβικών (??.... έχουμε τέτοια λέξη? :) ) απόψεών του που οδηγήσαν στο να μην γράψει ιστορίες για τον Superman.

 

edit2 είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κάποιος που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο, δεν κατάλαβε πως ακριβώς κέρδισαν στην πρώτη τους "μάχη" οι Σαλαμάνδρες :)

άρχισε να πέφτει στην πύλη λες και ήταν ήδη χτυπημένος, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να αδιαφορήσουν για εκείνον. Ξεκίνησε να τους πυροβολεί (που δεν θυμάμαι να υπάρχει στο βιβλίο) όταν πλέον ήταν πολύ αργά και δεν μπορούσαν να παρέμβουν στην τροχιά του.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ποτέ βγήκε στις αίθουσες και δεν το πήρα χαμπάρι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Germ, το βιβλίο λέει τίποτα; Έλεγα να το πάρω μια εποχή, αλλά μετά έγινε ο χαμός με τον Orson Scott και το ψιλοξέχασα. (ή μπορεί να είχε γίνει απο καιρό και να το είχα μάθει τότε, ξέχασα)

 

edit να θυμίσω ότι συγγραφέας του βιβλίου είναι ο Orson Scott Card που μας είναι γνωστός από το Ultimate Iron Man και από τον πανικό που είχε δημιουργηθεί λόγω των ομοφωβικών (??.... έχουμε τέτοια λέξη? :) ) απόψεών του που οδηγήσαν στο να μην γράψει ιστορίες για τον Superman.

Το ομοφωβικών όχι. Το ομοφοβικών ίσως.   :P

 

(η πολύ παρέα με τον Τρύφωνα να τι κάνει)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

edit2 είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κάποιος που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο, δεν κατάλαβε πως ακριβώς κέρδισαν στην πρώτη τους "μάχη" οι Σαλαμάνδρες :)

άρχισε να πέφτει στην πύλη λες και ήταν ήδη χτυπημένος, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να αδιαφορήσουν για εκείνον. Ξεκίνησε να τους πυροβολεί (που δεν θυμάμαι να υπάρχει στο βιβλίο) όταν πλέον ήταν πολύ αργά και δεν μπορούσαν να παρέμβουν στην τροχιά του.

 

Μπα, μπαμ έκανε. Κλασικό τέχνασμα

το να κάνει τον νεκρό/χτυπημένο, ενώ ήδη κατευθυνόνταν προς την πύλη.

 

 

Επίσης η Marvel το είχε βγάλει και σε κόμικς.

 

σσ.Το Ultimate Iron-man ήταν :shootme:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

... με διαβάζετε ή με τρολάρετε? :)

 

 


Συνολικά, προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο. Είναι εξαιρετικό, δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει κερδίσει και το Hugo και το Nebula, ούτε που έχει γίνει και κόμικ και ταινία. Δεν ξέρω πόσο θα το ευχαριστηθεί κάποιος που έχει δει την ταινία αφού κάθε στοιχείο έκπληξης θα απουσιάζει πλέον. 

 

:cheers5:

 

 

υγ από τα πλέον αγαπημένα μου βιβλία sci-fi. Το έχω διαβάσει τουλάχιστον 3 φορές :) (πιθανότατα αρκετά περισσότερες). του 1985

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και έχω σε μεγάλη εκτίμηση τις απόψεις του γερμάνικους χωρίς να τον γνωρίζω, κάθισα και είδα το true detective.

 

 

Γενικά αποφεύγω να βλέπω αμερικάνικες τηλεοπτικές σειρές (και ειδικά αστυνομικές/μυστηρίου) καθώς όλες (σχεδόν) χρησιμοποιούν τα ίδια κλισέ (μια να δεις, τα είδες όλα).

 

 

 

Η εικόνα της παρακμής στο εσωτερικό των ΗΠΑ, τροχόσπιτα και φτώχεια, ο θρησκευτικός φανατισμός, το Βιετναμ και η Κορέα, ο καλός/κακός μπάτσος, ο λεύκος/μαύρος μπάτσος, ο στριμμένος διοικητής, οι φτωχές πλην τίμιες πόρνες και η υποκρισία των κλειστών κοινωνιών. Αυτή η σειρά τα έχει ΟΛΑ και σε υπερβολικό βαθμό.

Ως προς την πλοκή δεν νομίζω πως είναι κάτι το διαφορετικό έως τώρα αφού η κύρια ιστορία εξελίσσεται σχεδόν γραμμικά χωρίς ανατροπές.

Ως προς την ατμόσφαιρα ούτε αυτή είναι κάτι το εξαιρετικό... είναι απλά αναμενόμενη για αυτή την παραγωγή.

Τρία πράγματα μπορώ να πω πως αξίζουν:

  • Το πως αναπτύσσονται οι χαρακτήρες και η ερμηνεία των πρωταγωνιστών
  • Ορισμένες λεπτομέρειες στα πλάνα
  • Η Daddario

Πάντως είναι φοβερό το πως καταφέρνουν να πουλάνε με αυτές τις σειρές πραγματικό αέρα κοπανιστό με την χειρότερη εικόνα των ΗΠΑ...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καθόλου δεν είναι έτσι. SPOILERS ahead.Το σενάριο δε χρειάζεται να φέρει την αλλαγή και την καινοτομία για να είναι καλό.Μπορεί να χρησιμοποιήσεις τα ίδια πράγματα με χίλιους άλλους, αλλά το πως θα τα χειριστείς μπορεί να σε κάνουν μοναδικό. Ανατροπές είναι νωρίς για να δούμε, και δεν είναι και απαραίτητο. Το συγκεκριμένο σενάριο είναι πολύ καλογραμμένο, με φοβερούς χαρακτήρες και κοφτερούς και έξυπνους διαλόγους. Επίσης, παίρνει το χρόνο της η σειρά , δε βιάζεται, δεν έχει επιπόλαιες και αχρείαστες σκηνές (δράσης ή μη). Έχουμε ακόμη λεπτομέρειες όπως το spaghetti monster που περιγράφτηκε στο πρώτο επεισόδιο, και μετά τα τελευταία δέκα λεπτά του τρίτου(τα οποία ήταν από τα καλύτερα δέκα λεπτά που έχω δει στην τηλεόραση). Έχουμε προσοχή στη λεπτομέρεια, και έχουν καταφέρει να βάλουν και μια νότα χιούμορ(πάντα μέσα στο κλίμα όμως).
Ο καλός και κακός μπάτσος δεν υπάρχει ποτέ και καθόλου.Η σειρά δεν έχει τόσο απλούς χαρακτήρες για να τους περιγράψεις με αυτές τις δύο λέξεις. Έχουν πολλά περισσότερα στοιχεία, και είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους, δεν είναι η κλασική καρικατούρα καλού/κακού μπάτσου. 
Ο θρησκευτικός φανατισμός είναι κάτι που σίγουρα εμφανίζεται και ιδιαίτερα σε παρόμοιες κοινωνίες με αυτές που είδαμε. Με τις πόρνες δεν είδα κάτι ενοχλητικό, ούτε κάτι ιδιαίτερα τίμιο. Είδα να είναι χαρακτήρες καθημερινοί, όχι πολύ διαφορετικά αντιμετωπισμένοι σεναριακά από τους υπόλοιπους. Επίσης, η ατμόσφαιρα δεν είναι απαραίτητα καλή όταν έχουμε μεγάλη παραγωγή. Είναι περισσότερο θέμα ιδεών και εκτέλεσης παρά χρήματος. Βέβαια και βοηθάει να είναι υψηλή η παραγωγή, δεν εγγυάται τίποτα όμως. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ βαρύ κλίμα,μαεστρικά δωσμένο μέσα από εικόνες, μουσική, ερμηνείες, τοποθεσίες, τα πάντα. Η σκηνοθεσία είναι κορυφαία και οι ηθοποιποί τη συμπληρώνουν. Αυτά περί φτώχειας και τροχόσπιτων, εφόσον είναι καλό setting γιατί να μην υπάρχουν? Εξάλλου μιλάμε για πόσα χρόνια πριν, στην Αμερική και μέρη που δεν έχω παει, δεν ξέρω πως μοιάζουν και αφού ταιριάζουν καλά στο σενάριο, δε με πολυνοιάζει. Δε θα ταίριαζε να ήταν σε κάποια διαφορετικό μέρος τόσο πολύ νομίζω . Τώρα για το Βιετνάμ, προσπαθείς να αναλύσεις περισσότερο από όσο πρέπει μάλλον.Επίσης, ο λευκός και ο μαύρος μπάτσος? Αυτό πρέπει να σταματήσει, γιατί ουκ ολίγες φορές παραπονιέται ο κόσμος ότι ''δεν είδαμε κανέναν μαύρο''. Είναι σε μέρος που θα υπάρχει μαύρος μπάτσος, και υπάρχει αλλά δε στρέφεται εκεί η προσοχή. Ούτε και ο διοικητής είναι στριμμένος..
Αυτά που λες από πάνω, σορυ αλλά μου φαίνονται το κλασικό ποιηματάκι που λένε πολλοί κατά των αμερικάνικων προϊόντων, το οποίο έχει καταλήξει να είναι πιο κλισέ από τα ίδια.

Επεξεργασία από supertramp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Για να δούμε και λίγο Αρανόφσκι.

 

Ο Μαύρος Κύκνος με τη Νάταλι Πόρτμαν ήταν μια καλή ταινία. Μια μπαλαρίνα προσπαθεί να ανταπεξέλθει σε έναν απαιτητικό ρόλο. Ο διπλός ρόλος του καλού λευκού κύκνου και του κακού πονηρού μαύρου κύκνου την οδηγεί στα άκρα σωματικά ψυχολογικά. Δεν μπορεί να ερμηνεύσει το δεύτερο κομμάτι και βλέπει εχθρούς και αντίπαλους σε όλους γύρω της. Ξεπερνά τα εμπόδια προσπαθώντας η ίδια να αγγίξει μαύρες πτυχές της ψυχής της. Η ταινία έχει να πει κάτι, εκνευρίζει η αδύναμη γλυκιά και υποτακτική Πόρτμαν, αλλά σε ξεπληρώνει. Τα εφέ είναι έξυπνα και ο σκηνοθέτης εκμεταλλεύεται την τεχνολογία σωστά. Οι ερωτικές σκηνές ήταν πολύ αστείες.

 

Με την απορία θα μείνουμε τι θα έκανε με το WOLVERINE.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητέ supertramp,
 
Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες, διότι δεν κατάλαβες ούτε το πνεύμα αλλά ούτε και το νόημα των λόγων μου. Αντιθέτως, σύμφωνα με όσα κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενα σου νομίζω πως περισσότερο συμφωνούμε παρά διαφωνούμε.
 

Σε κάθε περίπτωση είναι μια σειρά που αξίζει να δεις κανείς

 

 

 

Καθόλου δεν είναι έτσι. SPOILERS ahead.Το σενάριο δε χρειάζεται να φέρει την αλλαγή και την καινοτομία για να είναι καλό.Μπορεί να χρησιμοποιήσεις τα ίδια πράγματα με χίλιους άλλους, αλλά το πως θα τα χειριστείς μπορεί να σε κάνουν μοναδικό. Ανατροπές είναι νωρίς για να δούμε, και δεν είναι και απαραίτητο. Το συγκεκριμένο σενάριο είναι πολύ καλογραμμένο, με φοβερούς χαρακτήρες και κοφτερούς και έξυπνους διαλόγους. Επίσης, παίρνει το χρόνο της η σειρά , δε βιάζεται, δεν έχει επιπόλαιες και αχρείαστες σκηνές (δράσης ή μη). Έχουμε ακόμη λεπτομέρειες όπως το spaghetti monster που περιγράφτηκε στο πρώτο επεισόδιο, και μετά τα τελευταία δέκα λεπτά του τρίτου(τα οποία ήταν από τα καλύτερα δέκα λεπτά που έχω δει στην τηλεόραση). Έχουμε προσοχή στη λεπτομέρεια, και έχουν καταφέρει να βάλουν και μια νότα χιούμορ(πάντα μέσα στο κλίμα όμως).
Ο καλός και κακός μπάτσος δεν υπάρχει ποτέ και καθόλου.Η σειρά δεν έχει τόσο απλούς χαρακτήρες για να τους περιγράψεις με αυτές τις δύο λέξεις. Έχουν πολλά περισσότερα στοιχεία, και είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους, δεν είναι η κλασική καρικατούρα καλού/κακού μπάτσου. 
Ο θρησκευτικός φανατισμός είναι κάτι που σίγουρα εμφανίζεται και ιδιαίτερα σε παρόμοιες κοινωνίες με αυτές που είδαμε. Με τις πόρνες δεν είδα κάτι ενοχλητικό, ούτε κάτι ιδιαίτερα τίμιο. Είδα να είναι χαρακτήρες καθημερινοί, όχι πολύ διαφορετικά αντιμετωπισμένοι σεναριακά από τους υπόλοιπους. Επίσης, η ατμόσφαιρα δεν είναι απαραίτητα καλή όταν έχουμε μεγάλη παραγωγή. Είναι περισσότερο θέμα ιδεών και εκτέλεσης παρά χρήματος. Βέβαια και βοηθάει να είναι υψηλή η παραγωγή, δεν εγγυάται τίποτα όμως. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ βαρύ κλίμα,μαεστρικά δωσμένο μέσα από εικόνες, μουσική, ερμηνείες, τοποθεσίες, τα πάντα. Η σκηνοθεσία είναι κορυφαία και οι ηθοποιποί τη συμπληρώνουν. Αυτά περί φτώχειας και τροχόσπιτων, εφόσον είναι καλό setting γιατί να μην υπάρχουν? Εξάλλου μιλάμε για πόσα χρόνια πριν, στην Αμερική και μέρη που δεν έχω παει, δεν ξέρω πως μοιάζουν και αφού ταιριάζουν καλά στο σενάριο, δε με πολυνοιάζει. Δε θα ταίριαζε να ήταν σε κάποια διαφορετικό μέρος τόσο πολύ νομίζω . Τώρα για το Βιετνάμ, προσπαθείς να αναλύσεις περισσότερο από όσο πρέπει μάλλον.Επίσης, ο λευκός και ο μαύρος μπάτσος? Αυτό πρέπει να σταματήσει, γιατί ουκ ολίγες φορές παραπονιέται ο κόσμος ότι ''δεν είδαμε κανέναν μαύρο''. Είναι σε μέρος που θα υπάρχει μαύρος μπάτσος, και υπάρχει αλλά δε στρέφεται εκεί η προσοχή. Ούτε και ο διοικητής είναι στριμμένος..
Αυτά που λες από πάνω, σορυ αλλά μου φαίνονται το κλασικό ποιηματάκι που λένε πολλοί κατά των αμερικάνικων προϊόντων, το οποίο έχει καταλήξει να είναι πιο κλισέ από τα ίδια.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η αδύναμη γλυκιά και υποτακτική Πόρτμαν, αλλά σε ξεπληρώνει.

Το νόημα της ταινίας είναι ότι η Πόρτμαν (λευκός κύκνος) είναι υπερβολικά υποτακτική στην μητέρα της και ως προσωπικότητα γενικά, και μέσω του ρόλου (επιτέλους) ενηλικιώνεται. Bέβαια η όλη διαδικασία γίνεται υπερβολικά γρήγορα και βίαια, δημιουργώντας τα διάφορα ψυχολογικά προβλήματα που έχει κατά την μετάβαση της στον ρόλο του μαύρου κύκνου. Όπου μαύρος κύκνος ως πρότυπο είναι η Kunis.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

totally_wired, αν συμφωνούμε, όντως δεν κατάλαβα σωστά αυτά που είπες!   :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

Το ομοφωβικών όχι. Το ομοφοβικών ίσως.    :P

 

(η πολύ παρέα με τον Τρύφωνα να τι κάνει)

Η πολύ δεν ξέρω, η πολλή ίσως!  :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η πολύ δεν ξέρω, η πολλή ίσως!  :banana:

Δεν θα ξαναβγώ απ'το σπίτι μου εξαιτίας σου, τώρα. :lol:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Με πείσατε και κατέβασα και εγώ το πρώτο επεισόδιο του True Detective (και όσο περίμενα να κατέβει άκουγα συνεχώς το opening song). :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ender's Game.

Ντρέπομαι που το είδα.

 

John Carter of Mars.

Ε, δεν ήταν και άσχημο. Καταλαβαίνω όμως το γιατί δεν πήγε καλά εισπρακτικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Brooklyn Nine-Nine

 

Andy Samberg εγγύηση χαχα! :P

 

ναι, μ' αρεσει κ το προτεινω!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δείπνο Ηλιθίων

 

Έπος. Κωμωδία καταστάσεων που θα σας κάνει να σφουγγαρίσετε το πάτωμα από τα γέλια. Χρυσός GC Φοίνικας Γέλιου από μένα.

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

The Legend of Hercules

 

Ο γνωστός μας ημίθεος με την βοήθεια του συμπολεμιστή του Σωτήρη (!) προσπαθεί να σώσει την κοπέλα του και το βασίλειο απο τον κακό του <<πατέρα>> Αμφιτρίωνα και τον ετεροθαλή του αδερφό Ιφικλή. 

Δυστυχώς έχασα 1,5 ώρα απο την ζωή μου (ευτυχώς όχι και τα λεφτά μου) παρακολουθώντας αυτή την :censored:.

Άθλιο σενάριο και ερμηνείες, χωρίς αμφιβολία θα αποτελέσει ένα απο τα μεγάλα φαβορί των Χρυσών Βατόμουρων.

 

Η αθλιότητα κορυφώθηκε στο τέλος όπου

o Ηρακλής αλά Θώρ θέρισε τον στρατό του Αμφιτρίωνα με κεραυνό απο το σπαθί του!!

.

 

Ίσως αρέσει σε κάποιες γυναίκες για τα μούσκουλα του Kellan Lutz (Twilight).

 

Βαθμολογία 3/10

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

lol γιατί του έβαλες 3 και όχι άσο?

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

The Legend of Hercules

 

Ο γνωστός μας ημίθεος με την βοήθεια του συμπολεμιστή του Σωτήρη (!)

 

σώσον Κύριε... :hit: :hit: :hit::collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΙΟΛΑΟ!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

lol γιατί του έβαλες 3 και όχι άσο?

 

Αν και του άξιζε ο άσος, του έβαλα 3 επειδή είχε λίγη δράση και επειδή γέλασα με τις ανοησίες των σεναριογραφών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Escape Plan

 

Καλά περνάς. Λίγο Lock Up, λίγο Prison Break, και αρκετό κέφι και χαρά. Δείτε το με παρέα. Ο Stallone με το Schwarzenegger το διασκεδάσανε και φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αν και του άξιζε ο άσος, του έβαλα 3 επειδή είχε λίγη δράση και επειδή γέλασα με τις ανοησίες των σεναριογραφών.

 

και επειδή παίζει και ο Scott Adkins. Που από ότι διάβασα, είναι το καλύτερο σημείο της ταινίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

είδα τα 3 επεισόδια του true detective. wow απλά wow.  η ηθοποιία και μόνο είναι απίστευτη του Matthew McConaughey . το σενάριο ακολουθεί μία ενδιαφέρουσα πορεία και η μορφή της διήγησης είναι πραγματικά έξυπνη. καλά ιδίως τα τελευταία 5 λεπτά  του 3του επεισοδιου σχεδόν ξέχασα να αναπνεύσω και όταν τελείωσε απλά τσαντίστηκα γιατί ποιος περιμένει 1 εβδομάδα, αλλά στην τελική αυτή είναι και η μεγάλη επιτυχία. να και κάτι διαφορετικό από υπερηρωικό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παντα τις σειρες τις βλεπω επεισοδιο-επεισοδιο, με την σειρα που βγαινουν ανα βδομαδα. Εχω φτιαξει μια λιστα με τις σειρες που παρακολουθω ( σε αυτο βοηθαει πολυ

το tvrage.com, τσεκαρετε το ειναι πολυ εξυπηρετικο ), και καθε μερα κατεβαζω τα αντιστοιχα επεισοδια. Εχω και μια μονιμη διαφωνια με ενα φιλο που κανει το ιδιο, αλλα

αυτος βλεπει καθε σεζον ολοκληρη, αφου εχει ολοκληρωθει.

 

Ε λοιπον, το True Detective με εχει ψησει να το δω ολο μαζι. Δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαζει οτι θα ειναι πολυ καλυτερο ετσι.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ επιτέλους κατέβασα σε 1080 bluray RiP την τρίτη σεζόν του Game of Thrones. Οι περισσότερες σειρές που βλέπω είναι είτε μόλις  ολοκληρωθεί μια σεόν είτε μόλις ολοκληρωθεί η ίδια η σειρά τότε κάθομαι και το κατεβάζω στην καλύτερη δυνατή ποιότητα και έπειτα την βλέπω.

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να βρω που έχω την δεύτερη σεζόν απ' το game of Thrones γιατί ούτε καν αυτή δεν έχω δει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Προσωπικά το True Detective το έχω πάρει αλλιώς... :) Η μια ώρα διάρκεια στο κάθε επεισόδιο βοηθάει στο να είναι χορταστικό και ας πέφτει το cliffhanger στο τέλος. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζω μου θυμίζει τον τρόπο που αντιμετώπισα το βιβλίο "Η βασίλισσα του Νότου" του Αρτούρο Πάολο Ρεβέρτε. Ενώ συνήθως όταν διαβάζω ένα αστυνομικό, μια περιπέτεια που με εξιτάρει, αρρωσταίνω και με το ζόρι κρατιέμαι να μη διαβάσω τις τελευταίες σελίδες ώστε να δω επιτέλους το τι θα γίνει, στο συγκεκριμένο διάβαζα ένα κεφάλαιο το πρωί και 2 κεφάλαια το βράδυ. Ήθελα απλώς να μην τελειώσει και να το απολαύσω λες και πίνω μπράντυ σε μια πολυθρόνα δίπλα σε ένα τζάκι. Αντίστοιχα εδώ δεν με ενδιαφέρει το ποιος έχει κάνει τους καινούργιους φόνους, τι ακριβώς είναι οι καινούργιοι φόνοι, τι έγινε με το παλιό έγκλημα και ποια ήταν η εξέλιξη της ιστορίας τους μέσα στα χρόνια. Θέλω απλώς να παίρνω τη δόση μου :)

 

Μερικές γενικές παρατηρήσεις (σε σπόιλερ για όσους έχουν δει τα 3 επεισόδια)

 

 

α) Έχω μια αίσθηση που είχα και με το Lost. Ότι η ιστορία αυτή καθαυτή θα είναι μια απλή ιστορία, αλλά εξιτάρει λόγω του μη γραμμικού τρόπου αφήγησης. 

 

β) Φρονώ ότι εάν κάποιος ξαναδεί τα επεισόδια, θα ανακαλύψει νέα στοιχεία ή θα δει κάποια πράγματα σε νέο φως

υποψία (σε σπόιλερ)

 

 

δεν θα εκπλαγώ εάν ο McConaughey είναι πίσω από τους νέους φόνους. Ξαναβλέποντας το πρώτο εικοσάλεπτο του S01E01 μου δίνεται η αίσθηση ότι ο λόγος που τους κάνουν ερωτήσεις είναι γιατί τον υποπτεύονται. Επιπρόσθετα το tagline της σειράς είναι "touch darkness and darkness touches you back".... τώρα αυτό το εννοεί ως ένα "τους κατέστρεψε ψυχολογικά"? ως ένα "τον έκανε δολοφόνο"?... θα δείξει :)

 

 

γ) Αναρωτιέμαι εάν θα υπάρξει κάποια διαφοροποίηση σε κάτι στη συνέχεια. Απ'ότι καταλαβαίνω πρωτού ξεκινήσει η σειρά είχαν στείλει σε dvd ποιότητα τα 3 πρώτα επεισόδια στους τηλεκριτικούς ώστε να είναι έτοιμοι για τα σχόλια τους. Αναρωτιέμαι λοιπόν εάν έδωσαν too much από τους εαυτούς τους σε αυτά τα 3 και δούμε κάτι άλλο στα επόμενα 5.

 

 

 

Σε αλλα χαζοχαρούμενα, το Death in Paradise παραμένει ένα χαζοχαρούμενο αστυνομικό, έχω ήδη φτάσει στο S03E02 (ήτοι 8+8+2 επεισόδια). Μάλλον δεν θα έφτανα σε 3η σεζόν εάν ήταν 24αρες αμερικάνικες σεζόν (όπως λχ έχω εγκαταλείψει το Blue Bloods)

 

:cheers5:

 

εδιτ όντως κάποια πράγματα σηκώνουν εξαιρετική ανάλυση... Και έχω κακομάθει τόσο που έβαλα τις προάλλες να δω ένα DVD James Bond και με χάλασε η "θολούρα".... Ποιος να μου το'λεγε :D Πλέον τα πάντα τα ψάχνω σε mp4 ή mkv (hd γενικώς) και το xvid έχει πάει στον κάλαθο των αχρήστων. Το GoT είναι μια από τις σειρές που κι εγώ τις ήθελα σε 1,5G HD version :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.