Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικογενειακές ιστορίες. [ Σχετικά με κόμικς..... ]


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εμένα μου είχε κακοφανεί αυτή η εικόνα. Εμένα όμως μου είχαν πει πως έτσι ήταν οι ήρωες στην "αρχαία εποχή", γι' αυτό και δεν έδωσα σημασία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Aν σας πω ότι ήμουν από τα λίγα παιδάκια στην ηλικία μου που καταλάβαινε τι υποδήλωνε αυτή η εικόνα και την εξηγούσα στα άλλα παιδάκια θα με πιστέψετε;

 

Μάλλον αυτό μου έχει μείνει κουσούρι γιατί ακόμα και σήμερα διαβάζω πάντα τα credits τα περιοδικά που αγοράζω.Θέλω να ξέρω ποιός γράφει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Όπως ήταν στην πραγματικότητα=όπως ήταν στην αρχαία εποχή

Καλά, εσύ τι άνθρωπος είσαι; Δεν νοιώθεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όπως ήταν στην πραγματικότητα=όπως ήταν στην αρχαία εποχή

Καλά, εσύ τι άνθρωπος είσαι; Δεν νοιώθεις;

 

Γιατί ρε ,επειδή είχα περιέργεια και μου έρεσε να συνδυάζω γεγονότα από μικρός ήμουν παράξενος; Δηλαδή άμα σου πω ότι έπαιζα και σκάκι ,τι είμαι εξωγήινος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Γιατί ρε ,επειδή είχα περιέργεια και μου έρεσε να συνδυάζω γεγονότα από μικρός ήμουν παράξενος; Δηλαδή άμα σου πω ότι έπαιζα και σκάκι ,τι είμαι εξωγήινος;

 

 

Για τον Φάντομ Ντακ πήγαινε αυτό

(Αμέσως, να παρεξηγηθείς εσύ)

 

 

Κι εγώ έπαιζα σκάκι από 5 χρονών, είμαστε και οι δύο εξωγήινοι.

Που μας το παίζεις κι έξυπνοςPPP.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20268
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάποια θραύσματα αναμνήσεων και μια μικρή ιστορία

 

 

--Θυμάμαι κάποιο Πάσχα μάλλον στο χωριό (δε θα μουν πάνω από 11 χρονών) όπου με είχαν στείλει με τη γιαγιά μου. Πρέπει να έκανε κ*λ*καιρο και την είχα αρπάξει για τα καλά. Ήμουνα τάβλα και λιώμα από τον πυρετό και η γιαγιά μου είχε καλέσει τη μάνα να έρθει από Αθήνα. Ήρθε με το ΚΤΕΛ μες στη μαύρη νύχτα. Ήρθε κοντά μου, άγγιξε το μέτωπο μου και μου ακούμπησε στα χέρια το Σπάιντερ Μαν και το Κάπτεν Αμέρικα του Καμπανά που είχαν μόλις βγει στην Αθήνα. Ήταν σα να μου έλεγε συγγνώμη που δεν ήταν κοντά μου γιατί αν ήμασταν στην Αθήνα αποκλείεται να μου τα έπαιρνε :lol:

Άμα δεν ήταν τα δυο περιοδικά στη μέση αποκλείεται να θυμόμουν ακόμα το περιστατικό.

 

--Θυμάμαι που δεν θα πήγαινα ακόμα σχολείο γιατί δεν ήξερα να διαβάζω, άντε να πήγαινα πρώτη, που καθόμουν στα πόδια του πατέρα μου και μου διάβαζε το Όμπραξ..... Και μετά τον έβαζα να μου ζωγραφίζει στρατιώτες και καουμπόηδες.

 

-- Θυμάμαι που όταν γύρναγαμε σπίτι από το Γυμνάσιο (1,5 χιλ) μαζί με μια κοπελίτσα που ήμουν τσιμπημένος, έπαιρνα το Μικρό Παρά Πέντε για να το παίξω τύπος cool και κουλτούρα να φύγουμε :lol:

 

 

--Θυμαμαι (11 χρονών) που η θεία μου στην Κρήτη ήθελε να φωνάξει τον παπά όταν άνοιξε τη βαλίτσα μου και βρήκε κάτω από τα ρούχα κάτι τεύχη Γκραν Γκινιόλ και Κόμη Δράκουλα του Καμπανά :lol:

 

 

----Στην ιστορία μας τώρα..

 

Όταν ήμουν από 8 έως 13 ετών έπαιρνα τα κόμικς μου από ένα μαγαζάκι στην Αλίμου απέναντι από τον Άη Γιώργη. Το μαγαζί το είχε μια γυναίκα, Κυρά-Χάρις τη λέγαμε, αλλά σχεδόν πάντα το δούλευε ένας πολύ ευγενικός κύριος με καλοκάγαθη όψη, που ήταν όμως κωφάλαλος. Δηλαδή όχι τελείως αλλά δεν άκουγε καλά -εκ γενετής μάλλον- και έτσι ίσως δεν έμαθε να μιλάει και καλά.

Πηγαίναμε από κει μετά το Σχολείο (ένα Δημοτικό της Αργυρούπολης που σήμερα δεν υπάρχει πια) και σκαλίζαμε τα περιοδικά κάθε μέρα γιατί τότε βγαίνανε κόμικς κάθε μέρα ακόμα και το Σάββατο που ήταν εργάσιμη.

Η συνεννόηση με τον κακομοίρη τον "Κουφό" - έτσι τον λέγαμε, ποτέ δεν μάθαμε το όνομά του - ήταν πολύ δύσκολη.

 

- Ήρθε ο Άιρον Μαν; του έλεγα...

-Τι; καρφίτσες; μου έλεγε αυτός:lol:.

 

Τελικά έβγαζε το μπλοκάκι με το μολύβι που είχε πάντα μαζί του και μου έλεγε γράψτο. Κι έτσι σιγά σιγά συννενοηθήκαμε. Μετά από κάποιο καιρό ο Κουφός είχε μάθει τα χούγια μου και μου ξεχώριζε τις ημερήσιες αγορές μου πριν καν πάω να τις ζητήσω. Κάθε Παρασκευή ας πούμε ήταν το Αγόρι, κάθε Τετάρτη ο Μπλεκ και πάει λέγοντας. Μια Παρασκευή μάλιστα που, αντί για το Αγόρι που μου είχε κρατήσει, ζήτησα τον Μικρό Καουμπόι και τον Τιραμόλα μου φάνηκε ότι τον αποδιοργάνωσα τελείως :lol:.

 

 

Κι έτσι κράτησε χρόνια η καθημερινή μας επαφή. Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και μια μέρα όταν γύριζα από το σχολείο βρήκα το μαγαζί κλειστό. Τι είχε γίνει; Είχαν αλλάξει διεύθυνση; το ξενοίκιασαν; άνοιξαν αλλού; ποτέ δεν έμαθα, ή μάλλον έμαθα πολύ αργότερα.

 

Αναγκάστηκα να αλλάξω μαγαζί που αγόραζα κόμικς αλλά δεν ήταν πια το ίδιο, γιατί έπρεπε να τα ζητάω από τον ψιλικατζή και όχι να τα ξεφυλλίζω και να του τα πηγαίνω ο ίδιος.:crying:

 

Μετά από αρκετά χρόνια, γύρω στα 4-5, επέστρεφα από το Λύκειο του Άγιου Παντελεήμονα και μόλις είχα στρίψει από το δρόμο της Tasty στη Μεγάλου Αλεξάνδρου με κατεύθυνση προς την Αλίμου. Στο δεξί μου χέρι πρόσεξα ένα υπόγειο μαγαζάκι κάτω από μια πολυκατοικία και κάτι θέλησα να πάρω, καμιά σοκολάτα προφανώς.

 

Με το που μπήκα μέσα άκουσα κάποια καρέκλα να τρίζει και κάποιον να σηκώνεται. Γύρισα προς το μέρος και είδα τον καλοκάγαθο "κουφό" να έχει σηκωθεί όρθιος και να με κοιτάει. Τον κοίταγα κι εγώ κι είχα χάσει τη μιλιά μου. Ήταν πολύ πιο αδύνατος και δεν μπορούσε πια να μιλήσει καθόλου. Μήπως είχε καρκίνο του λάρυγγα; Δεν θα μου προξενούσε απορία γιατί κάπνιζε σαν φουγάρο. Βγήκε από το ταμείο και πήγε να μου σφίξει το χέρι αλλά μετά φάνηκε να το σκέφτηκε και με αγκάλιασε. Πήγε αμέσως προς τα κόμικς , άρπαξε καμιά δεκαριά και μου τα έχωσε στη σχολική μου τσάντα παρά τις διαμαρτυρίες μου. Λεφτά δεν ήθελε με τίποτα. Όταν έφυγα στεκόταν στην πόρτα και μου κουνούσε το χέρι. Μετά μπήκε ο Χειμώνας και πηγαινοερχόμουν σπίτι - σχολείο με το λεωφορείο. Την άνοιξη που έφτιαξε ο καιρός και άρχισα πάλι να πηγαίνω με τα πόδια κατέβηκα στο μαγαζάκι αλλά κάποιος άγνωστος ήταν στο ταμείο. Δεν πήρα τίποτα κι έφυγα.

 

Ούτε τον ξανάδα τον φίλο μου τον κουφό, ούτε ξανάκουσα γι' αυτόν....

 

Αλλά και ποτέ μου δεν τον ξέχασα.

 

...................

(ρε μπας και την έχω ξαναγράψει την ιστορία , τόσα χρόνια στο greekcomics ούτε που θυμάμαι πια τι έχω γράψει :thinking: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4699 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Διάβαζοντας για 5η φορά όλο το θέμα, όταν είμουν στο πόστ του Dr.Zed θυμήθηκα κάτι όχι ίδιο αλλά στο περίπου...

Στα πρώτα βήματα της συλλογής μου(ξεκίνησα όπως έχω πει με το μίκυ 2051, τον νοέμβριο του 05') δεν καταλάβαινα πολλά. θυμάμαι η πρώτη ιστορία που διάβασα δεν την κατάλαβα, αλλά μου είχε αφήσει μια πολύ καλή εικόνα που με ώθησε να αρχίσω(μυστηριωδώς είχα χάσει το επόμενο τεύχος και πήρα το 2053, τώρα όμως το έχω :P ).

Τότε σημειωτέον είχα τη συλλογή σε σχολικές τσάντες(!)...

Στο τεύχος 2064 λοιπόν που είχα πάρει φόρα κάθε βδομάδα, και είχα αρχίσει και τις μηνιαίες εκδόσεις του τερζό, είχε κάνει η καθηγήτρια μου στους γονείς μου μια αρνητική παρατήρηση και έτσι μυγιάγγιχτοι που είναι σε θέματα σχολείου μου λένε Μίκυ Μάους όχι αυτή τη βδομάδα... Να μου πήγε τότε... :relax: ... έφαγα 1 ώρα να πείσω τον μπαμπά μου να πάω στο περίπτερο, έστω να το χαζέψω... Την επόμενη(Σάββατο) κατά τις 11.00 λίγο πριν φύγω για προπόνηση είχα δει ακουμπισμένο πάνω στο τραπέζι τον <<Αγγελιοφόρο>> του μπαμπά μου... Αφού είχα λίγη ώρα μέχρι να φύγω και είχα ντυθεί κιόλας τον ξεφύλλισα και στη μέση μαζί με άλλα ένθετα τι βλέπω?? Το μίκυ της εβδομάδας!!! Το τσιμπάω αμέσως και λέω στον μπαμπά μου ότι αφού το βρήκα είναι δικό μου και αυτός γελούσε που με έβλεπε έτσι χαρούμενο... Δεν είχα καταλάβει πως βρέθηκε εκεί αυτό το πολυπόθητο έντυπο αλλά σε όλη την άλλη χρονιά δεν έκανα ούτε μια ατασθαλία μη το ξανακάνει στα αλήθεια όμως.

 

Αυτά! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

6η δημοτικού έζησα ένα δράμα. Ήμουν ο καλύτερος μαθητής της τάξης και δεν είχα κανέναν φίλο. Κανείς δε με ήθελε γιατί ο δάσκαλος όλο με παίνευε ότι είμαι ο καλύτερος ανάμεσά τους. Φωτιές έβγαζαν όλα τα μάτια των συμμαθητών μου.

 

Κάποτε ήρθε στο σπίτι μας να δει που διαβάζω επίσκεψη. Μάλιστα μας παρήγγειλε ψάρια μπαρμπούνια να του μαγειρέψουμε. Εννοείται κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο του σερβίραμε. Στο τραπέζι λέει στους γονείς μου ότι με έιδε στο δρόμο να διαβάζω περιοδικά και καλά θα κάνω να τα κόψω γιατί με αποσπούν από τα μαθήματα. Μα ήμουν ο καλύτερος μαθητής!! Πόσο ζόμπι να γίνω!!!

 

Ενοείται ότι δε σταμάτησα. Ευτυχώς πήγα Γυμνάσιο και απόκτησα νέους φίλους. Κάποιους από αυτούς ακόμη τους έχω, ενώ δεν έχω κανέναν φίλο από το δημοτικό.

 

Και ποτε δεν πήρα αριστείο. Η απόδοση στο σχολείο έπεσε, πάντα έβγαζα 17 (δηλαδή 18 - 18,8 με τα σημερινά δεδομένα) και διάβαζα πάντα όλα τα κόμικς μου. Όχι όπως τώρα...

 

Και τώρα διαβάζω τα μαθήματά μου πιο πολύ από μαθητής!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και για τους δικούς μου γονείς ήταν βασικό επιχείρημα ότι "τα κόμικς με αποσπούν από τα μαθήματά μου" για να μου τα πετάνε στην κάθε ευκαιρία... :sad1: Συνήθως μου έδινε ο αγαπημένος μου παππούς λεφτά για κόμικς και λογοτεχνικά (ναι κι αυτά θεωρούσαν πως με αποσπούν από τα μαθήματά μου!). κι όλα αυτά, παραβλέποντας το γενονός ότι ήμουν πολύ καλή μαθήτρια (ή είσαι nerd ή δεν είσαι :D ). Ήμουν μόνιμα στην παρανομία! Κι όπου και να τα κρυβα πάντα τα έβρισκαν. Είχα πειστεί ότι η μάνα μου είχε μαντικές ικανότητες, πραγματικά! :hypno: Το θέμα ήταν ότι πέρα από την οικιακή κομικσοαπαγόρευση, ήμουν αρκετά κολλημένη, ωστε να διαβάζω σχεδόν ό,τι κόμικ κυκλοφορούσε :Book: . Το χαρτζιλίκι, ενώ ήταν αρκετό, φυσικά δεν έφτανε για τις υπερβολές που έκανα για την ηλικία μου... Πηγαίναμε λοιπόν, πέμπτη- έκτη δημοτικού, με ένα άλλο κοριτσάκι στο περίπτερο, η μια απασχολούσε τον περιπτερά και η άλλη ξάφριζε κόμικς. Μες στη μανία μου να τα διαβάσω όλα, κάποια στιγμή είχα παρει κατα λάθος κάτι "φερμουάρ"(τσοντοκόμικ). Μού'χαν φανεί πολύ χάλια, είχα ντραπεί :blush: και θεωρούσα πως ήταν η τιμωρία μας που ξαφρίζαμε το περίπτερο. Το άλλο κοριτσάκι μου πε πως θα τα πάρει να τα πετάξει και την επόμενη μέρα τα πούλησε σε συμμαθητές μας στο φροντιστήριο! Μοιραστήκαμε τα λεφτά, αλλά φοβόμουν ότι χόντρυνε η ιστορία κι ότι θα το μάθαιναν οι γονείς μου, οπότε το κοψα το σπόρ :cold: . Απλά , μετά, έκανα παραπάνω νάζια στον παππού μου :cat1: να μου δώσει κι άλλα λεφτά για κόμικς... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   573
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4533 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σχετικά με τις κομιξο-εκκαθαρίσεις, τακτικά σκισίματα τευχών χρησίμευαν ως τιμωρία για ατασθαλίες! Ένιωθα τυχερός όταν άκουγα ότι οι

γονείς κάποιων φίλων μου χρησιμοποιούσαν τις σελίδες των κόμιξ τους όταν έβαφαν τα σπίτια τους!

Επεξεργασία από ScroogeMcKostas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, μην σας φανεί παράξενο, αλλά ζηλεύω λίγο με τις περιπέτειες που είχατε στα παιδικά σας χρόνια ή εξακολουθείτε καμιά φορά να έχετε οι μικρότεροι. Ειδικά η αφήγηση της Λένας/Kabuki είναι τόσο σπαρταριστή που θα μπορούσε να αναπτυχθεί σε σύντομο διήγημα.

 

Αντίθετα, ο αδελφός μου κι εγώ, όπως έχω πει και πιο πάνω, είχαμε την τύχη ο πατέρας μας, αν και εκπαιδευτικός, να μας αγοράζει ο ίδιος το "Γέλιο και Χαρά", ενώ η μάνα μας ποτέ δεν είχε αντιρρήσεις για την αγάπη μας στα Μικυμάους, όπως τα έλεγε. Μάλιστα, όταν καμιά φορά ο αδελφός μου, που ήταν δύο χρόνια μικρότερος, την εκνεύριζε, του φώναζε "Κάτσε ήσυχος βρε Μικυμάους".

 

Δυστυχώς, αυτό δεν έσωσε τα καημένα τα περιοδικά μας από την καταστροφή γιατί δεν τα βλέπαμε ως συλλεκτικά αντικείμενα. ΄Αλλωστε, πιστεύω ότι την εποχή εκείνη, μέσα της δεκαετίας του '50, στην Ελλάδα τουλάχιστον, ελάχιστα παιδιά τα έβλεπαν έτσι. Τα μουτζουρώναμε λοιπόν, τα σκίζαμε και γενικά αδιαφορούσαμε για την κατάστασή τους, με αποτέλεσμα, καθώς μεγαλώναμε κιόλας και άλλαζαν τα ενδιαφέροντά μας, να τα πετάξουμε κάποια φορά -είτε όλα μαζί είτε λίγα λίγα- μόνοι μας. Και ήταν τα πρώτα, τα καλά, τα οποία -ειδικά τα Ντίσνεϋ- είναι πανάκριβα σήμερα και από τα οποία -όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές- τα #2 και 3 τα ξαναγόρασα πληρώνοντας ουκ ολίγα, ιδιαίτερα για το #3.

 

Στερνή μου γνώση, να σε είχα πρώτα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έβαλα τα ανηψάκια μου να δούνε κινούμενα σχέδια Fantastic Four. Έβαλαν τα κλάματα γιατί ο Χούλκ χτύπησε το Πράγμα.

 

Αγαπάμε Πράγμα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4699 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πόσο χρονών είναι? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

4,5 & 2 ετών

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πες τους ότι ο ξάδερφος τους τους έχει δώρο όταν μεγαλώσουν. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ιούλιος 1988. Λίγο πριν κλείσω τα 9. Η γιαγιά μου με κουβαλάει σε μια δουλειά, για να μη με αφήσει μόνο μου σπίτι. Ήταν πρωί, έκανε ζέστη, βαρέθηκα, δεν άντεχα...

Επιτέλους η δουλειά τελειώνει και καθώς περνάμε από ένα περίπτερο ζητάω ένα περιοδικό ως ανταμοιβή για το χαμένο και βαρετό χρόνο...

 

Κάπως έτσι έγινα περήφανος κάτοχος του Κόμιξ #1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή πέφτει στα χέρια μου ένα από τα τεύχη που έχουν στην αρχή μια σελίδα που γράφει vis comica και απο κάτω uderzorix και goscinirix και ακόμη πιο κάτω τις καρικατούρες των δημιουργών ως Αστερίξ και Οβελίξ. Παραξενεμένη, ρώτησα τον πατέρα μου γιατί ήταν ζωγραφισμένοι έτσι. Αυτός, αφ' ενός για να με ξεφορτωθεί, αφ' ετέρου επειδή δεν ήθελε να φανεί ότι δεν είναι παντογνώστης, οπότε έπρεπε να απαντήσει κάτι, μου είπε ότι... έτσι ήταν στην πραγματικότητα ο Αστερίξ και ο Οβελίξ!!! Εγώ εννοείται ότι τον πίστεψα και το είχα πάρει πολύ άσχημα και δεν άντεχα και δεν μπορούσα να κοιμηθώ την νύχτα και μόνο που δεν έκλαιγα... Βασικά, μπορεί να έκλαιγα και να μην το θυμάμαι, είναι απίθανο να μην έκλαιγα... Το είχα πάρει κατάκαρδα, επειδή ο Αστερίξ, που ήταν ο τότε μεγάλος μου έρωτας, στην πραγματικότητα ήταν κακάσχημος!!!

 

Δεν το πιστευω! :oops:

Το ιδιο ακριβως ψεμα με τον δικο μου πατερα στην ακριβως ιδια εικονα! :lol:

Μονο που δεν θυμαμαι σε ποιο ακριβως τευχος! :lol:

 

Εχω την εντυπωση οτι κι οι 2 μπαμπαδες ειπαν την αληθεια και μαλιστα ηξεραν παρα πολυ καλα, τι, και γιατι, το ελεγαν. :)Το ιδιο ειπα και εγω στα μικρα ανιψακια μου. ;)

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.