Μετάβαση στο περιεχόμενο

10ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Κόμικς-9


Marsiana

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ 2.000 ΕΥΡΩ

 

ΒΡΑΒΕΙΑ

 


  •  
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ ΤΑΛΕΝΤΩΝ

 

Α' βραβείο: Μια πλήρης υποτροφία τριετούς φοίτησης για τον κλάδο Κόμικς - Καρτούν ή 3D Animation & Multimedia Productions ή Εικαστικών Τεχνών ή Γραφιστικής του ΑΚΤΟ (επιλογή του νικητή), αξίας 21.400 ευρώ.

 

Β' βραβείο: Μια μερική υποτροφία (60%) τριετούς φοίτησης για τον κλάδο Κόμικς - Καρτούν ή 3D Animation & Multimedia Productions ή Εικαστικών Τεχνών ή Γραφιστικής του ΑΚΤΟ (επιλογή του νικητή), αξίας 12.800 ευρώ.

 

Γ' βραβείο: Μια μερική υποτροφία (50%) τριετούς φοίτησης για τον κλάδο Κόμικς - Καρτούν ή 3D Animation & Multimedia Productions ή Εικαστικών Τεχνών ή Γραφιστικής του ΑΚΤΟ (επιλογή του νικητή), αξίας 10.700 ευρώ.

 

Α', Β' & Γ' έπαινοι: Δωρεάν παρακολούθηση 2 workshops συνολικής διάρκειας 50 ωρών από επώνυμους δημιουργούς κόμικς.

 

7 διακρίσεις: Δωρεάν παρακολούθηση 1 workshop διάρκειας 25 ωρών από επώνυμους δημιουργούς κόμικς.

 

Στην κατηγορία αυτή μπορούν να συμμετάσχουν νέοι και νέες ηλικίας άνω των 16 ετών που δεν έχουν πραγματοποιήσει εικαστικές σπουδές μεταλυκειακού επιπέδου (εξαιρούνται τα φροντιστήρια ελεύθερου σχεδίου).

 


  •  
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ
    & ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

 

Α' βραβείο: Χρηματικό έπαθλο 2.000 ευρώ συν μία πλήρη υποτροφία στο τμήμα μεταπτυχιακής εξειδίκευσης 3D Animation & Multimedia Productions του ΑΚΤΟ, μονοετούς φοίτησης, και δωρεάν παρακολούθηση 2 workshops από επώνυμους δημιουργούς κόμικς, αξίας 10.100 ευρώ.

 

Β' βραβείο: Χρηματικό έπαθλο 1.000 ευρώ συν μία μερική υποτροφία (60%) στο τμήμα μεταπτυχιακής εξειδίκευσης 3D Animation & Multimedia Productions του ΑΚΤΟ, μονοετούς φοίτησης, και δωρεάν παρακολούθηση 2 workshops από επώνυμους δημιουργούς κόμικς, αξίας 6.000 ευρώ.

 

Γ' βραβείο: Χρηματικό έπαθλο 500 ευρώ συν μία μερική υποτροφία (50%) στο τμήμα μεταπτυχιακής εξειδίκευσης 3D Animation & Multimedia Productions του ΑΚΤΟ, μονοετούς φοίτησης, και δωρεάν παρακολούθηση 2 workshops από επώνυμους δημιουργούς κόμικς, αξίας 4.990 ευρώ.

 

7 διακρίσεις: Δωρεάν παρακολούθηση 1 workshop 25 ωρών από επώνυμους δημιουργούς κόμικς.

 

Στην κατηγορία αυτή μπορούν να συμμετάσχουν νέοι και νέες ηλικίας άνω των 19 ετών που έχουν πραγματοποιήσει εικαστικές σπουδές τουλάχιστον μέσου επιπέδου ή έχουν την ανάλογη επαγγελματική εμπειρία. Ανώτατο όριο ηλικίας δεν υπάρχει.

 

Τα χρηματικά βραβεία παραδίδονται στους δικαιούχους κατά την τελετή απονομής των βραβείων. Στο συνολικό ποσό του κάθε χρηματικού επάθλου ενσωματώνονται όλοι οι νόμιμοι φόροι και οι κρατήσεις.

 

Οσοι περάσουν στην προκριματική φάση του διαγωνισμού (και των δύο κατηγοριών) μπορούν να φοιτήσουν στον ΑΚΤΟ με έκπτωση 10% στο σύνολο των διδάκτρων του Α' ακαδημαϊκού έτους (σε ειδικότητα της επιλογής τους).

 

Ολα τα βραβεία είναι αυστηρώς προσωπικά. Ολες οι υποτροφίες αναφέρονται σε πραγματικές προσφορές για σπουδές στον ΑΚΤΟ και δεν εξαργυρώνονται, δεν ανταλλάσσονται και δεν μεταβιβάζονται. Σε περίπτωση μη αποδοχής, η οποιαδήποτε υποτροφία χορηγείται στον αμέσως επόμενο βραβευμένο, μη συμψηφιστικά.

 

ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΡΓΩΝ

 

Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να υποβάλουν:

 

Ενα αυτοτελές κόμικς που θα ολοκληρώνεται σε 1 έως 4 σελίδες Α4 και θα αποτελείται από (μίνιμουμ) 9 έως (μάξιμουμ) 48 καρέ, φιλοτεχνημένο με παραδοσιακά μέσα.

 

Επιτρέπεται η χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή κατά την τελική επεξεργασία - σύνθεση των καρέ, για τον επιχρωματισμό και τη δημιουργία - επεξεργασία του φόντου. Σ' αυτή την περίπτωση, όμως, η τελική σύνθεση που θα υποβληθεί πρέπει να συνοδεύεται από τα προσχέδια, τα οποία θα έχουν γίνει από τον ίδιο τον υποψήφιο με το χέρι και με παραδοσιακά μέσα.

 

Οποιοδήποτε έργο αποτελεί αντιγραφή ή παραλλαγή γνωστών κόμικς ή άλλων έργων γνωστών δημιουργών δεν γίνεται δεκτό.

 

Ολοι οι διαγωνιζόμενοι οφείλουν να βεβαιώσουν με υπεύθυνη δήλωση ότι το έργο που υποβάλλουν αποτελεί πρωτότυπη, αποκλειστικά προσωπική τους δημιουργία και πως κανένα άλλο πρόσωπο δεν συμμετείχε ή δεν τους βοήθησε στη σύλληψη, στην εκτέλεση ή στην ολοκλήρωσή του.

 

Κατ' εξαίρεση και αποκλειστικά και μόνο στον τομέα του σεναρίου επιτρέπεται η συμμετοχή ή η σύμπραξη άλλου προσώπου ή η χρήση ή διασκευή οποιουδήποτε άλλου λογοτεχνικού ή καλλιτεχνικού έργου (π.χ. διήγημα, τραγούδι, φιλμ κ.λπ.), πράγμα το οποίο πρέπει να δηλωθεί ρητά κατά την υποβολή του έργου.

 

Βραβείο σεναρίου δεν απονέμεται.

 

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΡΓΩΝ

 

Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να υποβάλουν τα έργα τους μέχρι

 

τις 24 Αυγούστου 2010 στέλνοντάς τα συστημένα στη διεύθυνση:

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ «9»

 

ΜΙΝΩΟΣ 10-16, ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

 

ΑΘΗΝΑ 117 43

 

Και με την επισήμανση:

 

«ΓΙΑ ΤΟΝ 10ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΝΕΩΝ ΤΑΛΕΝΤΩΝ - 9» ή

 

«ΓΙΑ ΤΟΝ 10ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ - 9»

 

Η κάθε σελίδα Α4 του έργου θα πρέπει να είναι τοποθετημένη πάνω σε δικό της ξεχωριστό πλαίσιο από χαρτόνι (πασπαρτού) διαστάσεων σε εκατοστά 25 x 35 (Β4) και να αναγράφει στο πίσω μέρος τα πλήρη στοιχεία του διαγωνιζόμενου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο επικοινωνίας), καθώς και τον αριθμό σελίδας. Ημερομηνία υποβολής θεωρείται η ημερομηνία αποστολής, όπως αναγράφεται στη σφραγίδα του ταχυδρομείου.

 

Κάθε έργο θα συνοδεύεται από:

 

α) Τα πλήρη στοιχεία του διαγωνιζόμενου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο επικοινωνίας).

 

β) Ενα σύντομο βιογραφικό του.

 

γ) Φωτοτυπία και των δύο όψεων της αστυνομικής του ταυτότητας,

 

δ) Υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον διαγωνιζόμενο, στην οποία θα αναφέρεται:

 

Οτι αποδέχεται πλήρως και ανεπιφύλακτα όλους τους όρους του διαγωνισμού.

 

Οτι το έργο που υποβάλλει αποτελεί πρωτότυπη, αποκλειστικά προσωπική του δημιουργία και πως κανένα άλλο πρόσωπο δεν συμμετείχε ή δεν τον βοήθησε στη σύλληψη, στην εκτέλεση ή στην ολοκλήρωσή του.

 

Η τυχόν σύμπραξη ή συμμετοχή άλλου προσώπου στον τομέα του σεναρίου.

 

(Για την κατηγορία «Νέα Ταλέντα» και μόνο: ότι ο διαγωνιζόμενος δεν έχει πραγματοποιήσει εξειδικευμένες εικαστικές σπουδές).

 

Κανένας διαγωνιζόμενος δεν μπορεί να συμμετάσχει ταυτόχρονα και στα δύο σκέλη του διαγωνισμού. Οι βραβευθέντες στους προηγούμενους (1ο, 2ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο, 7ο, 8ο και 9ο) Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Κόμικς του «9» και της «Ελευθεροτυπίας» (1ο, 2ο & 3ο Βραβείο Νέων Ταλέντων και 1ο, 2ο & 3ο βραβείο Νέων Καλλιτεχνών και Επαγγελματιών) δεν μπορούν να συμμετάσχουν στο αντίστοιχο σκέλος του 10ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού.

 

Τα έργα που θα τιμηθούν με το 1ο, 2ο και 3ο βραβείο της κάθε κατηγορίας δεν επιστρέφονται. Οι διαγωνιζόμενοι παραχωρούν στο «9» και την «Ελευθεροτυπία» το δικαίωμα έκθεσης, δημοσίευσης και έκδοσης του κάθε υποβληθέντος έργου τους, τμηματικά ή συνολικά, όπως και την οποιαδήποτε άλλη χρήση του για επικοινωνιακούς ή ενημερωτικούς λόγους.

 

Δύο μήνες μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και μέχρι την 31η Μαρτίου 2011, οι δημιουργοί των έργων που δεν έχουν βραβευθεί θα μπορούν να τα παραλαμβάνουν από τα γραφεία της «Ελευθεροτυπίας» και του «9». Μετά τη λήξη αυτής της προθεσμίας έργα δεν επιστρέφονται.

 

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό συνεπάγεται την παροχή της ρητής και ανεπιφύλακτης συναίνεσης των υποψηφίων προς τον Διοργανωτή για την καταχώριση των προσωπικών τους δεδομένων σε αρχείο που θα τηρείται από τον Διοργανωτή κατά τους ορισμούς του Ν. 2472/1997, του Ν. 3471/2006 και τις Αποφάσεις και Οδηγίες της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.

 

210 5227450, 210 5230130, (κ. Ζωή Αθανασοπούλου, τμήμα επικοινωνίας ΑΚΤΟ). Ολοι οι όροι του διαγωνισμού υπάρχουν επίσης και στη διεύθυνση: www.enet.gr/ennea

Επεξεργασία από Marsiana
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ε? το 9 δεν έχει σταματήσει την κυκλοφορία του? Μολαταύτα η Ελευθεροτυπία συνεχίζει την ενασχόλησή της με τον χώρο των κόμικς? Εκτός εάν αυτός ο διαγωνισμός είναι κάτι που υπήρχε κάποιο συμβόλαιο και δεν μπορούσε να αποφύγει.

 

Σαφώς και δε με χαλάει :) Απλώς περιέργεια :) (και δεν είμαι γάτα ;) )

 

:cheers5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  53
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5495 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα διαβάσει στην Ελευθεροτυπία πως το "9" δεν θα έκλεινε τελείως απλά θα αναστελλόταν η έκδοση γιά τους καλοκαιρινούς μήνες και θα επιστρέψει το Σεπτέμβρη... μακάρι να ισχύει αυτό γιατί ήταν ένα από τα λίγα σχετικά με κόμικς έντυπα που προωθούσε σε κάποιο βαθμό και δουλειές Ελλήνων δημιουργών.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13081
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

-ξερει κανεις να μου πει ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του διαγωνισμου?

Επεξεργασία από maxangelos00
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

-ξερει κανεις να μου πει ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του διαγωνισμου?

 

Να υποθέσω όταν βγει και το περιοδικό με νέα μορφή.Αλλιώς φαντάζομαι στο σαββατιάτικο ''κομικσοδρόμιο''.Δεν ξέρω όμως για ημερομινίες.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13081
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τα αποτελεσματα του 7ου πανελληνιου διαγωνισμου κομιξ παντως βγηκαν στισ 26 Σεπτεμβριου... δηλαδη περιπου εναν μηνα μετα απο την προθεσμια αποστολης. Υποθετω πως και φετος θα πεσει προς τελη σεπτεμβριου.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Τα αποτελέσματα θα δημοσιευτούν σε ειδικό τεύχος του "9" το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Σάββατο θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του διαγωνισού! Παρ' όλα αυτά, έμαθα ποιος είναι ο νικητής στην κατηγορία νέων ταλέντων. Ή μάλλον, η νικήτρια... :D

Η Ευγενία Κουμάκη!!!!!!!!!!!

 

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

 

Μπορεί να ήμουν σίγουρος ότι θα είναι αυτή, αλλά τώρα που είναι επιβεβαιωμένο νοιώθω απίστευτη χαρά!!! Τώρα μένει να δούμε τους υπόλοιπους νικητές και φυσικά να διαβάσουμε τις ιστορίες που τους χάρισαν τα βραβεία τους.

 

:valtnino::valtnino:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13081
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Σάββατο θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του διαγωνισού! Παρ' όλα αυτά, έμαθα ποιος είναι ο νικητής στην κατηγορία νέων ταλέντων. Ή μάλλον, η νικήτρια... :D

Η Ευγενία Κουμάκη!!!!!!!!!!!

 

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

 

Μπορεί να ήμουν σίγουρος ότι θα είναι αυτή, αλλά τώρα που είναι επιβεβαιωμένο νοιώθω απίστευτη χαρά!!! Τώρα μένει να δούμε τους υπόλοιπους νικητές και φυσικά να διαβάσουμε τις ιστορίες που τους χάρισαν τα βραβεία τους.

 

:valtnino::valtnino:

 

ευχαριστουμε πολυ ρε φιλε... που μας εκοψες τα φτερα και δεν εχουμε πλεον αγωνια... τελος παντων συγχαρητηρια στην ευγενια.!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν έμπαινες στον κόπο να πατήσεις το link (κλικάρεις στο όνομα της Ευγενίας), θα έβλεπες ότι απλώς μετέφερα ένα νέο που ήδη κυκλοφόρησε στο διαδύκτιο... Δεν καταλαβαίνω πώς μπορώ εγώ με την συγκεκριμένη κίνηση να κόψω τα φτερά κάποιου... :thinking: Τίποτα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13081
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

συγνωμη... μπορει να ειμαι ο μονος που δεν εχει facebook.. ειχα ομως ελπιδα φιλε μου!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συγχαρητήρια στην Ευγενία είδα την δουλειά της και πραγματικά αξίζει το βραβείο και με το παραπάνω.Θα ήθελα όμως να εκφράσω μια απορία.Απότι είδα η Ευγενία είναι 20 χρονών και ωστόσο κέρδισε στην κατηγορία ''Νεα Ταλέντα'' που από τους παραπάνω όρους συμμετέχουν άτομα εως 19 χρονών.Ίσως να κάνω λάθως σχετικά με αυτό αλλά νομίζω πως αυτό έχει ξαναγίνει{βλέπε π.χ 1ος διαγωνισμός 9 που στην εν λόγω κατηγορία κέρδισε ο Τ.Παπαιωάννου και 2ος που κέρδισε ο Θ.Πέτρου, και οι δύο άνω των 19 όταν συμμετείχαν}.Τονίζω πως σκοπός του ποστ μου δεν είναι υπονοήσω πως η Ευγενία δεν αξίζει το βραβείο απλά νομίζω θα ήταν χρήσιμο να διευκρινιστεί αυτό το θέμα, σχετικά με τις ηλικίες, προκειμένου να είναι καλύτερα ενημερωμένοι τυχών μελλοντικοί διαγωνιζόμενοι γιατί εγώ ομολογουμένως έχω μπερδευτεί.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγχαρητήρια στην Ευγενία είδα την δουλειά της και πραγματικά αξίζει το βραβείο και με το παραπάνω.Θα ήθελα όμως να εκφράσω μια απορία.Απότι είδα η Ευγενία είναι 20 χρονών και ωστόσο κέρδισε στην κατηγορία ''Νεα Ταλέντα'' που από τους παραπάνω όρους συμμετέχουν άτομα εως 19 χρονών.Ίσως να κάνω λάθως σχετικά με αυτό αλλά νομίζω πως αυτό έχει ξαναγίνει{βλέπε π.χ 1ος διαγωνισμός 9 που στην εν λόγω κατηγορία κέρδισε ο Τ.Παπαιωάννου και 2ος που κέρδισε ο Θ.Πέτρου, και οι δύο άνω των 19 όταν συμμετείχαν}.Τονίζω πως σκοπός του ποστ μου δεν είναι υπονοήσω πως η Ευγενία δεν αξίζει το βραβείο απλά νομίζω θα ήταν χρήσιμο να διευκρινιστεί αυτό το θέμα, σχετικά με τις ηλικίες, προκειμένου να είναι καλύτερα ενημερωμένοι τυχών μελλοντικοί διαγωνιζόμενοι γιατί εγώ ομολογουμένως έχω μπερδευτεί.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :cheers3:

 

βασικα οχι δεν ειναι αναγκη να ειναι εως 19 χρονων.

Οπως λεει στο 9 για την κατηγορια νεων ταλεντων:

''Στην κατηγορια αυτη μπορουν να συμμετασχουν νεοι και νεες ηλικιας ανω των 16 ετων που δεν εχουν πραγματοποιησει εικαστικες σπουδες μεταλυκειακου επιπεδου(εξαιρουνται τα φρονιστηρια ελευθερου σχεδιου)''

:beer:

Επεξεργασία από _SnOoPy_
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12884
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Σάββατο θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του διαγωνισού! Παρ' όλα αυτά, έμαθα ποιος είναι ο νικητής στην κατηγορία νέων ταλέντων. Ή μάλλον, η νικήτρια... :D

Η Ευγενία Κουμάκη!!!!!!!!!!!

 

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

 

Μπορεί να ήμουν σίγουρος ότι θα είναι αυτή, αλλά τώρα που είναι επιβεβαιωμένο νοιώθω απίστευτη χαρά!!! Τώρα μένει να δούμε τους υπόλοιπους νικητές και φυσικά να διαβάσουμε τις ιστορίες που τους χάρισαν τα βραβεία τους.

 

:valtnino::valtnino:

δεν ήταν ωραίο ρε παιδιά αυτό που έφτιαξε.. εντάξει καλό ήταν αλλά όχι και για βραβείο . Είδα πολλά καλύτερα κ δεν εννοώ το δικό μου. Μου φάνηκε λίγο fake....

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13161
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4979 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Vasika na pw k gw thn gnomh m san 2os pou vghka(nea talenta). Prwta ap ola sygxaritiria se olous tous katoxous diakrisewn. Twra.... kata thn gnomh m ta sxedia ths eugenias htan yperoxa. Emena m arese poly to comic ths, mpori to senario na mhn prokalese righ alla sto katw katw mesa stous orous tou diagonismou htan oti to senario den tha ypologizotan apo tous krites. Kai krinontas apo tis symmetoxes pou diakrithikan(symperilamvanomenhs k ths dikias m) h doulia ths htan h pio epaggelmatikh. Sygxaritiria lipon se olous k gia osous den t kataferan...keep walking... :clap2:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Vasika na pw k gw thn gnomh m san 2os pou vghka(nea talenta). Prwta ap ola sygxaritiria se olous tous katoxous diakrisewn. Twra.... kata thn gnomh m ta sxedia ths eugenias htan yperoxa. Emena m arese poly to comic ths, mpori to senario na mhn prokalese righ alla sto katw katw mesa stous orous tou diagonismou htan oti to senario den tha ypologizotan apo tous krites. Kai krinontas apo tis symmetoxes pou diakrithikan(symperilamvanomenhs k ths dikias m) h doulia ths htan h pio epaggelmatikh. Sygxaritiria lipon se olous k gia osous den t kataferan...keep walking... :clap2:

 

 

Καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ! Μπορείς να περάσεις από εδώ και να μας πεις λίγα για σένα! Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, μου άρεσε πολύ η ιστορία σου!!! Θα συμφωνήσω μαζί σου! Η δουλειά της Ευγενίας ήταν πολύ καλή... Φυσικά έχει και κάποια εμπειρία στο χώρο αλλά το άξιζε το 1ο βραβείο!

 

ps: no greeklish!

ps2: well, πήρα κι εγώ 2ο έπαινο :P

Επεξεργασία από Marsiana
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13161
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4979 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ! Μπορείς να περάσεις από εδώ και να μας πεις λίγα για σένα! Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, μου άρεσε πολύ η ιστορία σου!!! Θα συμφωνήσω μαζί σου! Η δουλειά της Ευγενίας ήταν πολλή καλή... Φυσικά έχει και κάποια εμπειρία στο χώρο αλλά το άξιζε το 1ο βραβείο!

 

ps: no greeklish!

ps2: well, πήρα κι εγώ 2ο έπαινο :P

(I speak greeklish very best. even bester than greek. Αλλα θα σεβαστω οτι το forum λεγεται greekcomics οποτε...)

Τεσ πα. Συγχαρητηρια και σε 'σενα για την επιτυχια σου! Κακως που το 9 δεν εχει ολοκληρα τα κομικς με επαινους αλλα μονο 1 σελιδα απ το καθενα :(. Ευχαριστω κ για το καλοσωρισμα!

ps(κι εγω): Απο ιστοριες μου αρεσε απιστευτα της Φωτεινης το SLEEP!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13081
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Vasika na pw k gw thn gnomh m san 2os pou vghka(nea talenta). Prwta ap ola sygxaritiria se olous tous katoxous diakrisewn. Twra.... kata thn gnomh m ta sxedia ths eugenias htan yperoxa. Emena m arese poly to comic ths, mpori to senario na mhn prokalese righ alla sto katw katw mesa stous orous tou diagonismou htan oti to senario den tha ypologizotan apo tous krites. Kai krinontas apo tis symmetoxes pou diakrithikan(symperilamvanomenhs k ths dikias m) h doulia ths htan h pio epaggelmatikh. Sygxaritiria lipon se olous k gia osous den t kataferan...keep walking... :clap2:

 

βασικα συγχαρητηρια για την δευτερη θεση... και πιστευω πως το εργο σου αξιζε την θεση αυτη. θα συμφωνισω μαζι σου πως το comix της εβγενιας ηταν αρκετα επαγγελματικο και αυτο γιατι ειχε κινηση και εκφραση.. (κατι που δεν ειχε το δικο μου, γι αυτο και βρισκομαι μολις στις διακρισεις). μια ερωτηση ομως εχω να σου κανω. ο σκυλος στην ιστορια σου βασιζεται στον akamaru? (απο την σειρα naruto). γιατι κατα την γνωμη μου βλεπω μια τρομερη ομοιοτητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μια προσωπική πρόσκληση σε όλους τους δημιουργούς που ποστάρανε πρώτη φορα εδώ με αφορμή τον διαγωνισμό. Να μας δείχνετε εδώ δουλειά σας, να μη χορταριάζετε. Να μας ενημερώνετε για τα βήματά σας γιατί η εξέλιξή σας είναι σημαντική. Το σάιτ μπορεί να γίνει εργαλείο πρώθησης της δουλειά σας, ακόμη και με το να κάνετε οπαδούς.

 

:welcome::efxaristo:

 

Σας ασπάζομαι, Ξεπέτας

 

ΥΓ: Αγαπάω τα κόμικς με μπαλονάκια. Μισώ αυτά με πολλά επεξηγηματικά ορθογώνια. ;)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13081
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η πρωτη σελιδα της ιστοριας μου.. την οποια ισως εχετε δει και στο περιοδικο 9. μονο που δεν ειχε γινει και πολυ καλο scanaρισμα.

post-13081-12842111324537_thumb.jpg

Επεξεργασία από maxangelos00
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13162
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4979 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που διακρίθικαν στο διαγωνισμο.

Συμμετείχα και εγώ αν και η επιτροπή έκρινε πως η δουλιά μου δεν άξιζε κάποια διάκριση. Μπορείτε να δείτε το κόμικ μου εδώ

aima comic p.1 greek .

Καλή συνέχεια σε όλους.

post-13162-12842212564671_thumb.jpg

Επεξεργασία από VANU
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13161
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4979 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βασικα συγχαρητηρια για την δευτερη θεση... και πιστευω πως το εργο σου αξιζε την θεση αυτη. θα συμφωνισω μαζι σου πως το comix της εβγενιας ηταν αρκετα επαγγελματικο και αυτο γιατι ειχε κινηση και εκφραση.. (κατι που δεν ειχε το δικο μου, γι αυτο και βρισκομαι μολις στις διακρισεις). μια ερωτηση ομως εχω να σου κανω. ο σκυλος στην ιστορια σου βασιζεται στον akamaru? (απο την σειρα naruto). γιατι κατα την γνωμη μου βλεπω μια τρομερη ομοιοτητα.

Kat arxas euxaristw poly. Kata deuteron nai to sxedio tou skylou to phra apo eki. giati omws. Oti exw mathi panw sto sxedio comic to exw mathi me to na diavazw manga kai na vlepw anime. to mono how to pou exw di ine ena video sto youtube gia tis guidelines sto prosopo apo ki k mete tpt. pleon stous anthropous kai sta topia mporw na autosxediasw. Skylo tetoiou megethous omws proth fora sxediaza (k epidi den ixa k poly xrono gt arxika ixa sto myalo m na kanw allh istoria k telika teleftaia stigmh t alaksa) anoiksa ena episodio apo ta naruto, ida to sxedio tou akamaru, kai prospathisa na vgalo paralages. To tsouloufi sto deksi mati, h voula sto aristero, to sxoini ston laimo. Pantws auto pou "antegrapsa" (an k den m aresi o oros) ine h texnikh k oxi o xarakthras.... Pistepse me an ton ekana me mavro trixoma h' den evaza to mali karfaki isws na mhn katalavaines thn omoiothta. Pali omws tha htan h idia texnikh.

p.s. Megalh kouventa h parthenogenesh sthn texnh :P

p.s.2:sorry gia ta greeklish alla den exw k thn kallyterh dynath syndesh opote viazomai min me petaksi eksw... :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

δεν ήταν ωραίο ρε παιδιά αυτό που έφτιαξε.. εντάξει καλό ήταν αλλά όχι και για βραβείο . Είδα πολλά καλύτερα κ δεν εννοώ το δικό μου. Μου φάνηκε λίγο fake....

Όταν θα συμμετάσχω στους 'Νέους καλλιτέχνες' υπόσχομαι να κάνω καλύτερο! :P

Επεξεργασία από Eugene Kumakaki
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όταν θα συμμετάσχω στους 'Νέους καλλιτέχνες' υπόσχομαι να κάνω καλύτερο! :P

 

Κοίτα εφόσον έχεις αποκτήσει τους πρώτους σου groupies (ναι ΜΖ για σένα μιλάω) τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά από δω και πέρα.Καλή συνέχεια.Αλήθεια το νικητήριο κόμικ που μπορούμε να το δούμε; Ελπίζω πως η απάντηση δεν θα είναι «έλα στην Αθήνα να το δεις»

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κοίτα εφόσον έχεις αποκτήσει τους πρώτους σου groupies (ναι ΜΖ για σένα μιλάω) τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά από δω και πέρα.Καλή συνέχεια.Αλήθεια το νικητήριο κόμικ που μπορούμε να το δούμε; Ελπίζω πως η απάντηση δεν θα είναι «έλα στην Αθήνα να το δεις»

 

Μόλις το ανέβασα στο blog μου, εδώ!

Δυστυχώς το σχόλιό σου το διάβασα το πρωί, έτσι απλά μου έφυγε η πρωινή κούραση. Να 'σαι καλά!

Πάντως, για να 'μαστε ειλικρινείς, και η καλή μου μητέρα μου είπε ότι της φάνηκε 'λίγο' όταν το είδε. (ευχαριστώ μανούλα...)

απλά πρέπει να προσπαθήσω κι άλλο.

enjoy!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ευγενία συγχαρητήρια και από μένα! :congrats:

 

Σου εύχομαι καλή και αέναη έμπνευση και σύντομα να εκδόσεις την δουλειά σου με επιτυχία!

 

:respect::cheers3:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όταν θα συμμετάσχω στους 'Νέους καλλιτέχνες' υπόσχομαι να κάνω καλύτερο! :P

 

Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια για την νίκη σου :clap2::clap2: ..Μην παρεξήγησε άμα σε κάποιον δεν του άρεσε, ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο, οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ, πιστεύω πως γνωρίζουν την άξια σου και από τα άλλα σκίτσα σου που τα έχεις δημοσιεύσει εδώ..Πάντως είμαι σίγουρος και πως στους Νέους καλλιτέχνες θα κάνεις κάτι πολύ κάλο!! :respect::respect:

 

Υ.Γ. Νομίζω πως είχαν κάνει καποιο τυπογραφικό λάθος στο περιοδικό, και πάνω από το κόμικ σου, σε είχαν γράψει με το όνομα Ειρήνη...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια για την νίκη σου :clap2::clap2: ..Μην παρεξήγησε άμα σε κάποιον δεν του άρεσε, ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο, οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ, πιστεύω πως γνωρίζουν την άξια σου και από τα άλλα σκίτσα σου που τα έχεις δημοσιεύσει εδώ..Πάντως είμαι σίγουρος και πως στους Νέους καλλιτέχνες θα κάνεις κάτι πολύ κάλο!! :respect::respect:

 

Υ.Γ. Νομίζω πως είχαν κάνει καποιο τυπογραφικό λάθος στο περιοδικό, και πάνω από το κόμικ σου, σε είχαν γράψει με το όνομα Ειρήνη...

 

Καταρχάς ευχαριστώ Φλας, Αστερίκιε για τα συγχαρητήρια :D

Μα δεν παρεξηγούμαι :) απλά υπόσχομαι πως θα προσπαθήσω ακόμα περισσότερο την επόμενη φορά! Και πάντα τίθεται θέμα γούστου, δεν περιμένω να έχω απήχηση παντού... ούτως ή άλλως, αν μας άρεσαν σε όλους τα ίδια θα είμασταν (πολυ!!!) βαρετοί, n'est ce pas?

ναι, έγινε λάθος με το 'ειρήνη'... αλλά δεν πειράζει, συμβαίνουν και αυτά! στεναχωρήθηκα στην αρχή αλλά δεν κάνει να χαλιόμαστε με τέτοια πράγματα..!

όσο για τους νέους καλλιτέχνες, εφόσον όλα πάνε καλά και κάνω και μεταπτυχιακό οδοντιατρικής στην ελλάδα, πάλι θα προσπαθήσω να τα συνδιάσω.

Και για νεότερα, σουλούπωσα πλέον και το blog μου!

feel free to pay a visit. ^^

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  47
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ps2: well, πήρα κι εγώ 2ο έπαινο :P

 

Eσύ έκανες την βιολογία? έλιωσα!!!! συγχαρητήρια! :D

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Eσύ έκανες την βιολογία? έλιωσα!!!! συγχαρητήρια! :D

 

 

Ευχαριστώ και ανταποδίδω!!! :cheers3::cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.