Μετάβαση στο περιεχόμενο

COMICDOM CON 2010, ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΒΙΝΤΕΟ, ΦΩΤΟ.


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τα πρώτα reports αλλά και φωτογραφίες και βίντεο, άρχισαν να κάνουν την εμφανισή τους το νετ. Ήταν ένα εκπληκτικό τριήμερο και αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που απαρτίζουν την ομάδα του Comicdom γι αυτό που μας χαρίζουν κάθε χρόνο. Αναλυτικότερες εντυπώσεις θα γράψω αργότερα.

 

Μπορείτε να δείτε ένα βιντεο απο το mychannel.gr, αλλά και τις πρώτες (και αρκετά ενδιαφέρουσες) φώτο που αναρτήθηκαν στο Comicdom.gr.

 

Προσθέστε ότι βρείτε με φωτογραφικό υλικό ή βίντεο, αλλά γραψτε και τις εντυπώσεις σας, σε αυτό το τόπικ. :beer:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

1. Υπέροχοι οι καλεσμένοι. Προσιτοί ανοιχτοί με το κοινό, εργατικοί μέχρι αηδίας με τη δουλειά τους. Πως λέμε έλληνες; Το ανάποδο.

 

2. Workshops. H καλύτερη στιγμή του συνεδρίου. Πως λέμε τα έκανα πάνω από τη χαρά μου που είμαι δω; Ε αυτό! Μισοάδειο το workshop του D'Israeli και δεν άφηναν έναν φίλο μου να μπει γιατί δε θυμόταν το όνομα με το οποίο έκλεισα τη θέση. Έπρεπε να τηλεφωνήσει όσο ήμουν μέσα να του δώσω τα στοιχεία. Ίσως έπρεπε να μην τον αφήσουν. Η μία ακόμη άδεια καρέκλα θα βοηθούσε το στόχο τους. Το aircondition εννοείται δεν το άνοιγαν, όπως και άλλη χρονία ακόμη και όταν ενευρίστηκε ο καλεσμένος. Χ*στ* εμάς, σεβαστείτε τον καλεσμένο!

 

3. QnA Για μια ακόμη φορά οι υπογραφές των καλεσμένων έγινε στο πόδι μετά τη συζήτηση. Για μια ακόμη φορά φάγαμε τη βρώμα των 400 όρθιων αντρών. Μπράβο την οικογένεια Jemma που τον δικό τους καλλιτέχνη τον εκμεταλύτηκαν σωστά (με την καλή έννοια). Τουλάχιστον δεν ήταν το φιάσκο του David Lloyd. Τον πλήρωσαν και βρέθηκε 2 ώρες στο συνέδριο. Τραγικό που θα έλεγε και η εθνική μας σαμπανού! Τι καλά πέρυσι κάθοταν σε τραπέζι. Άσε που ο Kitson ήρθε πιο νωρίς και κάθησε και πιο αργά! Ήθελε να βοηθήσει ο άνθρωπος και να χαρεί τον κόσμο "Μιλάτε μου" έλεγε "θέλω φασαρία"!!

 

Καλά ενοείται ότι είναι λόγια του αέρα αυτά που γράφω. Θα με γράψουν εκεί που ξέρουν. Αλλά ας τα λέμε εμείς.

 

4. Bazaar Δεν είναι να τρελαθείς. Φειδωλές οι εκπτώσεις. Για μια στιγμή νόμιζα ότι είμουν πέρυσι. Δεν άλλαξε τίποτα. Και ότι μένει στάσιμο πεθαίνει. Αν δεν κατεβάσουν τη μύτη να επικοινωνήσουν με περισσότερα μαγαζιά και εκδοτικούς οίκους θα μαραζώσει. Πάντως κάθε χρόνο είναι πιο προσιτοί οι διοργανωτές. Άσε που νομίζω μου χαμογέλασαν κανά δυο!

 

5. WC Πάμε στον 4ο όροφο που είναι καθαρά γιατί δεν πάει κανείς και ήσυχα κάνεις την ανάγκη σου. Είναι και πεντακάθαρα.

 

6. Γνώρισα τον θεούλη και τον ημίθεούλη. Τι καλά παιδία! Το είπα ξανά;

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δε το θεωρώ ότι ήταν κάτι δεδομένο. Μπράβο στους διοργανωτές. Είναι άθλος κάθε χρονιά.

 

Περισσότερα αργότερα. Αν και με κρύβει ο Πάνος δείχνω πιο αδύνατος στην κάμερα! :yahoo: Κούκλος!

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ας πω κι εγώ δυο πραγματάκια:

 

Πρώτα απ' όλα, οι αγορές που έκανα ήταν το κάτι άλλο. Βρήκα πολλές ευκαιρίες, αλλά και είδα τιμές να τρελένεσαι. Το Otaku no Sekai να έχει τα τομάκια One Piece 10+, ενώ στο Public τα βρίσκω με 8€. Έλεος... Από 'κει και πέρα, πολλές νέες εκδόσεις, όπως το Billy the Kid's και το Bleeding Hearts άξιζαν, και ήταν σε πολύ προσιτές τιμές. Θα ήθελα να αγοράσω και 2-3 πραματάκια ακόμη (Groo the Wardener #1, :confuse: ), αλλά δεν πειράζει, του χρόνου πάλι!!!

 

Όσον αφορά τις συζητήσεις, η πρώτη που είδα ήταν το "Panel: Επτά Έλληνες δημιουργοί μιλούν για τα κόμικς". Εντυπώσεις: αρκετά καλές, αν και θα ήθελα να ακούσω μερικά πράγματα παραπάνω. Ο κύριος Μπότσος μου φάνηκε γνώστης του θέματος, όλοι οι άλλοι χλιαροί... Όπως και να 'χει, ήταν ενδιαφέρουσα συζήτηση, όχι όμως must. Έπειτα, παρευρέθηκα στο Q&A του John Romita Jr., όπου γινόταν Ο χαμός από κόσμο. Βγήκα για μια στιγμή (και είχα την τύχη να συναντήσω τον germ :lol: ), κι έπειτα ξαναμπήκα λίγα λεπτά πριν το signing. Ο Romita μου φάνηκε πολύ ωραίος τυπάκος, αστειευόταν και τον συμπάθησα...

 

Συνάντησα πολύ κόσμο από το GreekComics, κάποιους τους είχα ξαναδεί, αλλά τους περισσότερους όχι. PK, zoo (με μουσάκι παρακαλώ), dionik, DJO, zade, AndreasD, τον κύριο frequently_attitudes, The_Sandman, smoken και πολλούς πολλούς ακόμη! Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Valt και την Erma που με γνώρισαν σε πολύ κόσμο!

 

Εκτός του Romita, του Hotz (που μου έκανε και ένα σκιτσάκι :yahoo: ) και του D'Israeli, συνάντησα πολλούς Έλληνες που ασχολούνται με το αντικείμενο. Από εκδότες πέτυχα τον Λευτέρη Σταυριανό (Jemma), τον εκδότη της 9ης Διάστασης (μου διαφεύγει το όνομά του αυτήν την στιγμή) και τον εκδότη (νομίζω) της Helm Publishing. Επίσης, είχα την τύχη να γνωρίσω τον Μάνο Λαγουβάρδο, με τον οποίο μίλησα και τις δύο μέρες, την Κηλαηδόνη Δανάη, τον Γιάννη Αντωνόπουλο, την συμπαθητικότατη Αλέξια Οθωναίου :kisses: , την ανερχόμενη σχεδιάστρια Ευγενία Κουμάκη :hug2: (θα γίνει όνομα αυτή, mark my words), τον μέγα Σπύρο Δερβενιώτη, τους 3 από τους 4 δημιουργούς του Logicomix (Παπαδάτος, Δοξιάδης, Di Donna) και τον... Γιώργο Τσούκη :fiou: .

 

Workshops... Του Romita μπορώ να πω πως ήταν αρκετά ενδιαφέρον! Κράτησα και κάτι βιαστικές σημειώσεις, που θα ανεβάσω κάποια στιγμή. Τώρα, του Παπαδάτου, λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν μου άρεσε και πάρα πολύ. ΟΚ, ενδιαφέρον όσα μας είπε για τον McCloud και τον τρόπου που περνάει από καρέ σε καρέ, αλλά δεν ήταν πολύ μεταδοτικός, φαινόταν σαν να είχε να πει ένα ποιήμα και το είχε ξεχάσει. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εμένα αυτήν την εντύπωση μου έδωσε...

 

Γενικά μου άρεσε όλη η εκδήλωση! Με γέμισε ενέργεια και αυτοπεποίθηση για να ασχοληθώ με αυτόν τον κλάδο στο μέλλον. Υπήρχαν κάποια ψεγάδια, πάντα θα υπάρχουν... Το θέμα είναι πως εγώ το απόλαυσα (δεν είναι και κάτι που βλέπω κάθε μέρα), ευχαριστήθηκα τις αγορές μου, άξιζε που συναντήθηκα με τα παιδιά από το gc και που γνώρισα αρκετούς ανθρώπους που ασχολούνται επαγγελματικά με την μεγάλη μου αγάπη, τα κόμικς!

 

 

 

Και του χρόνου! :cheers3:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  337
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  96
  • Reputation:   808
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σε αυτό τον σύνδεσμο μπορείτε να δείτε και τις δικές μας φωτό!

 

My link

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ευχαριστούμε όλους όσους πέρασαν από το giganto-περίπτερο, αγόρασαν τα ΝΕΑ (αλλά και τα παλιά) comics της giganto books και έκαναν το 3ημέρο Comicdom Con Athens 2010 αξέχαστο για όλους μας!

 

Ευχαριστούμε επίσης τα υπόλοιπα μέλη της Ακαδημίας των Comicdom Awards, που έδωσαν το βραβείο Καλύτερου Comic 2009, στο Krak Komiks #4 του Τάσου Μαραγκού!!!

 

Για όσους δεν τα κατάφεραν να έρθουν στο Comicdom Con Athens 2010, έχουμε διαγωνισμό: Την Πέμπτη, στο νέο τεύχος της A.V. μπορείτε να κερδίσετε 5 σετ με τα 3 νέα μας comics: Common #5, Krak #5 & Hehe! #1!!!

 

Τα νέα comics θα βρίσκονται στο Solaris και σε λοιπά μαγαζιά προς το τέλος της εβδομάδας/αρχές επόμενης.

 

Και του χρόνου!

 

EDIT >>> Πριν λίγη ώρα στο gigantoblog, ανέβασα και τους νικητές για τις πρωτότυπες φιγούρες του Τάσου Μαραγκού και του Παναγιώτη Πανταζή >>> http://gigantobooks.blogspot.com/2010/04/blog-post_20.html'>http://gigantobooks.blogspot.com/2010/04/blog-post_20.html

 

Στο gigantoblog μπορείτε επίσης να δείτε φωτογραφίες από το 3ήμερο, σε 3 διαφορετικά posts (χωρισμένα ανά ημέρα) :D > http://gigantobooks.blogspot.com/

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αν κάποιος μου ζητούσε να πω την πρώτη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω το Comicdom Con 2010, θα απαντούσα: Κι άλλο! Οκ το ξέρω πως είναι δυο οι λέξεις, αλλά όταν τις προφέρεις ακούγονται σα μία.

 

Ξεκίνησα τα φετινό Comicdom πολύ νωρίς. Βρέθηκα στην ελληνοαμερικάνικη ένωση την Παρασκευή το πρωί περίπου στις 11:30. Τα περισσότερα περίπτερα ήταν ακόμα σε διαδικασίες στησίματος. Αν εξαιρέσει κανείς τον κόσμο που είχε να κάνει με την διοργάνωση δεν πρέπει να ήμασταν εκείνη την ώρα πάνω από 5 επισκέπτες στο χώρο. Έτσι μπόρεσα να επικεντρωθώ με όλη μου την άνεση στο να ξεφυλλίσω και να αγοράσω όσα κόμικς ήθελα. Ούτε στριμωξίδια ούτε αναμονές. Φοβερή άνεση. Και για του χρόνου όσοι έχουν την δυνατότητα να πάνε πρωί θα τους έλεγα να το κάνουν. Την Παρασκευή δεν παρακολούθησα κάποια από τα προγραμματισμένα events στο χώρο του θεάτρου και αφιέρωσα την μέρα μου (με ένα διάλειμμα το μεσημέρι για φαγητό) στις αγορές και τις κουβέντες με φίλους και γνωστούς.

Το Σάββατο το αφιέρωσα στο να παρακολουθήσω τις εκδηλώσεις του Θεάτρου ( 7 Έλληνες δημιουργοί & Romita signing). Τρελή ουρά στον Ρομίτα, αλλά είχαμε πιάσει την κουβέντα με τον Κωστή aka P3X. Ακόμα πήγα και όσα signings Ελλήνων δημιουργών μπορούσα.

Τέλος την Κυριακή πάλι χαλαρά με καφεδάκι, κουβεντούλα και πειράγματα στην Σταματία περάσαμε μέχρι και την απονομή των βραβείων, το event όπου έκλεισε το Comicdom Con 2010. Λίγο πριν τα βραβεία παραβρέθηκα (για πρώτη φορά) και στην καθιερωμένη διάλυση του περιπτέρου της Giganto όπου όλα τα σκίτσα που έχουν γίνει απο δημιουργούς στη διάρκεια του τριημέρου μοιράζονται στο επισκέπτες. Έτσι πήρα και εγώ κάτι απο τον καθένα (:thanx: Τάσσο).

Την Κυριακή το απόγευμα έγινε και το highlight του 3ημέρου κατά την άποψή μου, όταν τα μεγάφωνα ανακοίνωσαν ότι στο περίπτερο της Jemma Press θα υπογράφει τους 3 Απέθαντους Μπάσταρδους ο ΤΙΤΑΝΑΣ της 9ης τέχνης Γαβριήλ Τομπαλίδης. Όλο το ισόγειο ξέσπασε σε χειροκροτήματα και φωνές.

 

Τι μου άρεσε στο φετινό Comicdom Con...

 

- Ήταν 3 μέρες. Πολύ σούπερ. Άπλωσε ο κόσμος και δεν έγινε ό χαμός που υπήρξε πέρυσι.

- Υπήρχαν πολλά καλά (και πολυσέλιδα) Ελληνικά κόμικς.

- Ο Romita jr, o Hotz & o D'Israeli. Απλοί και επικοινωνιακοί. Με χαμόγελο και με μια κουβέντα για όλους. Θα πρέπει να αποτελέσουν παράδειγμα για κάποιους Έλληνες συναδέλφους τους.

- Οι δημιουργοί κόμικς Ελένη Τριγκατζή και Ευγενία Τριανταφύλλου που μας χάρισαν ένα ανεπανάληπτο Silk Spectre cosplay με εκπληκτικά ρούχα και που τράβηξαν περισσότερα βλέμματα και απο τον Romita.

- Γνώρισα αρκετούς νέους φίλους απο το Greekcomics.

- O Ζαντέ.

 

Τι δεν μου άρεσε στο φετινό Comicdom Con...

 

- Το σχέδιο που έκανε ο Romita jr για τον κατάλογο. Πραγματικά άθλιο. Το σκίτσο που έκανε πέρισυ ο Kitson είναι σκάλες ανώτερο.

- Ο γνωστός συνωστισμός του Σαββάτου ειδικά στο σημείο ανάμεσα στο περίπτερο της Jemma και της 9ης Διάστασης. Πραγματικά απορώ πως άντεχαν τα παιδιά που ήταν υποχρεωμένα να είναι εκεί όλες τις ώρες.

- Που δεν υπήρχαν πολλά νέα φανζίν. Πραγματικά περίεργο. Χώρις άλλο φεστιβαλ στην Αθήνα φέτος και με τη δυνατότητα ΔΩΡΕΑΝ προβολής, είναι απογοητευτικό να βλέπεις μόνο 2-3 νέους δημιουργούς και μόνο 5-6 νέα φανζίν.

- Το γεγονός ότι οι συντελεστές του Comicdom δεν έχουν φροντίσει να συνεργαστούν με κάποιο ξενοδοχείο της Αθήνας και να προσφέρουν χαμηλές τιμές σε δωμάτια για τους επισκέπτες από άλλες πόλεις. Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ήταν αρκετοί και πολλοί ήρθαν αυθημερόν, μιας και αυτό που οι κάτοικοι της Αθήνας απολαμβάνουν δωρεάν, αυτά τα παιδιά πληρώνουν κάποια χρήματα για να παρευρεθούν.

 

Καταλήγοντας ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του Comicdom, τους καλεσμένους και τους εκθέτες που μας χάρισαν ένα φοβερό τριήμερο!

 

Και του χρόνου! :beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ας γράψουμε και τους νικητές για τον διαγωνισμό που έτρεχε στο περίπτερο της Giganto για μια original φιγούρα του Οδυσσέα απο το Common Comics και για δύο original φιγούρες (Μάρκος και Κ. Ομίστας) απο το KRAK Komiks.

 

- Δάφνη Κούμπα: Οδυσσέας.

- Γιώργος Κομιώτης: Μάρκος.

- Γιαννης Ρουμπούλιας: Κ. Ομίστας.

 

Τυχεράκιδες....

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5275
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  49
  • Reputation:   363
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ας γράψουμε και τους νικητές για τον διαγωνισμό που έτρεχε στο περίπτερο της Giganto για μια original φιγούρα του Οδυσσέα απο το Common Comics και για δύο original φιγούρες (Μάρκος και Κ. Ομίστας) απο το KRAK Komiks.

 

- Δάφνη Κούμπα: Οδυσσέας.

- Γιώργος Κομιώτης: Μάρκος.

- Γιαννης Ρουμπούλιας: Κ. Ομίστας.

 

Τυχεράκιδες....

 

Τρελή κουλαμάρα το ότι τις φιγούρες του Μαραγκού τις κέρδισαν 2 δημιουργοί comics... χαχαχα!

Για common φιγούρα είπε νούμερο στην τύχη ο Μαραγκός και για τις 2 φιγούρες του Krak είπαν νούμερα ο Πανταζής και ο Tomek :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

P4160343.jpg
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Νέο report απο το Comicdom. gr. Ημέρα 1η(με πολλές φωτογραφίες). :beer:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ θέλω πάνω απ' όλα να συγχαρώ τα μέλη του GC που ήρθαν από επαρχία!!!

 

Η δική μου παρουσία στην έκθεση διήρκησε 3-4 ώρες το Σάββατο, και αντίστοιχες ώρες την Κυριακή. Σε αυτό το διάστημα είχα την ευκαιρία να γνωρίσω κάποια μέλη που δεν είχα δει από κοντά, και να συνομιλήσω με άλλα που ξέρω πλέον καλά λόγω της σχέσης μας με τα κόμικς. Θεωρώ ότι το Comicdom είναι μια πολύ ωραία επικοινωνιακή γιορτή, που σου δίνει την ευκαιρία να γνωρίσεις άτομα που δημιουργούν ή που απλά διαβάζουν κόμικς. Γι'αυτό το τζέρτζελο ήρθα εγώ πάνω απ' όλα, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν ενθουσιάστηκα και με όλα τα events που είχαν οργανωθεί.

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, για να δούμε. Πρώτη φορά πήγα σε Comicdom από την πρώτη μέρα και μάλιστα τόσο νωρίς ( :P ). Αλλά χαλάλι αφού οι johnny & Straken δεν είχαν ξαναπάει σε Comicdom και θέλαν έμπειρο ξεναγό ( :lol: ).

 

Ωραία ήταν, νταβαντούρι είχε, ξεχώριζαν οι νέες Ελληνικές δημιουργίες, ενώ από GC ήρθαν πάνω από 70 άτομα, αν και δεν είχαμε πάγκο στα φανζίνς φέτος (αλλά του χρόνου χαρχαρ)... :wow:

 

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τον Αντρέα, σε events δεν πήγα, αλλά όσο μου άρεσε η έκθεση στο Ισόγειο, που τη θεωρώ την καλύτερη από όσες έχουν γίνει (η πιο αδιάφορη ήταν των Peanuts όχι λόγω των επιλογών, αλλά λόγω του ιδιαίτερου "χιούμορ" των Peanuts), άλλο τόσο με απογοήτευσε η ατομική έκθεση στον 4ο. 4 σκίτσα. Σοβαρά. Χάθηκε να βρεθεί ακόμα ένας Έλληνας καλλιτέχνης ώστε να έχει κάποιο λόγο ύπαρξης η έκθεση? Πέρσι είχε Ρουμπούλια, ήταν μεν στριμωγμένα αλλά είχε αρκετά να δεις. Ήταν Έκθεση. Όχι απλή παράθεση σε μια γωνίτσα. Γενικά, η ιδέα της έκθεσης σκίτσων στις βιτρίνες του 4ου χάνει στην υλοποίηση, φέτος πάω στοίχημα ότι πήγαν ελάχιστοι πάνω γι'αυτό το λόγο, ενώ ο Διαλυνάς είναι πολύ καλός (κουβεντιάσαμε κιόλας μαζί του για την Comic-con του San Diego :respect: ). Μπορεί να βρεθεί αλλού χώρος όπου θα φαίνονται και καλύτερα τα σχέδια, ή να γίνεται μια μίνι έκθεση από Έλληνες σκιτσογράφους. Σκεφτείτε το εκεί στην Comicdom γιατί είναι κρίμα.

 

Τι άλλο, τι άλλο...α, ναι, ο Τσούκης είναι ούφο :P , επιτέλους γνώρισα τo θεούλη το JMZ όσο και αν πήγε να μου τον απομακρύνει ο Bio και τους κυνήγαγα γύρω-γύρω :lol: και να πάρει δεν πρόλαβα για λίγο τις μορφές Zade, Duck & Miaow Marsiana, την Κυριακή που ξαναπήγα με τα κολλητάρια.

 

Όσον αφορά τις αγορές, ήταν οι λιγότερες που έχω κάνει ποτέ από Comicdom (1 Τσούκη + 1 φανζίν) γιατί δεν είδα καμία αξιόλογη προσφορά, όπως λέει και ο Θοδωρής. Όμως δεν έχω παράπονο...Πάτρα power... :D

 

Και του χρόνου καλύτερα, με ακόμα περισσότερα βαρβάτα cosplay :yes::awesome::yahoo: και πιο δυνατά. :) Ακολουθεί ο Scott εεε Johnny Pilgrim και aftermath φώτος από τις αγορές. :roll:

 

post-556-1272025792,91_thumb.jpgpost-556-1272025866,54_thumb.jpg

post-556-1272025883,33_thumb.jpgpost-556-1272025971,89_thumb.jpg :yahoo:

 

 

 

υγ.Αντρέα, όχι, μια χαρά φάση είχε το εξωφυλλάκι του Ρομίτα. Αφού έτσι σχεδιάζει ο άνθρωπος... :P Εννοείται ότι δε συγκρίνεται με κανένα από τα προηγούμενα υπέροχα εξώφυλλα καταλόγων. Αφού δεν μπορεί... :P

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

... επιτέλους γνώρισα τo θεούλη το JMZ όσο και αν πήγε να μου τον απομακρύνει ο Bio και τους κυνήγαγα γύρω-γύρω...

 

Προσπάθησα να προστατέψω το παιδί, αλλά τελικά δεν τα κατάφερα. :P

 

 

Υγ. Στην τελευταία φωτογραφία γιατί είναι τόσο χαρούμενος ο Ντόναλντ? Τι βλέπει που δεν μπορούμε να δούμε εμείς? :angel:

 

 

:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ακολουθεί ο Scott εεε Johnny Pilgrim και aftermath φώτος από τις αγορές. :roll:

 

 

Να παρει το ηξερα οτι επρεπε να παρω κοκκινα wristbands :P

Μοναχα την πρωτη μερα καταφερα να παω, εχασα ολα τα Q&A , αλλα ηταν πραγματικα :respect: η εκδηλωση . Να με περιμενετε του χρονου για ακομα πιο τουμπανη εκδηλωση :mafia:

Επεξεργασία από johnny
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

υγ.Αντρέα, όχι, μια χαρά φάση είχε το εξωφυλλάκι του Ρομίτα. Αφού έτσι σχεδιάζει ο άνθρωπος... :P Εννοείται ότι δε συγκρίνεται με κανένα από τα προηγούμενα υπέροχα εξώφυλλα καταλόγων. Αφού δεν μπορεί... :P

 

Η αλήθεια είναι ότι το εξώφυλλο μοιάζει να το έχει κάνει μετά από hungover από ούζα (όποιος το έχει ζήσει ξέρει) με το δεξί του χέρι να είναι μουδιασμένο επειδή το είχε πλακώσει στον ύπνο, ενώ βιαζόταν να πάει τουαλέτα. Ίσως να είχε και λόξυγγα...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Λοιπόν... Μη έχοντας επαρκή χρόνο λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, έκατσα πάρα πολύ λίγο (κανά 2ωρο? 3ωρο?) οπότε δεν έχω και πολλά να πω/σχολιάσω για τη διοργάνωση αυτή καθαυτή.

 

Έκανα όμως 5 αγορές (και 15 και 25... ;) ). Και έχω να σχολιάσω ως προς αυτό.

 

Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τα Billy the Kid, Bleeding Hearts, Balzac?, Οι άρχοντες της πορφυρής κοιλάδας, Trinkets, Κρακ Κόμικς, Apocalypse Mode, Giant Size Fascists (την ανατύπωση) και Νότιος Τρόπος... Ρε μάγκες... Ένα (1) που να γυρίσω και να πω "όχι ρε γκέη μου, που έδωσα τα λεφτά μου ο ηλίθιος?" δεν υπήρξε! Οκ. Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει και αυτά που μου φαινόντουσαν περισσότερο ενδιαφέροντα. Αλλά με εξαίρεση ένα, όλα τα άλλα είναι Ελλήνων. Και έχω μείνει κατενθουσιασμένος μαζί τους. Οκ... Ακόμα δεν πέτυχα μια Τσιγκάνικη Ορχήστρα που θα με κάνει να προσκυνάω για τα επόμενα 100 χρόνια. Αλλά έχω πετάξει τη σκούφια μου που είναι όλα το λιγότερο αξιοπρεπή! Ως κόμικ, ως σκίτσα, ως ιστορίες, ως εκδόσεις. Ειλικρινά, έχω την αίσθηση ότι τόσες καλές/αξιοπρεπείς εκδόσεις Ελλήνων μέσα σε μια χρονιά, δεν πρέπει να έχει ξαναϋπάρξει! :D (και βάλτε μέσα και το Galaxia που είχα τσιμπήσει στην εκδήλωση στη Λέσχη....)

 

:cheers5:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ανέβηκε στο Comicdom το (φωτο) ρεπορτάζ για την έκθεση Απο το Yellow Kid στον Conan. Ήταν η καλύτερη έκθεση που έχει διοργανωθεί ποτέ σε Comicdom. Ειδικά τα "παπιά" θα την χάρηκαν!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ανέβηκε στο Comicdom το (φωτο) ρεπορτάζ για την έκθεση Απο το Yellow Kid στον Conan. Ήταν η καλύτερη έκθεση που έχει διοργανωθεί ποτέ σε Comicdom. Ειδικά τα "παπιά" θα την χάρηκαν!

 

πραγματικα :best: ειδικα αφου ειδα και calvin and hobbes :respect:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανέβηκε στο Comicdom το (φωτο) ρεπορτάζ για την έκθεση Απο το Yellow Kid στον Conan. Ήταν η καλύτερη έκθεση που έχει διοργανωθεί ποτέ σε Comicdom. Ειδικά τα "παπιά" θα την χάρηκαν!

 

Μόνο και μόνο που είχε Γκότφρεντσον και Μπαρκς (και άλλα πολλά αυθεντικά, αλλά αυτά μου έκαναν τρομερή εντύπωση), ε αυτό την έκανε φανταστική...!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δύο πράγματα μου έμειναν από το φετινό comicdom. Το πρώτο είναι ότι πρέπει να προσέχεις με ποιόν θα πας! Σίγουρα όχι με κάποιον που μετά από μία ώρα έχει βαρεθεί και θέλει να φύγει!!

Το δεύτερο είναι ότι πήρα μόνο το ΚΡΑΚ #1 για να μην τα πάρω όλα και δε μου αρέσει ....και τώρα ψάχνω στο ίντερνετ για να παραγγείλω και τα υπόλοιπα τεύχη!!

 

Κατά τ' άλλα ήταν πολύ ωραία. Δεν παρακολούθησα κάποια εκδήλωση αλλά και μόνο το γεγονός ότι είσαι ανάμεσα σε τόσα κόμικ σου φτιάχνει τη διάθεση :) γνώρισα και μερικά παιδιά από δω, έστω και στα γρήγορα

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ανέβηκε στο Comicdom και το ρεπορτάζ (με πολλές φώτο) της δεύτερης μέρας. :beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το φεστιβάλ, το οποίο βέβαια δεν απόλαυσα όπως θα ήθελα αφού δούλευα (βλέπε το βιντεάκι στην αρχή της σελίδας).

Μου άρεσε πάρα πολύ η έκθεση με τους «πίνακες» (ειδικά του Μπαρκς και του Γκότφρεντσον, μιας και λατρεύω τα παπιά). Οσοι δούλευαν εκεί ήταν πολύ εξυπηρετικοί και ο κόσμος γενικότερα φιλικός, ενώ γούσταρα και ότι υπήρχαν πολλοί Ελληνες δημιουργοί.

Στα παράπονα, η ελαφρά δυσοσμία που υπήρχε στην ατμόσφαιρα αφού ο εξαερισμός (;) δεν λειτουργούσε. Επίσης θα ήθελα να είχε και πιο πολλά περίπτερα.

Α, και ότι δεν γνώρισα κανέναν από εσάς. :oops:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6301
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  53
  • Reputation:   166
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5751 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

βασικά δεν έχω να πω κάτι που δεν το έχετε πει όπω επίσης επιδή φετος δν ήμουν και πύ εκεί όπως περυσι πχ.

 

για μένα το τοπ ηταν το ντοκιμαντέρ της παρασκευής με θέμα τον Herge και τον Tin Tin.

Πολύ καλή δουλειά. Σημειωτέον δε ότι ποτέ δεν ήμουν τρελλός φαν του Tin Tin. Tο doc απαιχτο πάντως.

well done στο comicdom team για την επιλογή του να μας το δείξει.

 

α ναι . είδαμε μία ενδιαφέρουσα έκθεση με ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ. συγγνώμη γοα την υπερβολή των κεφαλαίων αλλά είναι αλλιώς πως να βλέπεις το μελάνι ρε παιδί μου, πως να το κάνουμε....

Επεξεργασία από mth
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επέστρεψα κι εγώ από το ταξίδι μου στην Θεσσαλονίκη ,τελείωσα με τις πανεπιστημιακές εργασίες μου και μέσα στη βδομάδα θα έχετε το δικό μου report.Δοξάστε με τώρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26516
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Άργησα λίγο αλλά ανέβασα τις καθιερωμένες φωτογραφίες σε ένα άλμπουμ.

Θα τις βρείτε ΕΔΩ.

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

To report της τρίτης (και τελευταίας) μέρας του Comicdom Con ανέβηκε εδώ. Ρίξτε μια ματιά στις φώτος και ειδικά σε αυτές απο το Q&A των Hotz & D' Israeli, αλλά και της απονομής των βραβείων. ;)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έχω χάσει κιλά... με δείχνει μαναράκι η κάμερα! :lol:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχω χάσει κιλά... με δείχνει μαναράκι η κάμερα! :lol:

H αλήθεια είναι πως κάθε χρόνο σε τιμά η κάμερα. ;)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9548
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2. Workshops. H καλύτερη στιγμή του συνεδρίου. Πως λέμε τα έκανα πάνω από τη χαρά μου που είμαι δω; Ε αυτό! Μισοάδειο το workshop του D'Israeli και δεν άφηναν έναν φίλο μου να μπει γιατί δε θυμόταν το όνομα με το οποίο έκλεισα τη θέση. Έπρεπε να τηλεφωνήσει όσο ήμουν μέσα να του δώσω τα στοιχεία. Ίσως έπρεπε να μην τον αφήσουν. Η μία ακόμη άδεια καρέκλα θα βοηθούσε το στόχο τους. Το aircondition εννοείται δεν το άνοιγαν, όπως και άλλη χρονία ακόμη και όταν ενευρίστηκε ο καλεσμένος. Χ*στ* εμάς, σεβαστείτε τον καλεσμένο!

 

3. QnA Για μια ακόμη φορά οι υπογραφές των καλεσμένων έγινε στο πόδι μετά τη συζήτηση. Για μια ακόμη φορά φάγαμε τη βρώμα των 400 όρθιων αντρών. Μπράβο την οικογένεια Jemma που τον δικό τους καλλιτέχνη τον εκμεταλύτηκαν σωστά (με την καλή έννοια). Τουλάχιστον δεν ήταν το φιάσκο του David Lloyd. Τον πλήρωσαν και βρέθηκε 2 ώρες στο συνέδριο. Τραγικό που θα έλεγε και η εθνική μας σαμπανού! Τι καλά πέρυσι κάθοταν σε τραπέζι. Άσε που ο Kitson ήρθε πιο νωρίς και κάθησε και πιο αργά! Ήθελε να βοηθήσει ο άνθρωπος και να χαρεί τον κόσμο "Μιλάτε μου" έλεγε "θέλω φασαρία"!!

 

Καλά ενοείται ότι είναι λόγια του αέρα αυτά που γράφω. Θα με γράψουν εκεί που ξέρουν. Αλλά ας τα λέμε εμείς.

 

Ανάρμοστα επιθετικός τόνος, αλλά ας κάνω την προσπάθεια:

 

2. Τα workshops ήταν όλα γεμάτα και με λίστα αναμονής πριν το Convention. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι έρχονται όλοι όσοι δήλωσαν, με αποτέλεσμα να υπάρχουν κενές θέσεις. Πρώτα γεμίζει η αίθουσα με όσους έχουν κλείσει και μετά κρατάμε αυστηρά τη σειρά του waiting list. Αν ο φίλος σου δεν ήξερε τα στοιχεία με τα οποία έκλεισε θέση (!) θα έμπαινε στο τέλος της waiting list, δεν είναι δυνατό να μπει έτσι κόσμος. Αν τελικά η αίθουσα δε γέμιζε, θα έμπαιναν όλοι όσοι περίμεναν - όπως και έχει γίνει στο παρελθόν.

 

Όσο για τη ζέστη, το πρόβλημα είναι γενικότερο στην Ένωση, αν δε μπει η θερινή περίοδος δεν ανοίγει η ψύξη - είναι θέμα τεχνικό. Πίστεψέ με κανείς δεν νιώθει τη ζέστη περισσότερο από τους διοργανωτές που είναι 5 μέρες εκεί και δουλεύουν (όπως γνωρίζεις όλοι εθελοντικά) για να έχεις αυτά τα ζεστά workshops.

 

3. Ο Romita μίλησε 1,5 ώρα και υπέγραφε για άλλες 3. Ήταν και σε ένα πάνελ, ενώ είχε και πολλά άλλα παράλληλα, συνεντεύξεις κλπ. Δεν είναι δυνατό να κάθεται σε ένα περίπτερο και να υπογράφει, για πολύ πρακτικούς λόγους, ενώ αν του δίναμε το θέατρο για μια μέρα ολόκληρη δε θα είχαμε το πολυσυλλεκτικό Convention που έχουμε τώρα, αλλά ένα nerdfest. Αν έχεις κάποια καλή ιδέα, εδώ είμαστε. Υπολόγισε όμως και την κούραση του καλεσμένου σε όλα αυτά - δεν είναι εύκολο να τον απασχολήσουμε περισσότερο χρόνο από αυτόν που το κάναμε μέσα σε 2 ημέρες.

 

Ένας από τους χαμογελαστούς διοργανωτές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Χαιρόμαστε που κάποιος από τους διοργανωτές μπήκε στον κόπο να πει δυο λόγια, μας τιμά αυτό (φαίνεται ότι το ιδιότυπο χιούμορ του Θοδωρή είχε αποτέλεσμα :) )

 

Να πω και εγώ μερικές σκέψεις επί της ουσίας.

 

Το Comicdom παραμένει για 5η χρονιά μια αξιόλογη διοργάνωση που έχει κερδίσει τον σεβασμό μας για την προσπάθεια που γίνεται από τους διοργανωτές.

Σίγουρα έχει ατέλειες, σίγουρα έχει περιθώρια βελτίωσης, αλλά και σίγουρα βλέπω να υπάρχει η θέληση να γίνει καλύτερο κάθε φορά.

 

Μεγάλο βήμα η Ακαδημία για τα βραβεία, αν βρεθεί και κάποιος που να ξέρει να παρουσιάζει θα ολοκληρωθεί σαν project.

Θετικά τα workshops, κάποιο μικρό αντίτιμο θα μείωνε πολύ τις απουσίες. Επίσης αφού βασίζονται σε λίστα, θα μπορούσαν να γίνουν άλλες μέρες(εκτός τριημέρου) ώστε να αποσυμφορήσουν το πρόγραμμα του τριημέρου και οι επισκέπτες να ασχοληθούν με άλλα "γλυκά".

Θετικά τα signings από μεγάλα ονόματα του χώρου αλλά υπάρχουν τρόποι να μειωθεί η ταλαιπωρία του κόσμου που περιμένει (οπότε θα μειωθεί και η γκρίνια του έλληνα)

Βάλτε στην διοργάνωση την φαντασία και την έκπληξη. Κόμικς χωρίς φαντασία δεν είναι κόμικς, είναι μαθηματικό φυλάδιο. Επισκέπτες που δεν έχουν εκπλήξεις φεύγουν χωρίς πάθος και τον άλλο χρόνο θα έρθουν πάλι χωρίς πάθος.

Οργανώστε την είσοδο. Καρτελάκια στον επισκέπτη και μια προαιρετική συμπληρωμένη φόρμα θα είχε πολλαπλά οφέλη για την διοργάνωση. Άλλο πανηγύρι, άλλο οργανωμένη φιέστα. Άλλο περάσανε περίπου 6000 άτομα, άλλο προσήλθαν 5741 επισκέπτες. Αλλιώς μετράει στα media, αλλιώς μετράει στους χορηγούς. Όλοι δουλεύουν με αριθμούς, πρέπει να δουλέψετε και εσείς με αυτούς.

Όταν κάνετε αξιόλογες εκθέσεις, ας υπάρχει ενημερωτικό φυλλάδιο για αυτές. Φυλλάδια για τόσο σπάνιες και μοναδικές εκθέσεις είναι κόσμημα για τον κάθε επισκέπτη (άσε που με τις πληροφορίες μπορεί να ανοίξουν και λίγο τα στραβά του)

 

Δεν θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες/προτάσεις (θα τις πω στους διοργανωτές αν ρωτηθώ). Ένα μπράβο για την μεγάλη και σημαντική προσπάθειά σας.

 

:cheers3:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.