Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THE KILLING JOKE - ΤΟ ΦΟΝΙΚΟ ΑΣΤΕΙΟ


kostis7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Σε ποιο περίπτερο υπήρχε συνάδελφε να πάω να το πάρω;

 

Το πετυχα σε ενα κοντα στον σταθμο του ηλεκτρικου της καλλιθεας :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εχθες διαβασα για δευτερη φορα το Ελληνικο, την πρωτη φορα που το διαβασα πριν

απο περιπου εναν χρονο δεν ειχα γελασει με το ανεκδοτο του Joker, εχθες ξεκαρδιστηκα :lol:

 

Σημερα διαβασα την αντιστοιχη Αμερικανικη Deluxe εκδοση, (ειναι ελαφρως oversized & hardcover)

η οποια προσφατα εφτασε στα απληστα χερια μου, με σκοπο να αποφασισω ποιο απο τα δυο

θα κρατησω και ποιο θα παει να βρει αλλου, μια ζεστη αγκαλια για τον χειμωνα :P

(για την ιστορια, θα κρατησω το Αμερικανικο)

 

Η αποδωση-μεταφραση που εχει γινει απο την Ανουμπις, ειναι πραγματικα, σε πολυ υψηλο

επιπεδο, μαλλον ειναι η πρωτη φορα που κανω τετοια συγκριση και δεν βρισκω κατι ασχημο!

 

Ο Ηλιας Τσιαρας που εχει κανει την μεταφραση, σιγουρα καραγουσταρει το The Killing Joke :up:

Η ιστορια που εγραψε ο Alan Moore ειναι απλα τρομερη, τα σχεδια του Brian Bolland επισης,

τα χρωματα ομως, που ειναι επισης του Bolland (σε αντιθεση με την αρχικη εκδοση) δεν με ξετρελαναν.

Χωρις να εχω διαβασει την αρχικη ιστορια, εχοντας δει μονο οτι καρε εχει ανεβει εδω,

θεωρω πως επρεπε να παραμεινει ο αρχικος χρωματισμος, ο οποιος ειναι ποιο σωστος σιγουρα

και ποιο ταιριαστος στο κλιμα της ιστοριας.

 

Ενα εγκεφαλικο κομικ, με υποβλητικη ατμοσφαιρα, δεν πρεπει να λειπει απο κανεναν!

Προτινεται (για να μην πω επιβαλεται) σε ολους φυσικα :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

προφανώς και θα κρατήσεις την αμερικάνικη... μόνο και μόνο για αυτό το αριστούργημα που υπάρχει κάτω από το dust jacket αρκεί... (σε σχέση με την ελληνική)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προφανώς και θα κρατήσεις την Αγγλική , διότι παρόλο που η μετάφραση είναι όντως πολύ καλή, δυστυχώς ορισμένα λογοπαίγνια ή παιχνίδια με τις λέξεις που κάνει ο Moore  απλά δεν γίνεται να αποδοθούν ορθά.

 

Χαρακτηριστικά αναφέρω την φράση του Joker

 

You can always hide in sanity  η οποία μπορεί να εννοηθεί με δύο τρόπους:

 

1)Μπορείς πάντα να κρύψεις την τρέλα

 

2) Μπορείς πάντα να κρυφτείς στην λογική.

 

Δυστυχώς στα Ελληνικά το συγκεκριμένο δεν μπορεί να αποδοθεί πλήρως και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα.

 

Επίσης, όσον αφορά τα χρώματα, κι εγώ προτιμώ τα αρχικά που αν και δεν είναι το Bolland , στο μάτι αλλά και στο μυαλό ,μου φαίνεται πως ταιριάζουν πολύ καλύτερα στην ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

+1 για τα αρχικα χρωματα.Τα βρισκω και γω πιο ταιριαστα αλλα και η recolored version ειναι πολυ καλη σε αυτο το τομεα.Win win κατασταση δηλ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το ψάχνω καιρό ρε παιδιά και δε το βρίσκω πουθενά (Έχω ψάξει σε σχεδόν όλα τα μεγάλα κομιξάδικα, βιβλιοπωλεία κτλ. στην Αττική) Αν κάποιος το έχει δει σε κάποιο κατάστημα τώρα τελευταία, ας κάνει τον κόπο να αφήσει ένα comment... :P

 

edit: Το βρήκα, τελευταίο κομμάτι σε ένα βιβλιοπωλείο! Κρίμα που είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν παλιότερες εκδόσεις... Και μιας και το διάβασα το βρίσκω εξαιρετικό  :yahoo:  Προσωπικά, νομίζω είναι πολύ καλό το recolored.

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απο fb της Anubis : Με χαρά σας ενημερώνουμε ότι το Batman: Φονικό Αστείο είναι και πάλι διαθέσιμο! Θα το βρείτε κανονικά στο κατάστημά μας 

 

 

http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1118

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νέο Banner στο site της anubis.gr (Καλύτερο από τη διαφήμιση των DVDs που είχα παλιότερα αν δεν κάνω λάθος :P )

 

post-25862-0-76065400-1441808055_thumb.jpg

 

Φαίνεται ότι από τα bazzars που έχει κάνει το τελευταίο διάστημα παρατήρησε ότι το παραπάνω graphic novel έχει ακόμα ζήτηση... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ton Ioύλιο θα βγει και η animated εκδοση του η οποία λόγω του μικρού μεγέθους θα έχει επιπλέον υλικό

περισσότερα σε αυτό το αρθρο του comicdom :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το The Killing Joke είναι αναμφίβολα ένα από τα καλύτερα κομικ με τον Batman και σίγουρα ένα από τα (αν όχι ΤΟ) αγαπημένο μου. Κάτι η αφήγηση του Μουρ, κάτι το όμορφο σχέδιο, σίγουρα είναι μια ιστορία που μαγνητίζει παρά το σχετικά περιορισμένο όγκο του. Βλέποντας την μεταφορά της ταινίας σε animated ταινία ήθελα πολύ να δω τον τρόπο που θα μετέφεραν το τέλος της ταινίας.

 

 

Και αυτό γιατί όπως έχω ακούσει υπάρχουν 2 εκδοχές για το τέλος. Στα τελευταία καρέ βλέπουμε τον Τζόκερ να λέει ένα αστείο στον Μπάτμαν ο οποίος γελάει (!) με την καρδιά του. Mπορείτε να δείτε την εικόνα παρακάτω.

 

post-17295-0-59217300-1469347393_thumb.jpg

 

ΕΚΔΟΧΗ 1

 

Όπω φαίνεται, τα καρέ δεν φαίνεται να κρύβουν κάτι το ασυνήθιστο. Αμ δε! Σύντομα φούντωσαν οι φήμες πως ο Μπάτμαν σκοτώνει τον Τζόκερ. Συγκεκριμένα αν προσέξετε λέγεται πως τον πνίγει ενώ υπάρχουν και θεωρίες πως στο 7ο καρέ φαίνεται και το αίμα του Τζόκερ. Αξίζει να αναφερθεί πως πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, ο Τζόκερ πυροβόλησε την κόρη του Γκόρντον ενώ προσπάθησε να τρελάνει τον ίδιο. Στην θεωρία που υποστηρίζει πως ο Batman σκότωσε τον Joker προστίθενται και μερικά άλλα στοιχεία.

  • Ο Batman θέλοντας να λογικέψει τον Joker του ζητάει να σταματήσει η έχθρα μεταξύ τους και όταν ο Joker απαντάει αρνητικά, o σκοτεινός ιππότης αποφασίζει να τον στραγγαλίσει.
  • Το αστείο που λέει ο Joker αφορά δύο συγκρατούμενους σε ένα τρελοκομείο που κατά την απόδραση τους βρίσκονται στην ταράτσα του ιδρύματος και θέλουν να περάσουν στο απέναντι κτίριο. Ο ένας πηδάει με ευκολία στο δίπλα κτίριο, αλλά ο δεύτερος φοβάται και έτσι όταν ο πρώτος του προτείνει να χρησιμοποιήσει τον φακό (τη δέσμη του πάνω στην οποία ο κρατούμενος θα ισορροπήσει) για να περάσει απέναντι, ο άλλος του αποκρίνεται πως δεν τον εμπιστεύεται γιατί θα σβήσει το φως την ώρα που θα διασχίζει τη δέσμη. Τα τελευταία 2 καρέ συμβολίζουν αυτό ακριβώς. Στο προτελευταίο βλέπουμε την δέσμη από φώτα ενώ στο τελευταίο το φως έχει σβήσει, γεγονός που συμβολίζει τον θάνατο. 
  • Ο ίδιος ο τίτλος δηλώνει πως το αστείο που λέει ο Joker είναι φονικό. Είναι δηλαδή το τελευταίο αστείο που είπε ο Joker πριν πεθάνει. 
  • Όπως είπαμε πριν, πολλοί εντοπίζουν το αίμα του Joker στο 7ο καρέ.
  • Η όψη του Batman στο 5 καρέ δείχνει πως έχει χάσει τα λογικά του.
  • Τα χέρια του Batman υποστηρίζεται πως βρίσκονται στον λαιμό του Joker.
  • Το γέλιο από το αστείο κόβεται απότομα στο 7ο καρέ γεγονός που μαρτυρά τον θάνατο του Joker.

Στην παραπάνω θεωρία συμφωνεί και ο Grant Morrison

 

BONUS ΕΚΔΟΧΗ

 

Υποστηρίζεται πως το όχημα που έρχεται από πίσω είναι τρένο που τους σκοτώνει και τους δύο. (Προσωπικά θεωρώ πως είναι περιπολικό. Τα κόκκινα φώτα από πάνω αυτό μου δείχνουν)

 

ΕΚΔΟΧΗ 2

 

H άλλη εκδοχή, την οποία αποκόμισα και εγώ την πρώτη φορά που διάβασα το κόμικ, είναι πως στο φινάλε, για ελάχιστες στιγμές ο Batman και ο Joker, έβαλαν στην άκρη τις διαφορές τους και γέλασαν σαν φίλοι. Η θεωρία αυτή έρχεται σε κόντρα με την πρώτη καθώς:

Το Killing Joke το θεωρώ απίστευτη ιστορία. Από την αρχή μέχρι το τέλος. Προσωπικά υποστηρίζω την δεύτερη εκδοχή. Εσείς;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χωρις να το εχω διαβασει αυτο το κομικς νομιζω οτι στο εκτο καρε ο Τζοκερ δινει το χερι του στον μπατμαν σαν ενδειξη φιλιας,ετσι μου φαινεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1368
  • Reputation:   9854
  • Achievement Points:  1384
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3083 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Προσωπικά υποστηρίζω την δεύτερη εκδοχή. Εσείς;

 

Εγώ υποστηρίζω την πρώτη εκδοχή. Αυτό σκέφτηκα όταν το διάβασα. Απλά στο πέμπτο καρέ μου φαίνεται πως δεν τον πνίγει γιατί το χέρι του είναι αρκετά χαμηλά για να πιάνει τον λαιμό του Joker. Πιο πολύ μου μοιάζει σαν να τον κάρφωσε με κάτι. Όσο για το όχημα από πίσω, δεν μοιάζει καθόλου για τρένο.

Πιστεύω πως ο Moore σκόπιμα το έκανε να μην είναι ξεκάθαρο αν τον σκοτώνει. Πάντως διαφωνώ με την λογική του Moore ότι και ο Batman είναι κατά βάθος παρανοϊκός σαν τον Joker.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το πήρα χθες ο μεσημέρι και το διάβασα μέσα σε μισή ώρα :D Το κόμικ αυτό μου άρεσε πολύ και το ρούφηξα αμέσως! :D

 

Όσον αφορά το τέλος, είμαι με τη δεύτερη εκδοχή :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ήρθε η ώρα να διαβάσω μπάτμαν. 

 

Και διάβασα το killing joke. Δεν μπορεί να πει κάποιος ότι δεν ήταν καλή επιλογή για αρχή.

 

Σίγουρα ήταν, και αν μπορώ να το κρίνω ίσως λίγο πιο αντικειμενικά από κάποιον που ασχολείται ενεργά με τα κόμικ του Μπάτμαν (άρα και θα μπει αναπόφευκτα σε συγκρίσεις) το μόνο που θα πω είναι ότι ξεκίνησα πολύ καλά.

 

Με γνώμονα ότι οι ιστορίες που θα διαλέγω να διαβάζω από αυτό τον ήρωα θα είναι στο ίδιο κλίμα, βρώμικες και όσο πιο σκοτεινές γίνεται, είμαι σίγουρος ότι θα αρχίσω να το γουστάρω πολύ τον τομέα. 

 

Το "Φονικό Αστείο" το επέλεξα να το πάρω και να το διαβάσω πρώτο για τρεις κύριους λόγους: Το έγραψε ο Μουρ και το σχεδίασε ο Μπόλαντ του οποίου τα σχέδια τα είχα δει σε διάφορα εξώφυλλα, στον Δικάστη και τον είχε αναφέρει και ο O'Neil σε έναν από τους προλόγους του League (αν θυμάμαι καλά στο Black Dossier). Ήταν μικρό σε μέγεθος με πολύ συμπυκνωμένη ιστορία οπότε ήξερα ότι δύσκολα θα βαρεθώ και θα με κρατούσε ακόμα και αν δεν μου άρεσε το όλο κόνσεπτ. Τέλος, το βρήκα σε εξευτελιστική τιμή και δεν μου έκανε αίσθηση αν έβγαινε και χάλια.

 

Τώρα καταλαβαίνω από που ο Nolan εμπνεύστηκε αρκετά για τις ταινίες του. Αυτός ο Μπάτμαν μ'αρέσει γιατί είναι πιο "σκιερός" και από την συνηθισμένη εκδοχή του. Γενικά οι ιστορίες που αμφισβητούν βασικά χαρακτηριστικά που κάναν εξ αρχής τους ήρωες γνωστούς με γοητεύουν. Το ίδιο είχα νιώσει όταν διάβασα το Kingdom Come όπου ο Σούπερμαν τα είχε παίξει σε πολλά σημεία και δεν ήταν ο γνωστός άμεμπτος αδιάφθορος πρίγκιπας που θα σώσει τη μέρα κλπ.

 

Το σχέδιο ήταν φοβερό ειδικά στις flashback σκηνές, χάρμα οφθαλμών. Πάντως αφού κατέβασα και την πρώτη έκδοση με τα παλιά χρώματα άνετα διαλέγω την δεύτερη πιο γήινη νουάρ εκδοχή. Απλά θεωρώ ότι για να διαλέξει κάποιος τα φανταχτερά ψυχεδελικά χρώματα του Higgins ή πρέπει να διάβασε πρώτα την πρώτη έκδοση και του έχει μείνει στο μάτι, ή να είναι σκληρός retro fan. Τα 80's πέρασαν :P Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ήταν τόσο ψυχεδελικά και έντονα ακριβώς γιατί το κόμικ το ίδιο σε πολλά σημεία έσπαγε φράγματα και έβαλε τον εαυτό  του στο κέντρο της σφαίρας του αντισυμβατικού. 

 

Το σενάριο ήταν σκληρό και δεν χαριζόταν σε κανέναν χαρακτήρα. Moore είναι αυτός και άπαξ και ασχολήθηκε με Μπάτμαν, ήμουν σίγουρος ότι θα τους ξεγύμνωνε όλους ψυχικά με τον πιο απόλυτο και χλευαστικό τρόπο. Ο τύπος το καταφέρνει με το παραπάνω και απλά η πένα του δεν παίζεται. Αυτή η εκδοχή του Joker δεν μοιάζει τόσο μα τόσο πολύ με τον Comedian; Ειδικά στο φινάλε που δίνει τον καυστικό του μονόλογο στον Μπάτμαν; 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Η ταινια Batman του 1989, πρωτη ταινια Batman του Tim Burton μου φανηκε πιο κοντα στο κλιμα του κομικ απο τις σοβαροφανεις ταινιες του Νολαν. Καποια στιγμη πρεπει να δω το Dark Knight, ειναι ομως που εφαγα το ξενερωμα με το Rises και δεν μου παει η καρδια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικά με την συζήτηση που γίνεται παραπάνω για το τέλος του KJ, θυμήθηκα κάποια βίντεο που είχα δει πριν από λίγο καιρό στο Youtube (όλα από το ίδιο κανάλι). Πιστεύω ότι ο τρόπος που κλείνει είναι τόσο γενικός που δεν ξέρω καν αν ο ίδιος ο Moore ήθελε να αφήσει κάποιο παραθυράκι, ή αν απλά ήθελε να μας βάλει σε σκέψεις.Πάντως ό,τι και να είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί, σίγουρα το τέλος του κομικ έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο στην φήμη του.
 

Τα βίντεο: 1,  2,  3,  4

Επεξεργασία από Sgt.Rock
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σχετικά με την συζήτηση που γίνεται παραπάνω για το τέλος του KJ, θυμήθηκα κάποια βίντεο που είχα δει πριν από λίγο καιρό στο Youtube (όλα από το ίδιο κανάλι). Πιστεύω ότι ο τρόπος που κλείνει είναι τόσο γενικός που δεν ξέρω καν αν ο ίδιος ο Moore ήθελε να αφήσει κάποιο παραθυράκι, ή αν απλά ήθελε να μας βάλει σε σκέψεις.

 

Το σενάριο του Μουρ είναι ξεκάθαρο. Ο Joker ΔΕΝ πεθαίνει, αν αναφέρεσαι σ'αυτό. Αλλά γενικά οι συνωμοσιολόγοι οργιάζουν. Ακόμα θυμάμαι το 2012 που κάποιοι, για κάποιον λόγο έλεγαν ότι ο Batman είχε πεθάνει στο Rises και πως δέν επιβίωσε ποτέ από την βόμβα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σενάριο είναι ξεκάθαρο. Δεν γωρίζουμε την πρόθεση του μπατμαν ούτε πριν συναντήσει τον τζοκερ ούτε αφού τον συνάντησε, και επίσης δεν έχουμε κάποια ένδειξη του τι έγινε μετά. Ίσα ίσα θα έλεγα ότι πολλά στοιχεία θα μπορούσαν να ενισχύσουν την υπόθεση ότι τον σκότωσε. Είδες τα βιντεο που έβαλα; Αν εξαιρέσεις κάποιες πολύ ακραίες θεωρίες (still cool though) και οι δυο πλευρές είναι αρκετά πιθανές θα έλεγα.

Επεξεργασία από Sgt.Rock
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σενάριο είναι ξεκάθαρο. 

 

Το σενάριο του Μουρ δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μετά από αρκετά χρόνια αποχής από την αγορά υπερηρωικών κόμικς - και με αφορμή την κυκλοφορία της ταινίας - πήρα απόφαση να το αγοράσω. Αναμφίβολα μια από τις καλύτερες ιστορίες του Σκοτεινού Ιππότη και με εξαιρετικό σχέδιο!! Τώρα όσον αφορά τη "διαφωνία" για το φινάλε... Κατ' εμένα η ουσία της ιστορίας είναι ότι από τη μια ο Τζόκερ προσπαθεί να αποδείξει ότι τη λογική και τη παραφροσύνη τις χωρίζει μονάχα μια κακή μέρα, και από την άλλη ο Γκόρντον και κατ' επέκταση ο Μπάτμαν όσο κι αν θέλουν να τον σκοτώσουν για όσα έκανε, θέλουν απεγνωσμένα να του αποδείξουν (και παράλληλα να αποδείξουν και στον εαυτό τους) ότι κάνει λάθος, ότι δεν αρκεί μια κακή μέρα για να στρέψει έναν άνθρωπο στη τρέλα, αλλά το πως ο άνθρωπος θα "επιλέξει" να διαχειριστεί τη κακή αυτή μέρα. Ο Μπάτμαν ίσως και να σκότωνε τον Τζόκερ πάνω στη μάχη, ίσως και κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες να τον άφηνε να πεθάνει αντί να τον σώσει, θα μπορούσε ακόμα-ακόμα να τον σκοτώσει εν βρασμώ ψυχής, αλλά το να τον σκοτώσει εν ψυχρώ πνίγοντάς τον, νομίζω ότι ξεπερνάει τόσο τη λογική/μύθο του Μπάτμαν όσο και την ουσία της ιστορίας.

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία άρα ξέρουμε τι είχε στο μυαλό του ο Μουρ. To θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένες προτάσεις " He and The Joker are going to kill each other one day. It’s preordained. They may as well enjoy this one rare moment of contact while it lasts." δεν φαίνεται με κανέναν τρόπο στο κομικ, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να είσαι σίγουρος. 

 

ΥΓ: @BATNICK έχει κάνει και χειρότερα  :D

Επεξεργασία από Sgt.Rock
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ωραία άρα ξέρουμε τι είχε στο μυαλό του ο Μουρ. To θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένες προτάσεις " He and The Joker are going to kill each other one day. It’s preordained. They may as well enjoy this one rare moment of contact while it lasts." δεν φαίνεται με κανέναν τρόπο στο κομικ, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να είσαι σίγουρος. 

 

Μα προφανώς και κινούμαστε με βάση τι είχε στο μυαλό του ο δημιουργός. Όλα τα άλλα τα λέμε, απλά για να τα λέμε. Το να σκοτώσει ο Batman τον Joker είναι τόσο αντιφατικό με βάση την δομή της ιστορίας. Απλά αφήνουν στην άκρη την έχθρα τους μιας και ο ένας συμπληρώνει στην ουσία τον άλλον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι αλλά σε αυτήν την περίπτωση για να καταλάβουμε τι έγινε τελικά πρέπει να διαβάσουμε το script, που σημαίνει ότι δεν είναι προφανές το τέλος (για να αναφερθώ στο αρχικό σου ποστ). Από κει και πέρα εννοείται ότι έγινε αυτό που έχει στο μυαλό του ο σεναριογράφος. Απλά άλλο το script που λαμβάνει ο σκιτσογράφος και το κάνει κόμικ και άλλο το σενάριο του κομικ που διαβάζουμε εμείς μέσα από τις τελικές σελίδες.

 

Θα διαφωνήσω ότι το να τον σκοτώσει δεν κολλούσε με την ιστορία. Σε όλο σχεδόν το κομικ και ειδικά στις σελίδες της καταδίωξης έχουμε μηνύματα ότι αρκεί μια κακή στιγμή για να σου αλλάξει την προσωπικότητα, κάτι που θα μπορούσε να σημαίνει ότι ο μπατμαν έχει φτάσει στα όρια του στην ιστορία και χωρίς να το θέλει σκοτώνει τον τζοκερ. Εϊναι έτσι η δομή της ιστορίας που "παίζει" με την σχέση των δυο χαρακτήρων και "κακές στιγμές", που το τέλος αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Αν ήταν προφανές έτσι και αλλιώς δεν θα γινόντουσαν όλες αυτές οι συζητήσεις τόσα χρόνια ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ΥΓ: @BATNICK έχει κάνει και χειρότερα  :D

 

Σίγουρα δε γνωρίζω τα άπαντα του Μπάτμαν, οπότε θα ρωτήσω.... Έχει σκοτώσει ποτέ του κάποιον εν ψυχρώ και που;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ναι αλλά σε αυτήν την περίπτωση για να καταλάβουμε τι έγινε τελικά πρέπει να διαβάσουμε το script, που σημαίνει ότι δεν είναι προφανές το τέλος (για να αναφερθώ στο αρχικό σου ποστ). Από κει και πέρα εννοείται ότι έγινε αυτό που έχει στο μυαλό του ο σεναριογράφος. Απλά άλλο το script που λαμβάνει ο σκιτσογράφος και το κάνει κόμικ και άλλο το σενάριο του κομικ που διαβάζουμε εμείς μέσα από τις τελικές σελίδες.

 

Θα διαφωνήσω ότι το να τον σκοτώσει δεν κολλούσε με την ιστορία. Σε όλο σχεδόν το κομικ και ειδικά στις σελίδες της καταδίωξης έχουμε μηνύματα ότι αρκεί μια κακή στιγμή για να σου αλλάξει την προσωπικότητα, κάτι που θα μπορούσε να σημαίνει ότι ο μπατμαν έχει φτάσει στα όρια του στην ιστορία και χωρίς να το θέλει σκοτώνει τον τζοκερ. Εϊναι έτσι η δομή της ιστορίας που "παίζει" με την σχέση των δυο χαρακτήρων και "κακές στιγμές", που το τέλος αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Αν ήταν προφανές έτσι και αλλιώς δεν θα γινόντουσαν όλες αυτές οι συζητήσεις τόσα χρόνια ;)

 

Είχα γραψει ένα αρθράκι και για τις δύο πλευρές που υποστηρίζουν τι έγινε στο φινάλε αλλά κάποιος admin επέλεξε να το βάλει αυθαίρετα σε κάποιο από τα 3 post για το killing joke. Όταν το βρω θα στο στείλω σε μήνυμα ή εδω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είχα γραψει ένα αρθράκι και για τις δύο πλευρές που υποστηρίζουν τι έγινε στο φινάλε αλλά κάποιος admin επέλεξε να το βάλει αυθαίρετα σε κάποιο από τα 3 post για το killing joke. Όταν το βρω θα στο στείλω σε μήνυμα ή εδω

Είναι ακόμα εδώ βασικά :Phttp://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=13415&p=462630

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα πολλά χρόνια να διαβάσω Μπάτμαν και γενικώς υπερηρωικό.
Με αφορμή την πρόσφατη δημοσκόπηση είπα να το κάνω και ξεκίνησα με το Killing Joke, που βρήκα εύκολα σε αγγλικό scanlation.
Συμπαθητικό, δεν μπορώ να πω.
Υπήρχαν θετικά κι αρνητικά.

Στα θετικά: Μ΄άρεσαν πολύ τα flashbacks, η σύνδεση με το παρελθόν αλλά και η ροή της ιστορίας.
Διαβαζόταν μια κι έξω :)


Στα αρνητικά: Ήταν μικρό, τέλειωσε πολύ γρήγορα.
Ίσως έχω συνηθίσει απ΄τις ταινίες του Μπάτμαν που έχουν πολύ πράμα και οι 46 σελίδες του κόμικ μου φάνηκαν λίγες.
Ενδιαφέρουσα η υπόθεση αλλά έγιναν λίγα πράματα. Ήθελα κι άλλο.

Ένα ακόμα που δεν μ΄αρέσει αλλά δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κόμικ, είναι που υπάρχουν 100 διαφορετικές εκδοχές για το πως ο Τζόκερ κατέληξε να γίνει αυτός που είναι.
Και όχι μόνο. Κι άλλοι χαρακτήρες έχουν ακαθόριστο παρελθόν.

Συνολικά:
Πέρασα ευχάριστα την ώρα μου, αλλά για να γίνω φαν του Νυχτερίδα χρειάζεται να διαβάσω κάτι πολύ καλύτερο.
Αυτό δεν ήταν αρκετό :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τι αγγλικό scanlation καλέ. Τα αγγλικά είναι η αρχική γλώσσα του κόμικ. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1 ώρα πριν, laz33 είπε:

Συνολικά:
Πέρασα ευχάριστα την ώρα μου, αλλά για να γίνω φαν του Νυχτερίδα χρειάζεται να διαβάσω κάτι πολύ καλύτερο.
Αυτό δεν ήταν αρκετό :)

 

Τοτε δε θα γινεις φαν του Νυχτεριδα ποτέ . ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

To Killing Joke δεν νομιζω οτι ειναι και η αντιπροσωπευτικοτερη ιστορια Batman. Μπορει να θεωρειται (και κατα την γνωμη μου ειναι) απο τις καλυτερες ιστοριες με τον ηρωα, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και το πλεον ιδανικο κομικ Batman για να αρχισει κανεις. Ουτε αυτο, ουτε το περιφημο Dark Knight Returns (δεν ειμαι φαν, αλλα παιζει να ειναι η γνωστοτερη ιστορια Batman). Κατα την γνωμη μου, καλυτερο ειναι να αρχισει κανεις απο πιο mainstream Batman κομικ, οπως το Long Halloween, το Hush, τα Batman του Snyder, το Year One και μετα να προχωρησει σε πιο "ψαγμενες" επιλογες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.