Μετάβαση στο περιεχόμενο

300 (2006)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1758
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

...αν μια "προπαγάνδα" φτάσει σε αυτιά και μάτια ανθρώπων που έχουν δική τους άποψη, προσωπική κρίση και είναι ενημερωμένοι, δεν θα καταφέρει τίποτα. Εκεί λοιπόν είναι το πρόβλημα και όχι στο Χ ή Ψ κόμικ ή ταινία.

 

Χωρίς να επιμένω στο ζήτημα της εσκεμμένης προπαγάνδας από μέρους του Μίλλερ -που δεν το πολυπιστεύω άλλωστε- δεν πιστεύω και στο μύθο της προσωπικής άποψης, αντίστασης κλπ -και να με συγχωρείς αν ακούγομαι λίγο απόλυτος. Καμιά προπαγάνδα δεν αυτοαποκαλύπτεται ώστε να την ορίσουμε ως τέτοια, ούτε στηρίζεται σε έναν μόνο μηχανισμό. Οι σύγχρονες μορφές προπαγάνδας διαθέτουν ποικιλία εναλλακτικών μηχανισμών ώστε αν αποτύχουν σε έναν ή δύο να λειτουργήσουν οι υπόλοιποι.

Ο κινηματογράφος είναι από τα μέσα εκείνα που η αντίσταση στην όποια προπαγάνδα επιχειρεί απαιτεί πολύ περισσότερα πράγματα από τον κοινό νου ( τόσο σε γνώσεις όσο και σε γενικότερη και ειδικότερη -πάνω στο ίδιο το μέσο, την ιστορία και την χρήση του-παιδεία). Ο μέσος άνθρωπος μπορεί να αποφύγει ίσως κάποιες από τις παγίδες που του στήνονται, όχι όμως όλες.

 

Τέλος, είναι άλλο πράγμα η μυθοπλασία και άλλο η ιστορία; Χμ..σωστό μοιάζει αλλά δεν σχετίζονται; δεν επηρεάζει το ένα το άλλο (αμφιμονοσήμαντα μάλιστα); Α, και στην ιστορία της τέχνης το πρώτο που μαθαίνεις είναι ότι το σλόγκαν "ελεύθερη τέχνη" είναι ανέκδοτο με δύο λέξεις....(χωρίς διάθεση ειρωνείας)

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1439
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χωρίς να επιμένω στο ζήτημα της εσκεμμένης προπαγάνδας από μέρους του Μίλλερ -που δεν το πολυπιστεύω άλλωστε- δεν πιστεύω και στο μύθο της προσωπικής άποψης, αντίστασης κλπ -και να με συγχωρείς αν ακούγομαι λίγο απόλυτος. Καμιά προπαγάνδα δεν αυτοαποκαλύπτεται ώστε να την ορίσουμε ως τέτοια, ούτε στηρίζεται σε έναν μόνο μηχανισμό. Οι σύγχρονες μορφές προπαγάνδας διαθέτουν ποικιλία εναλλακτικών μηχανισμών ώστε αν αποτύχουν σε έναν ή δύο να λειτουργήσουν οι υπόλοιποι.

Ο κινηματογράφος είναι από τα μέσα εκείνα που η αντίσταση στην όποια προπαγάνδα επιχειρεί απαιτεί πολύ περισσότερα πράγματα από τον κοινό νου ( τόσο σε γνώσεις όσο και σε γενικότερη και ειδικότερη -πάνω στο ίδιο το μέσο, την ιστορία και την χρήση του-παιδεία). Ο μέσος άνθρωπος μπορεί να αποφύγει ίσως κάποιες από τις παγίδες που του στήνονται, όχι όμως όλες.

 

Τέλος, είναι άλλο πράγμα η μυθοπλασία και άλλο η ιστορία; Χμ..σωστό μοιάζει αλλά δεν σχετίζονται; δεν επηρεάζει το ένα το άλλο (αμφιμονοσήμαντα μάλιστα); Α, και στην ιστορία της τέχνης το πρώτο που μαθαίνεις είναι ότι το σλόγκαν "ελεύθερη τέχνη" είναι ανέκδοτο με δύο λέξεις....(χωρίς διάθεση ειρωνείας)

 

Καταλαβαίνω τι λες, και σίγουρα η σύγχρονη προπαγάνδα είναι πολύ πιο "έξυπνη" και δρα με περισσότερους τρόπους απ' ότι η παλαιότερη... Όμως δεν έχει σημασία και ο στόχος της; Φερ' ειπείν, αν το δούμε πολιτικά, η κυβέρνηση στις ΗΠΑ προσπαθεί να πείσει τους πολίτες της ότι ο Χ πόλεμος που κάνει κάθε φορά είναι δικαιολογημένος, για το καλό τους κλπ. Και όντως πείθει κάποιους. Αν αυτοί οι κάποιοι είχαν περισσότερο ανεπτυγμένη κριτική ικανότητα, ήταν περισσότερο ενημερωμένοι και γενικά την "έψαχναν" περισσότερο, θα μπορούσε η όποια προπαγάνδα να πετύχει τον στόχο της; Δεν νομίζω.

 

Δεν συμφωνώ δηλαδή με την άποψη ότι ο κόσμος είναι μια μάζα που ο καθένας έξυπνος μπορεί να την πλάσει όπως θέλει - ή μάλλον λάθος: ναι μεν μπορεί να ισχύει αυτό, αλλά δεν το δέχομαι! Κατηγορώντας κάποια έργα ως προπαγανδιστικά, σημαίνει πως υπάρχει το πρόσφορο έδαφος για να λειτουργούν με αυτό τον τρόπο. Άρα πρώτα πρέπει να αλλάξουμε εμείς και ύστερα αυτά θα πάψουν να υπάρχουν ή τουλάχιστον δεν θα έχουν το αποτέλεσμα που επιδιώκουν.

 

Η μυθοπλασία δεν νομίζω ότι πρέπει να σχετίζεται με την ιστορία - σίγουρα επιρροές υπάρχουν και προς τις δύο πλευρές, όμως άλλο πράγμα μια ιστορία που πλάθουμε τονίζοντας συγκεκριμένα σημεία και προβάλλοντας συγκεκριμένα συναισθήματα και άλλο ένα αντικειμενικό (όσο αυτό γίνεται πάντα) γεγονός που αναγνωρίζεται ως ιστορικό. Τέλος, ένα πράγμα τόσο προσωπικό όσο η τέχνη, οφείλει, κατά τη γνώμη μου, να είναι ελεύθερο... Και νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό, κι ας μη συμβαίνει πάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1758
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Δεν επιμένω περισσότερο, καθώς πλέον φτάσαμε σε καθαρά προσωπικές αντιλήψεις και αυτό συνιστά αδιέξοδο στη συζήτηση. Λόγω δουλειάς, ηλικίας και ιδεολογίας έχω αρκετή πείρα για το τι είναι προπαγάνδα και έχω γίνει λίγο απαισιόδοξος -μπορεί και παραπάνω απ' όσο πρέπει. Παραπέμπω λοιπόν στο ''Ρινόκερο" του Ιονέσκο για την περαιτέρω μελέτη -πιο ευχάριστη και πιο αποδοτική ενασχόληση από βαθυστόχαστες άλλες μελέτες. (Παράξενο: είναι ένα έργο που "προπαγανδίζει" την αντίσταση στην προπαγάνδα.....είναι τελικά ελεύθερη η τέχνη; ίσως πρέπει πρώτα να οριστεί η ελευθερία :lol: )

Παράδοξο 2ο: Καμιά κοινωνία ανθρώπινη δεν ανανεώνει διαρκώς τη συζήτηση για τη συζήτηση για προπαγάνδα και δεν έχει γίνει αντικείμενο προπαγάνδας όσο η σπαρτιατική...από την αρχαιότητα έως 2500 χρόνια μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συγγνώμη, αγαπητέ τουρμποβόλε, αλλά εσύ δηλαδή πιστεύεις πως η "μικρή συνδιαλλαγή" όπως την ονομάζεις εσύ ταίριαζε με τον τόσο άτεκτο χαρακτήρα της Γοργούς, όπως προσπαθεί να μας τον παρουσιάσει αρχικά η ταινία; Δηλαδή, είπε στο Λεωνίδα "Ή ταν ή επι τας", και μετά ξαπλώθηκε αυτή "επί τας" για να του σώσει το τομάρι; Αλλά βέβαια πρέπει να θυμόμαστε πως ο Θέρων την έκανε να... πονέσει, άρα δεν το ευχαριστήθηκε, κι έτσι έκανε κι αυτή τη... ΄θυσία" της.

Αυτο δε το απίθανο με το ξίφος που μαζί με την κοιλιά του Θέρονα σκίζει και το πουγκί του, και χύνονται τα "αργύρια" της προδοσίας που "έτυχε" να κουβαλάει μαζί του μέσα στην ίδια τη συνέλευση των γερόντων, έτσι ώστε να αποκαλυφθεί χωρίς δακτυλικά αποτυπώματα και ηλεκτρονικούς κοριούς ο προδότης, μόνο ένας αμερικανός σεναριογράφος θα μπορούσε να το συλλάβει για να δικαιολογήσει την ανύπαρκτη στο κόμικ παράπλευρη ιστορία με τη βασίλισσα.

Αν μαζί με την εντυπωσιακή σκηνογραφία, έστω και εικονική, το έργο είχε και κάπως πιο σεμνούς και συμμαζεμένους διαλόγους, σίγουρα θα μου προκαλούσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον και περισσότερη εθνική υπερηφάνεια.

Θ.Μ.

 

 

καλά εε σε μάθημα ιστορίας εξελίχθηκε το νήμα και μου έπεσε λίγο βαρύ για μεσημέρι. Οπότε το αφήνω στα προς ανάγνωση και παρεμβαίνω καθυστερημένα για να δικαιολογηθώ στο φίλτατο Θ.Μ.

Τα εισαγωγικά τα έβαλα για να δείξω ακριβώς ότι το λέω με το πιο ειρωνικό τόνο που θα μπορούσα αφού μόνο μικρή δεν ήταν.

Αυτο δε πάλι με το πουγκί απο δω το έφερνα απο κει το πήγαινα ακόμη δεν έχω βρει μια δικαιολογία που να στέκει. Νομίζω ότι ο Θέρων τα κουβαλούσε πάνω του γιατί η γυναίκα του του είχε πει μετα τη συνέλευση να περάσει και απο την αγορά, οπότε πηγε ο άνθρωπος να βγάλει λεφτά απο το ΑΤΜ αλλά είχα τελειώσει τα σπαρτιατικά και το μηχάνημα έδινε μόνο περσικά. Ε και τι να κανε νηστική θα άφηνε την οικογένεια....

Σοβαρά τώρα έχει τέτοιες στιγμές που για κάποιον που βλέπει αρκετό σινεμά σαν κι εμένα προέβλεπες την εξέλιξη πολύ εύκολα (άτιμο Χόλλυγουντ) ειδικά αν επίτηδες περίμενες και δεν είχες διαβάσει το κόμικ οπότε δεν είχες ιδέα απο το σενάριο.

Είπαμε προσωπικά μου άρεσε θα την ξανάβλεπα αλλά όχι πάνω απο 3 φορές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λοιπόν δεν ξέρω αν καλά κάνω και θα βάλω εδώ αυτά που θα ακολουθήσουν στη συνέχεια. Αν οι κύριοι κοκκινομπλεγάλαζοι κρίνουν αλλιώς μπορείτε να το μεταφέρετε.

Ωστόσο αυτές οι φωτό, αν και δεν πρόκειται για δικές μου δημιουργίες, δεν παύουν να αποτελούν και ένα οπτικό σχολιασμό ή καλύτερα σατιρισμό της ταινίας και του ντόρου που έγινε για αυτήν. Για αυτό και τελικά αποφάσισα να το βάλω εδώ.

post-131-1177540768_thumb.jpg post-131-1177540899_thumb.jpg post-131-1177540926_thumb.jpg post-131-1177540944_thumb.jpg post-131-1177540960_thumb.jpg

post-131-1177540974_thumb.jpg post-131-1177540988_thumb.jpg post-131-1177541003_thumb.jpg post-131-1177541022_thumb.jpg post-131-1177541051_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

... το'φαγε η μαρμάγκα αυτό το τόπικ :D έφαγε την περίοδο δόξας του, και πλέον είναι με το ένα ποστ στον τάφο :)

 

ως τελευταίο ασπασμό να αναφέρω ότι κυκλοφόρησε το dvdrip του axxo. :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι axxo....

 

:confuse: :cry2: :Nope: :MuchCry: :collapse:

 

Το έχω ξαναπει ότι τα releases από axxo τα θεωρώ άθλια...

 

Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό: 300.2006.RETAIL.DVDRip.XviD-FLAiTE

Δεν το γνωρίζω το group για να πω την αλήθεια, αλλά οτιδήποτε ΕΚΤΟΣ από axxo.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

(α) το ξέρω :D σε περίμενα ομολογώ :D:welcome:

(β) αγνοώ ποιός άλλος είναι αξιόπιστος

(γ) προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στη τηλεορασούλα μου

(δ) βγάζουν τα πάντα. Οπότε με ένα search για axxo dvdrip ξέρεις τι κυκλοφορεί

(ε) προτείνεις κάποιο που δεν ξέρεις γιατί δεν γουστάρεις τα axxo... (ι) και πως ξέρεις ότι είναι καλύτερο? (ιι) πείσε με ότι ο/οι axxo είναι προβληματικός/οί ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κοίτα, ομολογώ ότι είμαι λίγο προκατειλημμένος σχετικά με το θέμα. Αυτό όμως δεν είναι τυχαίο. Ότι έχω κατεβάσει και είναι από axxo όταν το βλέπω μου φαίνεται ότι pixeliάζει πολύ και γενικά ότι το rip δεν είναι και τόσο καλό. Δε μπορώ να στο εξηγήσω αλλιώς. Όσο για το ότι προτείνω τους άλλους που δεν τους ξέρει η μάνα τους (ούτε κι εγώ): Σ' ότι κατεβάζω σπάνια θα δώσω σημασία στο release group. Οπότε δεν ψάχνω κάθε φορά κάποιο συγκεκριμένο, απλά κατεβάζω αυτό που θα βρω. Απλά μου έχει κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση η ποιότητα στα rips των axxo που πολύ απλά τα αποφεύγω και κοιτάζω να δω αν το έχει κάποιος άλλος.

 

Ομολογώ ότι ίσως είμαι υπερβολικός. Απλά αυτό μου έχει δείξει η εμπειρία μου. Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο υπάρχει ένας λόγος που η ποιότητα συνήθως είναι πιο χαμηλή από άλλους. Κάπου είχα διαβάσει ότι προσπαθούν κάθε ταινία να τη βγάζουν σε 1 CD ανεξαρτήτου της διάρκειας της (εξαίρεση όταν η ταινία είναι πάρα πολύ μεγάλη - βλέπε άρχοντα - όπου αναγκαστικά πάνε σε 2 cd εκεί όμως που άλλοι πάνε σε 3). Έτσι σε ταινίες άνω των 2 ωρών, αυτός ο συμβιβασμός στο μέγεθος προφανώς φέρνει μείωση στην ποιότητα...

 

Αξιόπιστα group πχ μπορώ να πω ότι είναι το DiAMOND και το DoNE.

 

Το ότι τα βλέπεις στην τηλεόραση μπορεί να είναι λόγος που δε βλέπεις κάποια διαφορά. Ίσως στην οθόνη να παρατηρήσεις κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να συμφωνήσω μαζί σου φίλε Sneaker για DiAMOND και DoNE.

Αλλά και με aXXo δεν υπάρχει πρόβλημα σε όσους το βλέπουν στην τηλεόραση. Βασικά aXXo κατεβάζω και δεν έχω πρόβλημα ούτε εγώ ούτε οι φίλοι μου σε TV, TFT-17", TFT-19".

Βέβαια δεν είμαι και πολύ "ψείρας" οπότε ίσως να είναι αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  4640
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παντως ειναι η ταινια που συζητηθηκε πιο πολυ απο ολες τις υπολοιπες

αν και κατα την γνωμη μου δεν το αξιζε και τοσο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Με μεγάλη στεναχώρια (ψέματα!) σας ενημερώνω ότι υπάρχει ιδέα να φτιάξουν σήκουελ της ταινίας 300.

 

http://www.mania.com/spartans-returning-y-...icle_57724.html

 

Τα καλά νέα είναι για τους φαν του Last Man. Στο τέλος του επισυναπτωμένου κειμένου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπαρδον??? :confuse: Δεν πεθαναν και οι 300??????? :collapse:

 

Τι θα κανουνε? Οι 300 vs των νεκρων της Περσικης Αρμαδας στον κατω κοσμο, η εκδικηση των ζομπι??? :HaHa:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

http://www.mania.com/cloverfield-2-hold-30...icle_58808.html

 

Ρrequel του 300 με συμμετοχή (κάπως τέλως πάντων) του Frank Miller. Δε γνωρίζω περισσότερα, δεν έχω γνώμη μέχρι να μάθω περισσότερα.

Μαραθώνας μήπως? Ίσως... ούτε υπέρ ούτε κατά, μέχρι να έρθουν περισσότρα νέα. Είπα να μη στεναχωρεθώ αμέσως ))))

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ! Τελικα δεν ειναι ξεκαθαρο ακομα εαν θα προκειται για prequel ή για spin-off! :wow:

 

Γιατι τωρα το γραφει ο Frank Miller το graphic novel πανω στο οποιο θα βασιστει! :D

 

 

Χμ, αν γινει spin-off και αφορα καποια αλλη χρονικη στιγμη πχ.στον Περσικο Πολεμο με ατμοσφαιρα των 300ων δε θα με χαλαγε κα-θο-λουυυυυ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χθες που έριξα μια ματιά στους 300,στο κόμικ,δεν με ενθουσιάσε και τόσο...Ούτε σαν σκίτσο ούτε οι διάλογοι,οι οποίοι ήταν και μπερδεμένοι.Θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για τη συλλογή μου,αλλα νομίζω ότι θα με κούραζε στο διάβασμα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   110
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σαν εκπρόσωπος του είδους δηλώνω: Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!! :lol::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4929
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  121
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  121
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Δε μπορώ να πω μ αρεσαν οι 300 αλλα χωρίς να διαβάσω και το νόβελ μάλλον δεν μπορώ να συγκρίνω τέλεια

Επεξεργασία από vasiliki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Director Zack Snyder told IESB that Frank Miller is writing the graphic novel that the movie's sequel will be based on. Events will take place between the Battle of Thermopylae and the Battle of Plataea, the battle that narrator Dilios (David Wenham) is at the end of "300." There's a whole year between the two battles and plenty of room for more story.

 

Από την παρακάτω σελίδα τα νέα για "300 - Part 2 - The Return Strikes back Reloaded" και δε συμμαζεύεται:

 

http://comicbookresources.com/?page=article&id=18315

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συνέχεια του 300??? :confuse: Από που κι ως που?Υποτίθεται ότι το original mini series γράφτηκε επειδή υποτίθεται ο miller ενθουσιάστηκε με την ιδέα της θυσίας 300 πολεμιστών για τη πατρίδα τους κλπ κλπ...Τώρα για τι θα γράψει?

Εαν πάντως σπάσει ταμεία και η 2η ταινία με τη μάχη στις πλαταιές και βγαλουν ταινίες και "graphic novels" και για τους υπόλοιπους περσικούς πολέμους (σαλαμίνα,μαραθώνας κλπ) θα είναι η απόλυτη ξεφτίλα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

300: ONE YEAR LATER

 

Ελπίζω να είναι ένας πρόχειρος τίτλος, γιατί μου φαίνεται απλά ανόητος.

 

Από τη σελίδα:

http://comicbookresources.com/?page=article&id=20300

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Countdown to 300 Crisis! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οκ, είναι ενδιαφέρον το ότι θα έχει σχέση με τη μάχη των Πλαταιών, αλλά.....ο τίτλος είναι το λιγότερο LAME! :confuse:

 

 

Οπότε.....

 

post-556-1236187024_thumb.jpg

 

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Final 300

Secret 300

Maximum 300

Age of 300

R.i.p. 300

Reign of 300

και δε συμμαζεύεται

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ωραία τα νέα για καινούργια ταινία-σειρά comic σχετικά με το θέμα αλλά μου φαίνετε εντελώς άκυρο!

Ξέρει κανείς εαν είχε αναφερθεί ποτέ από την έκδοση του comic μέχρι την μεταφορά (μεσολάβησαν περίπου 10 χρόνια) ο Miller σε συνέχεια?Η μήπως απλά προέκυψε αυτή ιδέα με την εισπρακτική επιτυχία της ταινίας? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  147
  • Reputation:   315
  • Achievement Points:  147
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συνέχεια του 300??? :confuse: Από που κι ως που?Υποτίθεται ότι το original mini series γράφτηκε επειδή υποτίθεται ο miller ενθουσιάστηκε με την ιδέα της θυσίας 300 πολεμιστών για τη πατρίδα τους κλπ κλπ...Τώρα για τι θα γράψει?

Εαν πάντως σπάσει ταμεία και η 2η ταινία με τη μάχη στις πλαταιές και βγαλουν ταινίες και "graphic novels" και για τους υπόλοιπους περσικούς πολέμους (σαλαμίνα,μαραθώνας κλπ) θα είναι η απόλυτη ξεφτίλα!

 

συμφωνω..καλο θα ηταν να μην το συνεχισουν :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

τα χουμε ξεφτιλισει ολα πια :confuse:

 

θα ξεθυμανει κι αυτο που θα παει

 

μοδα ειναι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πάμε για sequel/prequel. Πιο επίσημα πράματα. O Frank miller έχει έτοιμο το προσχέδιο, και ετοιμάζει πια το κόμικ. Με το καλό στον κινηματογράφο.

 

Nestled in this Los Angeles Times article about the resurgence of Greek mythology in popular entertainment just may be the first official details of Frank Miller's sequel to his 1998 miniseries-turned-2007 box-office hit 300.

 

Previous reports had indicated that the new graphic novel, which would be used as the basis for another movie, is set between the Battle of Thermopylae and the Battle of Plataea, shown at the end of 300.

 

However, according to the LA Times article, the follow-up is now titled Xerxes -- Xerxes I of Persia is the antagonist of 300 -- and takes place 10 years before Thermopylae.

 

“It’s the Battle of Marathon through my lens,” Miller told the newspaper last week. “I’ve finished the plot and I’m getting started on the artwork.”

 

Among the criticisms levied against 300 is Miller's depiction of Xerxes as an inhumanly tall, bejeweled androgynous figure at the head of a near-demonic horde.

 

The Battle of Marathon marked the end of Persia's first invasion of Greece, triggered by the involvement of Athens and Eretria in revolts by several regions in Asia Minor against Persian rule. Xerxes' father Darius I was the ruler of Persia at the time of the conflict.

 

Προσωπικά θεωρώ υπέροχο το κόμικ. Ξέρω ότι είμαι ιερόσυλος, αλλά η ταινία ήταν για γέλια. Σαν όνειρο σε άλλη διάσταση άλλου πλανήτη. :lol:

 

To Big Fat kill Μου φάνηκε βαρετό κόμικ, αλλά στο πανί σαν ταινία μικρού μήκους ήταν πολύ καλύτερη. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιες ιστορίες δείχνουν καλύτερα στο πανί ενώ άλλες χειρότερα.

 

Όχι το 300 δεν ήταν πιστή μεταφορά του κόμικ στο πανί. Όχι. Είχε πολλά εξτρά και έτσι έπρεπε. Γοργώ και πασοξίδικα άλογα...

 

http://robot6.comicbookresources.com/2009/12/frank-millers-300-sequel-xerxes-to-depict-battle-of-marathon/

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.