Μετάβαση στο περιεχόμενο

MARVELS [ KURT BUSIEK - ALEX ROSS ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αφιερωμένο σε όσους δεν τους αρέσουν τα υπερηρωικά (και δη τα της Marvel και DC) :)

Alex_Ross_Marvels_01_(Large)-00fc.jpg Alex_Ross_Marvels_02_(Large)-00fc.jpg Alex_Ross_Marvels_03-00fc.jpg Alex_Ross_Marvels_04-00fc.jpg

Το 1994 2 σχετικά άγνωστοι καλλιτέχνες κυριολεκτικά συγκλονίσαν τον κόσμο του υπερηρωικού κόμικ. Σενάριο ο Kurt Busiek και .... ζωγραφική ο Alex Ross. Το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους ήταν ένα mini series τεσσάρων τευχών ονόματι Marvels. Η σειρά αυτή ήταν και εικαστικά και σεναριακά αριστουργηματική.

Η υπόθεση ήταν ο κόσμος της Marvel όπως τον είδε/έζησε ένας καθημερινός μέσος άνθρωπος, ο φωτορεπόρτερ Phil Sheldon. Τα 4 τεύχη διαδραματίζονται στην περίοδο 40-70 και καλύπτουν κομβικά σημεία του σύμπαντος της Marvel. Όσοι έχουν διαβάσει/ξέρουν τα πρώτα τευχάκια των Kirby/Lee θα φτιαχτούν πολύ άσχημα (δεν λέω παραπάνω για να μη βάλω spoilers). Αυτό το είδος γραφής/αντιμετώπισης του υπερηρωικού κόμικ θα συνεχίσει να το εξερευνά ο Kurt Busiek σε μια άλλη αριστουργηματική και πολυβραβευμένη σειρά, την Astro City.

Το σχέδιο δεν είναι σχέδιο. Είναι πίνακες. Και δεν είναι απλά πίνακες. Είναι τα γεγονότα, φωτορεαλιστικά, όπως θα τα έβλεπε να διαδραματίζονται ο οιοσδήποτε κοινός θνητός. Ο Alex Ross δημιούργησε μια σχολή του ενός (το μόνο αντίστοιχο/εφάμιλλο που έχω δει από άλλο καλιτέχνη είναι o Gabriel Dell'Otto στο Secret Wars) την οποία θα ακολουθήσει στα Kingdom Come, Uncle Sam, Justice και σε μια πληθώρα εξώφυλλων.

Η σειρά έχει φυσικότατα βραβευτεί και με Eisner και με Harvey και δε συνιστάται απλά, αλλά θεωρείται essential/απαραίτητη. Είμαι επιφυλακτικός ως προς το αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά... Νομίζω πως όχι...

Alex_Ross_Marvels_01_(Large)-41.jpg Alex_Ross_Marvels_02_(Large)-14.jpg Alex_Ross_Marvels_03-18.jpg Alex_Ross_Marvels_04-36.jpg

edit: Κυκλοφόρησε σε 2 τόμους στην Ελλάδα από την Modern Times το 1998 με συμπληρωματικό τίτλο στα Ελληνικά "ΜΑΡΒΕΛΣ". ISBN 960-539-028-0

edit2: Αφιέρωμα στην Ελληνική έκδοση της Modern Times ΕΔΩ

 

Παρουσιαση της εκδοσης της Anubis ΕΔΩ

 

Αλλα απο τον Alex Ross

 

Kingdom Come

 

Us- Uncle Sam

 

Αφιερωμα στον Αlex Ross

 

Πληρης Εργογραφια του στα ελληνικα

 

Περισσοτερα κομικς του Kurt Busiek

 

Ελληνικες Εκδοσεις :

 

Conan (Anubis)

 

Superman (Anubis)

 

Ξενες Εκδοσεις :

 

Tooth & Claw

 

Dracula The Company

 

Evil Dead/Army Of Darkness

 

Conan : The Hand of Nergal

 

Conan : Born On Battlefield

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7711
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έχει εκδοθεί από την Modern Times σε δύο τόμους. Είναι ακόμα σχετικά εύκολο να βρεθούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

oops.... ευχαριστώ crc. κάτι θυμόμουν να έχει πάρει το μάτι μου αλλά δεν ήμουν σίγουρος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν είμαι σίγουρος για το πόσο εύκολο είναι για να βρεθούν.

Δες εδώ.

Υπάρχει αναζήτηση και έχω σκανάρει τα εξώφυλλα από το πρώτο βιβλίο της Modern Times.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

λες να τα είχα δει σε αυτό το thread?... μπορεί...

 

πάντως αν δεν τα είχε πάρει πρέφα ο Valt, συγχωρούμαι για την άγνοια μου :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αφιερωμένο σε όσους δεν τους αρέσουν τα υπερηρωικά (και δη τα της Marvel και DC) :)

 

Ωχ, με πιασανε! Ειμαι σε αυτους...

 

Τωρα τα κατεβαζω και θα δοκιμασω την τυχη μου... Αν και δεν... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μη φοβού θαραλέε dimis! :) Fortes fortuna adiuvat!

 

και θα ακολουθήσουν και άλλα αφιερώματα υπερηρωικών για αυτούς που δε γουστάρουν τα υπερηρωικά. Κάτι απολύτως κατανοητό, ειδικά εφόσον οι αλλαγές δημιουργούν προκαλούν αριστουργήματα αλλά προκαλούν και άπειρες πατάτες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

one more satisfied customer :)

 

we aim to please :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αααααυτα ειναι...!!! :):cool::thanks:

 

Εάν σου άρεσε, σου συστήνω ανεπιφύλακτα το Kingdom Come, πάλι σε εικονογράφηση Alex Ross, στον κόσμο της DC, αυτήν τη φορά. Πολύ καλό, αν και σαφώς πιο action απο πολλές απόψεις.

 

Τώρα, κάτι που να αγγίζει το στυλ των Marvels αυτών καθεαυτών, δεν μου έρχεται. Ρίχνοντας μια ματιά στη συλλογή μου, θα πρότεινα (στο πνέυμα του "υπερηρωικών για αυτούς που δε γουστάρουν τα υπερηρωικά") το Watchmen, του 1986, ίσως την αγαπημένη μου σειρά, σε σενάριο Alan Moore και σχέδιο Dave Gibbons, σε δώδεκα τόμους. Εαν θέλετε, κάνω και αφιέρωμα σε αυτό, κανένα πρόβλημα! Το λατρέυω! :dance:

 

Μετά, έχουμε και λέμε: League Of Extraordinary Gentlemen Vol 1 and 2, σε σενάριο πάλι Alan Moore και σχέδιο αυτή τη φορά Kevin O' Neil (έχει δημοσιευτεί και από το "9"). Άλλα, πιο επιγραμματικά (και ίσως λιγότερο ταιριαστά):

 

Daredevil - The Man Without Fear, σε σενάριο Frank Miller και σκίτσο Romita Jr. (έξι τεύχη)

 

Hellboy, του Mike Mignola.

 

Preacher, απο Garth Ennis στο σενάριο και Steve Dillon σε σκίτσο. Σε πρώτη ματιά δεν του φαίνεται, αλλά έχει κάποια στοιχεία ενός ενήλικου, ηρωικού κόμικς.

 

Καλά, για τα Dark Knight Returns και Dark Knight Strikes Again, πάλι του Miller, δεν το συζητώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

περιμένουμε λοιπόν παρουσίαση για το Watchmen :) από τα κομβικά κόμικ! (κι έρχεται και η ταινία)

 

Συμφωνώ με την άποψη σου για τον Moore (και έχω να προτείνω κι άλλα, ειδικά το Top 10, αλλά και το MarvelMan και το Promethea και το Supreme κλπ. άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο).

 

Δεν πολυσυμφωνώ όμως με τον Miller και η διαφωνία μου είναι εμπειρική (και όχι προσωπικό γούστο). Κάποια από τα DD τα έχω πασάρει σε φίλουσ και οι αντιδράσεις δεν ήταν και τόσο θετικές. Όπως επίσης δε με ενθουσίασε/κάλυψε το τελευταίο Dark Knight (εν αντιθέσει με τα 2 πρώτα στα 80'ς, τα οποία είναι και εκείνα κομβικά)

 

Τέλος, διαφωνώ για το Kingdom Come. Δεν είναι τόσο καλό (IMHO). Πήρε Eisner, αλλά είναι πολύ υποδεέστερο. Υπάρχει διαφορά κλάσης μεταξύ Waid και Busiek. Για κάποιον που γουστάρει το "σκίτσο" του Ross βέβαια και θέλει να επικεντρωθεί μόνο σε αυτό, πάω πάσο. Αντιθέτως (και θέλω να το κάνω παρουσίαση σε κάποια φάση) τα Astro City του Busiek είναι ταμάμ.

 

:beer:

Επεξεργασία από germanicus19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

περιμένουμε λοιπόν παρουσίαση για το Watchmen :) από τα κομβικά κόμικ! (κι έρχεται και η ταινία)

 

Συμφωνώ με την άποψη σου για τον Moore (και έχω να προτείνω κι άλλα, ειδικά το Top 10, αλλά και το MarvelMan και το Promethea και το Supreme κλπ. άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο).

 

Δεν πολυσυμφωνώ όμως με τον Miller και η διαφωνία μου είναι εμπειρική (και όχι προσωπικό γούστο). Κάποια από τα DD τα έχω πασάρει σε φίλουσ και οι αντιδράσεις δεν ήταν και τόσο θετικές. Όπως επίσης δε με ενθουσίασε/κάλυψε το τελευταίο Dark Knight (εν αντιθέσει με τα 2 πρώτα στα 80'ς, τα οποία είναι και εκείνα κομβικά)

 

Τέλος, διαφωνώ για το Kingdom Come. Δεν είναι τόσο καλό (IMHO). Πήρε Eisner, αλλά είναι πολύ υποδεέστερο. Υπάρχει διαφορά κλάσης μεταξύ Waid και Busiek. Για κάποιον που γουστάρει το "σκίτσο" του Ross βέβαια και θέλει να επικεντρωθεί μόνο σε αυτό, πάω πάσο. Αντιθέτως (και θέλω να το κάνω παρουσίαση σε κάποια φάση) τα Astro City του Busiek είναι ταμάμ.

 

:beer:

 

Θα υπάρξει παρουσίαση Watchmen, λοιπόν, make no mistake :)

 

Το TOP 10 οφείλω να ομολογήσω πως το ξέχασα εντελώς...και διάβασα και πρόσφατα το Smax...ντροπή μου!

 

Δεν κατάλαβα σε ποιο ακριβώς Dark Knight αναφέρεσαι, όταν λες δεν σε κάλυψε; Εαν εννοείς ένα απο αυτά που ανέφερα, θα πρέπει να διαφωνήσω, προσωπικά πιστέυω καθόρισαν τον Batman όσο λίγα...Εμένα προσωπικά μου αρέσει υπερβολικά ο Miller, αν και αναγνωρίζω πως δεν είναι για όλους. Το DD μου άρεσε πολύ, και για μένα είναι το αντίστοιχο του Year One...

 

Το Kingdom Come κατ' εμέ πραγματεύεται εντελώς διαφορετικά ζητήματα σε σχέση με το Marvels. Δεν έχει τόσο αφήγηση όσο το Marvels, και έχει μπόλικη δράση, αλλά τα ηθικά ερωτήματα που εγείρει είναι πολύ, μα πολύ ενδιαφέροντα...και φυσικά, δεν πρόκειται ποτέ να απαντηθούν. Απο κάποιες απόψεις, θυμίζει κάπως Watchmen, n'est pas?

 

Astro City οφείλω να ομολογήσω ότι ένα τεύχος έχω διαβάσει όλο κι όλο...μου άρεσε, δεν λέω, αλλά δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

νωρίς-νωρίς... Oh well...

 

το Dark Knight Returns που βγήκε στα μέσα-τέλη 90ς δε με πολυενθουσίασε. Δεν θα έλεγα ότι το Kingdom Come θυμίζει Watchmen από άποψης ηθικών ερωτημάτων, με το σκεπτικό ότι είναι πάρα πολλά τα κόμικ που διαπραγματεύονται κάτι τέτοιο.

 

Σε όσους άρεσε το σχέδιο/ζωγραφική του Alex Ross να εφιστήσω την προσοχή στο ongoing Justice. Είναι στο τεύχος 9 επί συνόλου 12. Η ιστορία του δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό, θα έλεγα στο επίπεδο του Inhumans (12 issue series), διαβάζεται ευχάριστα, έχει σασπένς κλπ (για όσους γουστάρουν τα υπερηρωικά όμως) αλλά το σχέδιο πραγματικά λέει. Εδώ φτάνει στο σημείο να κάνει αξιοσημείωτο ως χαρακτήρα τον Aquaman... τι να λέμε δηλαδή ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5018
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή σειρά! Λίγους μήνες μετά το #4 κυκλοφόρησε και τεύχος 0. Σας ανεβάζω το εξώφυλο που έχω, δεν είναι δικό μου σκανάρισμα.

 

MARVELS #0

post-37-1173542037_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε όσους άρεσε το Marvels σίγουρα θα φανεί εξίσου εντυπωσιακό το Ruins το οποίο είναι μια μίνι σειρά 2 τευχών σε format παρόμοιο του Marvels και το οποίο βγηκε το 1995. Σενάριο Warren Ellis και σχέδιο Cliff & Terese Nielsen.

Έχει ως κεντρικό ήρωα πάλι τον δημοσιογράφο Phil Sheldon αλλά περιγράφει ένα δυστοπικό μέλλον όπου όπου όλα έχουν πάει κατά διαόλου. Σε αυτό το μέλλον οι Avengers είναι επαναστατική οργάνωση, Χ-Μen δεν υπάρχουν, η Gene Gray κάνει πεζοδρόμιο για να ζήσει και σχεδόν όλοι οι ήρωες είναι ή νεκροί ή φρενοβλαβείς και κλεισμένοι σε άσυλο ή άστεγοι αλήτες ή ναρκομανείς κλπ. Μακάβριο αλλά αξίζει.

post-1271-1175515307_thumb.jpgpost-1271-1175515469_thumb.jpg

 

 

Για τον Ellis αλλά και το Ruins δείτε και αυτό (στα ελληνικα).

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

πεζοδρόμιο?!?!?!? :)

 

sounds fun! :D :thup:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επίσης έχει κυκλοφορήσει το TPB Marvels που περιέχει όλη τη σειρά (τέυχη 0-4).

Το πήρα λίγο πριν το Πάσχα (από το Solaris στα 22,5Euro) και αξιώθηκα σήμερα να το διαβάσω - απλά κορυφαίο! Διαβάζεται σε πολλά επίπεδα, ανάλογα με το πόσο έχεις λιώσει στο Marvel Universe, και παρουσιάζει μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική του όλου φαινομένου super heroes. Ιδιαίτερα καλές οι μεταβάσεις (Avangers-Fantastic4-XMen-...) και πολύ ρεαλιστική η ψυχολογία των ανθρώπων που τις έζησαν! :clap:

Great one! :thanks: for the heads up! :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ, μέσα στο γενικότερο κλίμα χαράς και ευφορίας ας υπάρξει και μία αρνητική κριτική. Ρε παιδιά δε μου άρεσαν καθόλου....τι να κάνω δηλαδή....Φίλε germanicus προσπάθησα αλλά τζίφος. Μάλλον είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως στα Marvel. Τέλος πάντων... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

[...] Ρε παιδιά δε μου άρεσαν καθόλου....τι να κάνω δηλαδή....Φίλε germanicus προσπάθησα αλλά τζίφος. Μάλλον είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως στα Marvel.[...]

:D Και καλά κάνεις και το δηλώνεις! Το ειλικρηνές feedback είναι που θέλουμε να βλέπουμε σε αυτές τις απαντήσεις, όχι τη θεοποίηση κάποιων τίτλων μόνο και μόνο επειδή έχουν πάρει γενικά καλές κρητικές από fan του είδους. :beer:

 

Προσωπικά δηλώνω & εγώ ανεπίδεκτος στα Marvel, αλλά αυτός ο τίτλος ένιωσα ότι ξέφευγε από τις τυποποιημένες υπερηρωικές εκδόσεις και τις βαρετά αναμενόμενες πλοκές που μας έχει συνηθίσει η εν λόγω εταιρία... Παρ'όλ'αυτά, BD δεν είναι ;):lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο Alex Ross δημιούργησε μια σχολή του ενός (το μόνο αντίστοιχο/εφάμιλλο που έχω δει από άλλο καλιτέχνη είναι o Gabriel Dell'Otto στο Secret Wars) την οποία θα ακολουθήσει στα Kingdom Come, Uncle Sam, Justice και σε μια πληθώρα εξώφυλλων.

 

Φοβερή σειρά το Marvels (από τις αγαπημένες μου), υπάρχουν βέβαια και άλλα καλά παραδείγματα ζωγραφικής στα κόμικς για όσους ενδιαφέρονται, όπως το σχετικά πρόσφατο Loki του Esad Ribic.

 

Και βεβαίως είναι καταπληκτικός ο Ross, αλλά μην ξεχνάμε και τον ΘΕΟ Joe Jusko του οποίου η δουλειά είναι εντελώς ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν τα ξέρω. τα σημείωσα όμως για τσεκάρισμα! :beer:

 

η πλάκα είναι πως πήγα στο wiki για να βρω τον Jusko και το πρώτο link που μου έβγαλε ήταν του Andrzej Juskowiak (έλα ρε θρύλε!) :D

 

:thanks: for the tip! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27001
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ν'αναφέρω πως το δεύτερο (και τελευταίο απ΄όσο ξέρω) βιβλίο που βγήκε στην Ελλάδα από την "Modern Times" είναι το "Εξώφυλλο 4" που μας έδειξε ο germanicus19. Κάπου είχα ξαναδεί και το "Εξώφυλλο 2" με τον Angel αλλά δε νομίζω Ελληνικό... Γενικά πάντως 2 πρέπει να είναι στα Ελληνικά. Δεν ξέρω με ποιά λογική τα εκδόσαν έτσι (μάλιστα θυμάμαι πως περίμενα καιρό για το επόμενο graphic novel και είχε καθυστερήσει από την διαφήμισή του), χωρίς να βάλουν τα άλλα 2-3. Αν η σειρά που σκάναρες τα εξώφυλλα germanicus19 είναι η κανονική, τότε μάλλον είδαν τις πωλήσεις του πρώτου και πήγαν κατευθείαν στο τελευταίο για "κλείσιμο" της σειράς... Και να φανταστείς ότι είναι απίστευτα τεύχη! Έλεος... :cry2:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Mandrake, ρίξε μια ματιά στο αφιέρωμα που έκανε ο kolotoubas ΕΔΩ για την ελληνική έκδοση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

η πλάκα είναι πως πήγα στο wiki για να βρω τον Jusko και το πρώτο link που μου έβγαλε ήταν του Andrzej Juskowiak (έλα ρε θρύλε!) :D

 

Παραδόξως η wikipedia δεν έχει άρθρο για τον Jusko!

 

Είναι γνωστός στην Ελλάδα κυρίως για τα εξώφυλλα που έφτιαχνε παλιά στο Conan της Marvel που κυκλοφορούσε και στα ελληνικά. Και ο πρόσφατος τόμος "Conan: Τα χρονικά ενός θρυλικού ήρωα" που κυκλοφόρησε η Anubis δικό του εξώφυλλο έχει. Οι πίνακες του Jusko είναι απίστευτοι, σαφώς ανώτερη δουλειά από τον Alex Ross και τους υπόλοιπους ζωγράφους των κόμικς, γι' αυτό άλλωστε και φτιάχνει σχεδόν μόνο εξώφυλλα. Απ' όσο ξέρω τα μόνα ολόκληρα κόμικς που έχει κάνει είναι το Vampirella: Blood Lust (2 τεύχη) και το Tomb Raider: The greatest treasure of all.

 

gt2n3nc5.jpg

Επεξεργασία από Lord_Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

τσεκάρωντας το comicbookdb βλέπω ότι έχει άλλη μια φουλ ιστορία (penciler+ink+colorist) μέσα στο Epic Illustrated (1980) - #5. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27001
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α ωραίος germanicus19! Είδα κι ένα άλλο link που αναφέρετε στο topic αυτό αλλά δεν το συγκεκριμένο δεν το είδα πουθενά... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

είναι αυτό που λέμε ότι τα comics είναι τέχνη.δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου αυτά τα τεύχη και δεν μπορώ να κρίνω :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πλέον, εκτός της (μετριότατης) έκδοσης της Modern Times, στην οποία περιέχονταν μονάχα τα #1-4, έχουν εκδοθεί και τα 5 τευχάκια μέσα από τον πολυτελέστατο τόμο της Anubis, ο οποίος τώρα πια βρίσκεται πάμφθηνος.

 

Το θέμα κλειδώνεται, η συνέχεια στις αντίστοιχες Ελληνικές παρουσιάσεις. :holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.